Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-10-18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-10-18

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 1, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
13NT V-5 -250 2 10% 2 10.0%9843543K109864 EKn52EK6Kn876E2
24 Ö-1 -50 6 30% 8 20.0%3DKn62D6EKKn853 ED987E10474374
Rond 2, som NS mot par 7, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
36NT S= 990 20 100% 28 46.7%E1093EKKn1063E8K Kn8754D9DKn6ED7
42 Ö-3 300 19 95% 47 58.8%KD4E954K9Kn754 E9863ED1082D82
Rond 3, som ÖV mot par 2, Liane Svensson - Birgitta Svensson
54 V= 130 14 70% 61 61.0%K9849762D106106 E6KnEK74KKn9543
62 Ö+1 110 8 40% 69 57.5%86KDKn103EK97K6 Kn10426Kn10543E53
Rond 4, som NS mot par 8, Nils Wänglund - Bert Hellström
71 Ö+2 -110 10 50% 79 56.4%D652KKn7542Kn92 Kn4D1096K986K103
82NT V= -120 9 45% 88 55.0%D85410871073E86 E72ED64394973
Rond 5, som ÖV mot par 3, Lars Olsson - Kurt Norström
93NT V+2 660 15 75% 103 57.2%Kn1097D96KKn109EK ED4K42E754375
102 N+4 -230 19 95% 122 61.0%876D5KKn3EKn1086 D107D976529753
Rond 6, som NS mot par 9, Elisabeth Domeij - Ulla Berglund
114 N+1 450 17 85% 139 63.2%2EK987DKn4EK62 KD10510653K6D105
122 N-1 -100 10 50% 149 62.1%75DKn93D10EKKn105 E10428764Kn7363
Rond 7, som ÖV mot par 4, Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson
134 V= 620 12 60% 161 61.9%KDKn108EK9882E8 52DKn10542D9KD9
142NT V+1 150 8 40% 169 60.4%ED1068654EK894 K2KDD9643D872
Rond 8, som ÖV mot par 10, Yngve Sundberg - Kjell du Puy
152 V= 110 6 30% 175 58.3%KD9763DKn98655 EK1074732E10632
164 S= -420 8 40% 183 57.2%998542D98763D Kn1065EKnKn104E754
Rond 9, som ÖV mot par 5, Eivor Örlefors - Siv Lindgren
171 V+3 170 4 20% 187 55.0%76473Kn8752E98 KDKn95EKKn2EK44
185 S= -600 4 20% 191 53.1%Kn653E8425E1087 D1098K753KD932
Rond 10, som ÖV mot par 13, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
193NT V= 600 11 55% 202 53.2%K102Kn42K1065DKn10 ED753E65D72E5
202 N-1 100 12 60% 214 53.5%Kn32D67632E532 K765EK8395KKn9
Rond 11, som NS mot par 11, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
214D V-1 100 7 35% 221 52.6%E3KKn754KKn6E53 D29D9854KDKn84
221 S+1 110 12 60% 233 53.0%Kn652KD64KK973 87435DKn875E52
Rond 12, som ÖV mot par 6, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
233 N-2 200 20 100% 253 55.0%10D96E873K10743 K7654K1052EKn52
242 N+2 -170 17 85% 270 56.2%943K653KnEK754 87Kn842E7521093