Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-10-18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-10-18

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Kerstin Selin - Torbjörn Larsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 12, Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson
13NT V-5 250 18 90% 18 90.0%K1076Kn52ED9Kn75 D3D109874K102D3
24 Ö-1 50 14 70% 32 80.0%1052K8753K51092 KKn649EKn10982D6
Rond 2, som NS mot par 11, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
37 N-1 -50 3 15% 35 58.3%E1093EKKn1063E8K Kn8754D9DKn6ED7
43NT N-3 -300 1 5% 36 45.0%KD4E954K9Kn754 E9863ED1082D82
Rond 3, som NS mot par 22, Staffan Lindeborg - Åke Åberg
53 N-1 -100 14 70% 50 50.0%Kn2EKD83953ED7 D107531054Kn8282
64 N-2 -100 16 80% 66 55.0%K9759758D9742 ED3E842D62Kn108
Rond 4, som NS mot par 21, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
71 Ö+2 -110 10 50% 76 54.3%D652KKn7542Kn92 Kn4D1096K986K103
84 Ö= -130 2 10% 78 48.8%D85410871073E86 E72ED64394973
Rond 5, som NS mot par 20, Gunnel Modig - Britt Bergman
93NT V+2 -660 5 25% 83 46.1%652E853D8Kn843 K83Kn10762D10962
104 N+2 680 17 85% 100 50.0%EKKn432EKn643ED 1095K9821084K42
Rond 6, som NS mot par 19, Marianne Norström - Ingrid Wahlberg
114 N= 420 7 35% 107 48.6%2EK987DKn4EK62 KD10510653K6D105
122 N-3 -300 2 10% 109 45.4%75DKn93D10EKKn105 E10428764Kn7363
Rond 7, som ÖV mot par 18, Olan Hedström - Jan Berggren
133 Ö+2 200 4 20% 113 43.5%KDKn108EK9882E8 52DKn10542D9KD9
142 V+1 110 5 25% 118 42.1%ED1068654EK894 K2KDD9643D872
Rond 8, som ÖV mot par 17, Anneli Sagersten - Björn Backlund
155D Ö= 550 20 100% 138 46.0%KD9763DKn98655 EK1074732E10632
163NT S+2 -460 1 5% 139 43.4%998542D98763D Kn1065EKnKn104E754
Rond 9, som ÖV mot par 16, Rolf Nyberg - Torsten Stier
174 V+1 450 14 70% 153 45.0%76473Kn8752E98 KDKn95EKKn2EK44
182 S+3 -150 15 75% 168 46.7%Kn653E8425E1087 D1098K753KD932
Rond 10, som NS mot par 15, Agneta Danielsson - Ylva Papp
193NT V-1 100 16 80% 184 48.4%Kn986KD108E8382 4973Kn94K97643
201NT Ö= -90 12 60% 196 49.0%ED1084Kn94EKn874 910752KD1084D106
Rond 11, som NS mot par 14, Marie-Louise Lestander - Carin Risberg
213 S+2 150 12 60% 208 49.5%E3KKn754KKn6E53 D29D9854KDKn84
222 S= 110 12 60% 220 50.0%Kn652KD64KK973 87435DKn875E52
Rond 12, som ÖV mot par 13, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
232 N-1 100 8 40% 228 49.6%10D96E873K10743 K7654K1052EKn52
244 N= -420 10 50% 238 49.6%943K653KnEK754 87Kn842E7521093