Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-02-05 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-02-05

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Britt Bergman - Leif Persson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 17, Siv Lindgren - Staffan Lindeborg
13NT V+1 -430 5 23% 5 23.0%102D84E10653298 Kn98764Kn57DKn106
24 N+1 650 11 50% 16 36.5%K10543764D8ED2 E987EK9EKn107210
Rond 2, som NS mot par 16, Sven Nyberg - Lennart Lindqvist
34 S-1 -50 6 27% 22 33.3%D1072Kn73Kn108742 5984EKD3EKKn75
45D Ö-1 200 16 73% 38 43.2%D109686102E7652 K743EKD97EDD3
Rond 3, som NS mot par 15, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
53NT N= 600 12 55% 50 45.6%DKn102KED96D954 3ED653Kn1075E73
64 Ö+1 -650 4 18% 54 41.0%EKn4292DKn109862 D965Kn87DKn9433
Rond 4, som ÖV mot par 14, Arne Mulari - Renate Rhodin
73NT V+3 690 15 68% 69 44.9%ED1064EKD43EKn8 K92K8Kn1075KD74
84 Ö= 420 22 100% 91 51.8%EKn6543D108DED9 K86542K9K10432
Rond 5, som NS mot par 26, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
95 Ö-2 200 21 95% 112 56.6%7EKn1092DKn851094 E83D656KKn8652
103 V-2 200 17 77% 129 58.6%ED9697421052Kn4 K1010KD87KD10973
Rond 6, som ÖV mot par 25, Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren
114 V= 420 20 91% 149 61.5%E1063EEKn10861086 DKn987593D92D4
123 S-1 100 21 95% 170 64.3%43K43ED952EKn7 Kn52DKn871076K94
Rond 7, som NS mot par 24, Agneta Danielsson - Hans Selling
133 Ö-2 200 21 95% 191 66.7%K988643D93ED9 Kn62K5EKn1084K82
143NT Ö-3 150 22 100% 213 69.1%E103D4Kn109631063 D95KKn97752K94
Rond 8, som NS mot par 22, Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren
173 Ö+2 -150 12 55% 225 68.1%7653D843D1084Kn KD108EKn69732D3
182 N+3 200 6 27% 231 65.6%EKn74Kn107654ED3 D5KD85432K762
Rond 9, som NS mot par 21, Eivor Örlefors - Margaretha Nehrer
194 N+1 450 12 55% 243 64.9%KD965982D51073 EKn84K65EKKn1088
204 S+2 680 19 86% 262 66.1%E106E975KKnKn1084 43DKn104310EKD53
Rond 10, som ÖV mot par 20, Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg
214 Ö+1 450 15 68% 277 66.2%DKn854E762DEK10 E62DKn10Kn6DKn864
222 S-2 100 17 77% 294 66.8%KKn97410763104ED 6KD52KKn753Kn87
Rond 11, som ÖV mot par 19, Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson
233 Ö+2 150 16 73% 310 67.0%KnED9K9654EKn93 E4Kn5321083KD76
243 V+1 130 18 82% 328 67.7%ED210985E65D103 4K439742EK742
Rond 12, som NS mot par 18, Jeanette Jensen - Ylva Papp
256NT S= 990 16 73% 344 68.0%EKD6EK52ED942 DKn93EKD543Kn65
263 V= -140 14 64% 358 67.8%E54KDKnK973KKn9 1010875DKn862642