Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-10-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-10-09

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 15, Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors
11NT Ö= 90 9 41% 9 41.0%Kn1052KKn10K75EK8 K7D653Kn43Kn1074
24 Ö+1 450 10 45% 19 43.0%EKKD965E6E943 D52E3D8753KD8
Rond 2, som NS mot par 14, Arne Mulari - Lennart Wiklund
35D N= 650 21 95% 40 60.3%E10EDKn108534KKn6 Kn5964D6ED9872
45D S-1 -200 1 5% 41 46.5%K1072EK1052Kn954 5ED874KnKD10763
Rond 3, som NS mot par 13, Margaretha Nehrer - Åke Åberg
55 S+2 710 11 50% 52 47.2%ED8K64Kn3EKKn53 K1096542ED32D7
62 N-1 -50 6 27% 58 43.8%E109545D95D1074 KD86K97328383
Rond 4, som NS mot par 24, Kerstin Hedehag - Sverker Ernback
73NT N+1 630 16 73% 74 48.0%D8E94ED843K95 EKn5KD53K610643
84 N-1 -50 13 59% 87 49.4%975864EKDKnK107 ED106K1010752D98
Rond 5, som NS mot par 23, Reidar Cedersund - Leif Persson
94 S-1 -50 4 18% 91 45.9%K865E10532ED24 ED9721086DKn762
105 Ö-1 100 18 82% 109 49.5%K63D43EKn1073D9 Kn92KKn9652D657
Rond 6, som ÖV mot par 22, Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman
116NT S= -990 0 0% 109 45.0%Kn7354K8742E85 109842Kn62109543
122 N= -110 18 82% 127 48.1%Kn3E107Kn10854D43 K5Kn842E973Kn72
Rond 7, som NS mot par 21, Lennart Sohlin - Sune Häggbom
133 V+2 -200 4 18% 131 45.8%1075210853D10543 K9874D9E97EKn2
142 N+2 170 5 23% 136 44.1%EK107648EKKn10Kn3 8Kn9732D43ED97
Rond 8, som ÖV mot par 20, Bo Byléhn - Lena Becksén
153NT S+2 -660 5 23% 141 42.7%DKn4K927697543 10987DKn54DKn932
163NT V-3 -300 0 0% 141 40.1%5K76431042EK86 EKD762E952Kn53
Rond 9, som NS mot par 19, Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson
173 N-1 -50 1 5% 142 38.0%E102DKn1082KEK105 Kn97476D872862
185 Ö= -400 12 55% 154 38.9%KD62EK832Kn742 87Kn10632Kn109863
Rond 10, som NS mot par 18, Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin
193NT S= 400 2 9% 156 37.4%D1098KKn87EKn1096 EED4EKn93D8432
202 Ö+3 -200 15 68% 171 38.9%75103KDKn2DKn765 K98687E987332
Rond 11, som NS mot par 17, Rune Lind - Staffan Lindeborg
212 N= 110 12 55% 183 39.7%EKn104E75394EK4 D8D62K6398753
224 S= 420 9 41% 192 39.7%D103EK1076421032 E854D92ED83EKn
Rond 12, som ÖV mot par 16, Anneli Sagersten - Fritiof Modig
232NT N+1 -150 15 68% 207 41.0%K97425D863Kn95 D658643K2K1063
243 N+1 -130 18 82% 225 42.7%105DKn104294E942 942EK3E2108763