Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-10-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-10-09

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Yngve Sundberg - Said Eliasson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 13, Margaretha Nehrer - Åke Åberg
11NT V+1 -120 7 32% 7 32.0%D84984ED108252 E963E7296D963
23NT Ö+3 -490 5 23% 12 27.5%9843KKn10942Kn107 Kn1076Kn108742652
Rond 2, som NS mot par 24, Kerstin Hedehag - Sverker Ernback
34 N+1 450 11 50% 23 35.0%E10EDKn108534KKn6 Kn5964D6ED9872
43 S+2 150 15 68% 38 43.2%K1072EK1052Kn954 5ED874KnKD10763
Rond 3, som NS mot par 23, Reidar Cedersund - Leif Persson
56 S= 1430 22 100% 60 54.6%ED8K64Kn3EKKn53 K1096542ED32D7
64 V-1 100 10 45% 70 53.0%E109545D95D1074 KD86K97328383
Rond 4, som NS mot par 22, Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman
73 S+1 170 6 27% 76 49.3%D8E94ED843K95 EKn5KD53K610643
84D S-3 -500 0 0% 76 43.1%975864EKDKnK107 ED106K1010752D98
Rond 5, som NS mot par 21, Lennart Sohlin - Sune Häggbom
93 S= 140 11 50% 87 43.9%K865E10532ED24 ED9721086DKn762
103NT V+1 -630 0 0% 87 39.5%K63D43EKn1073D9 Kn92KKn9652D657
Rond 6, som NS mot par 20, Bo Byléhn - Lena Becksén
113NT S+3 490 16 73% 103 42.5%K10983Kn3KDKn976 EKD65ED7ED6102
122 N+1 140 10 45% 113 42.8%E62K963K6EK106 D109874D5D2985
Rond 7, som NS mot par 19, Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson
131NT V= -90 20 91% 133 46.5%1075210853D10543 K9874D9E97EKn2
143NT S-1 -50 1 5% 134 43.5%EK107648EKKn10Kn3 8Kn9732D43ED97
Rond 8, som NS mot par 18, Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin
153 N+2 150 6 27% 140 42.4%6E863E104EKD86 EK532107K85Kn102
163 V= -140 15 68% 155 44.0%Kn108410EK976542 93DKn8D83DKn1097
Rond 9, som NS mot par 17, Rune Lind - Staffan Lindeborg
173 Ö-1 50 5 23% 160 42.8%E102DKn1082KEK105 Kn97476D872862
182 Ö+4 -170 15 68% 175 44.2%KD62EK832Kn742 87Kn10632Kn109863
Rond 10, som NS mot par 16, Anneli Sagersten - Fritiof Modig
195 S+1 420 7 32% 182 43.5%D1098KKn87EKn1096 EED4EKn93D8432
204 Ö= -620 9 41% 191 43.4%75103KDKn2DKn765 K98687E987332
Rond 11, som NS mot par 15, Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors
213NT S-1 -100 2 9% 193 41.8%EKn104E75394EK4 D8D62K6398753
222 S+3 200 0 0% 193 39.9%D103EK1076421032 E854D92ED83EKn
Rond 12, som NS mot par 14, Arne Mulari - Lennart Wiklund
233NT N-1 -100 2 9% 195 38.5%EKn10KKn9EKn10E842 83ED10729754D7
243 N= 140 8 36% 203 38.4%EKDKn6987KD1073 87365Kn865KDKn5