Kommande tävlingar
17/04 INSTÄLLD ... Laholms BK - Guld
08/05 Guld-IAF - BK S:t Erik
01/07 Ölandsveckan 2021 - A-final
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Mallorca 2018 Tävling 3 Grupp A 2018-05-14 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Mallorca 2018 Tävling 3 Grupp A 2018-05-14

Partävling, 16 bord, 18 par. Antal brickor: 24. Medel: 182.5.

Privatprotokoll för Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 118, Irene Nilsson - Bengt Nilsson
13NT S+1 -430 11 69% 11 69.0%821098Kn105EKn852 D1096547653K42
23 Ö-1 -50 1 6% 12 37.5%E91065E84KD1072 10532E987D7E98
Rond 2, som ÖV mot par 108, Inger Simon - Jöran Kjellin
33NT S+1 -430 3 19% 15 31.3%Kn8753D87574K6 D2E1064285Kn1097
43NT V-1 -100 12 75% 27 42.2%K101025KDKn98653 DKn984Kn54EKD87
Rond 3, som NS mot par 115, Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt
56 V= -980 11 69% 38 47.6%76232D108521092 E10543985Kn9853
63 N-1 -50 7 44% 45 47.0%Kn4K1032EKDKn1043 K95954E865476
Rond 4, som ÖV mot par 113, Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist
72 S+2 -170 5 31% 50 44.7%K764D634DKn973 952742EDKn932K
84 Ö-1 -50 10 63% 60 47.0%ED32KD932K528 6EKn864Kn9876Kn6
Rond 5, som NS mot par 103, Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr
92 S-1 -50 4 25% 64 44.6%864D42EK64743 KKn10952K102ED102
103NT N-1 -100 3 19% 67 42.0%KD42EDKn953EK5 EDKn1054Kn869842
Rond 6, som ÖV mot par 105, Birgitta Andersson - Annette Karlsson
116 N-2 100 12 75% 79 45.0%K98632105K8Kn83 D1074KDKn769742
123 S+3 -170 7 44% 86 44.9%98765953EK3109 KnKDKn101087652Kn7
Rond 7, som NS mot par 111, Anita Martinsson - Monica Gilhorn
135 Ö-1 100 15 94% 101 48.7%EKD108475D10865 63108432Kn93K96
145 V-1 50 14 88% 115 51.5%1032EDKn10983D87 EK8767521051062
Rond 8, som ÖV mot par 117, Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson
152NT Ö+1 150 9 56% 124 51.8%K9843E1062K7E2 Kn75K4ED9542Kn5
164 V= 620 12 75% 136 53.2%872K95DKn97E108 EKn9653ED82622
Rond 9, som NS mot par 114, Marianne Falck - Berit Kallstenius
174 N= 420 7 44% 143 52.7%EKn854K109KD8DKn K109763510K9873
182 V= -110 2 13% 145 50.5%K4D7DKn107E10743 E1085EKn4328586
Rond 10, som NS mot par 112, Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg
194 S= 420 5 31% 150 49.5%K4Kn10842E3Kn986 ED109753ED76Kn4
203NT V-2 200 14 88% 164 51.4%10542K843K6424 93E9Kn9KDKn9852
Rond 11, som ÖV mot par 116, Gerda Sevonius - Ulla Nilborn
213 S= -110 8 50% 172 51.3%DKn98742KDKn943 E76431059EKn1086
224 V-1 -100 2 13% 174 49.6%1074EK9K873KKn10 D32D764E2E653
Rond 12, som ÖV mot par 109, Agneta Johansson - Lars Svensson
235 N-3 300 1 6% 175 47.7%ED943K104DEKn32 108EDKn95329K87
244 V+1 450 11 69% 186 48.6%K942ED9653292 EKn1085KD1054K4D

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Nord giv
ingen i zon
Ekn7
EKkn42
86
D94
D109654
7653
K42
82
1098
kn105
Ekn852
K3
D
ED973
K10763

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N111011812
S111112912
Ö22141
V22141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Christel Esping - Eva Fremner Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT N+2 460 13/3
Agneta Johansson - Lars Svensson Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson 3NT N+2 460 13/3
Marianne Falck - Berit Kallstenius Inger Simon - Jöran Kjellin 3NT N+2 460 13/3
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Jane Brändemar - Göran Brändemar 3NT N+2 460 13/3
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3NT N+1 430 5/11
Roger Olsson - Lena Johansson Birgitta Andersson - Annette Karlsson 3NT N+1 430 5/11
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Gunilla Wallin - Christina Leander 3NT N+1 430 5/11
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 3NT S+1 430 5/11
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Anita Martinsson - Monica Gilhorn 4 N-3 -150 0/16

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Öst giv
N-S i zon
KDkn84
D3
kn93
653
10532
E987
D7
E98
E9
1065
E84
KD1072
76
Kkn42
K10652
kn4

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N47454
S47454
Ö96979
V96979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Jane Brändemar - Göran Brändemar 3 V-1 50 15/1
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 3 Ö-1 50 15/1
Christel Esping - Eva Fremner Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 N-1 -100 12/4
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Gunilla Wallin - Christina Leander 2 Ö+2 -130 10/6
Agneta Johansson - Lars Svensson Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson 2NT Ö+1 -150 6/10
Roger Olsson - Lena Johansson Birgitta Andersson - Annette Karlsson 1NT Ö+2 -150 6/10
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Anita Martinsson - Monica Gilhorn 2NT Ö+1 -150 6/10
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 1 N-2 -200 2/14
Marianne Falck - Berit Kallstenius Inger Simon - Jöran Kjellin 3NT Ö= -400 0/16

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Syd giv
Ö-V i zon
E64

D10932
ED832
D2
E10642
85
kn1097
kn8753
D875
74
K6
K109
Kkn93
EKkn6
54

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N11127910
S11127810
Ö21643
V21643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Inger Simon - Jöran Kjellin Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 3NT S+1 430 13/3
Roger Olsson - Lena Johansson Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson 3NT S+1 430 13/3
Anita Martinsson - Monica Gilhorn Christel Esping - Eva Fremner 3NT S+1 430 13/3
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Andersson - Annette Karlsson 3NT S+1 430 13/3
Agneta Johansson - Lars Svensson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3NT S= 400 6/10
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Jane Brändemar - Göran Brändemar 3NT S= 400 6/10
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 5 S= 400 6/10
Gunilla Wallin - Christina Leander Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 N+3 170 2/14
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 5 N-1 -50 0/16

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Väst giv
alla i zon
E
K963
kn109743
E4
Dkn984
kn54
EKD8
7
K10
102
5
KDkn98653
76532
ED87
62
102

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N39856
S39856
Ö84477
V84477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3NT V-2 200 12/4
Roger Olsson - Lena Johansson Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson 3NT V-2 200 12/4
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 4 V-2 200 12/4
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 4 V-2 200 12/4
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Andersson - Annette Karlsson 3NT V-2 200 12/4
Gunilla Wallin - Christina Leander Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 Ö-1 100 4/12
Inger Simon - Jöran Kjellin Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 3NT V-1 100 4/12
Anita Martinsson - Monica Gilhorn Christel Esping - Eva Fremner 4 V-1 100 4/12
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Jane Brändemar - Göran Brändemar 3 Ö+1 -130 0/16

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Nord giv
N-S i zon
762
32
D10852
1092
8
EKD74
K3
KDkn64
KDkn9
kn106
E764
E7
E10543
985
kn9
853

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N14121
S14121
Ö129121012
V129121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Inger Simon - Jöran Kjellin 4 Ö+2 -480 16/0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Gunilla Wallin - Christina Leander 6 Ö= -980 11/5
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 6 V= -980 11/5
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 6 Ö= -980 11/5
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 6 Ö= -980 11/5
Christel Esping - Eva Fremner Irene Nilsson - Bengt Nilsson 6NT Ö= -990 3/13
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgitta Andersson - Annette Karlsson 6NT Ö= -990 3/13
Marianne Falck - Berit Kallstenius Roger Olsson - Lena Johansson 6NT Ö= -990 3/13
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Anita Martinsson - Monica Gilhorn 6NT Ö= -990 3/13

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Öst giv
Ö-V i zon
kn4
K
1032
EKDkn1043
ED8
Ekn7632
D9
52
107632
D108
Kkn7
98
K95
954
E8654
76

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N87335
S88345
Ö551085
V551085
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Inger Simon - Jöran Kjellin 3 N= 110 16/0
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Anita Martinsson - Monica Gilhorn 3 V-1 100 14/2
Jane Brändemar - Göran Brändemar Gunilla Wallin - Christina Leander 4 N-1 -50 7/9
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 3 N-1 -50 7/9
Christel Esping - Eva Fremner Irene Nilsson - Bengt Nilsson 4 N-1 -50 7/9
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgitta Andersson - Annette Karlsson 3 N-1 -50 7/9
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 4 N-1 -50 7/9
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3 N-1 -50 7/9
Marianne Falck - Berit Kallstenius Roger Olsson - Lena Johansson 4 N-2 -100 0/16

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Syd giv
alla i zon
Dkn3
K10
1065
E8654
952
742
EDkn932
K
K764
D63
4
Dkn973
E108
Ekn985
K87
102

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N78979
S8910810
Ö54343
V54343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT S+1 630 16/0
Roger Olsson - Lena Johansson Christel Esping - Eva Fremner 2NT S+2 180 14/2
Gunilla Wallin - Christina Leander Inger Simon - Jöran Kjellin 2 S+2 170 11/5
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 2 S+2 170 11/5
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Jane Brändemar - Göran Brändemar 2 V-1 100 8/8
Marianne Falck - Berit Kallstenius Anita Martinsson - Monica Gilhorn 3 S-1 -100 6/10
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Birgitta Andersson - Annette Karlsson 2NT S-2 -200 4/12
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Irene Nilsson - Bengt Nilsson 3 N-3 -300 2/14
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N-5 -500 0/16

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Väst giv
ingen i zon
Kkn108

D1043
D10973
6
Ekn864
kn9876
kn6
ED32
KD932
K52
8
9754
1075
E
EK542

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N114396
S104396
Ö281047
V291047
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Christina Leander Inger Simon - Jöran Kjellin 5D S= 550 15/1
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5D S= 550 15/1
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Jane Brändemar - Göran Brändemar 5 S= 400 12/4
Roger Olsson - Lena Johansson Christel Esping - Eva Fremner 5D Ö-1 100 10/6
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Irene Nilsson - Bengt Nilsson 4 Ö-1 50 6/10
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 4 Ö-1 50 6/10
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Birgitta Andersson - Annette Karlsson 4 Ö-1 50 6/10
Marianne Falck - Berit Kallstenius Anita Martinsson - Monica Gilhorn 4 Ö= -420 1/15
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö= -420 1/15

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Nord giv
Ö-V i zon
864
D42
EK64
743

E9863
Dkn10875
86
ED73
kn75
93
Kkn95
Kkn10952
K10
2
ED102

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N855108
S856108
Ö58734
V47734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4D S= 590 16/0
Anita Martinsson - Monica Gilhorn Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 4 S= 420 14/2
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Gunilla Wallin - Christina Leander 5 V-2 200 12/4
Jane Brändemar - Göran Brändemar Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= 140 9/7
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Inger Simon - Jöran Kjellin 2 S+1 140 9/7
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 2 S-1 -50 4/12
Roger Olsson - Lena Johansson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 S-1 -50 4/12
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Birgitta Andersson - Annette Karlsson 4 S-1 -50 4/12
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Christel Esping - Eva Fremner 1 V= -80 0/16

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Öst giv
alla i zon

KD42
EDkn953
EK5
K872
1093
106
kn1063
963
E75
K8742
D7
EDkn1054
kn86

9842

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N101011119
S101011119
Ö33223
V33224
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Birgitta Andersson - Annette Karlsson 3NT N+2 660 16/0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+1 630 14/2
Roger Olsson - Lena Johansson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT N= 600 11/5
Anita Martinsson - Monica Gilhorn Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 3NT N= 600 11/5
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Gunilla Wallin - Christina Leander 3 S+2 200 8/8
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Inger Simon - Jöran Kjellin 3 N= 110 6/10
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3NT N-1 -100 3/13
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Christel Esping - Eva Fremner 3NT N-1 -100 3/13
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N-2 -200 0/16

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Syd giv
ingen i zon
E5
E932
Ekn1052
E10
D1074
KDkn7
6
9742
K98632
105
K8
kn83
kn
864
D9743
KD65

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N911967
S911967
Ö42474
V42474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Christel Esping - Eva Fremner 5 Ö-4 200 15/1
Marianne Falck - Berit Kallstenius Gunilla Wallin - Christina Leander 5 Ö-4 200 15/1
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Anita Martinsson - Monica Gilhorn 3 Ö-2 100 12/4
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Roger Olsson - Lena Johansson 5 N-1 -50 9/7
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Inger Simon - Jöran Kjellin 5 N-1 -50 9/7
Birgitta Andersson - Annette Karlsson Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 6 N-2 -100 4/12
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 4 N-2 -100 4/12
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N-2 -100 4/12
Jane Brändemar - Göran Brändemar Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson 2 Ö= -110 0/16

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Väst giv
N-S i zon
ED1032
2
kn94
K543
kn
KDkn10
1087652
kn7
98765
953
EK3
109
K4
E8764
D
ED862

Optimalt kontrakt: 6D V-5 1100
 NT
N12581010
S12581010
Ö07432
V07432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Christel Esping - Eva Fremner 3NT N+2 660 15/1
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Anita Martinsson - Monica Gilhorn 3NT N+2 660 15/1
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Inger Simon - Jöran Kjellin 3NT N+1 630 12/4
Jane Brändemar - Göran Brändemar Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson 2 S+4 170 9/7
Birgitta Andersson - Annette Karlsson Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 3 S+3 170 9/7
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S+2 150 6/10
Marianne Falck - Berit Kallstenius Gunilla Wallin - Christina Leander 4 V-2 100 4/12
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Roger Olsson - Lena Johansson 3 S-1 -100 1/15
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 2 S-1 -100 1/15

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Nord giv
alla i zon
EKD1084
75
D1086
5
97
EKkn9
K52
kn1042
kn52
D6
E74
ED873
63
108432
kn93
K96

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N37576
S37576
Ö106757
V106757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Anita Martinsson - Monica Gilhorn 5 Ö-1 100 15/1
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Roger Olsson - Lena Johansson 5 Ö-1 100 15/1
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jane Brändemar - Göran Brändemar 2 N-1 -100 12/4
Gunilla Wallin - Christina Leander Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+1 -130 5/11
Christel Esping - Eva Fremner Birgitta Andersson - Annette Karlsson 3 Ö+1 -130 5/11
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 3 Ö+1 -130 5/11
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Inger Simon - Jöran Kjellin 3 Ö+1 -130 5/11
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö= -130 5/11
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3 Ö+1 -130 5/11

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Öst giv
ingen i zon
1032
EDkn1098
3
D87
D54
43
Dkn9764
E5
kn9
K6
EK82
Kkn943
EK876
752
105
1062

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N11772
S11772
Ö10106610
V10106610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Anita Martinsson - Monica Gilhorn 5 V-1 50 14/2
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 5 V-1 50 14/2
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Inger Simon - Jöran Kjellin 5 V-1 50 14/2
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jane Brändemar - Göran Brändemar 4 N-1 -50 10/6
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V+1 -130 8/8
Gunilla Wallin - Christina Leander Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V+2 -150 4/12
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 4 V+1 -150 4/12
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Roger Olsson - Lena Johansson 3 V+2 -150 4/12
Christel Esping - Eva Fremner Birgitta Andersson - Annette Karlsson 5 N-4 -200 0/16

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Syd giv
N-S i zon
E62
kn753
kn106
KD8
kn75
K4
ED9542
kn5
K9843
E1062
K7
E2
D10
D98
83
1097643

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N61522
S61522
Ö6118119
V6118119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Göran Brändemar Roger Olsson - Lena Johansson 4 Ö-1 50 15/1
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Gunilla Wallin - Christina Leander 4 Ö-1 50 15/1
Birgitta Andersson - Annette Karlsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V= -110 12/4
Inger Simon - Jöran Kjellin Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 2 Ö+1 -140 10/6
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 2 V+3 -150 7/9
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 2NT Ö+1 -150 7/9
Anita Martinsson - Monica Gilhorn Irene Nilsson - Bengt Nilsson 3NT Ö= -400 4/12
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Christel Esping - Eva Fremner 4 Ö= -420 2/14
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 -450 0/16

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Väst giv
Ö-V i zon
104
kn1073
K83
K953
Ekn9653
ED82
62
2
872
K95
Dkn97
E108
KD
64
E1054
Dkn764

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N85434
S85434
Ö568106
V568106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Anita Martinsson - Monica Gilhorn Irene Nilsson - Bengt Nilsson 2 V-1 100 16/0
Birgitta Andersson - Annette Karlsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V+1 -170 12/4
Inger Simon - Jöran Kjellin Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 2 V+2 -170 12/4
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3 V+1 -170 12/4
Jane Brändemar - Göran Brändemar Roger Olsson - Lena Johansson 4 V= -620 4/12
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Christel Esping - Eva Fremner 4 V= -620 4/12
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V= -620 4/12
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Gunilla Wallin - Christina Leander 4 V= -620 4/12
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 4 V= -620 4/12

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Nord giv
ingen i zon
Ekn854
K109
KD8
Dkn
2
EDkn76
E763
E52
D
8432
kn9542
1064
K109763
5
10
K9873

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1055107
S1055107
Ö38733
V38733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Christel Esping - Eva Fremner Gunilla Wallin - Christina Leander 4D N+1 690 16/0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Agneta Johansson - Lars Svensson 4D N= 590 14/2
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Anita Martinsson - Monica Gilhorn 4 N= 420 7/9
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 N= 420 7/9
Inger Simon - Jöran Kjellin Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 4 N= 420 7/9
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Jane Brändemar - Göran Brändemar 4 N= 420 7/9
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Birgitta Andersson - Annette Karlsson 4 N= 420 7/9
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N= 420 7/9
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Roger Olsson - Lena Johansson 4 V-1 50 0/16

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Öst giv
N-S i zon
K4
D7
Dkn107
E10743
Dkn762
1095
EK42
K
93
K86
963
Dkn952
E1085
Ekn432
85
86

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N88888
S88988
Ö55454
V55454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Christel Esping - Eva Fremner Gunilla Wallin - Christina Leander 2 S+2 170 16/0
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Anita Martinsson - Monica Gilhorn 2NT N+1 150 13/3
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Birgitta Andersson - Annette Karlsson 2NT N+1 150 13/3
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 V-2 100 10/6
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V-1 50 7/9
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Roger Olsson - Lena Johansson 2 V-1 50 7/9
Inger Simon - Jöran Kjellin Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 3 N-1 -100 4/12
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 V= -110 2/14
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Jane Brändemar - Göran Brändemar 3NT S-2 -200 0/16

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Syd giv
Ö-V i zon
K4
kn10842
E3
kn986
86
K953
KD62
1032
kn2

109875
EKD754
ED109753
ED76
kn4

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N4412119
S4412109
Ö98114
V98114
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Andersson - Annette Karlsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 S+2 480 15/1
Anita Martinsson - Monica Gilhorn Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 4 S+2 480 15/1
Agneta Johansson - Lars Svensson Inger Simon - Jöran Kjellin 4 S+1 450 11/5
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Roger Olsson - Lena Johansson 4 S+1 450 11/5
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S= 420 5/11
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Jane Brändemar - Göran Brändemar 4 S= 420 5/11
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 4 N= 420 5/11
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Christel Esping - Eva Fremner 4 N= 420 5/11
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Gunilla Wallin - Christina Leander 5 Ö-2 200 0/16

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Väst giv
alla i zon
10542
K843
K642
4
EKkn7
10752
53
E106
D86
Dkn6
ED1087
73
93
E9
kn9
KDkn9852

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N73444
S73444
Ö610997
V610997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT V-2 200 14/2
Birgitta Andersson - Annette Karlsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 V-2 200 14/2
Anita Martinsson - Monica Gilhorn Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 3 V-2 200 14/2
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Gunilla Wallin - Christina Leander 4 V-1 100 10/6
Agneta Johansson - Lars Svensson Inger Simon - Jöran Kjellin 3 S-1 -100 7/9
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3 S-1 -100 7/9
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Christel Esping - Eva Fremner 2NT Ö= -120 4/12
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Jane Brändemar - Göran Brändemar 2 N-4 -400 2/14
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Roger Olsson - Lena Johansson 4D S-2 -500 0/16

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Nord giv
N-S i zon
K1082
6
108753
KD2
E7643
105
9
Ekn1086
Dkn
98742
KDkn
943
95
EKDkn3
E642
75

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N69878
S69878
Ö74555
V74565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Andersson - Annette Karlsson Gunilla Wallin - Christina Leander 3 V-3 150 16/0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Anita Martinsson - Monica Gilhorn 2 S+1 140 14/2
Roger Olsson - Lena Johansson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= 110 8/8
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 2 S+1 110 8/8
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 3 S= 110 8/8
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 2 S+1 110 8/8
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Jane Brändemar - Göran Brändemar 2 S+1 110 8/8
Marianne Falck - Berit Kallstenius Christel Esping - Eva Fremner 2 V-2 100 2/14
Inger Simon - Jöran Kjellin Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3NT N-2 -200 0/16

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Öst giv
Ö-V i zon
E986
852
kn54
D94
D32
D764
E2
E653
1074
EK9
K873
Kkn10
Kkn5
kn103
D1096
872

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N25343
S25343
Ö10810910
V11810910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 4 V-1 100 14/2
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Anita Martinsson - Monica Gilhorn 3NT V-1 100 14/2
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 4 V-1 100 14/2
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Jane Brändemar - Göran Brändemar 2 Ö= -90 10/6
Inger Simon - Jöran Kjellin Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 2NT Ö+1 -150 8/8
Birgitta Andersson - Annette Karlsson Gunilla Wallin - Christina Leander 3 V+1 -170 6/10
Roger Olsson - Lena Johansson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT Ö+2 -180 4/12
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 1NT Ö+4 -210 2/14
Marianne Falck - Berit Kallstenius Christel Esping - Eva Fremner 3NT V+1 -630 0/16

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Syd giv
alla i zon
K
87
EKkn108542
64
108
EDkn9532
9
K87
ED943
K104
D
Ekn32
kn7652
6
763
D1095

Optimalt kontrakt: 7D S-4 -1100
 NT
N49141
S49141
Ö941295
V941285
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 5 N-3 -300 15/1
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 6 N-3 -300 15/1
Birgitta Andersson - Annette Karlsson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 V+1 -650 10/6
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Gunilla Wallin - Christina Leander 5 V= -650 10/6
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Inger Simon - Jöran Kjellin 4 V+1 -650 10/6
Anita Martinsson - Monica Gilhorn Roger Olsson - Lena Johansson 4 V+2 -680 4/12
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 4 V+2 -680 4/12
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 4 V+2 -680 4/12
Christel Esping - Eva Fremner Jane Brändemar - Göran Brändemar 5D V= -850 0/16

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.14

Väst giv
ingen i zon
D63
9763
8
Ekn1084
Ekn1085
KD1054
K4
D
K942

ED96532
92
7
Ekn82
kn107
K7653

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N81701
S81701
Ö4126127
V4126127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Andersson - Annette Karlsson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 V-3 150 16/0
Christel Esping - Eva Fremner Jane Brändemar - Göran Brändemar 3 Ö= -140 14/2
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 4 V= -420 11/5
Ann-Marie Johnsson - Inga-Lill Persson Inger Simon - Jöran Kjellin 4 V= -420 11/5
Agneta Johansson - Lars Svensson Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 4 V+1 -450 5/11
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 4 V+1 -450 5/11
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Gunilla Wallin - Christina Leander 4 V+1 -450 5/11
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 4 V+1 -450 5/11
Anita Martinsson - Monica Gilhorn Roger Olsson - Lena Johansson 4 V+2 -480 0/16