Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Sommarserien öppen tor 2008-06-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien öppen tor 2008-06-26

Partävling, 15 bord, 30 par. Antal brickor: 26. Medel: 364.0.

Privatprotokoll för Magnus Hammar - Jan Andersson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 32, Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson
14 Ö+1 -450 11 39% 11 39.0%Kn63Kn54D8653E9 4103EK974210654
25 S+1 680 15 54% 26 46.5%EKn7543KKnED9K6 KD1092D8KKn6437
Rond 2, som ÖV mot par 34, Peter Gavatin - Olle Robin
33 S-1 50 7 25% 33 39.3%Kn76436KKn98KKn10 E1095K974DE742
43NT N= -600 23 82% 56 50.0%E10254321064D98 Kn853D98K971043
Rond 3, som ÖV mot par 44, Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg
52NT Ö-2 -100 14 50% 70 50.0%K75KKn841052932 E43273KD763D6
63NT Ö-1 -100 0 0% 70 41.7%K32E851092ED62 EKn4K63DKn87495
Rond 4, som ÖV mot par 41, Lars Thånell - Margareta Svanström
72 S-1 100 23 82% 93 47.4%964E82EKD52Kn4 KKn1032Kn95410872
82NT N+1 -150 4 14% 97 43.2%5K10986D753KD7 EKn87Kn5386Kn852
Rond 5, som NS mot par 39, Lars Karlsson - Lena Markehed
94 N+1 450 28 100% 125 49.6%E8532Kn108EKKn94 Kn1074K754D84E8
104 Ö+2 -680 18 64% 143 51.0%E95Kn64Kn543DKn2 Kn8D107310627643
Rond 6, som ÖV mot par 31, Gunila Langius - Christina Blomberg
113 V-1 -50 20 71% 163 52.8%K84K843K5KKn43 1053Kn106ED108325
123NT Ö+1 430 10 36% 173 51.4%EKEK42EK742E10 Kn1084D865653D2
Rond 7, som ÖV mot par 42, Bengt Pettersson - Anette Ekman
135 S+1 -680 19 68% 192 52.7%10986432E986Kn6 5K7Kn54K1085432
143NT S+3 -490 2 7% 194 49.4%D7651093D109272 3DKn864KKn108643
Rond 8, som NS mot par 35, Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein
153 V-1 50 18 64% 212 50.4%E8942E1085KKn82 D94K105763D974
163 N+1 170 20 71% 232 51.7%E82K104EK2K1043 10DKn7659754372
Rond 9, som NS mot par 38, Mart Altmäe - Margareta Thunberg
172 V+2 -170 17 61% 249 52.2%E9K1082Kn105K1093 Kn10Kn74KD762Kn75
182 S+3 150 16 57% 265 52.5%ED7Kn3EK1062D94 KE109859875852
Rond 10, som NS mot par 43, Arne Jansson - Lars-OA Hedlund
191 Ö-1 100 11 39% 276 51.8%KKn9D10D62KD1054 E7652E96983Kn9
203 S= 140 19 68% 295 52.6%D98E932KK7654 K105428755ED109
Rond 11, som NS mot par 37, Frank Westdahl - Jakob Sondén
212NT Ö+1 -150 7 25% 302 51.3%EK7685D1084274 DKn83E1097973105
223NT N+1 430 22 79% 324 52.5%D109KKn107E974KKn E832KD1052D843
Rond 12, som ÖV mot par 40, Christina Torsslow - Jan Alpe
234 N-2 200 26 93% 350 54.3%Kn5Kn1076109632E5 K10976KKn85D943
243 N-1 50 16 57% 366 54.4%KD53K65EKD464 987E73Kn1087272
Rond 13, som ÖV mot par 36, Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg
253 V-1 -100 3 11% 369 52.7%D108EK10EK108697 K96547623Kn865
263D N-2 500 24 86% 393 54.0%Kn776K6532KKn106 E93EKKn2E74973

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Nord giv
ingen i zon
kn63
kn54
D8653
E9
K10972
K8
kn
KDkn87
ED85
ED9762
10
32
4
103
EK9742
10654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Frank Westdahl - Jakob Sondén Peter Gavatin - Olle Robin 5 Ö-1 5 50 28/0
Sten Löfgren - Bengt Eklind Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 5 S-2 K -100 25/3
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 4D S-1 K -100 25/3
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Björn Ramqvist - Thomas Malmström 5D S-2 K -300 21/7
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Christina Torsslow - Jan Alpe 5D S-2 K -300 21/7
Helena Isaksson - Eva Karlsson Kevin Palm - Ada Wester 5 Ö= K -400 18/10
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Anders Hellström - Mi Andrén 5 V= 3 -450 11/17
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Roland Lundström - Erik Nyström 5 V= E -450 11/17
Mona Iwarson - Paul Iwarson Jan Selberg - Olle Wademark 5 Ö= E -450 11/17
Magnus Hammar - Jan Andersson Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 4 Ö+1 K -450 11/17
Bengt Pettersson - Anette Ekman Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 5 V= 3 -450 11/17
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Gunila Langius - Christina Blomberg 4 Ö+1 E -450 11/17
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 V+2 E -480 2/26
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 5 V+1 E -480 2/26
Lars Karlsson - Lena Markehed Lars Thånell - Margareta Svanström 5 Ö+1 E -480 2/26

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Öst giv
N-S i zon
Ekn7543
Kkn
ED9
K6
6
109532
8
Ekn10982
8
E764
10752
D543
KD1092
D8
Kkn643
7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Gunila Langius - Christina Blomberg 6NT N= 4 1440 28/0
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Anders Hellström - Mi Andrén 6 S= 8 1430 24/4
Helena Isaksson - Eva Karlsson Kevin Palm - Ada Wester 6 S= E 1430 24/4
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 6 S= 8 1430 24/4
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 5 S+1 8 680 15/13
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Roland Lundström - Erik Nyström 5 S+1 8 680 15/13
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 5 S+1 8 680 15/13
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Björn Ramqvist - Thomas Malmström 5 S+1 8 680 15/13
Magnus Hammar - Jan Andersson Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 5 S+1 5 680 15/13
Lars Karlsson - Lena Markehed Lars Thånell - Margareta Svanström 5 S+1 E 680 15/13
Sten Löfgren - Bengt Eklind Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 5 S= E 650 7/21
Frank Westdahl - Jakob Sondén Peter Gavatin - Olle Robin 5 S= 3 650 7/21
Mona Iwarson - Paul Iwarson Jan Selberg - Olle Wademark 7D V-3 E 500 4/24
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Christina Torsslow - Jan Alpe 6 S-1 E -100 1/27
Bengt Pettersson - Anette Ekman Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 6 S-1 2 -100 1/27

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Syd giv
Ö-V i zon
KD82
103
1074
D953
E1095
K974
D
E742
kn7643
6
Kkn98
Kkn10

EDkn852
E6532
86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3NT V-2 10 200 27/1
Christina Torsslow - Jan Alpe Bengt Pettersson - Anette Ekman 4D V-1 10 200 27/1
Jan Selberg - Olle Wademark Kevin Palm - Ada Wester 3 S-1 D -50 21/7
Peter Gavatin - Olle Robin Magnus Hammar - Jan Andersson 3 S-1 E -50 21/7
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3 S-1 5 -50 21/7
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 3 S-1 E -50 21/7
Roland Lundström - Erik Nyström Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 2 S-2 D -100 13/15
Mona Iwarson - Paul Iwarson Anders Hellström - Mi Andrén 4 S-2 D -100 13/15
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Bengt Deilert - Margareta Jönsson 3 S-2 D -100 13/15
Sten Löfgren - Bengt Eklind Helena Isaksson - Eva Karlsson 3 S-2 D -100 13/15
Peder Olrog - Sven-Owe Andersson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 Ö+1 8 -140 8/20
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Björn Ramqvist - Thomas Malmström 2 S-3 D -150 5/23
Frank Westdahl - Jakob Sondén Lars Thånell - Margareta Svanström 4 S-3 4 -150 5/23
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 3D S-2 E -300 2/26
Lars Karlsson - Lena Markehed Gunila Langius - Christina Blomberg 4D S-3 E -500 0/28

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Väst giv
alla i zon
4
Kkn10
D532
Ekn652
kn853
D98
K97
1043
E102
5432
1064
D98
KD976
E76
Ekn8
K7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Anders Hellström - Mi Andrén 3NT S+3 8 690 28/0
Jan Selberg - Olle Wademark Kevin Palm - Ada Wester 3NT N+2 5 660 24/4
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3NT N+2 8 660 24/4
Christina Torsslow - Jan Alpe Bengt Pettersson - Anette Ekman 3NT N+2 9 660 24/4
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Björn Ramqvist - Thomas Malmström 3NT S+1 8 630 14/14
Roland Lundström - Erik Nyström Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 3NT N+1 3 630 14/14
Peder Olrog - Sven-Owe Andersson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT S+1 10 630 14/14
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Bengt Deilert - Margareta Jönsson 3NT N+1 5 630 14/14
Lars Karlsson - Lena Markehed Gunila Langius - Christina Blomberg 3NT S+1 E 630 14/14
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 3NT S+1 5 630 14/14
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 3NT N+1 3 630 14/14
Peter Gavatin - Olle Robin Magnus Hammar - Jan Andersson 3NT N= 5 600 5/23
Frank Westdahl - Jakob Sondén Lars Thånell - Margareta Svanström 3NT N= 2 600 5/23
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 2 S= 3 110 2/26
Sten Löfgren - Bengt Eklind Helena Isaksson - Eva Karlsson 3NT N-1 3 -100 0/28

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Nord giv
N-S i zon
kn1086
ED1065
9
kn75
E432
73
KD763
D6
K75
Kkn84
1052
932
D9
92
Ekn84
EK1084

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Lundström - Erik Nyström Bengt Deilert - Margareta Jönsson 3D V-3 Kn 500 28/0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Jan Selberg - Olle Wademark 3 V-4 Kn 200 26/2
Mona Iwarson - Paul Iwarson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 2 N+1 2 140 22/6
Christina Torsslow - Jan Alpe Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 2 S+1 K 140 22/6
Lars Thånell - Margareta Svanström Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 2 N+1 2 140 22/6
Helena Isaksson - Eva Karlsson Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 3 S= K 110 18/10
Gunila Langius - Christina Blomberg Frank Westdahl - Jakob Sondén 2D V-1 5 100 14/14
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Bengt Pettersson - Anette Ekman 2 V-2 9 100 14/14
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Magnus Hammar - Jan Andersson 2NT Ö-2 K 100 14/14
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2 S= E 90 10/18
Anders Hellström - Mi Andrén Björn Ramqvist - Thomas Malmström 3 S-1 K -100 7/21
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Peter Gavatin - Olle Robin 3 N-1 10 -100 7/21
Kevin Palm - Ada Wester Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 2NT S-2 7 -200 2/26
Sten Löfgren - Bengt Eklind Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 2 N-2 2 -200 2/26
Lars Karlsson - Lena Markehed Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 3NT S-2 4 -200 2/26

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Öst giv
Ö-V i zon
D86
D1072
K653
104
Ekn4
K63
Dkn874
95
K32
E85
1092
ED62
10975
kn94
E
Kkn873

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Magnus Hammar - Jan Andersson 3NT Ö-1 9 100 28/0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2NT Ö= 10 -120 20/8
Kevin Palm - Ada Wester Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 2NT Ö= 10 -120 20/8
Mona Iwarson - Paul Iwarson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 1NT Ö+1 10 -120 20/8
Gunila Langius - Christina Blomberg Frank Westdahl - Jakob Sondén 1NT Ö+1 10 -120 20/8
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Peter Gavatin - Olle Robin 1NT Ö+1 5 -120 20/8
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Bengt Pettersson - Anette Ekman 1NT V+1 2 -120 20/8
Lars Karlsson - Lena Markehed Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 2NT Ö= 10 -120 20/8
Anders Hellström - Mi Andrén Björn Ramqvist - Thomas Malmström 2NT Ö+1 5 -150 10/18
Christina Torsslow - Jan Alpe Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 1NT Ö+2 7 -150 10/18
Lars Thånell - Margareta Svanström Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 2NT Ö+1 5 -150 10/18
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Jan Selberg - Olle Wademark 1NT Ö+3 7 -180 5/23
Sten Löfgren - Bengt Eklind Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 2NT Ö+2 3 -180 5/23
Helena Isaksson - Eva Karlsson Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 3NT Ö= 3 -600 2/26
Roland Lundström - Erik Nyström Bengt Deilert - Margareta Jönsson 3NT Ö+1 3 -630 0/28

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Syd giv
alla i zon
75
1043
109
EKD963
Kkn1032
kn95
4
10872
964
E82
EKD52
kn4
ED8
KD76
kn8763
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3D Ö-4 5 1100 28/0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Jan Selberg - Olle Wademark 4 V-3 E 300 25/3
Christina Torsslow - Jan Alpe Frank Westdahl - Jakob Sondén 4 V-3 E 300 25/3
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2 Ö-2 D 200 22/6
Peder Olrog - Sven-Owe Andersson Helena Isaksson - Eva Karlsson 2 S= 6 110 20/8
Björn Ramqvist - Thomas Malmström Kevin Palm - Ada Wester 3 V-1 E 100 17/11
Mona Iwarson - Paul Iwarson Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 3 V-1 E 100 17/11
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Bengt Deilert - Margareta Jönsson 2 S= 8 90 12/16
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Mart Altmäe - Margareta Thunberg 2 S= 5 90 12/16
Bengt Pettersson - Anette Ekman Gunila Langius - Christina Blomberg 1NT N= 2 90 12/16
Sten Löfgren - Bengt Eklind Roland Lundström - Erik Nyström 3 N-1 E -100 5/23
Lars Karlsson - Lena Markehed Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 3 N-1 E -100 5/23
Lars Thånell - Margareta Svanström Magnus Hammar - Jan Andersson 2 S-1 5 -100 5/23
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Peter Gavatin - Olle Robin 2 S-1 4 -100 5/23
Anders Hellström - Mi Andrén Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT S-3 3 -300 0/28

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Väst giv
ingen i zon
D96
D2
Kkn109
E1093
Ekn87
kn53
86
kn852
5
K10986
D753
KD7
K10432
E74
E42
64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Karlsson - Lena Markehed Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 3 S+1 3 170 28/0
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2NT N+1 K 150 24/4
Sten Löfgren - Bengt Eklind Roland Lundström - Erik Nyström 1NT N+2 5 150 24/4
Lars Thånell - Margareta Svanström Magnus Hammar - Jan Andersson 2NT N+1 10 150 24/4
Mona Iwarson - Paul Iwarson Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 3 S= 8 140 20/8
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Peter Gavatin - Olle Robin 2 S= Kn 110 18/10
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Bengt Deilert - Margareta Jönsson 1 S= Kn 80 16/12
Anders Hellström - Mi Andrén Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S-1 Kn -50 14/14
Peder Olrog - Sven-Owe Andersson Helena Isaksson - Eva Karlsson 4 S-2 3 -100 8/20
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Mart Altmäe - Margareta Thunberg 3 N-2 5 -100 8/20
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 4 S-2 Kn -100 8/20
Christina Torsslow - Jan Alpe Frank Westdahl - Jakob Sondén 4D S-1 3 -100 8/20
Bengt Pettersson - Anette Ekman Gunila Langius - Christina Blomberg 4 S-2 3 -100 8/20
Björn Ramqvist - Thomas Malmström Kevin Palm - Ada Wester 3 Ö= 6 -140 2/26
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Jan Selberg - Olle Wademark 3D S-2 3 -300 0/28

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Nord giv
Ö-V i zon
E8532
kn108
EKkn
94
KD
963
9763
KDkn6
96
ED2
1052
107532
kn1074
K754
D84
E8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Hammar - Jan Andersson Lars Karlsson - Lena Markehed 4 N+1 6 450 28/0
Roland Lundström - Erik Nyström Helena Isaksson - Eva Karlsson 4 N= 9 420 22/6
Peder Olrog - Sven-Owe Andersson Anders Hellström - Mi Andrén 4 N= 6 420 22/6
Kevin Palm - Ada Wester Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 4 N= 2 420 22/6
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 4 N= 6 420 22/6
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 4 N= 10 420 22/6
Sten Löfgren - Bengt Eklind Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 N+2 2 200 16/12
Lars Thånell - Margareta Svanström Mart Altmäe - Margareta Thunberg 3 N+1 2 170 14/14
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 N= 10 140 10/18
Frank Westdahl - Jakob Sondén Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 2 N+1 2 140 10/18
Bengt Pettersson - Anette Ekman Peter Gavatin - Olle Robin 2 N+1 6 140 10/18
Mona Iwarson - Paul Iwarson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 4 Ö-1 7 100 6/22
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Björn Ramqvist - Thomas Malmström 4 N-1 6 -50 3/25
Christina Torsslow - Jan Alpe Gunila Langius - Christina Blomberg 4 N-1 9 -50 3/25
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Jan Selberg - Olle Wademark 4D N-1 2 -100 0/28

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Öst giv
alla i zon
E95
kn64
kn543
Dkn2
KD10763
E2
KD8
95
42
K985
E97
EK108
kn8
D1073
1062
7643

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2 V+4 4 -230 28/0
Roland Lundström - Erik Nyström Helena Isaksson - Eva Karlsson 4NT Ö= 7 -630 26/2
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 Ö+2 4 -680 18/10
Peder Olrog - Sven-Owe Andersson Anders Hellström - Mi Andrén 4 V+2 D -680 18/10
Kevin Palm - Ada Wester Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 4 Ö+2 7 -680 18/10
Sten Löfgren - Bengt Eklind Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 V+2 D -680 18/10
Magnus Hammar - Jan Andersson Lars Karlsson - Lena Markehed 4 Ö+2 4 -680 18/10
Frank Westdahl - Jakob Sondén Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4 V+2 D -680 18/10
Bengt Pettersson - Anette Ekman Peter Gavatin - Olle Robin 4 V+2 Kn -680 18/10
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Jan Selberg - Olle Wademark 3NT Ö+3 2 -690 6/22
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Björn Ramqvist - Thomas Malmström 3NT Ö+3 7 -690 6/22
Lars Thånell - Margareta Svanström Mart Altmäe - Margareta Thunberg 4NT Ö+2 3 -690 6/22
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 3NT Ö+3 7 -690 6/22
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3NT Ö+3 3 -690 6/22
Christina Torsslow - Jan Alpe Gunila Langius - Christina Blomberg 6 Ö= 7 -1430 0/28

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Syd giv
ingen i zon
976
2
kn976
D8762
1053
kn106
ED10832
5
K84
K843
K5
Kkn43
EDkn2
ED975
4
E109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3NTD Ö-3 D 500 28/0
Sten Löfgren - Bengt Eklind Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 3NTD Ö-2 E 300 26/2
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Anders Hellström - Mi Andrén 3 V-4 2 200 24/4
Mona Iwarson - Paul Iwarson Helena Isaksson - Eva Karlsson 4 V-3 2 150 22/6
Björn Ramqvist - Thomas Malmström Roland Lundström - Erik Nyström 3 N+1 K 130 20/8
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 N= K 110 16/12
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 2 S= 5 110 16/12
Bengt Pettersson - Anette Ekman Lars Karlsson - Lena Markehed 1 S+1 5 110 16/12
Kevin Palm - Ada Wester Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 V-2 2 100 12/16
Peter Gavatin - Olle Robin Christina Torsslow - Jan Alpe 1 S= 5 80 10/18
Gunila Langius - Christina Blomberg Magnus Hammar - Jan Andersson 3 V-1 2 50 8/20
Jan Selberg - Olle Wademark Bengt Deilert - Margareta Jönsson 2 S-1 5 -50 6/22
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Frank Westdahl - Jakob Sondén 2 Ö= 2 -90 4/24
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 3 S-4 5 -200 2/26
Lars Thånell - Margareta Svanström Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 4D N-2 4 -300 0/28

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Väst giv
N-S i zon
97
103
Dkn98
K9874
kn1084
D865
653
D2
EK
EK42
EK742
E10
D6532
kn97
10
kn653

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Gavatin - Olle Robin Christina Torsslow - Jan Alpe 6 V-1 7 50 28/0
Kevin Palm - Ada Wester Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 Ö+1 9 -170 26/2
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT Ö= 2 -400 24/4
Jan Selberg - Olle Wademark Bengt Deilert - Margareta Jönsson 3NT V+1 7 -430 18/10
Björn Ramqvist - Thomas Malmström Roland Lundström - Erik Nyström 3NT Ö+1 3 -430 18/10
Gunila Langius - Christina Blomberg Magnus Hammar - Jan Andersson 3NT Ö+1 2 -430 18/10
Bengt Pettersson - Anette Ekman Lars Karlsson - Lena Markehed 3NT Ö+1 3 -430 18/10
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3NT Ö+1 2 -430 18/10
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Anders Hellström - Mi Andrén 4 Ö+1 6 -450 10/18
Sten Löfgren - Bengt Eklind Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 5 Ö= 10 -450 10/18
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 5 Ö= 3 -450 10/18
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 3NT Ö+2 2 -460 4/24
Mona Iwarson - Paul Iwarson Helena Isaksson - Eva Karlsson 3NT Ö+2 5 -460 4/24
Lars Thånell - Margareta Svanström Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 3NT Ö+2 3 -460 4/24
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Frank Westdahl - Jakob Sondén 6 V= 4 -980 0/28

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Nord giv
alla i zon
EKkn1092
E
KD103
E9
5
K7
kn54
K1085432

10986432
E986
kn6
D87643
Dkn5
72
D7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Hellström - Mi Andrén Jan Selberg - Olle Wademark 6 S= K 1430 23/5
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 6 N= E 1430 23/5
Peder Olrog - Sven-Owe Andersson Roland Lundström - Erik Nyström 6 N= E 1430 23/5
Mona Iwarson - Paul Iwarson Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 6 N= E 1430 23/5
Sten Löfgren - Bengt Eklind Kevin Palm - Ada Wester 6 N= 10 1430 23/5
Lars Karlsson - Lena Markehed Mart Altmäe - Margareta Thunberg 6 N= E 1430 23/5
Helena Isaksson - Eva Karlsson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 N+2 10 680 9/19
Björn Ramqvist - Thomas Malmström Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 4 N+2 Kn 680 9/19
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 N+2 10 680 9/19
Gunila Langius - Christina Blomberg Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 5 N+1 Kn 680 9/19
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Peter Gavatin - Olle Robin 5 S+1 5 680 9/19
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Lars Thånell - Margareta Svanström 4 N+2 10 680 9/19
Bengt Pettersson - Anette Ekman Magnus Hammar - Jan Andersson 5 S+1 4 680 9/19
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Christina Torsslow - Jan Alpe 4 N+2 10 680 9/19
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Frank Westdahl - Jakob Sondén 6 S-1 4 -100 0/28

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Öst giv
ingen i zon
Kkn10
52
E763
KD95
3
Dkn864
K
kn108643
D765
1093
D1092
72
E9842
EK7
kn854
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Frank Westdahl - Jakob Sondén 4D Ö-4 E 800 28/0
Bengt Pettersson - Anette Ekman Magnus Hammar - Jan Andersson 3NT S+3 4 490 26/2
Sten Löfgren - Bengt Eklind Kevin Palm - Ada Wester 4 S+2 Kn 480 24/4
Helena Isaksson - Eva Karlsson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 S+1 Kn 450 16/12
Peder Olrog - Sven-Owe Andersson Roland Lundström - Erik Nyström 4 S+1 4 450 16/12
Björn Ramqvist - Thomas Malmström Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 4 S+1 Kn 450 16/12
Mona Iwarson - Paul Iwarson Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 4 S+1 Kn 450 16/12
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Lars Thånell - Margareta Svanström 4 S+1 D 450 16/12
Lars Karlsson - Lena Markehed Mart Altmäe - Margareta Thunberg 4 S+1 Kn 450 16/12
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Christina Torsslow - Jan Alpe 4 S+1 K 450 16/12
Anders Hellström - Mi Andrén Jan Selberg - Olle Wademark 4 S= Kn 420 5/23
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S= 3 420 5/23
Gunila Langius - Christina Blomberg Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4 N= 10 420 5/23
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Peter Gavatin - Olle Robin 4 S= 10 420 5/23
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 6 S-2 D -100 0/28

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Syd giv
N-S i zon
E8
942
E1085
Kkn82
kn763
E876
D4
653
K1052
Dkn3
Kkn92
E10
D94
K105
763
D974

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Bengt Pettersson - Anette Ekman 4 V-2 8 100 28/0
Helena Isaksson - Eva Karlsson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1NT S= 6 90 23/5
Kevin Palm - Ada Wester Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 1NT S= 7 90 23/5
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 1NT S= E 90 23/5
Christina Torsslow - Jan Alpe Lars Karlsson - Lena Markehed 2 N= D 90 23/5
Magnus Hammar - Jan Andersson Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3 V-1 8 50 18/10
Mona Iwarson - Paul Iwarson Roland Lundström - Erik Nyström 1NT Ö= 7 -90 16/12
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Mart Altmäe - Margareta Thunberg 1NT S-1 7 -100 14/14
Sten Löfgren - Bengt Eklind Björn Ramqvist - Thomas Malmström 2 Ö= 7 -110 10/18
Gunila Langius - Christina Blomberg Lars Thånell - Margareta Svanström 2 Ö= 7 -110 10/18
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Frank Westdahl - Jakob Sondén 2 V= E -110 10/18
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Anders Hellström - Mi Andrén 3 Ö= 7 -140 4/24
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 3 Ö= 7 -140 4/24
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Peter Gavatin - Olle Robin 2 Ö+1 3 -140 4/24
Jan Selberg - Olle Wademark Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 3 N-2 5 -200 0/28

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Väst giv
Ö-V i zon
E82
K104
EK2
K1043
kn97653
2
D108
E85
KD4
E983
kn6
Dkn96
10
Dkn765
97543
72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Selberg - Olle Wademark Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 4D N= K 590 28/0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Bengt Pettersson - Anette Ekman 4D Ö-1 4 200 26/2
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2 N+2 Kn 170 20/8
Mona Iwarson - Paul Iwarson Roland Lundström - Erik Nyström 2 N+2 D 170 20/8
Sten Löfgren - Bengt Eklind Björn Ramqvist - Thomas Malmström 2 N+2 D 170 20/8
Gunila Langius - Christina Blomberg Lars Thånell - Margareta Svanström 3 S+1 6 170 20/8
Magnus Hammar - Jan Andersson Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3 N+1 K 170 20/8
Kevin Palm - Ada Wester Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 N+1 Kn 140 13/15
Christina Torsslow - Jan Alpe Lars Karlsson - Lena Markehed 2 N+1 D 140 13/15
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Mart Altmäe - Margareta Thunberg 2 S= 5 110 10/18
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Peter Gavatin - Olle Robin 4 S-2 6 -100 8/20
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Anders Hellström - Mi Andrén 3 V= E -140 3/25
Helena Isaksson - Eva Karlsson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 V+1 K -140 3/25
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 2 V+1 K -140 3/25
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Frank Westdahl - Jakob Sondén 3 V= E -140 3/25

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Nord giv
ingen i zon
E9
K1082
kn105
K1093
KD86532
93
E4
D4
74
ED65
983
E862
kn10
kn74
KD762
kn75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Lundström - Erik Nyström Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 3 V-1 Kn 50 28/0
Frank Westdahl - Jakob Sondén Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 3 N-3 7 -150 26/2
Jan Selberg - Olle Wademark Helena Isaksson - Eva Karlsson 3 V+1 Kn -170 17/11
Anders Hellström - Mi Andrén Kevin Palm - Ada Wester 3 V+1 Kn -170 17/11
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 V+2 10 -170 17/11
Mona Iwarson - Paul Iwarson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 V+1 Kn -170 17/11
Gunila Langius - Christina Blomberg Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 3 V+1 10 -170 17/11
Magnus Hammar - Jan Andersson Mart Altmäe - Margareta Thunberg 2 V+2 Kn -170 17/11
Lars Thånell - Margareta Svanström Christina Torsslow - Jan Alpe 2 V+2 Kn -170 17/11
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Lars Karlsson - Lena Markehed 2 V+2 Kn -170 17/11
Björn Ramqvist - Thomas Malmström Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 2 V+3 Kn -200 7/21
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Bengt Pettersson - Anette Ekman 3 V+2 Kn -200 7/21
Peter Gavatin - Olle Robin Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 3 V+3 3 -230 4/24
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Sten Löfgren - Bengt Eklind 4 V= Kn -420 2/26
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4D V= Kn -590 0/28

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Öst giv
N-S i zon
ED7
kn3
EK1062
D94
8654
762
43
10763
kn10932
KD4
Dkn
EKkn
K
E10985
9875
852

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Selberg - Olle Wademark Helena Isaksson - Eva Karlsson 3D Ö-3 9 500 28/0
Lars Thånell - Margareta Svanström Christina Torsslow - Jan Alpe 2NT N+4 Kn 240 26/2
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 1NT Ö-4 5 200 23/5
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Bengt Pettersson - Anette Ekman 2NT V-4 2 200 23/5
Anders Hellström - Mi Andrén Kevin Palm - Ada Wester 3 N+2 Kn 150 16/12
Roland Lundström - Erik Nyström Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 1NT N+2 6 150 16/12
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Sten Löfgren - Bengt Eklind 3 Ö-3 9 150 16/12
Mona Iwarson - Paul Iwarson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 N+3 Kn 150 16/12
Magnus Hammar - Jan Andersson Mart Altmäe - Margareta Thunberg 2 S+3 5 150 16/12
Frank Westdahl - Jakob Sondén Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 3 N+1 E 130 9/19
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Lars Karlsson - Lena Markehed 2 N+2 Kn 130 9/19
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 Ö-2 K 100 5/23
Björn Ramqvist - Thomas Malmström Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 1NT Ö-2 10 100 5/23
Gunila Langius - Christina Blomberg Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein 2 Ö-1 8 50 2/26
Peter Gavatin - Olle Robin Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 3 S-1 2 -100 0/28

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn9
D10
D62
KD1054

kn832
kn10754
8763
D10843
K754
EK
E2
E7652
E96
983
kn9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Selberg - Olle Wademark Sten Löfgren - Bengt Eklind 3D V-3 K 800 28/0
Anders Hellström - Mi Andrén Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 2 Ö-3 Kn 300 25/3
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Frank Westdahl - Jakob Sondén 4 V-3 K 300 25/3
Roland Lundström - Erik Nyström Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1NT N+3 4 180 21/7
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 1NT N+3 3 180 21/7
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Björn Ramqvist - Thomas Malmström 1NT S+2 5 150 18/10
Mona Iwarson - Paul Iwarson Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 2 S= Kn 110 15/13
Bengt Pettersson - Anette Ekman Lars Thånell - Margareta Svanström 2 S= 8 110 15/13
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 2 V-1 K 100 11/17
Magnus Hammar - Jan Andersson Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 1 Ö-1 2 100 11/17
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Kevin Palm - Ada Wester 2 S-2 Kn -100 8/20
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Helena Isaksson - Eva Karlsson 2 Ö= Kn -110 4/24
Peter Gavatin - Olle Robin Lars Karlsson - Lena Markehed 2 Ö= Kn -110 4/24
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Christina Torsslow - Jan Alpe 2 Ö= 6 -110 4/24
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Gunila Langius - Christina Blomberg 3 N-3 E -150 0/28

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Väst giv
alla i zon
D98
E932
K
K7654
kn76
KDkn
ED983
kn2
E3
1064
kn107642
83
K10542
875
5
ED109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Selberg - Olle Wademark Sten Löfgren - Bengt Eklind 5D V-2 8 500 27/1
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Björn Ramqvist - Thomas Malmström 5D V-2 8 500 27/1
Bengt Pettersson - Anette Ekman Lars Thånell - Margareta Svanström 5 V-3 5 300 24/4
Anders Hellström - Mi Andrén Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 3 S+1 D 170 22/6
Bengt Deilert - Margareta Jönsson Kevin Palm - Ada Wester 3 S= K 140 19/9
Magnus Hammar - Jan Andersson Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 3 S= K 140 19/9
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 3 Ö-1 E 100 16/12
Peter Gavatin - Olle Robin Lars Karlsson - Lena Markehed 1NT V= 5 -90 14/14
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Frank Westdahl - Jakob Sondén 4 N-1 Kn -100 12/16
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Lars-Erik Rudström - Jan Larsson 1 V+2 4 -110 7/21
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Helena Isaksson - Eva Karlsson 3 V= 3 -110 7/21
Mona Iwarson - Paul Iwarson Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 3 V= E -110 7/21
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Christina Torsslow - Jan Alpe 3 V= 8 -110 7/21
Roland Lundström - Erik Nyström Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1NT V+1 4 -120 2/26
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Gunila Langius - Christina Blomberg 3 Ö+1 10 -130 0/28

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Nord giv
N-S i zon
EK76
85
D10842
74
42
kn643
65
KDkn62
1095
KD2
EKkn
E983
Dkn83
E1097
973
105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Bengt Deilert - Margareta Jönsson 3NT Ö-1 8 50 25/3
Peder Olrog - Sven-Owe Andersson Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 3NT Ö-1 D 50 25/3
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Christina Torsslow - Jan Alpe 3NT Ö-1 D 50 25/3
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Lars Thånell - Margareta Svanström 3NT Ö-1 3 50 25/3
Anders Hellström - Mi Andrén Sten Löfgren - Bengt Eklind 1NT Ö+1 3 -120 16/12
Helena Isaksson - Eva Karlsson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 1NT Ö+1 D -120 16/12
Mona Iwarson - Paul Iwarson Kevin Palm - Ada Wester 1NT Ö+1 D -120 16/12
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Mart Altmäe - Margareta Thunberg 1NT Ö+1 3 -120 16/12
Lars Karlsson - Lena Markehed Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 1NT Ö+1 D -120 16/12
Jan Selberg - Olle Wademark Björn Ramqvist - Thomas Malmström 3 V+1 E -130 10/18
Magnus Hammar - Jan Andersson Frank Westdahl - Jakob Sondén 2NT Ö+1 9 -150 7/21
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Bengt Pettersson - Anette Ekman 1NT Ö+2 9 -150 7/21
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1NT Ö+4 7 -210 4/24
Peter Gavatin - Olle Robin Gunila Langius - Christina Blomberg 3NT Ö+1 7 -430 2/26
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Roland Lundström - Erik Nyström 3NT Ö+2 3 -460 0/28

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Öst giv
Ö-V i zon
D109
Kkn107
E974
Kkn
kn76542
86
3
E652
K3
ED954
kn86
1097
E8
32
KD1052
D843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Selberg - Olle Wademark Björn Ramqvist - Thomas Malmström 3NT N+1 5 430 22/6
Anders Hellström - Mi Andrén Sten Löfgren - Bengt Eklind 3NT N+1 4 430 22/6
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Roland Lundström - Erik Nyström 3NT N+1 K 430 22/6
Helena Isaksson - Eva Karlsson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 3NT S+1 5 430 22/6
Magnus Hammar - Jan Andersson Frank Westdahl - Jakob Sondén 3NT N+1 10 430 22/6
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Mart Altmäe - Margareta Thunberg 3NT S+1 4 430 22/6
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Lars Thånell - Margareta Svanström 3NT N+1 5 430 22/6
Peder Olrog - Sven-Owe Andersson Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 3NT N= 10 400 13/15
Peter Gavatin - Olle Robin Gunila Langius - Christina Blomberg 3NT N= 10 400 13/15
Mona Iwarson - Paul Iwarson Kevin Palm - Ada Wester 4 S+1 8 150 10/18
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Bengt Deilert - Margareta Jönsson 2 N+2 9 130 7/21
Lars Karlsson - Lena Markehed Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 4 S= 8 130 7/21
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Christina Torsslow - Jan Alpe 3 N= 10 110 3/25
Arne Jansson - Lars-OA Hedlund Bengt Pettersson - Anette Ekman 2 S+1 9 110 3/25
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT N-2 10 -100 0/28

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Syd giv
alla i zon
43
EKD43
ED4
kn86
K10976

Kkn85
D943
kn5
kn1076
109632
E5
ED82
9852
7
K1072

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Hellström - Mi Andrén Bengt Deilert - Margareta Jönsson 4 N= E 620 26/2
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Jan Selberg - Olle Wademark 4 N= 10 620 26/2
Gunila Langius - Christina Blomberg Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 4 N= 2 620 26/2
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 N+1 10 170 22/6
Kevin Palm - Ada Wester Roland Lundström - Erik Nyström 3 N= E 140 20/8
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Sten Löfgren - Bengt Eklind 4 N-1 2 -100 11/17
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Helena Isaksson - Eva Karlsson 3 N-1 Kn -100 11/17
Mona Iwarson - Paul Iwarson Björn Ramqvist - Thomas Malmström 4 N-1 10 -100 11/17
Peter Gavatin - Olle Robin Mart Altmäe - Margareta Thunberg 4 N-1 Kn -100 11/17
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 4 N-1 10 -100 11/17
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Lars Thånell - Margareta Svanström 4 N-1 10 -100 11/17
Frank Westdahl - Jakob Sondén Lars Karlsson - Lena Markehed 4 N-1 10 -100 11/17
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Bengt Pettersson - Anette Ekman 3 N-1 Kn -100 11/17
Christina Torsslow - Jan Alpe Magnus Hammar - Jan Andersson 4 N-2 E -200 2/26
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 4D N-2 Kn -500 0/28

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Väst giv
ingen i zon
E42
kn1042
653
KD10
987
E73
kn10872
72
KD53
K65
EKD4
64
kn106
D98
9
Ekn9853

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kevin Palm - Ada Wester Roland Lundström - Erik Nyström 4 Ö-3 9 150 28/0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Sten Löfgren - Bengt Eklind 3 S= Kn 110 25/3
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 S= 9 110 25/3
Gunila Langius - Christina Blomberg Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 4 V-2 K 100 22/6
Anders Hellström - Mi Andrén Bengt Deilert - Margareta Jönsson 1NT Ö-1 5 50 17/11
Peter Gavatin - Olle Robin Mart Altmäe - Margareta Thunberg 1NT Ö-1 8 50 17/11
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson 1NT Ö-1 9 50 17/11
Frank Westdahl - Jakob Sondén Lars Karlsson - Lena Markehed 1NT Ö-1 5 50 17/11
Christina Torsslow - Jan Alpe Magnus Hammar - Jan Andersson 3 N-1 K -50 12/16
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Lars Thånell - Margareta Svanström 1NT Ö= 9 -90 10/18
Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk Helena Isaksson - Eva Karlsson 3 Ö= 5 -110 6/22
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 3 V= K -110 6/22
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Bengt Pettersson - Anette Ekman 3 Ö= E -110 6/22
Mona Iwarson - Paul Iwarson Björn Ramqvist - Thomas Malmström 1NT Ö+1 9 -120 2/26
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Jan Selberg - Olle Wademark 1NT Ö+2 6 -150 0/28

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Nord giv
Ö-V i zon
kn72
kn854
52
E1032
K9654
762
3
kn865
D108
EK10
EK1086
97
E3
D93
Dkn974
KD4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Frank Westdahl - Jakob Sondén Bengt Pettersson - Anette Ekman 2 Ö-2 3 200 28/0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Magnus Hammar - Jan Andersson 3 V-1 5 100 25/3
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Christina Torsslow - Jan Alpe 2 Ö-1 D 100 25/3
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Jan Selberg - Olle Wademark 1 S-1 2 -50 22/6
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Lars Karlsson - Lena Markehed 2 S-2 4 -100 20/8
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Sten Löfgren - Bengt Eklind 2 V= 5 -110 15/13
Roland Lundström - Erik Nyström Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 2 V= 5 -110 15/13
Björn Ramqvist - Thomas Malmström Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 Ö= D -110 15/13
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 2 Ö= D -110 15/13
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 3 Ö= 5 -140 6/22
Helena Isaksson - Eva Karlsson Anders Hellström - Mi Andrén 3 V= 5 -140 6/22
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Kevin Palm - Ada Wester 2 Ö+1 E -140 6/22
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Gunila Langius - Christina Blomberg 2 Ö+1 D -140 6/22
Lars Thånell - Margareta Svanström Peter Gavatin - Olle Robin 2 V+1 5 -140 6/22
Mona Iwarson - Paul Iwarson Bengt Deilert - Margareta Jönsson 3D N-2 5 -300 0/28

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2008.06.26

Öst giv
alla i zon
KD1082
D109843

E5
E93
EKkn2
E74
973
kn7
76
K6532
Kkn106
654
5
Dkn1098
D842

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Jan Larsson Sten Löfgren - Bengt Eklind 3D Ö-2 5 500 28/0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Kevin Palm - Ada Wester 3 Ö-4 8 400 26/2
Helena Isaksson - Eva Karlsson Anders Hellström - Mi Andrén 3NT V-2 K 200 23/5
Mart Altmäe - Margareta Thunberg Christina Torsslow - Jan Alpe 3 Ö-2 D 200 23/5
Björn Ramqvist - Thomas Malmström Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 S= E 110 19/9
Frank Westdahl - Jakob Sondén Bengt Pettersson - Anette Ekman 2 S= 3 110 19/9
Anneliese Schapira - Maj-Britt Bronstein Lars Karlsson - Lena Markehed 2 N-1 Kn -100 16/12
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Peder Olrog - Sven-Owe Andersson 1NT V+1 10 -120 14/14
Roland Lundström - Erik Nyström Rikard Olofsson - Christina Maria Enblom Falk 4D S-1 E -200 11/17
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Arne Jansson - Lars-OA Hedlund 3D S-1 E -200 11/17
Torbjörn Herngren - Ewa Eriksson Gunila Langius - Christina Blomberg 3 S-3 3 -300 8/20
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Jan Selberg - Olle Wademark 3D N-2 10 -500 4/24
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Magnus Hammar - Jan Andersson 3D N-2 7 -500 4/24
Lars Thånell - Margareta Svanström Peter Gavatin - Olle Robin 3D S-2 3 -500 4/24
Mona Iwarson - Paul Iwarson Bengt Deilert - Margareta Jönsson 4D N-3 K -800 0/28