Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
BK Bridgehuset » TRIVSELBRIDGE Rydsgårdshus 2018-03-25 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

TRIVSELBRIDGE Rydsgårdshus 2018-03-25

Partävling, 19 bord, 38 par. Antal brickor: 30. Medel: 540.0.

Privatprotokoll för Marianne Lührs - Gudrun Nilsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 5, Iréne Grahn - Gerd Roos
14 V+1 -450 20.0 56% 20 56.0%D4DKn1032Kn981043 Kn2764E102D9872
22NT S+2 180 31.0 86% 51 71.0%Kn810432EK72E95 K9762ED43K743
35 N= 450 0.0 0% 51 47.3%KKn852D375EKD10 E1074K6EK98698
Rond 2, som NS mot par 7, Ann Bellander - Catharina Necking
44 S+1 150 14.0 39% 65 45.2%D7EKD10K2KD983 E52Kn532D4E1042
51NT V= -90 11.0 31% 76 42.4%EKn832108E75387 D975DKn43Kn10D63
64 S= 420 28.0 78% 104 48.3%D10910765Kn2E632 KKn764EKnKD108K5
Rond 3, som NS mot par 9, Alice Hammartorp - Roland Hammartorp
73NT N+1 630 27.0 75% 131 52.1%KD98K742E10762 ED32E10743D8Kn3
82NT Ö-1 50 22.0 61% 153 53.2%D51064EKn864Kn82 EKn10862E9810D95
94 N+2 480 34.0 94% 187 57.8%KDKn876273KD93 E3EKKn8EKn7DKn62
Rond 4, som NS mot par 11, Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl
104 Ö-2 200 35.9 100% 222.9 62.0%K106DKn98E62962 K542D9743DKn73
112NT S= 120 28.6 79% 251.5 63.5%96294254210986 KKn103K3ED3EKDKn
122 N+1 140 29.6 82% 281.1 65.1%ED872Kn83D5454 1094ED105K3ED97
Rond 5, som ÖV mot par 13, Mats Rengbo - Bodil Stenshed
135 Ö= 600 34.0 94% 315.1 67.3%107632EKD74K62 Kn5E1097Kn986525
142 N= -90 4.0 11% 319.1 63.3%838643E84K1084 K1052EK2D95276
154 Ö-1 -50 23.0 64% 342.1 63.3%83KDKn10932DD82 DKn942E548EKn53
Rond 6, som NS mot par 15, Bella Danowsky - Ulf Danowsky
164 N= 420 22.0 61% 364.1 63.2%ED987EK764KE4 10983E965K6532
174 S+1 450 24.0 67% 388.1 63.4%EKD53Kn98Kn65E2 Kn109862E1087Kn106
184 V+2 -480 2.0 6% 390.1 60.2%98842KD6531062 7Kn1093EKDKn9843
Rond 7, som ÖV mot par 17, Marianne Jerre - Sven Jerre
192NT Ö= 120 20.0 56% 410.1 60.0%ED9Kn52EKD7E73 Kn862E6104D10962
202 V+2 130 12.0 33% 422.1 58.6%96KD6Kn9873DKn8 1074EKn102EDEK74
213 N-2 200 30.0 83% 452.1 59.8%1086105284E10864 KDK7643DKn32KKn
Rond 8, som NS mot par 19, Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson
225 S= 450 28.0 78% 480.1 60.6%E2DKn74ED610953 7EK9652K94D86
234D V= -790 0.0 0% 480.1 58.0%963K975E8E972 107522D9632Kn106
244 V+1 -450 10.0 28% 490.1 56.8%9D1063K1085EK93 D2E975632D864
Rond 9, som ÖV mot par 21, Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten
252 S-1 50 10.0 28% 500.1 55.6%K752D84K987310 D9K52DKn106ED64
263NT S= -600 20.0 56% 520.1 55.6%KKn297528510432 1054DKn41073KD97
273NT V-1 -50 3.0 8% 523.1 53.9%DKn1064D9654965 93EKKn9EK1083E8
Rond 10, som NS mot par 2, Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson
285 Ö-3 150 36.0 100% 559.1 55.5%10875761083KD87 94Kn105DKn762E109
292NT N= 120 27.0 75% 586.1 56.2%84D83EDKn85K98 EDKn72Kn102104DKn10
304 S-1 -50 7.0 19% 593.1 54.9%D7DKn762K105K93 10864EK8547DKn2

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Nord giv
ingen i zon
D4
Dkn1032
kn98
1043
EK108765
K
K73
K6
93
E985
D654
Ekn5
kn2
764
E102
D9872

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N52411
S52411
Ö81181212
V81181212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 3 V+1 D -170 36.0/0.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Margareth Bengtsson - Inger Edström 3 V+2 10 -200 34.0/2.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 2 V+4 D -230 31.0/5.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Annika Bååth - Lena Sjögren 1 V+5 D -230 31.0/5.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 4 S-5 E -250 28.0/8.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Ann Bellander - Catharina Necking 4 V= D -420 26.0/10.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 V+1 D -450 20.0/16.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Iréne Grahn - Gerd Roos 4 V+1 D -450 20.0/16.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 4 V+1 D -450 20.0/16.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 4 V+1 D -450 20.0/16.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Axel Severson - Christina Severson 4 V+1 10 -450 20.0/16.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3NT Ö+2 2 -460 12.0/24.0
Sonja Christensson - Elsa Olsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 3NT Ö+2 7 -460 12.0/24.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3NT Ö+2 2 -460 12.0/24.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 4 V+2 8 -480 6.0/30.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+2 D -480 6.0/30.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 4 V+2 D -480 6.0/30.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Karin Eresund - Adam Wasserstrom 3NT Ö+4 2 -520 2.0/34.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 6 V= 3 -980 0.0/36.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Öst giv
N-S i zon
kn8
10432
EK72
E95
1043
kn97
Dkn865
106
ED5
K865
109
Dkn82
K9762
ED
43
K743

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N108899
S108899
Ö34544
V34534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Karin Eresund - Adam Wasserstrom 3NT N= D 600 35.0/1.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 3NT N= D 600 35.0/1.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Iréne Grahn - Gerd Roos 2NT S+2 7 180 31.0/5.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT N+2 5 180 31.0/5.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 1 S+3 Kn 170 28.0/8.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 2 S+1 D 140 24.0/12.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3 S= Kn 140 24.0/12.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 1 S+2 E 140 24.0/12.0
Sonja Christensson - Elsa Olsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 1NT N+1 D 120 20.0/16.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Ann Bellander - Catharina Necking 3 S= 7 110 18.0/18.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 1NT N= 6 90 16.0/20.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 4 S-1 Kn -100 10.0/26.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Annika Bååth - Lena Sjögren 3NT S-1 Kn -100 10.0/26.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3 S-1 Kn -100 10.0/26.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 1NT N-1 10 -100 10.0/26.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Axel Severson - Christina Severson 3NT S-1 7 -100 10.0/26.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 3NT S-2 7 -200 3.0/33.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 3NT S-2 10 -200 3.0/33.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Margareth Bengtsson - Inger Edström 3NT S-3 10 -300 0.0/36.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn852
D3
75
EKD10
D3
E10942
D3
kn752
96
kn875
kn1042
643
E1074
K6
EK986
98

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N121081212
S121081212
Ö12401
V12401
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Barbro Melander Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 6 N= Kn 980 34.0/2.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Rutger Persson - Claes Nilsson 6 N= Kn 980 34.0/2.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 6 N= Kn 980 34.0/2.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Ann Bellander - Catharina Necking 4 N+3 3 510 29.0/7.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 5 N+2 Kn 510 29.0/7.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 4 N+2 Kn 480 14.0/22.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Karin Eresund - Adam Wasserstrom 4 N+2 Kn 480 14.0/22.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 4 N+2 2 480 14.0/22.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 4 N+2 5 480 14.0/22.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 N+2 Kn 480 14.0/22.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Annika Bååth - Lena Sjögren 4 N+2 7 480 14.0/22.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 4 N+2 5 480 14.0/22.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 4 N+2 Kn 480 14.0/22.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 4 N+2 6 480 14.0/22.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Margareth Bengtsson - Inger Edström 5 N+1 7 480 14.0/22.0
Sonja Christensson - Elsa Olsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 N+2 9 480 14.0/22.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Axel Severson - Christina Severson 4 N+2 5 480 14.0/22.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4 N+2 9 480 14.0/22.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Iréne Grahn - Gerd Roos 5 N= 5 450 0.0/36.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Väst giv
alla i zon
D7
EKD10
K2
KD983
Kkn1098

E109873
kn6
643
98764
kn65
75
E52
kn532
D4
E1042

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N10510511
S11510711
Ö28362
V28362
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareth Bengtsson - Inger Edström Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 4 S+1 E 650 35.0/1.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 E 650 35.0/1.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 N= 5 620 27.0/9.0
Karin Eresund - Adam Wasserstrom Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 4 S= 3 620 27.0/9.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 S= E 620 27.0/9.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 S= Kn 620 27.0/9.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Gunilla Stöhr - Sally Winther 5 N+1 Kn 620 27.0/9.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Axel Severson - Christina Severson 4 S= 9 620 27.0/9.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Annika Bååth - Lena Sjögren 5 N= 6 600 19.0/17.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 5 N= 5 600 19.0/17.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 2D V-1 E 200 16.0/20.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Ann Bellander - Catharina Necking 4 S+1 10 150 14.0/22.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Bengt Nilsson - Irene Nilsson 4 S-1 E -100 9.0/27.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 4 S-1 10 -100 9.0/27.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 6NT S-1 8 -100 9.0/27.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Sonja Christensson - Elsa Olsson 6 N-1 9 -100 9.0/27.0
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Mats Rengbo - Bodil Stenshed 4 N-2 5 -200 3.0/33.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 4 N-2 5 -200 3.0/33.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 6D N-3 7 -800 0.0/36.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Nord giv
N-S i zon
Ekn832
108
E753
87
K4
E97
KD986
K102
106
K652
42
Ekn954
D975
Dkn43
kn10
D63

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N22482
S22482
Ö1010857
V1111958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Bengt Nilsson - Irene Nilsson 2NT V-2 8 100 32.0/4.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3NT V-2 3 100 32.0/4.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Annika Bååth - Lena Sjögren 3NT V-2 8 100 32.0/4.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3NT V-2 3 100 32.0/4.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 3NT V-2 2 100 32.0/4.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 2NT Ö-1 D 50 21.0/15.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Bella Danowsky - Ulf Danowsky 2NT V-1 2 50 21.0/15.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 2NT V-1 2 50 21.0/15.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 3NT V-1 2 50 21.0/15.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Berit Kallstenius - Marianne Falck 2NT V-1 3 50 21.0/15.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Sonja Christensson - Elsa Olsson 3 Ö-1 D 50 21.0/15.0
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Mats Rengbo - Bodil Stenshed 1NT V= 3 -90 11.0/25.0
Karin Eresund - Adam Wasserstrom Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 1NT V= 3 -90 11.0/25.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Ann Bellander - Catharina Necking 1NT V= 2 -90 11.0/25.0
Margareth Bengtsson - Inger Edström Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 1NT V= 2 -90 11.0/25.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Gunilla Stöhr - Sally Winther 2 N-1 4 -100 6.0/30.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3 V= 8 -140 4.0/32.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Axel Severson - Christina Severson 3 N-3 4 -300 2.0/34.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V= 8 -400 0.0/36.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Öst giv
Ö-V i zon
D109
10765
kn2
E632

K9843
753
Dkn1098
E8532
D2
E964
74
Kkn764
Ekn
KD108
K5

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N6861010
S6871010
Ö64633
V64633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Annika Bååth - Lena Sjögren 3NT N+1 3 430 35.0/1.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3NT N+1 2 430 35.0/1.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 S= 4 420 28.0/8.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Ann Bellander - Catharina Necking 4 S= D 420 28.0/8.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 4 S= 8 420 28.0/8.0
Margareth Bengtsson - Inger Edström Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 4 S= D 420 28.0/8.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Gunilla Stöhr - Sally Winther 4 S= 9 420 28.0/8.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 3NT S= D 400 22.0/14.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Bengt Nilsson - Irene Nilsson 2NT N+2 2 180 19.0/17.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Bella Danowsky - Ulf Danowsky 1NT S+3 D 180 19.0/17.0
Karin Eresund - Adam Wasserstrom Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 2 S+2 3 170 13.0/23.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3 S+1 7 170 13.0/23.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Berit Kallstenius - Marianne Falck 3 N+1 D 170 13.0/23.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Axel Severson - Christina Severson 2 S+2 8 170 13.0/23.0
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Mats Rengbo - Bodil Stenshed 1NT S+2 D 150 8.0/28.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 8 140 6.0/30.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Sonja Christensson - Elsa Olsson 3 S= D 110 4.0/32.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 4 S-1 D -50 1.0/35.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 1NT S-1 8 -50 1.0/35.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Syd giv
alla i zon
K
D98
K742
E10762
kn8654
6
Ekn96
K54
1097
Kkn52
1053
D98
ED32
E10743
D8
kn3

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N981079
S981079
Ö35364
V35364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Iréne Grahn - Gerd Roos Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 4 S+1 E 650 34.0/2.0
Margareth Bengtsson - Inger Edström Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 4 S+1 E 650 34.0/2.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 S+1 4 650 34.0/2.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 3NT S+1 6 630 27.0/9.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 3NT N+1 2 630 27.0/9.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3NT S+1 6 630 27.0/9.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 3NT N+1 2 630 27.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Axel Severson - Christina Severson 4 S= 4 620 20.0/16.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 4 S= E 620 20.0/16.0
Lars Jeppsson - Rolf Nilsson Sonja Christensson - Elsa Olsson 4 S= E 620 20.0/16.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3NT N= 3 600 15.0/21.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3NT N= 3 600 15.0/21.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Bengt Nilsson - Irene Nilsson 3 S= 4 140 12.0/24.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Karin Eresund - Adam Wasserstrom 4 S-1 6 -100 8.0/28.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Ann Bellander - Catharina Necking 2 S-1 E -100 8.0/28.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 S-1 4 -100 8.0/28.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Mats G Bååth - Leif Sjögren 2 S-2 6 -200 4.0/32.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Anders Nordberg - Barbro Melander 3NT S-3 6 -300 1.0/35.0
Annika Bååth - Lena Sjögren Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 5 S-3 4 -300 1.0/35.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Väst giv
ingen i zon
D5
1064
Ekn864
kn82

D2
KD9532
EK1073
K9743
Kkn753
7
64
Ekn10862
E98
10
D95

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N54677
S54677
Ö88765
V88765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Bååth - Lena Sjögren Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3 V-3 D 150 34.0/2.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 V-3 D 150 34.0/2.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Ann Bellander - Catharina Necking 2NT V-3 8 150 34.0/2.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 V-2 10 100 29.0/7.0
Lars Jeppsson - Rolf Nilsson Sonja Christensson - Elsa Olsson 3NT Ö-2 Kn 100 29.0/7.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3 V-1 D 50 22.0/14.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 2NT Ö-1 10 50 22.0/14.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Axel Severson - Christina Severson 3 V-1 D 50 22.0/14.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2NT V-1 10 50 22.0/14.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3 V-1 D 50 22.0/14.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 2 S-1 E -50 15.0/21.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3 S-1 E -50 15.0/21.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 2 V= E -90 12.0/24.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 4 S-2 E -100 9.0/27.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Bengt Nilsson - Irene Nilsson 3 S-2 E -100 9.0/27.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Mats G Bååth - Leif Sjögren 3 V= 5 -110 5.0/31.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Karin Eresund - Adam Wasserstrom 3 V= 5 -110 5.0/31.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 3NT Ö= 8 -400 2.0/34.0
Margareth Bengtsson - Inger Edström Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT Ö+1 Kn -430 0.0/36.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Nord giv
Ö-V i zon
KDkn8762
73
KD
93
4
D1064
1064
EK1074
1095
952
98532
85
E3
EKkn8
Ekn7
Dkn62

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N8881111
S9881111
Ö44400
V44400
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareth Bengtsson - Inger Edström Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 6 N+1 9 1010 36.0/0.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 4 N+2 9 480 34.0/2.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 3NT S+2 E 460 32.0/4.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Mats G Bååth - Leif Sjögren 4 N+1 8 450 23.0/13.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 5 N= 5 450 23.0/13.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 5 N= 8 450 23.0/13.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Ann Bellander - Catharina Necking 4 N+1 5 450 23.0/13.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Bengt Nilsson - Irene Nilsson 5 N= 8 450 23.0/13.0
Lars Jeppsson - Rolf Nilsson Sonja Christensson - Elsa Olsson 5 N= 8 450 23.0/13.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 5 N= 8 450 23.0/13.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 5 N= 8 450 23.0/13.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 3NT S+1 4 430 14.0/22.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 N= 8 420 11.0/25.0
Annika Bååth - Lena Sjögren Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 N= 7 420 11.0/25.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Karin Eresund - Adam Wasserstrom 6 N-1 8 -50 5.0/31.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 6 N-1 8 -50 5.0/31.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Axel Severson - Christina Severson 6 N-1 8 -50 5.0/31.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 6 N-1 5 -50 5.0/31.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 6 N-2 8 -100 0.0/36.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Öst giv
alla i zon
K106
Dkn98
E62
962
E92
107
Kkn10
K10854
Dkn87543
E63
85
E

K542
D9743
Dkn73

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N57724
S57724
Ö756108
V756108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 4 Ö-2 7 200 35.9/0.1
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 1NT S+1 2 120 33.8/2.2
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 4 Ö-1 D 100 28.6/7.4
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Gunilla Stöhr - Sally Winther 4 Ö-1 D 100 28.6/7.4
Rutger Persson - Claes Nilsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 Ö-1 4 100 28.6/7.4
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 Ö-1 K 100 28.6/7.4
Annika Bååth - Lena Sjögren Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 3 Ö= D -140 22.2/13.8
Karin Eresund - Adam Wasserstrom Bella Danowsky - Ulf Danowsky 2 Ö+1 2 -140 22.2/13.8
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Marianne Jerre - Sven Jerre 2 Ö+2 D -170 19.1/16.9
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3 Ö+2 D -200 16.9/19.1
Ann Bellander - Catharina Necking Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 4 Ö= D -620 9.6/26.4
Mats Larsson - Bertil Kamf Anders Nordberg - Barbro Melander 4 Ö= 2 -620 9.6/26.4
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 4 Ö= D -620 9.6/26.4
Lars Jeppsson - Rolf Nilsson Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 Ö= D -620 9.6/26.4
Sonja Christensson - Elsa Olsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 4 Ö= 4 -620 9.6/26.4
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Margareth Bengtsson - Inger Edström 4 Ö= 3 -620 9.6/26.4
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Iréne Grahn - Gerd Roos 4 Ö+1 D -650 1.1/34.9
Monica Lessing - Birgit Larsson Axel Severson - Christina Severson 4 Ö+1 7 -650 1.1/34.9
Mats G Bååth - Leif Sjögren Mats Rengbo - Bodil Stenshed     A= 18.0/18.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Syd giv
ingen i zon
962
942
542
10986
ED874
Dkn76
K7
42
5
E1085
kn10986
753
Kkn103
K3
ED3
EKDkn

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N85467
S85467
Ö47965
V47965
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Lessing - Birgit Larsson Axel Severson - Christina Severson 2D V-2 9 300 35.9/0.1
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 2NT S+1 D 150 33.8/2.2
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Iréne Grahn - Gerd Roos 2NT S= 7 120 28.6/7.4
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 2NT S= 4 120 28.6/7.4
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Gunilla Stöhr - Sally Winther 2NT S= 7 120 28.6/7.4
Lars Jeppsson - Rolf Nilsson Berit Kallstenius - Marianne Falck 2NT S= 8 120 28.6/7.4
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Marianne Jerre - Sven Jerre 2 S= D 90 23.3/12.7
Annika Bååth - Lena Sjögren Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 3NT S-1 7 -50 13.8/22.2
Ann Bellander - Catharina Necking Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 2NT S-1 4 -50 13.8/22.2
Karin Eresund - Adam Wasserstrom Bella Danowsky - Ulf Danowsky 2NT S-1 7 -50 13.8/22.2
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2NT S-1 4 -50 13.8/22.2
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 3NT S-1 4 -50 13.8/22.2
Mats Larsson - Bertil Kamf Anders Nordberg - Barbro Melander 3NT S-1 7 -50 13.8/22.2
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 2 S-1 D -50 13.8/22.2
Sonja Christensson - Elsa Olsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 2 S-1 D -50 13.8/22.2
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3NT S-2 E -100 2.2/33.8
Rutger Persson - Claes Nilsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 3NT S-2 D -100 2.2/33.8
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Margareth Bengtsson - Inger Edström 3NT S-2 D -100 2.2/33.8
Mats G Bååth - Leif Sjögren Mats Rengbo - Bodil Stenshed     A= 18.0/18.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Väst giv
N-S i zon
ED872
kn83
D54
54
53
K72
Ekn1082
Kkn6
Kkn6
964
976
10832
1094
ED105
K3
ED97

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N65886
S76887
Ö67546
V67546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Margareth Bengtsson - Inger Edström 2 S+2 6 170 35.9/0.1
Ann Bellander - Catharina Necking Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 2 N+1 9 140 29.6/6.4
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 2 N+1 6 140 29.6/6.4
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 1 N+2 6 140 29.6/6.4
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Gunilla Stöhr - Sally Winther 2 N+1 9 140 29.6/6.4
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 3 N= 5 140 29.6/6.4
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 1NT S+1 8 120 23.3/12.7
Mats Larsson - Bertil Kamf Anders Nordberg - Barbro Melander 1 N+1 6 110 19.1/16.9
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 1 N+1 9 110 19.1/16.9
Lars Jeppsson - Rolf Nilsson Berit Kallstenius - Marianne Falck 2 N= 6 110 19.1/16.9
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Marianne Jerre - Sven Jerre 1NT S= Kn 90 14.8/21.2
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2NT S-1 2 -100 11.7/24.3
Sonja Christensson - Elsa Olsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 4 N-1 9 -100 11.7/24.3
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Iréne Grahn - Gerd Roos 3NT S-2 8 -200 4.3/31.7
Annika Bååth - Lena Sjögren Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 4 N-2 6 -200 4.3/31.7
Karin Eresund - Adam Wasserstrom Bella Danowsky - Ulf Danowsky 1NT S-2 Kn -200 4.3/31.7
Rutger Persson - Claes Nilsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 N-2 9 -200 4.3/31.7
Monica Lessing - Birgit Larsson Axel Severson - Christina Severson 4 N-2 9 -200 4.3/31.7
Mats G Bååth - Leif Sjögren Mats Rengbo - Bodil Stenshed     A= 18.0/18.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Nord giv
alla i zon
ED84
kn632
103
kn108
kn5
E1097
kn98652
5
107632

EKD74
K62
K9
KD854

ED9743

Optimalt kontrakt: 6D Ö-2 500
 NT
N1131176
S1131176
Ö210264
V210264
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareth Bengtsson - Inger Edström Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 6 S= E 1370 36.0/0.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 4 S+2 5 680 34.0/2.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Iréne Grahn - Gerd Roos 4 S+1 2 650 30.0/6.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Berit Kallstenius - Marianne Falck 5 N= E 650 30.0/6.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 4 S+1 5 650 30.0/6.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 3 S+2 5 200 24.0/12.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2 S+3 5 200 24.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Gunilla Stöhr - Sally Winther 2 S+3 Kn 200 24.0/12.0
Ann Bellander - Catharina Necking Bengt Nilsson - Irene Nilsson 2 S+2 5 170 19.0/17.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Karin Eresund - Adam Wasserstrom 3 S+1 8 170 19.0/17.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Annika Bååth - Lena Sjögren 4 Ö-1 K 100 13.0/23.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 5 Ö-1 E 100 13.0/23.0
Sonja Christensson - Elsa Olsson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 5 Ö-1 E 100 13.0/23.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 5 Ö-1 K 100 13.0/23.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 4 V= K -130 8.0/28.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Mats G Bååth - Leif Sjögren 5 N-2 E -200 6.0/30.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 5 Ö= E -600 2.0/34.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Marianne Lührs - Gudrun Nilsson 5 Ö= E -600 2.0/34.0
Axel Severson - Christina Severson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 5 Ö= E -600 2.0/34.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Öst giv
ingen i zon
E74
975
kn3
ED952
K1052
EK2
D952
76
83
8643
E84
K1084
Dkn96
Dkn10
K1076
kn3

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N76676
S76677
Ö67766
V67766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 2NT N+1 4 150 36.0/0.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Marianne Lührs - Gudrun Nilsson 2 N= E 90 32.0/4.0
Axel Severson - Christina Severson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 2 N= 8 90 32.0/4.0
Sonja Christensson - Elsa Olsson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2 S= E 90 32.0/4.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 1NT Ö-1 10 50 27.0/9.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Mats G Bååth - Leif Sjögren 2NT Ö-1 D 50 27.0/9.0
Ann Bellander - Catharina Necking Bengt Nilsson - Irene Nilsson 2NT S-1 2 -50 18.0/18.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Karin Eresund - Adam Wasserstrom 2 S-1 E -50 18.0/18.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 2 N-1 3 -50 18.0/18.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 2 S-1 E -50 18.0/18.0
Margareth Bengtsson - Inger Edström Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 2NT S-1 E -50 18.0/18.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 2 S-1 K -50 18.0/18.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 2NT S-1 2 -50 18.0/18.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Annika Bååth - Lena Sjögren 3 N-2 8 -100 7.0/29.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Iréne Grahn - Gerd Roos 2NT S-2 2 -100 7.0/29.0
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Gunilla Stöhr - Sally Winther 2 S-2 E -100 7.0/29.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Berit Kallstenius - Marianne Falck 2NT N-2 8 -100 7.0/29.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 1NT Ö+1 6 -120 2.0/34.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3NT S-3 2 -150 0.0/36.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Syd giv
N-S i zon
E6
6
Kkn542
K10974
Dkn942
E54
8
Ekn53
83
KDkn10932
D
D82
K1075
87
E109763
6

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N811465
S811475
Ö52965
V52965
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 5 N= K 600 34.0/2.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 5 N= 8 600 34.0/2.0
Margareth Bengtsson - Inger Edström Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 5 N= 8 600 34.0/2.0
Ann Bellander - Catharina Necking Bengt Nilsson - Irene Nilsson 5 Ö-2 E 100 27.0/9.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 5 Ö-2 6 100 27.0/9.0
Sonja Christensson - Elsa Olsson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 5 Ö-2 6 100 27.0/9.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Berit Kallstenius - Marianne Falck 5 Ö-2 E 100 27.0/9.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Annika Bååth - Lena Sjögren 4 Ö-1 6 50 13.0/23.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Marianne Lührs - Gudrun Nilsson 4 Ö-1 E 50 13.0/23.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Mats G Bååth - Leif Sjögren 4 Ö-1 E 50 13.0/23.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Karin Eresund - Adam Wasserstrom 4 Ö-1 6 50 13.0/23.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 4 Ö-1 E 50 13.0/23.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 Ö-1 E 50 13.0/23.0
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Gunilla Stöhr - Sally Winther 4 Ö-1 6 50 13.0/23.0
Axel Severson - Christina Severson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 5 Ö-1 6 50 13.0/23.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 5 Ö-1 6 50 13.0/23.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 4 Ö-1 6 50 13.0/23.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 4 Ö= E -420 1.0/35.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Iréne Grahn - Gerd Roos 4 Ö= E -420 1.0/35.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Väst giv
Ö-V i zon
ED987
EK764
K
E4
K42
Dkn
D72
Dkn1097
kn653
1052
kn10843
8
10
983
E965
K6532

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N108121010
S108121010
Ö34133
V34133
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Sonja Christensson - Elsa Olsson 4 N+2 8 480 33.0/3.0
Axel Severson - Christina Severson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 N+2 8 480 33.0/3.0
Lars Jeppsson - Rolf Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+2 Kn 480 33.0/3.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 N+2 8 480 33.0/3.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Ann Bellander - Catharina Necking 4 N+1 8 450 27.0/9.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 N+1 8 450 27.0/9.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 N= 8 420 22.0/14.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Mats Rengbo - Bodil Stenshed 4 N= 8 420 22.0/14.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 N= 8 420 22.0/14.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Gunilla Stöhr - Sally Winther 3NT S= 9 400 17.0/19.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 3NT S= 2 400 17.0/19.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 2 N+4 8 230 14.0/22.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3 N+2 8 200 10.0/26.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Marianne Jerre - Sven Jerre 3 N+2 8 200 10.0/26.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 3 N+2 3 200 10.0/26.0
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Margareth Bengtsson - Inger Edström 1 N+3 8 170 6.0/30.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Bengt Nilsson - Irene Nilsson 1 N+2 8 140 4.0/32.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Annika Bååth - Lena Sjögren 3NT N-1 D -50 2.0/34.0
Karin Eresund - Adam Wasserstrom Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 7 S-5 D -250 0.0/36.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Nord giv
ingen i zon
EKD53
kn98
kn65
E2
4
76542
932
KD73
7
EKD103
KD4
9854
kn109862

E1087
kn106

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N6104118
S6104118
Ö73915
V73915
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Margareth Bengtsson - Inger Edström 4 N+2 E 480 36.0/0.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 4 S+1 2 450 24.0/12.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Ann Bellander - Catharina Necking 4 N+1 E 450 24.0/12.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Marianne Jerre - Sven Jerre 4 S+1 7 450 24.0/12.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 S+1 4 450 24.0/12.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 4 N+1 4 450 24.0/12.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Annika Bååth - Lena Sjögren 4 N+1 E 450 24.0/12.0
Axel Severson - Christina Severson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 5 N= E 450 24.0/12.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Gunilla Stöhr - Sally Winther 4 S+1 7 450 24.0/12.0
Lars Jeppsson - Rolf Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 4 450 24.0/12.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 N+1 E 450 24.0/12.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 4 N+1 E 450 24.0/12.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 4 S= 7 420 11.0/25.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Bengt Nilsson - Irene Nilsson 4 S= 7 420 11.0/25.0
Karin Eresund - Adam Wasserstrom Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 2 N+3 E 200 7.0/29.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Mats Rengbo - Bodil Stenshed 3 S+2 2 200 7.0/29.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Anders Nordberg - Barbro Melander 5D Ö-1 E 100 4.0/32.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Sonja Christensson - Elsa Olsson 5 N-1 E -50 1.0/35.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 5 N-1 K -50 1.0/35.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Öst giv
N-S i zon
98
842
KD653
1062
EKkn10653
K75
E72
D42
ED6
kn10984
75
7
kn1093

EKDkn9843

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N93512
S93512
Ö4107125
V4107115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Mats Rengbo - Bodil Stenshed 5 V-1 K 50 36.0/0.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Sonja Christensson - Elsa Olsson 6 S-1 E -100 34.0/2.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 5 S-2 E -200 32.0/4.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Annika Bååth - Lena Sjögren 5 S-3 E -300 30.0/6.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 4 V= 10 -420 28.0/8.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Ann Bellander - Catharina Necking 4 V+1 2 -450 15.0/21.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 V+1 10 -450 15.0/21.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Bengt Nilsson - Irene Nilsson 5 V= 2 -450 15.0/21.0
Karin Eresund - Adam Wasserstrom Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 5 V= K -450 15.0/21.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Marianne Jerre - Sven Jerre 5 V= 2 -450 15.0/21.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 4 V+1 6 -450 15.0/21.0
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Margareth Bengtsson - Inger Edström 5 V= 10 -450 15.0/21.0
Axel Severson - Christina Severson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 5 V= 10 -450 15.0/21.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Gunilla Stöhr - Sally Winther 5 V= 10 -450 15.0/21.0
Lars Jeppsson - Rolf Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 10 -450 15.0/21.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 V+1 K -450 15.0/21.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 V+1 2 -450 15.0/21.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 V+2 2 -480 2.0/34.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 5D V= 3 -650 0.0/36.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Syd giv
Ö-V i zon
74
KD109874
965
kn
kn862
E6
104
D10962
ED9
kn52
EKD7
E73
K1053
3
kn832
K854

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N23632
S23632
Ö111061011
V111071011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 3NT Ö-4 3 400 35.0/1.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Ann Bellander - Catharina Necking 3NT Ö-4 5 400 35.0/1.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Iréne Grahn - Gerd Roos 5 Ö-3 3 300 31.0/5.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Mats G Bååth - Leif Sjögren 3 Ö-3 3 300 31.0/5.0
Axel Severson - Christina Severson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 4 V-2 Kn 200 28.0/8.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 3NT Ö-1 3 100 23.0/13.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 4 V-1 Kn 100 23.0/13.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 5 V-1 K 100 23.0/13.0
Sonja Christensson - Elsa Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 5 V-1 K 100 23.0/13.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Karin Eresund - Adam Wasserstrom 3 N-2 E -100 18.0/18.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Marianne Lührs - Gudrun Nilsson 2NT Ö= 3 -120 16.0/20.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 3 N-3 E -150 10.0/26.0
Annika Bååth - Lena Sjögren Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3 N-3 E -150 10.0/26.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Margareth Bengtsson - Inger Edström 4 V+1 7 -150 10.0/26.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 3 N-3 E -150 10.0/26.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 V+1 K -150 10.0/26.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Anders Nordberg - Barbro Melander 3D N-2 E -300 4.0/32.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunilla Stöhr - Sally Winther 4 V= K -620 2.0/34.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Mats Rengbo - Bodil Stenshed 3D S-6 4 -1400 0.0/36.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Väst giv
alla i zon
8532
87
K10652
96
1074
Ekn102
ED
EK74
96
KD6
kn9873
Dkn8
EKDkn
9543
4
10532

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N35364
S35364
Ö1081079
V1081079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Mats G Bååth - Leif Sjögren 3NT Ö-1 Kn 100 35.0/1.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3NT Ö-1 Kn 100 35.0/1.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 3 V= 2 -110 32.0/4.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Iréne Grahn - Gerd Roos 2NT Ö= E -120 28.0/8.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Anders Nordberg - Barbro Melander 2NT Ö= E -120 28.0/8.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunilla Stöhr - Sally Winther 2NT V= 2 -120 28.0/8.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Marianne Lührs - Gudrun Nilsson 2 V+2 8 -130 24.0/12.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 2 V+1 2 -140 21.0/15.0
Sonja Christensson - Elsa Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 1 V+2 9 -140 21.0/15.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Mats Rengbo - Bodil Stenshed 2NT Ö+1 Kn -150 18.0/18.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Karin Eresund - Adam Wasserstrom 2NT V+2 2 -180 16.0/20.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Ann Bellander - Catharina Necking 3NT V= 2 -600 13.0/23.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT Ö= E -600 13.0/23.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 4 V= 2 -620 10.0/26.0
Annika Bååth - Lena Sjögren Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3NT V+1 5 -630 4.0/32.0
Axel Severson - Christina Severson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 3NT V+1 10 -630 4.0/32.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Margareth Bengtsson - Inger Edström 3NT V+1 5 -630 4.0/32.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT V+1 5 -630 4.0/32.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 3NT V+1 5 -630 4.0/32.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Nord giv
N-S i zon
E753
ED98
E7
D72
KD
K7643
Dkn32
Kkn
1086
1052
84
E10864
kn942
kn
K10965
953

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N787108
S787108
Ö65634
V65635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 2 N+2 4 170 36.0/0.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 2 S= D 110 34.0/2.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Margareth Bengtsson - Inger Edström 2 Ö-2 Kn 100 31.0/5.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 2 V-2 3 100 31.0/5.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunilla Stöhr - Sally Winther 1NT N= 10 90 28.0/8.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Iréne Grahn - Gerd Roos 2 V-1 E 50 21.0/15.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Anders Nordberg - Barbro Melander 2 V-1 E 50 21.0/15.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Mats G Bååth - Leif Sjögren 2 V-1 E 50 21.0/15.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Karin Eresund - Adam Wasserstrom 2 V-1 E 50 21.0/15.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 2 V-1 E 50 21.0/15.0
Sonja Christensson - Elsa Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 1 V-1 E 50 21.0/15.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 3 N-1 4 -100 14.0/22.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Mats Rengbo - Bodil Stenshed 1NT N-2 4 -200 6.0/30.0
Annika Bååth - Lena Sjögren Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 1NT N-2 6 -200 6.0/30.0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 3 N-2 8 -200 6.0/30.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Marianne Lührs - Gudrun Nilsson 3 N-2 8 -200 6.0/30.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Ann Bellander - Catharina Necking 1NT N-2 4 -200 6.0/30.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 1NT N-2 6 -200 6.0/30.0
Axel Severson - Christina Severson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 1NT N-2 6 -200 6.0/30.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Öst giv
Ö-V i zon
E2
Dkn74
ED6
10953
Dkn53
1083
kn107
E72
K109864

8532
Kkn4
7
EK9652
K94
D86

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N9811510
S9811510
Ö34283
V34283
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Mats Rengbo - Bodil Stenshed 4 N+1 2 450 28.0/8.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 S+1 D 450 28.0/8.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 5 S= E 450 28.0/8.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 S+1 D 450 28.0/8.0
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Berit Kallstenius - Marianne Falck 5 N= Kn 450 28.0/8.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Sonja Christensson - Elsa Olsson 4 S+1 3 450 28.0/8.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 4 S+1 D 450 28.0/8.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 E 450 28.0/8.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 4 S+1 E 450 28.0/8.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Karin Eresund - Adam Wasserstrom 4 S= D 420 12.0/24.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 4 S= 4 420 12.0/24.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Annika Bååth - Lena Sjögren 4 S= 5 420 12.0/24.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Iréne Grahn - Gerd Roos 4 S= D 420 12.0/24.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Marianne Jerre - Sven Jerre 4 N= D 420 12.0/24.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Margareth Bengtsson - Inger Edström 4 S= D 420 12.0/24.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 S= 5 420 12.0/24.0
Ann Bellander - Catharina Necking Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 4 Ö-1 E 100 4.0/32.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Axel Severson - Christina Severson 6 S-1 E -50 2.0/34.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Bella Danowsky - Ulf Danowsky 2 Ö= E -110 0.0/36.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Syd giv
alla i zon
963
K975
E8
E972
D
EDkn108643
1074
8
EKkn84

Kkn5
KD543
10752
2
D9632
kn106

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N55245
S44243
Ö881088
V881088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Sonja Christensson - Elsa Olsson 3NT Ö-3 3 300 36.0/0.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 4 V-2 E 200 33.0/3.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 V-2 E 200 33.0/3.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Margareth Bengtsson - Inger Edström 5 V-1 9 100 30.0/6.0
Ann Bellander - Catharina Necking Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 3NT Ö= 2 -600 26.0/10.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3NT Ö= 3 -600 26.0/10.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Marianne Jerre - Sven Jerre 3NT Ö= 6 -600 26.0/10.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Karin Eresund - Adam Wasserstrom 4 V= E -620 15.0/21.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Mats Rengbo - Bodil Stenshed 4 V= E -620 15.0/21.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Iréne Grahn - Gerd Roos 4 V= 8 -620 15.0/21.0
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 V= E -620 15.0/21.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 4 V= E -620 15.0/21.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Axel Severson - Christina Severson 4 V= E -620 15.0/21.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V= E -620 15.0/21.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 V= E -620 15.0/21.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 V+1 E -650 4.0/32.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Annika Bååth - Lena Sjögren 4 V+1 E -650 4.0/32.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 4 V+1 E -650 4.0/32.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 4D V= E -790 0.0/36.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Väst giv
ingen i zon
9
D1063
K1085
EK93
EK1065
Kkn82
kn74
2
kn8743
4
ED9
kn1075
D2
E975
632
D864

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N75624
S75624
Ö677119
V677119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 S-4 E -200 34.0/2.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Sonja Christensson - Elsa Olsson 2 V+3 E -200 34.0/2.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V+3 E -200 34.0/2.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 5 S-5 5 -250 30.0/6.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Karin Eresund - Adam Wasserstrom 4 V= E -420 24.0/12.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Mats Rengbo - Bodil Stenshed 4 V= K -420 24.0/12.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar 4 V= E -420 24.0/12.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Iréne Grahn - Gerd Roos 4 V= E -420 24.0/12.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 4 V= E -420 24.0/12.0
Ann Bellander - Catharina Necking Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 4 V+1 E -450 10.0/26.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Annika Bååth - Lena Sjögren 4 V+1 E -450 10.0/26.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 4 V+1 E -450 10.0/26.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Marianne Jerre - Sven Jerre 4 V+1 Kn -450 10.0/26.0
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 V+1 3 -450 10.0/26.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 4 V+1 K -450 10.0/26.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Margareth Bengtsson - Inger Edström 4 V+1 E -450 10.0/26.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Axel Severson - Christina Severson 4 V+1 E -450 10.0/26.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 V+1 K -450 10.0/26.0
Mats G Bååth - Leif Sjögren Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 5D S-7 E -1700 0.0/36.0

Bricka 25

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Nord giv
Ö-V i zon
108643
97
5
K8752
D9
K52
Dkn106
ED64
K752
D84
K9873
10
Ekn
Ekn1063
E42
kn93

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N84775
S94776
Ö49557
V49556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Bella Danowsky - Ulf Danowsky 1NT S+1 D 120 36.0/0.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 2 S= E 110 34.0/2.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT S= 6 90 32.0/4.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Mats G Bååth - Leif Sjögren 1NT S-1 6 -50 26.0/10.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Karin Eresund - Adam Wasserstrom 2 S-1 4 -50 26.0/10.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Mats Rengbo - Bodil Stenshed 2 S-1 E -50 26.0/10.0
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Annika Bååth - Lena Sjögren 1NT S-1 6 -50 26.0/10.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Marianne Lührs - Gudrun Nilsson 2 S-1 E -50 26.0/10.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Ann Bellander - Catharina Necking 1NT S-2 D -100 18.0/18.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 1NT S-2 5 -100 18.0/18.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 2 S-2 D -100 18.0/18.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 2 Ö+1 E -110 12.0/24.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Sonja Christensson - Elsa Olsson 3 Ö= E -110 12.0/24.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 2 Ö+1 E -110 12.0/24.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2 Ö+2 3 -130 5.0/31.0
Axel Severson - Christina Severson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2 Ö+2 E -130 5.0/31.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 3 Ö+1 E -130 5.0/31.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Margareth Bengtsson - Inger Edström 2 Ö+2 E -130 5.0/31.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 2NT S-3 D -150 0.0/36.0

Bricka 26

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Öst giv
alla i zon
973
E10
Dkn62
Ekn86
1054
Dkn4
1073
KD97
Kkn2
9752
85
10432
ED86
K863
EK94
5

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N912101110
S912101110
Ö31313
V31313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Bella Danowsky - Ulf Danowsky 3NT S+2 7 660 33.0/3.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Karin Eresund - Adam Wasserstrom 3NT S+2 4 660 33.0/3.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 3NT S+2 7 660 33.0/3.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 3NT N+2 2 660 33.0/3.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Mats Rengbo - Bodil Stenshed 3NT N+1 5 630 26.0/10.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT N+1 9 630 26.0/10.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3NT N+1 2 630 26.0/10.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 5 S+1 K 620 21.0/15.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Margareth Bengtsson - Inger Edström 5 S+1 9 620 21.0/15.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Marianne Lührs - Gudrun Nilsson 3NT S= 7 600 16.0/20.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 5 S= 5 600 16.0/20.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 3NT S= 7 600 16.0/20.0
Axel Severson - Christina Severson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2NT S+2 7 180 12.0/24.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3 S+2 2 150 9.0/27.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S+2 9 150 9.0/27.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Ann Bellander - Catharina Necking 1 S+2 K 140 6.0/30.0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Mats G Bååth - Leif Sjögren 5 S-1 K -100 3.0/33.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Sonja Christensson - Elsa Olsson 4 S-1 K -100 3.0/33.0
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Annika Bååth - Lena Sjögren 4 S-2 K -200 0.0/36.0

Bricka 27

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Syd giv
ingen i zon
8752
75
kn2
Dkn1072
93
EKkn9
EK1083
E8
Dkn1064

D9654
965
EK
D1086432
7
K43

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N62724
S62724
Ö6116108
V6116108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Mats G Bååth - Leif Sjögren 5 V-1 D 50 33.0/3.0
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Annika Bååth - Lena Sjögren 5 V-1 2 50 33.0/3.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Marianne Lührs - Gudrun Nilsson 3NT V-1 D 50 33.0/3.0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 5 V-1 7 50 33.0/3.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand 3 S-2 E -100 28.0/8.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3 V+2 7 -150 22.0/14.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Alice Hammartorp - Roland Hammartorp 4 S-3 E -150 22.0/14.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 7 -150 22.0/14.0
Axel Severson - Christina Severson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 3 V+2 7 -150 22.0/14.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Sonja Christensson - Elsa Olsson 5 S-3 E -150 22.0/14.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Mats Rengbo - Bodil Stenshed 4 V+2 5 -170 16.0/20.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Bella Danowsky - Ulf Danowsky 5 V= D -400 9.0/27.0
Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl Ann Bellander - Catharina Necking 5 V= D -400 9.0/27.0
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 3NT V= 5 -400 9.0/27.0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 5 V= Kn -400 9.0/27.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 5 V= 7 -400 9.0/27.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Ingrid Larsson - Ingrid Wickström 5 V= 7 -400 9.0/27.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Karin Eresund - Adam Wasserstrom 3NT V+1 5 -430 1.0/35.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Margareth Bengtsson - Inger Edström 3NT V+1 D -430 1.0/35.0

Bricka 28

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Väst giv
N-S i zon
10875
76
1083
KD87
EKDkn62
D82
94
64
3
EK943
EK5
kn532
94
kn105
Dkn762
E109

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N56000
S46000
Ö87111110
V8711119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 5 Ö-3 E 150 36.0/0.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 2 V+2 3 -170 34.0/2.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Marianne Jerre - Sven Jerre 4 V+1 K -450 30.0/6.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Mats G Bååth - Leif Sjögren 4 V+1 8 -450 30.0/6.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 V+1 K -450 30.0/6.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Ann Bellander - Catharina Necking 3NT Ö+2 2 -460 24.0/12.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3NT Ö+2 D -460 24.0/12.0
Margareth Bengtsson - Inger Edström Sonja Christensson - Elsa Olsson 3NT Ö+2 6 -460 24.0/12.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 4 V+2 K -480 17.0/19.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Axel Severson - Christina Severson 4 Ö+2 E -480 17.0/19.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 Ö+2 E -480 17.0/19.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 4 V+2 K -480 17.0/19.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3NT Ö+3 5 -490 12.0/24.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 V+3 6 -510 9.0/27.0
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 Ö+3 9 -510 9.0/27.0
Annika Bååth - Lena Sjögren Karin Eresund - Adam Wasserstrom 3NT Ö+4 6 -520 3.0/33.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3NT Ö+4 7 -520 3.0/33.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT Ö+4 7 -520 3.0/33.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Ruth Gustavsson - Irma Svensson 3NT Ö+4 2 -520 3.0/33.0

Bricka 29

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Nord giv
alla i zon
84
D83
EDkn85
K98
K1053
E974
9
7432
96
K65
K7632
E65
EDkn72
kn102
104
Dkn10

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N67667
S67667
Ö76765
V76765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareth Bengtsson - Inger Edström Sonja Christensson - Elsa Olsson 1NT N+2 E 150 36.0/0.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 2NT N= 5 120 27.0/9.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Bella Danowsky - Ulf Danowsky 2NT N= 2 120 27.0/9.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 2NT N= 2 120 27.0/9.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 1NT N+1 6 120 27.0/9.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Berit Kallstenius - Marianne Falck 1NT N+1 3 120 27.0/9.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 2NT N= 3 120 27.0/9.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Ruth Gustavsson - Irma Svensson 2NT N= 9 120 27.0/9.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 2NT N= 9 120 27.0/9.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Marianne Jerre - Sven Jerre 1NT N= 2 90 16.0/20.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Mats G Bååth - Leif Sjögren 1NT N= 5 90 16.0/20.0
Annika Bååth - Lena Sjögren Karin Eresund - Adam Wasserstrom 1NT N= 3 90 16.0/20.0
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 2 N-1 E -100 12.0/24.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 3NT N-2 6 -200 6.0/30.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Ann Bellander - Catharina Necking 3NT N-2 5 -200 6.0/30.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2NT N-2 2 -200 6.0/30.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Axel Severson - Christina Severson 3NT N-2 7 -200 6.0/30.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 2 S-2 9 -200 6.0/30.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 4 S-3 9 -300 0.0/36.0

Bricka 30

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

Öst giv
ingen i zon
D7
Dkn762
K105
K93
kn95
1093
ED2
8764
EK32

kn98643
E105
10864
EK854
7
Dkn2

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N53946
S53946
Ö710485
V710485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Ruth Gustavsson - Irma Svensson 5 Ö-3 E 150 36.0/0.0
Ann-Sofie Åmvall - Ing-Britt Blomstrand Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 3 N= E 140 27.0/9.0
Bengt Nilsson - Irene Nilsson Marianne Jerre - Sven Jerre 3 N= E 140 27.0/9.0
Iréne Grahn - Gerd Roos Bella Danowsky - Ulf Danowsky 3 N= 3 140 27.0/9.0
Annika Bååth - Lena Sjögren Karin Eresund - Adam Wasserstrom 3 S= 2 140 27.0/9.0
Alice Hammartorp - Roland Hammartorp Rolf Lundahl - Britt-Marie Lundahl 3 N= E 140 27.0/9.0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3 N= E 140 27.0/9.0
Ingrid Larsson - Ingrid Wickström Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3 S= E 140 27.0/9.0
Margareth Bengtsson - Inger Edström Sonja Christensson - Elsa Olsson 3 S= E 140 27.0/9.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Lars Jeppsson - Rolf Nilsson 5 Ö-2 E 100 18.0/18.0
Mats Rengbo - Bodil Stenshed Ann Bellander - Catharina Necking 1 Ö-1 E 50 14.0/22.0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Axel Severson - Christina Severson 4 Ö-1 E 50 14.0/22.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4 Ö-1 E 50 14.0/22.0
Lisbeth Johnsson - Leif Pantzar Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 S-1 E -50 7.0/29.0
Marianne Lührs - Gudrun Nilsson Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 4 S-1 5 -50 7.0/29.0
Mats Larsson - Bertil Kamf Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 4 S-1 E -50 7.0/29.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 4 S-1 E -50 7.0/29.0
Gunilla Stöhr - Sally Winther Berit Kallstenius - Marianne Falck 5 S-2 E -100 2.0/34.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Mats G Bååth - Leif Sjögren 1 Ö+3 E -130 0.0/36.0