Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Måndagsbridgen 2018-03-12 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Måndagsbridgen 2018-03-12

Partävling, 27 bord, 54 par. Antal brickor: 24. Medel: 624.0.

Privatprotokoll för Seymour Eriksson - Bengt Wärn

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 68, Kerstin Håstad - Bengt Lauthers
16 N= 980 52 100% 52 100.0%EK32E874Kn64Kn9 8KD102ED872E65
25 V= -400 18 35% 70 67.5%D1062K94379874 93EKn52K654653
31NT V+2 -150 28 54% 98 63.0%954D8572Kn9752 KKn83E7643K6510
Rond 2, som NS mot par 67, Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein
42 V+1 -110 33 63% 131 63.0%D64Kn872DKn6298 KKn1085E105K95Kn3
53 V-1 50 49 94% 180 69.2%E654K62EKn6942 3ED9757432873
62 V= -110 37 71% 217 69.5%E9549DKn1052K103 D8873E94DKn864
Rond 3, som NS mot par 74, Stig Lanfelt - Göran Nilsson
72 V-2 200 39 75% 256 70.3%KKn4324Kn65EKn64 DKn9763D9K10872
84 N= 420 41 79% 297 71.4%9E10875410651098 EKn8962KD2ED74
93NT V= -600 17 33% 314 67.1%KKn1045EDKn864Kn4 93K98437109872
Rond 4, som NS mot par 73, Gill Norberg - Ulla Bohlin
103 S+1 130 36 69% 350 67.3%KKn732E6546548 E62EKn872EKn642
116 N+1 940 50 96% 400 69.9%K3EKD652EK863 KKn94E107542843
123NT N+2 660 47 90% 447 71.6%K9510E10EKDKn1074 8EK7653987493
Rond 5, som NS mot par 72, Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist
134 N= 130 35 67% 482 71.2%54E74Kn83KDKn108 D10KDE92E97632
144 Ö-2 100 43 83% 525 72.1%D43K108732D973 D9863106D9KKn108
153 V-1 50 18 35% 543 69.6%8631074ED6KDKn10 74EKn853Kn97E93
Rond 6, som NS mot par 71, Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh
165 N-1 -50 24 46% 567 68.1%8KKn73KDKn10983E 9652E965521052
172D Ö-2 300 35 67% 602 68.1%E4D5D10982EK109 109865KKn64K6D8
181NT V+2 -150 32 62% 634 67.7%843K862D108436 652D93KnED10953
Rond 7, som ÖV mot par 70, Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg
194 N-2 100 8 15% 642 64.9%764KD887E10642 KDKn95332EKn975
204 S= -620 14 27% 656 63.0%E84107653E10975 KDKn9107342Kn432
216 Ö= 920 50 96% 706 64.6%D1032EKn10432EK3 K87K10732EKD76
Rond 8, som ÖV mot par 69, Åsa Albihn - Bengt Nilsson
222 S= -110 38 73% 744 65.0%D10953D9D32863 2E10654EKn1054Kn4
232 N+1 -140 31 60% 775 64.8%EK9975K8742D8 D8Kn1062Kn997654
245 N-1 50 30 58% 805 64.5%1092ED1095DKn598 EKD76376273D7

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Nord giv
ingen i zon
EK32
E874
kn64
kn9
D10954
3
K103
D1042
kn76
kn965
95
K873
8
KD102
ED872
E65

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N6111179
S6111179
Ö62262
V62262
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 6 N= 9 980 52/0
Martin Berne - Kerstin Berne Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 N+2 9 480 50/2
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Peter Törnblom - Peter Flodqvist 4 S+1 4 450 41/11
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Fred Norling - Bertil Wahlström 4 S+1 9 450 41/11
Inga Bud - Hans Jitelius Christian Wiechel - Björn Nordlander 4 N+1 6 450 41/11
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Karl Lindberg - Bill Nylind 4 N+1 9 450 41/11
Jan Larsson - Roger Lind Monica Grangien - Mikael Östlund 4 N+1 9 450 41/11
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Göran Folke - Anne Lundén 4 N+1 9 450 41/11
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Nils Ahlén - Tore Baars 4 N+1 9 450 41/11
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg 4 S+1 9 450 41/11
Solveig Lewander - Per-Owe Jalde Birger Bogstag - Jan Nordlund 3NT S+1 2 430 32/20
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Staffan Troell - Clary Sundblad 4 N= 6 420 29/23
Margaret Eriksson - Marianne Karta Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 4 N= 9 420 29/23
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Lil Danielsson - Lars Engebeck 3NT N= 3 400 24/28
Tom Slettengren - Gunilla Seth Barbara Lane - Lennart Ahlgren 3NT N= 7 400 24/28
Göran Hartzell - Caroline Freund Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 3NT N= 3 400 24/28
Anne Hägglund - Lena Helgesson Christer Bech - Simon Bech 4 N-1 8 -50 16/36
Anders Björkman - Bengt Stahre Inger Gerle - Åsa Trollborg 6 S-1 4 -50 16/36
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 N-1 9 -50 16/36
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Åsa Albihn - Bengt Nilsson 4 N-1 9 -50 16/36
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Gill Norberg - Ulla Bohlin 6 N-1 9 -50 16/36
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 6 N-2 9 -100 7/45
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Johan Säfsten - Lars Nilsson 4 N-2 6 -100 7/45
Sidney Hage - Sten Svartling Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 6 N-2 9 -100 7/45
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Per Stahre - Maria Raftewold 4 S-2 4 -100 7/45
Olle Fahlén - Tomas Clason Peter Ahlström - Göran Sundeman 6 N-3 9 -150 1/51
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 6 N-3 9 -150 1/51

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Öst giv
N-S i zon
D1062
K943
7
9874
Kkn874
10876
103
kn10
E5
D
EDkn982
EKD2
93
Ekn52
K654
653

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N42645
S42645
Ö811788
V811798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 6 Ö-5 E 250 52/0
Inga Bud - Hans Jitelius Christian Wiechel - Björn Nordlander 4 V-3 9 150 49/3
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Nils Ahlén - Tore Baars 4 V-3 7 150 49/3
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Peter Törnblom - Peter Flodqvist 6 V-2 7 100 44/8
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Göran Folke - Anne Lundén 5 V-2 7 100 44/8
Tom Slettengren - Gunilla Seth Barbara Lane - Lennart Ahlgren 6D V-1 7 100 44/8
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 V-1 6 50 40/12
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Lil Danielsson - Lars Engebeck 3 Ö+2 6 -150 36/16
Olle Fahlén - Tomas Clason Peter Ahlström - Göran Sundeman 3 V+2 9 -150 36/16
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Åsa Albihn - Bengt Nilsson 3 V+2 6 -150 36/16
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Fred Norling - Bertil Wahlström 5 Ö= 9 -400 18/34
Martin Berne - Kerstin Berne Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 5 Ö= 5 -400 18/34
Solveig Lewander - Per-Owe Jalde Birger Bogstag - Jan Nordlund 5 Ö= 9 -400 18/34
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 5 V= 7 -400 18/34
Anne Hägglund - Lena Helgesson Christer Bech - Simon Bech 5 Ö= 9 -400 18/34
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Johan Säfsten - Lars Nilsson 5 Ö= 9 -400 18/34
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Karl Lindberg - Bill Nylind 5 Ö= E -400 18/34
Sidney Hage - Sten Svartling Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 5 Ö= E -400 18/34
Anders Björkman - Bengt Stahre Inger Gerle - Åsa Trollborg 5 V= 7 -400 18/34
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Per Stahre - Maria Raftewold 5 V= 9 -400 18/34
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Staffan Troell - Clary Sundblad 5 V= 6 -400 18/34
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 5 V= 9 -400 18/34
Margaret Eriksson - Marianne Karta Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 5 V= 9 -400 18/34
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg 5 V= 3 -400 18/34
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Gill Norberg - Ulla Bohlin 5 Ö= 3 -400 18/34
Göran Hartzell - Caroline Freund Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 5 Ö+1 9 -420 2/50
Jan Larsson - Roger Lind Monica Grangien - Mikael Östlund 3NT Ö+1 3 -430 0/52

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Syd giv
Ö-V i zon
954
D85
72
kn9752
E62
K10
Ekn98
KD86
D107
kn92
D1043
E43
Kkn83
E7643
K65
10

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N53654
S53654
Ö810789
V810679
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Per Stahre - Maria Raftewold 3NT V-2 5 200 52/0
Jan Larsson - Roger Lind Monica Grangien - Mikael Östlund 2 S= K 110 50/2
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 3NT V-1 2 100 47/5
Margaret Eriksson - Marianne Karta Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3NT V-1 7 100 47/5
Anders Björkman - Bengt Stahre Inger Gerle - Åsa Trollborg 3 S-2 K -100 42/10
Tom Slettengren - Gunilla Seth Barbara Lane - Lennart Ahlgren 3D S-1 K -100 42/10
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg 3D S-1 K -100 42/10
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Karl Lindberg - Bill Nylind 2 Ö+1 10 -110 37/15
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Gill Norberg - Ulla Bohlin 3 Ö= 10 -110 37/15
Olle Fahlén - Tomas Clason Peter Ahlström - Göran Sundeman 3 Ö+1 10 -130 34/18
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Lil Danielsson - Lars Engebeck 3 Ö+2 10 -150 28/24
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Nils Ahlén - Tore Baars 1NT V+2 5 -150 28/24
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Staffan Troell - Clary Sundblad 2NT Ö+1 3 -150 28/24
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 1NT V+2 5 -150 28/24
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Åsa Albihn - Bengt Nilsson 3 Ö+2 E -150 28/24
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Peter Törnblom - Peter Flodqvist 3NT Ö= 3 -600 18/34
Martin Berne - Kerstin Berne Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT V= 5 -600 18/34
Solveig Lewander - Per-Owe Jalde Birger Bogstag - Jan Nordlund 3NT V= 2 -600 18/34
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Göran Folke - Anne Lundén 3NT V= 2 -600 18/34
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT V= 2 -600 18/34
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Fred Norling - Bertil Wahlström 3NT V+1 5 -630 7/45
Anne Hägglund - Lena Helgesson Christer Bech - Simon Bech 3NT V+1 5 -630 7/45
Inga Bud - Hans Jitelius Christian Wiechel - Björn Nordlander 3NT Ö+1 8 -630 7/45
Sidney Hage - Sten Svartling Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 3NT V+1 D -630 7/45
Göran Hartzell - Caroline Freund Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 3NT V+1 D -630 7/45
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3NT Ö+1 4 -630 7/45
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Johan Säfsten - Lars Nilsson 3NT V+2 D -660 0/52

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Väst giv
alla i zon
D64
kn872
Dkn62
98
3
D94
E74
EKD542
E972
K63
1083
1076
Kkn1085
E105
K95
kn3

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N46684
S46684
Ö96758
V96758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Björkman - Bengt Stahre Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 S+1 E 140 52/0
Ellis Wohlner - Bernt Lundberg Inga Bud - Hans Jitelius 4 V-1 D 100 49/3
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 V-1 4 100 49/3
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Fred Norling - Bertil Wahlström 3 S-1 E -100 46/6
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Anne Hägglund - Lena Helgesson 3 V= D -110 33/19
Göran Folke - Anne Lundén Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 V= 9 -110 33/19
Jan Larsson - Roger Lind Karl Lindberg - Bill Nylind 2 V+1 9 -110 33/19
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Lars Nitell - Gösta Cannerheim 2 V+1 6 -110 33/19
Sidney Hage - Sten Svartling Monica Grangien - Mikael Östlund 3 V= D -110 33/19
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Inger Gerle - Åsa Trollborg 2 V+1 9 -110 33/19
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Per Stahre - Maria Raftewold 2 V+1 D -110 33/19
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Nils Ahlén - Tore Baars 3 V= 4 -110 33/19
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Tom Slettengren - Gunilla Seth 2 V+1 D -110 33/19
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Olle Fahlén - Tomas Clason 2 V+1 D -110 33/19
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 2 V+1 9 -110 33/19
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Åsa Albihn - Bengt Nilsson 2 V+1 4 -110 33/19
Birger Bogstag - Jan Nordlund Lil Danielsson - Lars Engebeck 3 V+1 7 -130 16/36
Martin Berne - Kerstin Berne Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 2 V+2 D -130 16/36
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 2 V+2 8 -130 16/36
Staffan Troell - Clary Sundblad Peter Ahlström - Göran Sundeman 3 V+1 4 -130 16/36
Gill Norberg - Ulla Bohlin Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 V+2 8 -130 16/36
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3 V+2 2 -150 10/42
Christian Wiechel - Björn Nordlander Johan Säfsten - Lars Nilsson 1NT V+3 9 -180 7/45
Margaret Eriksson - Marianne Karta Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2NT V+2 7 -180 7/45
Christer Bech - Simon Bech Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3NT Ö= 5 -600 3/49
Göran Hartzell - Caroline Freund Stig Lanfelt - Göran Nilsson 3NT V= D -600 3/49
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Peter Törnblom - Peter Flodqvist 3NT V+2 2 -660 0/52

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Nord giv
N-S i zon
E654
K62
Ekn6
942
K2
kn843
K5
EKDkn6
Dkn10987
10
D1098
105
3
ED975
7432
873

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N56725
S56725
Ö876107
V876107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birger Bogstag - Jan Nordlund Lil Danielsson - Lars Engebeck 4 Ö-1 8 50 49/3
Christer Bech - Simon Bech Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3 V-1 2 50 49/3
Staffan Troell - Clary Sundblad Peter Ahlström - Göran Sundeman 3NT V-1 2 50 49/3
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 3 V-1 2 50 49/3
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Fred Norling - Bertil Wahlström 2 V= 2 -90 42/10
Martin Berne - Kerstin Berne Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 2 V= 2 -90 42/10
Göran Folke - Anne Lundén Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 V= 9 -90 42/10
Anders Björkman - Bengt Stahre Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 S-1 E -100 38/14
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Olle Fahlén - Tomas Clason 3 V= 2 -110 36/16
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Peter Törnblom - Peter Flodqvist 2NT V= 2 -120 33/19
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Per Stahre - Maria Raftewold 2NT V= 2 -120 33/19
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Åsa Albihn - Bengt Nilsson 3 Ö+1 E -170 30/22
Ellis Wohlner - Bernt Lundberg Inga Bud - Hans Jitelius 1NT S-2 E -200 28/24
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 2NT N-3 D -300 25/27
Gill Norberg - Ulla Bohlin Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 S-3 E -300 25/27
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Anne Hägglund - Lena Helgesson 4 Ö= 8 -420 17/35
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 4 Ö= 8 -420 17/35
Sidney Hage - Sten Svartling Monica Grangien - Mikael Östlund 4 Ö= E -420 17/35
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Inger Gerle - Åsa Trollborg 4 Ö= E -420 17/35
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Tom Slettengren - Gunilla Seth 4 Ö= E -420 17/35
Göran Hartzell - Caroline Freund Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 Ö= 5 -420 17/35
Christian Wiechel - Björn Nordlander Johan Säfsten - Lars Nilsson 3NT V+1 4 -430 10/42
Jan Larsson - Roger Lind Karl Lindberg - Bill Nylind 4 Ö+1 3 -450 7/45
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Lars Nitell - Gösta Cannerheim 4 Ö+1 7 -450 7/45
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Nils Ahlén - Tore Baars 4D S-3 E -800 3/49
Margaret Eriksson - Marianne Karta Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1D N-3 D -800 3/49
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5D S-5 E -1400 0/52

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Öst giv
Ö-V i zon
E954
9
Dkn1052
K103
kn1076
Dkn642
K6
92
K32
EK105
873
E75
D8
873
E94
Dkn864

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N89455
S89455
Ö44977
V44977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Bech - Simon Bech Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3D Ö-1 D 200 52/0
Ellis Wohlner - Bernt Lundberg Inga Bud - Hans Jitelius 3 N= E 110 48/4
Sidney Hage - Sten Svartling Monica Grangien - Mikael Östlund 3 N= E 110 48/4
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Åsa Albihn - Bengt Nilsson 3 N= E 110 48/4
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Lars Nitell - Gösta Cannerheim 4 Ö-1 8 100 43/9
Anders Björkman - Bengt Stahre Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3 Ö-1 3 100 43/9
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Tom Slettengren - Gunilla Seth 4 N-1 K -50 40/12
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 2 V= D -110 37/15
Margaret Eriksson - Marianne Karta Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V= D -110 37/15
Göran Folke - Anne Lundén Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 Ö+1 D -140 28/24
Christian Wiechel - Björn Nordlander Johan Säfsten - Lars Nilsson 3 V= D -140 28/24
Jan Larsson - Roger Lind Karl Lindberg - Bill Nylind 3 Ö= 3 -140 28/24
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Inger Gerle - Åsa Trollborg 3 Ö= E -140 28/24
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Olle Fahlén - Tomas Clason 3 V= D -140 28/24
Göran Hartzell - Caroline Freund Stig Lanfelt - Göran Nilsson 2 Ö+1 4 -140 28/24
Gill Norberg - Ulla Bohlin Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 Ö= D -140 28/24
Birger Bogstag - Jan Nordlund Lil Danielsson - Lars Engebeck 3 Ö+1 D -170 13/39
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Anne Hägglund - Lena Helgesson 3 Ö+1 D -170 13/39
Martin Berne - Kerstin Berne Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 3 Ö+1 E -170 13/39
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 2 V+2 D -170 13/39
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Per Stahre - Maria Raftewold 2 Ö+2 D -170 13/39
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Nils Ahlén - Tore Baars 3 V+1 D -170 13/39
Staffan Troell - Clary Sundblad Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 Ö+2 D -170 13/39
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 2 V+2 D -170 13/39
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Fred Norling - Bertil Wahlström 4 Ö= D -620 2/50
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Peter Törnblom - Peter Flodqvist 4 Ö= D -620 2/50
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 Ö= D -620 2/50

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Syd giv
alla i zon
Kkn432
4
kn65
Ekn64
ED1095
K102
E108
D9
876
E85
K7432
53

Dkn9763
D9
K10872

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N105856
S105856
Ö38577
V38577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Lars Nilsson Inga Bud - Hans Jitelius 4D V-4 4 1100 52/0
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4D N= 2 710 50/2
Olle Fahlén - Tomas Clason Staffan Troell - Clary Sundblad 4 V-3 4 300 47/5
Margaret Eriksson - Marianne Karta Åsa Albihn - Bengt Nilsson 4 V-3 4 300 47/5
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Christian Wiechel - Björn Nordlander 3 V-2 4 200 39/13
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Inger Gerle - Åsa Trollborg 2 V-2 4 200 39/13
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Per Stahre - Maria Raftewold 1NT V-2 2 200 39/13
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Stig Lanfelt - Göran Nilsson 2 V-2 4 200 39/13
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V-2 4 200 39/13
Gill Norberg - Ulla Bohlin Göran Hartzell - Caroline Freund 2 V-2 4 200 39/13
Christer Bech - Simon Bech Jane Ellner - Cecilia Lindberg 3 N+1 8 130 32/20
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 V-1 4 100 26/26
Göran Folke - Anne Lundén Karl Lindberg - Bill Nylind 2 V-1 4 100 26/26
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 V-1 4 100 26/26
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 2 V-1 4 100 26/26
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3 V-1 4 100 26/26
Birger Bogstag - Jan Nordlund Peter Törnblom - Peter Flodqvist 2 S-1 4 -100 20/32
Sidney Hage - Sten Svartling Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 V= 4 -110 17/35
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Nils Ahlén - Tore Baars 2 V= 4 -110 17/35
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Jan Larsson - Roger Lind 1NT V+1 2 -120 13/39
Peter Ahlström - Göran Sundeman Tom Slettengren - Gunilla Seth 1NT V+1 2 -120 13/39
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 2 V+1 4 -140 9/43
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Anders Björkman - Bengt Stahre 2 V+1 4 -140 9/43
Monica Grangien - Mikael Östlund Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 2 V+2 4 -170 6/46
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Anne Hägglund - Lena Helgesson 4 S-2 8 -200 2/50
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Fred Norling - Bertil Wahlström 3 S-2 8 -200 2/50
Martin Berne - Kerstin Berne Lil Danielsson - Lars Engebeck 2 N-2 5 -200 2/50

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Väst giv
ingen i zon
9
E108754
1065
1098
KD42
K3
843
kn532
107653
Dkn
Ekn97
K6
Ekn8
962
KD2
ED74

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N981067
S981069
Ö45373
V45373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Bech - Simon Bech Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4D Ö-4 2 800 52/0
Olle Fahlén - Tomas Clason Staffan Troell - Clary Sundblad 4 N+1 3 450 50/2
Birger Bogstag - Jan Nordlund Peter Törnblom - Peter Flodqvist 4 N= 3 420 41/11
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Jan Larsson - Roger Lind 4 N= D 420 41/11
Monica Grangien - Mikael Östlund Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 4 N= 10 420 41/11
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 4 N= 9 420 41/11
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Inger Gerle - Åsa Trollborg 4 N= 3 420 41/11
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 N= 7 420 41/11
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N= 5 420 41/11
Margaret Eriksson - Marianne Karta Åsa Albihn - Bengt Nilsson 4 N= 6 420 41/11
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Anne Hägglund - Lena Helgesson 2 S+3 K 200 30/22
Johan Säfsten - Lars Nilsson Inga Bud - Hans Jitelius 2 S+3 K 200 30/22
Gill Norberg - Ulla Bohlin Göran Hartzell - Caroline Freund 2 S+3 2 200 30/22
Martin Berne - Kerstin Berne Lil Danielsson - Lars Engebeck 2 S+2 3 170 20/32
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 S+2 5 170 20/32
Göran Folke - Anne Lundén Karl Lindberg - Bill Nylind 3 N+1 9 170 20/32
Peter Ahlström - Göran Sundeman Tom Slettengren - Gunilla Seth 3 S+1 5 170 20/32
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Per Stahre - Maria Raftewold 3 N+1 6 170 20/32
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 2 S+2 4 170 20/32
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 2 S+2 4 170 20/32
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 3 V-1 4 50 11/41
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Fred Norling - Bertil Wahlström 2 Ö-1 10 50 11/41
Sidney Hage - Sten Svartling Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 Ö= 9 -110 8/44
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Christian Wiechel - Björn Nordlander 2 Ö+1 7 -140 3/49
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Nils Ahlén - Tore Baars 2 Ö+1 K -140 3/49
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Anders Björkman - Bengt Stahre 3 Ö= 2 -140 3/49
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 3 Ö= 2 -140 3/49

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Nord giv
Ö-V i zon
Kkn104
5
EDkn864
kn4
652
E762
32
ED63
ED87
Dkn10
K1095
K5
93
K9843
7
109872

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N46443
S46443
Ö979910
V979910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Folke - Anne Lundén Karl Lindberg - Bill Nylind 3 V-3 5 300 50/2
Sidney Hage - Sten Svartling Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 Ö-3 7 300 50/2
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Inger Gerle - Åsa Trollborg 4 Ö-3 7 300 50/2
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2NT Ö-1 7 100 44/8
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Per Stahre - Maria Raftewold 4 V-1 Kn 100 44/8
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 4 Ö-1 7 100 44/8
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Anne Hägglund - Lena Helgesson 2 N-1 K -50 40/12
Martin Berne - Kerstin Berne Lil Danielsson - Lars Engebeck 3 V= Kn -140 37/15
Christer Bech - Simon Bech Jane Ellner - Cecilia Lindberg 2 V+1 10 -140 37/15
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Fred Norling - Bertil Wahlström 3 N-3 E -150 31/21
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 N-3 D -150 31/21
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1 N-3 4 -150 31/21
Margaret Eriksson - Marianne Karta Åsa Albihn - Bengt Nilsson 3 N-3 D -150 31/21
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Nils Ahlén - Tore Baars 2NT Ö+2 7 -180 26/26
Peter Ahlström - Göran Sundeman Tom Slettengren - Gunilla Seth 4 N-4 D -200 24/28
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 2 V+4 Kn -230 22/30
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Jan Larsson - Roger Lind 3NT Ö= 10 -600 17/35
Johan Säfsten - Lars Nilsson Inga Bud - Hans Jitelius 3NT Ö= 3 -600 17/35
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Stig Lanfelt - Göran Nilsson 3NT V= D -600 17/35
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3NT Ö= 7 -600 17/35
Monica Grangien - Mikael Östlund Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 3NT Ö+1 7 -630 8/44
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Christian Wiechel - Björn Nordlander 3NT Ö+1 10 -630 8/44
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Anders Björkman - Bengt Stahre 3NT V+1 7 -630 8/44
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT Ö+1 7 -630 8/44
Gill Norberg - Ulla Bohlin Göran Hartzell - Caroline Freund 3NT Ö+1 7 -630 8/44
Birger Bogstag - Jan Nordlund Peter Törnblom - Peter Flodqvist 3NT Ö+2 7 -660 1/51
Olle Fahlén - Tomas Clason Staffan Troell - Clary Sundblad 3NT Ö+2 7 -660 1/51

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Öst giv
alla i zon
Kkn732
E654
654
8
108
kn1093
KD10
D1073
D954
KD87
93
K95
E6
2
Ekn872
Ekn642

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N710786
S710786
Ö63656
V63656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Monica Grangien - Mikael Östlund 2 S+3 Kn 150 51/1
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 N+3 K 150 51/1
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Christer Bech - Simon Bech 2 S+2 Kn 130 36/16
Birger Bogstag - Jan Nordlund Fred Norling - Bertil Wahlström 2 S+2 Kn 130 36/16
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Jane Ellner - Cecilia Lindberg 2 S+2 Kn 130 36/16
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Inga Bud - Hans Jitelius 3 S+1 Kn 130 36/16
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Inger Gerle - Åsa Trollborg 2 S+2 Kn 130 36/16
Peter Ahlström - Göran Sundeman Per Stahre - Maria Raftewold 4 N= K 130 36/16
Staffan Troell - Clary Sundblad Tom Slettengren - Gunilla Seth 3 S+1 Kn 130 36/16
Olle Fahlén - Tomas Clason Anders Björkman - Bengt Stahre 2 S+2 Kn 130 36/16
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 3 S+1 Kn 130 36/16
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Gill Norberg - Ulla Bohlin 3 S+1 10 130 36/16
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 3 S+1 Kn 130 36/16
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Göran Hartzell - Caroline Freund 2 S+2 Kn 130 36/16
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 3 S+1 Kn 130 36/16
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 2 N= K 110 19/33
Christian Wiechel - Björn Nordlander Göran Folke - Anne Lundén 2 N= 9 110 19/33
Sidney Hage - Sten Svartling Jan Larsson - Roger Lind 2 N= K 110 19/33
Karl Lindberg - Bill Nylind Lars Nitell - Gösta Cannerheim 3 S= Kn 110 19/33
Anne Hägglund - Lena Helgesson Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 2NT S-1 Kn -100 13/39
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Åsa Albihn - Bengt Nilsson 5 S-1 9 -100 13/39
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Lil Danielsson - Lars Engebeck 2NT N-3 9 -300 6/46
Johan Säfsten - Lars Nilsson Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 3NT N-3 2 -300 6/46
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Nils Ahlén - Tore Baars 2NT N-3 K -300 6/46
Margaret Eriksson - Marianne Karta Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 2NT N-3 K -300 6/46
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2NT S-3 Kn -300 6/46
Martin Berne - Kerstin Berne Peter Törnblom - Peter Flodqvist 5D S-3 Kn -800 0/52

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Syd giv
ingen i zon

K3
EKD652
EK863
ED73
Dkn96
97
742
108652
8
kn10
Dkn1095
Kkn94
E107542
843

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N91210710
S91210710
Ö40363
V40363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birger Bogstag - Jan Nordlund Fred Norling - Bertil Wahlström 6 N+1 8 940 50/2
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Gill Norberg - Ulla Bohlin 6 N+1 D 940 50/2
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Åsa Albihn - Bengt Nilsson 6 N+1 7 940 50/2
Martin Berne - Kerstin Berne Peter Törnblom - Peter Flodqvist 6 N= D 920 45/7
Peter Ahlström - Göran Sundeman Per Stahre - Maria Raftewold 6 N= 8 920 45/7
Johan Säfsten - Lars Nilsson Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 2D Ö-3 3 500 42/10
Anne Hägglund - Lena Helgesson Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 4 S+1 E 450 40/12
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Nils Ahlén - Tore Baars 5 N+2 8 440 38/14
Christian Wiechel - Björn Nordlander Göran Folke - Anne Lundén 3NT N+1 D 430 36/16
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Christer Bech - Simon Bech 5 N+1 9 420 29/23
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 4 S= 9 420 29/23
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Monica Grangien - Mikael Östlund 4 S= 7 420 29/23
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Inga Bud - Hans Jitelius 4 S= 9 420 29/23
Staffan Troell - Clary Sundblad Tom Slettengren - Gunilla Seth 5 N+1 8 420 29/23
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Göran Hartzell - Caroline Freund 4 S= 3 420 29/23
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Jane Ellner - Cecilia Lindberg 5 N= D 400 18/34
Olle Fahlén - Tomas Clason Anders Björkman - Bengt Stahre 5 S= 2 400 18/34
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 5 N= 8 400 18/34
Margaret Eriksson - Marianne Karta Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 5 S= 10 400 18/34
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 5 N= Kn 400 18/34
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 3 N+3 8 170 12/40
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Lil Danielsson - Lars Engebeck 4 N+1 8 150 10/42
Karl Lindberg - Bill Nylind Lars Nitell - Gösta Cannerheim 6 N-1 8 -50 7/45
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 6 S-1 E -50 7/45
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Inger Gerle - Åsa Trollborg 6 N-2 8 -100 3/49
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 6 S-2 2 -100 3/49
Sidney Hage - Sten Svartling Jan Larsson - Roger Lind 5D N-2 8 -300 0/52

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Väst giv
N-S i zon
K95
10
E10
EKDkn1074
EDkn1063
kn9842
3
2
742
D
KDkn652
865
8
EK7653
9874
93

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N1178511
S1178511
Ö26472
V26472
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 6D V-4 E 800 52/0
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Lil Danielsson - Lars Engebeck 3NT N+2 K 660 47/5
Christian Wiechel - Björn Nordlander Göran Folke - Anne Lundén 3NT N+2 K 660 47/5
Sidney Hage - Sten Svartling Jan Larsson - Roger Lind 3NT N+2 K 660 47/5
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Gill Norberg - Ulla Bohlin 3NT N+2 5 660 47/5
Birger Bogstag - Jan Nordlund Fred Norling - Bertil Wahlström 3NT N+1 E 630 40/12
Johan Säfsten - Lars Nilsson Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 3NT N+1 K 630 40/12
Staffan Troell - Clary Sundblad Tom Slettengren - Gunilla Seth 3NT N+1 K 630 40/12
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Monica Grangien - Mikael Östlund 5 N= K 600 32/20
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 5 N= D 600 32/20
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Nils Ahlén - Tore Baars 5 N= 2 600 32/20
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 5 N= D 600 32/20
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Göran Hartzell - Caroline Freund 5 N= D 600 32/20
Martin Berne - Kerstin Berne Peter Törnblom - Peter Flodqvist 4 N+1 K 150 25/27
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Inga Bud - Hans Jitelius 3 N+2 K 150 25/27
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 4 N= D 130 20/32
Karl Lindberg - Bill Nylind Lars Nitell - Gösta Cannerheim 4 N= D 130 20/32
Olle Fahlén - Tomas Clason Anders Björkman - Bengt Stahre 3 N+1 K 130 20/32
Anne Hägglund - Lena Helgesson Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 4 Ö-2 E 100 14/38
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Inger Gerle - Åsa Trollborg 4 V-2 E 100 14/38
Peter Ahlström - Göran Sundeman Per Stahre - Maria Raftewold 4D V-1 E 100 14/38
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Jane Ellner - Cecilia Lindberg 5 N-1 D -100 8/44
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 5 N-1 K -100 8/44
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Åsa Albihn - Bengt Nilsson 6 N-1 D -100 8/44
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Christer Bech - Simon Bech 6D N-1 D -200 2/50
Margaret Eriksson - Marianne Karta Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 5D N-1 K -200 2/50
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 S-2 E -200 2/50

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Nord giv
alla i zon
54
E74
kn83
KDkn108
kn32
865
KD7654
4
EK9876
kn10932
10
5
D10
KD
E92
E97632

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N106547
S106547
Ö27883
V27883
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Folke - Anne Lundén Sidney Hage - Sten Svartling 3NT S+1 K 630 52/0
Johan Säfsten - Lars Nilsson Monica Grangien - Mikael Östlund 5 N= E 600 49/3
Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein Margaret Eriksson - Marianne Karta 5 N= E 600 49/3
Jan Larsson - Roger Lind Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4D Ö-2 D 500 46/6
Gill Norberg - Ulla Bohlin Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 5 Ö-2 E 200 44/8
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 N= E 130 35/17
Solveig Lewander - Per-Owe Jalde Lil Danielsson - Lars Engebeck 4 S= 2 130 35/17
Christer Bech - Simon Bech Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 4 S= 2 130 35/17
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Olle Fahlén - Tomas Clason 2 S+2 2 130 35/17
Anders Björkman - Bengt Stahre Staffan Troell - Clary Sundblad 4 S= 2 130 35/17
Tom Slettengren - Gunilla Seth Per Stahre - Maria Raftewold 3 S+1 8 130 35/17
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 N= E 130 35/17
Göran Hartzell - Caroline Freund Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 4 N= E 130 35/17
Peter Ahlström - Göran Sundeman Nils Ahlén - Tore Baars 2 Ö-1 K 100 26/26
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 5 S-1 2 -100 16/36
Birger Bogstag - Jan Nordlund Anne Hägglund - Lena Helgesson 5 N-1 E -100 16/36
Inga Bud - Hans Jitelius Lars Nitell - Gösta Cannerheim 5 N-1 10 -100 16/36
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 5 S-1 Kn -100 16/36
Inger Gerle - Åsa Trollborg Göran Söderlöf - Jarl Karlsson 5 N-1 E -100 16/36
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 5 S-1 2 -100 16/36
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Stig Lanfelt - Göran Nilsson 5 N-1 K -100 16/36
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 5 N-1 E -100 16/36
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Åsa Albihn - Bengt Nilsson 5 S-1 Kn -100 16/36
Fred Norling - Bertil Wahlström Martin Berne - Kerstin Berne 2 Ö+1 K -140 6/46
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Peter Törnblom - Peter Flodqvist 5D S-1 2 -200 2/50
Karl Lindberg - Bill Nylind Christian Wiechel - Björn Nordlander 5 N-2 10 -200 2/50
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 5 S-2 2 -200 2/50

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Öst giv
ingen i zon

D43
K108732
D973
1042
K87
Ekn5
E654
EKkn75
Ekn952
64
2
D9863
106
D9
Kkn108

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N77232
S76232
Ö6610109
V6611109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fred Norling - Bertil Wahlström Martin Berne - Kerstin Berne 6D Ö-2 D 300 52/0
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 4 Ö-3 D 150 50/2
Johan Säfsten - Lars Nilsson Monica Grangien - Mikael Östlund 4 Ö-2 10 100 43/9
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Olle Fahlén - Tomas Clason 4 Ö-2 8 100 43/9
Peter Ahlström - Göran Sundeman Nils Ahlén - Tore Baars 4 Ö-2 Kn 100 43/9
Inger Gerle - Åsa Trollborg Göran Söderlöf - Jarl Karlsson 4 Ö-2 10 100 43/9
Tom Slettengren - Gunilla Seth Per Stahre - Maria Raftewold 4 Ö-2 10 100 43/9
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 Ö-2 D 100 43/9
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Peter Törnblom - Peter Flodqvist 4 Ö-1 10 50 34/18
Anders Björkman - Bengt Stahre Staffan Troell - Clary Sundblad 4 Ö-1 10 50 34/18
Gill Norberg - Ulla Bohlin Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 Ö-1 D 50 34/18
Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein Margaret Eriksson - Marianne Karta 2 Ö= D -110 30/22
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 4 Ö= D -420 18/34
Birger Bogstag - Jan Nordlund Anne Hägglund - Lena Helgesson 4 Ö= D -420 18/34
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 Ö= 6 -420 18/34
Solveig Lewander - Per-Owe Jalde Lil Danielsson - Lars Engebeck 4 Ö= D -420 18/34
Inga Bud - Hans Jitelius Lars Nitell - Gösta Cannerheim 4 Ö= D -420 18/34
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 4 Ö= D -420 18/34
Karl Lindberg - Bill Nylind Christian Wiechel - Björn Nordlander 4 Ö= 10 -420 18/34
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 4 Ö= 10 -420 18/34
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 V= 10 -420 18/34
Göran Hartzell - Caroline Freund Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 4 Ö= 9 -420 18/34
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Åsa Albihn - Bengt Nilsson 4 Ö= D -420 18/34
Göran Folke - Anne Lundén Sidney Hage - Sten Svartling 4 Ö+1 6 -450 6/46
Christer Bech - Simon Bech Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 4D Ö= D -590 2/50
Jan Larsson - Roger Lind Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4D Ö= D -590 2/50
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4D Ö= D -590 2/50

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Syd giv
N-S i zon
863
1074
ED6
KDkn10
EDkn52
962
1085
84
K109
KD
K432
7652
74
Ekn853
kn97
E93

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N97957
S97957
Ö46486
V46486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Bech - Simon Bech Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 2 N+3 2 200 52/0
Anders Björkman - Bengt Stahre Staffan Troell - Clary Sundblad 1 S+3 8 170 50/2
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 1NT N+2 2 150 48/4
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3 S= 10 140 46/6
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 1NT N+1 7 120 44/8
Solveig Lewander - Per-Owe Jalde Lil Danielsson - Lars Engebeck 2 S= 8 110 38/14
Jan Larsson - Roger Lind Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 N= 9 110 38/14
Johan Säfsten - Lars Nilsson Monica Grangien - Mikael Östlund 2 S= 8 110 38/14
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Olle Fahlén - Tomas Clason 2 S= Kn 110 38/14
Peter Ahlström - Göran Sundeman Nils Ahlén - Tore Baars 3 N= K 110 38/14
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 1NT N= 3 90 27/25
Birger Bogstag - Jan Nordlund Anne Hägglund - Lena Helgesson 1NT N= 7 90 27/25
Fred Norling - Bertil Wahlström Martin Berne - Kerstin Berne 2 N= 3 90 27/25
Göran Folke - Anne Lundén Sidney Hage - Sten Svartling 2 N= 10 90 27/25
Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein Margaret Eriksson - Marianne Karta 1NT N= 7 90 27/25
Gill Norberg - Ulla Bohlin Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 1NT N= 2 90 27/25
Tom Slettengren - Gunilla Seth Per Stahre - Maria Raftewold 3 V-1 K 50 18/34
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 2 V-1 K 50 18/34
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 V-1 K 50 18/34
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 S-1 8 -100 12/40
Inga Bud - Hans Jitelius Lars Nitell - Gösta Cannerheim 3 S-1 E -100 12/40
Göran Hartzell - Caroline Freund Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3 N-1 K -100 12/40
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Peter Törnblom - Peter Flodqvist 2 V= K -110 5/47
Karl Lindberg - Bill Nylind Christian Wiechel - Björn Nordlander 2 V= K -110 5/47
Inger Gerle - Åsa Trollborg Göran Söderlöf - Jarl Karlsson 1 V+1 K -110 5/47
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Åsa Albihn - Bengt Nilsson 2 V= D -110 5/47
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 S-2 4 -200 0/52

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Väst giv
Ö-V i zon
8
Kkn73
KDkn10983
E
ED4
108
64
KDkn643
Kkn1073
D42
E7
987
9652
E965
52
1052

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N3111135
S3111135
Ö92296
V92296
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 5 N= 9 400 50/2
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 5 N= 3 400 50/2
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Gill Norberg - Ulla Bohlin 5 N= 9 400 50/2
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Staffan Troell - Clary Sundblad 5 Ö-2 5 200 46/6
Peter Ahlström - Göran Sundeman Inger Gerle - Åsa Trollborg 4 N+1 9 150 44/8
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Monica Grangien - Mikael Östlund 4 N= 9 130 37/15
Per Stahre - Maria Raftewold Nils Ahlén - Tore Baars 3 N+1 9 130 37/15
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 3 N+1 9 130 37/15
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 N+1 5 130 37/15
Åsa Albihn - Bengt Nilsson Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 N= 8 130 37/15
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Margaret Eriksson - Marianne Karta 3 N+1 3 130 37/15
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 Ö-1 5 100 30/22
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Fred Norling - Bertil Wahlström 5 N-1 K -50 24/28
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 5 N-1 10 -50 24/28
Lil Danielsson - Lars Engebeck Peter Törnblom - Peter Flodqvist 5 N-1 7 -50 24/28
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Olle Fahlén - Tomas Clason 5 N-1 6 -50 24/28
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 5 N-1 3 -50 24/28
Birger Bogstag - Jan Nordlund Christer Bech - Simon Bech 5D N-1 7 -100 14/38
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Sidney Hage - Sten Svartling 5D N-1 Kn -100 14/38
Ellis Wohlner - Bernt Lundberg Christian Wiechel - Björn Nordlander 5D N-1 9 -100 14/38
Karl Lindberg - Bill Nylind Inga Bud - Hans Jitelius 5D N-1 3 -100 14/38
Göran Hartzell - Caroline Freund Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 5D N-1 7 -100 14/38
Göran Folke - Anne Lundén Jan Larsson - Roger Lind 3 Ö= 5 -140 8/44
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Johan Säfsten - Lars Nilsson 4 S-3 K -150 6/46
Anne Hägglund - Lena Helgesson Martin Berne - Kerstin Berne 3 Ö+2 10 -200 4/48
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Göran Söderlöf - Jarl Karlsson 4 Ö+1 5 -650 2/50
Anders Björkman - Bengt Stahre Tom Slettengren - Gunilla Seth 3D Ö= 5 -730 0/52

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Nord giv
ingen i zon
E4
D5
D10982
EK109
Dkn73
10
3
kn765432
K2
E98732
Ekn754
109865
Kkn64
K6
D8

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N67659
S57659
Ö74654
V74654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Folke - Anne Lundén Jan Larsson - Roger Lind 4D Ö-3 K 500 52/0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT S= 10 400 44/8
Anders Björkman - Bengt Stahre Tom Slettengren - Gunilla Seth 3NT N= 9 400 44/8
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Olle Fahlén - Tomas Clason 3NT S= 2 400 44/8
Per Stahre - Maria Raftewold Nils Ahlén - Tore Baars 3NT S= 10 400 44/8
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT N= 7 400 44/8
Åsa Albihn - Bengt Nilsson Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT N= 7 400 44/8
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Margaret Eriksson - Marianne Karta 3NT S= 10 400 44/8
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 2D Ö-2 10 300 35/17
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 3D Ö-2 D 300 35/17
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Staffan Troell - Clary Sundblad 2NT N+2 8 180 32/20
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Johan Säfsten - Lars Nilsson 2 S= 10 110 30/22
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3D V-1 E 100 27/25
Anne Hägglund - Lena Helgesson Martin Berne - Kerstin Berne 3D Ö-1 D 100 27/25
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Sidney Hage - Sten Svartling 2 Ö-1 K 50 23/29
Göran Hartzell - Caroline Freund Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 Ö-1 K 50 23/29
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Fred Norling - Bertil Wahlström 3NT S-1 10 -50 19/33
Karl Lindberg - Bill Nylind Inga Bud - Hans Jitelius 3 N-1 E -50 19/33
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 2 S-2 10 -100 15/37
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Monica Grangien - Mikael Östlund 3 N-2 E -100 15/37
Birger Bogstag - Jan Nordlund Christer Bech - Simon Bech 2 Ö= D -110 10/42
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 Ö= K -110 10/42
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Göran Söderlöf - Jarl Karlsson 2 Ö= K -110 10/42
Lil Danielsson - Lars Engebeck Peter Törnblom - Peter Flodqvist 2 Ö+1 D -140 6/46
Peter Ahlström - Göran Sundeman Inger Gerle - Åsa Trollborg 5 S-5 10 -250 3/49
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Gill Norberg - Ulla Bohlin 4 N-5 10 -250 3/49
Ellis Wohlner - Bernt Lundberg Christian Wiechel - Björn Nordlander 3D N-2 E -300 0/52

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Öst giv
N-S i zon
843
K862
D10843
6
EK97
E5
E765
Kkn7
Dkn10
kn1074
K92
842
652
D93
kn
ED10953

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N64443
S64443
Ö79899
V79899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Fred Norling - Bertil Wahlström 4 V-3 6 150 52/0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Johan Säfsten - Lars Nilsson 4 V-2 6 100 50/2
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT V-1 3 50 46/6
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Monica Grangien - Mikael Östlund 3NT V-1 3 50 46/6
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Gill Norberg - Ulla Bohlin 3NT Ö-1 D 50 46/6
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Margaret Eriksson - Marianne Karta 1NT V= 5 -90 42/10
Peter Ahlström - Göran Sundeman Inger Gerle - Åsa Trollborg 1NT V+1 8 -120 40/12
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Göran Söderlöf - Jarl Karlsson 2 V+1 6 -140 38/14
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 2NT V+1 6 -150 32/20
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 2NT V+1 6 -150 32/20
Anders Björkman - Bengt Stahre Tom Slettengren - Gunilla Seth 2NT Ö+1 10 -150 32/20
Per Stahre - Maria Raftewold Nils Ahlén - Tore Baars 1NT V+2 6 -150 32/20
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 1NT V+2 4 -150 32/20
Lil Danielsson - Lars Engebeck Peter Törnblom - Peter Flodqvist 3NT V= 4 -400 18/34
Göran Folke - Anne Lundén Jan Larsson - Roger Lind 3NT Ö= 8 -400 18/34
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Sidney Hage - Sten Svartling 3NT V= 3 -400 18/34
Ellis Wohlner - Bernt Lundberg Christian Wiechel - Björn Nordlander 3NT V= 4 -400 18/34
Karl Lindberg - Bill Nylind Inga Bud - Hans Jitelius 3NT Ö= 10 -400 18/34
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Staffan Troell - Clary Sundblad 3NT V= 3 -400 18/34
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Olle Fahlén - Tomas Clason 3NT V= 6 -400 18/34
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 3NT V= 8 -400 18/34
Åsa Albihn - Bengt Nilsson Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT V= 4 -400 18/34
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 V= 6 -420 8/44
Birger Bogstag - Jan Nordlund Christer Bech - Simon Bech 3NT V+1 4 -430 4/48
Anne Hägglund - Lena Helgesson Martin Berne - Kerstin Berne 3NT Ö+1 10 -430 4/48
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT Ö+1 5 -430 4/48
Göran Hartzell - Caroline Freund Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2D S-2 K -500 0/52

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Syd giv
Ö-V i zon
108
E7654
10643
D3
KDkn953
32
Ekn9
75
764
KD8
87
E10642
E2
kn109
KD52
Kkn98

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N67745
S67835
Ö75597
V75597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Anne Hägglund - Lena Helgesson 3 V-1 D 100 50/2
Solveig Lewander - Per-Owe Jalde Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander 3 V-1 D 100 50/2
Anders Björkman - Bengt Stahre Per Stahre - Maria Raftewold 3 V-1 D 100 50/2
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Fred Norling - Bertil Wahlström 3 N-2 2 -100 44/8
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Staffan Troell - Clary Sundblad 4 N-2 7 -100 44/8
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Seymour Eriksson - Bengt Wärn 4 N-2 7 -100 44/8
Karl Lindberg - Bill Nylind Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 2 V= D -110 38/14
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Olle Fahlén - Tomas Clason 2 V= D -110 38/14
Margaret Eriksson - Marianne Karta Gill Norberg - Ulla Bohlin 2 V= D -110 38/14
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 V= 10 -140 31/21
Peter Ahlström - Göran Sundeman Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 V+1 7 -140 31/21
Tom Slettengren - Gunilla Seth Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 V+1 D -140 31/21
Göran Hartzell - Caroline Freund Åsa Albihn - Bengt Nilsson 3 V= D -140 31/21
Jan Larsson - Roger Lind Johan Säfsten - Lars Nilsson 4 S-3 K -150 24/28
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 S-3 D -150 24/28
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 4 S-3 K -150 24/28
Birger Bogstag - Jan Nordlund Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3 V+1 4 -170 13/39
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 V+1 E -170 13/39
Martin Berne - Kerstin Berne Christer Bech - Simon Bech 3 V+1 D -170 13/39
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Göran Folke - Anne Lundén 2 V+2 4 -170 13/39
Christian Wiechel - Björn Nordlander Sidney Hage - Sten Svartling 2 Ö+2 D -170 13/39
Nils Ahlén - Tore Baars Inger Gerle - Åsa Trollborg 2 V+2 10 -170 13/39
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 V+1 10 -170 13/39
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 2 V+2 D -170 13/39
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Lil Danielsson - Lars Engebeck 3 V+2 10 -200 4/48
Monica Grangien - Mikael Östlund Inga Bud - Hans Jitelius 4D N-3 4 -500 2/50
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 V= 10 -620 0/52

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Väst giv
alla i zon
1073
KDkn96
Kkn98
6
KDkn9
1073
42
kn432
E8
4
107653
E10975
6542
E852
ED
KD8

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N47978
S47978
Ö86354
V86354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Fred Norling - Bertil Wahlström 4 N+1 5 650 50/2
Solveig Lewander - Per-Owe Jalde Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander 4 N+1 3 650 50/2
Tom Slettengren - Gunilla Seth Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 N+1 E 650 50/2
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Lil Danielsson - Lars Engebeck 3NT S+1 K 630 45/7
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Göran Folke - Anne Lundén 3NT S+1 K 630 45/7
Monica Grangien - Mikael Östlund Inga Bud - Hans Jitelius 4 S= K 620 38/14
Anders Björkman - Bengt Stahre Per Stahre - Maria Raftewold 4 S= K 620 38/14
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Staffan Troell - Clary Sundblad 4 S= K 620 38/14
Margaret Eriksson - Marianne Karta Gill Norberg - Ulla Bohlin 4 N= E 620 38/14
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Seymour Eriksson - Bengt Wärn 4 S= K 620 38/14
Karl Lindberg - Bill Nylind Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 3 S= K 140 29/23
Nils Ahlén - Tore Baars Inger Gerle - Åsa Trollborg 2 N+1 E 140 29/23
Göran Hartzell - Caroline Freund Åsa Albihn - Bengt Nilsson 3 S= K 140 29/23
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3 N= E 140 29/23
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 V-1 K 100 24/28
Birger Bogstag - Jan Nordlund Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 4 N-1 E -100 12/40
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Anne Hägglund - Lena Helgesson 4 S-1 K -100 12/40
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 N-1 E -100 12/40
Martin Berne - Kerstin Berne Christer Bech - Simon Bech 4 N-1 3 -100 12/40
Christian Wiechel - Björn Nordlander Sidney Hage - Sten Svartling 4 N-1 E -100 12/40
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Olle Fahlén - Tomas Clason 4 S-1 K -100 12/40
Peter Ahlström - Göran Sundeman Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 4 N-1 E -100 12/40
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 N-1 3 -100 12/40
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 N-1 E -100 12/40
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 S-1 D -100 12/40
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 4 S-1 K -100 12/40
Jan Larsson - Roger Lind Johan Säfsten - Lars Nilsson 4 S-2 K -200 0/52

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Nord giv
N-S i zon
E65
9864
985
D82
K87
K10732
EKD7
6
D1032
E
kn10432
EK3
kn94
Dkn5
6
kn109754

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N51222
S51222
Ö712111111
V712111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Wiechel - Björn Nordlander Sidney Hage - Sten Svartling 4 V-1 9 50 50/2
Jan Larsson - Roger Lind Johan Säfsten - Lars Nilsson 6 Ö-1 Kn 50 50/2
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 6 Ö-1 Kn 50 50/2
Tom Slettengren - Gunilla Seth Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 V= E -90 46/6
Anders Björkman - Bengt Stahre Per Stahre - Maria Raftewold 4 Ö+1 Kn -150 44/8
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Fred Norling - Bertil Wahlström 5 Ö= Kn -400 41/11
Peter Ahlström - Göran Sundeman Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 5 Ö= Kn -400 41/11
Birger Bogstag - Jan Nordlund Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 5 Ö+1 D -420 37/15
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Lil Danielsson - Lars Engebeck 5 Ö+1 Kn -420 37/15
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT V+1 2 -430 31/21
Solveig Lewander - Per-Owe Jalde Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander 3NT Ö+1 Kn -430 31/21
Barbara Lane - Lennart Ahlgren Olle Fahlén - Tomas Clason 3NT Ö+1 Kn -430 31/21
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Staffan Troell - Clary Sundblad 3NT Ö+1 Kn -430 31/21
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Anne Hägglund - Lena Helgesson 3NT Ö+2 Kn -460 24/28
Martin Berne - Kerstin Berne Christer Bech - Simon Bech 3NT Ö+2 Kn -460 24/28
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein 3NT Ö+2 Kn -460 24/28
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Göran Folke - Anne Lundén 3NT Ö+3 Kn -490 13/39
Monica Grangien - Mikael Östlund Inga Bud - Hans Jitelius 3NT Ö+3 Kn -490 13/39
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT Ö+3 Kn -490 13/39
Karl Lindberg - Bill Nylind Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 3NT Ö+3 Kn -490 13/39
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT Ö+3 Kn -490 13/39
Nils Ahlén - Tore Baars Inger Gerle - Åsa Trollborg 3NT Ö+3 Kn -490 13/39
Göran Hartzell - Caroline Freund Åsa Albihn - Bengt Nilsson 3NT Ö+3 4 -490 13/39
Margaret Eriksson - Marianne Karta Gill Norberg - Ulla Bohlin 3NT Ö+3 Kn -490 13/39
Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 6 Ö= Kn -920 2/50
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Stig Lanfelt - Göran Nilsson 6 Ö= Kn -920 2/50
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Seymour Eriksson - Bengt Wärn 6 Ö= Kn -920 2/50

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Öst giv
Ö-V i zon
K86
Kkn
K987
ED105
2
E10654
Ekn1054
kn4
D10953
D9
D32
863
Ekn74
8732
6
K972

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1167108
S1157108
Ö27634
V27634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Gill Norberg - Ulla Bohlin 2D V-3 9 800 52/0
Martin Berne - Kerstin Berne Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3NT N+1 3 430 48/4
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 3NT N+1 5 430 48/4
Göran Hartzell - Caroline Freund Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT N+1 D 430 48/4
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 3NT N= 3 400 41/11
Peter Ahlström - Göran Sundeman Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT N= 3 400 41/11
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Tom Slettengren - Gunilla Seth 3NT N= D 400 41/11
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT N= 10 400 41/11
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birger Bogstag - Jan Nordlund 3 V-3 E 300 36/16
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Christer Bech - Simon Bech 3 V-2 K 200 34/18
Christian Wiechel - Björn Nordlander Lars Nitell - Gösta Cannerheim 1NT N+3 D 180 29/23
Inger Gerle - Åsa Trollborg Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2NT N+2 D 180 29/23
Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein Stig Lanfelt - Göran Nilsson 1NT N+3 4 180 29/23
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg 2NT N+2 9 180 29/23
Fred Norling - Bertil Wahlström Anne Hägglund - Lena Helgesson 2NT N+1 3 150 23/29
Anders Björkman - Bengt Stahre Nils Ahlén - Tore Baars 3 S+2 2 150 23/29
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Jan Larsson - Roger Lind 2NT N= 3 120 19/33
Margaret Eriksson - Marianne Karta Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2NT N= D 120 19/33
Göran Folke - Anne Lundén Johan Säfsten - Lars Nilsson 3 S= 3 110 14/38
Per Stahre - Maria Raftewold Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 S= E 110 14/38
Åsa Albihn - Bengt Nilsson Seymour Eriksson - Bengt Wärn 2 S= E 110 14/38
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Olle Fahlén - Tomas Clason 2 V-1 9 100 10/42
Lil Danielsson - Lars Engebeck Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander 2NT N-1 2 -50 6/46
Inga Bud - Hans Jitelius Sidney Hage - Sten Svartling 3 N-1 8 -50 6/46
Staffan Troell - Clary Sundblad Barbara Lane - Lennart Ahlgren 3NT N-1 9 -50 6/46
Monica Grangien - Mikael Östlund Karl Lindberg - Bill Nylind 3NT N-2 10 -100 2/50
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Peter Törnblom - Peter Flodqvist 2 V= 8 -110 0/52

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Syd giv
alla i zon
kn10742
E43
ED5
K10
D8
kn1062
kn9
97654
EK9
975
K8742
D8
653
KD8
1063
Ekn32

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77798
S77788
Ö66645
V66645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Folke - Anne Lundén Johan Säfsten - Lars Nilsson 2 Ö-2 6 200 52/0
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 2 N+2 2 170 43/9
Lil Danielsson - Lars Engebeck Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander 2 N+2 9 170 43/9
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birger Bogstag - Jan Nordlund 2 N+2 9 170 43/9
Christian Wiechel - Björn Nordlander Lars Nitell - Gösta Cannerheim 2 N+2 E 170 43/9
Monica Grangien - Mikael Östlund Karl Lindberg - Bill Nylind 2 N+2 D 170 43/9
Anders Björkman - Bengt Stahre Nils Ahlén - Tore Baars 3 N+1 2 170 43/9
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Tom Slettengren - Gunilla Seth 2 N+2 D 170 43/9
Inger Gerle - Åsa Trollborg Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 N+2 2 170 43/9
Martin Berne - Kerstin Berne Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 1NT S+2 4 150 34/18
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Peter Törnblom - Peter Flodqvist 2 N+1 5 140 21/31
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 2 N+1 D 140 21/31
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Jan Larsson - Roger Lind 2 N+1 5 140 21/31
Peter Ahlström - Göran Sundeman Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 N+1 5 140 21/31
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Olle Fahlén - Tomas Clason 2 N+1 D 140 21/31
Staffan Troell - Clary Sundblad Barbara Lane - Lennart Ahlgren 2 N+1 5 140 21/31
Göran Hartzell - Caroline Freund Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3 N= 2 140 21/31
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 N= E 140 21/31
Margaret Eriksson - Marianne Karta Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 N+1 7 140 21/31
Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein Stig Lanfelt - Göran Nilsson 2 N+1 7 140 21/31
Åsa Albihn - Bengt Nilsson Seymour Eriksson - Bengt Wärn 2 N+1 D 140 21/31
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg 2 N+1 7 140 21/31
Per Stahre - Maria Raftewold Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2NT S= Kn 120 8/44
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Christer Bech - Simon Bech 2 N= 3 110 5/47
Fred Norling - Bertil Wahlström Anne Hägglund - Lena Helgesson 2 N= D 110 5/47
Inga Bud - Hans Jitelius Sidney Hage - Sten Svartling 1NT Ö-1 3 100 2/50
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Gill Norberg - Ulla Bohlin 3NT N-1 2 -100 0/52

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2018.03.12

Väst giv
ingen i zon
kn
Kkn8
E109862
Ekn5
EKD763
762
73
D7
1092
ED1095
Dkn5
98
854
43
K4
K106432

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N109522
S109222
Ö14895
V14895
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Solveig Lewander - Per-Owe Jalde 5D V-2 E 300 52/0
Göran Folke - Anne Lundén Johan Säfsten - Lars Nilsson 4 S+1 E 150 50/2
Christian Wiechel - Björn Nordlander Lars Nitell - Gösta Cannerheim 4 S= E 130 48/4
Inger Gerle - Åsa Trollborg Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3 N= 10 110 46/6
Per Stahre - Maria Raftewold Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 V-2 E 100 42/10
Margaret Eriksson - Marianne Karta Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 V-2 E 100 42/10
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Birgitta Horn af Åminne - Carin Stenberg 4 V-2 E 100 42/10
Lil Danielsson - Lars Engebeck Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander 4 V-1 E 50 32/20
Monica Grangien - Mikael Östlund Karl Lindberg - Bill Nylind 3 V-1 E 50 32/20
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Jan Larsson - Roger Lind 4 V-1 E 50 32/20
Anders Björkman - Bengt Stahre Nils Ahlén - Tore Baars 4 V-1 E 50 32/20
Göran Söderlöf - Jarl Karlsson Olle Fahlén - Tomas Clason 3 V-1 9 50 32/20
Staffan Troell - Clary Sundblad Barbara Lane - Lennart Ahlgren 3 V-1 E 50 32/20
Göran Hartzell - Caroline Freund Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 V-1 E 50 32/20
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birger Bogstag - Jan Nordlund 4 N-1 10 -50 22/30
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Tom Slettengren - Gunilla Seth 4 S-1 7 -50 22/30
Åsa Albihn - Bengt Nilsson Seymour Eriksson - Bengt Wärn 5 N-1 10 -50 22/30
Inga Bud - Hans Jitelius Sidney Hage - Sten Svartling 4 N-2 10 -100 18/34
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Christer Bech - Simon Bech 3 V= 5 -140 10/42
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Peter Törnblom - Peter Flodqvist 2 V+1 Kn -140 10/42
Fred Norling - Bertil Wahlström Anne Hägglund - Lena Helgesson 3 V= Kn -140 10/42
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Ellis Wohlner - Bernt Lundberg 2 V+1 E -140 10/42
Peter Ahlström - Göran Sundeman Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 V= 5 -140 10/42
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Gill Norberg - Ulla Bohlin 3 V= E -140 10/42
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V+1 E -140 10/42
Martin Berne - Kerstin Berne Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3 Ö+2 K -200 2/50
Per Carlson - Carl-Axel Staël von Holstein Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 V+1 Kn -450 0/52