Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag partävling m hcp max 54 par TL Rolf 2018-04-30 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m hcp max 54 par TL Rolf 2018-04-30

Partävling, 13 bord, 25 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.3.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Christer Ekberg - Claudia Sjöberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 18, Karin Eresund - Birgitta Johansson
13NT Ö= -400 3 14% 3 14.0%5421097363Kn832 DKn63EKKnKn98K104
22 S+1 140 18 82% 21 48.0%KKn1042K1063KK87 ED9873D9108732
Rond 2, som ÖV mot par 17, Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg
34 N-1 50 21 95% 42 63.7%964108754973Kn7 83KKn3ED854D104
43 N+1 -170 14 64% 56 63.8%EK102108Kn87E1042 Kn543Kn5E1063Kn87
Rond 3, som NS mot par 15, Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund
53 S+1 130 21 95% 77 70.0%7DKn5DKn974Kn654 EK108K6E8653210
64 S-1 -50 7 32% 84 63.7%DKn95E7432K854 EK10741093DKnEKn3
Rond 4, som NS mot par 14, Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson
74 Ö-1 100 17 77% 101 65.6%EKn765E610431096 42972Kn9852KD7
83NT V+2 -460 10 45% 111 63.0%2K104329327632 ED765975Kn87108
Rond 5, som NS mot par 13, Stig Unoson - Björn Klefbohm
92 S-2 -100 18 82% 129 65.1%Kn86E54EKn10D876 D97386274E542
102NT S= 120 18 82% 147 66.8%85253Kn9865D62 D107KKn86EKDEKn4
Rond 6, som NS mot par 12, Ulla Borgström - Monica Wester
112 Ö= -110 18 82% 165 68.2%52KD973E43632 D7Kn10K108765D54
122 N= 90 12 55% 177 67.1%8756E108742D95 K963ED532Kn6108
Rond 7, som ÖV mot par 25, Bodil Wikström - Ulla Lundström
132 N-1 100 18 82% 195 68.2%D1063EKnKn762K64 Kn872D10634E832
143NT V+2 460 20 91% 215 69.9%KKn1085D64DKn843 D7E92EK7ED1062
Rond 8, som NS mot par 24, Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg
153NT N-1 -100 5 23% 220 66.7%EKn946EDKn3E762 D2DKn9853K81043
161NT N+1 120 20 91% 240 68.2%EK2K52Kn54EK53 10943Kn93K29874
Rond 9, som NS mot par 22, Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén
171NT Ö+2 -150 9 41% 249 66.6%E8321096K8762K 764KD7243D832
184 Ö+2 -480 4 18% 253 63.9%86532KD874K43 KKnK542E1032862
Rond 10, som NS mot par 21, Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson
192 S-1 -50 9 41% 262 62.7%K5EK9765E9643 KKn8652942Kn4Kn5
202NT Ö-1 100 19 86% 281 63.9%DKn8Kn8464E10853 K1095ED9932Kn42
Rond 11, som ÖV mot par 20, Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén
213NT Ö= 400 10 45% 291 63.0%D536D54EKKn985 E7EKn1032EKKn1064
224 S= -420 10 45% 301 62.2%57521074DKn10864 Kn72KKn83EK8322
Rond 12, som ÖV mot par 19, Anders Olsson - Sten Ahlgren
234 V-2 -200 3 14% 304 60.1%765D75362EK109 EKDKn2Kn10Kn94DKn6
242 S= -110 15 68% 319 60.4%82DKn10610529765 KKn4E52K93E1083

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
542
10973
63
kn832
?
EK987
6542
K5
95
?
10
D8
ED10742
ED76
?
Dkn63
EKkn
kn98
K104

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N52543
S52543
Ö710899
V710889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-2 E -100 22/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 2 Ö+1 E -110 18/4
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö= 9 -110 18/4
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö= E -110 18/4
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Karen Nielsen - Thomas Davy 3 Ö+1 E -130 13/9
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö+1 E -130 13/9
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 Ö+2 E -150 8/14
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö+2 K -150 8/14
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 1NT Ö+2 E -150 8/14
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT V= 3 -400 3/19
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT Ö= E -400 3/19
Bodil Wikström - Ulla Lundström Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 1NTD S-3 7 -500 0/22

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
Kkn1042
K1063
K
K87
#
6
E72
kn65432
kn105
#
5
kn854
ED9
ED964
#
ED9873
D9
1087
32

Optimalt kontrakt: 6D S-3 -800
 NT
N11491
S11491
Ö1212947
V1212947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 S+1 5 140 18/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 3 S= 7 140 18/4
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S= Kn 140 18/4
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Karen Nielsen - Thomas Davy 3 S= 4 140 18/4
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S= Kn 140 18/4
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N-1 E -100 9/13
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 4 S-1 3 -100 9/13
Christian Frisk - Mona Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 Kn -100 9/13
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S-1 5 -100 9/13
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V+1 6 -130 4/18
Bodil Wikström - Ulla Lundström Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V+2 Kn -170 2/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Borgström - Monica Wester 5 V+1 4 -420 0/22

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
KD107
E9
Kkn10
K983
#
83
Kkn3
ED854
D104
#
964
108754
973
kn7
#
Ekn52
D62
62
E652

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N10881010
S11881110
Ö25523
V25523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 S+1 3 450 21/1
Marianne Servin - Ulla Öberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 N+1 4 450 21/1
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 4 N= 3 420 11/11
Karen Nielsen - Thomas Davy Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N= 3 420 11/11
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S= 8 420 11/11
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 N= 9 420 11/11
Karin Eresund - Birgitta Johansson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 N= 3 420 11/11
Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N= 9 420 11/11
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 N= 8 420 11/11
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 4 S= 3 420 11/11
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N-1 9 -50 1/21
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 N-1 Kn -50 1/21

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Väst giv
alla i zon
#
6
EK762
KD95
KD5
#
kn543
kn5
E1063
kn87
#
EK102
108
kn87
E1042
#
D987
D943
42
963

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66967
S66967
Ö65365
V77475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N+1 E 650 22/0
Karen Nielsen - Thomas Davy Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N= E 620 18/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 N= E 620 18/4
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 N= E 620 18/4
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Ulla Borgström - Monica Wester 3 V-2 E 200 13/9
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V-2 E 200 13/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 N+2 E 170 8/14
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 1 N+3 E 170 8/14
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 N+1 K 170 8/14
Karin Eresund - Birgitta Johansson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 V-1 E 100 3/19
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 2 V-1 E 100 3/19
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 4D N-1 E -200 0/22

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
7
Dkn5
Dkn974
kn654
#
Dkn96
E87432
K10
8
#
5432
109

EKD9732
#
EK108
K6
E86532
10

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N410557
S410558
Ö93885
V93885
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 3 S+1 8 130 21/1
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S= E 130 21/1
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V-2 9 100 16/6
Anders Olsson - Sten Ahlgren Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 4D V-1 D 100 16/6
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 V-2 D 100 16/6
Marianne Servin - Ulla Öberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 5 Ö-1 E 50 11/11
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 5 Ö-1 E 50 11/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 5 S-1 8 -100 5/17
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 5 S-1 8 -100 5/17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 5 S-1 8 -100 5/17
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Agneta Johansson - Jane Brändemar 5 S-1 9 -100 5/17
Karin Eresund - Birgitta Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 5D S-1 8 -200 0/22

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Dkn95
E74
32
K854
#
63
Dkn2
EK10854
107
#
82
K865
976
D962
#
EK1074
1093
Dkn
Ekn3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N85697
S85697
Ö48644
V48644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S= E 420 21/1
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S= K 420 21/1
Anders Olsson - Sten Ahlgren Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+1 E 170 18/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 3 S= K 140 16/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 S-1 E -50 7/15
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 4 S-1 E -50 7/15
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 S-1 E -50 7/15
Marianne Servin - Ulla Öberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 4 S-1 E -50 7/15
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S-1 E -50 7/15
Karin Eresund - Birgitta Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S-1 E -50 7/15
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 S-1 E -50 7/15
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 4 S-1 K -50 7/15

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Syd giv
alla i zon
#
Ekn765
E6
1043
1096
#
KD8
KD54
K
kn8543
#
1093
kn1083
ED76
E2
#
42
972
kn9852
KD7

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N45355
S45355
Ö871078
V871078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 E 100 17/5
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 4 Ö-1 4 100 17/5
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 4 V-1 E 100 17/5
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-1 10 100 17/5
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 V-1 9 100 17/5
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö-1 4 100 17/5
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Karin Eresund - Birgitta Johansson 3 V= 10 -140 9/13
Bodil Wikström - Ulla Lundström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= E -140 9/13
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V= 6 -620 4/18
Agneta Johansson - Jane Brändemar Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 4 Ö= 5 -620 4/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 V= 6 -620 4/18
Karen Nielsen - Thomas Davy Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö+1 K -650 0/22

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
2
K10432
932
7632
#
943
E8
EKD64
E94
#
Kkn108
Dkn6
105
KDkn5
#
ED765
975
kn87
108

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N32532
S32532
Ö10118910
V10108911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karen Nielsen - Thomas Davy Christian Frisk - Mona Andersson 3NT V= 2 -400 21/1
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V= 2 -400 21/1
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö+2 6 -460 10/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+2 2 -460 10/12
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 3NT V+2 2 -460 10/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT V+2 3 -460 10/12
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 3NT V+2 4 -460 10/12
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT V+2 3 -460 10/12
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö+2 5 -460 10/12
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3NT V+2 2 -460 10/12
Bodil Wikström - Ulla Lundström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 10 -460 10/12
Agneta Johansson - Jane Brändemar Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 3NT V+3 2 -490 0/22

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
kn86
E54
Ekn10
D876
#
K5
Kkn9
K98652
K9
#
E1042
D1073
D3
kn103
#
D973
862
74
E542

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N74466
S74466
Ö69977
V69977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 1NT N-1 7 -50 22/0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 S-2 9 -100 18/4
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Agneta Johansson - Jane Brändemar 1NT N-2 3 -100 18/4
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT N-2 D -100 18/4
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 3 V= 6 -110 11/11
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V= E -110 11/11
Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+1 6 -110 11/11
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning 2 V+1 6 -110 11/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT Ö= 3 -120 6/16
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 N-3 D -150 3/19
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Christian Frisk - Mona Andersson 2NT N-3 D -150 3/19
Karen Nielsen - Thomas Davy Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 1NT N-4 3 -200 0/22

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Öst giv
alla i zon
#
852
53
kn9865
D62
#
Kkn96
E1074
43
1087
#
E43
D92
1072
K953
#
D107
Kkn86
EKD
Ekn4

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N58556
S58556
Ö85887
V75787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 2NT S+1 7 150 22/0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 2NT S= 9 120 18/4
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Christian Frisk - Mona Andersson 2NT S= 8 120 18/4
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Agneta Johansson - Jane Brändemar 2NT S= 4 120 18/4
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning 1 S= 9 70 14/8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT S-1 4 -100 10/12
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Servin - Ulla Öberg 2NT S-1 6 -100 10/12
Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT S-1 7 -100 10/12
Karen Nielsen - Thomas Davy Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 2NT S-2 6 -200 4/18
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2NT S-2 6 -200 4/18
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 3NT S-2 6 -200 4/18
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-3 8 -300 0/22

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
52
KD973
E43
632
#
E986
642
92
E1087
#
Kkn1043
E85
Dkn
Kkn9
#
D7
kn10
K108765
D54

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N37733
S37733
Ö1066107
V1066107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 4 Ö-1 8 50 22/0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö= Kn -110 18/4
Anders Olsson - Sten Ahlgren Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 Ö= Kn -110 18/4
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö= Kn -110 18/4
Agneta Johansson - Jane Brändemar Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 Ö+1 8 -140 11/11
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 Ö= 7 -140 11/11
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 3 Ö= 7 -140 11/11
Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö= Kn -140 11/11
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 Ö+1 Kn -170 5/17
Bodil Wikström - Ulla Lundström Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö+1 7 -170 5/17
Karen Nielsen - Thomas Davy Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 4 Ö= Kn -420 1/21
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö= Kn -420 1/21

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
875
6
E108742
D95
#
E10
10874
KD3
Ekn74
#
Dkn42
Kkn9
95
K632
#
K963
ED532
kn6
108

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N47566
S48566
Ö95877
V95777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 V-3 6 150 22/0
Karen Nielsen - Thomas Davy Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 1NT V-2 7 100 17/5
Agneta Johansson - Jane Brändemar Karin Eresund - Birgitta Johansson 1NT Ö-2 7 100 17/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT V-2 6 100 17/5
Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT V-2 2 100 17/5
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 N= 5 90 12/10
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 3NT V-1 7 50 10/12
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V= E -110 8/14
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Christian Frisk - Mona Andersson 2NT Ö= 3 -120 4/18
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 1NT V+1 7 -120 4/18
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 1NT V+1 8 -120 4/18
Bodil Wikström - Ulla Lundström Marianne Servin - Ulla Öberg 2D N-1 D -200 0/22

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Nord giv
alla i zon
#
EK94
9854
3
Dkn107
#
kn872
D1063
4
E832
#
D1063
Ekn
kn762
K64
#
5
K72
EKD10985
95

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N710869
S710869
Ö53574
V53573
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Jane Brändemar Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT N= 2 600 22/0
Karen Nielsen - Thomas Davy Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 S+2 6 130 19/3
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= E 130 19/3
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2 S+1 6 110 11/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2 S+1 7 110 11/11
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 3 S= 3 110 11/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S= 7 110 11/11
Ulla Borgström - Monica Wester Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 S= 7 110 11/11
Karin Eresund - Birgitta Johansson Christian Frisk - Mona Andersson 2 S+1 3 110 11/11
Bodil Wikström - Ulla Lundström Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 N-1 E -100 4/18
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 S-2 6 -200 2/20
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N-3 E -300 0/22

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
94
1087
98542
K95
#
D7
E92
EK7
ED1062
#
Kkn1085
D64
Dkn
843
#
E632
Kkn53
1063
kn7

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N35522
S35522
Ö10881010
V10881010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 3NT V-2 5 100 22/0
Karen Nielsen - Thomas Davy Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT V-1 2 50 19/3
Agneta Johansson - Jane Brändemar Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT V-1 4 50 19/3
Karin Eresund - Birgitta Johansson Christian Frisk - Mona Andersson 2NT V+2 2 -180 16/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V= 9 -400 14/8
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 4 -430 10/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT V+1 2 -430 10/12
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V+1 2 -430 10/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö+1 5 -450 6/16
Ulla Borgström - Monica Wester Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT V+2 10 -460 2/20
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+2 2 -460 2/20
Bodil Wikström - Ulla Lundström Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT V+2 9 -460 2/20

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
Ekn94
6
EDkn3
E762
#
K3
EK1042
1097
kn95
#
108765
7
6542
KD8
#
D2
Dkn9853
K8
1043

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N98989
S98989
Ö44454
V44454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Jane Brändemar Christian Frisk - Mona Andersson 3NT N+1 7 630 22/0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N= 6 600 20/2
Ulla Borgström - Monica Wester Karen Nielsen - Thomas Davy 2D V-3 E 500 18/4
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 2NT N= 5 120 16/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 1 N+1 D 110 14/8
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N= K 90 12/10
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT N-1 5 -100 5/17
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N-1 K -100 5/17
Bibi Jönsson - Willy Landgren Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT S-1 5 -100 5/17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3NT N-1 K -100 5/17
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S-1 10 -100 5/17
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 3NT N-1 5 -100 5/17

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
EK2
K52
kn54
EK53
#
D86
ED764
E98
102
#
kn75
108
D10763
Dkn6
#
10943
kn93
K2
9874

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N86687
S86687
Ö57756
V57756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2 S+1 10 140 22/0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT N+1 10 120 20/2
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 1NT N= 10 90 16/6
Agneta Johansson - Jane Brändemar Christian Frisk - Mona Andersson 1NT N= 10 90 16/6
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT N= 5 90 16/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Karin Eresund - Birgitta Johansson 1NT Ö= 10 -90 10/12
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT Ö= 6 -90 10/12
Ulla Borgström - Monica Wester Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT Ö= 10 -90 10/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 1NT N-2 3 -100 6/16
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT Ö+1 4 -120 3/19
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 2NT V= 3 -120 3/19
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 1NTD Ö= 10 -180 0/22

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
E832
1096
K8762
K
#
Dkn109
85
ED
kn10965
#
K5
Ekn43
kn1095
E74
#
764
KD72
43
D832

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N45654
S45654
Ö96778
V98778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 3NT Ö-1 2 50 20/2
Stig Unoson - Björn Klefbohm Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-1 10 50 20/2
Karin Eresund - Birgitta Johansson Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning 3NT Ö-1 2 50 20/2
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 1NT Ö= 2 -90 16/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 1NT Ö+1 2 -120 14/8
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 1NT Ö+2 3 -150 9/13
Karen Nielsen - Thomas Davy Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT Ö+2 2 -150 9/13
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V+2 K -150 9/13
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT Ö+1 4 -150 9/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 1NT Ö+3 2 -180 3/19
Christian Frisk - Mona Andersson Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 2NT Ö+2 3 -180 3/19
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 2 -430 0/22

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
86532

KD874
K43
#
D10974
Ekn73
kn95
kn
#
E
D10986
6
ED10975
#
Kkn
K542
E1032
862

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N38175
S28175
Ö1041168
V1041168
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 6 Ö-2 E 100 21/1
Karin Eresund - Birgitta Johansson Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning 4 Ö-2 Kn 100 21/1
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund 3 Ö+2 3 -200 18/4
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö+3 8 -230 16/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= E -420 14/8
Bibi Jönsson - Willy Landgren Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 Ö+1 E -450 10/12
Stig Unoson - Björn Klefbohm Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V+1 5 -450 10/12
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 Ö+1 E -450 10/12
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 4 Ö+2 2 -480 4/18
Karen Nielsen - Thomas Davy Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö+2 8 -480 4/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 4 Ö+2 E -480 4/18
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+3 8 -510 0/22

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#

K5
EK9765
E9643
#
E103
Ekn63
D2
10872
#
D974
D1087
1083
KD
#
Kkn8652
942
kn4
kn5

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N99577
S99577
Ö44866
V44866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+2 D 150 22/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Karin Eresund - Birgitta Johansson 3 N+1 K 130 19/3
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N+1 K 130 19/3
Marianne Servin - Ulla Öberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3 S= 8 110 15/7
Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 N+1 8 110 15/7
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 2 S-1 7 -50 9/13
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Borgström - Monica Wester 2NT N-1 7 -50 9/13
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 2 S-1 D -50 9/13
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 S-1 D -50 9/13
Karen Nielsen - Thomas Davy Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 S-2 7 -100 3/19
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning 2 S-2 6 -100 3/19
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christian Frisk - Mona Andersson 3 S-3 6 -150 0/22

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Dkn8
kn84
64
E10853
#
763
10765
Dkn7
D96
#
E42
K32
EK1085
K7
#
K1095
ED9
932
kn42

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N96776
S96776
Ö47657
V47657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 2NT Ö-1 2 100 19/3
Karen Nielsen - Thomas Davy Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2NT Ö-1 5 100 19/3
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Agneta Johansson - Jane Brändemar 1NT Ö-1 9 100 19/3
Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund Stig Unoson - Björn Klefbohm 1NT Ö-1 5 100 19/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Karin Eresund - Birgitta Johansson 1 Ö= 9 -70 12/10
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 1 Ö= 10 -70 12/10
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 1 Ö= 5 -70 12/10
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Borgström - Monica Wester 1NT Ö= 5 -90 6/16
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christian Frisk - Mona Andersson 1NT Ö= 5 -90 6/16
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning 1NT Ö= 5 -90 6/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 1NT Ö+1 5 -120 1/21
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö+1 9 -120 1/21

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Kkn964
K975
982
3
#
E7
Ekn1032
EKkn10
64
#
D53
6
D54
EKkn985
#
1082
D84
763
D1072

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N22343
S22343
Ö11119810
V111110810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karen Nielsen - Thomas Davy Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 6NT Ö-3 2 150 22/0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+1 4 -110 20/2
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Christian Frisk - Mona Andersson 3NT Ö= 2 -400 12/10
Agneta Johansson - Jane Brändemar Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT V= 6 -400 12/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT Ö= 7 -400 12/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V= 6 -400 12/10
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V= 4 -400 12/10
Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V= 6 -400 12/10
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT Ö= 8 -400 12/10
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö+1 7 -430 2/20
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 3NT V+1 9 -430 2/20
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT Ö+1 7 -430 2/20

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E84
96
kn95
EK753
#
kn72
Kkn83
EK832
2
#
5
752
1074
Dkn10864
#
KD10963
ED104
D6
9

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N6671010
S6671010
Ö76633
V76633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT S+2 K 460 22/0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson 4 S+1 2 450 20/2
Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning Christian Frisk - Mona Andersson 4 S= E 420 12/10
Karen Nielsen - Thomas Davy Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 4 S= E 420 12/10
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S= E 420 12/10
Agneta Johansson - Jane Brändemar Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 S= E 420 12/10
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 S= K 420 12/10
Karin Eresund - Birgitta Johansson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S= E 420 12/10
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S= K 420 12/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S-1 E -50 2/20
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S-1 10 -50 2/20
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 N-1 E -50 2/20

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Syd giv
alla i zon
#
3
K9
EKD108
87543
#
EKDkn2
kn10
kn94
Dkn6
#
765
D753
62
EK109
#
10984
E8642
753
2

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N69644
S69644
Ö73686
V73686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT V-3 E 300 22/0
Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning 2NT Ö-2 2 200 19/3
Anders Olsson - Sten Ahlgren Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V-2 E 200 19/3
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 4 V-1 K 100 16/6
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 N-1 2 -100 13/9
Christian Frisk - Mona Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N-1 7 -100 13/9
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 2 V= E -110 10/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 2NT V= E -120 8/14
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3 V= E -140 6/16
Agneta Johansson - Jane Brändemar Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V+2 E -170 4/18
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V= E -620 1/21
Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V= K -620 1/21

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.30

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
107
K983
D76
Dkn42
#
Kkn4
E52
K93
E1083
#
82
Dkn106
1052
9765
#
ED9653
74
Ekn84
K

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N68787
S68787
Ö75646
V75646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 2D S+1 E 570 22/0
Ingegerd Jeppsson - Leif Eklund Anders Nordberg - Anne-Catherine Svenning 2 S+3 8 200 20/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 S+1 2 140 14/8
Agneta Johansson - Jane Brändemar Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 S+1 E 140 14/8
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2 S+1 E 140 14/8
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 S+1 8 140 14/8
Bengt Emanuelsson - Jan Clementsson Karen Nielsen - Thomas Davy 2 S+1 3 140 14/8
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 S= 3 110 7/15
Anders Olsson - Sten Ahlgren Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 S= E 110 7/15
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 S-1 E -50 3/19
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 2 S-1 E -50 3/19
Christian Frisk - Mona Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D S-2 2 -300 0/22