Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
BK Bridgehuset » Måndag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-04-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-04-09

Partävling, 15 bord, 29 par. Antal brickor: 24. Medel: 311.6.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Agneta Johansson - Jane Brändemar

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 40, Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist
13 V+3 230 5.0 19% 5 19.0%828632EKnE9764 5EKDKnK10852DKn8
24 Ö-1 -50 11.0 42% 16 30.5%KD972K93Kn1053E E84D9862D10732
Rond 2, som ÖV mot par 43, Marianne Servin - Ulla Öberg
31NT S-1 50 14.0 54% 30 38.3%976EK42KKn43K9 8543210882ED52
42NT V= 120 4.0 15% 34 32.5%Kn43210983310975 EKE74EKD7ED84
Rond 3, som ÖV mot par 46, Monica Borg - Ingegerd Jeppsson
54 Ö= 420 10.0 38% 44 33.6%EKKn762DE754E8 3EK7432D1093K4
63NT S= -400 17.0 65% 61 38.8%108K72KKn865D95 Kn6329853D9432
Rond 4, som ÖV mot par 41, Karen Nielsen - Berit Linse
72 S+1 -140 18.0 69% 79 43.1%Kn74109296Kn10653 D106EKn65EKn4874
83NT Ö-2 -100 3.0 12% 82 39.2%85Kn98Kn642K764 EK7E62EK103983
Rond 5, som NS mot par 36, Gunnar Olsson - Jan Öhman
9Pass 4.0 15% 86 36.6%K9762D1032EKn42 5K10987EKn6D1096
103 N= 140 24.0 92% 110 42.1%EKn1085D32EDKn94 964Kn1084KDKn732
Rond 6, som NS mot par 39, Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund
114 N= 420 14.0 54% 124 43.2%Kn10EKDKn3279542 KD431064E93E73
124 S+1 650 17.0 65% 141 45.0%Kn986596D96534 EK1073237EKD107
Rond 7, som NS mot par 35, Gunlis Åberg - Mona Berge
134 V-1 100 15.0 58% 156 46.0%E10398DKn9874D4 K86265EKKn9872
142NT Ö-1 50 16.0 62% 172 47.1%109862EDKn87632 KD932D4105D1098
Rond 8, som NS mot par 44, Yvonne Tolf - Jeanette Svensson
153 Ö+1 -130 13.0 50% 185 47.3%KD64K98753Kn96 E2D1052109D10873
162NT V+1 -150 18.0 69% 203 48.7%K104Kn978652Kn65 EKn98852EKn4397
Rond 9, som ÖV mot par 45, Bibi Jönsson - Willy Landgren
171NT N-1 50 22.0 85% 225 50.8%Kn1052KKn5D104DKn7 864D9872KE543
184 S-1 100 6.0 23% 231 49.3%1065KnDKn842EK42 KnD1065EK7DKn1075
Rond 10, Frirond
19  - 13.1 51% 244.1 49.4%EDKnE3K9765342 972D1096482985
20  - 13.1 51% 257.2 49.5%763E876982D85 E82Kn3DKn1076596
Rond 11, som ÖV mot par 37, Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson
215 Ö-1 -50 8.0 31% 265.2 48.6%EK1082EK103KKn106 4D86532KKn4975
222 Ö+1 110 26.0 100% 291.2 50.9%ED8549874D864 10732E10963Kn1073
Rond 12, som NS mot par 34, Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson
232NT Ö+1 -150 8.0 31% 299.2 50.0%D42KD103532KKn6 K73986DKn971073
244 N= 130 16.0 62% 315.2 50.5%92Kn2K9EKD8752 Kn86E10987E106Kn3

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Nord giv
ingen i zon
Dkn964
1095
D93
K10
5
EKDkn
K10852
Dkn8
82
8632
Ekn
E9764
EK1073
74
764
532

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N00060
S00060
Ö12121278
V12121278
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+3 6 -200 26.0/0.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 V+3 6 -230 21.0/5.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunlis Åberg - Mona Berge 3 V+3 D -230 21.0/5.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V+3 D -230 21.0/5.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Agneta Johansson - Jane Brändemar 3 V+3 D -230 21.0/5.0
Lena Kampf - Ann Lilliengren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 Ö= E -400 15.0/11.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunnar Olsson - Jan Öhman 5 V= D -400 15.0/11.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 4 V= Kn -420 11.0/15.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö= E -420 11.0/15.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 V+1 5 -450 8.0/18.0
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Ulla Borgström - Monica Wester 5 Ö+1 K -480 3.0/23.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö+2 E -480 3.0/23.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Karen Nielsen - Berit Linse 4 Ö+2 E -480 3.0/23.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö+2 E -480 3.0/23.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson     - 15.2/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Öst giv
N-S i zon
kn63
kn852
E
K8654
E84
D
9862
D10732
KD972
K93
kn1053
E
105
E10764
KD74
kn9

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N54846
S54846
Ö68487
V68487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Ann Lilliengren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 S+1 E 140 26.0/0.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunlis Åberg - Mona Berge 4 Ö-2 4 100 24.0/2.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 4 Ö-1 E 50 15.0/11.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö-1 Kn 50 15.0/11.0
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö-1 Kn 50 15.0/11.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 Ö-1 Kn 50 15.0/11.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö-1 Kn 50 15.0/11.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Karen Nielsen - Berit Linse 4 Ö-1 E 50 15.0/11.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 Ö-1 K 50 15.0/11.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 Ö-1 E 50 15.0/11.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 Ö= E -110 6.0/20.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 Ö+1 K -140 4.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 Ö+1 E -170 2.0/24.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V= K -420 0.0/26.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson     - 15.2/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Syd giv
Ö-V i zon
kn10
kn93
D965
kn1084
85432
108
82
ED52
976
EK42
Kkn43
K9
EKD
D765
E107
763

Optimalt kontrakt: 2NTD S-1 -100
 NT
N66647
S66647
Ö76686
V76686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö-1 7 100 26.0/0.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Karin Eresund - Birgitta Johansson 1NT S= 2 90 20.0/6.0
Ulla Borgström - Monica Wester Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 1NT S= 8 90 20.0/6.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT S= 8 90 20.0/6.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Gunlis Åberg - Mona Berge 1NT S= 2 90 20.0/6.0
Karen Nielsen - Berit Linse Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT S= 2 90 20.0/6.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S-1 3 -50 12.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Agneta Johansson - Jane Brändemar 1NT S-1 2 -50 12.0/14.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT S-1 2 -50 12.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 Ö= D -90 8.0/18.0
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 1NT S-2 4 -100 4.0/22.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Lena Kampf - Ann Lilliengren 1NT S-2 3 -100 4.0/22.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 1 S-2 2 -100 4.0/22.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 V+1 6 -140 0.0/26.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund     - 8.0/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Väst giv
alla i zon
10865
Kkn2
kn842
Kkn
EK
E74
EKD7
ED84
kn432
10983
3
10975
D97
D65
10965
632

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N24343
S24343
Ö11910910
V11910910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V-1 8 100 25.0/1.0
Ulla Borgström - Monica Wester Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 3NT V-1 10 100 25.0/1.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Agneta Johansson - Jane Brändemar 2NT V= 2 -120 22.0/4.0
Christian Frisk - Mona Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT V= 4 -600 15.0/11.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V= 2 -600 15.0/11.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT V= 2 -600 15.0/11.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT V= 4 -600 15.0/11.0
Karen Nielsen - Berit Linse Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT V= 5 -600 15.0/11.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V= 5 -600 15.0/11.0
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT V+1 6 -630 5.0/21.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Lena Kampf - Ann Lilliengren 3NT V+1 6 -630 5.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT V+1 8 -630 5.0/21.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V+1 9 -630 5.0/21.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT V+2 2 -660 0.0/26.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund     - 8.0/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Nord giv
N-S i zon
1094
kn10985
kn6
632
3
EK7432
D1093
K4
EKkn762
D
E754
E8
D85
6
K82
Dkn10975

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N61222
S61222
Ö712111111
V712101111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT Ö-3 D 150 26.0/0.0
Karen Nielsen - Berit Linse Gunnar Olsson - Jan Öhman 6NT Ö-2 D 100 24.0/2.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö+2 6 -200 22.0/4.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 Ö+3 6 -230 20.0/6.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT Ö= 5 -400 18.0/8.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 Ö= D -420 16.0/10.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö+1 D -450 11.0/15.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö+1 6 -450 11.0/15.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö+1 6 -450 11.0/15.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö+1 D -450 11.0/15.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT V+2 8 -460 6.0/20.0
Lena Kampf - Ann Lilliengren Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 4 Ö+2 D -480 2.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö+2 D -480 2.0/24.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+2 D -480 2.0/24.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson     - -/12.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Öst giv
Ö-V i zon
EKD75
kn104
E43
Kkn
kn632
9853
D9
432
108
K72
Kkn865
D95
94
ED6
1072
E10876

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N1210111212
S1210111212
Ö03201
V03201
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT N+2 6 460 24.0/2.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+2 9 460 24.0/2.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N+2 5 460 24.0/2.0
Karen Nielsen - Berit Linse Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 N+1 10 450 20.0/6.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+1 6 430 17.0/9.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT N+1 2 430 17.0/9.0
Lena Kampf - Ann Lilliengren Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 4 N= 10 420 13.0/13.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N= 6 420 13.0/13.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT N= 4 400 9.0/17.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Jane Brändemar 3NT S= 3 400 9.0/17.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Christian Frisk - Mona Andersson 2NT S+2 9 180 5.0/21.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT N+2 8 180 5.0/21.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT N-1 5 -50 1.0/25.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N-1 5 -50 1.0/25.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson     - -/12.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Syd giv
alla i zon
EK8
KD843
1073
E9
D106
Ekn65
Ekn4
874
kn74
1092
96
kn10653
9532
7
KD852
KD2

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N710999
S710999
Ö53434
V53434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+1 2 630 26.0/0.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Christian Frisk - Mona Andersson 3NT N= 10 600 20.0/6.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 3NT S= 7 600 20.0/6.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT N= Kn 600 20.0/6.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT N= 10 600 20.0/6.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 3NT N= 2 600 20.0/6.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Ann Lilliengren 1 V-4 E 400 14.0/12.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 2 V-2 D 200 12.0/14.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Gunlis Åberg - Mona Berge 1NT N+3 Kn 180 10.0/16.0
Karen Nielsen - Berit Linse Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 S+1 8 140 8.0/18.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S= E 130 5.0/21.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S+2 E 130 5.0/21.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Borgström - Monica Wester 2NT N-1 5 -100 1.0/25.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N-1 9 -100 1.0/25.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson     - -/16.5

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Väst giv
ingen i zon
D2
D543
987
Dkn52
EK7
E62
EK103
983
85
kn98
kn642
K764
kn109643
K107
D5
E10

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N54685
S54685
Ö89758
V89758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 2 S+1 9 140 26.0/0.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Gunlis Åberg - Mona Berge 2NT Ö-2 Kn 100 23.0/3.0
Karen Nielsen - Berit Linse Agneta Johansson - Jane Brändemar 3NT Ö-2 Kn 100 23.0/3.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S-1 E -50 19.0/7.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 2 S-1 E -50 19.0/7.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 1 V+1 D -90 15.0/11.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1 V+1 D -90 15.0/11.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3D S-1 E -100 12.0/14.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Christian Frisk - Mona Andersson 3 V= D -110 8.0/18.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= 2 -110 8.0/18.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 V= D -110 8.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT V+1 2 -120 4.0/22.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Borgström - Monica Wester 2NT V+1 Kn -150 2.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Ann Lilliengren 1NT V+3 3 -180 0.0/26.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson     - -/16.5

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Nord giv
Ö-V i zon
K976
2
D1032
Ekn42
ED103
D43
98
K753
kn842
Ekn65
K754
8
5
K10987
Ekn6
D1096

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N99879
S99879
Ö34464
V34464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 2 Ö-3 5 300 25.0/1.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 V-3 2 300 25.0/1.0
Christian Frisk - Mona Andersson Lena Kampf - Ann Lilliengren 3 V-2 2 200 21.0/5.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 2 V-2 2 200 21.0/5.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S+2 3 180 18.0/8.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 V-1 2 100 13.0/13.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT Ö-1 8 100 13.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Mona Berge 2 V-1 2 100 13.0/13.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V-1 2 100 13.0/13.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 2 S= E 90 8.0/18.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Borgström - Monica Wester Pass   4.0/22.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Gunnar Olsson - Jan Öhman Pass   4.0/22.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Karen Nielsen - Berit Linse Pass   4.0/22.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S-2 3 -100 0.0/26.0
Hans Ryning - Gösta Wiik     - -/13.7

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Öst giv
alla i zon
Ekn1085
D32
EDkn
94
K3
K765
K1042
1065
D72
E9
987653
E8
964
kn1084

KDkn732

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N85888
S85888
Ö58554
V58554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 N+2 7 170 26.0/0.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 N= 9 140 24.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 2 N= E 110 20.0/6.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 2 N= E 110 20.0/6.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S= 5 110 20.0/6.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT S= 9 90 16.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 2 Ö= 9 -90 13.0/13.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Karen Nielsen - Berit Linse 2 Ö= 9 -90 13.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Mona Berge 2 N-1 E -100 9.0/17.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-1 E -100 9.0/17.0
Christian Frisk - Mona Andersson Lena Kampf - Ann Lilliengren 4 N-2 E -200 4.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Borgström - Monica Wester 3 S-2 K -200 4.0/22.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N-2 E -200 4.0/22.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N-3 E -300 0.0/26.0
Hans Ryning - Gösta Wiik     - -/13.7

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Syd giv
ingen i zon
kn10
EKDkn32
7
9542
9862
975
D1062
106
E75
8
Kkn854
KDkn8
KD43
1064
E93
E73

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N951088
S951088
Ö48222
V48222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 4 N+2 8 480 26.0/0.0
Lena Kampf - Ann Lilliengren Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N+1 E 450 24.0/2.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N= K 420 14.0/12.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= K 420 14.0/12.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= E 420 14.0/12.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N= K 420 14.0/12.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 4 N= K 420 14.0/12.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N= K 420 14.0/12.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 N= K 420 14.0/12.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 N= K 420 14.0/12.0
Karen Nielsen - Berit Linse Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N= K 420 14.0/12.0
Christian Frisk - Mona Andersson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 5D Ö-2 E 300 3.0/23.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 5D Ö-2 10 300 3.0/23.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-1 K -50 0.0/26.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson     - 9.0/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Väst giv
N-S i zon
kn9865
96
D9653
4

Kkn10854
Kkn8
kn963
D4
ED72
E1042
852
EK10732
3
7
EKD107

Optimalt kontrakt: 6D V-2 300
 NT
N953114
S953114
Ö371014
V371014
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 S+2 5 680 26.0/0.0
Christian Frisk - Mona Andersson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 S+1 Kn 650 17.0/9.0
Lena Kampf - Ann Lilliengren Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 5 S= 4 650 17.0/9.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 S= 8 650 17.0/9.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 S= 4 650 17.0/9.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+1 Kn 650 17.0/9.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 4 S+1 4 650 17.0/9.0
Karen Nielsen - Berit Linse Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 N= E 650 17.0/9.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 S+1 Kn 650 17.0/9.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5D V-2 4 300 8.0/18.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Ulla Borgström - Monica Wester 4D V-1 4 100 5.0/21.0
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 5 V-2 4 100 5.0/21.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 V-1 4 50 2.0/24.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V= 4 -420 0.0/26.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson     - 9.0/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Nord giv
alla i zon
E103
98
Dkn9874
D4
D9
EKkn743
1065
63
kn754
D102
EK32
105
K862
65

EKkn9872

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N108495
S108495
Ö35744
V35744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V-2 D 200 26.0/0.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Karin Eresund - Birgitta Johansson 3 S+3 E 170 24.0/2.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Lena Kampf - Ann Lilliengren 4 S= E 130 21.0/5.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S= E 130 21.0/5.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 4 V-1 D 100 15.0/11.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Gunlis Åberg - Mona Berge 4 V-1 D 100 15.0/11.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V-1 D 100 15.0/11.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 V-1 D 100 15.0/11.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 S-1 E -100 8.0/18.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Karen Nielsen - Berit Linse 5 S-1 E -100 8.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 S-1 E -100 8.0/18.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 E -140 3.0/23.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christian Frisk - Mona Andersson 3 V= D -140 3.0/23.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Ulla Lundström 6 S-3 E -300 0.0/26.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren     - -/12.5

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Öst giv
ingen i zon
10
9862
EDkn8
7632
Ekn5
1073
K932
kn54
8764
EKkn5
764
EK
KD932
D4
105
D1098

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N75565
S75565
Ö58778
V68778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö-2 2 100 24.0/2.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Lena Kampf - Ann Lilliengren 1NT V-2 10 100 24.0/2.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö-2 K 100 24.0/2.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 2 Ö-1 10 50 16.0/10.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT Ö-1 3 50 16.0/10.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Karin Eresund - Birgitta Johansson 2NT Ö-1 3 50 16.0/10.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Gunlis Åberg - Mona Berge 2NT Ö-1 3 50 16.0/10.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT Ö-1 2 50 16.0/10.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 N-1 E -50 10.0/16.0
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 S-2 10 -100 8.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christian Frisk - Mona Andersson 2NT Ö= K -120 3.0/23.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V+1 10 -120 3.0/23.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Karen Nielsen - Berit Linse 2NT Ö= 2 -120 3.0/23.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2NT V= 2 -120 3.0/23.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren     - -/12.5

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Syd giv
N-S i zon
KD64
K987
53
kn96
kn109853
kn4
KD64
E
7
E63
Ekn872
K542
E2
D1052
109
D10873

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N71635
S71635
Ö612698
V612698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö-1 5 50 25.0/1.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö-1 3 50 25.0/1.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= E -110 22.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Christian Frisk - Mona Andersson 2NT Ö= 3 -120 19.0/7.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT Ö= 7 -120 19.0/7.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 Ö+2 3 -130 13.0/13.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Lena Kampf - Ann Lilliengren 3 Ö+1 2 -130 13.0/13.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö+1 2 -130 13.0/13.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 Ö+1 8 -130 13.0/13.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 2 V+1 8 -140 8.0/18.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 Ö+2 8 -150 5.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Karen Nielsen - Berit Linse 3 Ö+2 7 -150 5.0/21.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V+2 7 -200 2.0/24.0
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT Ö= 3 -400 0.0/26.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist     - 11.2/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Väst giv
Ö-V i zon
K104
kn97
8652
kn65
D63
K643
K7
EKD10
752
ED10
D109
8432
Ekn98
852
Ekn43
97

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N36465
S36465
Ö87978
V87978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Mona Berge Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 1NT V+1 2 -120 26.0/0.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Lena Kampf - Ann Lilliengren 1NT V+2 4 -150 18.0/8.0
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT V+2 6 -150 18.0/8.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT V+2 Kn -150 18.0/8.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT V+1 7 -150 18.0/8.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2NT V+1 2 -150 18.0/8.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Karen Nielsen - Berit Linse 1NT V+2 6 -150 18.0/8.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 1NT V+2 7 -150 18.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT V+3 8 -180 9.0/17.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V+3 2 -180 9.0/17.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT V= 5 -600 6.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Christian Frisk - Mona Andersson 3NT V+1 4 -630 2.0/24.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT V+1 2 -630 2.0/24.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö+1 3 -630 2.0/24.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist     - 11.2/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Nord giv
ingen i zon
E93
E63
kn85
10962
864
D9872
K
E543
kn1052
Kkn5
D104
Dkn7
KD7
104
E97632
K8

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N78566
S78566
Ö65877
V65766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S+1 6 130 24.0/2.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 2 S+2 E 130 24.0/2.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+2 E 130 24.0/2.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 8 110 19.0/7.0
Ulla Borgström - Monica Wester Christian Frisk - Mona Andersson 3 S= 8 110 19.0/7.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lena Kampf - Ann Lilliengren 4 V-2 Kn 100 16.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Karin Eresund - Birgitta Johansson 1NT N= 2 90 13.0/13.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 S= 7 90 13.0/13.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 V-1 Kn 50 8.0/18.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 V-1 Kn 50 8.0/18.0
Karen Nielsen - Berit Linse Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V-1 Kn 50 8.0/18.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Agneta Johansson - Jane Brändemar 1NT N-1 2 -50 4.0/22.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT N-2 5 -100 2.0/24.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 2 V+1 5 -140 0.0/26.0
Gunlis Åberg - Mona Berge     - 11.7/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Öst giv
N-S i zon
KD92
E974
10963
6
kn
D1065
EK7
Dkn1075
1065
kn
Dkn842
EK42
E8743
K832
5
983

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N23993
S23993
Ö1110446
V1110446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 5 Ö-2 E 100 25.0/1.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 3NT Ö-2 3 100 25.0/1.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 5 V-1 K 50 22.0/4.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 S-1 E -100 20.0/6.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 V+2 4 -130 16.0/10.0
Ulla Borgström - Monica Wester Christian Frisk - Mona Andersson 2 V+2 10 -130 16.0/10.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 Ö= E -130 16.0/10.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V+2 K -150 8.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Karin Eresund - Birgitta Johansson 3 Ö+2 8 -150 8.0/18.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 V+3 9 -150 8.0/18.0
Karen Nielsen - Berit Linse Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V+2 K -150 8.0/18.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö+3 E -150 8.0/18.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT Ö+4 9 -210 2.0/24.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lena Kampf - Ann Lilliengren 5 V= K -400 0.0/26.0
Gunlis Åberg - Mona Berge     - 11.7/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Syd giv
Ö-V i zon
K1043
K52
E10
Kkn76
972
D10964
82
985
EDkn
E3
K97653
42
865
kn87
Dkn4
ED103

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N86677
S85567
Ö57766
V57766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT S+1 8 120 26.0/0.0
Christian Frisk - Mona Andersson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+1 E 110 23.0/3.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N= E 110 23.0/3.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö-1 E 100 20.0/6.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2NT S-1 10 -50 15.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Lena Kampf - Ann Lilliengren 2NT S-1 8 -50 15.0/11.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Karen Nielsen - Berit Linse 3 N-1 6 -50 15.0/11.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2NT S-1 8 -50 15.0/11.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 Ö= 8 -90 10.0/16.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT S-2 8 -100 6.0/20.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N-2 E -100 6.0/20.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-2 E -100 6.0/20.0
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-3 8 -150 1.0/25.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT N-3 7 -150 1.0/25.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar     - -/13.1

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Väst giv
alla i zon
KD109
K54
E43
Ekn4
E82
kn3
Dkn10765
96
763
E876
982
D85
kn54
D1092
K
K10732

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N117101010
S117101010
Ö26222
V26222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT N+2 5 660 24.0/2.0
Kent Hermansson - Claudia Sjöberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+2 9 660 24.0/2.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT N+2 7 660 24.0/2.0
Christian Frisk - Mona Andersson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N+1 9 630 19.0/7.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+1 6 630 19.0/7.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N= 9 600 16.0/10.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 V-2 E 200 13.0/13.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Bibi Jönsson - Willy Landgren 3D V-1 K 200 13.0/13.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT N+2 6 180 10.0/16.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Karen Nielsen - Berit Linse 3 S+2 D 150 8.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Lena Kampf - Ann Lilliengren 3 S= D 140 5.0/21.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+1 E 140 5.0/21.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N= 9 120 2.0/24.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT N-1 6 -100 0.0/26.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar     - -/13.1

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Nord giv
N-S i zon
Dkn976
kn7
86
E843
4
D86532
Kkn4
975
EK1082
EK
103
Kkn106
53
1094
ED9752
D2

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N36252
S35242
Ö1071189
V971189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2D Ö-2 4 300 26.0/0.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 Ö-2 E 100 24.0/2.0
Christian Frisk - Mona Andersson Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 3 Ö-1 9 50 18.0/8.0
Ulla Borgström - Monica Wester Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT V-1 8 50 18.0/8.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 3 Ö-1 2 50 18.0/8.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Agneta Johansson - Jane Brändemar 5 Ö-1 E 50 18.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Karen Nielsen - Berit Linse 3NT V-1 D 50 18.0/8.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT V= 3 -90 12.0/14.0
Lena Kampf - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= 10 -110 8.0/18.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö= 5 -110 8.0/18.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 2 Ö+1 5 -110 8.0/18.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT N-4 10 -400 4.0/22.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 V= 6 -420 2.0/24.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT V+2 4 -460 0.0/26.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 13.9/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn9
Ekn43
Dkn
EK52
10732

E10963
kn1073
ED854
987
4
D864
6
KD10652
K8752
9

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N591039
S591049
Ö74293
V74293
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+2 Kn 480 22.0/4.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S+2 5 480 22.0/4.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 4 S+2 Kn 480 22.0/4.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 4 S+2 3 480 22.0/4.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 S+2 9 480 22.0/4.0
Ulla Borgström - Monica Wester Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 S+1 E 450 15.0/11.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Hans Ryning - Gösta Wiik 4 S+1 10 450 15.0/11.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S= E 420 9.0/17.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S= 10 420 9.0/17.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S= E 420 9.0/17.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Karen Nielsen - Berit Linse 4 N= 4 420 9.0/17.0
Christian Frisk - Mona Andersson Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 5 S-1 E -50 4.0/22.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 6 S-2 E -100 2.0/24.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 Ö+1 7 -110 0.0/26.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 13.9/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Syd giv
alla i zon
D42
KD103
532
Kkn6
85
kn75
E10864
E84
Ekn1096
E42
K
D952
K73
986
Dkn97
1073

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N35545
S35545
Ö88797
V108898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 Ö-1 9 100 25.0/1.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT V-1 K 100 25.0/1.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö= D -90 22.0/4.0
Christian Frisk - Mona Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+1 D -110 19.0/7.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö+1 7 -110 19.0/7.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Stig Unoson - Björn Klefbohm 1NT V+1 K -120 16.0/10.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Mona Berge 2 Ö+1 D -140 14.0/12.0
Lena Kampf - Ann Lilliengren Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V+2 3 -150 8.0/18.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 1NT V+2 3 -150 8.0/18.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö+1 7 -150 8.0/18.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT V+2 3 -150 8.0/18.0
Karen Nielsen - Berit Linse Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 1NT V+2 K -150 8.0/18.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT V+3 3 -180 2.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT V+1 10 -630 0.0/26.0
Marianne Servin - Ulla Öberg     - 13.1/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.09

Väst giv
ingen i zon
92
kn2
K9
EKD8752
K54
63
Dkn42
10964
ED1073
KD54
8753
kn86
E10987
E106
kn3

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N104858
S104858
Ö38583
V38583
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Ann Lilliengren Ulla Borgström - Monica Wester 2 N+3 8 150 26.0/0.0
Christian Frisk - Mona Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= E 130 16.0/10.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 N+1 E 130 16.0/10.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Kent Hermansson - Claudia Sjöberg 4 N= 8 130 16.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 E 130 16.0/10.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 N= 3 130 16.0/10.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N= 8 130 16.0/10.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N= E 130 16.0/10.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 N= E 130 16.0/10.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Hans Ryning - Gösta Wiik 3 N+1 K 130 16.0/10.0
Karen Nielsen - Berit Linse Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 N= 4 110 6.0/20.0
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö-2 3 100 4.0/22.0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 Ö-1 Kn 50 2.0/24.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Mona Berge 5 N-1 E -50 0.0/26.0
Marianne Servin - Ulla Öberg     - 13.1/-