Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
BK Bridgehuset » Måndag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-03-12 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-03-12

Partävling, 17 bord, 34 par. Antal brickor: 24. Medel: 384.0.

Privatprotokoll för Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 3, Ulla Borgström - Monica Wester
14 V+2 480 18 56% 18 56.0%EK742E97575E10 Kn93KKn8432E633
24 N+2 -680 17 53% 35 54.5%D2K98Kn10983973 64Kn105D652D652
Rond 2, som ÖV mot par 10, Mats Holm - Svante Berglund
34 Ö= 620 30 94% 65 67.7%K6E8752KD65E4 107K6EKnD1087532
43 V= 140 23 72% 88 68.8%E3EKn1092ED41072 K9875283E9863
Rond 3, som NS mot par 7, Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt
53 S+2 150 18 56% 106 66.2%D9765EKn3EK8Kn8 E1031086Kn1097542
62 Ö+1 -140 16 50% 122 63.5%432K107543EKn82 75EKn654K6D963
Rond 4, som ÖV mot par 1, Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar
74 V+1 650 27 84% 149 66.4%E108765D53Kn975 K3EKn987EK8647
83 Ö= 140 24 75% 173 67.5%E10643E81094964 KD97Kn2EKn65Kn32
Rond 5, som ÖV mot par 13, Anne-Catherine Svenning - Eva Persson
94 Ö+1 650 21 66% 194 67.3%E109754EDKn6E74 K6243D642ED86
102NT S-3 300 29 91% 223 69.7%Kn10Kn53K832Kn854 K984ED98D6K32
Rond 6, som NS mot par 16, Hans Ryning - Gösta Wiik
112 N-1 -50 9 28% 232 65.9%86K9510964ED73 E1032E106E73284
122 N+1 140 27 84% 259 67.4%Kn3E10298698432 E10765KKn87EKn27
Rond 7, som ÖV mot par 2, Stig Unoson - Sonja Lindblom
134 V+1 650 19 59% 278 66.8%DKn89742D1021084 E10976KEKKnEDKn9
143D N-2 300 30 94% 308 68.7%Kn8EK4KD73D1093 K1073Kn1097510944
Rond 8, som NS mot par 9, Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson
153 S-1 -100 18 56% 326 67.9%626K6432EKn1094 KKn754D9875Kn7D
164 V-1 100 17 53% 343 66.9%D96Kn102D10E10732 EK108953K63D85
Rond 9, som NS mot par 12, Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan
172 S+1 140 24 75% 367 67.4%Kn6297653D9642 K7EKn82EKn7DKn65
183D Ö-2 300 30 94% 397 68.9%10872EKn98E7643 K654D8KDKn7532
Rond 10, som NS mot par 8, Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson
192 S+2 170 30 94% 427 70.2%KD76D6D1097EK9 104Kn8754EKn5443
204 V= -620 30 94% 457 71.4%108Kn9543Kn109595 9732E102D87K76
Rond 11, som NS mot par 14, Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund
214 V-1 50 23 72% 480 71.4%10862EKKn1087398 KKn41084342Kn752
225 N+1 420 5 16% 485 68.9%EK532842K8EK7 DKn9K10ED1097658
Rond 12, som ÖV mot par 15, Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg
234 S-1 100 24 75% 509 69.2%EE8EKn8732K863 Kn2DKn975494752
243 V-1 -50 25 78% 534 69.5%E97EKD1054Kn8Kn3 DKn1043Kn8K1042D4

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
D108
D
K102
KDkn952
?
kn93
Kkn8432
E63
3
?
EK742
E975
75
E10
?
65
106
Dkn984
8764

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N77111
S77111
Ö56121110
V56121110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 4 V= K -420 32/0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 V+1 K -450 26/6
Mats Holm - Svante Berglund Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 Ö+1 D -450 26/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 Ö+1 8 -450 26/6
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Gunlis Åberg - Mona Berge 4 Ö+1 8 -450 26/6
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V+1 K -450 26/6
Ulla Borgström - Monica Wester Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 V+2 K -480 14/18
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 Ö+2 8 -480 14/18
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V+2 K -480 14/18
Karen Nielsen - Berit Linse Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V+2 K -480 14/18
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö+2 10 -480 14/18
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 4 V+2 K -480 14/18
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg H.O. Thulin - Arne Hansson 5 V+1 K -480 14/18
Bibi Jönsson - Willy Landgren Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 5D N-3 E -500 6/26
Hans Ryning - Gösta Wiik Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 4 V+3 K -510 3/29
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Svante Dahl - Monica Borg 4 Ö+3 10 -510 3/29
Klas Bellander - Jan Clementsson Christian Frisk - Mona Andersson 5D N-4 E -800 0/32

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
EKkn95
E63
E
EKkn4
#
64
kn105
D652
D652
#
D2
K98
kn10983
973
#
10873
D742
K74
108

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N119121212
S119121212
Ö24111
V24111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Stig Unoson - Sonja Lindblom 6 N= Kn 1430 30/2
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 6 N= Kn 1430 30/2
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 6 N= 8 1430 30/2
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 N+3 8 710 26/6
Ulla Borgström - Monica Wester Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 N+2 Kn 680 15/17
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 N+2 Kn 680 15/17
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 4 N+2 Kn 680 15/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N+2 D 680 15/17
Hans Ryning - Gösta Wiik Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 4 N+2 8 680 15/17
Karen Nielsen - Berit Linse Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N+2 Kn 680 15/17
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Gunlis Åberg - Mona Berge 4 N+2 8 680 15/17
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 4 N+2 Kn 680 15/17
Bibi Jönsson - Willy Landgren Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N+2 Kn 680 15/17
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg H.O. Thulin - Arne Hansson 4 N+2 Kn 680 15/17
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+4 3 230 3/29
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Svante Dahl - Monica Borg 1 N+5 8 230 3/29
Klas Bellander - Jan Clementsson Christian Frisk - Mona Andersson 7 N-1 Kn -100 0/32

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D92
D1093
10872
kn6
#
107
K6
Ekn
D1087532
#
K6
E8752
KD65
E4
#
Ekn8543
kn4
943
K9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N12462
S12462
Ö1110978
V108867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö-2 Kn 200 31/1
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö-2 E 200 31/1
Agneta Johansson - Jane Brändemar Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 Ö-1 E 100 22/10
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 E 100 22/10
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö-1 E 100 22/10
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 V-1 2 100 22/10
Svante Dahl - Monica Borg H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT Ö-1 Kn 100 22/10
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT Ö-1 E 100 22/10
Christian Frisk - Mona Andersson Karen Nielsen - Berit Linse 3NT Ö-1 8 100 22/10
Anders Nordberg - Barbro Melander Ulla Borgström - Monica Wester 4 V= 2 -130 13/19
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Gunlis Åberg - Mona Berge 4 V= 2 -130 13/19
Marianne Servin - Ulla Öberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 S-3 7 -150 10/22
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 Ö+1 E -170 8/24
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Hans Ryning - Gösta Wiik 3D S-3 3 -500 5/27
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 3D S-3 E -500 5/27
Mats Holm - Svante Berglund Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö= K -620 2/30
Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT Ö+2 Kn -660 0/32

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Väst giv
alla i zon
#
6
KD75
1087653
D5
#
K98752
83

E9863
#
E3
Ekn1092
ED4
1072
#
Dkn104
64
Kkn92
Kkn4

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -500
 NT
N38444
S38444
Ö104999
V104997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT Ö-3 2 300 32/0
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö-2 6 200 28/4
Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö-2 6 200 28/4
Christian Frisk - Mona Andersson Karen Nielsen - Berit Linse 4 Ö-2 9 200 28/4
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V-1 D 100 20/12
Anders Nordberg - Barbro Melander Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 K 100 20/12
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 V-1 7 100 20/12
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 Ö-1 6 100 20/12
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Gunlis Åberg - Mona Berge 3 V-1 K 100 20/12
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö+1 9 -140 9/23
Agneta Johansson - Jane Brändemar Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V= 8 -140 9/23
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 3 V= K -140 9/23
Mats Holm - Svante Berglund Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 V= 5 -140 9/23
Marianne Servin - Ulla Öberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 V+1 K -140 9/23
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 Ö+1 D -140 9/23
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö+1 2 -170 2/30
Svante Dahl - Monica Borg H.O. Thulin - Arne Hansson 4 Ö= D -620 0/32

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D9765
Ekn3
EK8
kn8
#
kn8
D72
63
E109654
#
K42
K954
D
KD732
#
E103
1086
kn1097542

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 500
 NT
N4116117
S4116117
Ö91714
V91714
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Svante Dahl - Monica Borg 4 N+2 D 680 32/0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 4 N+1 D 650 29/3
Mats Holm - Svante Berglund Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 4 N+1 D 650 29/3
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gunlis Åberg - Mona Berge 5D Ö-2 E 300 26/6
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+3 D 200 23/9
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Karen Nielsen - Berit Linse 3 N+2 D 200 23/9
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 S+2 E 150 18/14
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 4 S+1 E 150 18/14
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 3 N+2 K 150 18/14
Anders Nordberg - Barbro Melander Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V-2 E 100 13/19
H.O. Thulin - Arne Hansson Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 Ö-2 E 100 13/19
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö-1 E 50 10/22
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 S-1 E -100 8/24
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+1 E -130 6/26
Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan Agneta Johansson - Jane Brändemar 3NT N-2 K -200 4/28
Hans Ryning - Gösta Wiik Stig Unoson - Sonja Lindblom 4D Ö= E -510 2/30
Klas Bellander - Jan Clementsson Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg 3 S-6 2 -600 0/32

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
432
K
107543
Ekn82
#
EDkn
872
ED82
1075
#
K10986
D1093
kn9
K4
#
75
Ekn654
K6
D963

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N76644
S75644
Ö67798
V67798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 3 Ö-1 5 100 31/1
Klas Bellander - Jan Clementsson Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg 4 Ö-1 6 100 31/1
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Pass   28/4
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Karen Nielsen - Berit Linse 3 S-1 E -50 26/6
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 1NT V+1 2 -120 24/8
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö+1 3 -140 16/16
Anders Nordberg - Barbro Melander Karin Sjögren - Louise Nordlindh 1 Ö+2 6 -140 16/16
Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan Agneta Johansson - Jane Brändemar 3 Ö= 9 -140 16/16
Hans Ryning - Gösta Wiik Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 Ö= 6 -140 16/16
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 Ö+2 6 -140 16/16
H.O. Thulin - Arne Hansson Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 Ö+1 3 -140 16/16
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gunlis Åberg - Mona Berge 2 Ö+1 5 -140 16/16
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S-3 E -150 8/24
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö+2 E -170 5/27
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 1 Ö+3 4 -170 5/27
Christian Frisk - Mona Andersson Svante Dahl - Monica Borg 3 Ö+2 E -200 1/31
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 3 Ö+2 E -200 1/31

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D42
K
10
EDkn109632
#
K3
Ekn987
EK864
7
#
E108765
D53
kn97
5
#
kn9
10642
D532
K84

Optimalt kontrakt: 7D S-4 -1100
 NT
N90021
S90021
Ö41212115
V41212115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 3D N= E 670 32/0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 V-1 E 100 29/3
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Klas Bellander - Jan Clementsson 4 V-1 10 100 29/3
Ulla Borgström - Monica Wester Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N-1 Kn -100 23/9
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N-1 D -100 23/9
Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N-1 E -100 23/9
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N-1 D -100 23/9
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 4D N-1 3 -200 18/14
Anders Nordberg - Barbro Melander Stig Unoson - Sonja Lindblom 5D N-2 D -500 14/18
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Mona Berge 5D N-2 E -500 14/18
Christian Frisk - Mona Andersson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5D N-2 E -500 14/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Svante Dahl - Monica Borg 4 V= E -620 9/23
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V= 10 -620 9/23
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 V+1 10 -650 5/27
Karen Nielsen - Berit Linse Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg 4 V+1 10 -650 5/27
Marianne Servin - Ulla Öberg H.O. Thulin - Arne Hansson 4 V+3 10 -710 2/30
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5D N-3 3 -800 0/32

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn8
K10973
D732
ED
#
KD97
kn2
Ekn65
kn32
#
E10643
E8
1094
964
#
52
D654
K8
K10875

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N96945
S96945
Ö47487
V47487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 3 N= E 140 30/2
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Agneta Johansson - Jane Brändemar 3 N= 4 140 30/2
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Mona Berge 3 N= E 140 30/2
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V-1 3 50 26/6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Svante Dahl - Monica Borg 4 N-1 E -50 23/9
Christian Frisk - Mona Andersson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-1 10 -50 23/9
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Klas Bellander - Jan Clementsson 4 N-2 10 -100 20/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= 4 -110 17/15
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 V= 7 -110 17/15
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 Ö= 4 -140 8/24
Ulla Borgström - Monica Wester Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö= K -140 8/24
Anders Nordberg - Barbro Melander Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 Ö+1 4 -140 8/24
Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö+1 K -140 8/24
Karen Nielsen - Berit Linse Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg 3 Ö= 5 -140 8/24
Marianne Servin - Ulla Öberg H.O. Thulin - Arne Hansson 2 V+1 3 -140 8/24
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 3 Ö= 4 -140 8/24
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö= D -420 0/32

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
D
K10
10853
K97532
#
K62
43
D642
ED86
#
E109754
EDkn6
E7
4
#
kn83
98752
Kkn9
kn10

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N63311
S63311
Ö79101212
V710101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Christian Frisk - Mona Andersson 6 Ö-3 3 300 32/0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 Ö-1 5 100 27/5
Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö-1 2 100 27/5
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 Ö-1 9 100 27/5
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Svante Dahl - Monica Borg 5 Ö-1 Kn 100 27/5
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Anders Nordberg - Barbro Melander 4 Ö= 10 -620 20/12
Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup Karen Nielsen - Berit Linse 4 Ö= Kn -620 20/12
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö= 9 -620 20/12
Stig Unoson - Sonja Lindblom Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 Ö+1 Kn -650 11/21
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 9 -650 11/21
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö+1 9 -650 11/21
Hans Ryning - Gösta Wiik Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 Ö+1 9 -650 11/21
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö+1 Kn -650 11/21
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Mona Berge 4 Ö+1 7 -650 11/21
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö+2 9 -680 3/29
Bibi Jönsson - Willy Landgren Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö+2 Kn -680 3/29
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Holm - Svante Berglund 6 Ö= Kn -1430 0/32

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Öst giv
alla i zon
#
E652
76
E9754
76
#
K984
ED98
D6
K32
#
kn10
kn53
K832
kn854
#
D73
K1042
kn10
ED109

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N66566
S67677
Ö76766
V76766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Mona Berge 2 Ö-2 3 200 32/0
Hans Ryning - Gösta Wiik Agneta Johansson - Jane Brändemar 1NT S+1 9 120 28/4
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Christian Frisk - Mona Andersson 1NT S+1 2 120 28/4
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT S+1 E 120 28/4
Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup Karen Nielsen - Berit Linse 1 N+1 4 110 24/8
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT N= 2 90 18/14
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT S= 4 90 18/14
H.O. Thulin - Arne Hansson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT S= 8 90 18/14
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT S= 8 90 18/14
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Svante Dahl - Monica Borg 1NT S= 8 90 18/14
Stig Unoson - Sonja Lindblom Karin Sjögren - Louise Nordlindh 1 Ö= Kn -80 12/20
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Anders Nordberg - Barbro Melander 1NT N-1 2 -100 10/22
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö+1 9 -120 7/25
Bibi Jönsson - Willy Landgren Klas Bellander - Jan Clementsson 1NT V+1 7 -120 7/25
Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan Ulla Borgström - Monica Wester 2 S-3 D -300 3/29
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2NT S-3 D -300 3/29
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Holm - Svante Berglund 3NT V= 7 -600 0/32

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
86
K95
10964
ED73
#
D54
Dkn432
kn
kn1052
#
Kkn97
87
KD85
K96
#
E1032
E106
E732
84

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N68666
S68666
Ö65677
V65677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3D S= D 470 32/0
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 1NT N+2 8 150 30/2
Ulla Borgström - Monica Wester Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT N+1 8 120 28/4
Stig Unoson - Sonja Lindblom Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö-2 8 100 25/7
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V-2 8 100 25/7
Gunlis Åberg - Mona Berge H.O. Thulin - Arne Hansson 1NT N= 5 90 21/11
Bibi Jönsson - Willy Landgren Karen Nielsen - Berit Linse 2 S= D 90 21/11
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Mats Holm - Svante Berglund 2 Ö-1 E 50 17/15
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 V-1 E 50 17/15
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Agneta Johansson - Jane Brändemar 1NT N-1 5 -50 9/23
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N-1 8 -50 9/23
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 1NT N-1 8 -50 9/23
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Svante Dahl - Monica Borg 3 S-1 D -50 9/23
Marianne Servin - Ulla Öberg Klas Bellander - Jan Clementsson 1NT N-1 8 -50 9/23
Christian Frisk - Mona Andersson Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 3 S-1 3 -50 9/23
Anders Nordberg - Barbro Melander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N-2 5 -100 1/31
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 1NT S-2 7 -100 1/31

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
kn3
E102
986
98432
#
KD8
D95
KD7
E1065
#
942
643
10543
KDkn
#
E10765
Kkn87
Ekn2
7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N66886
S76986
Ö66457
V66457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 3 V-5 3 250 32/0
Ulla Borgström - Monica Wester Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 7 140 27/5
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N+1 K 140 27/5
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 2 S+1 K 140 27/5
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 N= K 140 27/5
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 S= K 110 18/14
Gunlis Åberg - Mona Berge H.O. Thulin - Arne Hansson 2 S= E 110 18/14
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 S+1 E 110 18/14
Bibi Jönsson - Willy Landgren Karen Nielsen - Berit Linse 2 S= K 110 18/14
Christian Frisk - Mona Andersson Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 2 S= 5 110 18/14
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Svante Dahl - Monica Borg 3 V-2 Kn 100 12/20
Stig Unoson - Sonja Lindblom Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1NT V= 4 -90 8/24
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Mats Holm - Svante Berglund 1NT V= Kn -90 8/24
Anders Nordberg - Barbro Melander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT V= 2 -90 8/24
Marianne Servin - Ulla Öberg Klas Bellander - Jan Clementsson 2 S-1 K -100 4/28
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 1NT V+1 4 -120 2/30
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT V+2 9 -150 0/32

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Nord giv
alla i zon
#
K4
Ekn1083
9875
52
#
E10976
K
EKkn
EDkn9
#
Dkn8
9742
D102
1084
#
532
D65
643
K763

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N44625
S45626
Ö987117
V987117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Gunlis Åberg - Mona Berge 1 V+3 9 -170 32/0
Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 V+4 5 -200 30/2
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 4 V= 5 -620 28/4
Stig Unoson - Sonja Lindblom Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 V+1 7 -650 13/19
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Holm - Svante Berglund 4 V+1 E -650 13/19
Agneta Johansson - Jane Brändemar Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V+1 9 -650 13/19
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Barbro Melander 5 V= E -650 13/19
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V+1 10 -650 13/19
Hans Ryning - Gösta Wiik Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V+1 5 -650 13/19
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+1 E -650 13/19
H.O. Thulin - Arne Hansson Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 4 V+1 5 -650 13/19
Karen Nielsen - Berit Linse Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V+1 5 -650 13/19
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 V+1 5 -650 13/19
Bibi Jönsson - Willy Landgren Svante Dahl - Monica Borg 4 V+1 5 -650 13/19
Christian Frisk - Mona Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V+1 10 -650 13/19
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V+1 9 -650 13/19
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 4 V+1 5 -650 13/19

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
D9
83
E5
Ekn87652
#
K1073
kn10975
1094
4
#
kn8
EK4
KD73
D1093
#
E6542
D62
kn862
K

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N76466
S76466
Ö67877
V67877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 3NT Ö-3 K 150 32/0
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Holm - Svante Berglund 3NT Ö-2 K 100 30/2
Agneta Johansson - Jane Brändemar Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö-1 6 50 24/8
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Barbro Melander 3 Ö-1 K 50 24/8
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 Ö-1 K 50 24/8
H.O. Thulin - Arne Hansson Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 3 Ö-1 K 50 24/8
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 Ö-1 E 50 24/8
Klas Bellander - Jan Clementsson Gunlis Åberg - Mona Berge 3 N-1 E -50 17/15
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 N-1 E -50 17/15
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 1NT Ö= 2 -90 14/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4D N-1 E -100 11/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Svante Dahl - Monica Borg 3 N-2 E -100 11/21
Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö= 2 -110 8/24
Karen Nielsen - Berit Linse Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö= K -140 6/26
Christian Frisk - Mona Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 S-4 4 -200 4/28
Stig Unoson - Sonja Lindblom Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3D N-2 Kn -300 2/30
Hans Ryning - Gösta Wiik Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4D N-3 E -500 0/32

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
62
6
K6432
Ekn1094
#
D103
EK102
D109
752
#
E98
kn43
E85
K863
#
Kkn754
D9875
kn7
D

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N57665
S57665
Ö86778
V86778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö-3 7 150 32/0
Mats Holm - Svante Berglund Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 3 N= 6 110 30/2
Agneta Johansson - Jane Brändemar Anders Nordberg - Barbro Melander 1 S= 2 80 28/4
Ulla Borgström - Monica Wester Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V-1 6 50 25/7
Christian Frisk - Mona Andersson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 V-1 6 50 25/7
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Pass   22/10
Gunlis Åberg - Mona Berge Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1 V= 6 -80 20/12
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 S-1 E -100 18/14
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 2 V= E -110 16/16
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT Ö+1 4 -120 13/19
Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg 2NT Ö= 7 -120 13/19
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 2NT Ö+1 4 -150 9/23
Svante Dahl - Monica Borg Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT Ö+2 7 -150 9/23
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT Ö+3 5 -180 5/27
Karen Nielsen - Berit Linse Klas Bellander - Jan Clementsson 2NT Ö+2 5 -180 5/27
Stig Unoson - Sonja Lindblom Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 3NT S-3 E -300 2/30
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT V= Kn -400 0/32

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
D96
kn102
D10
E10732
#
732
EKD8764
5
96
#
kn54

Ekn98742
Kkn4
#
EK108
953
K63
D85

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N66479
S63465
Ö47844
V47844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 Ö-3 K 300 30/2
Svante Dahl - Monica Borg Marianne Servin - Ulla Öberg 5 Ö-3 E 300 30/2
Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg 3 V-3 D 300 30/2
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V-2 7 200 25/7
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö-2 5 200 25/7
Stig Unoson - Sonja Lindblom Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 4 V-1 6 100 17/15
Agneta Johansson - Jane Brändemar Anders Nordberg - Barbro Melander 3 V-1 10 100 17/15
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V-1 4 100 17/15
Mats Holm - Svante Berglund Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 3 V-1 6 100 17/15
Christian Frisk - Mona Andersson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V-1 D 100 17/15
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg H.O. Thulin - Arne Hansson 4 V-1 D 100 17/15
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Ryning - Gösta Wiik 3 V= E -140 6/26
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 3 V= E -140 6/26
Gunlis Åberg - Mona Berge Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V= 6 -140 6/26
Karen Nielsen - Berit Linse Klas Bellander - Jan Clementsson 3 V= D -140 6/26
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 V= 6 -140 6/26
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 3 V+2 E -200 0/32

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
kn62
97653
D964
2
#
ED10983
K
832
K43
#
54
D104
K105
E10987
#
K7
Ekn82
Ekn7
Dkn65

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N47844
S47944
Ö96488
V85488
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Gunlis Åberg - Mona Berge 4 V-4 2 200 32/0
H.O. Thulin - Arne Hansson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V-3 2 150 28/4
Klas Bellander - Jan Clementsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V-3 2 150 28/4
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V-3 2 150 28/4
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 2 S+1 9 140 24/8
Agneta Johansson - Jane Brändemar Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 V-2 2 100 22/10
Anders Nordberg - Barbro Melander Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 3 Ö-1 8 50 19/13
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 2 V-1 2 50 19/13
Svante Dahl - Monica Borg Karen Nielsen - Berit Linse 1NT S-2 9 -100 16/16
Hans Ryning - Gösta Wiik Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 V= 2 -110 13/19
Christian Frisk - Mona Andersson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 V= 2 -110 13/19
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 Ö+1 E -130 10/22
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Mats Holm - Svante Berglund 2 V+1 6 -140 4/28
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 V+1 2 -140 4/28
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+1 2 -140 4/28
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 V+1 2 -140 4/28
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 2 V+1 2 -140 4/28

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
10872
Ekn98
E7643
#
D9654
K
kn95
9864
#
Ekn3
D10732
K102
E10
#
K
654
D8
KDkn7532

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N76645
S76645
Ö56687
V57688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NTD Ö-6 K 1400 32/0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 3D Ö-2 K 300 30/2
H.O. Thulin - Arne Hansson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S+2 K 130 28/4
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 3 S= K 110 25/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S= K 110 25/7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 S= K 90 22/10
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Mats Holm - Svante Berglund 3 S-1 K -100 16/16
Anders Nordberg - Barbro Melander Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 3 S-1 K -100 16/16
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 S-1 K -100 16/16
Hans Ryning - Gösta Wiik Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 S-1 K -100 16/16
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 S-1 K -100 16/16
Svante Dahl - Monica Borg Karen Nielsen - Berit Linse 2 V= 8 -110 9/23
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Gunlis Åberg - Mona Berge 2 V= E -110 9/23
Agneta Johansson - Jane Brändemar Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N-2 E -200 4/28
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Ulla Borgström - Monica Wester 3 S-2 K -200 4/28
Christian Frisk - Mona Andersson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2NT N-2 3 -200 4/28
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 4 S-3 K -300 0/32

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
KD76
D6
D1097
EK9
#
Ekn5
EK10
K3
kn7652
#
9832
932
862
D108
#
104
kn8754
Ekn54
43

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N69876
S69876
Ö74466
V74466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Agneta Johansson - Jane Brändemar 2NT V-2 10 200 32/0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 S+2 5 170 30/2
Ulla Borgström - Monica Wester Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N= 8 110 26/6
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Svante Dahl - Monica Borg 3 S= E 110 26/6
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N= 8 110 26/6
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Anders Nordberg - Barbro Melander 1NT V-1 10 100 21/11
Karen Nielsen - Berit Linse Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT V-1 7 100 21/11
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 2NT N-1 2 -50 16/16
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Mats Holm - Svante Berglund 2 N-1 9 -50 16/16
Gunlis Åberg - Mona Berge Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S-1 K -50 16/16
Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan Stig Unoson - Sonja Lindblom 1NT V= D -90 9/23
H.O. Thulin - Arne Hansson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT V= 7 -90 9/23
Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT V= 10 -90 9/23
Christian Frisk - Mona Andersson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT V= 9 -90 9/23
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 1NT V+1 9 -120 2/30
Marianne Servin - Ulla Öberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 1NT V+1 6 -120 2/30
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Klas Bellander - Jan Clementsson 1NT V+1 K -120 2/30

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Väst giv
alla i zon
#
108
kn9543
kn1095
95
#
Ekn65
D8
EK3
ED43
#
KD4
K76
642
kn1082
#
9732
E102
D87
K76

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N14522
S14522
Ö12981111
V12981111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Mona Berge Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V-1 Kn 100 32/0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V= Kn -620 30/2
Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT V+1 4 -630 26/6
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Svante Dahl - Monica Borg 3NT V+1 Kn -630 26/6
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT V+1 3 -630 26/6
Ulla Borgström - Monica Wester Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V+2 4 -660 14/18
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 3NT V+2 5 -660 14/18
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Anders Nordberg - Barbro Melander 3NT V+2 9 -660 14/18
Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund Agneta Johansson - Jane Brändemar 3NT Ö+2 2 -660 14/18
H.O. Thulin - Arne Hansson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT Ö+2 8 -660 14/18
Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V+2 Kn -660 14/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 3NT V+2 Kn -660 14/18
Christian Frisk - Mona Andersson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö+2 Kn -660 14/18
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT V+2 3 -660 14/18
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT V+3 3 -690 2/30
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Mats Holm - Svante Berglund 3NT V+3 5 -690 2/30
Karen Nielsen - Berit Linse Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT V+3 Kn -690 2/30

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
10862
E
Kkn10873
98
#
E5
Dkn652
D9
K1043
#
D973
K97
E65
ED6
#
Kkn4
10843
42
kn752

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N27252
S27252
Ö1051077
V10611810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT Ö-3 4 150 32/0
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö-2 4 100 30/2
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö-1 5 50 23/9
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 4 V-1 10 50 23/9
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 4 50 23/9
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 Ö-1 4 50 23/9
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 4 Ö-1 5 50 23/9
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Karen Nielsen - Berit Linse 4 Ö-1 3 50 23/9
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 2 V+1 9 -140 16/16
Svante Dahl - Monica Borg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 V+2 3 -170 14/18
Gunlis Åberg - Mona Berge Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S-2 2 -200 11/21
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V+2 K -200 11/21
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= 2 -420 6/26
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö= 4 -420 6/26
Christian Frisk - Mona Andersson H.O. Thulin - Arne Hansson 4 Ö= 4 -420 6/26
Hans Ryning - Gösta Wiik Mats Holm - Svante Berglund 4 V+1 10 -450 2/30
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 Ö+2 4 -480 0/32

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
EK532
842
K8
EK7
#
104
EDkn96
2
D10943
#
876
753
kn43
kn652
#
Dkn9
K10
ED109765
8

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N5115118
S51271212
Ö70600
V70600
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Karen Nielsen - Berit Linse 6 S= E 920 31/1
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 6 S= E 920 31/1
Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT S+4 10 520 28/4
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+3 2 510 23/9
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 4 N+3 2 510 23/9
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 N+3 5 510 23/9
Hans Ryning - Gösta Wiik Mats Holm - Svante Berglund 4 N+3 5 510 23/9
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N+1 8 450 15/17
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup 4 N+1 3 450 15/17
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Klas Bellander - Jan Clementsson 4 N+1 3 450 15/17
Christian Frisk - Mona Andersson H.O. Thulin - Arne Hansson 4 N+1 5 450 15/17
Svante Dahl - Monica Borg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 5 S+2 9 440 10/22
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Ulla Borgström - Monica Wester 5 S+1 E 420 5/27
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 5 N+1 E 420 5/27
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Stig Unoson - Sonja Lindblom 5 S+1 E 420 5/27
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 S+1 E 420 5/27
Gunlis Åberg - Mona Berge Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT N-1 7 -50 0/32

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D1065
1062
105
ED104
#
kn2
Dkn9754
94
752
#
E
E8
Ekn8732
K863
#
K98743
K3
KD6
kn9

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N66499
S66499
Ö57844
V57844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 2D S+1 D 870 32/0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mats Holm - Svante Berglund 4 Ö-3 9 300 29/3
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö-3 8 300 29/3
Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 4D Ö-1 Kn 200 26/6
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 3 S= 4 140 19/13
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S= D 140 19/13
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 3 N= 4 140 19/13
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S= 4 140 19/13
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Svante Dahl - Monica Borg 3 S= 9 140 19/13
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S= 9 140 19/13
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 S-1 9 -100 8/24
Gunlis Åberg - Mona Berge Christian Frisk - Mona Andersson 3 S-1 9 -100 8/24
Klas Bellander - Jan Clementsson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S-1 9 -100 8/24
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson H.O. Thulin - Arne Hansson 3 S-1 9 -100 8/24
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Karen Nielsen - Berit Linse 4 S-1 9 -100 8/24
Stig Unoson - Sonja Lindblom Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 S-2 9 -200 1/31
Anders Nordberg - Barbro Melander Hans Ryning - Gösta Wiik 4D S-1 4 -200 1/31

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.12

? ?
Väst giv
ingen i zon
#

3
ED9753
E109852
#
Dkn1043
kn8
K1042
D4
#
E97
EKD1054
kn8
kn3
#
K8652
9762
6
K76

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N1110536
S1110536
Ö13785
V23785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Erlandsson - Åke Kajrup Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson 5D N= E 550 32/0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Karen Nielsen - Berit Linse 5D Ö-3 6 500 29/3
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5D V-3 6 500 29/3
Stig Unoson - Sonja Lindblom Agneta Johansson - Jane Brändemar 5 N= E 400 25/7
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 5 N= E 400 25/7
Anders Nordberg - Barbro Melander Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö-3 6 150 19/13
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson H.O. Thulin - Arne Hansson 3 N+2 E 150 19/13
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Svante Dahl - Monica Borg 4 N+1 E 150 19/13
Annette Wald Gärdenfors - Lena Goldberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N+1 D 150 19/13
Gunlis Åberg - Mona Berge Christian Frisk - Mona Andersson 4 N= E 130 14/18
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Britten Synnergren - Karin Björkman Björkelund 4 Ö-2 6 100 11/21
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö-2 6 100 11/21
Anne-Catherine Svenning - Eva Persson Bengt Brynell - Lindgren Carl-Johan 3 Ö-1 6 50 7/25
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 V-1 E 50 7/25
Klas Bellander - Jan Clementsson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 5D N-1 E -100 4/28
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 2 Ö= 6 -110 2/30
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mats Holm - Svante Berglund 2 Ö+1 6 -140 0/32