Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Fredagsbarometer 2018-01-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagsbarometer 2018-01-19

Partävling, 14 bord, 27 par. Antal brickor: 24. Medel: 288.4.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Mikael Hök - Boo Lindblom

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 12, Jesper Rundin - Inga Wästeby
15D Ö-1 -100 5.0 21% 5 21.0%D3E10745EKD1084 Kn1065DKn10869653
23NT V-2 -100 1.0 4% 6 12.5%7EK8KD8KDKn532 65442Kn1043E1094
32 S-3 150 9.0 38% 15 21.0%Kn107K8732K9532 EK3E1063Kn5EKn106
Rond 2, som NS mot par 14, Eva Zarins - Per Flerén
45 Ö= -600 11.0 46% 26 27.2%E84Kn4243D9842 DKn10653ED983103
53NT N+1 630 22.0 92% 48 40.2%EKDKn9768432E5 983EK104E610973
62 N= 90 8.0 33% 56 39.0%Kn6Kn8E102EK9764 K1095K742Kn9653
Rond 3, som ÖV mot par 16, Marita Ljungberg - Agneta Boberg
72NT S+2 -180 4.0 17% 60 35.9%Kn697KDKn108D864 D972KD8653652
86NT Ö+1 1020 17.0 71% 77 40.2%KnE8542EK3EK96 EKD8654D107542
91NT S+2 -150 13.0 54% 90 41.8%D972DKn1032K732 10432EDKn539896
Rond 4, som NS mot par 18, Ewa Ryman - Göran Ryman
104 V= -620 16.0 67% 106 44.3%Kn6KKn10842D1064Kn 10426Kn9KD109875
113NT V= -400 7.0 29% 113 42.9%DKn1087274942E7 653E109310KKn982
124 Ö+1 -450 9.0 38% 122 42.5%Kn10K63DKn764323 E6Kn109210Kn109862
Rond 5, som ÖV mot par 20, Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask
131NT N+1 -120 6.0 25% 128 41.2%K7532D1043Kn5E8 DKn8E9510964K107
142 S+3 -150 8.0 33% 136 40.6%E93K8547ED1054 862D97653K873
152 V-2 -100 3.0 13% 139 38.7%92863K7386532 KDKn74EK9EKn8510
Rond 6, som NS mot par 22, Folke Ljungström - Birgitta Alandh
161NT S+1 120 18.0 75% 157 41.0%EKn42EKKn3952D2 D65D54Kn74K976
175 S= 400 24.0 100% 181 44.5%1062810863EKD98 DDKn10962EKD527
182 N+1 110 0.0 0% 181 42.0%7KKn1073EKD10484 D642865Kn82EKD
Rond 7, som NS mot par 24, Ola Weinberg - Yvonne Wiseman
192NT S= 120 10.0 42% 191 42.0%D42D97EDKn93102 KKn9K1032K75KKn3
203 Ö-1 100 7.0 29% 198 41.4%EK1083E3109E986 Kn9765K75Kn5432
213NT Ö-1 50 18.0 75% 216 43.0%Kn8E9742E98796 E96433D10621074
Rond 8, som ÖV mot par 26, Ulf Lindgren - Mona Hellingh
224 N+1 -450 8.0 33% 224 42.5%EKn965295Kn9E93 D8433E62DKn1052
231NT Ö-1 -100 9.0 38% 233 42.3%E876KD7E95DKn2 K5Kn543Kn6431083
244 V+1 450 20.0 83% 253 44.0%EK949Kn965D1094 D1072E7ED104K32

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Nord giv
ingen i zon
8742
Kkn982
42
kn7
kn1065

Dkn1086
9653
D3
E1074
5
EKD1084
EK9
D653
EK973
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Stokka - Lars Nilsson Ulf Lindgren - Mona Hellingh 5D Ö-2 E 300 24.0/0.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Ewa Ryman - Göran Ryman 3 N= 5 140 22.0/2.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Mikael Hök - Boo Lindblom 5D Ö-1 E 100 19.0/5.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 5D Ö-1 K 100 19.0/5.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 5 Ö-1 E 50 16.0/8.0
Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson Ellis Wohlner - Jan Nordlund 4 S-1 D -50 11.0/13.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Inga Fieber - Astrid Thörn 3 N-1 E -50 11.0/13.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Susanne Fridell - Elisabeth Bygren 3 N-1 E -50 11.0/13.0
Eva Janson - Christine Hargevik Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 3 N-1 E -50 11.0/13.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 4 S-2 9 -100 6.0/18.0
Per Molin - Ulla Bohlin Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 3 S-3 5 -150 3.0/21.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Folke Ljungström - Birgitta Alandh 2 Ö+3 9 -150 3.0/21.0
Marcus Storch - Hans Larsson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT V= 4 -400 0.0/24.0
Eva Zarins - Per Flerén     - 11.7/-

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Öst giv
N-S i zon
D10982
kn65
E762
8
654
42
kn1043
E1094
7
EK8
KD8
KDkn532
EKkn3
D10973
95
76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Bo Haglund Ewa Ryman - Göran Ryman 3NT V-2 9 100 23.0/1.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Mikael Hök - Boo Lindblom 3NT V-2 10 100 23.0/1.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Folke Ljungström - Birgitta Alandh 1 Ö+4 Kn -150 15.0/9.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 1 Ö+4 E -150 15.0/9.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Susanne Fridell - Elisabeth Bygren 3 Ö+2 E -150 15.0/9.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 Ö+2 K -150 15.0/9.0
Marcus Storch - Hans Larsson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 Ö+1 K -150 15.0/9.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 4 Ö+1 E -150 15.0/9.0
Adam Stokka - Lars Nilsson Ulf Lindgren - Mona Hellingh 5 Ö= E -400 4.0/20.0
Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson Ellis Wohlner - Jan Nordlund 5 Ö= E -400 4.0/20.0
Per Molin - Ulla Bohlin Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 5 Ö= E -400 4.0/20.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Inga Fieber - Astrid Thörn 5 Ö= E -400 4.0/20.0
Eva Janson - Christine Hargevik Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 5 Ö= E -400 4.0/20.0
Eva Zarins - Per Flerén     - 11.7/-

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Syd giv
Ö-V i zon
98642
72
KD4
874
EK3
E1063
kn5
Ekn106
kn107
K
8732
K9532
D5
Dkn9854
E1096
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Strandberg - Lars Strandberg Susanne Fridell - Elisabeth Bygren 2 S= K 110 23.0/1.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 2 S= E 110 23.0/1.0
Adam Stokka - Lars Nilsson Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3 S-2 K -100 20.0/4.0
Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson Ellis Wohlner - Jan Nordlund 2NT V+1 7 -150 15.0/9.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Mikael Hök - Boo Lindblom 2 S-3 E -150 15.0/9.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 3 Ö+2 K -150 15.0/9.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 Ö+2 D -150 15.0/9.0
Per Molin - Ulla Bohlin Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 1NT V+3 7 -180 7.0/17.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Inga Fieber - Astrid Thörn 1NT V+3 3 -180 7.0/17.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Folke Ljungström - Birgitta Alandh 1NT V+3 2 -180 7.0/17.0
Marcus Storch - Hans Larsson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 1NT V+3 7 -180 7.0/17.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Ewa Ryman - Göran Ryman 3NT V+1 7 -630 1.0/23.0
Eva Janson - Christine Hargevik Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 3NT Ö+1 7 -630 1.0/23.0
Eva Zarins - Per Flerén     - 11.7/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Väst giv
alla i zon
E84
kn42
43
D9842
72
K76
10985
Kkn65
K9
105
EKDkn762
E7
Dkn10653
ED983

103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 4 N= E 620 24.0/0.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Berit Strandberg - Lars Strandberg 6D Ö-1 D 200 22.0/2.0
Marcus Storch - Hans Larsson Susanne Fridell - Elisabeth Bygren 5 Ö-1 E 100 20.0/4.0
Eva Janson - Christine Hargevik Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 4 Ö+1 10 -150 18.0/6.0
Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom Adam Stokka - Lars Nilsson 5 S-2 7 -200 15.0/9.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Ewa Ryman - Göran Ryman 4D S-1 5 -200 15.0/9.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Eva Zarins - Per Flerén 5 Ö= D -600 11.0/13.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Bengt Eklind - Bo Haglund 5 Ö= D -600 11.0/13.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 5 Ö+1 D -620 8.0/16.0
Per Molin - Ulla Bohlin Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3NT Ö+1 D -630 5.0/19.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 3NT V+1 2 -630 5.0/19.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Ellis Wohlner - Jan Nordlund 3NT Ö+2 3 -660 2.0/22.0
Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson Hans Nerell - Peter Flodqvist 5D Ö= D -750 0.0/24.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg     - -/10.2

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Nord giv
N-S i zon
EKDkn
976
8432
E5
6542
853
D95
864
107
Dkn2
Kkn107
KDkn2
983
EK104
E6
10973

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT N+2 K 660 24.0/0.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Eva Zarins - Per Flerén 3NT N+1 K 630 22.0/2.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Berit Strandberg - Lars Strandberg 2NT N+2 K 180 19.0/5.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Bengt Eklind - Bo Haglund 1NT S+3 5 180 19.0/5.0
Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom Adam Stokka - Lars Nilsson 2 N+2 K 170 12.0/12.0
Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson Hans Nerell - Peter Flodqvist 3 N+1 K 170 12.0/12.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Ewa Ryman - Göran Ryman 2 S+2 5 170 12.0/12.0
Marcus Storch - Hans Larsson Susanne Fridell - Elisabeth Bygren 1 S+3 6 170 12.0/12.0
Eva Janson - Christine Hargevik Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 2 S+2 8 170 12.0/12.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 2 V-3 E 150 5.0/19.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 1NT V-3 E 150 5.0/19.0
Per Molin - Ulla Bohlin Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3 N= K 140 1.0/23.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Ellis Wohlner - Jan Nordlund 3 N= K 140 1.0/23.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg     - -/10.2

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Öst giv
Ö-V i zon
kn6
kn8
E102
EK9764
432
D1096
K7
kn1082
ED87
E53
D84
D53
K1095
K742
kn9653

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Janson - Christine Hargevik Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 3 V-5 E 500 24.0/0.0
Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom Adam Stokka - Lars Nilsson 2 V-4 E 400 20.0/4.0
Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT S= 2 400 20.0/4.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Berit Strandberg - Lars Strandberg 1NT V-4 6 400 20.0/4.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Bengt Eklind - Bo Haglund 2 V-3 E 300 16.0/8.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Ewa Ryman - Göran Ryman 4 S= 9 130 14.0/10.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 2 N+1 4 110 11.0/13.0
Marcus Storch - Hans Larsson Susanne Fridell - Elisabeth Bygren 3 S= Kn 110 11.0/13.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Eva Zarins - Per Flerén 2 N= 4 90 8.0/16.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 3 N-1 E -50 6.0/18.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 1NT V= E -90 4.0/20.0
Per Molin - Ulla Bohlin Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3 N-2 3 -100 2.0/22.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Ellis Wohlner - Jan Nordlund 3 S-3 Kn -150 0.0/24.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg     - -/10.2

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Syd giv
alla i zon
K3
102
E74
E109753
D972
KD8653
652
kn6
97
KDkn108
D864
E10854
Ekn4
93
Kkn2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Zarins - Per Flerén Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT S+1 3 630 24.0/0.0
Per Molin - Ulla Bohlin Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 4 V-2 K 200 22.0/2.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Mikael Hök - Boo Lindblom 2NT S+2 3 180 20.0/4.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3 N= K 110 17.0/7.0
Eva Janson - Christine Hargevik Adam Stokka - Lars Nilsson 2 S= 2 110 17.0/7.0
Jan Christiernin - Magnus Stangenberg Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 4 N-1 9 -100 13.0/11.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Ellis Wohlner - Jan Nordlund 3NT N-1 K -100 13.0/11.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT N-2 K -200 8.0/16.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask 4 S-2 6 -200 8.0/16.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Susanne Fridell - Elisabeth Bygren 4 S-2 K -200 8.0/16.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Bengt Eklind - Bo Haglund 5 N-3 K -300 4.0/20.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 3D V= K -730 2.0/22.0
Marcus Storch - Hans Larsson Jesper Rundin - Inga Wästeby 6D N-3 K -800 0.0/24.0
Ewa Ryman - Göran Ryman     - 11.8/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Väst giv
ingen i zon
1097
K763
kn98
D73
EKD8654

D10754
2
kn
E8542
EK3
EK96
32
Dkn109
62
kn10854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Zarins - Per Flerén Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT Ö+3 D -490 24.0/0.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Bengt Eklind - Bo Haglund 6 V+1 10 -940 22.0/2.0
Jan Christiernin - Magnus Stangenberg Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 6 V+1 6 -1010 16.0/8.0
Per Molin - Ulla Bohlin Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 6 V+1 10 -1010 16.0/8.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 6 V+1 6 -1010 16.0/8.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Susanne Fridell - Elisabeth Bygren 6 V+1 3 -1010 16.0/8.0
Eva Janson - Christine Hargevik Adam Stokka - Lars Nilsson 6 V+1 D -1010 16.0/8.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Ulf Lindgren - Mona Hellingh 6NT Ö+1 D -1020 7.0/17.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Ellis Wohlner - Jan Nordlund 6NT Ö+1 Kn -1020 7.0/17.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Mikael Hök - Boo Lindblom 6NT Ö+1 4 -1020 7.0/17.0
Marcus Storch - Hans Larsson Jesper Rundin - Inga Wästeby 6NT Ö+1 D -1020 7.0/17.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Hans Nerell - Peter Flodqvist 7 V= 3 -1440 2.0/22.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask 7 V= 5 -1510 0.0/24.0
Ewa Ryman - Göran Ryman     - 11.8/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Nord giv
Ö-V i zon
kn8
10984
E764
Dkn8
10432
EDkn53
98
96
D97
2
Dkn1032
K732
EK65
K76
K5
E1054

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask 3NT S+2 3 460 23.0/1.0
Eva Janson - Christine Hargevik Adam Stokka - Lars Nilsson 3NT S+2 3 460 23.0/1.0
Eva Zarins - Per Flerén Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT S= 3 400 20.0/4.0
Jan Christiernin - Magnus Stangenberg Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 2 Ö-2 4 200 18.0/6.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Ellis Wohlner - Jan Nordlund 1NT S+3 5 180 15.0/9.0
Marcus Storch - Hans Larsson Jesper Rundin - Inga Wästeby 2NT S+2 3 180 15.0/9.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Mikael Hök - Boo Lindblom 1NT S+2 5 150 11.0/13.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Bengt Eklind - Bo Haglund 2NT S+1 Kn 150 11.0/13.0
Per Molin - Ulla Bohlin Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 3NT S-1 D -50 4.0/20.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT S-1 Kn -50 4.0/20.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3NT S-1 5 -50 4.0/20.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 2NT S-1 9 -50 4.0/20.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Susanne Fridell - Elisabeth Bygren 3NT S-1 D -50 4.0/20.0
Ewa Ryman - Göran Ryman     - 11.8/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Öst giv
alla i zon
kn6
Kkn10842
D1064
kn
KD8753
73
K2
E32
E9
ED95
E8753
64
1042
6
kn9
KD109875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Stokka - Lars Nilsson Per Molin - Ulla Bohlin 5 Ö-1 6 100 23.0/1.0
Ola Weinberg - Yvonne Wiseman Bengt Eklind - Bo Haglund 4 Ö-1 K 100 23.0/1.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 2 V+3 Kn -200 19.0/5.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Marita Ljungberg - Agneta Boberg 3 V+2 Kn -200 19.0/5.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Ewa Ryman - Göran Ryman 4 V= Kn -620 16.0/8.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 V+1 Kn -650 11.0/13.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 V+1 6 -650 11.0/13.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 4 V+1 Kn -650 11.0/13.0
Eva Janson - Christine Hargevik Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 4 V+1 Kn -650 11.0/13.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 4 V+2 Kn -680 4.0/20.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Ellis Wohlner - Jan Nordlund 4 V+2 Kn -680 4.0/20.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Jesper Rundin - Inga Wästeby 4 V+2 Kn -680 4.0/20.0
Eva Zarins - Per Flerén Marcus Storch - Hans Larsson 3D N-4 E -1100 0.0/24.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask     - -/15.0

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Syd giv
ingen i zon
Dkn10872
74
942
E7
E
KD2
EKkn63
D1065
K94
kn865
D875
43
653
E1093
10
Kkn982

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 5 Ö-2 D 100 23.0/1.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 6 Ö-2 10 100 23.0/1.0
Adam Stokka - Lars Nilsson Per Molin - Ulla Bohlin 5 V-1 D 50 18.0/6.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 5 V-1 D 50 18.0/6.0
Ola Weinberg - Yvonne Wiseman Bengt Eklind - Bo Haglund 4 Ö-1 5 50 18.0/6.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 V= D -130 13.0/11.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Marita Ljungberg - Agneta Boberg 4 V= 7 -130 13.0/11.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Ellis Wohlner - Jan Nordlund 3NT V= D -400 7.0/17.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Ewa Ryman - Göran Ryman 3NT V= D -400 7.0/17.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Jesper Rundin - Inga Wästeby 3NT Ö= 2 -400 7.0/17.0
Eva Janson - Christine Hargevik Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 3NT V= 2 -400 7.0/17.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3NT Ö+1 2 -430 1.0/23.0
Eva Zarins - Per Flerén Marcus Storch - Hans Larsson 3NT V+1 D -430 1.0/23.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask     - -/15.0

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Väst giv
N-S i zon
kn10
K63
Dkn76432
3
8753
D5
EK95
EK5
KD942
E874
8
D74
E6
kn1092
10
kn109862

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Weinberg - Yvonne Wiseman Bengt Eklind - Bo Haglund 2D N-1 K -200 24.0/0.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 4 V= 3 -420 21.0/3.0
Eva Zarins - Per Flerén Marcus Storch - Hans Larsson 4 V= 3 -420 21.0/3.0
Adam Stokka - Lars Nilsson Per Molin - Ulla Bohlin 4 V+1 3 -450 9.0/15.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 4 V+1 3 -450 9.0/15.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 Ö+1 10 -450 9.0/15.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 Ö+1 10 -450 9.0/15.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Ellis Wohlner - Jan Nordlund 4 Ö+1 10 -450 9.0/15.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Ewa Ryman - Göran Ryman 4 Ö+1 10 -450 9.0/15.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Marita Ljungberg - Agneta Boberg 4 V+1 3 -450 9.0/15.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 4 V+1 3 -450 9.0/15.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Jesper Rundin - Inga Wästeby 4 V+1 3 -450 9.0/15.0
Eva Janson - Christine Hargevik Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 4 V+1 3 -450 9.0/15.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask     - -/15.0

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Nord giv
alla i zon
10
Kkn72
D3
Dkn9543
Dkn8
E95
10964
K107
K7532
D1043
kn5
E8
E964
86
EK872
62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Hagman - Bea Nyberg Adam Stokka - Lars Nilsson 3NT V-4 D 400 24.0/0.0
Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson Nils Wikstad - Åsa Trollborg 3 Ö-2 E 200 22.0/2.0
Ewa Ryman - Göran Ryman Berit Strandberg - Lars Strandberg 1NT N+3 3 180 20.0/4.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Mikael Hök - Boo Lindblom 1NT N+1 3 120 18.0/6.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Eva Zarins - Per Flerén 3 N= 4 110 16.0/8.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 3 Ö-1 E 100 12.0/12.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3 Ö-1 6 100 12.0/12.0
Ola Weinberg - Yvonne Wiseman Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 2 Ö-1 E 100 12.0/12.0
Eva Janson - Christine Hargevik Per Molin - Ulla Bohlin Pass   8.0/16.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Marcus Storch - Hans Larsson 1NT N-1 2 -100 6.0/18.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 1 Ö+1 8 -110 4.0/20.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 S-2 D -200 2.0/22.0
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Jesper Rundin - Inga Wästeby 3 S-3 D -300 0.0/24.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh     - -/9.0

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Öst giv
ingen i zon
KD1074
kn1062
10942
862
D97
653
K873
E93
K854
7
ED1054
kn5
E3
EKDkn8
kn962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Hagman - Bea Nyberg Adam Stokka - Lars Nilsson 4 N= 7 420 24.0/0.0
Eva Janson - Christine Hargevik Per Molin - Ulla Bohlin 1 Ö-5 2 250 22.0/2.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 3 S+2 K 150 16.0/8.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Ulf Lindgren - Mona Hellingh 1 Ö-3 Kn 150 16.0/8.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Mikael Hök - Boo Lindblom 2 S+3 3 150 16.0/8.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Eva Zarins - Per Flerén 3 S+2 7 150 16.0/8.0
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Jesper Rundin - Inga Wästeby 4 S+1 7 150 16.0/8.0
Ewa Ryman - Göran Ryman Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 S+1 K 130 10.0/14.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Hans Nerell - Peter Flodqvist 3 Ö-1 E 50 8.0/16.0
Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson Nils Wikstad - Åsa Trollborg 3NT S-1 K -50 5.0/19.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 3NT S-1 4 -50 5.0/19.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Marcus Storch - Hans Larsson 2 Ö= E -90 2.0/22.0
Ola Weinberg - Yvonne Wiseman Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 3NT S-2 K -100 0.0/24.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh     - -/9.0

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Syd giv
N-S i zon
1085
kn105
109642
94
KDkn74
EK9
Ekn85
10
92
863
K73
86532
E63
D742
D
EKDkn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 2 V-2 9 100 21.0/3.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Marcus Storch - Hans Larsson 3NTD Ö-1 E 100 21.0/3.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Mikael Hök - Boo Lindblom 2 V-2 9 100 21.0/3.0
Ola Weinberg - Yvonne Wiseman Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 4 V-2 9 100 21.0/3.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 2 V= 9 -110 15.0/9.0
Eva Janson - Christine Hargevik Per Molin - Ulla Bohlin 2 V+1 E -110 15.0/9.0
Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson Nils Wikstad - Åsa Trollborg 2 V+1 9 -140 7.0/17.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Adam Stokka - Lars Nilsson 1 V+2 9 -140 7.0/17.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 V+1 9 -140 7.0/17.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Ulf Lindgren - Mona Hellingh 2 V+1 Kn -140 7.0/17.0
Ewa Ryman - Göran Ryman Berit Strandberg - Lars Strandberg 2 V+1 9 -140 7.0/17.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Eva Zarins - Per Flerén 3 V= 9 -140 7.0/17.0
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Jesper Rundin - Inga Wästeby 2NT S-3 K -300 0.0/24.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh     - -/9.0

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn42
EKkn3
952
D2
10973
10982
E103
E10
K8
76
KD86
kn8543
D65
D54
kn74
K976

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Inga Wästeby Hans Nerell - Peter Flodqvist 1NT N+2 3 150 23.0/1.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Inga Fieber - Astrid Thörn 1NT S+2 3 150 23.0/1.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Adam Stokka - Lars Nilsson 1NT N+1 3 120 18.0/6.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 2NT N= 6 120 18.0/6.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Folke Ljungström - Birgitta Alandh 1NT S+1 10 120 18.0/6.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 2 V-1 K 100 13.0/11.0
Marcus Storch - Hans Larsson Ewa Ryman - Göran Ryman 2 Ö-1 5 100 13.0/11.0
Per Molin - Ulla Bohlin Martin Hagman - Bea Nyberg 1NT N= 8 90 8.0/16.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask 1NT N= 5 90 8.0/16.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 1NT N= 3 90 8.0/16.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 3NT N-1 K -50 2.0/22.0
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Eva Zarins - Per Flerén 2NT N-1 5 -50 2.0/22.0
Eva Janson - Christine Hargevik Nils Wikstad - Åsa Trollborg 2NT N-1 K -50 2.0/22.0
Ola Weinberg - Yvonne Wiseman     - 15.5/-

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Nord giv
ingen i zon
1062
8
10863
EKD98
kn98754
EK75
9
kn2
EK3
43
kn74
106543
D
Dkn10962
EKD52
7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Hök - Boo Lindblom Folke Ljungström - Birgitta Alandh 5 S= K 400 24.0/0.0
Per Molin - Ulla Bohlin Martin Hagman - Bea Nyberg 2 S+3 9 200 21.0/3.0
Eva Janson - Christine Hargevik Nils Wikstad - Åsa Trollborg 3 S+2 9 200 21.0/3.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 S+1 5 150 17.0/7.0
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Eva Zarins - Per Flerén 4 S+1 E 150 17.0/7.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Adam Stokka - Lars Nilsson 2 S+1 9 140 14.0/10.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 3 S+1 Kn 130 11.0/13.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 4 S= E 130 11.0/13.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Inga Fieber - Astrid Thörn 3 S= 8 110 8.0/16.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 3 V-1 8 50 6.0/18.0
Marcus Storch - Hans Larsson Ewa Ryman - Göran Ryman 5 S-1 5 -50 4.0/20.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 5 S-2 E -100 2.0/22.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask 3 V= E -140 0.0/24.0
Ola Weinberg - Yvonne Wiseman     - 15.5/-

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Öst giv
N-S i zon
7
Kkn1073
EKD104
84
EKkn5
ED94
965
96
10983
2
73
kn107532
D642
865
kn82
EKD

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Inga Wästeby Hans Nerell - Peter Flodqvist 5D Ö-4 3 800 24.0/0.0
Per Molin - Ulla Bohlin Martin Hagman - Bea Nyberg 4 N+2 7 680 22.0/2.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Adam Stokka - Lars Nilsson 3NT S+1 3 630 19.0/5.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask 3NT S+1 5 630 19.0/5.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 4 N= 7 620 13.0/11.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 4 N= 10 620 13.0/11.0
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Eva Zarins - Per Flerén 4 N= 7 620 13.0/11.0
Eva Janson - Christine Hargevik Nils Wikstad - Åsa Trollborg 4 N= Kn 620 13.0/11.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy 3 S+2 E 200 8.0/16.0
Marita Ljungberg - Agneta Boberg Inga Fieber - Astrid Thörn 3 N+1 10 170 6.0/18.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 3 N+2 2 150 4.0/20.0
Marcus Storch - Hans Larsson Ewa Ryman - Göran Ryman 3 N+1 10 130 2.0/22.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Folke Ljungström - Birgitta Alandh 2 N+1 2 110 0.0/24.0
Ola Weinberg - Yvonne Wiseman     - 15.5/-

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Syd giv
Ö-V i zon
D42
D97
EDkn93
102
E10765
kn8
862
ED7
83
E654
104
98654
Kkn9
K1032
K75
Kkn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Inga Wästeby Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 3NT S+1 6 430 22.0/2.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 3NT S+1 5 430 22.0/2.0
Eva Janson - Christine Hargevik Martin Hagman - Bea Nyberg 3NT S+1 7 430 22.0/2.0
Ewa Ryman - Göran Ryman Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT N= 8 400 17.0/7.0
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Marita Ljungberg - Agneta Boberg 3NT S= 5 400 17.0/7.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Per Molin - Ulla Bohlin 2NT S+1 2 150 14.0/10.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Adam Stokka - Lars Nilsson 1NT S+1 5 120 10.0/14.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 2NT S= 5 120 10.0/14.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Marcus Storch - Hans Larsson 1NT N+1 8 120 10.0/14.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Eva Zarins - Per Flerén 1NT N= 10 90 6.0/18.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 S-1 6 -50 3.0/21.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 3NT N-1 8 -50 3.0/21.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT S-2 5 -100 0.0/24.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh     - 13.4/-

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Väst giv
alla i zon
EK1083
E3
109
E986
D42
D1082
kn643
K7
65
Kkn974
ED82
D10
kn97
65
K75
kn5432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 4D Ö-2 6 500 24.0/0.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 3 N+2 5 200 20.0/4.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Marcus Storch - Hans Larsson 1 N+4 6 200 20.0/4.0
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Marita Ljungberg - Agneta Boberg 4 Ö-2 Kn 200 20.0/4.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Eva Zarins - Per Flerén 3 N+1 3 170 16.0/8.0
Eva Janson - Christine Hargevik Martin Hagman - Bea Nyberg 3 N= D 140 14.0/10.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 Ö-1 Kn 100 7.0/17.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Per Molin - Ulla Bohlin 3 Ö-1 5 100 7.0/17.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Adam Stokka - Lars Nilsson 3 Ö-1 7 100 7.0/17.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 4 Ö-1 Kn 100 7.0/17.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 3 Ö-1 2 100 7.0/17.0
Ewa Ryman - Göran Ryman Inga Fieber - Astrid Thörn 3 Ö-1 Kn 100 7.0/17.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Berit Strandberg - Lars Strandberg 2 Ö= Kn -110 0.0/24.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh     - 13.4/-

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Nord giv
N-S i zon
kn8
E9742
E987
96
KD752
Dkn
K3
E832
10
K10865
kn54
KDkn5
E9643
3
D1062
1074

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Eva Zarins - Per Flerén 3 N= 10 110 24.0/0.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 3NT Ö-1 6 50 18.0/6.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 3NT Ö-1 2 50 18.0/6.0
Ewa Ryman - Göran Ryman Inga Fieber - Astrid Thörn 3 Ö-1 6 50 18.0/6.0
Folke Ljungström - Birgitta Alandh Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 Ö-1 2 50 18.0/6.0
Eva Janson - Christine Hargevik Martin Hagman - Bea Nyberg 3NT V-1 7 50 18.0/6.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Per Molin - Ulla Bohlin 3 Ö= 3 -110 10.0/14.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 3 Ö= 3 -110 10.0/14.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom 2 V= 5 -110 10.0/14.0
Nils Wikstad - Åsa Trollborg Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 V= 6 -130 6.0/18.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Adam Stokka - Lars Nilsson 3 N-2 3 -200 4.0/20.0
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Marita Ljungberg - Agneta Boberg 2 N-3 K -300 2.0/22.0
Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask Marcus Storch - Hans Larsson 3NT Ö= 3 -400 0.0/24.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh     - 13.4/-

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Öst giv
Ö-V i zon

K87642
KD1053
86
D843
3
E62
Dkn1052
Ekn9652
95
kn9
E93
K107
EDkn10
874
K74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marcus Storch - Hans Larsson Folke Ljungström - Birgitta Alandh 5D N= E 650 24.0/0.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 5 S= D 450 16.0/8.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 5 N= E 450 16.0/8.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Adam Stokka - Lars Nilsson 5 N= E 450 16.0/8.0
Eva Zarins - Per Flerén Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 5 N= E 450 16.0/8.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 4 S+1 D 450 16.0/8.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Mikael Hök - Boo Lindblom 4 N+1 Kn 450 16.0/8.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Marita Ljungberg - Agneta Boberg 4 S+1 D 450 16.0/8.0
Ewa Ryman - Göran Ryman Ellis Wohlner - Jan Nordlund 4 N= 9 420 8.0/16.0
Eva Janson - Christine Hargevik Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 Ö-2 Kn 200 6.0/18.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Per Molin - Ulla Bohlin 2 Ö+1 E -140 3.0/21.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask 2 Ö+1 8 -140 3.0/21.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Nils Wikstad - Åsa Trollborg 4D Ö= E -790 0.0/24.0
Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom     - 13.4/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Syd giv
alla i zon
D9
E9862
D107
K74
K5
kn543
kn643
1083
E876
KD7
E95
Dkn2
kn10432
10
K82
E965

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Marita Ljungberg - Agneta Boberg 3D V-3 D 800 24.0/0.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 1NT Ö-2 2 200 21.0/3.0
Marcus Storch - Hans Larsson Folke Ljungström - Birgitta Alandh 1NT Ö-2 2 200 21.0/3.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Per Molin - Ulla Bohlin 1NT Ö-1 Kn 100 15.0/9.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 1NT Ö-1 2 100 15.0/9.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask 1NT Ö-1 2 100 15.0/9.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Mikael Hök - Boo Lindblom 1NT Ö-1 10 100 15.0/9.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 1NT Ö= 6 -90 6.0/18.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Nils Wikstad - Åsa Trollborg 1NT Ö= Kn -90 6.0/18.0
Eva Zarins - Per Flerén Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 1NT Ö= 10 -90 6.0/18.0
Ewa Ryman - Göran Ryman Ellis Wohlner - Jan Nordlund 1NT Ö= 10 -90 6.0/18.0
Eva Janson - Christine Hargevik Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 1NT Ö= Kn -90 6.0/18.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Adam Stokka - Lars Nilsson 1NT Ö+1 Kn -120 0.0/24.0
Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom     - 13.4/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2018.01.19

Väst giv
ingen i zon
kn83
kn3
K72
Ekn876
D1072
E7
ED104
K32
EK94
9
kn965
D1094
65
KD1086542
83
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marcus Storch - Hans Larsson Folke Ljungström - Birgitta Alandh 3 S= 2 140 24.0/0.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Marita Ljungberg - Agneta Boberg 5D V-1 Kn 100 22.0/2.0
Susanne Fridell - Elisabeth Bygren Nils Wikstad - Åsa Trollborg 4 V-1 Kn 50 20.0/4.0
Eva Janson - Christine Hargevik Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4D N-1 2 -100 18.0/6.0
Jan Schneider - Ramon Sanchez-Lövy Adam Stokka - Lars Nilsson 5D S-2 E -300 15.0/9.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Ola Weinberg - Yvonne Wiseman 5D S-2 7 -300 15.0/9.0
Martin Hagman - Bea Nyberg Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 V= Kn -420 11.0/13.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Per Molin - Ulla Bohlin 4 V= Kn -420 11.0/13.0
Jesper Rundin - Inga Wästeby Jan-Olof Hegethorn - Jan Larsson 4 V+1 Kn -450 4.0/20.0
Eva Zarins - Per Flerén Jan Christiernin - Magnus Stangenberg 4 V+1 Kn -450 4.0/20.0
Ewa Ryman - Göran Ryman Ellis Wohlner - Jan Nordlund 4 V+1 Kn -450 4.0/20.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Jan-Ove Hed - Ann-Christine Brask 4 V+1 Kn -450 4.0/20.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Mikael Hök - Boo Lindblom 4 V+1 Kn -450 4.0/20.0
Yvonne Flodqvist - Peter Törnblom     - 13.4/-