Kommande tävlingar
17/09 Guldsimultanrally
03/10 Jubileumsguld
04/10 INSTÄLLD...BK Tre Sang - Jubil
Rapporterade tävlingar
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
Kvissleby BK » Partävling fredag 2018-04-27 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling fredag 2018-04-27

Partävling, 6 bord, 11 par. Antal brickor: 33. Medel: 132.0.
Frirond ger egen procent

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %
Rond 1, som NS mot par 7, Johan Arborelius - Erik Sundqvist
13 S-2 -100 0.0 0% 0 0.0%
22 V+2 -170 7.0 88% 7 44.0%
32 Ö-1 100 3.0 38% 10 42.0%
Rond 2, som NS mot par 1, Erik Eriksson - Lasse Jansson
42 S= 110 3.0 38% 13 41.0%
51NT S+2 150 8.0 100% 21 52.8%
61NT N-1 -50 1.0 13% 22 46.2%
Rond 3, som ÖV mot par 8, Margareta Bergström - Ove Bergström
73NT S= -600 2.0 25% 24 43.1%
82 S+2 -170 6.0 75% 30 47.1%
92 Ö+1 140 4.0 50% 34 47.4%
Rond 4, som NS mot par 11, Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg
102 S= 90 6.0 75% 40 50.2%
111NT N+3 180 4.0 50% 44 50.2%
122 V-1 50 6.0 75% 50 52.2%
Rond 5, Frirond
13  - 4.2 52% 54.2 52.2%
14  - 4.2 52% 58.4 52.2%
15  - 4.2 52% 62.6 52.2%
Rond 6, som ÖV mot par 9, Kerstin Hedehag - Tomas Holmin
161NT S+2 -150 1.0 13% 63.6 49.8%
174 V-1 -50 0.0 0% 63.6 46.8%
182 Ö-1 -50 4.0 50% 67.6 47.0%
Rond 7, som NS mot par 4, Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén
193NT S= 400 6.0 75% 73.6 48.5%
202 S+3 150 6.0 75% 79.6 49.8%
21Pass 6.0 75% 85.6 51.0%
Rond 8, som ÖV mot par 6, Gunnar Tapper - Inger Tapper
221 S+2 -140 6.0 75% 91.6 52.1%
233 S-2 200 8.0 100% 99.6 54.2%
243 V-1 -50 4.0 50% 103.6 54.0%
Rond 9, som ÖV mot par 10, Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren
252 S-1 50 2.0 25% 105.6 52.8%
266NT Ö-4 -400 0.0 0% 105.6 50.8%
274 S-2 100 8.0 100% 113.6 52.6%
Rond 10, som ÖV mot par 3, Axel Berglund - Evy Wåglöf
282 N+1 -110 2.0 25% 115.6 51.6%
291 Ö+1 110 8.0 100% 123.6 53.3%
302 V+1 140 5.0 63% 128.6 53.6%
Rond 11, som NS mot par 2, Kristin Lundgren - Ingemar Johansson
314 Ö= -420 3.0 38% 131.6 53.1%
322 Ö+1 -140 1.0 13% 132.6 51.9%
33Pass 5.0 63% 137.6 52.2%

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Margareta Bergström - Ove Bergström 1NT S+2 2 150 7.0/1.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 2NT S+1 2 150 7.0/1.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Axel Berglund - Evy Wåglöf 3 S-1 3 -50 3.0/5.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT S-1 3 -50 3.0/5.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 S-2 3 -100 0.0/8.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson     - -/4.7

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Margareta Bergström - Ove Bergström 3 V+1 E -170 7.0/1.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 V+2 E -170 7.0/1.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 4 V= E -420 3.0/5.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 V= E -420 3.0/5.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 V+1 E -450 0.0/8.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson     - -/4.7

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3 S= E 140 8.0/0.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Margareta Bergström - Ove Bergström 2 S= 10 110 6.0/2.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 Ö-1 8 100 3.0/5.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 V-1 E 100 3.0/5.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Axel Berglund - Evy Wåglöf 2 Ö+2 8 -130 0.0/8.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson     - -/4.7

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 V-2 E 200 8.0/0.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 3 S= 10 140 6.0/2.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 S= 3 110 3.0/5.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 N= 2 110 3.0/5.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Margareta Bergström - Ove Bergström 3 V-1 9 100 0.0/8.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson     - -/5.1

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Erik Eriksson - Lasse Jansson 1NT S+2 K 150 8.0/0.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 2 S+1 10 110 5.0/3.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3 S= 10 110 5.0/3.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 5 S-2 K -200 1.0/7.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Margareta Bergström - Ove Bergström 4 S-2 5 -200 1.0/7.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson     - -/5.1

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 1NT N= K 90 6.0/2.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 1NT N= Kn 90 6.0/2.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 N= 7 90 6.0/2.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Erik Eriksson - Lasse Jansson 1NT N-1 D -50 1.0/7.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Margareta Bergström - Ove Bergström 1NT N-1 K -50 1.0/7.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson     - -/5.1

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3NT S+1 2 630 8.0/0.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 3NT S= 2 600 6.0/2.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 3 S= Kn 140 4.0/4.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3NT S-1 3 -100 1.0/7.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT S-1 2 -100 1.0/7.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf     - -/3.5

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 4 S+1 8 450 8.0/0.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 S= 2 420 5.0/3.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 S= K 420 5.0/3.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 2 S+2 K 170 2.0/6.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 4 V-3 E 150 0.0/8.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf     - -/3.5

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 4 Ö-2 7 200 8.0/0.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 Ö-1 7 100 6.0/2.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 2 Ö+1 3 -140 4.0/4.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 3NT Ö= 3 -600 2.0/6.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 Ö= 9 -620 0.0/8.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf     - -/3.5

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gunnar Tapper - Inger Tapper 1NT S+2 5 150 8.0/0.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 2 S= 5 90 6.0/2.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 N-1 10 -100 2.0/6.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Evy Wåglöf 2NT S-1 10 -100 2.0/6.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3 N-1 4 -100 2.0/6.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén     - -/4.2

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 S+1 K 450 8.0/0.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 N= 8 420 6.0/2.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 1NT N+3 2 180 4.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gunnar Tapper - Inger Tapper 2 N+2 8 170 2.0/6.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 N-1 10 -50 0.0/8.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén     - -/4.2

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gunnar Tapper - Inger Tapper 4 N= D 620 8.0/0.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 2 V-1 E 50 6.0/2.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 N-1 D -100 3.0/5.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 N-1 4 -100 3.0/5.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 N-2 K -200 0.0/8.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén     - -/4.2

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 4 N+2 9 680 8.0/0.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 N= Kn 620 5.0/3.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 4 N= 6 620 5.0/3.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 S+3 Kn 150 2.0/6.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 6 N-1 6 -100 0.0/8.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin     - -/4.2

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3NT S+2 E 460 8.0/0.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 3 V-2 E 100 6.0/2.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 V-1 E 50 4.0/4.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 5 N-1 E -50 1.0/7.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 N-1 9 -50 1.0/7.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin     - -/4.2

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3NT S+2 E 660 8.0/0.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 3NT S+1 6 630 5.0/3.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT S+1 3 630 5.0/3.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 V-3 K 150 2.0/6.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 3 S= 3 110 0.0/8.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin     - -/4.2

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Axel Berglund - Evy Wåglöf 1NT S+2 8 150 7.0/1.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 1NT S+2 8 150 7.0/1.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Erik Eriksson - Lasse Jansson 1NT S= D 90 3.0/5.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Margareta Bergström - Ove Bergström 2 S= D 90 3.0/5.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 2NT S-1 D -50 0.0/8.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper     - -/2.3

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 4 V-1 8 50 8.0/0.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Axel Berglund - Evy Wåglöf 3NT Ö+1 2 -430 4.0/4.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Erik Eriksson - Lasse Jansson 3NT V+1 9 -430 4.0/4.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Margareta Bergström - Ove Bergström 3NT V+1 5 -430 4.0/4.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 3NT Ö+2 2 -460 0.0/8.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper     - -/2.3

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Margareta Bergström - Ove Bergström 4 Ö-2 4 100 8.0/0.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Axel Berglund - Evy Wåglöf 3NT Ö-1 5 50 4.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 2 Ö-1 4 50 4.0/4.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 Ö-1 Kn 50 4.0/4.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 2 Ö+1 5 -140 0.0/8.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper     - -/2.3

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 3NT S= 9 400 6.0/2.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Axel Berglund - Evy Wåglöf 3NT S= 9 400 6.0/2.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Gunnar Tapper - Inger Tapper 3NT S= 2 400 6.0/2.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 N+1 Kn 130 2.0/6.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 3NT S-1 10 -50 0.0/8.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/4.0

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Bergström - Ove Bergström Axel Berglund - Evy Wåglöf 3NT S+1 Kn 630 8.0/0.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 2 S+3 Kn 150 6.0/2.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 S+1 Kn 110 3.0/5.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 2 N+1 E 110 3.0/5.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Gunnar Tapper - Inger Tapper 3 N-1 E -100 0.0/8.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/4.0

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 Ö-2 9 100 8.0/0.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Pass   6.0/2.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 1NT Ö= E -90 4.0/4.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Axel Berglund - Evy Wåglöf 2 Ö+1 5 -140 2.0/6.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Gunnar Tapper - Inger Tapper 2NT N-3 D -300 0.0/8.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/4.0

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 3 S+1 E 170 7.0/1.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 S+2 E 170 7.0/1.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Axel Berglund - Evy Wåglöf 2 S+1 E 140 2.0/6.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 1 S+2 E 140 2.0/6.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 1 S+2 E 140 2.0/6.0
Margareta Bergström - Ove Bergström     - -/4.1

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Axel Berglund - Evy Wåglöf 3 Ö-1 K 100 6.0/2.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 Ö-1 D 100 6.0/2.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 4 V-1 2 100 6.0/2.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 N-1 E -100 2.0/6.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 3 S-2 D -200 0.0/8.0
Margareta Bergström - Ove Bergström     - -/4.1

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 1 N+1 Kn 110 8.0/0.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Axel Berglund - Evy Wåglöf 3 Ö-2 4 100 6.0/2.0
Gunnar Tapper - Inger Tapper Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 3 V-1 E 50 4.0/4.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 N-1 D -50 2.0/6.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 3 N-2 2 -100 0.0/8.0
Margareta Bergström - Ove Bergström     - -/4.1

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 1 S-1 E -50 6.0/2.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Gunnar Tapper - Inger Tapper 1 S-1 5 -50 6.0/2.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 2 S-1 E -50 6.0/2.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 1 Ö+2 7 -140 2.0/6.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Margareta Bergström - Ove Bergström 1NT S-3 3 -150 0.0/8.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin     - -/4.9

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 6NT Ö-4 4 400 8.0/0.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Gunnar Tapper - Inger Tapper 2NT Ö+4 6 -240 6.0/2.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3NT Ö+2 4 -660 4.0/4.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Margareta Bergström - Ove Bergström 3NT V+3 8 -690 1.0/7.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 3NT V+3 8 -690 1.0/7.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin     - -/4.9

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Margareta Bergström - Ove Bergström 3NT S+3 6 490 8.0/0.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén 3NT S+2 Kn 460 6.0/2.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3NT S+1 Kn 430 4.0/4.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Gunnar Tapper - Inger Tapper 3NT S= 6 400 2.0/6.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 4 S-2 7 -100 0.0/8.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin     - -/4.9

Bricka 28

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 N+1 2 110 6.0/2.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 2 N+1 Kn 110 6.0/2.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gunnar Tapper - Inger Tapper 2 N+1 10 110 6.0/2.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 N= 2 90 2.0/6.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 N-1 2 -100 0.0/8.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren     - -/3.7

Bricka 29

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Bergström - Ove Bergström Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT V-1 8 100 7.0/1.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gunnar Tapper - Inger Tapper 2 Ö-1 E 100 7.0/1.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Lasse Jansson 1NT Ö= 2 -90 4.0/4.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 1NT S-1 4 -100 2.0/6.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 1 Ö+1 9 -110 0.0/8.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren     - -/3.7

Bricka 30

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gunnar Tapper - Inger Tapper 2 V= E -110 8.0/0.0
Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 V= 6 -140 3.0/5.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin 2 V+1 E -140 3.0/5.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 Ö= 5 -140 3.0/5.0
Margareta Bergström - Ove Bergström Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 V+1 E -140 3.0/5.0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren     - -/3.7

Bricka 31

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Gunnar Tapper - Inger Tapper 4 Ö-1 Kn 50 8.0/0.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 Ö= Kn -420 3.0/5.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 Ö= Kn -420 3.0/5.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 4 Ö= Kn -420 3.0/5.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Margareta Bergström - Ove Bergström 4 Ö= Kn -420 3.0/5.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg     - -/3.3

Bricka 32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 Ö-1 10 100 6.0/2.0
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Gunnar Tapper - Inger Tapper 3 Ö-1 Kn 100 6.0/2.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Margareta Bergström - Ove Bergström 4 Ö-1 9 100 6.0/2.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3 Ö= 4 -140 1.0/7.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Kristin Lundgren - Ingemar Johansson 2 Ö+1 Kn -140 1.0/7.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg     - -/3.3

Bricka 33

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt-Åke Tagesson - Sören Sörlén Gunnar Tapper - Inger Tapper 2NT S= K 120 8.0/0.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist Pass   5.0/3.0
Kerstin Pettersson - Brite-Louise Rohdin Kristin Lundgren - Ingemar Johansson Pass   5.0/3.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Margareta Bergström - Ove Bergström 1 N-1 E -50 2.0/6.0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3NT S-2 3 -100 0.0/8.0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg     - -/3.3