Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Kvissleby BK » Partävling onsdag 2018-05-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling onsdag 2018-05-09

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Margareta Bergström - Ove Bergström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %
Rond 1, som NS mot par 8, Kerstin Hedehag - Tomas Holmin
11NT Ö+1 -120 4 22% 4 22.0%
22 N+1 110 4 22% 8 22.0%
Rond 2, som ÖV mot par 9, Ingemar Johansson - Erik Eriksson
34 S+2 -480 2 11% 10 18.3%
42 N+1 -140 7 39% 17 23.5%
Rond 3, som ÖV mot par 10, Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin
53NT V+1 430 12 67% 29 32.2%
62NT V-3 -300 0 0% 29 26.8%
Rond 4, som NS mot par 11, Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström
73 S-2 -200 5 28% 34 27.0%
83NT S+2 460 17 94% 51 35.4%
Rond 5, som NS mot par 12, Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren
92 N+1 140 12 67% 63 38.9%
104D S+1 990 18 100% 81 45.0%
Rond 6, som NS mot par 1, Erling Lidin - Christer Svanström
115 N= 400 13 72% 94 47.5%
125 V+2 -440 10 56% 104 48.2%
Rond 7, som NS mot par 2, Torsten Sundin - Curt Mähler
131NT N-1 -100 12 67% 116 49.6%
142NT Ö+1 -150 18 100% 134 53.2%
Rond 8, som NS mot par 3, Per-Anders Sjögren - Lennart Norling
153 S= 140 6 33% 140 51.9%
161 S+1 110 11 61% 151 52.4%
Rond 9, som NS mot par 4, Lilly Arborelius - Svante Hagström
173 Ö-1 50 1 6% 152 49.7%
181 V= -70 6 33% 158 48.8%
Rond 10, som ÖV mot par 5, Johan Arborelius - Erik Sundqvist
196NT N= -990 3 17% 161 47.1%
203 V= 110 8 44% 169 47.0%
Rond 11, som NS mot par 6, Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf
213D S+1 870 18 100% 187 49.5%
224 Ö+2 -680 16 89% 203 51.3%
Rond 12, som ÖV mot par 7, Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren
232 S+1 -140 4 22% 207 50.0%
244 V+1 450 12 67% 219 50.7%

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Ingemar Johansson - Erik Eriksson 3NT Ö-2 2 100 17/1
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 Ö-2 7 100 17/1
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Åsa Sundin - Staffan Långström 1 S= 9 80 14/4
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Torsten Sundin - Curt Mähler 2NT V-1 4 50 12/6
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Erling Lidin - Christer Svanström 2 S-2 8 -100 9/9
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 S-2 E -100 9/9
Lilly Arborelius - Svante Hagström Liane Svensson - Ingemar Svensson 1NT Ö+1 9 -120 4/14
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Bernt Pettersson - Sören Sörlén 1NT Ö+1 2 -120 4/14
Margareta Bergström - Ove Bergström Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 1NT Ö+1 2 -120 4/14
Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2NT V+2 4 -180 0/18

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Åsa Sundin - Staffan Långström 3NT S+2 3 660 17/1
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Erling Lidin - Christer Svanström 3NT N+2 3 660 17/1
Lilly Arborelius - Svante Hagström Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT S+1 5 630 13/5
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Torsten Sundin - Curt Mähler 3NT N+1 8 630 13/5
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT N= 9 600 10/8
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Bernt Pettersson - Sören Sörlén 1NT N+1 3 120 7/11
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Ingemar Johansson - Erik Eriksson 1NT N+1 4 120 7/11
Margareta Bergström - Ove Bergström Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 N+1 5 110 4/14
Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 Ö-1 9 50 2/16
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT N-1 6 -100 0/18

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Christer Svanström Åsa Sundin - Staffan Långström 4 N+2 6 480 16/2
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Margareta Bergström - Ove Bergström 4 S+2 8 480 16/2
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 S+2 10 480 16/2
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 S+1 5 450 10/8
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Lilly Arborelius - Svante Hagström 4 S+1 5 450 10/8
Liane Svensson - Ingemar Svensson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 N+1 E 450 10/8
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Torsten Sundin - Curt Mähler 4 S= 10 420 6/12
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 4 S-1 7 -50 3/15
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 6NT N-1 6 -50 3/15
Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström Axel Berglund - Lasse Jansson 2 V+1 2 -140 0/18

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 N= 2 620 18/0
Erling Lidin - Christer Svanström Åsa Sundin - Staffan Långström 3 N+1 5 170 16/2
Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström Axel Berglund - Lasse Jansson 3 S+2 3 150 14/4
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Margareta Bergström - Ove Bergström 2 N+1 10 140 11/7
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Torsten Sundin - Curt Mähler 3 N= 2 140 11/7
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 3 V+1 E -130 7/11
Liane Svensson - Ingemar Svensson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 V+1 E -130 7/11
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 V+2 K -150 4/14
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Lilly Arborelius - Svante Hagström 4 N-2 Kn -200 1/17
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 N-2 10 -200 1/17

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Liane Svensson - Ingemar Svensson 6NT Ö-1 E 50 15/3
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 5NT Ö-1 5 50 15/3
Axel Berglund - Lasse Jansson Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 4 Ö-1 E 50 15/3
Astrid Ericson - Siv Röding Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 5 Ö-1 E 50 15/3
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 2 Ö+2 E -130 10/8
Lilly Arborelius - Svante Hagström Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT Ö= 5 -400 8/10
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Margareta Bergström - Ove Bergström 3NT V+1 9 -430 6/12
Erling Lidin - Christer Svanström Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT Ö+2 2 -460 2/16
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT Ö+2 K -460 2/16
Åsa Sundin - Staffan Långström Torsten Sundin - Curt Mähler 3NT V+2 3 -460 2/16

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Margareta Bergström - Ove Bergström 2NT V-3 5 300 18/0
Lilly Arborelius - Svante Hagström Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 N+2 5 170 16/2
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Liane Svensson - Ingemar Svensson 3 S= E 140 12/6
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 2 S+1 2 140 12/6
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 S+1 E 140 12/6
Erling Lidin - Christer Svanström Johan Arborelius - Erik Sundqvist 1 S+1 Kn 110 6/12
Axel Berglund - Lasse Jansson Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 2 S= E 110 6/12
Astrid Ericson - Siv Röding Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 1 S+1 Kn 110 6/12
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 1NT V-1 5 100 1/17
Åsa Sundin - Staffan Långström Torsten Sundin - Curt Mähler 2NT V-1 4 100 1/17

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Lilly Arborelius - Svante Hagström 3 V-2 4 200 18/0
Erling Lidin - Christer Svanström Axel Berglund - Lasse Jansson 2 S-1 10 -100 13/5
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 S-1 8 -100 13/5
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Astrid Ericson - Siv Röding 2 S-1 K -100 13/5
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 S-1 10 -100 13/5
Torsten Sundin - Curt Mähler Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2NT N-2 E -200 5/13
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Ingemar Johansson - Erik Eriksson 2 S-2 K -200 5/13
Åsa Sundin - Staffan Långström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3 S-2 9 -200 5/13
Margareta Bergström - Ove Bergström Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 3 S-2 8 -200 5/13
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 4 S-3 8 -300 0/18

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Ingemar Johansson - Erik Eriksson 3NT S+2 4 460 17/1
Margareta Bergström - Ove Bergström Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 3NT S+2 7 460 17/1
Erling Lidin - Christer Svanström Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT S+1 2 430 13/5
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT S+1 9 430 13/5
Torsten Sundin - Curt Mähler Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT S= 3 400 7/11
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT S= 3 400 7/11
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Astrid Ericson - Siv Röding 3NT S= 4 400 7/11
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 3NT S= 3 400 7/11
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Lilly Arborelius - Svante Hagström 2NT S+1 3 150 1/17
Åsa Sundin - Staffan Långström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3 V-3 5 150 1/17

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 N+2 4 170 17/1
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 2 N+2 10 170 17/1
Torsten Sundin - Curt Mähler Axel Berglund - Lasse Jansson 2 N+1 2 140 12/6
Margareta Bergström - Ove Bergström Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 2 N+1 7 140 12/6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 N+1 2 140 12/6
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 N= 10 110 7/11
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 N= 2 110 7/11
Astrid Ericson - Siv Röding Ingemar Johansson - Erik Eriksson 2 Ö-1 9 100 4/14
Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström Erling Lidin - Christer Svanström 2 N-1 7 -50 1/17
Åsa Sundin - Staffan Långström Lilly Arborelius - Svante Hagström 3 N-1 D -50 1/17

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Bergström - Ove Bergström Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 4D S+1 D 990 18/0
Torsten Sundin - Curt Mähler Axel Berglund - Lasse Jansson 4 N+1 K 650 13/5
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 S+1 K 650 13/5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 S+1 6 650 13/5
Astrid Ericson - Siv Röding Ingemar Johansson - Erik Eriksson 4 N+1 D 650 13/5
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 S= 6 620 8/10
Åsa Sundin - Staffan Långström Lilly Arborelius - Svante Hagström 2NT N+3 K 210 6/12
Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström Erling Lidin - Christer Svanström 3 N+1 7 170 4/14
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 6 S-1 6 -100 2/16
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 N-3 K -300 0/18

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 S+1 Kn 450 18/0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 4 S= Kn 420 16/2
Margareta Bergström - Ove Bergström Erling Lidin - Christer Svanström 5 N= E 400 13/5
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 5 N= E 400 13/5
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 3 S+2 2 200 10/8
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Torsten Sundin - Curt Mähler 5 Ö-2 E 100 7/11
Liane Svensson - Ingemar Svensson Ingemar Johansson - Erik Eriksson 4 Ö-2 6 100 7/11
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 S-1 Kn -50 4/14
Lilly Arborelius - Svante Hagström Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 N-3 E -150 2/16
Åsa Sundin - Staffan Långström Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 Ö+1 5 -170 0/18

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 2 V-2 8 100 18/0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Ingemar Johansson - Erik Eriksson 3NT Ö-1 E 50 16/2
Lilly Arborelius - Svante Hagström Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 Ö= E -420 13/5
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Torsten Sundin - Curt Mähler 4 Ö= E -420 13/5
Margareta Bergström - Ove Bergström Erling Lidin - Christer Svanström 5 V+2 3 -440 10/8
Axel Berglund - Lasse Jansson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 Ö+1 E -450 7/11
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 Ö+1 E -450 7/11
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 4 Ö+2 E -480 3/15
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 Ö+2 E -480 3/15
Åsa Sundin - Staffan Långström Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 Ö+3 7 -510 0/18

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Lilly Arborelius - Svante Hagström 2NT V-2 3 200 18/0
Erling Lidin - Christer Svanström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 V-1 3 100 16/2
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT N-1 5 -100 12/6
Margareta Bergström - Ove Bergström Torsten Sundin - Curt Mähler 1NT N-1 K -100 12/6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 1NT N-1 9 -100 12/6
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Ingemar Johansson - Erik Eriksson 2 Ö= 6 -110 8/10
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 1NT N-2 5 -200 4/14
Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström Astrid Ericson - Siv Röding 2 N-2 D -200 4/14
Åsa Sundin - Staffan Långström Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 1NT N-2 K -200 4/14
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 1NT N-3 5 -300 0/18

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Bergström - Ove Bergström Torsten Sundin - Curt Mähler 2NT Ö+1 4 -150 18/0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Ingemar Johansson - Erik Eriksson 1NT Ö+3 5 -180 16/2
Erling Lidin - Christer Svanström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 V= 8 -420 7/11
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 4 Ö= 9 -420 7/11
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 Ö= Kn -420 7/11
Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström Astrid Ericson - Siv Röding 4 Ö= 8 -420 7/11
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 4 Ö= 2 -420 7/11
Åsa Sundin - Staffan Långström Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 Ö= 4 -420 7/11
Liane Svensson - Ingemar Svensson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 Ö= 4 -420 7/11
Axel Berglund - Lasse Jansson Lilly Arborelius - Svante Hagström 4 V= K -420 7/11

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 S+1 D 650 18/0
Torsten Sundin - Curt Mähler Lilly Arborelius - Svante Hagström 3NT N= 7 600 16/2
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 N+2 10 200 14/4
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 S+1 3 170 11/7
Axel Berglund - Lasse Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 S+1 10 170 11/7
Liane Svensson - Ingemar Svensson Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 3 Ö-3 2 150 8/10
Margareta Bergström - Ove Bergström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3 S= 3 140 6/12
Astrid Ericson - Siv Röding Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 2NT N= 2 120 4/14
Erling Lidin - Christer Svanström Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 S= 4 110 2/16
Åsa Sundin - Staffan Långström Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2NT N-2 K -200 0/18

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 1NT S+2 5 150 18/0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 S+1 9 140 15/3
Axel Berglund - Lasse Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 S+1 9 140 15/3
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 1 S+1 9 110 11/7
Margareta Bergström - Ove Bergström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 1 S+1 9 110 11/7
Erling Lidin - Christer Svanström Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3 S-1 9 -50 6/12
Åsa Sundin - Staffan Långström Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 S-1 9 -50 6/12
Astrid Ericson - Siv Röding Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 1NT S-1 9 -50 6/12
Torsten Sundin - Curt Mähler Lilly Arborelius - Svante Hagström 3 S-2 9 -100 2/16
Liane Svensson - Ingemar Svensson Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 4 S-3 4 -150 0/18

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 5 N= 6 400 18/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 N+4 5 170 16/2
Axel Berglund - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 N+3 3 150 13/5
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 N+1 8 150 13/5
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Torsten Sundin - Curt Mähler 2 S+1 8 140 10/8
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Åsa Sundin - Staffan Långström 2 N+2 3 130 8/10
Liane Svensson - Ingemar Svensson Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 3 Ö-2 3 100 6/12
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 1NT N= 6 90 4/14
Margareta Bergström - Ove Bergström Lilly Arborelius - Svante Hagström 3 Ö-1 K 50 1/17
Astrid Ericson - Siv Röding Erling Lidin - Christer Svanström 3 V-1 K 50 1/17

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Åsa Sundin - Staffan Långström 4 N= Kn 620 18/0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Torsten Sundin - Curt Mähler 3 S+1 3 170 14/4
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 N+1 10 170 14/4
Astrid Ericson - Siv Röding Erling Lidin - Christer Svanström 2 N+2 Kn 170 14/4
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 3 N= Kn 140 10/8
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2NT N= Kn 120 8/10
Margareta Bergström - Ove Bergström Lilly Arborelius - Svante Hagström 1 V= E -70 6/12
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 2 V= E -90 4/14
Liane Svensson - Ingemar Svensson Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 4 N-1 Kn -100 1/17
Axel Berglund - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N-1 Kn -100 1/17

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 6NT N+1 5 1020 18/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bernt Pettersson - Sören Sörlén 6NT N= E 990 15/3
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Margareta Bergström - Ove Bergström 6NT N= E 990 15/3
Liane Svensson - Ingemar Svensson Erling Lidin - Christer Svanström 6 S= 7 980 11/7
Axel Berglund - Lasse Jansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 6 S= 4 980 11/7
Lilly Arborelius - Svante Hagström Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT N+3 10 490 8/10
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 4 S+2 9 480 5/13
Astrid Ericson - Siv Röding Torsten Sundin - Curt Mähler 4 S+2 5 480 5/13
Åsa Sundin - Staffan Långström Ingemar Johansson - Erik Eriksson 3NT S+2 7 460 2/16
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 2 S+2 9 170 0/18

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bernt Pettersson - Sören Sörlén 5 V-1 7 100 16/2
Lilly Arborelius - Svante Hagström Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT V-1 3 100 16/2
Liane Svensson - Ingemar Svensson Erling Lidin - Christer Svanström 3 V-1 7 100 16/2
Axel Berglund - Lasse Jansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 1 S-1 E -100 12/6
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Margareta Bergström - Ove Bergström 3 V= 7 -110 10/8
Astrid Ericson - Siv Röding Torsten Sundin - Curt Mähler 2NT Ö+1 4 -150 8/10
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 2 S-2 E -200 5/13
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 2 S-2 7 -200 5/13
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT Ö= E -600 2/16
Åsa Sundin - Staffan Långström Ingemar Johansson - Erik Eriksson 3NT Ö+2 2 -660 0/18

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Bergström - Ove Bergström Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3D S+1 8 870 18/0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Erling Lidin - Christer Svanström 4D Ö-4 5 800 16/2
Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 4 Ö-2 6 100 12/6
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Lilly Arborelius - Svante Hagström 2NT Ö-2 5 100 12/6
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 4 Ö-2 4 100 12/6
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 S= K 90 8/10
Torsten Sundin - Curt Mähler Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 Ö-1 6 50 5/13
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Åsa Sundin - Staffan Långström 2 V-1 7 50 5/13
Axel Berglund - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 Ö= 10 -110 2/16
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 1 Ö+2 E -140 0/18

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Åsa Sundin - Staffan Långström 3 Ö+2 8 -200 18/0
Margareta Bergström - Ove Bergström Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 Ö+2 4 -680 16/2
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Lilly Arborelius - Svante Hagström 3NT Ö+3 5 -690 14/4
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 Ö+3 4 -710 12/6
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 6 Ö= 4 -1430 10/8
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Erling Lidin - Christer Svanström 6NT Ö= 10 -1440 7/11
Axel Berglund - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 6NT Ö= 10 -1440 7/11
Torsten Sundin - Curt Mähler Liane Svensson - Ingemar Svensson 6 Ö+1 4 -1460 4/14
Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 6NT Ö+1 4 -1470 2/16
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 7NT V= 5 -2220 0/18

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erling Lidin - Christer Svanström 2D S= 8 670 18/0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2NT Ö-2 10 200 16/2
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Margareta Bergström - Ove Bergström 2 S+1 6 140 14/4
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 S= 2 110 9/9
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Axel Berglund - Lasse Jansson 1 S+1 6 110 9/9
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 2 S= 3 110 9/9
Åsa Sundin - Staffan Långström Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 2 S= 6 110 9/9
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Torsten Sundin - Curt Mähler 3 Ö-1 3 100 3/15
Astrid Ericson - Siv Röding Lilly Arborelius - Svante Hagström 2NT Ö-1 9 100 3/15
Liane Svensson - Ingemar Svensson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 S-1 3 -100 0/18

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Torsten Sundin - Curt Mähler 6 V-1 6 50 17/1
Liane Svensson - Ingemar Svensson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 6 V-1 9 50 17/1
Åsa Sundin - Staffan Långström Gärd Hörnfeldt - Margareta Långström 2 Ö+3 2 -200 14/4
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 V+1 2 -450 6/12
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 V+1 Kn -450 6/12
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Margareta Bergström - Ove Bergström 4 V+1 Kn -450 6/12
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Axel Berglund - Lasse Jansson 4 V+1 10 -450 6/12
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg 5 V= 4 -450 6/12
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erling Lidin - Christer Svanström 4 V+1 Kn -450 6/12
Astrid Ericson - Siv Röding Lilly Arborelius - Svante Hagström 4 V+1 8 -450 6/12