Kommande tävlingar
27/10 Allsvenskan div 2
27/10 Allsvenskan, div 2, rond 8-11
30/10 Juniorläger, höstlovet
Rapporterade tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
22/09 Allsvenskan, div 3 match 6:1
22/09 Allsvenskan, div 3 match 5:1
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel Barometer 2018-04-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel Barometer 2018-04-26

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 18. Medel: 162.0.

Privatprotokoll för Karin Selin - Gunilla Hermansson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 16, Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin
11NT S+1 -120 4 22% 4 22.0%K532642Kn2E964 D610875E9764K10
22 Ö+1 110 11 61% 15 41.5%E8E109E652ED84 753DKn73K310953
Rond 2, som NS mot par 18, Lena Johansson - Ulla Nilsson
32 Ö= -110 8 44% 23 42.3%E7105KDKn5109642 K109642D8210637
43 N= 110 8 44% 31 42.8%D7565E3KDKn852 964E109872K82E
Rond 3, som NS mot par 1, Ingemar Svensson - Sören Jansson
52 V+1 -110 8 44% 39 43.0%1096542E437453 8Kn106DKn8KDKn1082
61 N+2 140 18 100% 57 52.5%D1075KDKn69Kn1094 E862732Kn732EK
Rond 4, som ÖV mot par 3, Dan Mattsson - Thore Wernkvist
72 S+1 -140 11 61% 68 53.7%D1085DKn76109796 242EK84K87532
83NT Ö= 400 14 78% 82 56.8%E1084KE10642942 K9D10965KDED83
Rond 5, som ÖV mot par 20, Louise Edholm - Roger Edholm
93 V-1 -100 0 0% 82 50.4%DKn543D7534E82 E107K10ED1063D76
101NT V+1 120 7 39% 89 49.3%EK52985Kn97EK7 106E63D84DKn962
Rond 6, som NS mot par 7, Maud Ohlsson - Renate Rhodin
112NT N= 120 12 67% 101 50.9%ED1062EDKD9Kn96 KKn976Kn54210543
123NT N+3 690 13 72% 114 52.7%EKD7D74EKn9764 105EKKnD97KKn1052
Rond 7, som ÖV mot par 9, Kerstin Engström - Eva Engström
132 V= 110 12 67% 126 53.8%Kn10382KD643Kn106 D862EKKn107Kn109D
141NT S= -90 11 61% 137 54.3%E7643K52108K76 102EKn94D942Kn85
Rond 8, som ÖV mot par 11, Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm
152 N-2 200 17 94% 154 56.9%K3K2E875KD1054 E62Kn7654Kn9863
162 V+3 200 15 83% 169 58.6%Kn96536D53KD65 KDKn1032EKn10984Kn
Rond 9, som NS mot par 13, Bertil Häggström - Torsten Stier
174 V+2 -480 0 0% 169 55.1%D872KD75D10876 E1094385Kn10984Kn
184 Ö-1 50 5 28% 174 53.6%102EDKn876Kn9654 D965KD93952D8

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
ingen i zon
Ekn74
Kkn3
3
87532
D6
10875
E9764
K10
K532
642
kn2
E964
1098
ED9
KD1085
Dkn

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N77788
S77788
Ö66655
V66655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT S+3 4 180 18/0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Maud Ohlsson - Renate Rhodin 1NT S+1 4 120 14/4
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Karin Selin - Gunilla Hermansson 1NT S+1 6 120 14/4
Louise Edholm - Roger Edholm Ingemar Svensson - Sören Jansson 1NT S+1 10 120 14/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Ulla Nilsson 1NT S-1 8 -50 6/12
Kerstin Engström - Eva Engström Laila Näslund - Eva Angestad 2NT S-1 5 -50 6/12
Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 S-1 10 -50 6/12
Bertil Häggström - Torsten Stier Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT S-1 4 -50 6/12
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 1NT S-1 5 -50 6/12
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2NT S-3 7 -150 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
N-S i zon
Kkn942
6
Dkn97
kn72
753
Dkn73
K3
10953
E8
E109
E652
ED84
D106
K8542
1084
K6

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N36566
S36566
Ö107867
V97867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N= 4 110 18/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Ulla Nilsson 2 V-2 2 100 16/2
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 1NT Ö-1 6 50 13/5
Louise Edholm - Roger Edholm Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT Ö-1 4 50 13/5
Kerstin Engström - Eva Engström Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö= 6 -110 7/11
Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 Ö= 6 -110 7/11
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Maud Ohlsson - Renate Rhodin 2 V= 2 -110 7/11
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 Ö+1 6 -110 7/11
Bertil Häggström - Torsten Stier Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 Ö+3 4 -130 2/16
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2NT Ö+1 6 -150 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Syd giv
Ö-V i zon
E7
105
KDkn5
109642
Dkn
Kkn73
872
KDkn3
853
E964
E94
E85
K109642
D82
1063
7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm 2 S+1 Kn 140 18/0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Bertil Häggström - Torsten Stier 4 Ö-1 7 100 14/4
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö-1 7 100 14/4
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Urszula Lind - Rune Lind 2 Ö-1 7 100 14/4
Louise Edholm - Roger Edholm Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S-1 K -50 10/8
Karin Selin - Gunilla Hermansson Lena Johansson - Ulla Nilsson 2 Ö= 7 -110 8/10
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 2 Ö+1 7 -140 4/14
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Kerstin Engström - Eva Engström 2 Ö+1 7 -140 4/14
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Maud Ohlsson - Renate Rhodin 3 Ö= 7 -140 4/14
Ingemar Svensson - Sören Jansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+1 E -170 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Väst giv
alla i zon
D75
65
E3
KDkn852
EK10
K
Dkn74
109763
kn832
Dkn43
10965
4
964
E109872
K82
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Persson - Anita Ivrell Bertil Häggström - Torsten Stier 4 S= E 620 17/1
Louise Edholm - Roger Edholm Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S= E 620 17/1
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Maud Ohlsson - Renate Rhodin 2 V-2 K 200 14/4
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Urszula Lind - Rune Lind 2NT N+2 6 180 12/6
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Kerstin Engström - Eva Engström 2 S+1 E 140 10/8
Karin Selin - Gunilla Hermansson Lena Johansson - Ulla Nilsson 3 N= 10 110 8/10
Laila Näslund - Eva Angestad Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm 4 S-1 E -100 6/12
Ingemar Svensson - Sören Jansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-2 E -200 2/16
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 2 N-2 3 -200 2/16
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S-2 E -200 2/16

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
N-S i zon
1096542
E43
74
53
ED
K972
K9532
64
Kkn73
D85
E106
E97
8
kn106
Dkn8
KDkn1082

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT Ö-2 10 100 16/2
Lena Johansson - Ulla Nilsson Maud Ohlsson - Renate Rhodin 3NT Ö-2 10 100 16/2
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö-2 K 100 16/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 2NT Ö-1 K 50 11/7
Bertil Häggström - Torsten Stier Laila Näslund - Eva Angestad 3 V-1 5 50 11/7
Karin Selin - Gunilla Hermansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V+1 5 -110 8/10
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V+3 5 -150 6/12
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT Ö= 10 -400 4/14
Urszula Lind - Rune Lind Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 3NT Ö+1 K -430 2/16
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö+3 2 -490 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
Ö-V i zon
D1075
KDkn6
9
kn1094
K93
1094
E1064
862
kn4
E85
KD85
D753
E862
732
kn732
EK

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Gunilla Hermansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 1 N+2 4 140 18/0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Maud Ohlsson - Renate Rhodin 2 N= Kn 110 16/2
Urszula Lind - Rune Lind Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 2 V-1 5 100 13/5
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Kerstin Engström - Eva Engström 2 V-1 Kn 100 13/5
Bertil Häggström - Torsten Stier Laila Näslund - Eva Angestad 1 N= 4 80 10/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 4 S-1 E -50 5/13
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 N-1 Kn -50 5/13
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N-1 4 -50 5/13
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N-1 K -50 5/13
Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 N-2 4 -100 0/18

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Syd giv
alla i zon
E93
10983
kn32
Ekn4
2
42
EK84
K87532
D1085
Dkn76
1097
96
Kkn764
EK5
D65
D10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT S+1 E 630 18/0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT S= 5 600 13/5
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT S= 2 600 13/5
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT S= 2 600 13/5
Louise Edholm - Roger Edholm Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 3NT S= 4 600 13/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 S+1 E 140 7/11
Urszula Lind - Rune Lind Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S+1 E 140 7/11
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm 2 S= 2 110 4/14
Maud Ohlsson - Renate Rhodin Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V-1 E 100 2/16
Lena Johansson - Ulla Nilsson Kerstin Engström - Eva Engström 3NT S-1 2 -100 0/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Väst giv
ingen i zon
653
E83
873
K765
K9
D10965
KD
ED83
E1084
K
E10642
942
Dkn72
kn742
kn95
kn10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 2 V= 5 -110 18/0
Maud Ohlsson - Renate Rhodin Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V+2 E -130 15/3
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Bertil Häggström - Torsten Stier 2 V+2 3 -130 15/3
Laila Näslund - Eva Angestad Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 V+2 3 -140 12/6
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ingrid Persson - Anita Ivrell 2NT V+2 8 -180 9/9
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2NT V+2 5 -180 9/9
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm 1 V+4 5 -200 6/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Karin Selin - Gunilla Hermansson 3NT Ö= 2 -400 4/14
Urszula Lind - Rune Lind Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V+2 7 -460 1/17
Lena Johansson - Ulla Nilsson Kerstin Engström - Eva Engström 3NT V+2 5 -460 1/17

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
Ö-V i zon
86
Ekn984
75
Kkn103
E107
K10
ED1063
D76
Dkn543
D753
4
E82
K92
62
Kkn982
954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 V-1 5 100 18/0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm 2 Ö= 6 -110 16/2
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Urszula Lind - Rune Lind 2NT V= 8 -120 14/4
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 3 V= 7 -140 9/9
Bertil Häggström - Torsten Stier Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 Ö= 8 -140 9/9
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö+1 6 -140 9/9
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 Ö+1 6 -140 9/9
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2NT V+1 8 -150 4/14
Maud Ohlsson - Renate Rhodin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT V+3 4 -210 2/16
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö= 6 -620 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
alla i zon
kn98
kn42
EK3
10853
106
E63
D84
Dkn962
EK52
985
kn97
EK7
D743
KD107
10652
4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Torsten Stier Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2NT Ö-2 7 200 18/0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm Pass   16/2
Maud Ohlsson - Renate Rhodin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT Ö= K -120 11/7
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2NT Ö= 7 -120 11/7
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Laila Näslund - Eva Angestad 2NT Ö= 4 -120 11/7
Louise Edholm - Roger Edholm Karin Selin - Gunilla Hermansson 1NT V+1 3 -120 11/7
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 2NT Ö+1 D -150 4/14
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Urszula Lind - Rune Lind 1NT V+2 E -150 4/14
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Ingrid Persson - Anita Ivrell 1NT V+2 E -150 4/14
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V= 3 -600 0/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Syd giv
ingen i zon
ED1062
ED
KD9
kn96
kn94
K54
76
EKD87
8753
10832
E1083
2
K
kn976
kn542
10543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Urszula Lind - Rune Lind 1NT N+2 3 150 18/0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingrid Persson - Anita Ivrell 1 N+2 2 140 15/3
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1 N+2 2 140 15/3
Karin Selin - Gunilla Hermansson Maud Ohlsson - Renate Rhodin 2NT N= 8 120 12/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 1 N+1 2 110 9/9
Lena Johansson - Ulla Nilsson Bertil Häggström - Torsten Stier 1 N+1 2 110 9/9
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 N= 2 80 5/13
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 1 N= 2 80 5/13
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm 2 N-1 2 -50 1/17
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT S-1 E -50 1/17

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Väst giv
N-S i zon
EKD7
D74
Ekn
9764
96
10952
K6542
E3
kn8432
863
1083
D8
105
EKkn
D97
Kkn1052

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 6 S= E 1370 18/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm 3NT N+3 8 690 13/5
Karin Selin - Gunilla Hermansson Maud Ohlsson - Renate Rhodin 3NT N+3 3 690 13/5
Lena Johansson - Ulla Nilsson Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT N+3 2 690 13/5
Louise Edholm - Roger Edholm Urszula Lind - Rune Lind 3NT N+3 3 690 13/5
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 3NT N+2 2 660 6/12
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N+2 2 660 6/12
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT N+2 3 660 6/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingrid Persson - Anita Ivrell 6NT S-1 2 -100 1/17
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT N-1 4 -100 1/17

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
alla i zon
97
9653
85
EK832
D862
EKkn107
kn109
D
kn103
82
KD643
kn106
EK54
D4
E72
9754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Laila Näslund - Eva Angestad 2 S+1 E 110 17/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm 3 S= E 110 17/1
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2 V-1 E 100 13/5
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 Ö-1 E 100 13/5
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ohlsson - Renate Rhodin 1NT N-1 8 -100 10/8
Urszula Lind - Rune Lind Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V= 7 -110 6/12
Kerstin Engström - Eva Engström Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 V= 7 -110 6/12
Ingrid Persson - Anita Ivrell Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 2 V= E -110 6/12
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lena Johansson - Ulla Nilsson 2 V+1 E -140 2/16
Ingemar Svensson - Sören Jansson Bertil Häggström - Torsten Stier 1NT N-2 3 -200 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
ingen i zon
K85
D863
EK5
1094
102
Ekn94
D942
kn85
E7643
K52
108
K76
Dkn9
107
kn763
ED32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm 1NT S+2 4 150 17/1
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ohlsson - Renate Rhodin 1NT S+2 9 150 17/1
Urszula Lind - Rune Lind Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT S+1 10 120 13/5
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT S+1 4 120 13/5
Ingemar Svensson - Sören Jansson Bertil Häggström - Torsten Stier 2 S= E 90 7/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Laila Näslund - Eva Angestad 1NT S= 2 90 7/11
Kerstin Engström - Eva Engström Karin Selin - Gunilla Hermansson 1NT S= 2 90 7/11
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 1NT S= 2 90 7/11
Ingrid Persson - Anita Ivrell Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 1NT V-1 E 50 2/16
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lena Johansson - Ulla Nilsson 1 N-1 8 -50 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Syd giv
N-S i zon
kn974
D109
KD4
E92
E62
kn7654
kn9
863
K3
K2
E875
KD1054
D1085
E83
10632
kn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Persson - Anita Ivrell Urszula Lind - Rune Lind 2 S+2 5 170 18/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 N= D 110 16/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Bertil Häggström - Torsten Stier 3 Ö-1 5 50 12/6
Lena Johansson - Ulla Nilsson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2NT Ö-1 3 50 12/6
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 Ö-1 5 50 12/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 N-1 E -100 6/12
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 2 N-1 5 -100 6/12
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 2 N-1 K -100 6/12
Maud Ohlsson - Renate Rhodin Kerstin Engström - Eva Engström 2 N-2 2 -200 1/17
Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 N-2 2 -200 1/17

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Väst giv
Ö-V i zon
E82
985
K2
E10932

KDkn1032
Ekn10984
kn
kn9653
6
D53
KD65
KD1074
E74
76
874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Persson - Anita Ivrell Urszula Lind - Rune Lind 2 N+3 2 200 17/1
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V-2 E 200 17/1
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 V= E -110 14/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Bertil Häggström - Torsten Stier 4 V= E -130 11/7
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 2 V+2 E -130 11/7
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V+1 E -170 7/11
Lena Johansson - Ulla Nilsson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 V+1 5 -170 7/11
Maud Ohlsson - Renate Rhodin Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+3 2 -200 3/15
Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 V+3 2 -200 3/15
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 5 V= E -650 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
ingen i zon
D87
2
KD75
D10876
K6
Ekn107643
6
EK3
kn52
KD9
E32
9542
E10943
85
kn10984
kn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm Maud Ohlsson - Renate Rhodin 2 V+2 6 -170 18/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V+2 6 -200 16/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 4 V= 7 -420 13/5
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Engström - Eva Engström 4 V= 7 -420 13/5
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 V+1 7 -450 6/12
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 V+1 K -450 6/12
Laila Näslund - Eva Angestad Urszula Lind - Rune Lind 4 V+1 K -450 6/12
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V+1 K -450 6/12
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 V+1 K -450 6/12
Karin Selin - Gunilla Hermansson Bertil Häggström - Torsten Stier 4 V+2 7 -480 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
N-S i zon
10
2
EDkn876
kn9654
K74
kn8754
K
E1072
Ekn832
E106
1043
K3
D965
KD93
952
D8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 Ö-4 9 200 17/1
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 Ö-4 9 200 17/1
Ingegerd Åhsgren - Karin Ulfhjelm Maud Ohlsson - Renate Rhodin 4 V-3 E 150 14/4
Laila Näslund - Eva Angestad Urszula Lind - Rune Lind 4 Ö-2 K 100 10/8
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 Ö-2 9 100 10/8
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Engström - Eva Engström 4 V-2 E 100 10/8
Karin Selin - Gunilla Hermansson Bertil Häggström - Torsten Stier 4 Ö-1 D 50 5/13
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö-1 K 50 5/13
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2 Ö= 8 -110 2/16
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S-3 7 -300 0/18