Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
Sundsvallsbridgen » Trivselspel barometer 2018-03-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel barometer 2018-03-26

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 20. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Staffan Hedman - Emil Tibblin

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 13, Louise Edholm - Roger Edholm
14 V-1 -50 11 46% 11 46.0%D863D85273ED5 KnE4EKD1096Kn732
24 Ö= 130 12 50% 23 48.0%D97D982KKn9842 E5K43976ED753
Rond 2, som NS mot par 15, Ylva Papp - Kerstin Westin
33NT V+3 -690 0 0% 23 32.0%108732D97KKn984 EKn541053Kn910763
41NT V-1 100 13 54% 36 37.5%Kn64KKn297D10984 E75263K653E32
Rond 3, som NS mot par 17, Anna Greta Bäck - Roland Andersson
54 N= 130 15 63% 51 42.6%KKn43KKn1085Kn1072 Kn86D2ED63EKD5
62 N+2 170 23 96% 74 51.5%D3KKn874E5K973 KKn2D62D107D652
Rond 4, som NS mot par 19, Kerstin Selin - Birgitta Svensson
74 N-1 -100 10 42% 84 50.1%KKn95286EKD875 D64KD7637Kn643
84 S= 420 21 88% 105 54.9%EKn7KD1097Kn1075E K963286ED93D6
Rond 5, som NS mot par 21, Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt
93NT V= -600 20 83% 125 58.0%K62D982Kn742Kn6 1098753Kn3531085
103NT Ö+1 -630 6 25% 131 54.7%DKn108274325498 K5D5Kn9763K763
Rond 6, som NS mot par 23, Ing-Marie Östman - Linda Eklund
114 N= 420 22 92% 153 58.1%E895432Kn79854 Kn754E107EKD10EK
123NT S-3 -300 0 0% 153 53.2%E1072KD96310965 KDKnKn5EKKn87Kn92
Rond 7, som ÖV mot par 25, Lena Johansson - Poul Steckhahn
133NT V= 600 22 92% 175 56.2%D107D4E1097E1042 EK841082K543K8
145 Ö+2 440 10 42% 185 55.2%K109E108732EKD7 EK8754KD6Kn1065
Rond 8, som NS mot par 2, Dan Mattsson - Thore Wernkvist
152 S-1 -100 8 33% 193 53.7%Kn832K4K96EK94 KD610728753753
163 V= -110 5 21% 198 51.7%K1094Kn1054K10432 Kn86532E83E426
Rond 9, som ÖV mot par 4, Gunilla Hermansson - Inger Svensson
175 V-1 -50 22 92% 220 54.1%10742D547K8764 KKn9862Kn8432E2
182D S-4 1100 24 100% 244 56.6%EK107295K93D84 5KKn108EKn62Kn762
Rond 10, som NS mot par 6, Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander
193 S+1 170 22 92% 266 58.5%105EDKn7104DKn763 KKn98764395E84
204 S-2 -200 6 25% 272 56.8%1094Kn10K108542D8 D862E9865439K

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Nord giv
ingen i zon
E9
Kkn109
kn8542
106
kn
E4
EKD1096
kn732
D863
D852
73
ED5
K107542
763

K984

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N54685
S54685
Ö79658
V79648
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Isberg - Ante Isberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S= E 110 24/0
Urszula Lind - Rune Lind Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 4 V-2 9 100 22/2
Inger Byström - Ingrid Bovin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö-1 4 50 13/11
Eva Engström - Kerstin Engström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 V-1 E 50 13/11
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3NT Ö-1 7 50 13/11
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ingalill Eriksson - Gunnel Modig 3NT V-1 9 50 13/11
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT Ö-1 4 50 13/11
Louise Edholm - Roger Edholm Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 V-1 E 50 13/11
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT Ö-1 4 50 13/11
Lena Johansson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-1 E 50 13/11
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 3 S-1 E -50 4/20
Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S-4 E -200 2/22
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT V= 9 -400 0/24

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Öst giv
N-S i zon
Kkn842
E7
EDkn10
106
E5
K43
976
ED753
D97
D98
2
Kkn9842
1063
kn10652
K8543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 N+1 2 650 24/0
Inger Byström - Ingrid Bovin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5D V-1 E 100 21/3
Margot Isberg - Ante Isberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 5D V-1 E 100 21/3
Eva Engström - Kerstin Engström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 5 V-1 E 50 17/7
Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 V-1 7 50 17/7
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 Ö+1 E -130 12/12
Louise Edholm - Roger Edholm Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 Ö= E -130 12/12
Lena Johansson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V= 4 -130 12/12
Urszula Lind - Rune Lind Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 V+2 E -150 7/17
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 3 V+2 E -150 7/17
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 N-2 2 -200 4/20
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ylva Papp - Kerstin Westin 5 V= E -400 2/22
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ingalill Eriksson - Gunnel Modig 5D N-2 K -500 0/24

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Syd giv
Ö-V i zon
108732
D97
K
kn984
D96
Kkn62
E10852
2
K
E84
D7643
EKD5
Ekn54
1053
kn9
10763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 4NT Ö-2 E 200 24/0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 Ö+2 E -150 22/2
Urszula Lind - Rune Lind Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 Ö+3 10 -170 17/7
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 Ö+4 E -170 17/7
Louise Edholm - Roger Edholm Ingalill Eriksson - Gunnel Modig 3 Ö+3 3 -170 17/7
Margot Isberg - Ante Isberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö+3 E -170 17/7
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Inger Byström - Ingrid Bovin 3 V+2 K -200 12/12
Anita Ivrell - Ingrid Persson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 5 Ö+1 E -620 8/16
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Engström - Kerstin Engström 5 Ö+1 5 -620 8/16
Lena Johansson - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Inger Svensson 4 V= K -620 8/16
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT V+1 8 -630 4/20
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 V+1 10 -650 2/22
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT V+3 7 -690 0/24

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Väst giv
alla i zon
kn64
Kkn2
97
D10984
D83
D104
kn10842
K5
K109
E9875
ED
kn76
E752
63
K653
E32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Kerstin Selin - Birgitta Svensson 1NT V-3 8 300 22/2
Anita Ivrell - Ingrid Persson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2NT Ö-3 2 300 22/2
Louise Edholm - Roger Edholm Ingalill Eriksson - Gunnel Modig 1NT V-3 8 300 22/2
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Engström - Kerstin Engström 2NT V-2 4 200 18/6
Urszula Lind - Rune Lind Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 1NT V-1 9 100 13/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT V-1 4 100 13/11
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ylva Papp - Kerstin Westin 1NT V-1 8 100 13/11
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Inger Byström - Ingrid Bovin 1NT V-1 8 100 13/11
Margot Isberg - Ante Isberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N= E 90 8/16
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 1NT V= 4 -90 6/18
Lena Johansson - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Inger Svensson 2 V+1 4 -110 4/20
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 Ö+1 E -140 1/23
Laila Näslund - Eva Angestad Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö+1 E -140 1/23

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Nord giv
N-S i zon
K
kn43
Kkn1085
kn1072
D743
976
942
864
E10952
EK1085
7
93
kn86
D2
ED63
EKD5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S+1 3 630 24/0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT S= 4 600 22/2
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Urszula Lind - Rune Lind 2 N+2 K 130 15/9
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Inger Svensson 2 N+2 E 130 15/9
Inger Byström - Ingrid Bovin Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 N+1 E 130 15/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 N+1 E 130 15/9
Staffan Hedman - Emil Tibblin Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 N= E 130 15/9
Ylva Papp - Kerstin Westin Ingalill Eriksson - Gunnel Modig 4 S= 3 130 15/9
Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 4 Ö-1 E 50 7/17
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö-1 E 50 7/17
Louise Edholm - Roger Edholm Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 5 N-1 E -100 3/21
Margot Isberg - Ante Isberg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 5 N-1 E -100 3/21
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 V= 3 -140 0/24

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Öst giv
Ö-V i zon
D3
Kkn874
E5
K973
765
E5
kn9642
1084
E10984
1093
K83
Ekn
Kkn2
D62
D107
D652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 N+1 E 170 23/1
Staffan Hedman - Emil Tibblin Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 N+2 E 170 23/1
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Urszula Lind - Rune Lind 2 N+1 E 140 17/7
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Inger Svensson 3 N= E 140 17/7
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Laila Näslund - Eva Angestad 3 N= E 140 17/7
Margot Isberg - Ante Isberg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 N= E 140 17/7
Ylva Papp - Kerstin Westin Ingalill Eriksson - Gunnel Modig 3 S= E 110 12/12
Inger Byström - Ingrid Bovin Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 N-1 E -50 6/18
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 N-1 E -50 6/18
Anita Ivrell - Ingrid Persson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N-1 E -50 6/18
Louise Edholm - Roger Edholm Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 N-1 3 -50 6/18
Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 4 N-1 3 -50 6/18
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö= 7 -110 0/24

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Syd giv
alla i zon
K
kn952
86
EKD875
Ekn753
10
K1092
1092
10982
E84
EDkn543
D64
KD763
7
kn643

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Isberg - Ante Isberg Gunilla Hermansson - Inger Svensson 4 S+1 7 650 24/0
Louise Edholm - Roger Edholm Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S= 9 620 21/3
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 S= E 620 21/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-2 E 200 18/6
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Urszula Lind - Rune Lind 3 S+1 9 170 16/8
Inger Byström - Ingrid Bovin Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 N= E 140 14/10
Ylva Papp - Kerstin Westin Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 V-1 E 100 12/12
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N-1 6 -100 10/14
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 V+4 2 -260 8/16
Anita Ivrell - Ingrid Persson Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 5 Ö+1 4 -620 4/20
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 5 Ö+1 3 -620 4/20
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Eva Engström - Kerstin Engström 4 V= E -620 4/20
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 V+1 8 -650 0/24

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Väst giv
ingen i zon
Ekn7
KD1097
kn1075
E
D104
5
K842
kn10953
85
Ekn432
6
K8742
K9632
86
ED93
D6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Urszula Lind - Rune Lind 4 N+1 Kn 450 24/0
Inger Byström - Ingrid Bovin Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N= 5 420 21/3
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 S= 2 420 21/3
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Anna Greta Bäck - Roland Andersson 5 N= 2 400 18/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N+1 2 130 16/8
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 N+1 4 110 14/10
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 N-1 E -50 10/14
Louise Edholm - Roger Edholm Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 N-1 8 -50 10/14
Margot Isberg - Ante Isberg Gunilla Hermansson - Inger Svensson 5 N-1 E -50 10/14
Anita Ivrell - Ingrid Persson Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 5 N-3 2 -150 5/19
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N-3 2 -150 5/19
Ylva Papp - Kerstin Westin Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 S-4 Kn -200 2/22
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Eva Engström - Kerstin Engström 5D N-2 E -300 0/24

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Nord giv
Ö-V i zon
K62
D982
kn742
kn6
ED4
E107
EK108
ED4
kn
K654
D96
K9732
1098753
kn3
53
1085

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5NT V-2 2 200 23/1
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Anita Ivrell - Ingrid Persson 6NT V-2 2 200 23/1
Staffan Hedman - Emil Tibblin Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 3NT V= 2 -600 20/4
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 3NT Ö+2 2 -660 18/6
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+3 2 -690 11/13
Eva Engström - Kerstin Engström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT V+3 2 -690 11/13
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3NT V+3 K -690 11/13
Ylva Papp - Kerstin Westin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V+3 2 -690 11/13
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT V+3 2 -690 11/13
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3NT V+3 4 -690 11/13
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Inger Byström - Ingrid Bovin 3NT V+4 2 -720 2/22
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT V+4 2 -720 2/22
Margot Isberg - Ante Isberg Urszula Lind - Rune Lind 3NT V+4 2 -720 2/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Öst giv
alla i zon
Dkn1082
7432
54
98
E973
98
EKD8
Dkn5
64
EKkn106
102
E1042
K5
D5
kn9763
K763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT V-1 10 100 23/1
Margot Isberg - Ante Isberg Urszula Lind - Rune Lind 4 Ö-1 6 100 23/1
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT V= 8 -90 20/4
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V= D -600 14/10
Eva Engström - Kerstin Engström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT V= D -600 14/10
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT V= D -600 14/10
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3NT V= D -600 14/10
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3NT V= 2 -600 14/10
Staffan Hedman - Emil Tibblin Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 3NT Ö+1 K -630 6/18
Ylva Papp - Kerstin Westin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V+1 D -630 6/18
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT V+1 D -630 6/18
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 4 Ö+1 Kn -650 2/22
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Inger Byström - Ingrid Bovin 3NT Ö+2 6 -660 0/24

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Syd giv
ingen i zon
E8
95432
kn7
9854
92
KDkn8
6432
Dkn6
KD1063
6
985
10732
kn754
E107
EKD10
EK

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 N= K 420 22/2
Ylva Papp - Kerstin Westin Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 4 S= D 420 22/2
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N= K 420 22/2
Urszula Lind - Rune Lind Inger Byström - Ingrid Bovin 3NT S= K 400 17/7
Margot Isberg - Ante Isberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT S= D 400 17/7
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2NT S= Kn 120 12/12
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 2NT S= K 120 12/12
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT S= K 120 12/12
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Louise Edholm - Roger Edholm 1 S+1 K 90 8/16
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S-1 K -50 5/19
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT S-1 K -50 5/19
Eva Engström - Kerstin Engström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 5D S-1 9 -100 1/23
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 4 S-2 D -100 1/23

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Väst giv
N-S i zon
E1072
KD963
10965
865
E1087
4
D10753
943
42
D32
EK864
KDkn
kn5
EKkn87
kn92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT N+2 8 660 24/0
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 4 S+1 4 650 21/3
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Louise Edholm - Roger Edholm 4 N+1 E 650 21/3
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 2 S+4 4 230 18/6
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S+3 3 200 16/8
Margot Isberg - Ante Isberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S+3 E 170 14/10
Eva Engström - Kerstin Engström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 S+2 D 150 12/12
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1NT S= 3 90 10/14
Urszula Lind - Rune Lind Inger Byström - Ingrid Bovin 2NT S-1 3 -100 8/16
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S-2 3 -200 4/20
Ylva Papp - Kerstin Westin Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3NT S-2 3 -200 4/20
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT S-2 3 -200 4/20
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT S-3 3 -300 0/24

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Nord giv
alla i zon
kn6
Kkn976
Dkn
Dkn63
EK84
1082
K543
K8
D107
D4
E1097
E1042
9532
E53
862
975

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Kerstin Westin Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 V-1 D 100 23/1
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 4 V-1 D 100 23/1
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 V= 6 -110 20/4
Louise Edholm - Roger Edholm Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT Ö+1 3 -120 18/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö+1 E -130 15/9
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 Ö+1 E -130 15/9
Urszula Lind - Rune Lind Eva Engström - Kerstin Engström 2 V+1 9 -140 11/13
Margot Isberg - Ante Isberg Inger Byström - Ingrid Bovin 2 V+1 D -140 11/13
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 Ö+2 E -150 8/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Laila Näslund - Eva Angestad 3 V+1 6 -170 5/19
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 V+2 6 -170 5/19
Lena Johansson - Poul Steckhahn Staffan Hedman - Emil Tibblin 3NT V= 3 -600 2/22
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Gunilla Hermansson - Inger Svensson 4 V+1 D -650 0/24

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Öst giv
ingen i zon
D97632
kn632
54
8

EK8754
KD6
kn1065
K10
9
E108732
EKD7
Ekn854
D10
kn9
9432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Kerstin Westin Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT S+1 E 430 24/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö+4 3 -190 22/2
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 V+2 2 -200 20/4
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Gunilla Hermansson - Inger Svensson 4 V= 8 -420 18/6
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 5 Ö+2 8 -440 14/10
Lena Johansson - Poul Steckhahn Staffan Hedman - Emil Tibblin 5 Ö+2 2 -440 14/10
Margot Isberg - Ante Isberg Inger Byström - Ingrid Bovin 5 Ö+2 E -440 14/10
Urszula Lind - Rune Lind Eva Engström - Kerstin Engström 4 V+1 8 -450 8/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Laila Näslund - Eva Angestad 4 V+1 2 -450 8/16
Louise Edholm - Roger Edholm Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V+1 8 -450 8/16
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT Ö+4 4 -520 2/22
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3NT Ö+4 8 -520 2/22
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö+4 4 -520 2/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Syd giv
N-S i zon
kn832
K4
K96
EK94
E75
Ekn95
Ekn104
Dkn
1094
D863
D2
10862
KD6
1072
8753
753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V-3 E 150 24/0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ylva Papp - Kerstin Westin 1NT V-2 3 100 21/3
Inger Byström - Ingrid Bovin Eva Engström - Kerstin Engström 1NT Ö-2 2 100 21/3
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Urszula Lind - Rune Lind 1NT V-1 E 50 17/7
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 1NT V-1 4 50 17/7
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 1NT V= E -90 12/12
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 1NT V= E -90 12/12
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT V= 3 -90 12/12
Staffan Hedman - Emil Tibblin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S-1 D -100 8/16
Margot Isberg - Ante Isberg Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V+1 E -120 6/18
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 1NT V+2 4 -150 3/21
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 1NT V+2 9 -150 3/21
Anita Ivrell - Ingrid Persson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 2 S-2 D -200 0/24

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Väst giv
Ö-V i zon
K1094
kn1054

K10432
E
D96
D8763
Ekn98
D7
K72
Kkn1095
D75
kn86532
E83
E42
6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 5D V-1 2 200 22/2
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 5 V-2 K 200 22/2
Margot Isberg - Ante Isberg Laila Näslund - Eva Angestad 5D V-1 K 200 22/2
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ylva Papp - Kerstin Westin 5 V-1 2 100 14/10
Anita Ivrell - Ingrid Persson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 5 V-1 Kn 100 14/10
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 5 V-1 9 100 14/10
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 V-1 2 100 14/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt 5 Ö-1 6 100 14/10
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 5 S-1 3 -50 8/16
Staffan Hedman - Emil Tibblin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V= Kn -110 5/19
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 V= 2 -110 5/19
Inger Byström - Ingrid Bovin Eva Engström - Kerstin Engström 4 V= K -130 1/23
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Urszula Lind - Rune Lind 3 V+1 9 -130 1/23

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Nord giv
ingen i zon
E53
Ekn87
K96
Dkn5
Kkn986
2
kn8432
E2
10742
D54
7
K8764
D
K10963
ED105
1093

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ingrid Bovin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT N+2 4 460 24/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingalill Eriksson - Gunnel Modig 3NT N+1 4 430 22/2
Laila Näslund - Eva Angestad Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 4 N= 7 420 13/11
Louise Edholm - Roger Edholm Urszula Lind - Rune Lind 4 N= 6 420 13/11
Ylva Papp - Kerstin Westin Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 N= 10 420 13/11
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N= 7 420 13/11
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 N= 10 420 13/11
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 N= 7 420 13/11
Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 4 N= 7 420 13/11
Margot Isberg - Ante Isberg Eva Engström - Kerstin Engström 4 N= 7 420 13/11
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 N+1 7 170 4/20
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Staffan Hedman - Emil Tibblin 5 V-1 E 50 2/22
Anita Ivrell - Ingrid Persson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N-1 4 -50 0/24

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Öst giv
N-S i zon
Dkn9863
732
D8
53
5
Kkn108
Ekn62
kn762
EK1072
95
K93
D84
4
ED64
10754
EK109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT V-3 2 150 24/0
Louise Edholm - Roger Edholm Urszula Lind - Rune Lind 2 Ö-2 E 100 21/3
Margot Isberg - Ante Isberg Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö-2 E 100 21/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingalill Eriksson - Gunnel Modig 2NT V-1 7 50 15/9
Laila Näslund - Eva Angestad Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 2 V-1 5 50 15/9
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT V-1 D 50 15/9
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2NT V-1 3 50 15/9
Inger Byström - Ingrid Bovin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 V= 7 -90 9/15
Ylva Papp - Kerstin Westin Gunnel Sandberg - Christer Hellström 1NT V= 7 -90 9/15
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 1NT V+1 8 -120 5/19
Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 1NT V+1 8 -120 5/19
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT V+2 6 -150 2/22
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Staffan Hedman - Emil Tibblin 2D S-4 5 -1100 0/24

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Syd giv
Ö-V i zon
105
EDkn7
104
Dkn763
E3
K1082
Ekn87
1092
D642
95
KD632
K5
Kkn987
643
95
E84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-2 D 200 24/0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S+1 E 170 22/2
Margot Isberg - Ante Isberg Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 4 N= 5 130 20/4
Louise Edholm - Roger Edholm Inger Byström - Ingrid Bovin 1NT Ö= 8 -90 18/6
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 N-2 3 -100 16/8
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 Ö+1 E -110 9/15
Laila Näslund - Eva Angestad Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö= 5 -110 9/15
Eva Engström - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 V= 5 -110 9/15
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Gunilla Hermansson - Inger Svensson 3 V= 7 -110 9/15
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 V= E -110 9/15
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 V= E -110 9/15
Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 V+1 7 -130 2/22
Urszula Lind - Rune Lind Ylva Papp - Kerstin Westin 3 V+2 Kn -150 0/24

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.26

Väst giv
alla i zon
1094
kn10
K108542
D8
Ekn53
K2
EDkn
kn1076
K7
D7
763
E95432
D862
E986543
9
K

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margot Isberg - Ante Isberg Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 2 S= E 110 24/0
Laila Näslund - Eva Angestad Anita Ivrell - Ingrid Persson 5 V-1 Kn 100 20/4
Louise Edholm - Roger Edholm Inger Byström - Ingrid Bovin 5 Ö-1 E 100 20/4
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Johansson - Poul Steckhahn 5 Ö-1 E 100 20/4
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S-1 3 -100 15/9
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 S-1 E -100 15/9
Eva Engström - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 V= 10 -140 12/12
Ingalill Eriksson - Gunnel Modig Gunilla Hermansson - Inger Svensson 2NT V+2 4 -180 10/14
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3 S-2 E -200 6/18
Staffan Hedman - Emil Tibblin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S-2 E -200 6/18
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 S-2 E -200 6/18
Urszula Lind - Rune Lind Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT V+1 5 -630 1/23
Margaretha Holmlund - Inga-Lisa Svanstedt Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT V+1 4 -630 1/23