Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Onsd 30/8 scratch 2017-08-30 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsd 30/8 scratch 2017-08-30

Partävling, 23 bord, 46 par. Antal brickor: 24. Medel: 528.0.

Privatprotokoll för Klas Bellander - Jan Clementsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 14, Kent Hermansson - Lars Becklén
11NT N+1 120 21 48% 21 48.0%98D987ED5ED95 D1043EK872Kn832
23 N= 140 34 77% 55 62.5%D98532KnK986D7 K106D1063DKn72E6
Rond 2, som ÖV mot par 13, Lars G Svensson - Kerstin Degermark
31NT Ö+1 120 13 30% 68 51.7%E85EDKn73Kn92E3 976954E107K854
43 Ö+1 170 36 82% 104 59.2%Kn10EKKn8654KD106 D9710965EK3532
Rond 3, som NS mot par 24, Bengt Emanuelsson - Anders Freij
54 N= 620 44 100% 148 67.4%D9853EK1095438 E102654K2EK763
65 Ö+1 -680 9 20% 157 59.5%7KD1092KDKn9494 9862Kn8610873D7
Rond 4, som NS mot par 23, Terezia Lagerman - Bengt Rylander
72 N-1 -100 28 64% 185 60.1%K5K108643983EK Kn9645K102DKn843
84 S+1 450 39 89% 224 63.8%1093852E10K10753 E2EKn10763KD98Kn
Rond 5, som NS mot par 22, Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén
91NT S+2 150 19 43% 243 61.4%KDKn99E9864E97 32E652K753852
104 V+2 -680 23 52% 266 60.5%Kn968775432964 ED843Kn92KnK875
Rond 6, som ÖV mot par 21, Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall
113 N+1 -170 17 39% 283 58.5%Kn864765Kn9EDKn8 109D3K1052K10942
122NT N-2 200 41 93% 324 61.4%97654K1074Kn5E5 K103E532K1021064
Rond 7, som ÖV mot par 20, Anders Olsson - Sten Ahlgren
132 N+1 -140 18 41% 342 59.8%Kn742E4105Kn10863 K53K92KKn8764K
144 S= -420 5 11% 347 56.4%KKn6KKn543D9262 E2D62Kn10874387
Rond 8, som NS mot par 19, Håkan Linse - Arne Bojesson
154 N+1 650 42 95% 389 58.9%ED843E7397D54 Kn97982EK54EKn10
164 S+1 450 37 84% 426 60.5%E1084DKn43E7328 KKn755DKnEDKn753
Rond 9, som NS mot par 18, Mats Holm - Richard Korse
174 N+2 480 36 82% 462 61.8%DKn1083ED76K1043 KKn10875EK954DKn
183NT N-1 -100 18 41% 480 60.6%EKn1065E732K2E7 KD85Kn7DKn109865
Rond 10, som NS mot par 17, Britt Lindberg - Wiviann Hassel
193NT N+2 460 41 93% 521 62.3%EKKn6KDEKn54ED6 D109109873K10952
204 V+1 -650 20 45% 541 61.5%2Kn1085KDKn65Kn43 D93EK74327876
Rond 11, som NS mot par 16, Christian Frisk - Mona Andersson
213NT V+2 -460 20 45% 561 60.7%Kn943D106Kn87863 D5752E53109542
222 Ö+1 -110 22 50% 583 60.2%E1063EKn243E1097 975D754K25432
Rond 12, som ÖV mot par 15, Ulla Borgström - Monica Wester
233NT N= -600 8 18% 591 58.3%KKn8E965KKn4D32 9762102106210975
243NT Ö+2 460 44 100% 635 60.1%KD9KD85Kn64K102 EKn532642832ED