Kommande tävlingar
05/12 INSTÄLLD Malmö BK - Guldtävlin
02/01 INSTÄLLD...BK Allians - Guldtä
09/01 INSTÄLLD... Gävle BK - Gävlegu
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2017-10-25 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2017-10-25

Partävling, 17 bord, 34 par. Antal brickor: 24. Medel: 384.0.

Privatprotokoll för Björn Klefbohm - Magnus Friberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 36, Rutger Persson - Claes Nilsson
14 V+2 480 32 100% 32 100.0%K6K85KDKn9EKKn7 Kn743EDKn625652
25 V= 400 16 50% 48 75.0%K109K105DKn7E973 Kn73EK9842K1062
Rond 2, som NS mot par 37, Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander
34 S-1 -50 10 31% 58 60.3%Kn108310DKn104KD75 KEK96542E81092
44 S+1 650 15 47% 73 57.0%K10964985D6EK9 2EKD10739Kn10732
Rond 3, som NS mot par 38, Christian Frisk - Mona Andersson
54 V-1 50 29 91% 102 63.8%987543E10693K10 6D4DKn7642Kn872
64 Ö= -620 24 75% 126 65.7%DKn6DKn98KED743 977654Kn1073985
Rond 4, som NS mot par 39, Lars G Svensson - Ove Järnström
74 V-1 100 9 28% 135 60.3%9863D54D83E75 D10EK10873K10993
83 S+2 200 28 88% 163 63.8%K6D852E1082D73 ED1085E9769538
Rond 5, som ÖV mot par 40, Svante Berglund - Martti Niileksela
94 V-2 -200 0 0% 163 56.7%K8986EKn8EKKn94 Kn974E1072K5353
105 S= -650 13 41% 176 55.1%875D9610963E109 K94103Kn85Kn8765
Rond 6, som NS mot par 41, Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist
113 Ö-3 150 29 91% 205 58.4%E1083E105D75E85 Kn72DKn873K4D94
122 S-1 -100 18 56% 223 58.2%D83108643KKn9Kn9 EKn94KD2873ED7
Rond 7, som NS mot par 42, Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson
133NT S+2 660 27 84% 250 60.2%EKD54K2K5KKn74 103E65E10986D83
142 S+2 130 2 6% 252 56.3%1075KDKn3K53EKn8 Kn86E84ED1087107
Rond 8, som NS mot par 31, Agneta Johansson - Ulla Wästberg
153NT V+1 -430 22 69% 274 57.1%1086D1064E103973 D7458762KKn642
163NT Ö+1 -630 14 44% 288 56.3%D7K743243K1083 984E1085872DKn7
Rond 9, som NS mot par 32, Jane Brändemar - Nina Nilsson
174 Ö+2 -480 2 6% 290 53.4%Kn752974EK9765 E64873109651032
183NT N+1 630 22 69% 312 54.2%972EKn96K4ED107 E106DKn10652KKn86
Rond 10, som NS mot par 33, Christer Östberg - Jan Walhagen
192NT N-1 -50 8 25% 320 52.7%E86D1092Kn8DKn64 932EK8D9764K7
203 V= -140 3 9% 323 50.5%E67109543E10542 10753E85DKn87K6
Rond 11, som NS mot par 34, Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand
215 N+1 620 11 34% 334 49.7%K9K6E6542EK72 54ED10928DKn964
221NT Ö+4 -210 0 0% 334 47.5%D64863E7643D6 1052E95D108K1085
Rond 12, som ÖV mot par 35, Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson
233 S-1 100 8 25% 342 46.5%KKn96EKKn654K94 D108545431082E3
243 Ö-1 -50 14 44% 356 46.4%KD10732D7D4K96 E5Kn1092Kn108Kn1083

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Nord giv
ingen i zon
D85
1074
E1064
D93
kn743
EDkn62
5
652
K6
K85
KDkn9
EKkn7
E1092
93
8732
1084

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N12242
S12242
Ö11911910
V11911910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 6 Ö-2 E 100 31/1
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 6NT Ö-2 9 100 31/1
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT Ö= 2 -400 27/5
Svante Berglund - Martti Niileksela Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3NT Ö= 9 -400 27/5
Sonja Christensson - Birgit Hartman Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö= 2 -420 22/10
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V= 4 -420 22/10
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 V= E -420 22/10
Ulla Borgström - Monica Wester Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö+1 9 -430 16/16
Lars G Svensson - Ove Järnström Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT Ö+1 10 -430 16/16
Mona Berge - Ulla Öberg Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3NT Ö+1 2 -430 16/16
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö+1 3 -450 10/22
Britt Lindberg - Åke Lindström Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö+1 E -450 10/22
Göran Nyqvist - Peter Perulf Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö+1 9 -450 10/22
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+2 2 -460 4/28
Stig Unoson - Sonja Lindblom Mats Holm - Klas Bellander 3NT Ö+2 2 -460 4/28
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT Ö+2 2 -460 4/28
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V+2 E -480 0/32

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Öst giv
N-S i zon
ED6
kn98762
105
kn4
kn73

EK9842
K1062
K109
K105
Dkn7
E973
8542
ED43
63
D85

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N22743
S22743
Ö1111699
V1111696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Berge - Ulla Öberg Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 V+1 Kn -150 30/2
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö+3 6 -150 30/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 V+2 9 -150 30/2
Lars G Svensson - Ove Järnström Greger Jonsson - Marianne Falck 2 Ö+4 6 -170 26/6
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT Ö= 3 -400 16/16
Sonja Christensson - Birgit Hartman Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö= 3 -400 16/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT Ö= 3 -400 16/16
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Karen Nielsen - Thomas Davy 5 V= 6 -400 16/16
Stig Unoson - Sonja Lindblom Mats Holm - Klas Bellander 3NT Ö= 3 -400 16/16
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 V= 6 -400 16/16
Svante Berglund - Martti Niileksela Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 5 Ö= E -400 16/16
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 5 Ö= 6 -400 16/16
Britt Lindberg - Åke Lindström Christian Frisk - Mona Andersson 3NT Ö= 3 -400 16/16
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 3 -430 5/27
Ulla Borgström - Monica Wester Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö+1 E -430 5/27
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT Ö+3 4 -490 2/30
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3D N-3 Kn -800 0/32

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Syd giv
Ö-V i zon
kn1083
10
Dkn104
KD75
D7542
87
K9765
6
E96
Dkn3
32
Ekn843
K
EK96542
E8
1092

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N77757
S77767
Ö66475
V66475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 S+1 6 450 32/0
Lars G Svensson - Ove Järnström Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S= 6 420 30/2
Karen Nielsen - Thomas Davy Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3NT N= 8 400 27/5
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N= 4 400 27/5
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S= 6 140 24/8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 S= 6 110 19/13
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S= 6 110 19/13
Mona Berge - Ulla Öberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S= 6 110 19/13
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christer Östberg - Jan Walhagen 2 S= 6 110 19/13
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 S-1 6 -50 10/22
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Holm - Klas Bellander 3NT N-1 4 -50 10/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S-1 6 -50 10/22
Christian Frisk - Mona Andersson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT N-1 3 -50 10/22
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 S-1 6 -50 10/22
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3 S-2 6 -100 2/30
Sonja Christensson - Birgit Hartman Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S-2 6 -100 2/30
Svante Berglund - Martti Niileksela Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S-2 6 -100 2/30

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Väst giv
alla i zon
K10964
985
D6
EK9
D873
kn2
Kkn1072
D4
Ekn5
64
E8543
865
2
EKD1073
9
kn10732

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1151176
S1151176
Ö28162
V28162
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 4 S+2 D 680 29/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+2 D 680 29/3
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+2 D 680 29/3
Christian Frisk - Mona Andersson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 S+2 Kn 680 29/3
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 S+1 7 650 15/17
Karen Nielsen - Thomas Davy Henrik Swensson - Yvonne Tolf 4 S+1 10 650 15/17
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Holm - Klas Bellander 4 N+1 K 650 15/17
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+1 K 650 15/17
Lars G Svensson - Ove Järnström Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S+1 2 650 15/17
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 D 650 15/17
Mona Berge - Ulla Öberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S+1 7 650 15/17
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S+1 2 650 15/17
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 S+1 10 650 15/17
Göran Nyqvist - Peter Perulf Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 S+1 10 650 15/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 S+2 D 200 3/29
Svante Berglund - Martti Niileksela Greger Jonsson - Marianne Falck 2 S+3 10 200 3/29
Sonja Christensson - Birgit Hartman Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 N= E 110 0/32

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Nord giv
N-S i zon
987543
E106
93
K10
EKD2
kn975
K85
E5
kn10
K832
E10
D9643
6
D4
Dkn7642
kn872

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N46343
S46343
Ö9710910
V9710910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Sonja Lindblom Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-1 6 50 29/3
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-1 3 50 29/3
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 V-1 9 50 29/3
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 V-1 9 50 29/3
Bodil Mörnstad - Carin Millar Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V= 9 -420 18/14
Ulla Borgström - Monica Wester Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 Ö= 6 -420 18/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 4 V= 9 -420 18/14
Mats Holm - Klas Bellander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= 9 -420 18/14
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V= 9 -420 18/14
Mona Berge - Ulla Öberg Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö= 9 -420 18/14
Britt Lindberg - Åke Lindström Svante Berglund - Martti Niileksela 4 V= 9 -420 18/14
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3NT V+1 5 -430 7/25
Sonja Christensson - Birgit Hartman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V+1 7 -430 7/25
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT V+1 3 -430 7/25
Jane Brändemar - Nina Nilsson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3NT V+1 5 -430 7/25
Greger Jonsson - Marianne Falck Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3NT V+2 3 -460 2/30
Lars G Svensson - Ove Järnström Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3NT V+3 9 -490 0/32

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn6
Dkn98
K
ED743
4
EK103
E652
K1062
EK108532
2
D984
kn
97
7654
kn1073
985

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N52523
S52523
Ö81081110
V81081110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Birgit Hartman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö+1 3 -170 32/0
Mats Holm - Klas Bellander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= Kn -620 24/8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö= 7 -620 24/8
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö= 7 -620 24/8
Lars G Svensson - Ove Järnström Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 Ö= 3 -620 24/8
Mona Berge - Ulla Öberg Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö= 5 -620 24/8
Britt Lindberg - Åke Lindström Svante Berglund - Martti Niileksela 4 Ö= 9 -620 24/8
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö= 4 -620 24/8
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+1 D -630 16/16
Bodil Mörnstad - Carin Millar Karen Nielsen - Thomas Davy 4 Ö+1 7 -650 8/24
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Henrik Swensson - Yvonne Tolf 4 Ö+1 Kn -650 8/24
Ulla Borgström - Monica Wester Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 Ö+1 7 -650 8/24
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 4 Ö+1 8 -650 8/24
Stig Unoson - Sonja Lindblom Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö+1 3 -650 8/24
Jane Brändemar - Nina Nilsson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 Ö+1 7 -650 8/24
Greger Jonsson - Marianne Falck Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 Ö+1 7 -650 8/24
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 V+2 Kn -680 0/32

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Syd giv
alla i zon
9863
D54
D83
E75
kn52
96
762
Kkn842
EK74
kn2
Ekn54
D106
D10
EK10873
K109
93

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N55967
S55967
Ö87474
V87474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Svante Berglund - Martti Niileksela Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-2 4 200 32/0
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Christian Frisk - Mona Andersson 3 S+1 Kn 170 30/2
Mats Holm - Klas Bellander Karen Nielsen - Thomas Davy 3 S= 4 140 25/7
Christer Östberg - Jan Walhagen Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S+1 2 140 25/7
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 S+1 4 140 25/7
Britt Lindberg - Åke Lindström Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3 S= 2 140 25/7
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S= 5 110 16/16
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 S= 4 110 16/16
Sonja Christensson - Birgit Hartman Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 S= 8 110 16/16
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 S= 8 110 16/16
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Ulla Borgström - Monica Wester 2 S= 2 110 16/16
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö-1 E 100 9/23
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Ove Järnström 4 V-1 D 100 9/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S-1 8 -100 4/28
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3 S-1 2 -100 4/28
Greger Jonsson - Marianne Falck Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S-1 4 -100 4/28
Mona Berge - Ulla Öberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 V= D -110 0/32

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Väst giv
ingen i zon
K6
D852
E1082
D73
kn432
K4
Kkn74
EK4
97
kn103
D6
kn109652
ED1085
E976
953
8

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N58898
S58898
Ö85344
V85444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S+1 E 450 32/0
Mats Holm - Klas Bellander Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S= E 420 30/2
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Ove Järnström 3 S+2 E 200 28/4
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT V-3 2 150 25/7
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 5 Ö-3 E 150 25/7
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S= E 140 21/11
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N= 7 140 21/11
Britt Lindberg - Åke Lindström Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 2 N= 6 110 18/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT V-2 2 100 15/17
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Christian Frisk - Mona Andersson 2NT Ö-2 5 100 15/17
Sonja Christensson - Birgit Hartman Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3 Ö-1 9 50 11/21
Mona Berge - Ulla Öberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 V-1 5 50 11/21
Svante Berglund - Martti Niileksela Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT N-1 Kn -50 8/24
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT V= 2 -90 4/28
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V= 2 -90 4/28
Christer Östberg - Jan Walhagen Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT V= 2 -90 4/28
Greger Jonsson - Marianne Falck Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö= E -110 0/32

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Nord giv
Ö-V i zon
32
D53
109642
1076
kn974
E1072
K53
53
K8
986
Ekn8
EKkn94
ED1065
Kkn4
D7
D82

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N56455
S56455
Ö87988
V87988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Svante Berglund - Martti Niileksela Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V-2 2 200 32/0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars G Svensson - Ove Järnström 3 Ö-1 2 100 30/2
Mats Holm - Klas Bellander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S-2 5 -100 26/6
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S-2 5 -100 26/6
Greger Jonsson - Marianne Falck Agneta Johansson - Ulla Wästberg 2 S-2 5 -100 26/6
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Christer Östberg - Jan Walhagen 1NT Ö+1 D -120 22/10
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S-3 2 -150 15/17
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulla Borgström - Monica Wester 2NT Ö+1 6 -150 15/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT Ö+1 4 -150 15/17
Mona Berge - Ulla Öberg Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 1NT Ö+2 6 -150 15/17
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S-3 5 -150 15/17
Göran Nyqvist - Peter Perulf Christian Frisk - Mona Andersson 2NT Ö+1 5 -150 15/17
Stig Unoson - Sonja Lindblom Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT Ö+3 6 -180 8/24
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3NT Ö= 6 -600 6/26
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 6 -630 3/29
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Sonja Christensson - Birgit Hartman 3NT Ö+1 6 -630 3/29
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 1NTRD Ö+4 5 -2360 0/32

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Öst giv
alla i zon
kn1062
K72
EKD72
3
K94
103
kn85
kn8765
875
D96
10963
E109
ED3
Ekn854
4
KD42

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N911111111
S911121111
Ö42122
V42122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulla Borgström - Monica Wester 6 S= 5 1430 32/0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Christian Frisk - Mona Andersson 4 S+2 4 680 30/2
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3NT S+2 7 660 27/5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+2 2 660 27/5
Mats Holm - Klas Bellander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+1 5 650 19/13
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S+1 7 650 19/13
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+1 4 650 19/13
Stig Unoson - Sonja Lindblom Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 4 650 19/13
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S+1 3 650 19/13
Svante Berglund - Martti Niileksela Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 S= 3 650 19/13
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S+1 4 630 10/22
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Sonja Christensson - Birgit Hartman 3NT N+1 5 630 10/22
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S+1 8 630 10/22
Mona Berge - Ulla Öberg Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 S= 5 620 5/27
Greger Jonsson - Marianne Falck Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 S= 5 620 5/27
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT N= 5 600 2/30
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars G Svensson - Ove Järnström 6 S-1 4 -100 0/32

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Syd giv
ingen i zon
E1083
E105
D75
E85
6
642
kn108632
K72
KD954
K9
E9
kn1063
kn72
Dkn873
K4
D94

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N76989
S65878
Ö67454
V67454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Ove Järnström 4 N= E 420 32/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Henrik Swensson - Yvonne Tolf 1NT S+2 Kn 150 29/3
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3 Ö-3 D 150 29/3
Christer Östberg - Jan Walhagen Svante Berglund - Martti Niileksela 3 S= 6 140 25/7
Mona Berge - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 6 140 25/7
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT S= Kn 120 21/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 1NT S+1 8 120 21/11
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 S= 6 110 13/19
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Karen Nielsen - Thomas Davy 1 N+1 Kn 110 13/19
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 2 S= 6 110 13/19
Jane Brändemar - Nina Nilsson Greger Jonsson - Marianne Falck 2 S= 6 110 13/19
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 S= 6 110 13/19
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Christian Frisk - Mona Andersson 2 S= 6 110 13/19
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Mats Holm - Klas Bellander 2 Ö-2 8 100 6/26
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 S-1 6 -50 3/29
Britt Lindberg - Åke Lindström Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3 S-1 6 -50 3/29
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sonja Christensson - Birgit Hartman 3 N-2 E -100 0/32

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Väst giv
N-S i zon
D83
108643
Kkn9
kn9
10762
Ekn95
542
K4
K5
7
ED106
1086532
Ekn94
KD2
873
ED7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N44766
S44766
Ö98677
V87677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Greger Jonsson - Marianne Falck 2 S+1 4 140 32/0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S= 7 110 29/3
Britt Lindberg - Åke Lindström Agneta Johansson - Ulla Wästberg 2 S= 6 110 29/3
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 Ö-2 K 100 26/6
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Mats Holm - Klas Bellander 2 Ö= 9 -90 24/8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sonja Christensson - Birgit Hartman 4 S-1 K -100 18/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Henrik Swensson - Yvonne Tolf 1NT S-1 5 -100 18/14
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Christian Frisk - Mona Andersson 1NT S-1 6 -100 18/14
Mona Berge - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT S-1 9 -100 18/14
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 2 S-1 4 -100 18/14
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Karen Nielsen - Thomas Davy 2 Ö+1 D -110 12/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 2 Ö+3 K -150 10/22
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S-2 5 -200 7/25
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Ove Järnström 2 S-2 5 -200 7/25
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 S-3 2 -300 4/28
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 S-4 2 -400 2/30
Christer Östberg - Jan Walhagen Svante Berglund - Martti Niileksela 4 S-5 5 -500 0/32

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Nord giv
alla i zon
EKD54
K2
K5
Kkn74
kn986
Dkn1097
7
1095
72
843
Dkn432
E62
103
E65
E10986
D83

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N111181110
S111181110
Ö12522
V12522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N+2 E 680 31/1
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Mona Berge - Ulla Öberg 4 N+2 D 680 31/1
Stig Unoson - Sonja Lindblom Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3NT S+2 D 660 27/5
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S+2 D 660 27/5
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+1 2 650 21/11
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Lars G Svensson - Ove Järnström 4 N+1 8 650 21/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christian Frisk - Mona Andersson 4 N+1 D 650 21/11
Göran Nyqvist - Peter Perulf Svante Berglund - Martti Niileksela 4 N+1 3 650 21/11
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT S+1 9 630 12/20
Mats Holm - Klas Bellander Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3NT S+1 D 630 12/20
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3NT S+1 D 630 12/20
Rutger Persson - Claes Nilsson Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3NT S+1 D 630 12/20
Britt Lindberg - Åke Lindström Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S+1 D 630 12/20
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S= D 600 5/27
Greger Jonsson - Marianne Falck Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT S= D 600 5/27
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Sonja Christensson - Birgit Hartman 1 N+2 D 140 2/30
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT S-1 D -100 0/32

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Öst giv
ingen i zon
1075
KDkn3
K53
Ekn8
EKD2
976
94
D964
943
1052
kn62
K532
kn86
E84
ED1087
107

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N7101089
S7101089
Ö63353
V63353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 1RD S+3 E 830 32/0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Sonja Christensson - Birgit Hartman 4 N= 3 420 28/4
Mats Holm - Klas Bellander Henrik Swensson - Yvonne Tolf 4 N= 9 420 28/4
Göran Nyqvist - Peter Perulf Svante Berglund - Martti Niileksela 4 N= 3 420 28/4
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT N= 9 400 21/11
Rutger Persson - Claes Nilsson Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3NT S= E 400 21/11
Britt Lindberg - Åke Lindström Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S= E 400 21/11
Greger Jonsson - Marianne Falck Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT S= E 400 21/11
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N+2 2 200 16/16
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT N+2 2 180 13/19
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT N+2 2 180 13/19
Stig Unoson - Sonja Lindblom Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3 N+1 3 170 8/24
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Lars G Svensson - Ove Järnström 2 N+2 8 170 8/24
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christian Frisk - Mona Andersson 3 N+1 9 170 8/24
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Mona Berge - Ulla Öberg 2NT N+1 3 150 4/28
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S+2 E 130 2/30
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT S+1 E 120 0/32

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Syd giv
N-S i zon
1086
D1064
E103
973
E53
E82
D954
ED5
Kkn92
Kkn973
Kkn
108
D74
5
8762
Kkn642

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N41111
S41111
Ö911121212
V911121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-1 E 50 32/0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Svante Berglund - Martti Niileksela 4 V= E -420 29/3
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars G Svensson - Ove Järnström 4 V= 9 -420 29/3
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT V+1 3 -430 22/10
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 4 -430 22/10
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+1 6 -430 22/10
Christian Frisk - Mona Andersson Mona Berge - Ulla Öberg 3NT V+1 10 -430 22/10
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3NT V+1 9 -430 22/10
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 10 -450 15/17
Greger Jonsson - Marianne Falck Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 V+1 E -450 15/17
Karen Nielsen - Thomas Davy Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT V+2 4 -460 8/24
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V+2 3 -460 8/24
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+2 6 -460 8/24
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V+2 4 -460 8/24
Britt Lindberg - Åke Lindström Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT V+2 6 -460 8/24
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3NT V+3 4 -490 1/31
Sonja Christensson - Birgit Hartman Mats Holm - Klas Bellander 3NT V+3 4 -490 1/31

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Väst giv
Ö-V i zon
D7
K7432
43
K1083
kn1032
kn6
D105
E652
EK65
D9
EKkn96
94
984
E1085
872
Dkn7

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N63823
S63823
Ö7105108
V7105108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 Ö+2 D -130 32/0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT Ö+2 5 -150 30/2
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars G Svensson - Ove Järnström 3 V+1 4 -170 28/4
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V+2 4 -200 26/6
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+3 3 -230 24/8
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V= 7 -620 19/13
Karen Nielsen - Thomas Davy Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 V= 3 -620 19/13
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V= 4 -620 19/13
Greger Jonsson - Marianne Falck Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 V= 4 -620 19/13
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3NT Ö+1 9 -630 14/18
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 4 V+1 3 -650 7/25
Jane Brändemar - Nina Nilsson Svante Berglund - Martti Niileksela 4 V+1 4 -650 7/25
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 6 -650 7/25
Christian Frisk - Mona Andersson Mona Berge - Ulla Öberg 4 V+1 4 -650 7/25
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+1 3 -650 7/25
Britt Lindberg - Åke Lindström Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö+1 D -650 7/25
Sonja Christensson - Birgit Hartman Mats Holm - Klas Bellander 4 V+2 4 -680 0/32

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Nord giv
ingen i zon
kn752
9
74
EK9765
KD
EDkn4
EKD83
kn8
10983
K10652
kn2
D4
E64
873
10965
1032

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N82153
S82153
Ö4101076
V4101076
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5NT V-2 E 100 32/0
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 6 N-2 E -100 30/2
Christian Frisk - Mona Andersson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 V+1 E -170 28/4
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V= E -420 18/14
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Sonja Christensson - Birgit Hartman 4 V= E -420 18/14
Stig Unoson - Sonja Lindblom Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= 10 -420 18/14
Christer Östberg - Jan Walhagen Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 Ö= 3 -420 18/14
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö= 2 -420 18/14
Mona Berge - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ove Järnström 4 Ö= 10 -420 18/14
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Svante Berglund - Martti Niileksela 4 Ö= 10 -420 18/14
Greger Jonsson - Marianne Falck Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 V= E -420 18/14
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V= E -420 18/14
Bodil Mörnstad - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 4 V+1 E -450 7/25
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+1 10 -450 7/25
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 Ö+1 E -480 2/30
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö+2 E -480 2/30
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö+2 3 -480 2/30

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Öst giv
N-S i zon
972
Ekn96
K4
ED107
84
KD10852
E73
92
KDkn53
743
98
543
E106

Dkn10652
Kkn86

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N11117810
S11117810
Ö12652
V12652
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Britt Lindberg - Åke Lindström 4D V-4 K 800 32/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N+2 7 660 27/5
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT N+2 3 660 27/5
Christer Östberg - Jan Walhagen Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3NT N+2 3 660 27/5
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3NT N+2 4 660 27/5
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N+1 K 630 22/10
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Karen Nielsen - Thomas Davy 5 N+1 7 620 19/13
Stig Unoson - Sonja Lindblom Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 N+1 3 620 19/13
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Sonja Christensson - Birgit Hartman 3NT N= K 600 15/17
Christian Frisk - Mona Andersson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT N= K 600 15/17
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3D V-2 K 300 12/20
Bodil Mörnstad - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 4 V-4 K 200 10/22
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S+3 K 170 8/24
Mona Berge - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ove Järnström 3 S+1 8 130 5/27
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Svante Berglund - Martti Niileksela 4 N= K 130 5/27
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö-2 E 100 1/31
Greger Jonsson - Marianne Falck Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 2 V-2 K 100 1/31

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Syd giv
Ö-V i zon
E86
D1092
kn8
Dkn64
K1075
kn76
E2
E1085
Dkn4
543
K1053
932
932
EK8
D9764
K7

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N78867
S78867
Ö64566
V64566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT S+3 5 180 31/1
Mats Holm - Klas Bellander Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT S+3 5 180 31/1
Karen Nielsen - Thomas Davy Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S+1 5 120 28/4
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Britt Lindberg - Åke Lindström 2 N= 9 110 25/7
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N= 3 110 25/7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sonja Christensson - Birgit Hartman 1NT N= 3 90 22/10
Bodil Mörnstad - Carin Millar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 N= D 80 18/14
Mona Berge - Ulla Öberg Svante Berglund - Martti Niileksela 1 N= D 80 18/14
Greger Jonsson - Marianne Falck Rutger Persson - Claes Nilsson 1 N= 3 80 18/14
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Henrik Swensson - Yvonne Tolf 2 N-1 D -50 8/24
Ulla Borgström - Monica Wester Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 N-1 D -50 8/24
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-1 4 -50 8/24
Lars G Svensson - Ove Järnström Christian Frisk - Mona Andersson 3 N-1 D -50 8/24
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT S-1 5 -50 8/24
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christer Östberg - Jan Walhagen 2NT N-1 D -50 8/24
Göran Nyqvist - Peter Perulf Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3 N-1 9 -50 8/24
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-3 E -150 0/32

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Väst giv
alla i zon
E6
7
109543
E10542
D
KDkn10643
K
D987
Kkn9842
92
E62
kn3
10753
E85
Dkn87
K6

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810475
S810475
Ö53866
V53866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5D V-3 10 800 32/0
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V-2 E 200 30/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 N= 8 130 28/4
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Henrik Swensson - Yvonne Tolf 4 V-1 E 100 19/13
Bodil Mörnstad - Carin Millar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-1 7 100 19/13
Karen Nielsen - Thomas Davy Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V-1 10 100 19/13
Ulla Borgström - Monica Wester Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 V-1 E 100 19/13
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V-1 E 100 19/13
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-1 5 100 19/13
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 E 100 19/13
Mona Berge - Ulla Öberg Svante Berglund - Martti Niileksela 4 Ö-1 E 100 19/13
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sonja Christensson - Birgit Hartman 2 V= E -110 8/24
Lars G Svensson - Ove Järnström Christian Frisk - Mona Andersson 2 V= E -110 8/24
Greger Jonsson - Marianne Falck Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= E -110 8/24
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V+1 3 -140 3/29
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christer Östberg - Jan Walhagen 3 V= 7 -140 3/29
Mats Holm - Klas Bellander Torgny Olsson - Gunlis Åberg 5D S-1 D -200 0/32

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Nord giv
N-S i zon
K9
K6
E6542
EK72
EDkn
kn83
KDkn97
83
1087632
754
103
105
54
ED1092
8
Dkn964

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N12812711
S12812711
Ö05151
V05151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Mörnstad - Carin Millar Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 5D S+1 E 950 31/1
Greger Jonsson - Marianne Falck Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 5D N+1 7 950 31/1
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N+3 2 690 27/5
Svante Berglund - Martti Niileksela Lars G Svensson - Ove Järnström 3NT N+3 7 690 27/5
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+2 K 680 24/8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mats Holm - Klas Bellander 3NT N+2 10 660 21/11
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N+2 10 660 21/11
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Henrik Swensson - Yvonne Tolf 5 N+1 7 620 11/21
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 5 N+1 10 620 11/21
Stig Unoson - Sonja Lindblom Sonja Christensson - Birgit Hartman 5 N+1 7 620 11/21
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 5 N+1 8 620 11/21
Christian Frisk - Mona Andersson Christer Östberg - Jan Walhagen 5 S+1 E 620 11/21
Mona Berge - Ulla Öberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 5 N+1 6 620 11/21
Britt Lindberg - Åke Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 5 N+1 2 620 11/21
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 5 N+1 3 620 11/21
Karen Nielsen - Thomas Davy Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 N+2 10 170 1/31
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N+4 5 170 1/31

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Öst giv
Ö-V i zon
D64
863
E7643
D6
973
Dkn1074
K5
kn73
EKkn8
K2
kn92
E942
1052
E95
D108
K1085

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N57446
S56445
Ö86977
V86987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT V-2 4 200 32/0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 Ö-1 8 100 29/3
Mona Berge - Ulla Öberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 Ö-1 2 100 29/3
Britt Lindberg - Åke Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö= 10 -110 26/6
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT V+1 5 -120 23/9
Stig Unoson - Sonja Lindblom Sonja Christensson - Birgit Hartman 1NT Ö+1 5 -120 23/9
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö+1 5 -140 16/16
Karen Nielsen - Thomas Davy Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 Ö+1 2 -140 16/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+1 5 -140 16/16
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+1 10 -140 16/16
Greger Jonsson - Marianne Falck Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 Ö+1 8 -140 16/16
Christian Frisk - Mona Andersson Christer Östberg - Jan Walhagen 2NT V+1 3 -150 9/23
Svante Berglund - Martti Niileksela Lars G Svensson - Ove Järnström 2NT Ö+1 8 -150 9/23
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Henrik Swensson - Yvonne Tolf 2 Ö+2 8 -170 5/27
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 2 Ö+2 5 -170 5/27
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mats Holm - Klas Bellander 1NT Ö+3 5 -180 2/30
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT Ö+4 5 -210 0/32

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Syd giv
alla i zon
72
109872
kn
kn7652
D10854
543
1082
E3
Kkn96
EKkn
654
K94
E3
D6
EKD973
D108

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N87747
S87747
Ö45696
V45696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-2 Kn 200 32/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 S+1 5 130 30/2
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 V-1 Kn 100 28/4
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S-1 8 -100 24/8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S-1 E -100 24/8
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S-1 2 -100 24/8
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mona Berge - Ulla Öberg 2 V= Kn -110 20/12
Karen Nielsen - Thomas Davy Sonja Christensson - Birgit Hartman 3 V= Kn -140 12/20
Ulla Borgström - Monica Wester Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V+1 Kn -140 12/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Holm - Klas Bellander 3 V= Kn -140 12/20
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö+1 E -140 12/20
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Svante Berglund - Martti Niileksela 3 V= Kn -140 12/20
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3 V= Kn -140 12/20
Greger Jonsson - Marianne Falck Christian Frisk - Mona Andersson 3 V= Kn -140 12/20
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT S-2 5 -200 3/29
Lars G Svensson - Ove Järnström Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 N-2 E -200 3/29
Göran Nyqvist - Peter Perulf Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT S-5 4 -500 0/32

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.25

Väst giv
ingen i zon
964
E4
K9763
742
E5
kn1092
kn108
kn1083
KD10732
D7
D4
K96
kn8
K8653
E52
ED5

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N69866
S69866
Ö73577
V73577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 N= K 110 32/0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö-2 5 100 30/2
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-1 E 50 18/14
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 Ö-1 Kn 50 18/14
Ulla Borgström - Monica Wester Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 Ö-1 6 50 18/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 Ö-1 6 50 18/14
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö-1 E 50 18/14
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö-1 3 50 18/14
Rutger Persson - Claes Nilsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö-1 E 50 18/14
Lars G Svensson - Ove Järnström Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 Ö-1 3 50 18/14
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mona Berge - Ulla Öberg 2 Ö-1 E 50 18/14
Greger Jonsson - Marianne Falck Christian Frisk - Mona Andersson 2 Ö-1 E 50 18/14
Göran Nyqvist - Peter Perulf Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö-1 Kn 50 18/14
Karen Nielsen - Thomas Davy Sonja Christensson - Birgit Hartman 2 Ö= 8 -110 5/27
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Holm - Klas Bellander 2 Ö= E -110 5/27
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Svante Berglund - Martti Niileksela 2 V+1 E -140 2/30
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3 S-3 E -150 0/32