Kommande tävlingar
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
18/07 Walthers Bildelar Guldpar Falk
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
Sundsvallsbridgen » Trivselspel barometer simultan 2017-10-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel barometer simultan 2017-10-09

Partävling, 14 bord, 28 par. Antal brickor: 24. Medel: 312.0.

Privatprotokoll för Olle Eriksson - Kerstin Pettersson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 4, Jan Jacobsson - Jan Ödén
11NT N-2 100 23 88% 23 88.0%Kn762KnDKn2K9842 D9K973984EDKn10
23NT N-2 200 20 77% 43 82.5%752K108D864976 D10986EE97K842
Rond 2, som ÖV mot par 6, Anna Greta Bäck - Roland Andersson
34 N= -420 14 54% 57 73.0%K1052643D74376 E874KK106210854
44 S= -130 19 73% 76 73.0%64Kn897DKn107642 EKn10875D10535K9
Rond 3, som ÖV mot par 8, Eva Engström - Alfhild Jacobsson
54 N= -620 4 15% 80 61.4%63E108EKn874953 KDD765D32D1064
62 N+1 -140 12 46% 92 58.8%K108KD53Kn3EKn98 2Kn1084K104107654
Rond 4, som ÖV mot par 10, Poul Steckhahn - Lena Johansson
75 S+1 -680 19 73% 111 60.9%D97652Kn965276 Kn85ED1073Kn10982
82 Ö-1 -50 19 73% 130 62.4%EK6542D965282 9Kn10653ED83973
Rond 5, som NS mot par 12, Ingrid Bovin - Ulla Stier
91NT Ö+2 -150 14 54% 144 61.4%K7653Kn104K9842 102K83DKn64Kn1093
101 Ö+2 -140 3 12% 147 56.5%E6D6532ED3432 DKn94398Kn52D106
Rond 6, som NS mot par 14, Louise Edholm - Roger Edholm
113NT N-1 -50 2 8% 149 52.1%104ED106210973E5 KKn72K4D2KD642
124 V-2 100 21 81% 170 54.5%DKn98487652985 5ED106EKn9310642
Rond 7, som NS mot par 16, Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson
133NT Ö+1 -630 2 8% 172 50.9%Kn852542642854 D6Kn1063EKDKn1092
142 N-1 -50 15 58% 187 51.4%Kn108365K2EK1054 EK2Kn8D10875398
Rond 8, som ÖV mot par 18, Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg
152NT Ö= 120 10 38% 197 50.5%Kn76E7510765K105 D1098KD9EKn94E8
163NT Ö+1 630 22 85% 219 52.7%Kn84DED75KKn1083 K52K763KKn103E4
Rond 9, som ÖV mot par 20, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
174 S= -420 3 12% 222 50.3%DKn1064353D5ED9 K8Kn7K93K87643
181NT Ö-1 -50 19 73% 241 51.6%KD3K743Kn42E84 75EKn5K87510972
Rond 10, som NS mot par 22, Katarina Åkeborg - Bertil Häggström
194 V= -620 14 54% 255 51.7%9321085E10963K10 Kn10K7Kn842Kn7643
204 V-1 100 17 65% 272 52.4%109843Kn2KD2E52 Kn64310865DKn974
Rond 11, som ÖV mot par 24, Linda Eklund - Ing-Marie Östman
216 V-1 -50 3 12% 275 50.4%10710972EDKn10D87 EKEDKn86494E64
224 Ö-2 -200 0 0% 275 48.1%KDKnED1072105D76 8432Kn93K97K94
Rond 12, som NS mot par 26, Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson
232 N+3 200 21 81% 296 49.6%KD76328K1072K2 Kn9K107385EKn1095
241NT N+1 120 24 92% 320 51.3%D653ED2E43KD2 Kn94K76D752963

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Nord giv
ingen i zon
K854
1064
EK3
765
D9
K973
984
EDkn10
kn762
kn
Dkn2
K9842
E103
ED852
10765
3

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N58876
S58886
Ö85556
V85556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Engström - Alfhild Jacobsson 2 S+1 10 140 26/0
Carina Sjöblom - Lennart Bylund Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1 N+1 2 110 23/3
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Bylund - Helena Strömberg 2 S= D 110 23/3
Anita Ivrell - Ingrid Persson Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT V-1 E 50 18/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 3 V-1 E 50 18/8
Liane Svensson - Kerstin Westin Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 V-1 E 50 18/8
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S-1 E -50 13/13
Erling Lidin - Lena Becksén Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 3 S-1 D -50 13/13
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Bo Sundström - Kent Sjöberg 1NT V= 4 -90 8/18
Ingrid Bovin - Ulla Stier Eva Angestad - Laila Näslund 2 V= E -90 8/18
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Staffan Hedman - Andreas Westman 1NT Ö= 2 -90 8/18
Jan Jacobsson - Jan Ödén Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 1NT N-2 4 -100 3/23
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 S-2 E -100 3/23
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT V+1 4 -120 0/26

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Öst giv
N-S i zon
EKkn
7
Kkn102
EDkn105
D10986
E
E97
K842
752
K108
D864
976
43
Dkn965432
53
3

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N771077
S771077
Ö55255
V65366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Sjöblom - Lennart Bylund Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S= E 620 26/0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Staffan Hedman - Andreas Westman 3NT N= 4 600 23/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Engström - Alfhild Jacobsson 3NT N= 4 600 23/3
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 S-1 E -100 15/11
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Bo Sundström - Kent Sjöberg 3NT N-1 2 -100 15/11
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4NT N-1 6 -100 15/11
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT N-1 2 -100 15/11
Erling Lidin - Lena Becksén Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 3NT N-1 2 -100 15/11
Liane Svensson - Kerstin Westin Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 4 S-1 10 -100 15/11
Jan Jacobsson - Jan Ödén Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 3NT N-2 4 -200 6/20
Ingrid Bovin - Ulla Stier Eva Angestad - Laila Näslund 3NT N-2 2 -200 6/20
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Bylund - Helena Strömberg 4 S-2 9 -200 6/20
Anita Ivrell - Ingrid Persson Poul Steckhahn - Lena Johansson 5NT N-3 7 -300 1/25
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 3NT N-3 7 -300 1/25

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Syd giv
Ö-V i zon
D9
ED752
kn85
ED3
E874
K
K1062
10854
K1052
643
D743
76
kn63
kn1098
E9
Kkn92

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N10611510
S10611510
Ö37283
V37283
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N+1 2 450 21/5
Staffan Hedman - Andreas Westman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N+1 7 450 21/5
Dan Bylund - Helena Strömberg Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 4 N+1 4 450 21/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 N+1 7 450 21/5
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 4 N+1 5 450 21/5
Liane Svensson - Kerstin Westin Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 4 N+1 5 450 21/5
Jan Jacobsson - Jan Ödén Erling Lidin - Lena Becksén 4 N= 5 420 12/14
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 4 N= 7 420 12/14
Eva Angestad - Laila Näslund Louise Edholm - Roger Edholm 4 N= 6 420 12/14
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2NT N+2 2 180 7/19
Ingrid Bovin - Ulla Stier Anita Ivrell - Ingrid Persson 2NT N+2 5 180 7/19
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Carina Sjöblom - Lennart Bylund 2 N+2 4 170 3/23
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Bo Sundström - Kent Sjöberg 2 N+2 5 170 3/23
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N-1 3 -50 0/26

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Väst giv
alla i zon
92
K642
KD1083
53
Ekn10875
D1053
5
K9
64
kn8
97
Dkn107642
KD3
E97
Ekn642
E8

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N510969
S5109610
Ö72473
V72473
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4D V-3 K 800 26/0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3NT S+2 5 660 22/4
Staffan Hedman - Andreas Westman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S+2 Kn 660 22/4
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 3NT S+2 10 660 22/4
Liane Svensson - Kerstin Westin Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 3NT S+1 Kn 630 18/8
Dan Bylund - Helena Strömberg Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT S= K 600 15/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 5 S= E 600 15/11
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Bo Sundström - Kent Sjöberg 3 S+2 E 150 12/14
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Carina Sjöblom - Lennart Bylund 3 N+1 6 130 7/19
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 4 S= K 130 7/19
Eva Angestad - Laila Näslund Louise Edholm - Roger Edholm 4 S= K 130 7/19
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 S+1 K 130 7/19
Ingrid Bovin - Ulla Stier Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V= K -110 2/24
Jan Jacobsson - Jan Ödén Erling Lidin - Lena Becksén 2 V+2 3 -170 0/26

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Nord giv
N-S i zon
kn8542
4
K5
EKkn82
KD
D765
D32
D1064
63
E108
Ekn874
953
E1097
Kkn932
1096
7

Optimalt kontrakt: 4NTD Ö-3 500
 NT
N867105
S85795
Ö47637
V47637
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 4 N= 7 620 22/4
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 4 N= 6 620 22/4
Louise Edholm - Roger Edholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N= E 620 22/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingrid Bovin - Ulla Stier 4 N= E 620 22/4
Bo Sundström - Kent Sjöberg Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 N= E 620 22/4
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Jan Jacobsson - Jan Ödén 3 N+1 4 170 13/13
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 N+2 E 170 13/13
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Eva Angestad - Laila Näslund 3 N+1 4 170 13/13
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Dan Bylund - Helena Strömberg 3 N+1 5 170 13/13
Liane Svensson - Kerstin Westin Carina Sjöblom - Lennart Bylund 3 N= 3 140 8/18
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 Ö-1 7 50 6/20
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Erling Lidin - Lena Becksén 4 N-1 E -100 2/24
Staffan Hedman - Andreas Westman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N-1 7 -100 2/24
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 5 N-1 E -100 2/24

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Öst giv
Ö-V i zon
kn754
E2
ED852
32
2
kn1084
K104
107654
K108
KD53
kn3
Ekn98
ED963
976
976
KD

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N5105109
S5105109
Ö82823
V82823
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Andreas Westman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S= 10 420 25/1
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S= 4 420 25/1
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 S+1 Kn 170 21/5
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 S+1 4 170 21/5
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 2 N+1 Kn 140 14/12
Louise Edholm - Roger Edholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 S= Kn 140 14/12
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Dan Bylund - Helena Strömberg 3 S= Kn 140 14/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingrid Bovin - Ulla Stier 2 S+1 Kn 140 14/12
Bo Sundström - Kent Sjöberg Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 S= Kn 140 14/12
Liane Svensson - Kerstin Westin Carina Sjöblom - Lennart Bylund 2 S= Kn 110 8/18
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Jan Jacobsson - Jan Ödén 3 V-1 3 100 6/20
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Erling Lidin - Lena Becksén 4 S-1 Kn -50 3/23
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Eva Angestad - Laila Näslund 4 S-1 4 -50 3/23
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 Ö= 6 -110 0/26

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Syd giv
alla i zon
32
9874
EK4
D543
kn85
E
D1073
kn10982
D976
52
kn9652
76
EK104
KDkn1063
8
EK

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N9712912
S9712912
Ö46131
V46131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Sjöblom - Lennart Bylund Kerstin Selin - Birgitta Svensson 6 S= 8 1430 21/5
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 6 S= Kn 1430 21/5
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 6 S= Kn 1430 21/5
Dan Bylund - Helena Strömberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 6 N= 3 1430 21/5
Bo Sundström - Kent Sjöberg Ingrid Bovin - Ulla Stier 6 S= Kn 1430 21/5
Liane Svensson - Kerstin Westin Jan Jacobsson - Jan Ödén 6 S= Kn 1430 21/5
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 4NT S+2 Kn 690 14/12
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 4 S+2 Kn 680 7/19
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Erling Lidin - Lena Becksén 4 S+2 Kn 680 7/19
Poul Steckhahn - Lena Johansson Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 5 S+1 D 680 7/19
Eva Angestad - Laila Näslund Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 S+1 10 680 7/19
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Staffan Hedman - Andreas Westman 4 S+2 Kn 680 7/19
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S+2 2 680 7/19
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 6 S-1 Kn -100 0/26

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Väst giv
ingen i zon
kn107
EK87
kn109
EKkn
9
kn10653
ED83
973
EK6542
D9
652
82
D83
42
K74
D10654

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86668
S86668
Ö46675
V46675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Sjöblom - Lennart Bylund Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT S+1 9 430 26/0
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Erling Lidin - Lena Becksén 3NT N= E 400 24/2
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 Ö-4 4 200 22/4
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1NT N+2 2 150 20/6
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 2NT N= D 120 16/10
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT N+1 E 120 16/10
Eva Angestad - Laila Näslund Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT N+1 E 120 16/10
Bo Sundström - Kent Sjöberg Ingrid Bovin - Ulla Stier 3 N= E 110 12/14
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 2 Ö-2 6 100 10/16
Poul Steckhahn - Lena Johansson Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 2 Ö-1 4 50 7/19
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 2 Ö-1 4 50 7/19
Dan Bylund - Helena Strömberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S-1 9 -50 3/23
Liane Svensson - Kerstin Westin Jan Jacobsson - Jan Ödén 3 S-1 9 -50 3/23
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Staffan Hedman - Andreas Westman 2 Ö= 4 -110 0/26

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Nord giv
Ö-V i zon
K7653
kn104
K98
42
E84
E762
E1075
D7
Dkn9
D95
32
EK865
102
K83
Dkn64
kn1093

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N45455
S45455
Ö98878
V98988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Bylund - Helena Strömberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V-3 4 300 26/0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT Ö-2 6 200 24/2
Jan Jacobsson - Jan Ödén Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3NT Ö-1 Kn 100 20/6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Angestad - Laila Näslund 4 V-1 3 100 20/6
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Staffan Hedman - Andreas Westman 3NT V-1 3 100 20/6
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 V+1 3 -140 16/10
Olle Eriksson - Kerstin Pettersson Ingrid Bovin - Ulla Stier 1NT Ö+2 10 -150 14/12
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 2NT Ö+2 4 -180 12/14
Poul Steckhahn - Lena Johansson Erling Lidin - Lena Becksén 3NT Ö= Kn -600 8/18
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö= 10 -600 8/18
Bo Sundström - Kent Sjöberg Louise Edholm - Roger Edholm 3NT Ö= 9 -600 8/18
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Carina Sjöblom - Lennart Bylund 3NT Ö+1 3 -630 2/24
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 3NT Ö+1 3 -630 2/24
Liane Svensson - Kerstin Westin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT V+1 Kn -630 2/24

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Öst giv
alla i zon
E6
D6532
ED3
432
108752
10
10986
Kkn5
K
EKkn74
K74
E987
Dkn943
98
kn52
D106

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44455
S44455
Ö98988
V98988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Kerstin Westin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 Ö-2 2 200 26/0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Erling Lidin - Lena Becksén 3NT Ö-1 4 100 22/4
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö-1 3 100 22/4
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Staffan Hedman - Andreas Westman 2 V-1 E 100 22/4
Jan Jacobsson - Jan Ödén Anna Greta Bäck - Roland Andersson 1 Ö= 3 -80 15/11
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1 Ö= 3 -80 15/11
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 1 Ö= 9 -80 15/11
Bo Sundström - Kent Sjöberg Louise Edholm - Roger Edholm 1 Ö= D -80 15/11
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 1 Ö+1 9 -110 9/17
Dan Bylund - Helena Strömberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 Ö= 6 -110 9/17
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö+2 9 -130 6/20
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 1 Ö+2 3 -140 3/23
Olle Eriksson - Kerstin Pettersson Ingrid Bovin - Ulla Stier 1 Ö+2 D -140 3/23
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Carina Sjöblom - Lennart Bylund 1NT Ö+2 9 -150 0/26

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Syd giv
ingen i zon
104
ED1062
10973
E5
D8
kn875
EK84
1083
E9653
93
kn65
kn97
Kkn72
K4
D2
KD642

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1091089
S1091089
Ö24253
V24253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Lena Johansson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 4 N= Kn 420 26/0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT S= E 400 23/3
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Jan Jacobsson - Jan Ödén 3NT S= 4 400 23/3
Ingrid Bovin - Ulla Stier Erling Lidin - Lena Becksén 2NT S+2 5 180 20/6
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Bo Sundström - Kent Sjöberg 1NT N+2 3 150 15/11
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT N+2 E 150 15/11
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Dan Bylund - Helena Strömberg 2NT S+1 3 150 15/11
Liane Svensson - Kerstin Westin Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2NT S+1 8 150 15/11
Eva Angestad - Laila Näslund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 S+1 3 130 10/16
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 2NT N= 5 120 8/18
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Staffan Hedman - Andreas Westman 1 S= E 80 6/20
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Carina Sjöblom - Lennart Bylund 2NT N-1 5 -50 2/24
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S-1 5 -50 2/24
Olle Eriksson - Kerstin Pettersson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT N-1 5 -50 2/24

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Väst giv
N-S i zon
Dkn98
4
87652
985
K76432
932
D4
E3
E10
Kkn875
K10
KDkn7
5
ED106
Ekn93
10642

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N68446
S68446
Ö75997
V75987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Jan Jacobsson - Jan Ödén 1 Ö-2 5 100 21/5
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 4 Ö-2 E 100 21/5
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Bo Sundström - Kent Sjöberg 3NT Ö-2 6 100 21/5
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-2 2 100 21/5
Olle Eriksson - Kerstin Pettersson Louise Edholm - Roger Edholm 4 V-2 4 100 21/5
Liane Svensson - Kerstin Westin Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 V-2 8 100 21/5
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 Ö-1 E 50 7/19
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Carina Sjöblom - Lennart Bylund 4 Ö-1 E 50 7/19
Poul Steckhahn - Lena Johansson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 4 Ö-1 5 50 7/19
Ingrid Bovin - Ulla Stier Erling Lidin - Lena Becksén 4 Ö-1 3 50 7/19
Eva Angestad - Laila Näslund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö-1 5 50 7/19
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö-1 5 50 7/19
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Dan Bylund - Helena Strömberg 4 V-1 E 50 7/19
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Staffan Hedman - Andreas Westman 4 Ö-1 E 50 7/19

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Nord giv
alla i zon
kn852
542
642
854
K1094
KD8
983
KD3
E73
E97
kn1075
E76
D6
kn1063
EKD
kn1092

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N54444
S54444
Ö89999
V89999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Eva Engström - Alfhild Jacobsson 3NT Ö-1 9 100 25/1
Poul Steckhahn - Lena Johansson Jan Jacobsson - Jan Ödén 4 V-1 5 100 25/1
Liane Svensson - Kerstin Westin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1 V= 5 -80 22/4
Staffan Hedman - Andreas Westman Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 2NT Ö= Kn -120 20/6
Ingrid Bovin - Ulla Stier Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 2NT V+1 2 -150 16/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT Ö+2 E -150 16/10
Erling Lidin - Lena Becksén Louise Edholm - Roger Edholm 2NT Ö+1 Kn -150 16/10
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT Ö= 9 -600 8/18
Eva Angestad - Laila Näslund Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3NT Ö= E -600 8/18
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Bo Sundström - Kent Sjöberg 3NT Ö= E -600 8/18
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö= Kn -600 8/18
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Dan Bylund - Helena Strömberg 3NT Ö= Kn -600 8/18
Olle Eriksson - Kerstin Pettersson Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT Ö+1 Kn -630 2/24
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Carina Sjöblom - Lennart Bylund 1RD Ö+2 E -1030 0/26

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Öst giv
ingen i zon
kn1083
65
K2
EK1054
D765
KD107
E96
32
94
E9432
kn4
Dkn76
EK2
kn8
D108753
98

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N79577
S79577
Ö54856
V54856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 S+2 6 130 26/0
Liane Svensson - Kerstin Westin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 S+1 3 110 24/2
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V-2 2 100 22/4
Staffan Hedman - Andreas Westman Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 1NT N= 2 90 20/6
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Eva Engström - Alfhild Jacobsson 1 N= 4 80 18/8
Ingrid Bovin - Ulla Stier Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 2 N-1 Kn -50 15/11
Olle Eriksson - Kerstin Pettersson Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 2 N-1 9 -50 15/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N-2 E -100 12/14
Poul Steckhahn - Lena Johansson Jan Jacobsson - Jan Ödén 2 V+1 E -140 5/21
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Carina Sjöblom - Lennart Bylund 1 Ö+2 E -140 5/21
Eva Angestad - Laila Näslund Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 Ö= E -140 5/21
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Bo Sundström - Kent Sjöberg 3 Ö= E -140 5/21
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Dan Bylund - Helena Strömberg 2 Ö+1 E -140 5/21
Erling Lidin - Lena Becksén Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö= E -140 5/21

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Syd giv
N-S i zon
E2
kn432
KD8
kn432
D1098
KD9
Ekn94
E8
kn76
E75
10765
K105
K543
1086
32
D976

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N74655
S74655
Ö69788
V69788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Bovin - Ulla Stier Jan Jacobsson - Jan Ödén 3NT V-1 3 50 26/0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 1NT V= 8 -90 23/3
Liane Svensson - Kerstin Westin Eva Engström - Alfhild Jacobsson 1NT V= 2 -90 23/3
Poul Steckhahn - Lena Johansson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2NT V= 2 -120 16/10
Staffan Hedman - Andreas Westman Carina Sjöblom - Lennart Bylund 1NT V+1 2 -120 16/10
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 2NT Ö= 9 -120 16/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT V+1 4 -120 16/10
Bo Sundström - Kent Sjöberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT V+1 3 -120 16/10
Louise Edholm - Roger Edholm Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 1NT V+2 2 -150 10/16
Anita Ivrell - Ingrid Persson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 1NT V+3 2 -180 7/19
Erling Lidin - Lena Becksén Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 1NT V+3 3 -180 7/19
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kerstin Selin - Birgitta Svensson 1NT V+4 8 -210 4/22
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Dan Bylund - Helena Strömberg 3NT V= 2 -400 1/25
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Eva Angestad - Laila Näslund 3NT V= E -400 1/25

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Väst giv
Ö-V i zon
976
E92
862
D975
K52
K763
Kkn103
E4
kn84
D
ED75
Kkn1083
ED103
kn10854
94
62

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N32654
S32654
Ö1011788
V1011788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT Ö-1 5 100 25/1
Bo Sundström - Kent Sjöberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 V-1 7 100 25/1
Louise Edholm - Roger Edholm Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 3 V= E -110 21/5
Anita Ivrell - Ingrid Persson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 V= 9 -110 21/5
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 1 V+3 7 -130 17/9
Poul Steckhahn - Lena Johansson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3 V+1 9 -130 17/9
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Eva Angestad - Laila Näslund 1NT Ö+2 4 -150 14/12
Erling Lidin - Lena Becksén Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT V= 7 -600 11/15
Liane Svensson - Kerstin Westin Eva Engström - Alfhild Jacobsson 3NT Ö= Kn -600 11/15
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Dan Bylund - Helena Strömberg 3NT V+1 5 -630 4/22
Ingrid Bovin - Ulla Stier Jan Jacobsson - Jan Ödén 3NT V+1 7 -630 4/22
Staffan Hedman - Andreas Westman Carina Sjöblom - Lennart Bylund 3NT V+1 6 -630 4/22
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 3NT Ö+1 10 -630 4/22
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V+1 6 -630 4/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Nord giv
ingen i zon
E9752
ED
Ekn84
kn5
K8
kn7
K93
K87643
Dkn10643
53
D5
ED9

K1098642
10762
102

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N4101057
S4101057
Ö82284
V82284
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Lena Becksén Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 S= 9 450 26/0
Dan Bylund - Helena Strömberg Carina Sjöblom - Lennart Bylund 4 S= 4 420 23/3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 4 S= 3 420 23/3
Louise Edholm - Roger Edholm Jan Jacobsson - Jan Ödén 4D Ö-2 2 300 20/6
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 S+2 4 200 16/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Bo Sundström - Kent Sjöberg 3 S+2 K 200 16/10
Liane Svensson - Kerstin Westin Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 3 S+2 9 200 16/10
Staffan Hedman - Andreas Westman Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 S+1 6 140 12/14
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Eva Angestad - Laila Näslund 3 N= E 110 10/16
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-1 E 50 8/18
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 1 N-2 5 -100 4/22
Ingrid Bovin - Ulla Stier Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3 N-2 E -100 4/22
Anita Ivrell - Ingrid Persson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1 N-2 3 -100 4/22
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1 N-3 9 -150 0/26

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Öst giv
N-S i zon
kn2
109862
ED96
D3
75
Ekn5
K875
10972
KD3
K743
kn42
E84
E109864
D
103
Kkn65

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77797
S76797
Ö66635
V66635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Bylund - Helena Strömberg Carina Sjöblom - Lennart Bylund 3 Ö-4 E 200 26/0
Erling Lidin - Lena Becksén Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S+2 8 170 24/2
Louise Edholm - Roger Edholm Jan Jacobsson - Jan Ödén 2NT Ö-3 10 150 22/4
Anita Ivrell - Ingrid Persson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S= E 110 20/6
Eva Engström - Alfhild Jacobsson Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 Ö-2 E 100 15/11
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1NT V-2 Kn 100 15/11
Staffan Hedman - Andreas Westman Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 Ö-2 E 100 15/11
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT V-2 6 100 15/11
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö-1 E 50 7/19
Ingrid Bovin - Ulla Stier Anna Greta Bäck - Roland Andersson 1NT V-1 2 50 7/19
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 1NT Ö-1 8 50 7/19
Liane Svensson - Kerstin Westin Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 1 Ö-1 10 50 7/19
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 1NT V= 2 -90 2/24
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Bo Sundström - Kent Sjöberg 4 S-1 7 -100 0/26

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Syd giv
Ö-V i zon
932
1085
E10963
K10
K875
Dkn3
KD75
ED
ED64
E9642

9852
kn10
K7
kn842
kn7643

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N57223
S57213
Ö7611118
V8611118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Andreas Westman Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 V+3 K -200 26/0
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö= 7 -620 14/12
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V= 10 -620 14/12
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 V= E -620 14/12
Ingrid Bovin - Ulla Stier Eva Engström - Alfhild Jacobsson 4 V= E -620 14/12
Dan Bylund - Helena Strömberg Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V= 3 -620 14/12
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Jan Jacobsson - Jan Ödén 4 V= 2 -620 14/12
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Erling Lidin - Lena Becksén 4 V= 3 -620 14/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V= E -620 14/12
Bo Sundström - Kent Sjöberg Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 V= 2 -620 14/12
Olle Eriksson - Kerstin Pettersson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V= E -620 14/12
Liane Svensson - Kerstin Westin Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 V= 8 -620 14/12
Carina Sjöblom - Lennart Bylund Eva Angestad - Laila Näslund 4 V+1 5 -650 1/25
Louise Edholm - Roger Edholm Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 V+1 E -650 1/25

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Väst giv
alla i zon
109843
kn2
KD2
E52
K52
D987
E973
K3
ED76
EK105
kn4
1086
kn
643
10865
Dkn974

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76344
S76344
Ö67988
V67988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Andreas Westman Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 Ö-2 Kn 200 26/0
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V-1 Kn 100 17/9
Carina Sjöblom - Lennart Bylund Eva Angestad - Laila Näslund 4 Ö-1 Kn 100 17/9
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT Ö-1 9 100 17/9
Louise Edholm - Roger Edholm Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 Ö-1 Kn 100 17/9
Dan Bylund - Helena Strömberg Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V-1 10 100 17/9
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Jan Jacobsson - Jan Ödén 4 Ö-1 3 100 17/9
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 Ö-1 Kn 100 17/9
Olle Eriksson - Kerstin Pettersson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V-1 8 100 17/9
Bo Sundström - Kent Sjöberg Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 Ö= Kn -140 8/18
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V= E -620 4/22
Ingrid Bovin - Ulla Stier Eva Engström - Alfhild Jacobsson 4 V= E -620 4/22
Liane Svensson - Kerstin Westin Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 Ö= Kn -620 4/22
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Erling Lidin - Lena Becksén 4 V+1 2 -650 0/26

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Nord giv
N-S i zon
D6532
K3
K32
kn93
EK
EDkn864
94
E64
107
10972
EDkn10
D87
kn984
5
8765
K1052

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N51161
S51161
Ö81212712
V81012710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Jacobsson - Jan Ödén Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V-1 2 50 23/3
Poul Steckhahn - Lena Johansson Ingrid Bovin - Ulla Stier 6 V-1 3 50 23/3
Eva Angestad - Laila Näslund Kerstin Selin - Birgitta Svensson 6 V-1 3 50 23/3
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 6 V-1 2 50 23/3
Liane Svensson - Kerstin Westin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 V= 3 -420 18/8
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V+1 2 -450 11/15
Staffan Hedman - Andreas Westman Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 4 V+1 2 -450 11/15
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Engström - Alfhild Jacobsson 4 V+1 3 -450 11/15
Dan Bylund - Helena Strömberg Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 V+1 2 -450 11/15
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 V+1 2 -450 11/15
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 5 V= 5 -450 11/15
Carina Sjöblom - Lennart Bylund Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V+2 2 -480 4/22
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Erling Lidin - Lena Becksén 6 V= 2 -980 1/25
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Bo Sundström - Kent Sjöberg 6 V= 5 -980 1/25

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Öst giv
Ö-V i zon
E765
864
kn432
85
8432
kn93
K97
K94
KDkn
ED1072
105
D76
109
K5
ED86
Ekn1032

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N89466
S89466
Ö54876
V44866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Olle Eriksson - Kerstin Pettersson 4 Ö-2 E 200 26/0
Carina Sjöblom - Lennart Bylund Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 S+1 3 110 22/4
Staffan Hedman - Andreas Westman Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 2 S+1 Kn 110 22/4
Eva Angestad - Laila Näslund Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 S+1 3 110 22/4
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Erling Lidin - Lena Becksén 2NT Ö-1 2 100 18/8
Liane Svensson - Kerstin Westin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 S= 3 90 16/10
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S-1 Kn -50 12/14
Dan Bylund - Helena Strömberg Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 S-1 Kn -50 12/14
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 S-1 9 -50 12/14
Poul Steckhahn - Lena Johansson Ingrid Bovin - Ulla Stier 2 S-2 3 -100 7/19
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 4 S-2 Kn -100 7/19
Jan Jacobsson - Jan Ödén Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö= 10 -110 4/22
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Engström - Alfhild Jacobsson 2 Ö+1 10 -140 1/25
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Bo Sundström - Kent Sjöberg 2 Ö+1 E -140 1/25

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Syd giv
alla i zon
KD7632
8
K1072
K2
E85
E542
E9
D864
104
Dkn96
Dkn643
73
kn9
K1073
85
Ekn1095

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77688
S77698
Ö56744
V56744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2NT V-5 3 500 26/0
Carina Sjöblom - Lennart Bylund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-4 K 400 24/2
Olle Eriksson - Kerstin Pettersson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 N+3 7 200 21/5
Liane Svensson - Kerstin Westin Ingrid Bovin - Ulla Stier 2 N+3 10 200 21/5
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 N+1 D 170 15/11
Dan Bylund - Helena Strömberg Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 2 N+2 9 170 15/11
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 N+2 3 170 15/11
Erling Lidin - Lena Becksén Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 N+2 7 170 15/11
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Eva Engström - Alfhild Jacobsson 2 N+1 3 140 9/17
Bo Sundström - Kent Sjöberg Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 2 N+1 7 140 9/17
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Lena Johansson 1 N+1 7 110 6/20
Jan Jacobsson - Jan Ödén Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N-1 3 -100 2/24
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Staffan Hedman - Andreas Westman 3 N-1 D -100 2/24
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 3 N-1 3 -100 2/24

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.09

Väst giv
ingen i zon
D653
ED2
E43
KD2
EK87
10983
Kkn108
8
102
kn54
96
Ekn10754
kn94
K76
D752
963

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N56567
S56577
Ö86666
V86666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1NT N+1 4 120 24/2
Bo Sundström - Kent Sjöberg Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 1NT N+1 7 120 24/2
Olle Eriksson - Kerstin Pettersson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1NT N+1 4 120 24/2
Carina Sjöblom - Lennart Bylund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT N= 4 90 17/9
Dan Bylund - Helena Strömberg Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 1NT N= 7 90 17/9
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anna Greta Bäck - Roland Andersson 1NT N= 5 90 17/9
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 1NT N= 4 90 17/9
Jan Jacobsson - Jan Ödén Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V-1 2 50 12/14
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT N-1 6 -50 7/19
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Staffan Hedman - Andreas Westman 1 N-1 9 -50 7/19
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Eva Engström - Alfhild Jacobsson 1NT N-1 4 -50 7/19
Liane Svensson - Kerstin Westin Ingrid Bovin - Ulla Stier 1NT N-1 10 -50 7/19
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 V= E -90 2/24
Erling Lidin - Lena Becksén Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3NT N-2 4 -100 0/26