Kommande tävlingar
04/04 Inställd Laholms BK - Guldtävl
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
Rapporterade tävlingar
24/07 Swedish Open Junior Pairs - Om
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
BK Bridgehuset » Onsdag partävling m hcp max 54 par. OBS Ny adress STENYXEGATAN 34 Kom två betala för en. TL Rolf 2017-09-06 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag partävling m hcp max 54 par. OBS Ny adress STENYXEGATAN 34 Kom två betala för en. TL Rolf 2017-09-06

Partävling, 22 bord, 44 par. Antal brickor: 24. Medel: 504.0.

Privatprotokoll för Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 12, Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg
11NT Ö+1 -120 6 14% 6 14.0%K92D102E8Kn8654 108654EK3Kn104D9
22 N+1 140 8 19% 14 16.5%EDKn7642KKn73Kn8 KD9865D632E76
Rond 2, som NS mot par 11, Jan Öhman - Gunnar Olsson
34 N= 420 7 17% 21 16.7%K93EKKn2ED8854 ED105D653K6323
41NT S-1 -100 10 24% 31 18.5%9875D841096DKn9 EKDK9728542E8
Rond 3, som NS mot par 22, Mats Andersson - Sten Ahlgren
52 Ö+1 -140 14 33% 45 21.4%K32EKn54E3KDKn6 10109762Kn976952
62 S= 90 8 19% 53 21.0%E85Kn96DKn4ED106 D72E75EK82753
Rond 4, som NS mot par 21, Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson
73NT S-1 -100 12 29% 65 22.1%E1042EKn5E94327 KD86Kn76KDKn953
84 Ö-1 50 4 10% 69 20.6%D94D9643DKn6E3 EK8653K1094262
Rond 5, som NS mot par 20, Ulf Pernvi - Ann Lilliengren
93NT Ö= -600 28 67% 97 25.8%E107E432DKn2D98 8532979754654
103NT V+4 -720 10 24% 107 25.6%K653KKn1073Kn373 D108746429842Kn
Rond 6, som NS mot par 19, Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl
114 N-2 -100 3 7% 110 23.9%EK651063K93Kn92 Kn972ED9721085E
123NT V-1 50 21 50% 131 26.1%KKn95E5D5108432 73DKn962E98676
Rond 7, som ÖV mot par 18, Karen Nielsen - Thomas Davy
132 V+3 200 16 38% 147 27.0%1098K54DKn852K2 EDKnEKn98329Kn109
144 N+1 -150 7 17% 154 26.3%EDKn9Kn9865Kn84K K874103E7651092
Rond 8, som ÖV mot par 17, Bertil Ekelund - Torsten Eriksson
151NT S+1 -120 12 29% 166 26.5%8732E532KKn753 E65KD109D109744
164 S-1 50 32 76% 198 29.6%Kn104Kn87210975310 EK5964E987432
Rond 9, som ÖV mot par 16, Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard
172 V-1 -50 32 76% 230 32.3%75394Kn765D943 EKn94Kn52D103EK7
183NT N-2 200 39 93% 269 35.7%9852E84393K104 E761052KD108653
Rond 10, som NS mot par 15, Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan
194 N-2 -100 0 0% 269 33.8%D6KD97K53D1043 732Kn643ED9E62
202 Ö+1 -110 14 33% 283 33.8%DKn531043K862106 EK862DKn659854
Rond 11, som NS mot par 14, Lars Persson - Pia Katarina Larsson
212D N-1 -200 4 10% 287 32.6%KKn9872Kn64K62K D510832D94DKn106
222 V= -110 14 33% 301 32.6%DKn10KKn6365K1052 876DKn1074EKn943
Rond 12, som ÖV mot par 13, Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm
233 V= 110 17 40% 318 33.0%E9439762D31065 DKKnEK765KD972
242 N+1 -140 0 0% 318 31.6%10943E108K5K973 E8697ED8Kn8542

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
K92
D102
E8
kn8654
?
ED73
54
9652
EK3
?
kn
kn9876
KD73
1072
?
108654
EK3
kn104
D9

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N75576
S75576
Ö58756
V58756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 V-3 6 150 42/0
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2NT S= 4 120 40/2
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 1NT Ö-2 4 100 38/4
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 3 V-1 5 50 33/9
Mona Berge - Ulla Öberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2NT Ö-1 D 50 33/9
H.O. Thulin - Peter Moricz Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 V-1 5 50 33/9
Mona Andersson - Christian Frisk Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö-1 4 50 33/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Karen Nielsen - Thomas Davy 2NT S-1 5 -50 28/14
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 1NT Ö= 4 -90 23/19
Björn Karlsson - Ann Bomark Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT Ö= 5 -90 23/19
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1NT Ö= E -90 23/19
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT Ö= E -90 23/19
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 3 S-2 E -100 17/25
Mats Andersson - Sten Ahlgren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N-2 Kn -100 17/25
Jan Öhman - Gunnar Olsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 V+1 4 -110 13/29
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= E -110 13/29
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö+1 3 -120 6/36
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2NT V= E -120 6/36
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö+1 2 -120 6/36
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2NT Ö= D -120 6/36
Agneta Johansson - Lars Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT V= 5 -120 6/36
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 Ö+1 Kn -140 0/42

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
EDkn7642
Kkn73
kn8
#
53
E2
97
kn1098432
#
1098
104
EK1054
KD5
#
K
D9865
D632
E76

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N4710108
S4710108
Ö96223
V96223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Karen Nielsen - Thomas Davy 5D N= E 850 42/0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 4 S+1 5 650 37/5
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 Kn 650 37/5
Björn Karlsson - Ann Bomark Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S+1 Kn 650 37/5
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 S+1 Kn 650 37/5
Mona Berge - Ulla Öberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 S= 9 620 24/18
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 4 S= 9 620 24/18
Jan Öhman - Gunnar Olsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 S= 9 620 24/18
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S= 7 620 24/18
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 N= E 620 24/18
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 N= 9 620 24/18
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 N= K 620 24/18
Agneta Johansson - Lars Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N= K 620 24/18
Mona Andersson - Christian Frisk Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S= 9 620 24/18
Mats Andersson - Sten Ahlgren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N+3 E 200 14/28
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 3 S+1 9 170 12/30
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 5 Ö-3 6 150 10/32
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 E 140 8/34
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V-1 E 50 6/36
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 5 N-1 E -100 3/39
H.O. Thulin - Peter Moricz Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 N-1 E -100 3/39
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5D S-2 E -500 0/42

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
K93
EKkn2
ED8
854
#
kn82
4
10954
EK972
#
764
10987
kn7
Dkn106
#
ED105
D653
K632
3

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N71112118
S71112118
Ö62112
V62112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+2 D 480 31/11
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N+2 D 480 31/11
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+2 D 480 31/11
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N+2 D 480 31/11
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N+2 Kn 480 31/11
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 N+2 Kn 480 31/11
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 N+2 Kn 480 31/11
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N+2 D 480 31/11
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 N+2 D 480 31/11
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Karlsson - Ann Bomark 4 N+2 D 480 31/11
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N+2 D 480 31/11
Christer Östberg - Jan Walhagen H.O. Thulin - Peter Moricz 4 N+2 D 480 31/11
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 N+1 D 450 14/28
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 5 S= E 450 14/28
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 4 N+1 Kn 450 14/28
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+1 D 450 14/28
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+1 Kn 450 14/28
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 N= D 420 7/35
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mona Berge - Ulla Öberg 4 N= Kn 420 7/35
Mona Andersson - Christian Frisk Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N+2 D 200 4/38
Mats Andersson - Sten Ahlgren Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT N-1 D -50 1/41
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N-1 D -50 1/41

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Väst giv
alla i zon
#
9875
D84
1096
Dkn9
#
kn32
kn63
kn
K107654
#
1064
E105
EKD73
32
#
EKD
K972
8542
E8

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N46776
S46776
Ö87666
V87666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT V-2 9 200 40/2
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 Ö-2 E 200 40/2
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Karlsson - Ann Bomark 2 Ö-2 D 200 40/2
Mats Andersson - Sten Ahlgren Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT S+2 5 150 36/6
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 1 N+1 3 110 32/10
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N= E 110 32/10
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 S+1 Kn 110 32/10
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT V-1 9 100 28/14
Göran Nyqvist - Peter Perulf Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 1NT S= 5 90 26/16
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Karen Nielsen - Thomas Davy 1 N= E 80 23/19
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Lars Svensson 1 N= E 80 23/19
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mona Berge - Ulla Öberg 1NT V= 5 -90 18/24
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V= 4 -90 18/24
Christer Östberg - Jan Walhagen H.O. Thulin - Peter Moricz 2 Ö= E -90 18/24
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Jan Öhman - Gunnar Olsson 1NT S-1 6 -100 10/32
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 N-1 E -100 10/32
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N-1 E -100 10/32
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2 N-1 E -100 10/32
Mona Andersson - Christian Frisk Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N-1 E -100 10/32
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 V+1 D -110 4/38
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V+1 9 -120 2/40
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 3 S-3 Kn -300 0/42

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
K32
Ekn54
E3
KDkn6
#
Dkn97
K
K10854
E84
#
E8654
D83
D2
1073
#
10
109762
kn976
952

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N75935
S75935
Ö67498
V67498
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N= 4 620 42/0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 N+2 E 140 36/6
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mona Berge - Ulla Öberg 2 N+1 D 140 36/6
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N+1 D 140 36/6
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 N+1 D 140 36/6
H.O. Thulin - Peter Moricz Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 N= D 140 36/6
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim 4 Ö-2 9 100 30/12
Bodil Mörnstad - Carin Millar Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 Ö-1 2 50 28/14
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT N-1 4 -100 23/19
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N-1 3 -100 23/19
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N-1 D -100 23/19
Christer Östberg - Jan Walhagen Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1 D -100 23/19
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 2 -140 14/28
Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö= 2 -140 14/28
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3 Ö= 10 -140 14/28
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mona Andersson - Christian Frisk 2 Ö+1 9 -140 14/28
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö= 10 -140 14/28
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 1NTD N-1 4 -200 4/38
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 N-2 D -200 4/38
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 N-2 D -200 4/38
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 N-2 E -200 4/38
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 N-2 5 -200 4/38

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E85
kn96
Dkn4
ED106
#
kn94
10432
9653
84
#
K1063
KD8
107
Kkn92
#
D72
E75
EK82
753

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N89889
S89889
Ö54554
V54554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 4 430 40/2
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mona Andersson - Christian Frisk 3NT N+1 6 430 40/2
Christer Östberg - Jan Walhagen Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N+1 2 430 40/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT N= 6 400 31/11
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim 3NT N= 4 400 31/11
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT N= 3 400 31/11
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT S= 2 400 31/11
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N= 3 400 31/11
H.O. Thulin - Peter Moricz Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT N= 3 400 31/11
Bodil Mörnstad - Carin Millar Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2 Ö-2 E 200 24/18
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 1NT N+3 3 180 21/21
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Nicolae Östner - Evert Bengtsson 1NT N+3 D 180 21/21
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mona Berge - Ulla Öberg 1NT N+2 6 150 16/26
Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT N+2 7 150 16/26
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT N+2 3 150 16/26
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Karen Nielsen - Thomas Davy 3 S= 8 110 12/30
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 S= 4 90 8/34
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1 S+1 8 90 8/34
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 2 N= 10 90 8/34
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 N-1 10 -50 3/39
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N-1 10 -50 3/39
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5NT N-2 K -100 0/42

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Syd giv
alla i zon
#
E1042
Ekn5
E9432
7
#
kn9865
432
D5
E104
#
KD73
1097
K108
862
#

KD86
kn76
KDkn953

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N11101179
S11101178
Ö23262
V23262
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+3 7 690 41/1
Anitha Lindgren - Marian Krook H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT N+3 10 690 41/1
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT N+2 10 660 33/9
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N+2 8 660 33/9
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT N+2 10 660 33/9
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT N+2 2 660 33/9
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT N+2 2 660 33/9
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT N+2 8 660 33/9
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N+1 K 630 25/17
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT N+1 10 630 25/17
Mats Andersson - Sten Ahlgren Mona Berge - Ulla Öberg 3NT N= 3 600 21/21
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson 3NT S= 5 600 21/21
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim 2 N= 3 90 18/24
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S-1 6 -100 12/30
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT S-1 6 -100 12/30
Bibi Jönsson - Willy Landgren Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 5 N-1 10 -100 12/30
Bertil Ekelund - Torsten Eriksson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT N-1 5 -100 12/30
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Agneta Johansson - Lars Svensson 5 N-1 10 -100 12/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT N-2 7 -200 4/38
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N-2 3 -200 4/38
Mona Andersson - Christian Frisk Björn Karlsson - Ann Bomark 4 S-2 6 -200 4/38
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Karen Nielsen - Thomas Davy 3 N-4 10 -400 0/42

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
D94
D9643
Dkn6
E3
#
107
102
K853
Kkn985
#
kn2
Ekn875
E7
D1074
#
EK8653
K
10942
62

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N47697
S47697
Ö95735
V95735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Sten Ahlgren Mona Berge - Ulla Öberg 4 S= 8 420 42/0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+3 10 200 40/2
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 S+1 5 170 35/7
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 S+2 5 170 35/7
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S+2 10 170 35/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 S+2 10 170 35/7
Bibi Jönsson - Willy Landgren Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 S+1 10 140 22/20
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S= 5 140 22/20
Bertil Ekelund - Torsten Eriksson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 S+1 10 140 22/20
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Karen Nielsen - Thomas Davy 3 S= 10 140 22/20
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= 10 140 22/20
Anitha Lindgren - Marian Krook H.O. Thulin - Peter Moricz 3 S= 10 140 22/20
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 S+1 9 140 22/20
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson 3 S= 10 140 22/20
Mona Andersson - Christian Frisk Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S+1 2 140 22/20
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2NT N= 5 120 12/30
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 5 Ö-2 E 100 8/34
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim 1NT V-2 D 100 8/34
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 Ö-2 E 100 8/34
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö-1 E 50 4/38
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 S-1 10 -50 2/40
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S-2 9 -100 0/42

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
E107
E432
Dkn2
D98
#
D94
K1085
K106
Kkn7
#
Kkn6
Dkn6
E83
E1032
#
8532
97
9754
654

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N24232
S24232
Ö11911911
V119111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-1 7 100 42/0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 Ö= 9 -90 40/2
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 Ö+2 E -130 38/4
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson 1 V+3 7 -170 36/6
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT Ö+2 5 -180 33/9
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2NT Ö+2 9 -180 33/9
Jan Öhman - Gunnar Olsson Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim 1NT N-4 2 -200 30/12
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö= 7 -600 28/14
Björn Karlsson - Ann Bomark Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT Ö+1 7 -630 26/16
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mats Andersson - Sten Ahlgren 3NT Ö+2 9 -660 13/29
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö+2 7 -660 13/29
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö+2 9 -660 13/29
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT Ö+2 9 -660 13/29
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö+2 7 -660 13/29
Karen Nielsen - Thomas Davy Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 3NT Ö+2 6 -660 13/29
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT Ö+2 9 -660 13/29
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mona Andersson - Christian Frisk 3NT V+2 2 -660 13/29
Bodil Mörnstad - Carin Millar Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT Ö+2 6 -660 13/29
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT Ö+2 9 -660 13/29
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+2 9 -660 13/29
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3NT Ö+2 9 -660 13/29
Mona Berge - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT Ö+3 2 -690 0/42

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Öst giv
alla i zon
#
K653
Kkn1073
kn3
73
#
E92
985
KD10
D1082
#
kn
ED
E765
EK9654
#
D10874
642
9842
kn

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N00660
S00660
Ö13137713
V13137713
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö+3 4 -190 42/0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 Ö+1 4 -620 39/3
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 Ö+1 8 -620 39/3
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 5 Ö+2 9 -640 26/16
Mona Berge - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 5 Ö+2 8 -640 26/16
Jan Öhman - Gunnar Olsson Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim 5 Ö+2 6 -640 26/16
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 Ö+2 4 -640 26/16
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson H.O. Thulin - Peter Moricz 5 Ö+2 6 -640 26/16
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mona Andersson - Christian Frisk 5 Ö+2 8 -640 26/16
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 Ö+2 4 -640 26/16
Björn Karlsson - Ann Bomark Christer Östberg - Jan Walhagen 5 Ö+2 7 -640 26/16
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 5 Ö+2 10 -640 26/16
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson 5 Ö+2 8 -640 26/16
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Nicolae Östner - Evert Bengtsson 5 Ö+2 2 -640 26/16
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+4 7 -720 10/32
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mats Andersson - Sten Ahlgren 3NT V+4 7 -720 10/32
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V+4 7 -720 10/32
Bodil Mörnstad - Carin Millar Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT V+4 10 -720 10/32
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V+4 3 -720 10/32
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 6 Ö+1 2 -1390 3/39
Karen Nielsen - Thomas Davy Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 6 Ö+1 7 -1390 3/39
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars Persson - Pia Katarina Larsson 6NT Ö+1 7 -1470 0/42

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
EK65
1063
K93
kn92
#
D3
kn8
D42
D108643
#
1084
K54
Ekn76
K75
#
kn972
ED972
1085
E

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N5710107
S6710107
Ö75334
V75334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Ekelund - Torsten Eriksson Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 4 450 42/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 S+2 8 170 38/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N+2 4 170 38/4
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 N+2 7 170 38/4
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N= 7 140 30/12
Karen Nielsen - Thomas Davy Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 S= 4 140 30/12
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson 2 S+1 D 140 30/12
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S= 6 140 30/12
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N+1 5 140 30/12
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N= 5 110 21/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 N= 5 110 21/21
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 N= 4 110 21/21
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Mona Andersson - Christian Frisk 1 S+1 4 110 21/21
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 1NT V-1 3 50 16/26
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Mats Andersson - Sten Ahlgren Pass   13/29
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Agneta Johansson - Lars Svensson Pass   13/29
Mona Berge - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-1 6 -50 9/33
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Christer Östberg - Jan Walhagen 3 N-1 E -50 9/33
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 4 N-2 E -100 3/39
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 N-2 4 -100 3/39
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N-2 7 -100 3/39
Björn Karlsson - Ann Bomark H.O. Thulin - Peter Moricz 4 N-2 4 -100 3/39

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
Kkn95
E5
D5
108432
#
E10642
7
K102
EDkn5
#
D8
K10843
kn743
K9
#
73
Dkn962
E986
76

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N55645
S55645
Ö88798
V88798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V-2 E 100 36/6
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V-2 3 100 36/6
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 Ö-2 D 100 36/6
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V-2 E 100 36/6
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT V-2 3 100 36/6
Björn Karlsson - Ann Bomark H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT Ö-2 6 100 36/6
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V-2 2 100 36/6
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3NT V-1 5 50 21/21
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Mats Andersson - Sten Ahlgren 2NT V-1 E 50 21/21
Bertil Ekelund - Torsten Eriksson Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 2NT Ö-1 7 50 21/21
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2NT V-1 3 50 21/21
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Christer Östberg - Jan Walhagen 2NT V-1 10 50 21/21
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V-1 E 50 21/21
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Mona Andersson - Christian Frisk 4 V-1 D 50 21/21
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson 2NT Ö-1 7 50 21/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 V= E -110 12/30
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 1NT Ö+1 Kn -120 10/32
Karen Nielsen - Thomas Davy Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 V+1 E -140 8/34
Mona Berge - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT Ö+1 9 -150 5/37
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2NT Ö+1 6 -150 5/37
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V= 10 -400 1/41
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT Ö= 9 -400 1/41

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Nord giv
alla i zon
#
53
106
EK10
E87653
#
EDkn
Ekn9832
9
kn109
#
1098
K54
Dkn852
K2
#
K7642
D7
7643
D4

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N64253
S74253
Ö6911810
V6911810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 V+2 E -170 41/1
Jane Brändemar - Nina Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V+2 8 -170 41/1
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 V+3 E -200 26/16
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-2 K -200 26/16
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V+3 E -200 26/16
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 2 V+3 6 -200 26/16
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V+2 E -200 26/16
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V+3 10 -200 26/16
Karen Nielsen - Thomas Davy Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 2 V+3 E -200 26/16
Terezia Lagerman - Bengt Rylander H.O. Thulin - Peter Moricz 2 V+3 E -200 26/16
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+3 E -200 26/16
Anitha Lindgren - Marian Krook Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 V+2 K -200 26/16
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 V+3 E -200 26/16
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+3 5 -200 26/16
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Björn Karlsson - Ann Bomark 3 V+2 E -200 26/16
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 V= E -620 12/30
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 E -650 5/37
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V+1 6 -650 5/37
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Mona Berge - Ulla Öberg 4 V+1 E -650 5/37
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mona Andersson - Christian Frisk 4 V+1 E -650 5/37
Bodil Mörnstad - Carin Millar Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 E -650 5/37
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V+1 E -650 5/37

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
6
ED742
9
EDkn865
#
K874
103
E765
1092
#
EDkn9
kn9865
kn84
K
#
10532
K
KD1032
743

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N116868
S116868
Ö26474
V26474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V-4 9 200 42/0
Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N+2 Kn 170 40/2
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V-3 9 150 35/7
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö-3 9 150 35/7
Karen Nielsen - Thomas Davy Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 4 N+1 E 150 35/7
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Björn Karlsson - Ann Bomark 2 N+3 4 150 35/7
Bodil Mörnstad - Carin Millar Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N= E 130 27/15
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+2 8 130 27/15
Jane Brändemar - Nina Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N+2 K 130 27/15
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 N= E 130 27/15
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Christer Östberg - Jan Walhagen 3 V-2 9 100 21/21
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-2 9 100 21/21
Anitha Lindgren - Marian Krook Nicolae Östner - Evert Bengtsson 1NT S= 4 90 18/24
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 2 V-1 9 50 15/27
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V-1 6 50 15/27
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 N-1 E -50 11/31
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mona Andersson - Christian Frisk 5 N-1 E -50 11/31
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Mona Berge - Ulla Öberg 5 N-2 8 -100 7/35
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 N-2 E -100 7/35
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 V= E -110 4/38
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 9 -140 2/40
Terezia Lagerman - Bengt Rylander H.O. Thulin - Peter Moricz 5D N-2 5 -300 0/42

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
Dkn4
8742
K5
D1098
#
E65
KD109
D10974
4
#
8732
E5
32
Kkn753
#
K109
kn63
Ekn86
E62

Optimalt kontrakt: 1 V= -70
 NT
N65666
S65666
Ö77666
V77666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT S+2 K 150 41/1
H.O. Thulin - Peter Moricz Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 1NT S+2 5 150 41/1
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT S+1 7 120 30/12
Mona Berge - Ulla Öberg Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT S+1 10 120 30/12
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S+1 K 120 30/12
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT N+1 3 120 30/12
Bertil Ekelund - Torsten Eriksson Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 1NT S+1 4 120 30/12
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT N+1 5 120 30/12
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT S+1 K 120 30/12
Bodil Mörnstad - Carin Millar Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT N+1 7 120 30/12
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S+1 4 120 30/12
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S= 4 90 20/22
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 V-1 4 50 15/27
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 2NT V-1 K 50 15/27
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim 2NT V-1 K 50 15/27
Anitha Lindgren - Marian Krook Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 Ö-1 6 50 15/27
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Mona Andersson - Christian Frisk 1NT S-1 4 -100 9/33
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT S-1 5 -100 9/33
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 N-2 8 -200 4/38
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Christer Östberg - Jan Walhagen 1NT S-2 5 -200 4/38
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT N-2 5 -200 4/38
Björn Karlsson - Ann Bomark Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT N-3 5 -300 0/42

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
873
EK103
EKD2
KD
#
EK5
96
4
E987432
#
kn104
kn872
109753
10
#
D962
D54
kn86
kn65

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N57779
S67779
Ö75554
V75554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Sten Ahlgren 3D N= 10 530 42/0
H.O. Thulin - Peter Moricz Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3D V-2 E 500 40/2
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+1 10 430 37/5
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N+1 10 430 37/5
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N= 10 400 31/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim 3NT N= 10 400 31/11
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N= 5 400 31/11
Björn Karlsson - Ann Bomark Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT N= 10 400 31/11
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Mona Andersson - Christian Frisk 3D V-1 E 200 25/17
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3D V-1 E 200 25/17
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT N+1 10 150 21/21
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2NT N+1 10 150 21/21
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 N= 10 140 17/25
Bodil Mörnstad - Carin Millar Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 N= 10 140 17/25
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 V-1 E 100 14/28
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 S-1 4 -50 10/32
Bertil Ekelund - Torsten Eriksson Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 4 S-1 4 -50 10/32
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S-1 E -50 10/32
Mona Berge - Ulla Öberg Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S-2 4 -100 3/39
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-2 10 -100 3/39
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Christer Östberg - Jan Walhagen 3 S-2 4 -100 3/39
Anitha Lindgren - Marian Krook Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 S-2 4 -100 3/39

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
K2
ED87
EK98
1052
#
Ekn94
kn52
D103
EK7
#
753
94
kn765
D943
#
D1086
K1063
42
kn86

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66967
S66967
Ö76466
V76466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Peter Moricz Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NTD N= 4 180 42/0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mona Andersson - Christian Frisk 3 N= 7 140 40/2
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mats Andersson - Sten Ahlgren 1NT N+1 6 120 36/6
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N+1 4 120 36/6
Christer Östberg - Jan Walhagen Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson 1NT N+1 3 120 36/6
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 Ö-2 8 100 29/13
Karen Nielsen - Thomas Davy Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 Ö-2 4 100 29/13
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö-2 6 100 29/13
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö-2 4 100 29/13
Mona Berge - Ulla Öberg Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 1NT N= 4 90 20/22
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT N= 3 90 20/22
Björn Karlsson - Ann Bomark Nicolae Östner - Evert Bengtsson 1NT N= 9 90 20/22
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT N= 7 90 20/22
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT N= 9 90 20/22
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 V-1 K 50 10/32
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 V-1 4 50 10/32
Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 2 V-1 E 50 10/32
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V-1 E 50 10/32
Bodil Mörnstad - Carin Millar Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö-1 4 50 10/32
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 1NT N-1 4 -50 3/39
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2NT S-1 9 -50 3/39
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4D N-1 9 -100 0/42

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KD43
9
Ekn742
E97
#
E76
1052
KD1086
53
#
9852
E843
93
K104
#
kn10
KDkn76
5
Dkn862

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N107888
S107888
Ö35444
V35444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Berge - Ulla Öberg Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 3NT S+1 5 630 41/1
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT N+1 2 630 41/1
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 4 600 33/9
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT S= K 600 33/9
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S= 3 600 33/9
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT N= 3 600 33/9
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S= 6 600 33/9
Christer Östberg - Jan Walhagen Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson 3NT N= 3 600 33/9
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2NT N+2 3 180 26/16
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 S+1 5 140 24/18
Björn Karlsson - Ann Bomark Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 S+2 D 130 21/21
H.O. Thulin - Peter Moricz Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S= K 130 21/21
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2NT N= 5 120 18/24
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mona Andersson - Christian Frisk 2 N= 9 110 16/26
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mats Andersson - Sten Ahlgren 3NT N-1 9 -100 11/31
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT N-1 5 -100 11/31
Karen Nielsen - Thomas Davy Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N-1 3 -100 11/31
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2NT N-1 9 -100 11/31
Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 3NT N-2 4 -200 3/39
Bodil Mörnstad - Carin Millar Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N-2 9 -200 3/39
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N-2 9 -200 3/39
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S-2 8 -200 3/39

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D6
KD97
K53
D1043
#
EKkn8
52
kn107
kn975
#
10954
E108
8642
K8
#
732
kn643
ED9
E62

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N87967
S87967
Ö56476
V56476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Berge - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 3 N+1 5 170 40/2
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 1 S+3 Kn 170 40/2
Christer Östberg - Jan Walhagen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+2 K 170 40/2
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 S= K 140 24/18
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N= 6 140 24/18
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Karen Nielsen - Thomas Davy 3 N= 10 140 24/18
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+1 E 140 24/18
Bertil Ekelund - Torsten Eriksson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1 S+2 E 140 24/18
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 N= 4 140 24/18
Mats Andersson - Sten Ahlgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N= 10 140 24/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N= K 140 24/18
Björn Karlsson - Ann Bomark Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 N= 5 140 24/18
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3 N= 4 140 24/18
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson H.O. Thulin - Peter Moricz 3 S= E 140 24/18
Jane Brändemar - Nina Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S+1 E 140 24/18
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N+1 8 140 24/18
Bodil Mörnstad - Carin Millar Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT S+1 E 120 10/32
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N= 10 110 7/35
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 N= 10 110 7/35
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Pass   4/38
Mona Andersson - Christian Frisk Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S-1 E -50 2/40
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N-2 4 -100 0/42

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Dkn53
1043
K862
106
#
74
K87
E109754
D3
#
109
E92
Dkn3
EKkn72
#
EK862
Dkn65

9854

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33695
S33695
Ö910648
V810648
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Sten Ahlgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 V-2 3 200 42/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 N= E 140 35/7
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S= D 140 35/7
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S= D 140 35/7
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 N= K 140 35/7
Bodil Mörnstad - Carin Millar Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= 7 140 35/7
Anitha Lindgren - Marian Krook Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S= D 140 35/7
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V-1 D 100 23/19
Mona Berge - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö-1 E 100 23/19
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT Ö-1 E 100 23/19
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 V-1 D 100 23/19
Jane Brändemar - Nina Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V-1 10 100 23/19
Mona Andersson - Christian Frisk Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö-1 2 100 23/19
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 E -100 16/26
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 Ö+1 E -110 14/28
Björn Karlsson - Ann Bomark Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2NT Ö= 5 -120 10/32
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson H.O. Thulin - Peter Moricz 2NT Ö= 2 -120 10/32
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT Ö= 9 -120 10/32
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 V= D -130 4/38
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V+1 Kn -130 4/38
Christer Östberg - Jan Walhagen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+2 E -130 4/38
Bertil Ekelund - Torsten Eriksson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V+2 10 -150 0/42

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Kkn9872
kn64
K62
K
#
10643
ED9
1085
875
#
E
K75
Ekn73
E9432
#
D5
10832
D94
Dkn106

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N54676
S54676
Ö89766
V89766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2D N+1 E 870 41/1
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2D N+1 E 870 41/1
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christer Östberg - Jan Walhagen 4 V-3 4 150 37/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-3 D 150 37/5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 N= E 140 34/8
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT V-2 9 100 29/13
Björn Karlsson - Ann Bomark Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 Ö-2 5 100 29/13
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 V-2 4 100 29/13
H.O. Thulin - Peter Moricz Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö-2 D 100 29/13
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö-1 2 50 19/23
Göran Nyqvist - Peter Perulf Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 Ö-1 D 50 19/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 Ö-1 D 50 19/23
Karen Nielsen - Thomas Davy Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V-1 K 50 19/23
Anitha Lindgren - Marian Krook Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V-1 K 50 19/23
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 V-1 6 50 19/23
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N-1 5 -100 12/30
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 3 Ö= D -110 10/32
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2D N-1 E -200 4/38
Mona Berge - Ulla Öberg Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2D N-1 5 -200 4/38
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N-2 5 -200 4/38
Mats Andersson - Sten Ahlgren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2D N-1 E -200 4/38
Mona Andersson - Christian Frisk Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N-2 E -200 4/38

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Dkn10
Kkn63
65
K1052
#
K42
D109754
E9
87
#
E953
E82
K832
D6
#
876

Dkn1074
Ekn943

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N98466
S97466
Ö45977
V45977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V-3 D 300 42/0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-2 6 200 39/3
Björn Karlsson - Ann Bomark Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2 Ö-2 4 200 39/3
Göran Nyqvist - Peter Perulf Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3 N+1 8 130 36/6
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christer Östberg - Jan Walhagen 3 N= E 110 33/9
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S= 2 110 33/9
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 V-1 3 100 26/16
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 Ö-1 D 100 26/16
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 V-1 6 100 26/16
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 1NT V-1 6 100 26/16
H.O. Thulin - Peter Moricz Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V-1 6 100 26/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-1 E -50 20/22
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V= D -110 14/28
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 2 V= 6 -110 14/28
Mats Andersson - Sten Ahlgren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V= D -110 14/28
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 Ö= 9 -110 14/28
Mona Andersson - Christian Frisk Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 V= D -110 14/28
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT V+1 3 -120 8/34
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+1 5 -140 3/39
Mona Berge - Ulla Öberg Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 V= K -140 3/39
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 V+1 2 -140 3/39
Karen Nielsen - Thomas Davy Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= 6 -140 3/39

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Syd giv
alla i zon
#
kn
E8543
kn98
Ekn83
#
D
Kkn
EK765
KD972
#
E943
9762
D3
1065
#
K1087652
D10
1042
4

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N33473
S33473
Ö1098610
V1099610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5D Ö-2 D 500 42/0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-3 Kn 300 38/4
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mats Andersson - Sten Ahlgren 5 V-3 Kn 300 38/4
Björn Karlsson - Ann Bomark Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V-3 Kn 300 38/4
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 5 Ö-2 5 200 32/10
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 Ö-2 4 200 32/10
Björn Klefbohm - Magnus Friberg H.O. Thulin - Peter Moricz 5D Ö-1 7 200 32/10
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V= Kn -110 25/17
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 3 V= Kn -110 25/17
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 V= Kn -110 25/17
Christer Östberg - Jan Walhagen Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V= Kn -110 25/17
Mona Berge - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V+1 Kn -130 14/28
Göran Nyqvist - Peter Perulf Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V= D -130 14/28
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö= 2 -130 14/28
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V+1 E -130 14/28
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= E -130 14/28
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 V= E -130 14/28
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Christian Frisk 2 V+2 Kn -130 14/28
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2D S-1 E -200 6/36
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4D S-2 E -500 4/38
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö= 10 -600 2/40
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT Ö+1 7 -630 0/42

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.06

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
Dkn52
Dkn542
74
ED
#
E86
97
ED8
kn8542
#
10943
E108
K5
K973
#
K7
K63
kn109632
106

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N47754
S47754
Ö95688
V95688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 2 N+1 7 140 42/0
Mona Berge - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N= 7 110 36/6
Göran Nyqvist - Peter Perulf Karen Nielsen - Thomas Davy 2 N= 10 110 36/6
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 N= 3 110 36/6
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N= 10 110 36/6
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 N= 4 110 36/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V-1 5 50 30/12
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S-1 4 -50 21/21
Sig-Britt Dahlquist - Ann-Britt Ingerheim Hanna Lewandowski - Judit Derzsi-Jalgard 3 N-1 7 -50 21/21
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 N-1 K -50 21/21
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 N-1 10 -50 21/21
Björn Klefbohm - Magnus Friberg H.O. Thulin - Peter Moricz 3 N-1 10 -50 21/21
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Christian Frisk 3 N-1 7 -50 21/21
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N-1 10 -50 21/21
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT S-1 4 -50 21/21
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 1NT S-2 2 -100 10/32
Björn Karlsson - Ann Bomark Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT S-2 2 -100 10/32
Christer Östberg - Jan Walhagen Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT S-2 5 -100 10/32
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bertil Ekelund - Torsten Eriksson 3 V= 7 -110 5/37
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 Ö= 3 -110 5/37
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= D -130 2/40
Sonja Lindblom - Gunilla Oredsson Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT N-3 3 -150 0/42