Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
BK Bridgehuset » onsdag 19/7 scratch 2017-07-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 19/7 scratch 2017-07-19

Partävling, 19 bord, 37 par. Antal brickor: 24. Medel: 407.2.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 4, Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson
14 Ö= -420 8.0 24% 8 24.0%1065Kn765642D85 EKKn984Kn83K932
24 Ö+1 -450 0.0 0% 8 12.0%K826542Kn53DKn6 10ED87K964K983
Rond 2, som NS mot par 5, Anders Olsson - Sten Ahlgren
34 Ö+3 -710 1.0 3% 9 9.0%K4Kn6Kn98654D76 537432ED98542
42 Ö+2 -170 18.0 53% 27 20.0%Kn52EDKnD754397 D9874363K109E2
Rond 3, som ÖV mot par 6, Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson
53NT Ö= 400 6.0 18% 33 19.6%8EKKnK542EKn1076 EKKn9632763Kn83
64 N+1 -450 9.0 26% 42 20.7%D2942Kn108432102 Kn10453D976EK95
Rond 4, som ÖV mot par 7, Lars G Svensson - Kerstin Degermark
74 S= -620 24.0 71% 66 27.9%894Kn9875Kn10975 KD25KD6EK8642
83NT V+1 430 15.0 44% 81 29.9%K742Kn972EKKn106 E5EKDKn1076K987
Rond 5, som NS mot par 8, Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson
94 Ö-2 200 32.0 94% 113 37.0%D8742E106951075 103D5KDKn32KD94
101 Ö= -80 17.0 50% 130 38.3%K658310984KDKn5 E8109654Kn765E7
Rond 6, som NS mot par 9, Göran Nyqvist - Peter Perulf
113NT Ö+1 -430 6.0 18% 136 36.5%EKn542Kn1098E432 K83K8755432109
121NT V-2 100 10.0 29% 146 35.8%1076EKD9Kn108396 EK831075K6Kn1087
Rond 7, som NS mot par 10, Gunilla Wallin - Mats Andersson
134 S+1 650 29.0 85% 175 39.6%10842KKn75ED474 EK976E10928723
141NT S-1 -50 19.0 56% 194 40.8%43K94D87631054 ED85ED2952KD9
Rond 8, som ÖV mot par 11, Stig Unoson - Ulla Wästberg
152 N+2 -170 18.0 53% 212 41.6%965D83D587642 107210E92EK10953
163 V-1 -100 29.0 85% 241 44.3%987874E1052765 E1043E3DKn864K10
Rond 9, som NS mot par 12, Terezia Lagerman - Bengt Rylander
173 V+1 -170 32.0 94% 273 47.2%10Kn10842109KKn965 32E63ED874343
184 Ö= -420 19.0 56% 292 47.7%1062982K76Kn1043 E8K10754ED3292
Rond 10, som NS mot par 1, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
192 S+1 110 23.0 68% 315 48.8%7E538764EK654 D928764EKD327
204 V-1 100 30.0 88% 345 50.8%96954KnKDKn6432 K742K8109641075
Rond 11, som NS mot par 2, Ulla Borgström - Monica Wester
212 N-2 -200 9.0 26% 354 49.6%DKn4D64E7631075 976EKKnKn92KD82
223 Ö-1 100 6.0 18% 360 48.1%KKn763KnK86EK42 94E7EKn43D10986
Rond 12, som NS mot par 3, Adam Wasserstrom - Karin Eresund
232D N= 180 26.0 76% 386 49.3%E754K83EK9874 KnDKn963Kn10542Kn2
243 S= 140 28.0 82% 414 50.7%KnD853D9756543 K973EKn1097KKn8K

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Nord giv
ingen i zon
1065
kn765
642
D85
432
K108
1095
E1074
D7
ED932
EKD7
kn6
EKkn98
4
kn83
K932

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N63373
S63373
Ö7101068
V7101068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 3 Ö-1 E 50 34.0/0.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 S-1 E -50 32.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Karlsson - Thomas Davy 3 S-2 K -100 29.0/5.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 S-2 8 -100 29.0/5.0
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= E -140 25.0/9.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 Ö= E -140 25.0/9.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 S-3 K -150 22.0/12.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 Ö+2 E -170 19.0/15.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Milan Korac - Bengt Nilsson 2 Ö+2 K -170 19.0/15.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= E -420 8.0/26.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= E -420 8.0/26.0
Gunilla Wallin - Mats Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= E -420 8.0/26.0
Anita Olofsson - Mona Berge Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= E -420 8.0/26.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= E -420 8.0/26.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 4 Ö= E -420 8.0/26.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Nicolae Östner - Mats Mårtensson 4 Ö= E -420 8.0/26.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö= E -420 8.0/26.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö= E -420 8.0/26.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö     - -/11.7

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Öst giv
N-S i zon
K82
6542
kn53
Dkn6
E54
1093
ED107
E54
Dkn9763
Kkn
82
1072
10
ED87
K964
K983

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N77657
S87857
Ö55486
V56586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 3 N+1 D 170 34.0/0.0
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 S+1 E 110 31.0/3.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 N= E 110 31.0/3.0
Gunilla Wallin - Mats Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V-2 D 100 28.0/6.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö-1 2 50 25.0/9.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Milan Korac - Bengt Nilsson 3 Ö-1 E 50 25.0/9.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2 S-1 E -100 22.0/12.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö= 2 -110 18.0/16.0
Anita Olofsson - Mona Berge Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= 6 -110 18.0/16.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö= 3 -110 18.0/16.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+1 E -140 11.0/23.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö+1 4 -140 11.0/23.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 Ö= E -140 11.0/23.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 V= D -140 11.0/23.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Karlsson - Thomas Davy 3 Ö+1 E -170 5.0/29.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Nicolae Östner - Mats Mårtensson 2 Ö+2 E -170 5.0/29.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N-3 8 -300 2.0/32.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 4 Ö+1 E -450 0.0/34.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö     - -/11.7

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Syd giv
Ö-V i zon
K4
kn6
kn98654
D76
872
D98
K1072
K103
EDkn1096
EK105
3
Ekn
53
7432
ED
98542

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N44000
S34000
Ö99121212
V99121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö+2 E -680 19.0/15.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 4 Ö+2 5 -680 19.0/15.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö+2 5 -680 19.0/15.0
Gunilla Wallin - Mats Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+2 5 -680 19.0/15.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 Ö+2 5 -680 19.0/15.0
Anita Olofsson - Mona Berge Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+2 3 -680 19.0/15.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö+2 E -680 19.0/15.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 5 Ö+1 9 -680 19.0/15.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö+2 5 -680 19.0/15.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+2 E -680 19.0/15.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 Ö+2 3 -680 19.0/15.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö+2 E -680 19.0/15.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö+2 E -680 19.0/15.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö+2 E -680 19.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+2 E -680 19.0/15.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö+2 E -680 19.0/15.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+3 9 -710 1.0/33.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Nicolae Östner - Mats Mårtensson 4 Ö+3 9 -710 1.0/33.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/14.9

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Väst giv
alla i zon
kn52
EDkn
D7543
97
E106
984
E86
10864
K
K10752
kn2
KDkn53
D98743
63
K109
E2

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N37385
S37385
Ö95947
V95947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö-2 3 200 34.0/0.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S= 9 140 31.0/3.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S= 9 140 31.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö-1 E 100 28.0/6.0
Anita Olofsson - Mona Berge Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö= E -140 25.0/9.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 Ö+1 9 -140 25.0/9.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+2 8 -170 18.0/16.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö+1 E -170 18.0/16.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+2 E -170 18.0/16.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Milan Korac - Bengt Nilsson 3 Ö+1 E -170 18.0/16.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Nicolae Östner - Mats Mårtensson 2 Ö+2 E -170 18.0/16.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Kent Hermansson - Lars Becklén 3D S-1 9 -200 12.0/22.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S-3 10 -300 10.0/24.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 4 V= E -620 4.0/30.0
Gunilla Wallin - Mats Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= E -620 4.0/30.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 Ö= E -620 4.0/30.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö= E -620 4.0/30.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö= E -620 4.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/14.9

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Nord giv
N-S i zon
75
9852
E1096
D94
EKkn9632
763
kn83
8
EKkn
K542
Ekn1076
D104
D104
D7
K8532

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N54422
S54422
Ö8991111
V8991111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT V-3 6 150 34.0/0.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT Ö-1 2 50 31.0/3.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT Ö-1 2 50 31.0/3.0
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT Ö= D -400 28.0/6.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= 2 -420 22.0/12.0
Anita Olofsson - Mona Berge Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V= 6 -420 22.0/12.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Milan Korac - Bengt Nilsson 4 V= 6 -420 22.0/12.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V= 7 -420 22.0/12.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= 9 -420 22.0/12.0
Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson Anita Martinsson - Ulla Öberg 4 V+1 4 -450 14.0/20.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunilla Wallin - Mats Andersson 4 V+1 9 -450 14.0/20.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 V+1 9 -450 14.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT Ö+2 3 -460 9.0/25.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Nicolae Östner - Mats Mårtensson 3NT Ö+2 4 -460 9.0/25.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+2 9 -480 3.0/31.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V+2 9 -480 3.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 V+2 E -480 3.0/31.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Östen Svantesson - Klas Bellander 4 V+2 7 -480 3.0/31.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson     - -/13.2

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Öst giv
Ö-V i zon
EK876
KD107
K5
87
kn104
53
D976
EK95
D2
942
kn108432
102
953
Ekn86
E
Dkn643

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N96111010
S96111010
Ö37233
V37233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson Anita Martinsson - Ulla Öberg 4 N+1 10 450 25.0/9.0
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 N+1 Kn 450 25.0/9.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+1 E 450 25.0/9.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 S+1 E 450 25.0/9.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N+1 Kn 450 25.0/9.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N+1 Kn 450 25.0/9.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 S+1 E 450 25.0/9.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Nicolae Östner - Mats Mårtensson 4 S+1 5 450 25.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S+1 E 450 25.0/9.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S+1 E 450 25.0/9.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= Kn 420 11.0/23.0
Anita Olofsson - Mona Berge Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N= 10 420 11.0/23.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunilla Wallin - Mats Andersson 4 S= E 420 11.0/23.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 N= 3 420 11.0/23.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT S-1 6 -50 4.0/30.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Milan Korac - Bengt Nilsson 4 N-1 10 -50 4.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 10 -50 4.0/30.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Östen Svantesson - Klas Bellander 6 N-3 10 -150 0.0/34.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson     - -/13.2

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Syd giv
alla i zon
Ekn1094
108732
1043
KD2
5
KD6
EK8642
8
94
kn9875
kn10975
7653
EKDkn6
E2
D3

Optimalt kontrakt: 6D V-2 500
 NT
N3511117
S3511117
Ö108126
V108126
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Mats Andersson Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 5D S+1 E 1050 34.0/0.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4D S+1 E 990 32.0/2.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Ulla Wästberg 5D S= E 850 29.0/5.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Milan Korac - Bengt Nilsson 5D S= E 850 29.0/5.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4D S= E 790 26.0/8.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4 S+2 E 680 23.0/11.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Östen Svantesson - Klas Bellander 4 S+2 E 680 23.0/11.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Borgström - Monica Wester 5 S= E 650 17.0/17.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 S= E 650 17.0/17.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 5 S= E 650 17.0/17.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 K 650 17.0/17.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 S= E 620 10.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Björn Karlsson - Thomas Davy 4 S= E 620 10.0/24.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Nicolae Östner - Mats Mårtensson 4 S= K 620 10.0/24.0
Anita Olofsson - Mona Berge Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 5D V-1 E 200 6.0/28.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V= 10 -130 3.0/31.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 V= 10 -130 3.0/31.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Kent Hermansson - Lars Becklén 5 V= 8 -600 0.0/34.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg     - 18.8/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Väst giv
ingen i zon
1093
10865
852
ED3
E5
EKD
kn1076
K987
K742
kn972
EK
kn106
Dkn86
43
D943
542

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N24343
S24343
Ö1091089
V1091089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V-1 10 50 34.0/0.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT V= 5 -400 31.0/3.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 3NT V= 5 -400 31.0/3.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 10 -430 19.0/15.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT V+1 5 -430 19.0/15.0
Gunilla Wallin - Mats Andersson Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT V+1 6 -430 19.0/15.0
Anita Olofsson - Mona Berge Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 3NT V+1 5 -430 19.0/15.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+1 8 -430 19.0/15.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+1 3 -430 19.0/15.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT V+1 5 -430 19.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Björn Karlsson - Thomas Davy 3NT V+1 E -430 19.0/15.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Nicolae Östner - Mats Mårtensson 3NT V+1 9 -430 19.0/15.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 3NT V+1 5 -430 19.0/15.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT V+2 10 -460 4.0/30.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V+2 3 -460 4.0/30.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö+2 6 -460 4.0/30.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö+2 3 -460 4.0/30.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT Ö+2 6 -460 4.0/30.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg     - 18.8/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Nord giv
Ö-V i zon
D8742
E106
95
1075
Ekn9
972
E10864
62
K65
Kkn843
7
Ekn83
103
D5
KDkn32
KD94

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N66365
S65365
Ö77978
V77977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4 Ö-2 10 200 32.0/2.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Kent Hermansson - Lars Becklén 3 Ö-2 K 200 32.0/2.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Karlsson - Thomas Davy 4 Ö-2 D 200 32.0/2.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 Ö-1 K 100 25.0/9.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 V-1 K 100 25.0/9.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 Ö-1 K 100 25.0/9.0
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-1 D 100 25.0/9.0
Gunilla Wallin - Mats Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S-1 9 -50 20.0/14.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 S-2 E -100 18.0/16.0
Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö= 2 -110 14.0/20.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö= K -110 14.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö= K -110 14.0/20.0
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 Ö= 10 -140 9.0/25.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö= K -140 9.0/25.0
Anita Olofsson - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S-3 2 -150 6.0/28.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Östen Svantesson - Klas Bellander 2D S-2 2 -300 4.0/30.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3D S-3 9 -500 2.0/32.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT V= 5 -600 0.0/34.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar     - -/13.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Öst giv
alla i zon
K65
83
10984
KDkn5
D32
ED7
E32
10642
kn10974
Kkn2
KD
983
E8
109654
kn765
E7

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N78756
S78756
Ö65687
V65687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö-2 E 200 34.0/0.0
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+1 4 140 32.0/2.0
Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT V-1 Kn 100 28.0/6.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö-1 10 100 28.0/6.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2NT V-1 5 100 28.0/6.0
Gunilla Wallin - Mats Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Pass   22.0/12.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark Pass   22.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Björn Klefbohm - Magnus Friberg Pass   22.0/12.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 1 Ö= E -80 17.0/17.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Milan Korac - Bengt Nilsson 1 Ö= E -80 17.0/17.0
Anita Olofsson - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 1 Ö+1 E -110 11.0/23.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 Ö+1 10 -110 11.0/23.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 Ö= 5 -110 11.0/23.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Östen Svantesson - Klas Bellander 1 Ö+1 E -110 11.0/23.0
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT V+1 K -120 4.0/30.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT V+1 K -120 4.0/30.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 1NT V+1 K -120 4.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Karlsson - Thomas Davy 1 Ö+2 5 -140 0.0/34.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar     - -/13.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Syd giv
ingen i zon
Ekn542
kn109
8
E432
7
6
ED10976
KD876
D1096
ED432
Kkn
kn5
K83
K875
5432
109

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N22673
S22673
Ö1011657
V1011657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 3NT Ö-2 3 100 33.0/1.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 5 V-2 E 100 33.0/1.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-1 3 50 30.0/4.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N-2 K -100 28.0/6.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 N-3 K -150 25.0/9.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+2 E -150 25.0/9.0
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V= E -400 17.0/17.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunilla Wallin - Mats Andersson 5 V= 8 -400 17.0/17.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT Ö= 3 -400 17.0/17.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5 V= Kn -400 17.0/17.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Thomas Ålander - Christina Kronlund 3NT Ö= 3 -400 17.0/17.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT Ö= K -400 17.0/17.0
Anita Olofsson - Mona Berge Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT Ö+1 K -430 6.0/28.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT Ö+1 10 -430 6.0/28.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT Ö+1 3 -430 6.0/28.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Björn Karlsson - Thomas Davy 3NT Ö+1 K -430 6.0/28.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Nicolae Östner - Mats Mårtensson 3NT Ö+1 3 -430 6.0/28.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT Ö+2 5 -460 0.0/34.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg     - 12.5/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Väst giv
N-S i zon
1076
EKD9
kn1083
96
D92
kn43
954
E432
kn54
862
ED72
KD5
EK83
1075
K6
kn1087

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N77888
S77888
Ö65455
V65455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Klas Bellander Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NTD V-2 K 300 34.0/0.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V-4 K 200 32.0/2.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 N= E 140 30.0/4.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunilla Wallin - Mats Andersson 2 N= K 110 24.0/10.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 2 N= 2 110 24.0/10.0
Anita Olofsson - Mona Berge Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2 N= K 110 24.0/10.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N= K 110 24.0/10.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 N= K 110 24.0/10.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1NT V-2 E 100 10.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 1NT V-2 E 100 10.0/24.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT V-2 D 100 10.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Thomas Ålander - Christina Kronlund 1 Ö-2 E 100 10.0/24.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Milan Korac - Bengt Nilsson 1NT V-2 K 100 10.0/24.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1NT V-2 10 100 10.0/24.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Björn Karlsson - Thomas Davy 1NT V-2 E 100 10.0/24.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Nicolae Östner - Mats Mårtensson 1NT V-2 E 100 10.0/24.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT V-2 E 100 10.0/24.0
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT V-1 E 50 0.0/34.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg     - 12.5/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Nord giv
alla i zon
10842
Kkn75
ED4
74
D5
D83
Kkn93
D1095
kn3
64
1065
EKkn862
EK976
E1092
872
3

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N6812117
S6812117
Ö75122
V75122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Björn Karlsson - Thomas Davy 5D Ö-3 E 800 34.0/0.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Anita Olofsson - Mona Berge 4 S+1 D 650 29.0/5.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Gunilla Wallin - Mats Andersson 4 S+1 3 650 29.0/5.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S+1 10 650 29.0/5.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N+1 3 650 29.0/5.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S+2 5 200 17.0/17.0
Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 S+2 3 200 17.0/17.0
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S+2 9 200 17.0/17.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Borgström - Monica Wester 3 S+2 5 200 17.0/17.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 S+2 5 200 17.0/17.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Nicolae Östner - Mats Mårtensson 3 S+2 3 200 17.0/17.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S+2 3 200 17.0/17.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 S+2 9 200 17.0/17.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 S+1 9 170 6.0/28.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+1 3 170 6.0/28.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S+1 9 170 6.0/28.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Östen Svantesson - Klas Bellander 3 Ö-1 E 100 2.0/32.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Kristin Ekholm - Anders Nordberg 4 N-1 E -100 0.0/34.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark     - 19.0/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Öst giv
ingen i zon
43
K94
D8763
1054
K7
kn7653
Kkn10
kn62
kn10962
108
E4
E873
ED85
ED2
952
KD9

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N68667
S68667
Ö75775
V75776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Björn Karlsson - Thomas Davy 1NT S+1 5 120 34.0/0.0
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S= 3 90 31.0/3.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT S= 3 90 31.0/3.0
Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 1NT S-1 3 -50 19.0/15.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S-1 5 -50 19.0/15.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 1NT S-1 6 -50 19.0/15.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT S-1 3 -50 19.0/15.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Gunilla Wallin - Mats Andersson 1NT S-1 3 -50 19.0/15.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Kristin Ekholm - Anders Nordberg 1NT S-1 5 -50 19.0/15.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT S-1 7 -50 19.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Östen Svantesson - Klas Bellander 1 S-1 3 -50 19.0/15.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT S-1 3 -50 19.0/15.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT S-1 5 -50 19.0/15.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Anita Olofsson - Mona Berge 1NT S-2 5 -100 6.0/28.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT S-2 3 -100 6.0/28.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Nicolae Östner - Mats Mårtensson 1NT S-2 3 -100 6.0/28.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö+1 9 -140 2.0/32.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Kent Hermansson - Lars Becklén 2NT S-3 3 -150 0.0/34.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark     - 19.0/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Syd giv
N-S i zon
EKD83
Kkn742
76
D
1072
10
E92
EK10953
965
D83
D5
87642
kn4
E965
Kkn10843
kn

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N51111116
S51111116
Ö81123
V81123
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5D V-4 E 800 34.0/0.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+1 8 650 31.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Milan Korac - Bengt Nilsson 5 N= D 650 31.0/3.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N= 8 620 27.0/7.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N= 7 620 27.0/7.0
Ulla Borgström - Monica Wester Gunilla Wallin - Mats Andersson 6 V-4 E 200 22.0/12.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 N+3 8 200 22.0/12.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 N+3 3 200 22.0/12.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2 N+2 D 170 16.0/18.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+2 D 170 16.0/18.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Östen Svantesson - Klas Bellander 3 N+1 2 170 16.0/18.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 5 V-3 E 150 11.0/23.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 3 S+2 E 150 11.0/23.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 V-2 E 100 8.0/26.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Anita Olofsson - Mona Berge 5 N-1 8 -100 4.0/30.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 S-1 E -100 4.0/30.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Nicolae Östner - Mats Mårtensson 4 S-1 10 -100 4.0/30.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V= E -110 0.0/34.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg     - -/19.6

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Väst giv
Ö-V i zon
kn62
D1062
93
Ekn93
E1043
E3
Dkn864
K10
987
874
E1052
765
KD5
Kkn95
K7
D842

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1061077
S1061077
Ö37365
V37365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 N= E 420 34.0/0.0
Ulla Borgström - Monica Wester Gunilla Wallin - Mats Andersson 2 S+2 D 170 21.0/13.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S+2 4 170 21.0/13.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2 N+2 E 170 21.0/13.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Anita Olofsson - Mona Berge 3 S+1 D 170 21.0/13.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+2 D 170 21.0/13.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 3 N+1 E 170 21.0/13.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 N+3 E 170 21.0/13.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 N+2 9 170 21.0/13.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 N+2 E 170 21.0/13.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N+1 E 170 21.0/13.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S+1 D 170 21.0/13.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Milan Korac - Bengt Nilsson 3 N+1 E 170 21.0/13.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Nicolae Östner - Mats Mårtensson 2 N+1 8 140 8.0/26.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3 V-1 9 100 5.0/29.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Östen Svantesson - Klas Bellander 3 V-1 2 100 5.0/29.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V= 3 -90 2.0/32.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 V+2 E -110 0.0/34.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg     - -/19.6

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Nord giv
ingen i zon
10
kn10842
109
Kkn965
Kkn954
KD7
K65
D7
ED876
95
kn2
E1082
32
E63
ED8743
43

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N67834
S67834
Ö755107
V755107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V+1 9 -170 32.0/2.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V+1 10 -170 32.0/2.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Kristin Ekholm - Anders Nordberg 3 V+1 10 -170 32.0/2.0
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= 2 -420 18.0/16.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö= E -420 18.0/16.0
Anita Olofsson - Mona Berge Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö= E -420 18.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= 4 -420 18.0/16.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= 3 -420 18.0/16.0
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö= 4 -420 18.0/16.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 Ö= 4 -420 18.0/16.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V= 10 -420 18.0/16.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö= 4 -420 18.0/16.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö= 4 -420 18.0/16.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 V= 9 -420 18.0/16.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö+1 3 -450 3.0/31.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Gunilla Wallin - Mats Andersson 4 V+1 E -450 3.0/31.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V+1 10 -450 3.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö+1 E -450 3.0/31.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - 12.5/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Öst giv
N-S i zon
1062
982
K76
kn1043
kn9
kn63
kn109854
D6
KD7543
ED

EK875
E8
K10754
ED32
92

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N35724
S35724
Ö1086108
V1086108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö= E -130 34.0/0.0
Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö+1 9 -170 31.0/3.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Kristin Ekholm - Anders Nordberg 2 Ö+2 9 -170 31.0/3.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö+3 9 -200 27.0/7.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 V+3 9 -200 27.0/7.0
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= 9 -420 19.0/15.0
Anita Olofsson - Mona Berge Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö= 9 -420 19.0/15.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= 9 -420 19.0/15.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö= E -420 19.0/15.0
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö= 9 -420 19.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö= E -420 19.0/15.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 Ö+1 10 -450 8.0/26.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö+1 E -450 8.0/26.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö+1 7 -450 8.0/26.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+1 9 -450 8.0/26.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 Ö+1 E -450 8.0/26.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Gunilla Wallin - Mats Andersson 4 Ö+2 7 -480 1.0/33.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+2 9 -480 1.0/33.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - 12.5/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Syd giv
Ö-V i zon
7
E53
8764
EK654
EKkn53
KD
kn95
kn108
10864
kn1092
10
D932
D92
8764
EKD32
7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N810957
S810957
Ö53486
V53486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Östen Svantesson - Klas Bellander 1NT V-3 4 300 34.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 V-2 E 200 32.0/2.0
Anita Olofsson - Mona Berge Gunilla Wallin - Mats Andersson 4 S+1 E 150 30.0/4.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 S+2 E 130 28.0/6.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+1 E 110 23.0/11.0
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S= E 110 23.0/11.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Björn Karlsson - Thomas Davy 3 S= E 110 23.0/11.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S= E 110 23.0/11.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT V-1 E 100 17.0/17.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 V-1 K 100 17.0/17.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 S-1 E -50 14.0/20.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bibi Jönsson - Willy Landgren 5D S-1 K -100 11.0/23.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 5 S-2 E -100 11.0/23.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+1 E -140 7.0/27.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 V= 7 -140 7.0/27.0
Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5D S-2 E -300 3.0/31.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5D S-2 E -300 3.0/31.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Anita Martinsson - Ulla Öberg 5D S-3 E -500 0.0/34.0
Kent Hermansson - Lars Becklén     - 21.6/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Väst giv
alla i zon
96
954
kn
KDkn6432
Dkn53
1076
EK85
98
E108
EDkn32
D732
E
K742
K8
10964
1075

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N92233
S92233
Ö41110107
V41110107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-2 7 200 34.0/0.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 N= E 110 32.0/2.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V-1 K 100 30.0/4.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Anita Martinsson - Ulla Öberg 3 V= Kn -140 28.0/6.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö= 5 -620 18.0/16.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ulla Borgström - Monica Wester 4 V= Kn -620 18.0/16.0
Anita Olofsson - Mona Berge Gunilla Wallin - Mats Andersson 4 V= K -620 18.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= 10 -620 18.0/16.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 Ö= 10 -620 18.0/16.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Björn Karlsson - Thomas Davy 4 Ö= 7 -620 18.0/16.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 Ö= 10 -620 18.0/16.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= 7 -620 18.0/16.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö= 7 -620 18.0/16.0
Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö+1 10 -650 5.0/29.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 Ö+1 5 -650 5.0/29.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+1 10 -650 5.0/29.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 Ö+1 10 -650 5.0/29.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö+2 2 -680 0.0/34.0
Kent Hermansson - Lars Becklén     - 21.6/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Nord giv
N-S i zon
Dkn4
D64
E763
1075
52
1052
104
Ekn9643
EK1083
9873
KD85
976
EKkn
kn92
KD82

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66556
S66556
Ö77787
V77787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-2 E 100 32.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 Ö-2 E 100 32.0/2.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 Ö-2 E 100 32.0/2.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 3 Ö-1 E 50 28.0/6.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 1 Ö= K -80 25.0/9.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 1 Ö= E -80 25.0/9.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö= E -110 19.0/15.0
Gunilla Wallin - Mats Andersson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö= E -110 19.0/15.0
Anita Olofsson - Mona Berge Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö= E -110 19.0/15.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 1 Ö+1 E -110 19.0/15.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Nicolae Östner - Mats Mårtensson 2 Ö+1 K -140 14.0/20.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ulla Borgström - Monica Wester 2 N-2 E -200 9.0/25.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N-2 E -200 9.0/25.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 N-2 E -200 9.0/25.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Kent Hermansson - Lars Becklén 2 S-2 5 -200 9.0/25.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anita Martinsson - Ulla Öberg 2 N-3 E -300 3.0/31.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Kristin Ekholm - Anders Nordberg 3 N-3 E -300 3.0/31.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Östen Svantesson - Klas Bellander 2D S-4 5 -1100 0.0/34.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg     - 18.4/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn763
kn
K86
EK42
D1052
KD3
D1097
53
E8
10986542
52
kn7
94
E7
Ekn43
D10986

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N11106108
S11106108
Ö23723
V23723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT S+2 7 460 33.0/1.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 3NT S+2 7 460 33.0/1.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N+1 9 450 30.0/4.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT S+1 3 430 28.0/6.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 S+1 K 420 26.0/8.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S= 3 400 24.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 3 Ö-2 9 200 22.0/12.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Kristin Ekholm - Anders Nordberg 3 S+3 K 170 19.0/15.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Nicolae Östner - Mats Mårtensson 3 N+1 2 170 19.0/15.0
Gunilla Wallin - Mats Andersson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S+2 K 150 14.0/20.0
Anita Olofsson - Mona Berge Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 S+1 K 150 14.0/20.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+3 5 150 14.0/20.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Östen Svantesson - Klas Bellander 3 N= 10 140 10.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Kent Hermansson - Lars Becklén 4 S= K 130 8.0/26.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-1 9 100 6.0/28.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anita Martinsson - Ulla Öberg 5 S-1 3 -50 2.0/32.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT S-1 K -50 2.0/32.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT N-1 2 -50 2.0/32.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg     - 18.4/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Syd giv
alla i zon
E754
K8
3
EK9874
KD983
E2
EKD6
103
1062
10754
987
D65
kn
Dkn963
kn10542
kn2

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N87744
S87745
Ö46586
V46586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Karlsson - Thomas Davy Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3D N+1 2 870 34.0/0.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V-3 E 300 32.0/2.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V-2 E 200 29.0/5.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V-2 K 200 29.0/5.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2D N= 10 180 26.0/8.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Nicolae Östner - Mats Mårtensson 3 S= K 140 24.0/10.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anita Olofsson - Mona Berge 3 N+1 10 130 21.0/13.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Kristin Ekholm - Anders Nordberg 2 N+2 6 130 21.0/13.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 N= 10 110 17.0/17.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 N= 9 110 17.0/17.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gunilla Wallin - Mats Andersson 3 V-1 E 100 14.0/20.0
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-1 10 -100 11.0/23.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 4 N-1 6 -100 11.0/23.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+1 E -140 8.0/26.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Hermansson - Lars Becklén 3 V+1 K -170 6.0/28.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 N-2 10 -200 4.0/30.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3D V= E -730 2.0/32.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4D N-3 10 -800 0.0/34.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson     - -/13.8

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.19

Väst giv
ingen i zon
kn
D853
D975
6543
E1054
K64
E
Dkn972
D862
2
106432
E108
K973
Ekn1097
Kkn8
K

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N35834
S35834
Ö1085109
V1085109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 V-3 3 150 33.0/1.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V-3 D 150 33.0/1.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 E 140 28.0/6.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S= E 140 28.0/6.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Kristin Ekholm - Anders Nordberg 3 N= E 140 28.0/6.0
Björn Karlsson - Thomas Davy Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S= E 110 24.0/10.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V-1 3 50 22.0/12.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4D S-1 D -100 20.0/14.0
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V= D -140 16.0/18.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Kjell-Erik Nordgren - Per-Ingemar Nilsson 3 V= D -140 16.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 Ö= E -140 16.0/18.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gunilla Wallin - Mats Andersson 3 V+1 5 -170 10.0/24.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 V+1 3 -170 10.0/24.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 V+1 3 -170 10.0/24.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 Ö+2 K -200 5.0/29.0
Anita Martinsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+2 K -200 5.0/29.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Nicolae Östner - Mats Mårtensson 4D S-2 E -300 2.0/32.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anita Olofsson - Mona Berge 4 V+1 D -450 0.0/34.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson     - -/13.8