Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » onsd 5/7 scratch 2017-07-05 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsd 5/7 scratch 2017-07-05

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 24. Medel: 480.0.

Privatprotokoll för Klas Bellander - Johan Erlandsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 7, Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson
13NT S-1 50 39 98% 39 98.0%E943107EDKn84107 75621075KD9532
22 Ö+2 170 23 58% 62 78.0%DKn985KD103K10K9 1032E87E986443
Rond 2, som NS mot par 16, Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg
32NT Ö+1 -150 38 95% 100 83.7%76975Kn10954D42 K832E8642DKn93
41NT V-1 100 30 75% 130 81.5%E1094K1065D72109 53E7329854ED4
Rond 3, som NS mot par 11, Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn
54 S= 620 32 80% 162 81.2%853KD3E9107543 ED9642E86K852
62 N+2 170 24 60% 186 77.7%Kn10654Kn84ED948 9832E65K6EKn105
Rond 4, som ÖV mot par 14, Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson
74 S= -130 9 23% 195 69.9%D10108542KKn5963 K6546ED96432K
86 V= 980 37 93% 232 72.8%D1076Kn3EK2EDKn5 E8532ED28K642
Rond 5, som ÖV mot par 20, Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö
95D S-2 300 34 85% 266 74.1%ED103DKn107107964 KKn85E9626ED103
104 V+1 650 40 100% 306 76.7%E84K86E1064K94 K10975ED473273
Rond 6, som ÖV mot par 17, Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson
114 V-1 -50 9 23% 315 71.8%1042108ED543K84 EKn863EKn5K10D96
122NT N+1 -150 19 48% 334 69.8%2EKn1093Kn865D42 9863D5ED103953
Rond 7, som ÖV mot par 5, Ulla Borgström - Monica Wester
134 Ö+1 150 19 48% 353 68.2%752Kn73EDKn6423 EKKn104997EK1082
142 Ö+1 140 36 90% 389 69.7%10964EKn52E104K8 8732K97K65D96
Rond 8, som NS mot par 19, Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard
153NT V-1 50 31 78% 420 70.3%Kn65E1074Kn9Kn743 K73K938532K105
165 N= 450 24 60% 444 69.6%Kn108764K1032965 EK9102EDKn64EK3
Rond 9, som NS mot par 13, Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning
171NT S+2 150 36 90% 480 70.8%KKn84D1075K9833 D62K43E107KD54
183 Ö-2 100 20 50% 500 69.7%EK862K86510956 D743E10D2107432
Rond 10, som ÖV mot par 15, Bengt Rickenstedt - Christer Thulin
193NT Ö= 600 40 100% 540 71.3%EKn5DKn6832DKn97 864EK1087DKn1053
202 Ö+3 200 24 60% 564 70.7%84KD6532KD754 EKD610732E108710
Rond 11, som NS mot par 1, Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén
213NT N+3 690 35 88% 599 71.5%1075D6EKn92EKn72 EK4K754K53KD4
223 V= -140 26 65% 625 71.2%K8764984EDKnK9 2K538754D8764
Rond 12, som NS mot par 18, Milan Korac - Bengt Nilsson
233NT V+1 -630 4 10% 629 68.6%KDKn109109652Kn97 1098742765EK85
245 S-1 -50 31 78% 660 69.0%KDKn7D7656KD32 109865EKn3EKn984