Kommande tävlingar
25/01 DM-veteraner
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
Rapporterade tävlingar
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
28/12 BK Allians - Guldtävling
07/12 Malmö BK - Guldtävling
BK Bridgehuset » onsd 5/7 scratch 2017-07-05 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsd 5/7 scratch 2017-07-05

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 24. Medel: 480.0.

Privatprotokoll för Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 16, Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg
13NT S+1 -430 6 15% 6 15.0%E943107EDKn84107 75621075KD9532
22 Ö+1 140 4 10% 10 12.5%DKn985KD103K10K9 1032E87E986443
Rond 2, som NS mot par 10, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
33NT Ö+2 -660 14 35% 24 20.0%76975Kn10954D42 K832E8642DKn93
41NT V-1 100 30 75% 54 33.8%E1094K1065D72109 53E7329854ED4
Rond 3, som ÖV mot par 14, Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson
54 S= -620 8 20% 62 31.0%KKn107102Kn1073KKn8 Kn9754D642ED96
64 N-2 100 40 100% 102 42.5%EKKD72Kn753762 D710931082KD943
Rond 4, som NS mot par 20, Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö
75 V-1 100 23 58% 125 44.7%Kn8732ED97D742 E9KKn73108EKn1085
86 V-1 50 38 95% 163 51.0%KKnK98654Kn61083 94107D109754397
Rond 5, som ÖV mot par 17, Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson
95 S-2 100 25 63% 188 52.3%ED103DKn107107964 KKn85E9626ED103
102 V+2 170 23 58% 211 52.9%E84K86E1064K94 K10975ED473273
Rond 6, som ÖV mot par 4, Terezia Lagerman - Bengt Rylander
111 V+1 110 16 40% 227 51.7%1042108ED543K84 EKn863EKn5K10D96
124 N-1 100 35 88% 262 54.8%2EKn1093Kn865D42 9863D5ED103953
Rond 7, som NS mot par 19, Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard
132 V+1 -140 26 65% 288 55.5%6EKD1064253Kn75 D98385K108D964
142 Ö+1 -140 4 10% 292 52.3%KDKn106D98321042 E5D843Kn7EKn753
Rond 8, som ÖV mot par 13, Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning
151NT V+1 120 18 45% 310 51.8%ED1094KnED76D92 82D8652K104E86
162NT S-1 50 30 75% 340 53.2%D54EKn865310742 32KD979875DKn8
Rond 9, som NS mot par 15, Bengt Rickenstedt - Christer Thulin
17Pass 14 35% 354 52.2%KKn84D1075K9833 D62K43E107KD54
183 Ö-2 100 20 50% 374 52.1%EK862K86510956 D743E10D2107432
Rond 10, som NS mot par 12, Stig Unoson - Ulla Wästberg
193 V= -140 8 20% 382 50.4%K735432E9EK84 D10929K76410652
203NT Ö= -600 14 35% 396 49.6%Kn1073Kn494EKn863 952E98KDKn6592
Rond 11, som ÖV mot par 18, Milan Korac - Bengt Nilsson
213NT N+2 -660 14 35% 410 48.9%D96Kn10887410983 Kn832E932D10665
223NT Ö-2 -200 2 5% 412 46.9%51062K1096EKn1052 EDKn1093EDKn7323
Rond 12, som ÖV mot par 6, Göran Nyqvist - Peter Perulf
232 S-1 100 4 10% 416 45.3%D65384Kn7E10642 EKKnE32D43KD83
245D V= 550 35 88% 451 47.1%342DKn1084310765 E42K1098K9752E