Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » onsd 5/7 scratch 2017-07-05 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsd 5/7 scratch 2017-07-05

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 24. Medel: 480.0.

Privatprotokoll för Anders Olsson - Sten Ahlgren

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 39, Bibi Jönsson - Willy Landgren
13NT S= -400 23 58% 23 58.0%E943107EDKn84107 75621075KD9532
24 Ö= 420 39 98% 62 78.0%DKn985KD103K10K9 1032E87E986443
Rond 2, som ÖV mot par 34, Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl
33NT Ö+2 660 26 65% 88 73.7%94KD103K86EK85 EDKn105KnE7321076
41NT V-1 -100 10 25% 98 61.5%Kn876DKn91063862 KD284EKKnKKn753
Rond 3, som ÖV mot par 40, Anitha Lindgren - Marian Krook
52 S+2 -170 25 63% 123 61.8%KKn107102Kn1073KKn8 Kn9754D642ED96
61NT V= 90 37 93% 160 67.0%EKKD72Kn753762 D710931082KD943
Rond 4, som NS mot par 35, Mona Andersson - Sonja Christensson
74D V= -710 1 3% 161 57.9%Kn8732ED97D742 E9KKn73108EKn1085
84 V+1 -450 26 65% 187 58.8%KKnK98654Kn61083 94107D109754397
Rond 5, som ÖV mot par 48, Louise Grandinsson - Christina Leander
94 S= -130 6 15% 193 53.9%ED103DKn107107964 KKn85E9626ED103
103 V= 140 9 23% 202 50.8%E84K86E1064K94 K10975ED473273
Rond 6, som NS mot par 46, Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke
113 V-1 50 31 78% 233 53.3%K5D64328EKn1072 D97K97Kn976253
122 N+2 130 14 35% 247 51.8%KD5K7642K9EKn10 EKn10748742K876
Rond 7, som ÖV mot par 36, Alf Roos - Claudia Sjöberg
134 V= 620 29 73% 276 53.4%752Kn73EDKn6423 EKKn104997EK1082
143 S-2 100 23 58% 299 53.7%10964EKn52E104K8 8732K97K65D96
Rond 8, som NS mot par 31, Sven Grahn - Wiveca Lindström
153 Ö= -110 24 60% 323 54.1%Kn65E1074Kn9Kn743 K73K938532K105
164D Ö-1 200 16 40% 339 53.2%Kn108764K1032965 EK9102EDKn64EK3
Rond 9, som ÖV mot par 37, Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg
171NT N+2 -150 4 10% 343 50.7%109Kn98DKn642EKn6 E753E625109872
183 Ö= 110 37 93% 380 53.1%95Kn742EKn874ED Kn10D93K63KKn985
Rond 10, som NS mot par 32, Gunilla Ljung - Gun Bellander
192 V= -110 14 35% 394 52.1%K735432E9EK84 D10929K76410652
202 Ö+1 -140 26 65% 420 52.8%Kn1073Kn494EKn863 952E98KDKn6592
Rond 11, som ÖV mot par 38, Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf
211 S+4 -150 28 70% 448 53.6%D96Kn10887410983 Kn832E932D10665
222 V+3 200 26 65% 474 54.1%51062K1096EKn1052 EDKn1093EDKn7323
Rond 12, som ÖV mot par 33, Karin Andrée - Agneta Dunemark
232 S-2 200 18 45% 492 53.7%D65384Kn7E10642 EKKnE32D43KD83
245D S-2 300 20 50% 512 53.5%342DKn1084310765 E42K1098K9752E