Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
BK Bridgehuset » måndag scratch 2017-07-03 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

måndag scratch 2017-07-03

Partävling, 15 bord, 29 par. Antal brickor: 24. Medel: 311.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Gun Bellander - Klas Bellander

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 31, Östen Svantesson - Mats Holm
14 V-2 100 24.0 92% 24 92.0%E2E109732D86KKn 86K54932D9653
25 Ö+1 -480 5.0 19% 29 55.5%73K10943D210632 Kn6762E10854K85
Rond 2, som NS mot par 32, Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist
34 V-2 200 22.0 85% 51 65.3%87EKn8432EE432 1054K107K985498
43NT V-1 100 20.0 77% 71 68.2%Kn943EKn98E8652 82DKn62654KKn93
Rond 3, som NS mot par 33, Hanna Lewandowski - Christina Leander
54 N+1 650 9.0 35% 80 61.6%E5432K10762KDD Kn1098764107EK97
63 V+1 -170 15.0 58% 95 61.0%EKn653ED264862 D7241072D109753
Rond 4, som NS mot par 34, Ulf Öjing - Anita Olofsson
72 Ö-3 300 20.0 77% 115 63.3%EKn10310942EKD86 K4EKn7104D95432
84 V+2 -480 13.0 50% 128 61.6%Kn86451087431054 KD3D7292DKn763
Rond 5, som NS mot par 35, Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt
92 S+2 170 13.0 50% 141 60.3%K642Kn63DKn9625 E985EDK83E832
106 N-4 -400 2.0 8% 143 55.1%EKKn4KKKnEKn10962 D96ED85KD8543
Rond 6, som NS mot par 36, Thomas Davy - Karen Nielsen
111NT S+2 150 26.0 100% 169 59.2%EKn87Kn3Kn43K543 K32D986D92E82
124 N-4 -400 8.0 31% 177 56.8%ED862E8D951076 KKn91093Kn73K843
Rond 7, som NS mot par 37, Ulla Barkeman - Lena Stålbrink
132NT N+1 150 20.0 77% 197 58.4%D106E1096554DKn2 EKn7Kn72D9732K8
141NT Ö+1 -120 10.0 38% 207 56.9%DKn3Kn9832652D6 E9K105DKn973KKn4
Rond 8, som NS mot par 38, Mats Andersson - Ulla Lundström
154 N-1 -100 3.0 12% 210 53.9%Kn9872Kn108DDKn83 ED3KDK107653K7
163NT V+3 -690 2.0 8% 212 51.1%6532K9429E1082 D9410863753DKn4
Rond 9, som NS mot par 39, Ulf Pernvi - Ann Lilliengren
173NT N-1 -50 5.0 19% 217 49.2%Kn4EDEKn72EK964 E89542D9854Kn8
183NT N-1 -100 4.0 15% 221 47.3%EKDE97KDKn9643 75D8EKn84321075
Rond 10, som NS mot par 40, Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson
196NT N-2 -100 0.0 0% 221 44.8%E752E52K3EK85 KKn10643KD76Kn87
202 N+2 170 7.0 27% 228 43.9%EKD96K9Kn62KKn8 Kn75242EK971074
Rond 11, som NS mot par 41, Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson
211NT N-2 -200 0.0 0% 228 41.8%K9D82EKn863E62 Kn7K64D52Kn9873
223NT N+2 460 25.0 96% 253 44.3%D1064E8E53KKn102 EKn5109KD964973
Rond 12, Frirond
23  - 11.5 44% 264.5 44.3%8742EKn75383E9 D96D107542Kn743
24  - 11.5 44% 276 44.2%ED84393876EK2 K105DKn86Kn2DKn104

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Nord giv
ingen i zon
E2
E109732
D86
Kkn
KD9543
kn8
107
1042
kn107
D6
EKkn54
E87
86
K54
932
D9653

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N73837
S73827
Ö47383
V47383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Nordberg - Barbro Melander 2 N= E 110 26.0/0.0
Gun Bellander - Klas Bellander Östen Svantesson - Mats Holm 4 V-2 K 100 24.0/2.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3 N-1 E -50 21.0/5.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N-1 E -50 21.0/5.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 5 N-2 Kn -100 18.0/8.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Marianne Wästberg - Irma Romare 3 V= E -140 15.0/11.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Olle Persson - Jan Clementsson 3 V= E -140 15.0/11.0
Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 V+2 E -170 9.0/17.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Öjing - Anita Olofsson 2 V+2 E -170 9.0/17.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3 V+1 E -170 9.0/17.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Thomas Davy - Karen Nielsen 3 V+1 E -170 9.0/17.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 V+2 E -200 4.0/22.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V= 6 -420 1.0/25.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö= 6 -420 1.0/25.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén     - 10.7/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Öst giv
N-S i zon
73
K10943
D2
10632
E942
Ekn
K9763
E7
KD1085
D85
kn
Dkn94
kn6
762
E10854
K85

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N34513
S34513
Ö10981110
V10981210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V= 4 -420 21.0/5.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Nordberg - Barbro Melander 4 V= 3 -420 21.0/5.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö= 5 -420 21.0/5.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Öjing - Anita Olofsson 4 Ö= 7 -420 21.0/5.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö= 7 -420 21.0/5.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö= 6 -420 21.0/5.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Ulla Öberg 4 Ö+1 E -450 12.0/14.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 4 Ö+1 E -450 12.0/14.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 Ö+1 5 -450 12.0/14.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Marianne Wästberg - Irma Romare 4 V+2 7 -480 5.0/21.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Olle Persson - Jan Clementsson 4 V+2 3 -480 5.0/21.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö+2 5 -480 5.0/21.0
Gun Bellander - Klas Bellander Östen Svantesson - Mats Holm 5 Ö+1 6 -480 5.0/21.0
Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 6 Ö= E -980 0.0/26.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén     - 10.7/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Syd giv
Ö-V i zon
87
Ekn8432
E
E432
EKD9
D5
Dkn73
Kkn7
kn632
96
1062
D1065
1054
K107
K9854
98

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N671059
S671059
Ö76374
V76374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4D N= 6 590 26.0/0.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bibi Jönsson - Willy Landgren 3D N= 5 530 24.0/2.0
Gun Bellander - Klas Bellander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-2 E 200 22.0/4.0
Olle Persson - Jan Clementsson Anders Nordberg - Barbro Melander 3 N+1 3 170 18.0/8.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+2 6 170 18.0/8.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Mats Andersson - Ulla Lundström 2 N+2 6 170 18.0/8.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 3 N= Kn 140 13.0/13.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 N= 4 140 13.0/13.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Wästberg - Irma Romare 3 Ö-1 K 100 7.0/19.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 V-1 E 100 7.0/19.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö-1 K 100 7.0/19.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2 V-1 E 100 7.0/19.0
Östen Svantesson - Mats Holm Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 5D N-1 Kn -100 2.0/24.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 V= E -140 0.0/26.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - 13.6/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Väst giv
alla i zon
kn943
E
kn98
E8652
D106
10953
E102
D104
EK75
K874
KD73
7
82
Dkn62
654
Kkn93

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N74444
S74444
Ö69999
V69999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 3NT V-2 2 200 25.0/1.0
Östen Svantesson - Mats Holm Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-2 8 200 25.0/1.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 V-1 2 100 20.0/6.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 Ö-1 8 100 20.0/6.0
Gun Bellander - Klas Bellander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT V-1 5 100 20.0/6.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S-1 E -100 16.0/10.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 Ö= 8 -110 14.0/12.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 Ö+1 3 -140 6.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Wästberg - Irma Romare 3 Ö= 8 -140 6.0/20.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 Ö+1 8 -140 6.0/20.0
Olle Persson - Jan Clementsson Anders Nordberg - Barbro Melander 3 V= 4 -140 6.0/20.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 V= 6 -140 6.0/20.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson Thomas Davy - Karen Nielsen 2 V+1 8 -140 6.0/20.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Mats Andersson - Ulla Lundström 2 V+1 Kn -140 6.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - 13.6/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Nord giv
N-S i zon
E5432
K10762
KD
D
K
kn83
E96432
1082
D
ED95
kn85
kn6543
kn109876
4
107
EK97

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 500
 NT
N6481110
S648119
Ö79513
V79513
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 N+2 2 680 22.0/4.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Olle Persson - Jan Clementsson 4 N+2 2 680 22.0/4.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 N+2 D 680 22.0/4.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Östen Svantesson - Mats Holm 4 N+2 8 680 22.0/4.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N+2 5 680 22.0/4.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 N+1 5 650 9.0/17.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N+1 5 650 9.0/17.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N+1 5 650 9.0/17.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 650 9.0/17.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 S+1 E 650 9.0/17.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 S+1 E 650 9.0/17.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N+1 4 650 9.0/17.0
Gun Bellander - Klas Bellander Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N+1 5 650 9.0/17.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 2 S+5 E 260 0.0/26.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson     - -/11.3

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn653
ED2
64
862
104
Kkn10985
KD53
K
K98
763
Ekn98
Ekn4
D72
4
1072
D109753

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N83376
S83376
Ö591057
V591067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3NT Ö-2 2 200 26.0/0.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 V-1 E 100 24.0/2.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Östen Svantesson - Mats Holm 3 Ö= 4 -110 22.0/4.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V= E -140 19.0/7.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V= E -140 19.0/7.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 6 -170 15.0/11.0
Gun Bellander - Klas Bellander Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 V+1 E -170 15.0/11.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V= E -620 6.0/20.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V= E -620 6.0/20.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 4 V= 6 -620 6.0/20.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Olle Persson - Jan Clementsson 4 V= E -620 6.0/20.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 V= 8 -620 6.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 V= E -620 6.0/20.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V= E -620 6.0/20.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson     - -/11.3

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Syd giv
alla i zon
Ekn103
10942
EKD
86
2
KD865
kn932
E107
D98765
3
8765
Kkn
K4
Ekn7
104
D95432

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N96778
S96778
Ö47655
V47655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Irma Romare Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3NT N= 5 600 25.0/1.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= 7 600 25.0/1.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bibi Jönsson - Willy Landgren 2NT V-4 E 400 22.0/4.0
Gun Bellander - Klas Bellander Ulf Öjing - Anita Olofsson 2 Ö-3 4 300 20.0/6.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Olle Persson - Jan Clementsson 2 V-2 E 200 17.0/9.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2NT V-2 8 200 17.0/9.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1NT N+3 5 180 14.0/12.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Anders Nordberg - Barbro Melander 3 S+1 2 130 12.0/14.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 2 V= 8 -90 10.0/16.0
Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 N-1 7 -100 5.0/21.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT N-1 3 -100 5.0/21.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT S-1 8 -100 5.0/21.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT N-1 7 -100 5.0/21.0
Östen Svantesson - Mats Holm Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N-2 9 -200 0.0/26.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink     - -/10.7

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Väst giv
ingen i zon
kn864
5
108743
1054
E105
Kkn1043
K6
EK8
972
E986
EDkn5
92
KD3
D72
92
Dkn763

Optimalt kontrakt: 7 V= -1510
 NT
N52031
S52031
Ö8913912
V8913912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Irma Romare Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 V= 4 -420 25.0/1.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Anders Nordberg - Barbro Melander 4 V= 6 -420 25.0/1.0
Östen Svantesson - Mats Holm Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V+1 3 -450 19.0/7.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 V+1 6 -450 19.0/7.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V+1 10 -450 19.0/7.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 4 -450 19.0/7.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 V+2 10 -480 13.0/13.0
Gun Bellander - Klas Bellander Ulf Öjing - Anita Olofsson 4 V+2 4 -480 13.0/13.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Olle Persson - Jan Clementsson 4 V+3 10 -510 8.0/18.0
Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V+3 3 -510 8.0/18.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 4 V+3 5 -510 8.0/18.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V+4 5 -520 4.0/22.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Mats Andersson - Ulla Lundström 6 V= 6 -980 2.0/24.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 6 V+1 5 -1010 0.0/26.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink     - -/10.7

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Nord giv
Ö-V i zon
K642
kn63
Dkn962
5
kn107
98542
E
Kkn106
D3
K107
10754
D974
E985
ED
K83
E832

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N6107119
S6107119
Ö62624
V62624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 E 450 24.0/2.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Olle Persson - Jan Clementsson 4 S+1 E 450 24.0/2.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S+1 E 450 24.0/2.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2 S+3 E 200 19.0/7.0
Östen Svantesson - Mats Holm Mats Andersson - Ulla Lundström 2 S+3 E 200 19.0/7.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 1NT S+3 4 180 16.0/10.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S+2 E 170 13.0/13.0
Gun Bellander - Klas Bellander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+2 6 170 13.0/13.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bengt Brynell - Sonja Lindblom 1NT S+2 6 150 10.0/16.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 S+1 9 130 8.0/18.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Anders Nordberg - Barbro Melander 1NT S+1 6 120 5.0/21.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT S+1 6 120 5.0/21.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 1NT S= 6 90 1.0/25.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Öjing - Anita Olofsson 1NT S= 6 90 1.0/25.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander     - -/11.2

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Öst giv
alla i zon
EKkn4
K
Kkn
Ekn10962
108753
9654
1094
7
2
EDkn108732
7632
D96

ED85
KD8543

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1400
 NT
N13124125
S13124115
Ö00810
V00810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bengt Brynell - Sonja Lindblom 7 S= 9 2140 26.0/0.0
Östen Svantesson - Mats Holm Mats Andersson - Ulla Lundström 6 S+1 8 1390 24.0/2.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Birgitta Forsström - Yngve Jarl 5D Ö-3 E 800 21.0/5.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 6D Ö-3 E 800 21.0/5.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5 N+2 E 640 15.0/11.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Thomas Davy - Karen Nielsen 5 N+2 E 640 15.0/11.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 5 N+2 E 640 15.0/11.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Öjing - Anita Olofsson 5 S+2 7 640 15.0/11.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Olle Persson - Jan Clementsson 6D Ö-2 E 500 10.0/16.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-1 K 100 8.0/18.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 E -100 6.0/20.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 5 N-2 E -200 4.0/22.0
Gun Bellander - Klas Bellander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 6 N-4 E -400 2.0/24.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Anders Nordberg - Barbro Melander 6D N-4 E -1100 0.0/26.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander     - -/11.2

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Syd giv
ingen i zon
Ekn87
kn3
kn43
K543
D1064
E742
E85
kn9
95
K105
K1076
D1076
K32
D986
D92
E82

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N76777
S76777
Ö66656
V66656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Klas Bellander Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT S+2 4 150 26.0/0.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Gunlis Åberg - Ulla Öberg Pass   17.0/9.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Pass   17.0/9.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Pass   17.0/9.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Anders Nordberg - Barbro Melander Pass   17.0/9.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Pass   17.0/9.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Pass   17.0/9.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Pass   17.0/9.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Pass   17.0/9.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Marianne Wästberg - Irma Romare 1NT N-1 6 -50 7.0/19.0
Östen Svantesson - Mats Holm Ulf Öjing - Anita Olofsson 1NT S-1 5 -50 7.0/19.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Olle Persson - Jan Clementsson 1NT Ö= 8 -90 4.0/22.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 1NT S-2 Kn -100 1.0/25.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 N-2 6 -100 1.0/25.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson     - 13.6/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Väst giv
N-S i zon
ED862
E8
D95
1076
3
Kkn76542
82
Ekn9
10754
D
EK1064
D52
Kkn9
1093
kn73
K843

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N64366
S64366
Ö781066
V781066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 3 N-1 D -100 26.0/0.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3 V+1 6 -170 22.0/4.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Marianne Wästberg - Irma Romare 3 V+1 E -170 22.0/4.0
Östen Svantesson - Mats Holm Ulf Öjing - Anita Olofsson 3 V+1 5 -170 22.0/4.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 3 N-2 E -200 15.0/11.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2 N-2 D -200 15.0/11.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 V+2 E -200 15.0/11.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3 V+2 E -200 15.0/11.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N-3 E -300 10.0/16.0
Gun Bellander - Klas Bellander Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N-4 D -400 8.0/18.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Anders Nordberg - Barbro Melander 4 V= 5 -420 6.0/20.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Olle Persson - Jan Clementsson 4 V+2 10 -480 4.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D N-2 D -500 1.0/25.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 N-5 9 -500 1.0/25.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson     - 13.6/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Nord giv
alla i zon
D106
E10965
54
Dkn2
9
KD43
EK106
10976
K85432
8
kn8
E543
Ekn7
kn72
D9732
K8

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N46868
S56868
Ö86475
V86475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Mats Holm Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 1NTD V-2 5 500 26.0/0.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3NT V-3 6 300 24.0/2.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö-2 7 200 22.0/4.0
Gun Bellander - Klas Bellander Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2NT N+1 2 150 20.0/6.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT S+1 3 120 18.0/8.0
Olle Persson - Jan Clementsson Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 1 N+1 E 110 16.0/10.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö-1 3 100 11.0/15.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö-1 2 100 11.0/15.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson Mats Andersson - Ulla Lundström 2 Ö-1 7 100 11.0/15.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 2 Ö-1 Kn 100 11.0/15.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 1NT V= 5 -90 6.0/20.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 2 V= 7 -110 2.0/24.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 Ö= 2 -110 2.0/24.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 V= 5 -110 2.0/24.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg     - -/13.5

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Öst giv
ingen i zon
Dkn3
kn9832
652
D6
K7652
D64
4
9872
1084
E7
EK108
E1053
E9
K105
Dkn973
Kkn4

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N47655
S47655
Ö96688
V96687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Mats Holm Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 1NT S+1 5 120 26.0/0.0
Olle Persson - Jan Clementsson Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 1 S= 9 70 24.0/2.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö-1 5 50 22.0/4.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 2 N-1 6 -50 20.0/6.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 1NT Ö= 5 -90 18.0/8.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S-2 4 -100 16.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 2 V= 2 -110 14.0/12.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 1NT Ö+1 7 -120 10.0/16.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson Mats Andersson - Ulla Lundström 2NT Ö= D -120 10.0/16.0
Gun Bellander - Klas Bellander Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 1NT Ö+1 D -120 10.0/16.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 Ö= 5 -140 6.0/20.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 S-3 6 -150 3.0/23.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N-3 10 -150 3.0/23.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö+2 D -170 0.0/26.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg     - -/13.5

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Syd giv
N-S i zon
kn9872
kn108
D
Dkn83
64
96543
942
962
K105
E72
Ekn8
E1054
ED3
KD
K107653
K7

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N897109
S887109
Ö44634
V44634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Jan Clementsson Marianne Wästberg - Irma Romare 1RD N+2 7 1520 26.0/0.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö-4 D 200 22.0/4.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 N+2 E 200 22.0/4.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 5 V-4 D 200 22.0/4.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 N+1 E 140 16.0/10.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 3 N= E 140 16.0/10.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 N+1 E 140 16.0/10.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Thomas Davy - Karen Nielsen 3 S+1 E 130 12.0/14.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 S+1 6 110 9.0/17.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Östen Svantesson - Mats Holm 3 S= 6 110 9.0/17.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 3 S-1 6 -100 3.0/23.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 9 -100 3.0/23.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S-1 4 -100 3.0/23.0
Gun Bellander - Klas Bellander Mats Andersson - Ulla Lundström 4 N-1 E -100 3.0/23.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson     - 17.0/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Väst giv
Ö-V i zon
6532
K942
9
E1082
K1087
D75
KD4
963
Ekn
Ekn
Ekn10862
K75
D94
10863
753
Dkn4

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N41511
S41511
Ö9127912
V9127912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 5 Ö-2 3 200 26.0/0.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 5 Ö-1 4 100 21.0/5.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 5 Ö-1 3 100 21.0/5.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 Ö-1 4 100 21.0/5.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 5 Ö-1 D 100 21.0/5.0
Olle Persson - Jan Clementsson Marianne Wästberg - Irma Romare 4 Ö= 3 -130 14.0/12.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö+1 4 -130 14.0/12.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+2 3 -130 14.0/12.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Thomas Davy - Karen Nielsen 5 Ö= 6 -600 10.0/16.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 3 -630 8.0/18.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V+2 2 -660 5.0/21.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Östen Svantesson - Mats Holm 3NT Ö+2 10 -660 5.0/21.0
Gun Bellander - Klas Bellander Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT V+3 2 -690 2.0/24.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö+4 D -720 0.0/26.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson     - 17.0/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Nord giv
ingen i zon
kn4
ED
Ekn72
EK964
K1093
K83
K106
D107
D7652
kn1076
3
532
E8
9542
D9854
kn8

Optimalt kontrakt: 7 N= 1440
 NT
N1013888
S1013888
Ö10451
V30452
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S= 3 400 23.0/3.0
Olle Persson - Jan Clementsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 5 S= 10 400 23.0/3.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3NT N= 2 400 23.0/3.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S= 3 400 23.0/3.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 N+2 2 170 18.0/8.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Wästberg - Irma Romare 2NT N+1 2 150 14.0/12.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Östen Svantesson - Mats Holm 3 S+2 9 150 14.0/12.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Mats Andersson - Ulla Lundström 3 Ö-3 Kn 150 14.0/12.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 N+2 3 130 9.0/17.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3 N+1 3 130 9.0/17.0
Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 5 S-1 3 -50 5.0/21.0
Gun Bellander - Klas Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N-1 5 -50 5.0/21.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S-2 9 -100 1.0/25.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 N-2 3 -100 1.0/25.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt     - 12.9/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Öst giv
N-S i zon
EKD
E97
K
Dkn9643
109842
kn53
D965
2
kn63
K10642
107
EK8
75
D8
Ekn8432
1075

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N109778
S109778
Ö24663
V24663
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT N+2 K 660 26.0/0.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2NT N+2 2 180 24.0/2.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3 N+2 6 150 19.0/7.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 N+2 3 150 19.0/7.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 N+2 10 150 19.0/7.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N+2 10 150 19.0/7.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 2 130 12.0/14.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 N+1 10 130 12.0/14.0
Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 N+1 10 130 12.0/14.0
Olle Persson - Jan Clementsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 Ö-2 5 100 8.0/18.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Östen Svantesson - Mats Holm 3NT N-1 D -100 4.0/22.0
Gun Bellander - Klas Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N-1 2 -100 4.0/22.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT N-1 2 -100 4.0/22.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 5D N-1 10 -200 0.0/26.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt     - 12.9/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Syd giv
Ö-V i zon
E752
E52
K3
EK85
D9
kn109
6542
7632
8
843
ED109
Dkn1094
Kkn10643
KD76
kn87

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N88121212
S77111111
Ö54111
V54111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 6NT N= E 990 26.0/0.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Ulla Öberg 6 S= Kn 980 21.0/5.0
Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Bibi Jönsson - Willy Landgren 6 S= Kn 980 21.0/5.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 6 S= Kn 980 21.0/5.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Ulf Öjing - Anita Olofsson 6 S= Kn 980 21.0/5.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S+2 Kn 480 11.0/15.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 4 S+2 Kn 480 11.0/15.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N+2 D 480 11.0/15.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Olle Persson - Jan Clementsson 4 S+2 Kn 480 11.0/15.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Östen Svantesson - Mats Holm 5 S+1 Kn 480 11.0/15.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 S+2 Kn 480 11.0/15.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S+1 Kn 450 4.0/22.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 6NT N-1 D -50 2.0/24.0
Gun Bellander - Klas Bellander Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 6NT N-2 D -100 0.0/26.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist     - -/11.5

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Väst giv
alla i zon
EKD96
K9
kn62
Kkn8
8
EDkn8753
853
D6
1043
106
D104
E9532
kn752
42
EK97
1074

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N91061110
S91061110
Ö42722
V42722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 E 650 24.0/2.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Ulla Öberg 4 S+1 E 650 24.0/2.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N+1 10 650 24.0/2.0
Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N= 10 620 16.0/10.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Olle Persson - Jan Clementsson 4 N= 10 620 16.0/10.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 N= 10 620 16.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 N= E 620 16.0/10.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Ulf Öjing - Anita Olofsson 4 N= 10 620 16.0/10.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 3 V-2 E 200 10.0/16.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 3 S+1 10 170 7.0/19.0
Gun Bellander - Klas Bellander Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 N+2 10 170 7.0/19.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mats Andersson - Ulla Lundström 3 V-1 E 100 4.0/22.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S-1 8 -100 1.0/25.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Östen Svantesson - Mats Holm 4 N-1 10 -100 1.0/25.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist     - -/11.5

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Nord giv
N-S i zon
K9
D82
Ekn863
E62
D1086
kn107
94
KD104
E5432
E953
K107
5
kn7
K64
D52
kn9873

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N67446
S67446
Ö66996
V66996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S+1 K 120 26.0/0.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 Ö-1 3 50 22.0/4.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Anders Nordberg - Barbro Melander 2 Ö-1 2 50 22.0/4.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Marianne Wästberg - Irma Romare 2 Ö-1 D 50 22.0/4.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 2 V+1 2 -140 11.0/15.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 Ö+1 2 -140 11.0/15.0
Olle Persson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1 V+2 2 -140 11.0/15.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3 Ö= D -140 11.0/15.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+1 2 -140 11.0/15.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+1 D -140 11.0/15.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö+1 D -140 11.0/15.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 Ö+1 D -140 11.0/15.0
Östen Svantesson - Mats Holm Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 Ö+1 2 -170 2.0/24.0
Gun Bellander - Klas Bellander Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 1NT N-2 3 -200 0.0/26.0
Mats Andersson - Ulla Lundström     - 15.7/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Öst giv
Ö-V i zon
D1064
E8
E53
Kkn102
9
Kkn753
10872
ED8
K8732
D642
kn
654
Ekn5
109
KD964
973

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N1010598
S1010598
Ö22743
V22743
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Mats Holm Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT N+2 5 460 25.0/1.0
Gun Bellander - Klas Bellander Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson 3NT N+2 3 460 25.0/1.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Anders Nordberg - Barbro Melander 3NT N= 3 400 22.0/4.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2 N+1 Kn 140 19.0/7.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N= Kn 140 19.0/7.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S= 9 130 14.0/12.0
Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S+1 5 130 14.0/12.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S+1 9 130 14.0/12.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 S= 9 110 10.0/16.0
Ulf Öjing - Anita Olofsson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3 V-1 E 100 8.0/18.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 4 S-1 9 -50 4.0/22.0
Olle Persson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S-1 9 -50 4.0/22.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 N-1 Kn -50 4.0/22.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V+1 Kn -140 0.0/26.0
Mats Andersson - Ulla Lundström     - 15.7/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Syd giv
alla i zon
8742
Ekn753
83
E9
Kkn53
K10984
9
KD2
E106
D2
EKkn6
10865
D9
6
D107542
kn743

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N36333
S36333
Ö9710910
V9710910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 V-2 E 200 26.0/0.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Öjing - Anita Olofsson 3NT Ö-1 7 100 22.0/4.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT V-1 8 100 22.0/4.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3NT V-1 8 100 22.0/4.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT V= 4 -600 16.0/10.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT V= 2 -600 16.0/10.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT Ö= 4 -600 16.0/10.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Olle Persson - Jan Clementsson 4 V= E -620 12.0/14.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 3NT V+1 2 -630 7.0/19.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 5 -630 7.0/19.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 3NT Ö+1 2 -630 7.0/19.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT V+1 3 -630 7.0/19.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö+2 5 -660 1.0/25.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Östen Svantesson - Mats Holm 3NT Ö+2 5 -660 1.0/25.0
Gun Bellander - Klas Bellander     - 11.5/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.03

Väst giv
ingen i zon
ED843
93
876
EK2
96
K752
ED943
86
kn72
E104
K105
9753
K105
Dkn86
kn2
Dkn104

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N85696
S85696
Ö48644
V48644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N= 2 420 26.0/0.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 N= 5 140 19.0/7.0
Stig Unoson - Anne cathrine Svensson Dennis Alsensjö - Gunilla Rasmusson 3 N= E 140 19.0/7.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Öjing - Anita Olofsson 3 N= 5 140 19.0/7.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 N= 9 140 19.0/7.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Östen Svantesson - Mats Holm 3 N= 5 140 19.0/7.0
Anna-Greta Fristedt - Alicia Carlsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 N= 4 140 19.0/7.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1NT S+1 4 120 12.0/14.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 4 V-2 E 100 10.0/16.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Olle Persson - Jan Clementsson 1NT S= 3 90 7.0/19.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT S= 9 90 7.0/19.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 V-1 E 50 4.0/22.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N-1 E -50 2.0/24.0
Anders Nordberg - Barbro Melander Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT N-2 2 -100 0.0/26.0
Gun Bellander - Klas Bellander     - 11.5/-