Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
BK Bridgehuset » Onsdag Partävling m hcp Max 54 par TL Rolf 2017-08-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag Partävling m hcp Max 54 par TL Rolf 2017-08-09

Partävling, 18 bord, 35 par. Antal brickor: 24. Medel: 383.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Britt Lindberg - Åke Lindström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 15, Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg
16NT V= 990 28.0 88% 28 88.0%876E3K3EKD1096 KKn54KD107ED1073
24 N= -620 5.0 16% 33 52.0%E9854K7ED108D8 Kn738654Kn63K94
Rond 2, som ÖV mot par 13, Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning
33NT N+2 -460 2.0 6% 35 36.7%10474EK8542972 E852K86539D64
42 Ö+1 140 26.0 81% 61 47.8%ED54KD863Kn822 Kn732Kn102D5E874
Rond 3, som NS mot par 1, Mats Andersson - Peter Moricz
52 V-1 50 22.0 69% 83 52.0%D10E8747642EDKn E85329K395432
66NT Ö+1 -1470 7.0 22% 90 47.0%9748432832983 KDKn10109765Kn765
Rond 4, som ÖV mot par 3, Zalman Puterman - Maria Tendler
74 S+2 -680 18.0 56% 108 48.3%10496321085E864 5275EKKn7432102
83 Ö-1 -50 13.0 41% 121 47.4%1052ED109764743 D8Kn3KKn52K10987
Rond 5, som NS mot par 9, Mona Andersson - Ulf Schjånberg
94 S= 420 16.0 50% 137 47.7%K53EKn94K5EKKn7 E10942K73Kn8439
102 S+3 150 32.0 100% 169 52.9%D9487283ED753 EKKn5D5Kn106K1092
Rond 6, som NS mot par 17, Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson
114 V-1 50 17.0 53% 186 52.9%EKn10985K664D84 76310954EK9397
122 N+1 110 18.0 56% 204 53.2%Kn6593ED63E1093 K10ED105K1094Kn84
Rond 7, som ÖV mot par 14, Rolf Bergström - Christer Löfgren
134 V+2 680 19.0 59% 223 53.6%KKn2DKn87527523 E1073E104K9EKD6
143 V+1 130 21.3 67% 244.3 54.6%Kn652E9KD84K83 ED1075310653265
Rond 8, som NS mot par 10, Östen Svantesson - Anders Edstrand
153NT S-1 -100 13.0 41% 257.3 53.7%104ED98572E932 EK57ED653K1085
164D N-3 -500 0.0 0% 257.3 50.3%108764DKn7EKn2E3 E3295KD854Kn62
Rond 9, som ÖV mot par 16, Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg
173NT V= 400 20.0 63% 277.3 51.1%7E752D109863EK KKn105104EKnDKn1073
182NT V+1 150 20.0 63% 297.3 51.7%E1087283KD9763 Kn642ED4K5E1042
Rond 10, som ÖV mot par 7, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
193NT Ö-2 -200 0.0 0% 297.3 49.0%EKn965KKKn8EKn92 10873EKn87210743
203 Ö+2 200 16.0 50% 313.3 49.0%EDKn7399532Kn54 K982EKKn837K72
Rond 11, som ÖV mot par 18, Ragnar Carstam - Helene Carstam
213NT V+2 460 25.0 78% 338.3 50.4%D74D7EKD109754 K3EKn282ED10963
223 N+1 -170 4.0 13% 342.3 48.7%104Kn5EKKn74E874 52ED7642962102
Rond 12, som ÖV mot par 6, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
235D S-1 200 10.7 33% 353 48.0%10108653KDKn96310 DEKKn4287ED852
244 N-1 50 22.0 69% 375 48.9%EKn5Kn1054354876 D732K76DKn10EKn4

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
102
kn42
98754
kn84
?
Kkn54
KD107
ED10
73
?
876
E3
K3
EKD1096
?
ED93
9865
kn62
52

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N03020
S03020
Ö1210121112
V1210121112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bodil Mörnstad - Carin Millar 7NTD V-1 4 100 32.0/0.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 5 Ö+1 9 -420 30.0/2.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Mats Andersson - Peter Moricz 5 Ö= 5 -450 28.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V+3 9 -490 23.0/9.0
Östen Svantesson - Anders Edstrand Olle Persson - Lars Becklén 3NT Ö+3 6 -490 23.0/9.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3NT V+3 5 -490 23.0/9.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT V+3 9 -490 23.0/9.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT V+4 9 -520 13.0/19.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V+4 9 -520 13.0/19.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT V+4 9 -520 13.0/19.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT Ö+4 9 -520 13.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT V+4 2 -520 13.0/19.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V+4 5 -520 13.0/19.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Britt Lindberg - Åke Lindström 6NT V= 10 -990 4.0/28.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Eva Landin - Marianne Andersson 6NT V= 9 -990 4.0/28.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Anita Olofsson - Ulf Öjing 6NT V= 9 -990 4.0/28.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Zalman Puterman - Maria Tendler 6NT V+1 Kn -1020 0.0/32.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - -/20.5

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KD1062
kn9
K9742
7
#
kn73
8654
kn63
K94
#
E9854
K7
ED108
D8
#

ED1032
5
Ekn106532

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1071077
S97967
Ö36366
V35266
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT N+1 5 630 32.0/0.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= E 620 27.0/5.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N= E 620 27.0/5.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Britt Lindberg - Åke Lindström 4 N= D 620 27.0/5.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S= 3 620 27.0/5.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S+2 Kn 170 22.0/10.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Anita Olofsson - Ulf Öjing 3 Ö-3 E 150 20.0/12.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 S+1 9 140 18.0/14.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 S+2 Kn 130 15.0/17.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S= 3 130 15.0/17.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Mats Andersson - Peter Moricz 3 Ö-2 6 100 11.0/21.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö-2 E 100 11.0/21.0
Östen Svantesson - Anders Edstrand Olle Persson - Lars Becklén 3 N-1 E -100 6.0/26.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4 S-1 Kn -100 6.0/26.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 S-1 Kn -100 6.0/26.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Eva Landin - Marianne Andersson 5 S-2 Kn -200 2.0/30.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3 S-4 E -400 0.0/32.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - -/20.5

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
KD93
E10
73
Kkn853
#
E852
K8653
9
D64
#
104
74
EK8542
972
#
kn76
Dkn92
Dkn106
E10

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N10881010
S10881010
Ö35533
V35533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Gilhorn - Mona Berge Karin Andrée - Agneta Dunemark 3D V-4 3 1100 32.0/0.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT N+2 K 460 30.0/2.0
Mats Andersson - Peter Moricz Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S+1 3 430 26.0/6.0
Östen Svantesson - Anders Edstrand Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT S+1 5 430 26.0/6.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT S+1 5 430 26.0/6.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S= 9 400 22.0/10.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Henrik Swensson - Yvonne Tolf 2NT S+3 9 210 20.0/12.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT S+2 9 180 18.0/14.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N+1 7 170 16.0/16.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Eva Landin - Marianne Andersson 2NT S+1 6 150 14.0/18.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 1NT S+1 9 120 10.0/22.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT S+1 3 120 10.0/22.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT S= 9 120 10.0/22.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 N= E 110 6.0/26.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-1 E 100 3.0/29.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö-1 E 100 3.0/29.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Olle Persson - Lars Becklén 2 S-1 9 -50 0.0/32.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé     - 18.4/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K1098
E9
K1063
D105
#
kn732
kn102
D5
E874
#
ED54
KD863
kn82
2
#
6
754
E974
Kkn963

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N89556
S89556
Ö44786
V44786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3 Ö-3 6 300 32.0/0.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 Ö-2 6 200 29.0/3.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö-2 6 200 29.0/3.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT S+1 D 120 26.0/6.0
Östen Svantesson - Anders Edstrand Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 N= 2 110 24.0/8.0
Mats Andersson - Peter Moricz Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö-1 6 100 19.0/13.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-1 E 100 19.0/13.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 Ö-1 E 100 19.0/13.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3 Ö-1 6 100 19.0/13.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 Ö= 6 -110 13.0/19.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö= 6 -110 13.0/19.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Eva Landin - Marianne Andersson 3 Ö= 6 -140 6.0/26.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Britt Lindberg - Åke Lindström 2 Ö+1 4 -140 6.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+1 6 -140 6.0/26.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Olle Persson - Lars Becklén 2 Ö+1 6 -140 6.0/26.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö= 6 -140 6.0/26.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 N-2 2 -200 0.0/32.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé     - 18.4/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D10
E874
7642
EDkn
#
kn94
KDkn102
kn108
K6
#
K76
653
ED95
1087
#
E8532
9
K3
95432

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1166108
S1166108
Ö26725
V26735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N+1 10 120 31.0/1.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT N+1 7 120 31.0/1.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1 S+1 K 110 28.0/4.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2NT V-2 D 100 26.0/6.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Mats Andersson - Peter Moricz 2 V-1 D 50 22.0/10.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2NT V-1 D 50 22.0/10.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V-1 D 50 22.0/10.0
Eva Landin - Marianne Andersson Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg 2NT N-1 3 -100 14.0/18.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT S-1 K -100 14.0/18.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Östen Svantesson - Anders Edstrand 1 N-1 3 -100 14.0/18.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 1 N-1 9 -100 14.0/18.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT N-1 5 -100 14.0/18.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ragnar Carstam - Helene Carstam 2 V= D -110 7.0/25.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Olle Persson - Lars Becklén 2 V= D -110 7.0/25.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 V+1 D -140 4.0/28.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT N-2 6 -200 1.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 1NT N-2 5 -200 1.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/14.8

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
974
8432
832
983
#
E532
kn5
KD7
KD104
#
86
EKD6
Ekn1094
E2
#
KDkn10
1097
65
kn765

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N00030
S00030
Ö1313131013
V1313131013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Landin - Marianne Andersson Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg 3NT V+4 3 -720 26.0/6.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+4 9 -720 26.0/6.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+4 K -720 26.0/6.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT Ö+4 K -720 26.0/6.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+4 2 -720 26.0/6.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT V+4 2 -720 26.0/6.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V+4 2 -720 26.0/6.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Olle Persson - Lars Becklén 6 Ö+1 K -1390 16.0/16.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Zalman Puterman - Maria Tendler 6 Ö+1 10 -1390 16.0/16.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Margaretha Olsson - Göran Ekelund 6 Ö+1 K -1390 16.0/16.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Mats Andersson - Peter Moricz 6NT Ö+1 K -1470 7.0/25.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ragnar Carstam - Helene Carstam 6NT Ö+1 K -1470 7.0/25.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingrid Wallin - Hans Dorthé 6NT V+1 9 -1470 7.0/25.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 6NT V+1 9 -1470 7.0/25.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 6NT V+1 8 -1470 7.0/25.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 6NT V+1 3 -1470 7.0/25.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Östen Svantesson - Anders Edstrand 7 Ö= K -2140 0.0/32.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/14.8

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K83
Ekn8
D96
K953
#
52
75
EKkn7432
102
#
104
9632
1085
E864
#
EDkn976
KD104

Dkn7

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N106101210
S106101210
Ö37213
V37213
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 6 S= E 1430 31.0/1.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 6 S= 8 1430 31.0/1.0
Mats Andersson - Peter Moricz Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT N+3 4 690 28.0/4.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S+2 K 680 14.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ragnar Carstam - Helene Carstam 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Östen Svantesson - Anders Edstrand Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Eva Landin - Marianne Andersson 4 S+2 K 680 14.0/18.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Olle Persson - Lars Becklén 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mona Andersson - Ulf Schjånberg 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Monica Gilhorn - Mona Berge 4 S+2 E 680 14.0/18.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4NT N= 10 630 0.0/32.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf     - 15.7/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E9764
K82
D108
Dkn
#
D8
kn3
Kkn52
K10987
#
1052
ED109764
7
43
#
Kkn3
5
E9643
E652

Optimalt kontrakt: 3NTD V-1 100
 NT
N79595
S79595
Ö64848
V64848
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Bodil Mörnstad - Carin Millar 5D Ö-3 5 500 32.0/0.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 4 N+1 E 450 30.0/2.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N= 7 420 28.0/4.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S= Kn 110 26.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ragnar Carstam - Helene Carstam 5D Ö-1 K 100 23.0/9.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö-2 E 100 23.0/9.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Britt Lindberg - Åke Lindström 3 Ö-1 5 50 19.0/13.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3 Ö-1 K 50 19.0/13.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 N-1 7 -50 15.0/17.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Olle Persson - Lars Becklén 3 N-1 7 -50 15.0/17.0
Mats Andersson - Peter Moricz Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N-2 7 -100 8.0/24.0
Östen Svantesson - Anders Edstrand Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-2 7 -100 8.0/24.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Eva Landin - Marianne Andersson 4 N-2 7 -100 8.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 4 N-2 E -100 8.0/24.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Monica Gilhorn - Mona Berge 4 N-2 7 -100 8.0/24.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N-3 7 -150 2.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT N-4 4 -200 0.0/32.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf     - 15.7/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
K53
Ekn94
K5
EKkn7
#
D7
D1085
D6
D8653
#
kn86
62
E10972
1042
#
E10942
K73
kn843
9

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N99101111
S99101111
Ö44222
V44322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT S+2 5 460 32.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+1 E 450 28.0/4.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S+1 D 450 28.0/4.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 S+1 D 450 28.0/4.0
Eva Landin - Marianne Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT N+1 2 430 21.0/11.0
Östen Svantesson - Anders Edstrand Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+1 2 430 21.0/11.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+1 6 430 21.0/11.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT N+1 2 430 21.0/11.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Mona Andersson - Ulf Schjånberg 4 S= 8 420 16.0/16.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT N= 2 400 13.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N= 7 400 13.0/19.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Mats Andersson - Peter Moricz 2NT N+3 2 210 10.0/22.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Olle Persson - Lars Becklén 2NT N+2 2 180 8.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Monica Gilhorn - Mona Berge 2 N+1 E 140 6.0/26.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1 N= 2 80 4.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 4 S-1 5 -50 2.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S-2 3 -100 0.0/32.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark     - 16.8/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Öst giv
alla i zon
#
D94
872
83
ED753
#
863
EK104
EK92
84
#
1072
kn963
D754
kn6
#
EKkn5
D5
kn106
K1092

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N95595
S95595
Ö38844
V38844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Mona Andersson - Ulf Schjånberg 2 S+3 K 150 32.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+1 8 140 27.0/5.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Mats Andersson - Peter Moricz 2 S+1 E 140 27.0/5.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Anita Olofsson - Ulf Öjing 2 S+1 8 140 27.0/5.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 S+1 E 140 27.0/5.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S+1 4 130 22.0/10.0
Östen Svantesson - Anders Edstrand Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S= E 110 16.0/16.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S+1 E 110 16.0/16.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Monica Gilhorn - Mona Berge 3 S= E 110 16.0/16.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S+1 E 110 16.0/16.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S= E 110 16.0/16.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 V= D -90 10.0/22.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 E -100 7.0/25.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4 S-1 E -100 7.0/25.0
Eva Landin - Marianne Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö= K -110 4.0/28.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT N-2 5 -200 2.0/30.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Olle Persson - Lars Becklén 4 S-3 E -300 0.0/32.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark     - 16.8/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
Ekn10985
K6
64
D84
#

E3
Dkn10852
Kkn1053
#
KD42
Dkn872
7
E62
#
763
10954
EK93
97

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N33474
S33474
Ö1010869
V1010969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Lars Becklén Eva Landin - Marianne Andersson 5D Ö-2 3 300 32.0/0.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Henrik Swensson - Yvonne Tolf 3NT Ö-5 3 250 30.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT Ö-4 7 200 27.0/5.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3 Ö-4 E 200 27.0/5.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 V-2 E 100 23.0/9.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö-2 7 100 23.0/9.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 V-1 E 50 17.0/15.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-1 3 50 17.0/15.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Mona Andersson - Ulf Schjånberg 4 V-1 E 50 17.0/15.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT Ö-1 7 50 17.0/15.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N-2 7 -100 11.0/21.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-2 7 -100 11.0/21.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 Ö+1 7 -140 8.0/24.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mats Andersson - Peter Moricz 3NT Ö= K -400 5.0/27.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT Ö= 3 -400 5.0/27.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Östen Svantesson - Anders Edstrand 3NT Ö+1 K -430 1.0/31.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT Ö+1 4 -430 1.0/31.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar     - -/14.3

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
kn65
93
ED63
E1093
#
E42
K872
kn2
KD72
#
D9873
kn64
875
65
#
K10
ED105
K1094
kn84

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N1010878
S1010878
Ö33464
V33464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT S+1 K 630 32.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT N+2 6 180 30.0/2.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V-3 9 150 28.0/4.0
Olle Persson - Lars Becklén Eva Landin - Marianne Andersson 3 N+1 6 130 24.0/8.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Henrik Swensson - Yvonne Tolf 2 S+2 E 130 24.0/8.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 N+2 Kn 130 24.0/8.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 N+1 6 110 18.0/14.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 N= 7 110 18.0/14.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 1 N+2 6 110 18.0/14.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Östen Svantesson - Anders Edstrand 1NT N= 3 90 14.0/18.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mats Andersson - Peter Moricz 2 Ö-1 4 50 9.0/23.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 1 V-1 E 50 9.0/23.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 V-1 3 50 9.0/23.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Monica Gilhorn - Mona Berge 2 Ö-1 9 50 9.0/23.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3NT N-2 7 -200 2.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 N-2 6 -200 2.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N-2 7 -200 2.0/30.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar     - -/14.3

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Nord giv
alla i zon
#
D94
93
Ekn104
kn1098
#
E1073
E104
K9
EKD6
#
Kkn2
Dkn8752
752
3
#
865
K6
D863
7542

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N24000
S24000
Ö9811119
V109121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning 4 V-1 Kn 100 32.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V+4 3 -230 30.0/2.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Monica Gilhorn - Mona Berge 4 V+1 4 -650 23.0/9.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö+1 Kn -650 23.0/9.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö+1 3 -650 23.0/9.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö+1 8 -650 23.0/9.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4 Ö+1 6 -650 23.0/9.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö+1 3 -650 23.0/9.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V+2 4 -680 13.0/19.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Östen Svantesson - Anders Edstrand 4 V+2 Kn -680 13.0/19.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+2 E -680 13.0/19.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö+2 3 -680 13.0/19.0
Mats Andersson - Peter Moricz Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3NT V+3 Kn -690 8.0/24.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Olle Persson - Lars Becklén 4 Ö+3 8 -710 5.0/27.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 Ö+2 8 -710 5.0/27.0
Eva Landin - Marianne Andersson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 6 Ö= 5 -1430 2.0/30.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Zalman Puterman - Maria Tendler 6 V+1 Kn -1460 0.0/32.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing     - 15.7/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
10873
KD2
E9
EDkn2
#
ED
10753
106532
65
#
kn652
E9
KD84
K83
#
K94
kn864
kn7
10974

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N73655
S83655
Ö510678
V510678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S-1 2 -50 31.9/0.1
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 Ö= Kn -80 29.8/2.2
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT Ö= 4 -90 27.7/4.3
Mats Andersson - Peter Moricz Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3 S-2 6 -100 23.4/8.6
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2 N-2 6 -100 23.4/8.6
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT S-2 2 -100 23.4/8.6
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT V+1 2 -120 19.2/12.8
Eva Landin - Marianne Andersson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 Ö+1 4 -130 10.7/21.3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Olle Persson - Lars Becklén 3 Ö+1 7 -130 10.7/21.3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning 3 Ö+1 4 -130 10.7/21.3
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britt Lindberg - Åke Lindström 3 V+1 K -130 10.7/21.3
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+2 10 -130 10.7/21.3
Ragnar Carstam - Helene Carstam Östen Svantesson - Anders Edstrand 3 Ö+1 6 -130 10.7/21.3
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö= Kn -130 10.7/21.3
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Monica Gilhorn - Mona Berge 1NT V+2 2 -150 1.1/30.9
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-3 10 -150 1.1/30.9
Anita Olofsson - Ulf Öjing     - 15.7/-
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg     A+ 19.2/12.8

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
104
ED985
72
E932
#
Dkn9763
kn10632
kn
4
#
82
K4
K10984
Dkn76
#
EK5
7
ED653
K1085

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N1210989
S1210989
Ö13454
V13454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Lars Becklén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2D Ö-4 7 800 32.0/0.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 5 S= 3 600 30.0/2.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 V-5 E 250 28.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Andersson - Peter Moricz 3 V-3 E 150 26.0/6.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3 S+1 D 130 23.0/9.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 4 S= Kn 130 23.0/9.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 V-2 7 100 20.0/12.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Östen Svantesson - Anders Edstrand 3NT S-1 D -100 13.0/19.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning 3NT S-1 7 -100 13.0/19.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Zalman Puterman - Maria Tendler 2NT S-1 3 -100 13.0/19.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT S-1 7 -100 13.0/19.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT S-1 7 -100 13.0/19.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT S-1 D -100 13.0/19.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Ragnar Carstam - Helene Carstam 3NT N-2 9 -200 5.0/27.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT S-2 D -200 5.0/27.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S-3 D -300 1.0/31.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Eva Landin - Marianne Andersson 3NT S-3 9 -300 1.0/31.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund     - 18.0/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
108764
Dkn7
Ekn2
E3
#
5
E1042
10973
D974
#
KDkn9
K863
6
K1085
#
E32
95
KD854
kn62

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N37477
S37477
Ö105966
V106966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning 3 N= 6 140 32.0/0.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2NT N= K 120 30.0/2.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Ragnar Carstam - Helene Carstam 3NT N-1 K -50 24.0/8.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT N-1 K -50 24.0/8.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 3 N-1 7 -50 24.0/8.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Monica Gilhorn - Mona Berge 3 N-1 6 -50 24.0/8.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT N-1 5 -50 24.0/8.0
Olle Persson - Lars Becklén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3D N-1 6 -100 12.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-2 K -100 12.0/20.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Eva Landin - Marianne Andersson 3 S-2 5 -100 12.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3 N-2 6 -100 12.0/20.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N-2 6 -100 12.0/20.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 N-2 6 -100 12.0/20.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 N-2 6 -100 12.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Andersson - Peter Moricz 2 V+1 E -140 4.0/28.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Mona Andersson - Ulf Schjånberg 4 N-3 6 -150 2.0/30.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Östen Svantesson - Anders Edstrand 4D N-3 K -500 0.0/32.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund     - 18.0/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
632
KD983
K2
642
#
Kkn105
104
Ekn
Dkn1073
#
7
E752
D109863
EK
#
ED984
kn6
754
985

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N23652
S23652
Ö98788
V99788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT V-3 8 150 32.0/0.0
Eva Landin - Marianne Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V-2 9 100 25.0/7.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mats Andersson - Peter Moricz 3NT Ö-2 Kn 100 25.0/7.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V-2 9 100 25.0/7.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT V-2 8 100 25.0/7.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 Ö-2 E 100 25.0/7.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 Ö-2 Kn 100 25.0/7.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT Ö-1 4 50 18.0/14.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3 V= K -110 16.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT V= 9 -400 12.0/20.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö= K -400 12.0/20.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT Ö= 8 -400 12.0/20.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Olle Persson - Lars Becklén 3NT V+2 2 -460 6.0/26.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT Ö+2 8 -460 6.0/26.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT Ö+2 8 -460 6.0/26.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Östen Svantesson - Anders Edstrand 3NT Ö+3 8 -490 2.0/30.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3D N-3 E -500 0.0/32.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard     - 17.0/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KD9
108
Ekn10764
85
#
kn642
ED4
K5
E1042
#
E108
72
83
KD9763
#
753
Kkn9653
D92
kn

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N28822
S28822
Ö105597
V1155910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Mörnstad - Carin Millar Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N= E 110 32.0/0.0
Eva Landin - Marianne Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-1 10 50 30.0/2.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S-1 2 -100 28.0/4.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 V= E -110 26.0/6.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Östen Svantesson - Anders Edstrand 4 Ö= D -130 21.0/11.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Monica Gilhorn - Mona Berge 4 Ö= Kn -130 21.0/11.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö+1 9 -130 21.0/11.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö+1 D -130 21.0/11.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2NT V+1 E -150 12.0/20.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mats Andersson - Peter Moricz 4 Ö+1 6 -150 12.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britt Lindberg - Åke Lindström 2NT V+1 E -150 12.0/20.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö+2 3 -150 12.0/20.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+2 E -150 12.0/20.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 V+1 10 -170 6.0/26.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3 S-2 4 -200 4.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT V= 7 -400 2.0/30.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Olle Persson - Lars Becklén 3NT V+3 7 -490 0.0/32.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard     - 17.0/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
KD4
D53
E92
D1083
#
10873
Ekn872
10743
#
Ekn965
K
Kkn8
Ekn92
#
2
10964
D65
K7654

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N74525
S74525
Ö698117
V698117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT Ö-2 5 200 32.0/0.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Östen Svantesson - Anders Edstrand 4 Ö-1 2 100 29.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Zalman Puterman - Maria Tendler 4 Ö-1 5 100 29.0/3.0
Olle Persson - Lars Becklén Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö+1 6 -170 19.0/13.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V+1 8 -170 19.0/13.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö+1 K -170 19.0/13.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Mats Andersson - Peter Moricz 2 Ö+2 4 -170 19.0/13.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 Ö+2 4 -170 19.0/13.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö+1 K -170 19.0/13.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 1 Ö+3 6 -170 19.0/13.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3 Ö+1 K -170 19.0/13.0
Eva Landin - Marianne Andersson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö+2 6 -200 9.0/23.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö+3 5 -200 9.0/23.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 Ö+3 9 -230 6.0/26.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg 4 Ö= K -620 3.0/29.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö= K -620 3.0/29.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö+1 2 -650 0.0/32.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg     - 13.3/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Väst giv
alla i zon
#
10
D742
Ekn104
D1083
#
K982
EKkn83
7
K72
#
EDkn73
9
9532
kn54
#
654
1065
KD86
E96

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N78425
S78425
Ö658118
V658118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö-2 10 200 32.0/0.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Zalman Puterman - Maria Tendler 4 Ö-1 K 100 30.0/2.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 Ö= K -140 28.0/4.0
Eva Landin - Marianne Andersson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+2 4 -170 24.0/8.0
Olle Persson - Lars Becklén Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö+2 4 -170 24.0/8.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Mats Andersson - Peter Moricz 3 Ö+1 4 -170 24.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britt Lindberg - Åke Lindström 3 Ö+2 K -200 16.0/16.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 Ö+3 K -200 16.0/16.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 Ö+2 K -200 16.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 Ö+3 D -200 16.0/16.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 Ö+3 E -200 16.0/16.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö= K -620 7.0/25.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg 4 Ö= K -620 7.0/25.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= 6 -620 7.0/25.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö= E -620 7.0/25.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Östen Svantesson - Anders Edstrand 4 Ö+1 6 -650 1.0/31.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4 Ö+1 8 -650 1.0/31.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg     - 13.3/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Ekn102
10865
kn3
kn87
#
K3
Ekn2
82
ED10963
#
D74
D7
EKD1097
54
#
9865
K943
654
K2

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N20552
S20552
Ö11128811
V11128811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Monica Gilhorn - Mona Berge 3 V+1 6 -130 32.0/0.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 V+2 Kn -150 29.0/3.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V+2 Kn -150 29.0/3.0
Östen Svantesson - Anders Edstrand Mona Andersson - Ulf Schjånberg 5 V= 6 -400 25.0/7.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT V= 2 -400 25.0/7.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Zalman Puterman - Maria Tendler 5 Ö+1 6 -420 21.0/11.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 Ö+1 4 -420 21.0/11.0
Olle Persson - Lars Becklén Mats Andersson - Peter Moricz 3NT V+1 2 -430 15.0/17.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 3 -430 15.0/17.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT V+1 2 -430 15.0/17.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT V+1 10 -430 15.0/17.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg 3NT Ö+2 4 -460 7.0/25.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Eva Landin - Marianne Andersson 3NT V+2 2 -460 7.0/25.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+2 2 -460 7.0/25.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT V+2 10 -460 7.0/25.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+3 2 -490 1.0/31.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3NT V+3 2 -490 1.0/31.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/12.2

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
EKDkn763
K10
105
D3
#
52
ED7642
962
102
#
104
kn5
EKkn74
E874
#
98
983
D83
Kkn965

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N85598
S85598
Ö58844
V58844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N+1 Kn 170 28.0/4.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Britt Lindberg - Åke Lindström 3 N+1 K 170 28.0/4.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+2 E 170 28.0/4.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3 N+1 E 170 28.0/4.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 N+1 Kn 170 28.0/4.0
Olle Persson - Lars Becklén Mats Andersson - Peter Moricz 3 N= E 140 16.0/16.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N= E 140 16.0/16.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg 2 N+1 E 140 16.0/16.0
Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 N= E 140 16.0/16.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= Kn 140 16.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Eva Landin - Marianne Andersson 3 N= K 140 16.0/16.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N= E 140 16.0/16.0
Östen Svantesson - Anders Edstrand Mona Andersson - Ulf Schjånberg 4 N-1 E -50 4.0/28.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N-1 Kn -50 4.0/28.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4 N-1 E -50 4.0/28.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Monica Gilhorn - Mona Berge 4 N-1 E -50 4.0/28.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-1 E -50 4.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/12.2

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Syd giv
alla i zon
#
EKkn86
7
104
Kkn743
#
D
EKkn42
87
ED852
#
10
108653
KDkn963
10
#
975432
D9
E52
96

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N72297
S72297
Ö5101136
V6101136
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S= E 620 30.9/1.1
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N= 10 620 30.9/1.1
Monica Gilhorn - Mona Berge Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 6 V-1 E 100 27.7/4.3
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning 5 N-1 K -100 25.6/6.4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britt Lindberg - Åke Lindström 5D S-1 K -200 21.3/10.7
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Östen Svantesson - Anders Edstrand 5D N-1 K -200 21.3/10.7
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sven Grahn - Wiveca Lindström 5D S-1 E -200 21.3/10.7
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Eva Landin - Marianne Andersson 4 V+1 E -650 9.6/22.4
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V= E -650 9.6/22.4
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 V= E -650 9.6/22.4
Ragnar Carstam - Helene Carstam Zalman Puterman - Maria Tendler 5 V= E -650 9.6/22.4
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anita Olofsson - Ulf Öjing 5 V= E -650 9.6/22.4
Anitha Lindgren - Marian Krook Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 V+1 K -650 9.6/22.4
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V+1 E -650 9.6/22.4
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 5 V= E -650 9.6/22.4
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Mats Andersson - Peter Moricz 5D V= E -850 0.1/31.9
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson     - -/12.5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand     A- 12.8/19.2

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.09

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K1096
ED98
K9732
#
D732
K76
Dkn10
Ekn4
#
Ekn5
kn10543
54
876
#
84
2
E86
KD109532

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N99687
S99676
Ö43646
V43756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 V-5 E 250 32.0/0.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 Ö-4 6 200 30.0/2.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S= 6 130 25.0/7.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N+2 2 130 25.0/7.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N= E 130 25.0/7.0
Henrik Swensson - Yvonne Tolf Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N+1 E 130 25.0/7.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 N= 2 110 20.0/12.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö-1 E 50 18.0/14.0
Olle Persson - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 N-1 E -50 10.0/22.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britt Lindberg - Åke Lindström 4 N-1 Kn -50 10.0/22.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Eva Landin - Marianne Andersson 4 N-1 8 -50 10.0/22.0
Lars-Åke Larsmyr - Ulla Öberg Mats Andersson - Peter Moricz 3 N-1 Kn -50 10.0/22.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 S-1 D -50 10.0/22.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT N-1 5 -50 10.0/22.0
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 S-1 D -50 10.0/22.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars G Svensson - Anne-Catherine Svenning 4 Ö= 2 -130 2.0/30.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Östen Svantesson - Anders Edstrand 3NTD N-2 5 -300 0.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson     - -/12.5