Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » Måndag partävling m HCP max 54 par TL: Lars-Åke 2017-08-07 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m HCP max 54 par TL: Lars-Åke 2017-08-07

Partävling, 17 bord, 33 par. Antal brickor: 24. Medel: 359.7.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Östen Svantesson - Klas Bellander

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 15, Marianne Servin - Ulla Öberg
12 V= 90 24.0 80% 24 80.0%10753Kn1092K8KKn10 4KD63Kn954E943
21NT V+1 120 10.0 33% 34 56.5%D852KKn2EK10763 K97D763D954E9
Rond 2, som ÖV mot par 4, Bodil Wikström - Niusia Lichtman
35 S+1 -480 3.0 10% 37 41.0%1054E108764D754 8D42DKn5Kn109863
43 Ö-1 -100 15.0 50% 52 43.2%DKnEKn1066D75432 E8543232DKn10210
Rond 3, som ÖV mot par 11, Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis
53 S= -110 16.0 53% 68 45.2%Kn76210543Kn4254 108ED886EK10762
62NT N+1 -150 9.0 30% 77 42.7%Kn9632E85K1064Kn DKn763DKn829732
Rond 4, som NS mot par 8, Mats Andersson - Ulla Lundström
73NT N+3 690 29.0 97% 106 50.4%EDKn4EK9265474 9107EKD107ED862
83NT Ö-1 50 30.0 100% 136 56.6%K1095D1075410732 D8732K82K41043
Rond 5, som ÖV mot par 2, Ulf Ohlsson - Marianne Olsson
91NT Ö+5 240 22.0 73% 158 58.4%ED4E104K854ED10 Kn2Kn872D1097393
104 V= 620 30.0 100% 188 62.6%E976ED65Kn1087E D5KKn8764Kn9542
Rond 6, som ÖV mot par 13, Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning
114 S= -420 20.0 67% 208 63.0%K1084Kn96K109862 Kn75323Kn852D43
123 Ö-1 -50 12.0 40% 220 61.1%D1086E93EK10743 K87Kn5DKn8752Kn5
Rond 7, som ÖV mot par 16, Ulla Barkeman - Lena Stålbrink
134 Ö= 620 20.0 67% 240 61.5%KDKn942D1085D53 1075EK96K73KKn4
146 V+1 1010 30.0 100% 270 64.3%E752E875EKD52 DKn10986396Kn943
Rond 8, som ÖV mot par 3, Stig Unoson - Björn Klefbohm
152 N+2 -170 8.0 27% 278 61.8%D83Kn10953E7532 K563KD10742K94
163 S-2 100 30.0 100% 308 64.2%KD98429868253 63K75KKn10710862
Rond 9, som NS mot par 10, Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren
176 S-1 -50 6.0 20% 314 61.6%65DKn764DKn10296 EKKn43K5EKD875
183 V= -110 16.0 53% 330 61.1%EDKn102Kn942K972 K1087E98737656
Rond 10, som NS mot par 1, Bengt Brynell - Sonja Lindblom
191NT Ö+2 -150 10.0 33% 340 59.6%K8DKn92K598642 6542E5Kn764E53
204 V-1 100 25.0 83% 365 60.8%Kn753E1093E9743 10942KD7396K86
Rond 11, som NS mot par 9, Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg
213NT N= 600 25.0 83% 390 61.9%E102ED974D6K102 KKn856E10985429
221NT Ö+2 -150 29.0 97% 419 63.5%D1076104E985374 Kn853973KKnK932
Rond 12, som NS mot par 14, Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald
233NT Ö= -600 7.0 23% 426 61.7%K973DKn53Kn87109 4210964K10K8743
243NT S+1 430 20.0 67% 446 61.9%KnEKD6ED983D92 D43Kn974K654E10