Kommande tävlingar
26/07 SM Par Veteran
26/07 SM Par Veteran - Omgång 1
26/07 SM Par Veteran - Omgång 2
Rapporterade tävlingar
18/07 Walthers Bildelar Guldpar Falk
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
BK Bridgehuset » Onsdag Partävling m hcp Max 54 par TL Gun 2017-08-02 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag Partävling m hcp Max 54 par TL Gun 2017-08-02

Partävling, 14 bord, 28 par. Antal brickor: 24. Medel: 312.0.

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 1, Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson
11 N+1 110 9 35% 9 35.0%D874ED75KKD73 KKn61084EKn85395
24 V-2 100 19 73% 28 54.0%D3K983K1098D53 E9765422610962
Rond 2, som NS mot par 2, Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall
33 S-1 -50 13 50% 41 52.7%D654Kn76EKn94E4 EKn10835763DKn95
42NT S-1 -100 11 42% 52 50.0%Kn32KKn10D543ED7 K1054ED5972543
Rond 3, som NS mot par 3, Peter Moricz - Mats Andersson
53 V+1 -170 0 0% 52 40.0%K10363EKD632KKn DKn76K1052Kn10978
65 N-1 -50 4 15% 56 35.8%10K98453KDKn1095 EKKn86Kn2K84E73
Rond 4, som NS mot par 4, Marianne Andersson - Eva Landin
74 V+1 -650 12 46% 68 37.3%873106D972DKn107 Kn10952E653E854
83NT S-1 -50 5 19% 73 35.0%E638KKn8532K102 K54EK1042D4EKn3
Rond 5, som NS mot par 5, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
92 N+1 140 15 58% 88 37.6%KnEK97532108287 E765DE643K1094
103 V-1 100 12 46% 100 38.4%D876472D54Kn92 K2EKKn854K10928
Rond 6, som NS mot par 6, Ulf Schjånberg - Karen Nielsen
114 S+2 480 18 69% 118 41.2%K98E1053EDEK106 D107KKn8642864D
122D S-2 -500 2 8% 120 38.4%54D75Kn7543Kn75 DKn9862Kn8EKD98
Rond 7, som NS mot par 7, Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson
134 N+1 650 23 88% 143 42.2%6EK9543876293 KDKn103D6K4E1062
143 N= 110 22 85% 165 45.3%K73K5KD974393 EDD10632652KKn8
Rond 8, som NS mot par 8, Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg
152NT S+2 180 12 46% 177 45.3%5Kn752Kn1095KDKn3 EDKn93EK764E107
162 Ö+1 -140 2 8% 179 43.0%84Kn973KD62K92 DKnK8642E10E1065
Rond 9, som NS mot par 9, Nicolae Östner - Evert Bengtsson
172 S= 110 20 77% 199 45.0%KD105K82E87275 EKn8293643E842
183 V+2 -200 14 54% 213 45.5%E8532KKKn104432 1074D10973KKn1085
Rond 10, som NS mot par 10, Rolf Sjödahl - Alf Pihl
195 V+1 -620 8 31% 221 44.7%DKn10865543K5D2 K942Kn982Kn8645
204 S= 620 6 23% 227 43.6%Kn1072963DKn104K9 E95EKKn75E8EKn5
Rond 11, som NS mot par 11, Britt Lindberg - Wiviann Hassel
214 V-1 50 24 92% 251 46.0%E106DE87659654 9510983K32ED107
223NT V-2 200 26 100% 277 48.4%E865Kn1072D9654 Kn109874K3E3873
Rond 12, som NS mot par 12, Håkan Linse - Jan Rönnow
234NT V+1 -660 16 62% 293 49.0%Kn4KD757549853 7529642832KKn6
242NT Ö-1 50 14 54% 307 49.2%ED1065Kn8636542 9E10972Kn972E106

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
D874
ED75
K
KD73
?
109
Kkn32
D1097
kn86
?
E532
96
642
E1042
?
Kkn6
1084
Ekn853
95

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N89998
S89998
Ö54435
V54435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Andersson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3NT S= 7 400 23/3
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N= 2 400 23/3
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N= 2 400 23/3
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= 2 400 23/3
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2NT S+2 2 180 18/8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anita Olofsson - Ulla Öberg 2NT N= 2 120 14/12
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Östen Svantesson - Lotta Lundberg 2NT S= 10 120 14/12
Mona Andersson - Christian Frisk Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 1NT S+1 6 120 14/12
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 N= E 110 9/17
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1 N+1 5 110 9/17
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT S-1 10 -50 5/21
Marianne Andersson - Eva Landin Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 3NT N-1 2 -50 5/21
Carin Millar - Bodil Mörnstad Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S-2 6 -100 2/24
Håkan Linse - Jan Rönnow Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-3 2 -150 0/26

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D3
K983
K1098
D53
#
108
ED105
Dkn75
Ekn4
#
Kkn
kn764
E432
K87
#
E976542
2
6
10962

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64474
S64474
Ö79967
V79967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Bibi Jönsson - Willy Landgren 4D V-2 D 300 26/0
Peter Moricz - Mats Andersson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 Ö-2 6 100 19/7
Marianne Andersson - Eva Landin Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 4 V-2 9 100 19/7
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö-2 6 100 19/7
Håkan Linse - Jan Rönnow Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-2 E 100 19/7
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V-2 D 100 19/7
Carin Millar - Bodil Mörnstad Jane Brändemar - Nina Nilsson 5 V-2 D 100 19/7
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö-1 6 50 9/17
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Östen Svantesson - Lotta Lundberg 4 Ö-1 E 50 9/17
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 V-1 8 50 9/17
Mona Andersson - Christian Frisk Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö-1 E 50 9/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 Ö= E -420 4/22
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4D S-2 E -500 2/24
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D S-3 E -800 0/26

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D654
kn76
Ekn94
E4
#
7
10842
82
K108763
#
K92
EKD93
KD105
2
#
Ekn1083
5
763
Dkn95

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N67398
S67398
Ö761045
V761035
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S+1 2 170 26/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+1 8 140 23/3
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 S= 10 140 23/3
Carin Millar - Bodil Mörnstad Östen Svantesson - Lotta Lundberg 5 Ö-1 5 100 19/7
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö-1 7 100 19/7
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 8 -50 13/13
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 N-1 K -50 13/13
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 S-1 8 -50 13/13
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 S-1 10 -50 13/13
Peter Moricz - Mats Andersson Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 4D N-1 D -100 6/20
Marianne Andersson - Eva Landin Håkan Linse - Jan Rönnow 4 S-2 10 -100 6/20
Mona Andersson - Christian Frisk Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4D S-1 10 -100 6/20
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 Ö= Kn -140 2/24
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 Ö+1 E -650 0/26

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn32
Kkn10
D543
ED7
#
6
87643
K1086
1096
#
ED987
92
Ekn
Kkn82
#
K1054
ED5
972
543

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N45567
S45567
Ö87876
V87876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 1D Ö-1 9 200 26/0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Anita Olofsson - Ulla Öberg 1NT S+1 6 120 24/2
Peter Moricz - Mats Andersson Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 1NT S= 6 90 21/5
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1NT S= 6 90 21/5
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britt Lindberg - Wiviann Hassel 1 Ö= 9 -80 17/9
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christina Kronlund - Thomas Ålander 1 Ö= 9 -80 17/9
Marianne Andersson - Eva Landin Håkan Linse - Jan Rönnow 1NT S-1 6 -100 11/15
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2NT S-1 8 -100 11/15
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N-1 2 -100 11/15
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT N-1 8 -100 11/15
Carin Millar - Bodil Mörnstad Östen Svantesson - Lotta Lundberg 1 Ö+1 7 -110 5/21
Mona Andersson - Christian Frisk Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 Ö+1 9 -110 5/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 Ö+1 9 -140 2/24
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT S-2 6 -200 0/26

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
K103
63
EKD632
Kkn
#
E92
D9874
8
ED54
#
854
Ekn
54
1097632
#
Dkn76
K1052
kn1097
8

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N410697
S410697
Ö83633
V83633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT N= 6 600 26/0
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Håkan Linse - Jan Rönnow 3 S= 4 140 24/2
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N+1 E 130 17/9
Ulf Schjånberg - Karen Nielsen Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+2 E 130 17/9
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 N+1 E 130 17/9
Jane Brändemar - Nina Nilsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 N+2 E 130 17/9
Mona Andersson - Christian Frisk Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 N+1 E 130 17/9
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+2 10 130 17/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 2 N+1 10 110 10/16
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Nicolae Östner - Evert Bengtsson 5 N-1 5 -100 5/21
Marianne Andersson - Eva Landin Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N-1 E -100 5/21
Anita Olofsson - Ulla Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT N-1 3 -100 5/21
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 5 N-1 E -100 5/21
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Peter Moricz - Mats Andersson 3 V+1 K -170 0/26

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
10
K984
53
KDkn1095
#
9754
D1053
ED97
8
#
D32
E76
kn1062
642
#
EKkn86
kn2
K84
E73

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N106788
S106788
Ö27553
V27553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT S+3 7 490 26/0
Ulf Schjånberg - Karen Nielsen Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+2 3 460 23/3
Bibi Jönsson - Willy Landgren Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 3NT S+2 7 460 23/3
Marianne Andersson - Eva Landin Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+1 3 430 19/7
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT S+1 9 430 19/7
Anita Olofsson - Ulla Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S= 7 400 13/13
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT S= 7 400 13/13
Jane Brändemar - Nina Nilsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT S= 7 400 13/13
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S= 7 400 13/13
Mona Andersson - Christian Frisk Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 N+2 Kn 150 8/18
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3NT N-1 10 -50 4/22
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Peter Moricz - Mats Andersson 5 N-1 Kn -50 4/22
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 S-1 8 -50 4/22
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Håkan Linse - Jan Rönnow 4 S-3 3 -150 0/26

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Syd giv
alla i zon
#
873
106
D972
Dkn107
#
K642
EKkn93
Kkn8
2
#
ED
D8754
104
K963
#
kn1095
2
E653
E854

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N67244
S67244
Ö761199
V661199
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulla Öberg Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 V= D -620 26/0
Peter Moricz - Mats Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V+1 D -650 12/14
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 6 -650 12/14
Ulf Schjånberg - Karen Nielsen Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 V+1 D -650 12/14
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 V+1 D -650 12/14
Håkan Linse - Jan Rönnow Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V+1 D -650 12/14
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Marianne Andersson - Eva Landin 4 V+1 D -650 12/14
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 D -650 12/14
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V+1 D -650 12/14
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 V+1 D -650 12/14
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 V+1 D -650 12/14
Christina Kronlund - Thomas Ålander Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 4 V+1 D -650 12/14
Mona Andersson - Christian Frisk Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö+1 D -650 12/14
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V+1 D -650 12/14

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E63
8
Kkn8532
K102
#
Dkn10987
763
6
D87
#
2
Dkn95
E1097
9654
#
K54
EK1042
D4
Ekn3

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N10119811
S10119811
Ö32352
V32352
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5D N= 2 550 26/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+2 D 460 21/5
Ulf Schjånberg - Karen Nielsen Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT S+2 D 460 21/5
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3NT S+2 Kn 460 21/5
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT N+2 2 460 21/5
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S+1 D 430 16/10
Håkan Linse - Jan Rönnow Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N= 2 400 14/12
Christina Kronlund - Thomas Ålander Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 3 S= 6 140 12/14
Peter Moricz - Mats Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 6 N-1 2 -50 5/21
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Marianne Andersson - Eva Landin 3NT S-1 D -50 5/21
Anita Olofsson - Ulla Öberg Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 S-1 D -50 5/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 5 N-1 2 -50 5/21
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3 S-1 D -50 5/21
Mona Andersson - Christian Frisk Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N-1 D -50 5/21

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
kn
EK97532
1082
87
#
K983
kn
Kkn975
kn63
#
D1042
10864
D
ED52
#
E765
D
E643
K1094

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N56945
S66945
Ö77398
V77398
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 N+1 D 170 25/1
Christina Kronlund - Thomas Ålander Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N+2 D 170 25/1
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 N= D 140 15/11
Marianne Andersson - Eva Landin Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 N= D 140 15/11
Ulf Schjånberg - Karen Nielsen Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 N= D 140 15/11
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Peter Moricz - Mats Andersson 3 N= D 140 15/11
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+1 D 140 15/11
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 N= D 140 15/11
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= D 140 15/11
Mona Andersson - Christian Frisk Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 N+1 D 140 15/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V-1 E 100 6/20
Håkan Linse - Jan Rönnow Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 N-1 D -50 3/23
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 S-1 D -50 3/23
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 6 N-3 2 -150 0/26

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Öst giv
alla i zon
#
D8764
72
D54
kn92
#
E103
106
Ekn
ED10754
#
kn95
D93
8763
K63
#
K2
EKkn854
K1092
8

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 500
 NT
N481075
S481075
Ö95368
V95367
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Christian Frisk Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S= E 620 26/0
Marianne Andersson - Eva Landin Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 S+1 10 170 23/3
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S+1 E 170 23/3
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Peter Moricz - Mats Andersson 3 S= E 140 18/8
Håkan Linse - Jan Rönnow Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 S= E 140 18/8
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 S= E 140 18/8
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-1 7 100 12/14
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V-1 7 100 12/14
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 V-1 7 100 12/14
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 S-1 E -100 7/19
Christina Kronlund - Thomas Ålander Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S-1 E -100 7/19
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 V= 7 -110 2/24
Ulf Schjånberg - Karen Nielsen Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 V= 7 -110 2/24
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V= 2 -110 2/24

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
K98
E1053
ED
EK106
#
6543
97
kn102
kn973
#
Ekn2
D
K9753
8542
#
D107
Kkn8642
864
D

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N109121012
S8812910
Ö24131
V24131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 6 S= 2 980 25/1
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 6 N= E 980 25/1
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Peter Moricz - Mats Andersson 5 S+1 Kn 480 18/8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Linse - Jan Rönnow 4 N+2 7 480 18/8
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 4 S+2 Kn 480 18/8
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+2 6 480 18/8
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S+2 2 480 18/8
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3NT N+2 5 460 11/15
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT N+2 5 460 11/15
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 S+1 7 450 5/21
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Andersson - Eva Landin 4 N+1 7 450 5/21
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 S= 3 450 5/21
Mona Andersson - Christian Frisk Östen Svantesson - Lotta Lundberg 4 N+1 D 450 5/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N-1 3 -50 0/26

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
54
D75
kn7543
kn75
#

9642
E1096
106432
#
EK1073
EK1083
KD2
#
Dkn9862
kn
8
EKD98

Optimalt kontrakt: 7 V= -1510
 NT
N64063
S53063
Ö791378
V791379
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Andersson - Eva Landin 2 Ö-1 E 50 25/1
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1 Ö-1 E 50 25/1
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö+1 E -170 22/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Linse - Jan Rönnow 3 Ö+2 E -200 18/8
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö+2 E -200 18/8
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 Ö+2 Kn -200 18/8
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 Ö= 10 -420 14/12
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christina Kronlund - Thomas Ålander 5 Ö= K -450 11/15
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö+1 E -450 11/15
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Peter Moricz - Mats Andersson 4 Ö+2 E -480 6/20
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+2 E -480 6/20
Mona Andersson - Christian Frisk Östen Svantesson - Lotta Lundberg 4 Ö+2 E -480 6/20
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 2D S-2 3 -500 2/24
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Olofsson - Ulla Öberg 3D S-3 3 -800 0/26

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Nord giv
alla i zon
#
6
EK9543
8762
93
#
982
1087
D953
K75
#
E754
kn2
Ekn10
Dkn84
#
KDkn103
D6
K4
E1062

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N871088
S871088
Ö55222
V55222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 4 N+1 2 650 23/3
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+1 2 650 23/3
Anita Olofsson - Ulla Öberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 N+1 Kn 650 23/3
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 4 N+1 6 650 23/3
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT S+1 3 630 18/8
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= 4 620 16/10
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Håkan Linse - Jan Rönnow 2 S+3 3 200 13/13
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 N+3 8 200 13/13
Ulf Schjånberg - Karen Nielsen Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S+2 5 170 10/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britt Lindberg - Wiviann Hassel 2NT S+1 3 150 8/18
Carin Millar - Bodil Mörnstad Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S+1 K 140 5/21
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S+1 5 140 5/21
Mona Andersson - Christian Frisk Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 1 S+1 K 110 2/24
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 N-1 10 -100 0/26

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
K73
K5
KD9743
93
#
10865
Ekn87
10
D642
#
kn942
94
Ekn8
E1075
#
ED
D10632
652
Kkn8

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N59756
S59756
Ö84686
V84586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulla Öberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2NT S= 4 120 26/0
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= 9 110 22/4
Carin Millar - Bodil Mörnstad Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N+1 9 110 22/4
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 3 N= 9 110 22/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britt Lindberg - Wiviann Hassel 2 N= 2 90 18/8
Ulf Schjånberg - Karen Nielsen Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT S-1 2 -50 14/12
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Håkan Linse - Jan Rönnow 2NT S-1 2 -50 14/12
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S-1 2 -50 14/12
Peter Moricz - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 3NT S-2 9 -100 9/17
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT S-2 2 -100 9/17
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N-3 9 -150 3/23
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S-3 2 -150 3/23
Mona Andersson - Christian Frisk Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT S-3 4 -150 3/23
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT S-3 2 -150 3/23

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
5
kn752
kn1095
KDkn3
#
K108
K104
83
98542
#
7642
ED9863
D2
6
#
EDkn93

EK764
E107

Optimalt kontrakt: 7D V-6 1400
 NT
N11136107
S11136107
Ö20713
V20713
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Andersson - Eva Landin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 S+2 9 640 25/1
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 5 S+2 K 640 25/1
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 4 S+3 K 190 18/8
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S+5 3 190 18/8
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S+4 9 190 18/8
Jane Brändemar - Nina Nilsson Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 3 S+4 4 190 18/8
Mona Andersson - Christian Frisk Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 S+4 K 190 18/8
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT S+2 9 180 12/14
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 Ö-3 E 150 9/17
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Östen Svantesson - Lotta Lundberg 4 S+1 4 150 9/17
Anita Olofsson - Ulla Öberg Peter Moricz - Mats Andersson 3 Ö-2 E 100 6/20
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Håkan Linse - Jan Rönnow 3NT N-2 8 -200 2/24
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT N-2 2 -200 2/24
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT N-2 9 -200 2/24

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
84
kn973
KD62
K92
#
105
E105
kn973
kn843
#
EK97632
D
854
D7
#
Dkn
K8642
E10
E1065

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N881055
S881055
Ö45378
V45378
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö-2 E 200 26/0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Håkan Linse - Jan Rönnow 3 S+1 5 170 24/2
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 N= E 140 19/7
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 S= 10 140 19/7
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 S+1 10 140 19/7
Jane Brändemar - Nina Nilsson Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 3 S= 5 140 19/7
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö-1 4 100 11/15
Anita Olofsson - Ulla Öberg Peter Moricz - Mats Andersson 3 Ö-1 E 100 11/15
Mona Andersson - Christian Frisk Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 Ö-1 E 100 11/15
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 Ö-1 E 100 11/15
Marianne Andersson - Eva Landin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 10 -50 5/21
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 3 S-1 5 -50 5/21
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 E -140 2/24
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Östen Svantesson - Lotta Lundberg 4 N-3 E -150 0/26

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
KD105
K82
E872
75
#
64
Dkn764
kn95
K109
#
973
E105
KD10
Dkn63
#
Ekn82
93
643
E842

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N57486
S57486
Ö86957
V86957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5D V-2 E 300 26/0
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N+2 K 170 24/2
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 S= Kn 110 20/6
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S= 6 110 20/6
Mona Andersson - Christian Frisk Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2 S= D 110 20/6
Marianne Andersson - Eva Landin Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 N-1 3 -50 12/14
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 3 S-1 D -50 12/14
Håkan Linse - Jan Rönnow Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2 N-1 7 -50 12/14
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 4 S-1 4 -50 12/14
Christina Kronlund - Thomas Ålander Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 N-1 5 -50 12/14
Bibi Jönsson - Willy Landgren Östen Svantesson - Lotta Lundberg 1NT Ö= 2 -90 6/20
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 N-2 D -100 4/22
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 S-3 D -150 2/24
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Peter Moricz - Mats Andersson 2 V+2 E -170 0/26

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E8532
K
Kkn104
432
#
D
kn87652
ED8
ED9
#
Kkn96
E943
652
76
#
1074
D10
973
Kkn1085

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N75252
S75252
Ö681079
V681189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson 4 V-1 E 50 26/0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V+1 E -170 22/4
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+2 4 -170 22/4
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 V+2 Kn -170 22/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 3 V+2 E -200 14/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Peter Moricz - Mats Andersson 2 V+3 E -200 14/12
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 V+2 E -200 14/12
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 V+2 E -200 14/12
Mona Andersson - Christian Frisk Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2 V+3 E -200 14/12
Marianne Andersson - Eva Landin Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 V= 10 -420 5/21
Håkan Linse - Jan Rönnow Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 V= Kn -420 5/21
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 V= Kn -420 5/21
Christina Kronlund - Thomas Ålander Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 V= E -420 5/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Östen Svantesson - Lotta Lundberg 4 V+1 E -450 0/26

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Dkn10865
543
K5
D2
#
3
EK6
ED93
E10973
#
E7
D107
1072
Kkn864
#
K942
kn982
kn864
5

Optimalt kontrakt: 6D S-5 -1100
 NT
N11471
S11471
Ö12119610
V12119610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 V+2 D -150 26/0
Ulf Schjånberg - Karen Nielsen Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+2 D -170 23/3
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 V+2 D -170 23/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anita Olofsson - Ulla Öberg 5 V= 5 -600 16/10
Håkan Linse - Jan Rönnow Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 V= 10 -600 16/10
Bibi Jönsson - Willy Landgren Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5 Ö= 4 -600 16/10
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 5 V= D -600 16/10
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 V= 10 -600 16/10
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Marianne Andersson - Eva Landin 5 V+1 10 -620 8/18
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 V+1 D -620 8/18
Mona Andersson - Christian Frisk Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 V+1 D -620 8/18
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT Ö+1 K -630 4/22
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 5 V+2 5 -640 2/24
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Peter Moricz - Mats Andersson 6 V= D -1370 0/26

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn1072
963
Dkn104
K9
#
D8
D108
9732
10864
#
K643
42
K65
D732
#
E95
EKkn75
E8
Ekn5

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N810111110
S810111110
Ö53222
V53222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Karen Nielsen Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+2 8 660 21/5
Håkan Linse - Jan Rönnow Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+2 4 660 21/5
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT S+2 6 660 21/5
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT S+2 4 660 21/5
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT S+2 4 660 21/5
Mona Andersson - Christian Frisk Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+2 D 660 21/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 S+1 6 650 14/12
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Marianne Andersson - Eva Landin 3NT N+1 5 630 11/15
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT N+1 2 630 11/15
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 S= 6 620 6/20
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S= 8 620 6/20
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S= D 620 6/20
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Peter Moricz - Mats Andersson 3NT S= D 600 2/24
Bibi Jönsson - Willy Landgren Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 6 S-1 9 -100 0/26

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
E106
D
E8765
9654
#
Dkn874
EKkn74
kn
Kkn
#
K32
652
D1094
832
#
95
10983
K32
ED107

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N88445
S98445
Ö45887
V45887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Jan Rönnow Peter Moricz - Mats Andersson 4 V-1 D 50 24/2
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 V-1 D 50 24/2
Anita Olofsson - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 4 V-1 D 50 24/2
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Marianne Andersson - Eva Landin 2 V+1 D -140 11/15
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+1 D -140 11/15
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= E -140 11/15
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 1 V+2 5 -140 11/15
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 V+2 D -140 11/15
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1 V+2 D -140 11/15
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bibi Jönsson - Willy Landgren 1 V+2 D -140 11/15
Christina Kronlund - Thomas Ålander Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 V= E -140 11/15
Mona Andersson - Christian Frisk Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V= D -140 11/15
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Östen Svantesson - Lotta Lundberg 1 V+2 D -140 11/15
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 1 V+3 D -170 0/26

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#

E865
kn1072
D9654
#
KD53
42
D9854
102
#
E62
Dkn1097
K6
EKkn
#
kn109874
K3
E3
873

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N75553
S65553
Ö678810
V68889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3NT V-2 5 200 26/0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö-1 Kn 100 24/2
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Marianne Andersson - Eva Landin 2 S-2 4 -100 21/5
Christina Kronlund - Thomas Ålander Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 S-2 2 -100 21/5
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö+1 Kn -120 18/8
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S-3 2 -150 15/11
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2NT Ö+1 7 -150 15/11
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT Ö+2 4 -180 10/16
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2NT Ö+2 7 -180 10/16
Mona Andersson - Christian Frisk Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT V+2 Kn -180 10/16
Håkan Linse - Jan Rönnow Peter Moricz - Mats Andersson 3NT Ö+1 8 -630 4/22
Anita Olofsson - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 3NT Ö+1 3 -630 4/22
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Östen Svantesson - Lotta Lundberg 3NT V+1 4 -630 4/22
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3NT Ö+2 Kn -660 0/26

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Syd giv
alla i zon
#
kn4
KD75
754
9853
#
ED103
Ekn108
Ekn9
74
#
K986
3
KD106
ED102
#
752
9642
832
Kkn6

Optimalt kontrakt: 7 V= -2210
 NT
N31303
S31303
Ö1012101310
V101291310
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V+1 3 -650 24/2
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+1 4 -650 24/2
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V+1 5 -650 24/2
Peter Moricz - Mats Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+2 3 -660 16/10
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Håkan Linse - Jan Rönnow 4NT V+1 5 -660 16/10
Carin Millar - Bodil Mörnstad Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V+2 9 -660 16/10
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT V+2 5 -660 16/10
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT Ö+2 2 -660 16/10
Anita Olofsson - Ulla Öberg Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+2 5 -680 9/17
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö+2 4 -680 9/17
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 4 Ö+3 6 -710 6/20
Mona Andersson - Christian Frisk Christina Kronlund - Thomas Ålander 6 Ö= 5 -1430 4/22
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Andersson - Eva Landin 6 Ö+1 2 -1460 1/25
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Nicolae Östner - Evert Bengtsson 6 V+1 5 -1460 1/25

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.02

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
ED1065
kn863
6
542
#
kn8432
K
K8543
K3
#
K7
D54
ED10
Dkn987
#
9
E10972
kn972
E106

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N54865
S54865
Ö79477
V79477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S+1 K 140 26/0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT Ö-2 9 100 20/6
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Ulf Schjånberg - Karen Nielsen 4 Ö-2 9 100 20/6
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 V-2 6 100 20/6
Mona Andersson - Christian Frisk Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 V-2 6 100 20/6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 V-2 3 100 20/6
Anitha Lindgren - Anne-Catherine Svenning Håkan Linse - Jan Rönnow 2NT Ö-1 2 50 14/12
Peter Moricz - Mats Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 K -50 11/15
Carin Millar - Bodil Mörnstad Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S-1 K -50 11/15
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 V= 6 -110 8/18
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Andersson - Eva Landin 2NT Ö+1 7 -150 6/20
Anita Olofsson - Ulla Öberg Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 2NT Ö+2 7 -180 4/22
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT Ö= 7 -400 2/24
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT Ö+2 2 -460 0/26