Kommande tävlingar
09/01 INSTÄLLD... Gävle BK - Gävlegu
15/01 Onlinesvenskan Elitserien
15/01 Onlinesvenskan Division 2 Norr
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
Kvissleby BK » Partävling onsdag 2017-12-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling onsdag 2017-12-13

Partävling, 6 bord, 11 par. Antal brickor: 33. Medel: 132.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %
Rond 1, som NS mot par 3, Erling Lidin - Olle Eriksson
13 N-1 -50 4.0 50% 4 50.0%
23NT N-1 -100 0.0 0% 4 25.0%
32 Ö+2 -170 0.0 0% 4 16.7%
Rond 2, som NS mot par 8, Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman
44 S= 620 4.0 50% 8 25.0%
51NT N= 90 2.0 25% 10 25.0%
64 V= -620 0.0 0% 10 20.8%
Rond 3, som NS mot par 2, Bernt Pettersson - Sören Sörlén
73NT V+3 -690 0.0 0% 10 17.9%
83NT S-2 -100 1.0 13% 11 17.2%
92 Ö+1 -140 3.0 38% 14 19.6%
Rond 4, som ÖV mot par 9, Per-Anders Sjögren - Lennart Norling
103NT N= -600 6.0 75% 20 25.1%
114 Ö+1 450 6.0 75% 26 29.6%
123NT Ö-2 -100 0.0 0% 26 27.2%
Rond 5, som NS mot par 1, Erik Eriksson - Stig Engström
131NT Ö-1 100 7.0 88% 33 31.8%
143NT Ö+1 -430 0.0 0% 33 29.6%
155D N-3 -800 0.0 0% 33 27.6%
Rond 6, Frirond
16  - 2.6 32% 35.6 27.9%
17  - 2.6 32% 38.2 28.1%
18  - 2.6 32% 40.8 28.3%
Rond 7, som ÖV mot par 10, Astrid Ericson - Siv Röding
192 Ö-1 -100 5.0 63% 45.8 30.2%
205 V-2 -200 4.0 50% 49.8 31.1%
211NT Ö-3 -150 0.0 0% 49.8 29.7%
Rond 8, som NS mot par 5, Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf
223 Ö-2 200 6.0 75% 55.8 31.7%
234 N+3 710 3.0 38% 58.8 32.0%
242 S+1 140 4.0 50% 62.8 32.8%
Rond 9, som ÖV mot par 7, Johan Arborelius - Christer Svanström
254 Ö= 130 4.0 50% 66.8 33.4%
264 Ö= 620 2.0 25% 68.8 33.1%
275 N= -400 1.0 13% 69.8 32.4%
Rond 10, som ÖV mot par 11, Axel Berglund - Lasse Jansson
283NT Ö-2 -100 1.0 13% 70.8 31.7%
292 Ö= 110 2.0 25% 72.8 31.4%
303 Ö+2 150 2.0 25% 74.8 31.2%
Rond 11, som ÖV mot par 4, Åsa Wallner - Leif Jansson
313 Ö+3 170 1.0 13% 75.8 30.6%
324 V+2 680 6.0 75% 81.8 32.0%
333NT V-3 -150 3.0 38% 84.8 32.2%

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Leif Jansson Axel Berglund - Lasse Jansson 4 V-1 2 50 7.0/1.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Christer Svanström 4 Ö-1 K 50 7.0/1.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erling Lidin - Olle Eriksson 3 N-1 3 -50 4.0/4.0
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 Ö= Kn -110 2.0/6.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3 V= 2 -140 0.0/8.0
Erik Eriksson - Stig Engström     - -/4.7

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3NT S+1 K 630 8.0/0.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Christer Svanström 1 S+2 5 140 5.0/3.0
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3 S= K 140 5.0/3.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Axel Berglund - Lasse Jansson 2 S= K 90 2.0/6.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erling Lidin - Olle Eriksson 3NT N-1 3 -100 0.0/8.0
Erik Eriksson - Stig Engström     - -/4.7

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Leif Jansson Axel Berglund - Lasse Jansson 3 Ö-2 5 200 7.0/1.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Christer Svanström 3 Ö-2 Kn 200 7.0/1.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3 V-1 3 100 3.0/5.0
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 V-1 7 100 3.0/5.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erling Lidin - Olle Eriksson 2 Ö+2 K -170 0.0/8.0
Erik Eriksson - Stig Engström     - -/4.7

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 4 S+2 10 680 8.0/0.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT N+2 10 660 6.0/2.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 4 S= 10 620 4.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Stig Engström 3NT N= 10 600 2.0/6.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Åsa Wallner - Leif Jansson 1 S+3 4 170 0.0/8.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/4.6

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 2 N+2 6 130 8.0/0.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Stig Engström 1NT N+1 7 120 6.0/2.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 Ö-2 D 100 4.0/4.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 1NT N= D 90 2.0/6.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Åsa Wallner - Leif Jansson 3NT N-1 9 -100 0.0/8.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/4.6

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 5 V-1 D 100 5.0/3.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Stig Engström 4 Ö-1 6 100 5.0/3.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Åsa Wallner - Leif Jansson 2 Ö-1 4 100 5.0/3.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 3 Ö-1 6 100 5.0/3.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 4 V= 2 -620 0.0/8.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/4.6

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT V-1 4 100 8.0/0.0
Erik Eriksson - Stig Engström Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT V+1 4 -630 5.0/3.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 3NT V+1 3 -630 5.0/3.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT V+2 3 -660 2.0/6.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT V+3 4 -690 0.0/8.0
Erling Lidin - Olle Eriksson     - -/5.1

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Stig Engström Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT N+2 4 460 7.0/1.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT S+2 4 460 7.0/1.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 S-1 2 -50 4.0/4.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 3NT S-2 4 -100 1.0/7.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT S-2 4 -100 1.0/7.0
Erling Lidin - Olle Eriksson     - -/5.1

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Stig Engström Axel Berglund - Lasse Jansson 3 S-2 10 -100 8.0/0.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 2 Ö+1 Kn -140 3.0/5.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 Ö+1 Kn -140 3.0/5.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 Ö+1 5 -140 3.0/5.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 Ö= Kn -140 3.0/5.0
Erling Lidin - Olle Eriksson     - -/5.1

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT S+2 5 660 8.0/0.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Stig Engström 3NT S+1 2 630 6.0/2.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Erling Lidin - Olle Eriksson 3NT N= 2 600 2.0/6.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Astrid Ericson - Siv Röding 3NT S= 5 600 2.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT N= 10 600 2.0/6.0
Åsa Wallner - Leif Jansson     - -/4.0

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT Ö-1 8 50 8.0/0.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Astrid Ericson - Siv Röding 2 Ö+3 8 -200 6.0/2.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Stig Engström 4 Ö+1 2 -450 2.0/6.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Erling Lidin - Olle Eriksson 4 Ö+1 4 -450 2.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 Ö+1 7 -450 2.0/6.0
Åsa Wallner - Leif Jansson     - -/4.0

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT Ö-2 10 100 8.0/0.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Stig Engström 4 Ö-1 E 50 5.0/3.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Astrid Ericson - Siv Röding 3NT V-1 9 50 5.0/3.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Erling Lidin - Olle Eriksson 3NT V= 4 -400 2.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT V+1 9 -430 0.0/8.0
Åsa Wallner - Leif Jansson     - -/4.0

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT V-1 E 100 7.0/1.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erik Eriksson - Stig Engström 1NT Ö-1 2 100 7.0/1.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Axel Berglund - Lasse Jansson 2 V= Kn -90 3.0/5.0
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Christer Svanström 2 V= 8 -90 3.0/5.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Åsa Wallner - Leif Jansson 1NT Ö+1 2 -120 0.0/8.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/3.7

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Åsa Wallner - Leif Jansson 3NT V-1 D 50 7.0/1.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT V-1 D 50 7.0/1.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2NT V= Kn -120 3.0/5.0
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Christer Svanström 1NT V+1 8 -120 3.0/5.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erik Eriksson - Stig Engström 3NT Ö+1 4 -430 0.0/8.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/3.7

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 5 Ö-2 D 100 7.0/1.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Axel Berglund - Lasse Jansson 4D Ö-1 D 100 7.0/1.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Åsa Wallner - Leif Jansson 4 N-1 3 -100 3.0/5.0
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Christer Svanström 4 N-1 E -100 3.0/5.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erik Eriksson - Stig Engström 5D N-3 3 -800 0.0/8.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/3.7

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3NT S= Kn 400 8.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2NT S= 7 120 6.0/2.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 Ö-1 E 100 4.0/4.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Erling Lidin - Olle Eriksson 1NT S= 7 90 2.0/6.0
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Stig Engström 2NT S-1 7 -50 0.0/8.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/2.6

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Stig Engström 2NT Ö-5 8 250 8.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 2 V-1 9 50 6.0/2.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Erling Lidin - Olle Eriksson 1NT V= 6 -90 4.0/4.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 V= 9 -110 1.0/7.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 V= 9 -110 1.0/7.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/2.6

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 2D N+2 7 1070 8.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 V-1 E 50 6.0/2.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Erling Lidin - Olle Eriksson 3 V= Kn -140 3.0/5.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Bernt Pettersson - Sören Sörlén 1 V+2 E -140 3.0/5.0
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Stig Engström 4D N-1 7 -200 0.0/8.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/2.6

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Erling Lidin - Olle Eriksson 3 N+1 3 130 8.0/0.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Åsa Wallner - Leif Jansson 2 S+1 K 110 6.0/2.0
Astrid Ericson - Siv Röding Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 2 Ö-1 10 100 3.0/5.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 Ö-1 D 100 3.0/5.0
Erik Eriksson - Stig Engström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 5 N-2 3 -100 0.0/8.0
Johan Arborelius - Christer Svanström     - -/4.0

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Stig Engström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4D N= E 790 8.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT Ö-4 Kn 400 6.0/2.0
Astrid Ericson - Siv Röding Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 5 V-2 10 200 4.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Åsa Wallner - Leif Jansson 3 N= 10 140 2.0/6.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Erling Lidin - Olle Eriksson 3 V+1 K -130 0.0/8.0
Johan Arborelius - Christer Svanström     - -/4.0

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 1NT Ö-3 6 150 8.0/0.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Erling Lidin - Olle Eriksson 4 Ö-2 3 100 6.0/2.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Åsa Wallner - Leif Jansson 2 Ö= 3 -110 4.0/4.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3 V= K -140 2.0/6.0
Erik Eriksson - Stig Engström Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4D V= 9 -510 0.0/8.0
Johan Arborelius - Christer Svanström     - -/4.0

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Astrid Ericson - Siv Röding 3 Ö-2 D 200 6.0/2.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 Ö-2 3 200 6.0/2.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Åsa Wallner - Leif Jansson 3 V-2 E 200 6.0/2.0
Erik Eriksson - Stig Engström Erling Lidin - Olle Eriksson 2 Ö+1 8 -140 1.0/7.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Johan Arborelius - Christer Svanström 2 Ö+1 3 -140 1.0/7.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman     - -/3.6

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Astrid Ericson - Siv Röding 6 S+1 K 1460 8.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Åsa Wallner - Leif Jansson 6 N= E 1430 6.0/2.0
Erik Eriksson - Stig Engström Erling Lidin - Olle Eriksson 4 N+3 4 710 3.0/5.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N+3 Kn 710 3.0/5.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Johan Arborelius - Christer Svanström 4 N+2 E 680 0.0/8.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman     - -/3.6

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Stig Engström Erling Lidin - Olle Eriksson 2 S+1 10 140 4.0/4.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Astrid Ericson - Siv Röding 2 S+1 E 140 4.0/4.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 S+1 10 140 4.0/4.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Åsa Wallner - Leif Jansson 2 S+1 10 140 4.0/4.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Johan Arborelius - Christer Svanström 2 S+1 2 140 4.0/4.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman     - -/3.6

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Stig Engström Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 4 N= 6 420 8.0/0.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Åsa Wallner - Leif Jansson 5 Ö-2 4 200 6.0/2.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 Ö= 8 -130 4.0/4.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Axel Berglund - Lasse Jansson 3 Ö+2 8 -150 1.0/7.0
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 Ö+2 7 -150 1.0/7.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling     - -/4.5

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Stig Engström Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 4 Ö= K -620 6.0/2.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 Ö= 9 -620 6.0/2.0
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 Ö= 9 -620 6.0/2.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Åsa Wallner - Leif Jansson 4 Ö+1 K -650 2.0/6.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Axel Berglund - Lasse Jansson 5D S-5 Kn -1400 0.0/8.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling     - -/4.5

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Stig Engström Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3NT N= 5 400 7.0/1.0
Johan Arborelius - Christer Svanström Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 5 N= E 400 7.0/1.0
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 N= E 110 4.0/4.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Åsa Wallner - Leif Jansson 3NT S-1 8 -50 1.0/7.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT N-1 5 -50 1.0/7.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling     - -/4.5

Bricka 28

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT Ö-2 2 100 7.0/1.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT Ö-2 3 100 7.0/1.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 Ö= E -420 4.0/4.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Erik Eriksson - Stig Engström 4 Ö+1 5 -450 1.0/7.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Johan Arborelius - Christer Svanström 4 Ö+1 9 -450 1.0/7.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/3.1

Bricka 29

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 1 Ö-1 7 100 8.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 2 Ö= 7 -110 6.0/2.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 1NT V+1 2 -120 4.0/4.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Erik Eriksson - Stig Engström 1NT N-2 K -200 2.0/6.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Johan Arborelius - Christer Svanström 3 N-3 E -300 0.0/8.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/3.1

Bricka 30

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 5 Ö-1 9 50 8.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 Ö+2 10 -150 6.0/2.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Johan Arborelius - Christer Svanström 3NT V= 2 -400 4.0/4.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT V+3 2 -490 1.0/7.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Erik Eriksson - Stig Engström 3NT V+3 2 -490 1.0/7.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/3.1

Bricka 31

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Astrid Ericson - Siv Röding 3 Ö+3 9 -170 7.0/1.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 Ö+3 Kn -170 7.0/1.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3 Ö+4 8 -190 4.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT V+1 E -430 2.0/6.0
Erik Eriksson - Stig Engström Johan Arborelius - Christer Svanström 3NT Ö+3 Kn -490 0.0/8.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/4.2

Bricka 32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Astrid Ericson - Siv Röding 2 Ö+3 3 -200 8.0/0.0
Erik Eriksson - Stig Engström Johan Arborelius - Christer Svanström 3 Ö+3 9 -230 6.0/2.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 Ö+1 Kn -650 4.0/4.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 V+2 9 -680 2.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 6 Ö= 6 -1430 0.0/8.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/4.2

Bricka 33

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3NTD V-4 4 800 8.0/0.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Astrid Ericson - Siv Röding 3 V-3 3 150 5.0/3.0
Åsa Wallner - Leif Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT V-3 3 150 5.0/3.0
Erik Eriksson - Stig Engström Johan Arborelius - Christer Svanström 3 N-1 K -50 2.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3 Ö= E -110 0.0/8.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/4.2