Kommande tävlingar
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Anders 2017-07-12 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Anders 2017-07-12

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 24. Medel: 480.0.

Privatprotokoll för Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 14, Lars G Svensson - Kerstin Degermark
14 V+1 -150 14 35% 14 35.0%D654KD5EKKn987 Kn1072E107246542
23 Ö+1 -130 23 58% 37 46.5%D109432108K52D4 KKn76KD97Kn9875
Rond 2, som NS mot par 20, Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén
34D Ö-1 200 28 70% 65 54.3%D985D84748643 K63KKn6K9EKD95
42 V+1 -140 12 30% 77 48.2%D105Kn95E6K10653 Kn6D42K10985Kn72
Rond 3, som NS mot par 17, Berit Kallstenius - A-C Svenning
52 N+1 140 36 90% 113 56.6%K9653Kn2E7EKn82 D102D1063DKn10274
63 S+1 170 26 65% 139 58.0%Kn1064Kn42964K107 E53ED953KD102E
Rond 4, som ÖV mot par 2, Mats Andersson - Lars Becklén
74 Ö+1 650 24 60% 163 58.3%ED8DKn65275EK6 10763K1098EKDKn3
86 N-1 50 32 80% 195 61.0%52D109762EDKn73 1097986435K1086
Rond 5, som NS mot par 19, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
94 Ö-2 200 31 78% 226 62.9%5Kn652EKn643D86 EKn96K987310873
104 S= 130 24 60% 250 62.6%6EK10EK1095E932 D9D87Kn73Kn7654
Rond 6, som ÖV mot par 13, Britt Lindberg - Åke Lindström
114 Ö= 420 16 40% 266 60.5%3EKKn10976K96Kn3 D1097D82E2D872
126 V= 980 38 95% 304 63.4%E10864Kn582EKD9 KD3KD762EKn7106
Rond 7, som ÖV mot par 15, Bibi Jönsson - Willy Landgren
132 V-2 -200 16 40% 320 61.6%KD104D5983K1032 8763K86354D54
142NT S-3 150 37 93% 357 63.9%K858631032KD42 Kn74DKn74EKn9498
Rond 8, som NS mot par 10, Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson
154 N+2 680 25 63% 382 63.8%432D9875EKn2D6 EKn9EK433EKn1082
165D N-2 -300 7 18% 389 60.9%2ED10754109852K KKn109KDKn73Kn654
Rond 9, som ÖV mot par 18, Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg
172 Ö+1 140 23 58% 412 60.8%EK10853EKn104694 6286KD1042E652
183NT V+3 490 35 88% 447 62.3%Kn106EK9275ED92 EK75EKKn92Kn754
Rond 10, som ÖV mot par 4, Östen Svantesson - Mats Holm
192 N= -110 5 13% 452 59.7%DKn3Kn4DKn948642 E69853E65EKKn3
202 V-1 -100 7 18% 459 57.6%Kn53E1087543Kn52 E109965EKKn1092K
Rond 11, som ÖV mot par 16, Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall
214 Ö+2 480 36 90% 495 59.1%DKn10861032E8742 K543KD74KnEKD2
224 S+1 -450 9 23% 504 57.5%7532Kn92EKn54EKn DKn98D1087D10862
Rond 12, som NS mot par 8, Håkan Linse - Arne Bojesson
234 N= 620 38 95% 542 59.1%KKn10854KDKnKKn23 32E10432D97658
243 N+1 130 23 58% 565 59.1%E1058653EK653E KKn9972D1049875

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
D654
KD5
E
Kkn987
?
3
93
Dkn98532
E103
?
EK98
kn864
K1076
D
?
kn1072
E1072
4
6542

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N92695
S92695
Ö410444
V410444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Mona Andersson - Bengt Brynell 4 N= K 420 40/0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 N+1 D 110 38/2
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Hanna Lewandowski - Marek Drukier 5 V-1 D 50 34/6
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5 V-1 K 50 34/6
Bodil Mörnstad - Carin Millar Agneta Johansson - Helena Cewers 5 V-1 K 50 34/6
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Håkan Linse - Arne Bojesson 3 V+1 8 -130 25/15
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V= K -130 25/15
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V+1 8 -130 25/15
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 V+1 K -130 25/15
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= K -130 25/15
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 Ö+1 6 -130 25/15
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 V+1 5 -150 14/26
Stig Unoson - Ulla Wästberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V+1 5 -150 14/26
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V+2 4 -150 14/26
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mats Andersson - Lars Becklén 4 V+1 K -150 14/26
Monica Gilhorn - Mona Berge Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö+1 5 -150 14/26
Karin Andrée - Agneta Dunemark Karen Nielsen - Thomas Davy 5D N-2 D -300 8/32
Östen Svantesson - Mats Holm Berit Kallstenius - A-C Svenning 5 V= E -400 4/36
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 5 V= 5 -400 4/36
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT Ö= 6 -400 4/36
Britt Lindberg - Åke Lindström Johan Erlandsson - Alf Roos 4D N-3 7 -500 0/40

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D109432
108
K52
D4
#
8
kn64
ED107
Kkn1062
#
E5
E532
643
E983
#
Kkn76
KD97
kn98
75

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N33473
S33473
Ö1010968
V1010968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Gilhorn - Mona Berge Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N+1 5 140 40/0
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4D V-1 2 100 38/2
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT Ö-1 7 50 35/5
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 5 Ö-1 K 50 35/5
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Pass   32/8
Bodil Mörnstad - Carin Millar Agneta Johansson - Helena Cewers 2 N-1 6 -100 30/10
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V+1 8 -110 28/12
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 Ö+1 K -130 23/17
Stig Unoson - Ulla Wästberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V+1 10 -130 23/17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mats Andersson - Lars Becklén 2 Ö+2 7 -130 23/17
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V+2 2 -130 23/17
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Håkan Linse - Arne Bojesson 3 Ö+2 K -150 16/24
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+2 K -150 16/24
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V+1 2 -150 16/24
Östen Svantesson - Mats Holm Berit Kallstenius - A-C Svenning 3 N-2 3 -200 10/30
Britt Lindberg - Åke Lindström Johan Erlandsson - Alf Roos 3D N-1 E -200 10/30
Karin Andrée - Agneta Dunemark Karen Nielsen - Thomas Davy 3 N-2 E -200 10/30
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT Ö+1 K -430 5/35
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 7 -430 5/35
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D N-2 E -500 2/38
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Mona Andersson - Bengt Brynell 4D N-3 E -800 0/40

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D985
D84
74
8643
#
kn1042
10532
3
kn1072
#
E7
E97
EDkn108652
#
K63
Kkn6
K9
EKD95

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N84674
S84674
Ö59767
V59657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Erlandsson - Alf Roos Bibi Jönsson - Willy Landgren 5D Ö-2 K 500 38/2
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5D Ö-2 E 500 38/2
Björn Karlsson - Ann Bomark Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5D Ö-2 E 500 38/2
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4D Ö-1 E 200 28/12
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Östen Svantesson - Mats Holm 5 Ö-2 E 200 28/12
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4D Ö-1 E 200 28/12
Berit Kallstenius - A-C Svenning Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 Ö-2 E 200 28/12
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4D Ö-1 E 200 28/12
Bodil Mörnstad - Carin Millar Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT V-2 8 200 28/12
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4D Ö-1 E 200 28/12
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Helena Cewers 4 Ö-1 E 100 18/22
Mona Andersson - Bengt Brynell Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-1 E 100 18/22
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 E 100 18/22
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Jane Brändemar - Nina Nilsson 5 S-2 3 -100 14/26
Håkan Linse - Arne Bojesson Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3 Ö= E -110 8/32
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= E -110 8/32
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Monica Gilhorn - Mona Berge 3 Ö= E -110 8/32
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 Ö= E -110 8/32
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 Ö= E -110 8/32
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 3D Ö= E -670 1/39
Britt Lindberg - Åke Lindström Mats Andersson - Lars Becklén 3D Ö= K -670 1/39

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Väst giv
alla i zon
#
D105
kn95
E6
K10653
#
K7432
EK73
kn3
D9
#
E98
1086
D742
E84
#
kn6
D42
K10985
kn72

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N87555
S87556
Ö56786
V56886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 V-2 2 200 40/0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 3 V-1 E 100 36/4
Britt Lindberg - Åke Lindström Mats Andersson - Lars Becklén 4 V-1 5 100 36/4
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Monica Gilhorn - Mona Berge 4 V-1 E 100 36/4
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Pass   32/8
Björn Karlsson - Ann Bomark Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT Ö= 5 -90 30/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V= 5 -110 26/14
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Helena Cewers 2 V= 3 -110 26/14
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 V= 5 -110 26/14
Johan Erlandsson - Alf Roos Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V+1 E -140 12/28
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 V+1 3 -140 12/28
Håkan Linse - Arne Bojesson Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2 V+1 6 -140 12/28
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Östen Svantesson - Mats Holm 2 V+1 E -140 12/28
Berit Kallstenius - A-C Svenning Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+1 E -140 12/28
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 V= E -140 12/28
Mona Andersson - Bengt Brynell Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 6 -140 12/28
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= 6 -140 12/28
Bodil Mörnstad - Carin Millar Karen Nielsen - Thomas Davy 3 V= E -140 12/28
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 V+1 6 -140 12/28
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 V= E -140 12/28
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2 V+2 E -170 0/40

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
K9653
kn2
E7
Ekn82
#
Ekn7
E5
8643
K1053
#
84
K9874
K95
D96
#
D102
D1063
Dkn102
74

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N66677
S66677
Ö77756
V77756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Mats Holm Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+1 8 140 36/4
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Berit Kallstenius - A-C Svenning 2 N+1 9 140 36/4
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 2 N+1 7 140 36/4
Mona Andersson - Bengt Brynell Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+1 4 140 36/4
Björn Karlsson - Ann Bomark Agneta Johansson - Helena Cewers 2 N+1 4 140 36/4
Johan Erlandsson - Alf Roos Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N= 7 110 24/16
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 N= 8 110 24/16
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Håkan Linse - Arne Bojesson 2 N= 8 110 24/16
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N= 8 110 24/16
Karin Andrée - Agneta Dunemark Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N= 4 110 24/16
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2 N= 8 110 24/16
Karen Nielsen - Thomas Davy Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N= 4 110 24/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V-1 E 50 15/25
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2 Ö-1 D 50 15/25
Monica Gilhorn - Mona Berge Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 N-1 4 -100 10/30
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N-1 8 -100 10/30
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N-1 9 -100 10/30
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 N-2 6 -200 5/35
Bodil Mörnstad - Carin Millar Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 N-2 4 -200 5/35
Britt Lindberg - Åke Lindström Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N-3 4 -300 2/38
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mats Andersson - Lars Becklén 3D N-2 7 -500 0/40

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
kn1064
kn42
964
K107
#
K98
108
873
65432
#
D72
K76
Ekn5
Dkn98
#
E53
ED953
KD102
E

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N791099
S791099
Ö64334
V63333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 S= 6 420 39/1
Björn Karlsson - Ann Bomark Agneta Johansson - Helena Cewers 4 S= 2 420 39/1
Johan Erlandsson - Alf Roos Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N= 8 400 36/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT S+3 2 180 34/6
Östen Svantesson - Mats Holm Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S+2 Kn 170 26/14
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Berit Kallstenius - A-C Svenning 3 S+1 8 170 26/14
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 S+2 4 170 26/14
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 3 S+1 8 170 26/14
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1 S+3 6 170 26/14
Karin Andrée - Agneta Dunemark Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 S+3 2 170 26/14
Mona Andersson - Bengt Brynell Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+1 8 170 26/14
Britt Lindberg - Åke Lindström Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S+1 6 140 11/29
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Håkan Linse - Arne Bojesson 1 S+2 8 140 11/29
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mats Andersson - Lars Becklén 2 S+1 2 140 11/29
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2 S+1 8 140 11/29
Bodil Mörnstad - Carin Millar Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 1 S+2 2 140 11/29
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3 S= 8 140 11/29
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+1 6 140 11/29
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S+1 4 140 11/29
Monica Gilhorn - Mona Berge Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 S+1 6 110 1/39
Karen Nielsen - Thomas Davy Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N= D 110 1/39

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Syd giv
alla i zon
#
Kkn942
73
8642
94
#
10763
K1098
EK
Dkn3
#
ED8
Dkn652
75
EK6
#
5
E4
Dkn1093
108752

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N47242
S47242
Ö9611911
V9611911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 7NT Ö-2 E 200 40/0
Håkan Linse - Arne Bojesson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 6 V-1 9 100 35/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6 V-1 9 100 35/5
Jane Brändemar - Nina Nilsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 6 V-1 9 100 35/5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6 V-1 3 100 35/5
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Berit Kallstenius - A-C Svenning 3 V= 9 -140 30/10
Johan Erlandsson - Alf Roos Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 9 -650 16/24
Mats Andersson - Lars Becklén Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 5 -650 16/24
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+1 5 -650 16/24
Britt Lindberg - Åke Lindström Östen Svantesson - Mats Holm 4 V+1 9 -650 16/24
Bibi Jönsson - Willy Landgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö+1 5 -650 16/24
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 V+1 2 -650 16/24
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Monica Gilhorn - Mona Berge 4 Ö+1 5 -650 16/24
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö+1 5 -650 16/24
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 V+1 2 -650 16/24
Björn Karlsson - Ann Bomark Karen Nielsen - Thomas Davy 4 Ö+1 5 -650 16/24
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö+1 5 -650 16/24
Agneta Johansson - Helena Cewers Mona Andersson - Bengt Brynell 4 V+1 9 -650 16/24
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 V+1 9 -650 16/24
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V+2 9 -680 1/39
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö+2 5 -680 1/39

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
EK832
KD10
kn84
42
#
1097
98643
5
K1086
#

52
D109762
EDkn73
#
Dkn654
Ekn7
EK3
95

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N357108
S356108
Ö106623
V106623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Stig Unoson - Ulla Wästberg 5 N= 5 450 33/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+1 E 450 33/7
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 N+1 10 450 33/7
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N+1 E 450 33/7
Jane Brändemar - Nina Nilsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 N+1 9 450 33/7
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 N+1 5 450 33/7
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+1 D 450 33/7
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N+1 6 450 33/7
Johan Erlandsson - Alf Roos Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= E 420 20/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N= D 420 20/20
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Monica Gilhorn - Mona Berge 4 N= 9 420 20/20
Björn Karlsson - Ann Bomark Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N= 7 420 20/20
Agneta Johansson - Helena Cewers Mona Andersson - Bengt Brynell 4 N= E 420 20/20
Mats Andersson - Lars Becklén Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 6 N-1 6 -50 8/32
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Berit Kallstenius - A-C Svenning 6 N-1 E -50 8/32
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 N-1 E -50 8/32
Britt Lindberg - Åke Lindström Östen Svantesson - Mats Holm 5 N-1 E -50 8/32
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Hanna Lewandowski - Marek Drukier 5 N-1 E -50 8/32
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 5 N-1 9 -50 8/32
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 N-1 E -50 8/32
Håkan Linse - Arne Bojesson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 6 N-2 E -100 0/40

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
5
kn652
Ekn643
D86
#
KD10
D104
KD
EK1042
#
87432
E
9752
kn95
#
Ekn96
K9873
108
73

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N37855
S37855
Ö96587
V96587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-3 10 300 38/2
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö-3 8 300 38/2
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö-3 9 300 38/2
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-2 7 200 31/9
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-2 7 200 31/9
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö-2 8 200 31/9
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Johansson - Helena Cewers 4 Ö-2 10 200 31/9
Mats Andersson - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 E 140 26/14
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 S= E 110 24/16
Stig Unoson - Ulla Wästberg Johan Erlandsson - Alf Roos 4 V-1 5 100 18/22
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 Ö-1 10 100 18/22
Berit Kallstenius - A-C Svenning Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V-1 E 100 18/22
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V-1 2 100 18/22
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT V-1 3 100 18/22
Bibi Jönsson - Willy Landgren Östen Svantesson - Mats Holm 1 V+2 5 -110 12/28
Mona Andersson - Bengt Brynell Karen Nielsen - Thomas Davy 2NT V= 6 -120 9/31
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT V= 4 -120 9/31
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2 Ö+1 10 -140 6/34
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3D S-2 E -300 4/36
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V= E -620 2/38
Monica Gilhorn - Mona Berge Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT V+1 4 -630 0/40

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Öst giv
alla i zon
#
6
EK10
EK1095
E932
#
K1087432
kn5
62
D10
#
Ekn5
96432
D84
K8
#
D9
D87
kn73
kn7654

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N1010756
S1010756
Ö33687
V33687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D V-2 E 500 40/0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3D V-1 E 200 35/5
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 V-2 E 200 35/5
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 V-2 E 200 35/5
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3D V-1 E 200 35/5
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 N= E 130 24/16
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S= Kn 130 24/16
Stig Unoson - Ulla Wästberg Johan Erlandsson - Alf Roos 4 S= 6 130 24/16
Berit Kallstenius - A-C Svenning Håkan Linse - Arne Bojesson 4 N= E 130 24/16
Mona Andersson - Bengt Brynell Karen Nielsen - Thomas Davy 3 N+1 E 130 24/16
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 S= Kn 130 24/16
Monica Gilhorn - Mona Berge Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3 N+1 E 130 24/16
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Björn Karlsson - Ann Bomark 3 S= 2 110 16/24
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-1 K 100 12/28
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V-1 E 100 12/28
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V-1 E 100 12/28
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 S-1 8 -100 8/32
Bibi Jönsson - Willy Landgren Östen Svantesson - Mats Holm 2 Ö= 5 -110 6/34
Mats Andersson - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S-3 7 -300 4/36
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Johansson - Helena Cewers 3NT S-4 2 -400 2/38
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3D Ö= E -730 0/40

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
EK8642
53
kn75
E5
#
D1097
D82
E2
D872
#
3
EKkn10976
K96
kn3
#
kn5
4
D10843
K10964

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N79374
S79374
Ö541059
V541059
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5D Ö-1 D 100 40/0
Östen Svantesson - Mats Holm Håkan Linse - Arne Bojesson 5 Ö-1 Kn 50 37/3
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 5 Ö-1 Kn 50 37/3
Mona Andersson - Bengt Brynell Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N-1 E -50 34/6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3 Ö+1 Kn -170 32/8
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö+2 Kn -200 30/10
Britt Lindberg - Åke Lindström Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö= Kn -420 24/16
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö= Kn -420 24/16
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 V= 9 -420 24/16
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö= Kn -420 24/16
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö= Kn -420 24/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö+1 Kn -450 17/23
Karin Andrée - Agneta Dunemark Monica Gilhorn - Mona Berge 5 Ö= Kn -450 17/23
Berit Kallstenius - A-C Svenning Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT V+2 E -460 14/26
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mats Andersson - Lars Becklén 4 Ö+2 5 -480 7/33
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Johan Erlandsson - Alf Roos 4 Ö+2 Kn -480 7/33
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö+2 Kn -480 7/33
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 Ö+2 Kn -480 7/33
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö+2 Kn -480 7/33
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö+2 Kn -480 7/33
Agneta Johansson - Helena Cewers Karen Nielsen - Thomas Davy 4D N-3 E -500 0/40

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
kn92
E103
63
87532
#
KD3
KD762
Ekn7
106
#
E10864
kn5
82
EKD9
#
75
984
KD10954
kn4

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N35111
S35111
Ö108111211
V108111211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 Ö+2 K -200 40/0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT V+4 E -240 38/2
Östen Svantesson - Mats Holm Håkan Linse - Arne Bojesson 5 Ö= K -450 32/8
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 6 -450 32/8
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 V+1 6 -450 32/8
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö+1 K -450 32/8
Agneta Johansson - Helena Cewers Karen Nielsen - Thomas Davy 4 Ö+1 4 -450 32/8
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT V+2 3 -460 24/16
Karin Andrée - Agneta Dunemark Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT Ö+2 K -460 24/16
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT V+2 8 -460 24/16
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mats Andersson - Lars Becklén 4 V+2 8 -480 16/24
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö+2 5 -480 16/24
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö+2 K -480 16/24
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+2 E -480 16/24
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö+2 Kn -480 16/24
Mona Andersson - Bengt Brynell Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT Ö+3 9 -490 8/32
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT V+3 8 -490 8/32
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT V+3 3 -490 8/32
Britt Lindberg - Åke Lindström Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 6 V= E -980 2/38
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Johan Erlandsson - Alf Roos 6 V= E -980 2/38
Berit Kallstenius - A-C Svenning Hanna Lewandowski - Marek Drukier 6 V= E -980 2/38

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Nord giv
alla i zon
#
kn
Ekn102
ED76
Ekn96
#
8763
K863
54
D54
#
KD104
D5
983
K1032
#
E952
974
Kkn102
87

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N810979
S810979
Ö52464
V52464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Erlandsson - Alf Roos Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N+1 K 630 36/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT S+1 6 630 36/4
Mona Andersson - Bengt Brynell Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N+1 4 630 36/4
Jane Brändemar - Nina Nilsson Agneta Johansson - Helena Cewers 3NT S+1 6 630 36/4
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT N+1 K 630 36/4
Håkan Linse - Arne Bojesson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S= 8 600 28/12
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT N= 3 600 28/12
Karen Nielsen - Thomas Davy Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT N= 2 600 28/12
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 2 V-2 Kn 200 24/16
Stig Unoson - Ulla Wästberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2NT S+2 8 180 21/19
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2NT N+2 6 180 21/19
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N+1 9 140 18/22
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 1NT N+1 4 120 15/25
Bodil Mörnstad - Carin Millar Monica Gilhorn - Mona Berge 1NT N+1 K 120 15/25
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Mats Andersson - Lars Becklén 3 S= 8 110 12/28
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Östen Svantesson - Mats Holm 1NT N= 9 90 10/30
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT N-1 K -100 5/35
Berit Kallstenius - A-C Svenning Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2 N-1 K -100 5/35
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT N-1 2 -100 5/35
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N-1 5 -100 5/35
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 N-2 3 -200 0/40

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
ED9
10952
7
E10653
#
kn74
Dkn74
Ekn94
98
#
K85
863
1032
KD42
#
10632
EK
KD865
kn7

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N98787
S88787
Ö45656
V45656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Erlandsson - Alf Roos Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT N+2 K 150 40/0
Håkan Linse - Arne Bojesson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N+1 K 120 36/4
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT N+1 2 120 36/4
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Björn Karlsson - Ann Bomark 1NT N+1 K 120 36/4
Jane Brändemar - Nina Nilsson Agneta Johansson - Helena Cewers 2 S= 4 110 31/9
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S= 9 110 31/9
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 V-2 6 100 28/12
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Britt Lindberg - Åke Lindström 2 S= 5 90 26/14
Stig Unoson - Ulla Wästberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2NT S-1 4 -50 19/21
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Östen Svantesson - Mats Holm 1NT N-1 8 -50 19/21
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT N-1 K -50 19/21
Bodil Mörnstad - Carin Millar Monica Gilhorn - Mona Berge 2 S-1 7 -50 19/21
Karen Nielsen - Thomas Davy Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2NT S-1 4 -50 19/21
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 S-1 D -50 19/21
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2NT N-2 2 -100 9/31
Berit Kallstenius - A-C Svenning Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 S-2 9 -100 9/31
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 S-2 8 -100 9/31
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S-2 4 -100 9/31
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 2NT S-3 4 -150 3/37
Mona Andersson - Bengt Brynell Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S-3 4 -150 3/37
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Mats Andersson - Lars Becklén 3NT N-4 K -200 0/40

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
432
D9875
Ekn2
D6
#
KD
106
K10984
K954
#
108765
kn2
D765
73
#
Ekn9
EK43
3
Ekn1082

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1161179
S1161179
Ö27152
V27152
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Håkan Linse - Arne Bojesson 6 N= 6 1430 40/0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+3 D 710 38/2
Johan Erlandsson - Alf Roos Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 N+2 2 680 25/15
Mats Andersson - Lars Becklén Östen Svantesson - Mats Holm 4 S+2 6 680 25/15
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 N+2 D 680 25/15
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+2 5 680 25/15
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N+2 5 680 25/15
Karin Andrée - Agneta Dunemark Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 N+2 6 680 25/15
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Monica Gilhorn - Mona Berge 4 N+2 D 680 25/15
Jane Brändemar - Nina Nilsson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N+2 D 680 25/15
Björn Karlsson - Ann Bomark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+2 D 680 25/15
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+2 2 680 25/15
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 N+2 7 680 25/15
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 N+2 D 680 25/15
Agneta Johansson - Helena Cewers Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N+1 10 650 12/28
Bibi Jönsson - Willy Landgren Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 N= 7 620 10/30
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N+3 D 230 7/33
Mona Andersson - Bengt Brynell Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 N+3 6 230 7/33
Berit Kallstenius - A-C Svenning Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 N+3 K 200 3/37
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+2 K 200 3/37
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 N+1 5 170 0/40

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
2
ED10754
109852
K
#
ED6543
82

E10932
#
87
kn963
EK64
D87
#
Kkn109
K
Dkn73
kn654

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N28735
S49835
Ö94598
V94598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Karen Nielsen - Thomas Davy 3D V-2 E 500 40/0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4D V-1 E 200 36/4
Britt Lindberg - Åke Lindström Håkan Linse - Arne Bojesson 4D V-1 E 200 36/4
Berit Kallstenius - A-C Svenning Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V-2 E 200 36/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-1 E 100 31/9
Björn Karlsson - Ann Bomark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V-1 K 100 31/9
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N-1 E -50 28/12
Johan Erlandsson - Alf Roos Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 N-2 E -100 22/18
Mats Andersson - Lars Becklén Östen Svantesson - Mats Holm 4D S-1 8 -100 22/18
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT S-2 5 -100 22/18
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N-2 E -100 22/18
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT S-2 5 -100 22/18
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2 V= E -110 16/24
Agneta Johansson - Helena Cewers Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 V= 10 -140 14/26
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT S-4 7 -200 11/29
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S-4 E -200 11/29
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 5D N-2 8 -300 7/33
Karin Andrée - Agneta Dunemark Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 5D S-2 E -300 7/33
Bibi Jönsson - Willy Landgren Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3D N-3 8 -500 4/36
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V= K -620 2/38
Mona Andersson - Bengt Brynell Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4NTD S-4 3 -800 0/40

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
kn7
D953
E987
kn108
#
62
86
KD1042
E652
#
EK10853
Ekn104
6
94
#
D94
K72
kn53
KD73

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N65545
S65546
Ö77887
V77887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Britt Lindberg - Åke Lindström 3 Ö-1 K 50 36/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 Ö-1 K 50 36/4
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Johan Erlandsson - Alf Roos 4 Ö-1 K 50 36/4
Mona Andersson - Bengt Brynell Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-1 K 50 36/4
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 Ö-1 K 50 36/4
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Mats Andersson - Lars Becklén 2 Ö= K -110 27/13
Berit Kallstenius - A-C Svenning Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö= 3 -110 27/13
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Agneta Johansson - Helena Cewers 2 Ö= K -110 27/13
Björn Karlsson - Ann Bomark Monica Gilhorn - Mona Berge 2 Ö= K -110 27/13
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö+1 K -140 17/23
Håkan Linse - Arne Bojesson Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 Ö+1 K -140 17/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö+1 K -140 17/23
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 Ö+1 K -140 17/23
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 Ö+1 K -140 17/23
Karen Nielsen - Thomas Davy Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 Ö+1 K -140 17/23
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+2 2 -170 7/33
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Östen Svantesson - Mats Holm 2 Ö+2 7 -170 7/33
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 Ö+1 K -170 7/33
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö+2 2 -170 7/33
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= 2 -420 1/39
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö= 2 -420 1/39

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
952
10763
10863
83
#
EK7
5
EKkn92
kn754
#
kn106
EK92
75
ED92
#
D843
Dkn84
D4
K106

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N12322
S12332
Ö121191011
V121191011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Johan Erlandsson - Alf Roos 6NT Ö-2 3 100 40/0
Håkan Linse - Arne Bojesson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT Ö= 3 -400 38/2
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT V+1 6 -430 34/6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT V+1 3 -430 34/6
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V+1 2 -430 34/6
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT V+2 3 -460 20/20
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Mats Andersson - Lars Becklén 3NT Ö+2 D -460 20/20
Berit Kallstenius - A-C Svenning Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+2 3 -460 20/20
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT V+2 8 -460 20/20
Mona Andersson - Bengt Brynell Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+2 10 -460 20/20
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT Ö+2 3 -460 20/20
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Agneta Johansson - Helena Cewers 3NT Ö+2 4 -460 20/20
Björn Karlsson - Ann Bomark Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT Ö+2 4 -460 20/20
Karen Nielsen - Thomas Davy Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT V+2 8 -460 20/20
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö+2 3 -460 20/20
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö+2 3 -460 20/20
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V+3 10 -490 5/35
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V+3 2 -490 5/35
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö+3 4 -490 5/35
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT V+3 3 -490 5/35
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Östen Svantesson - Mats Holm 6 Ö= 8 -920 0/40

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
109852
D1062
K7
107
#
E6
9853
E65
EKkn3
#
Dkn3
kn4
Dkn94
8642
#
K74
EK7
10832
D95

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N34675
S34675
Ö99758
V99758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-2 8 200 40/0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT S+1 3 120 38/2
Östen Svantesson - Mats Holm Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 2 N= D 110 35/5
Agneta Johansson - Helena Cewers Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 N= Kn 110 35/5
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1NT S-1 9 -50 32/8
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hanna Lewandowski - Marek Drukier 1NT V= 2 -90 27/13
Mona Andersson - Bengt Brynell Monica Gilhorn - Mona Berge 1NT V= K -90 27/13
Bodil Mörnstad - Carin Millar Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 1NT V= 8 -90 27/13
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Björn Karlsson - Ann Bomark 1NT V= K -90 27/13
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT S-2 E -100 22/18
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V+1 K -110 20/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 1NT V+1 2 -120 18/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 1NT V+2 10 -150 10/30
Håkan Linse - Arne Bojesson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT V+2 5 -150 10/30
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 1NT Ö+2 2 -150 10/30
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Mats Andersson - Lars Becklén 1NT V+2 K -150 10/30
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT V+2 10 -150 10/30
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT Ö+1 K -150 10/30
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT V+2 2 -150 10/30
Britt Lindberg - Åke Lindström Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2NT Ö+2 K -180 1/39
Berit Kallstenius - A-C Svenning Johan Erlandsson - Alf Roos 1NT V+3 K -180 1/39

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Väst giv
alla i zon
#
82
kn42
D76
E10843
#
E109
965
EKkn1092
K
#
kn53
E1087
543
kn52
#
KD764
KD3
8
D976

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N95786
S95786
Ö38655
V38655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 Ö-3 K 300 40/0
Östen Svantesson - Mats Holm Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 2 V-1 8 100 33/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 V-1 8 100 33/7
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 V-1 8 100 33/7
Mona Andersson - Bengt Brynell Monica Gilhorn - Mona Berge 2 Ö-1 8 100 33/7
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V-1 8 100 33/7
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V-1 8 100 33/7
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 2 V= 8 -90 21/19
Håkan Linse - Arne Bojesson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V= 8 -90 21/19
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V= 8 -90 21/19
Bodil Mörnstad - Carin Millar Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 V= 8 -90 21/19
Agneta Johansson - Helena Cewers Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 V= 8 -90 21/19
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 V= 8 -90 21/19
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S-1 K -100 14/26
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 V= 8 -110 9/31
Berit Kallstenius - A-C Svenning Johan Erlandsson - Alf Roos 3 V= 8 -110 9/31
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Karen Nielsen - Thomas Davy 3 V= 8 -110 9/31
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V+1 8 -110 9/31
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 1NT Ö+2 K -150 4/36
Britt Lindberg - Åke Lindström Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 S-3 E -300 1/39
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Mats Andersson - Lars Becklén 3 S-3 E -300 1/39

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
E2
E85
10963
kn873
#
K543
KD74
kn
EKD2
#
Dkn1086
1032
E8742
#
97
kn96
KD5
109654

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N65415
S65415
Ö789118
V789118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V-1 3 50 40/0
Mats Andersson - Lars Becklén Berit Kallstenius - A-C Svenning 2 V+2 E -170 38/2
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Mona Andersson - Bengt Brynell 3 V+2 K -200 36/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT Ö= 9 -400 34/6
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 Ö= K -420 32/8
Stig Unoson - Ulla Wästberg Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö+1 6 -450 20/20
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö+1 K -450 20/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Håkan Linse - Arne Bojesson 4 Ö+1 10 -450 20/20
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+1 9 -450 20/20
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö+1 K -450 20/20
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö+1 10 -450 20/20
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Karen Nielsen - Thomas Davy 4 Ö+1 10 -450 20/20
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 Ö+1 K -450 20/20
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+1 6 -450 20/20
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Monica Gilhorn - Mona Berge 4 Ö+1 K -450 20/20
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö+1 K -450 20/20
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Johan Erlandsson - Alf Roos 4 V+2 5 -480 4/36
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+2 K -480 4/36
Jane Brändemar - Nina Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö+2 10 -480 4/36
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Agneta Johansson - Helena Cewers 4 V+2 5 -480 4/36
Björn Karlsson - Ann Bomark Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö+2 D -480 4/36

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K
D1065
K632
9543
#
Dkn98

D1087
D10862
#
7532
kn92
Ekn54
Ekn
#
E1064
EK8743
9
K7

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N531169
S541168
Ö79274
V79274
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Johan Erlandsson - Alf Roos 4D S+1 D 690 40/0
Mats Andersson - Lars Becklén Berit Kallstenius - A-C Svenning 4 S+1 9 450 31/9
Stig Unoson - Ulla Wästberg Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S+1 D 450 31/9
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+1 D 450 31/9
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S+1 2 450 31/9
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+1 D 450 31/9
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S+1 D 450 31/9
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S+1 D 450 31/9
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Mona Andersson - Bengt Brynell 4 S+1 D 450 31/9
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 S= D 420 16/24
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Håkan Linse - Arne Bojesson 4 S= D 420 16/24
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S= D 420 16/24
Jane Brändemar - Nina Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S= D 420 16/24
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Agneta Johansson - Helena Cewers 4 S= 2 420 16/24
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= D 420 16/24
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Monica Gilhorn - Mona Berge 4 S= 9 420 16/24
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S+2 D 200 6/34
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö-2 9 200 6/34
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 S+2 7 200 6/34
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö-1 9 100 2/38
Björn Karlsson - Ann Bomark Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 S-1 D -50 0/40

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Syd giv
alla i zon
#
Kkn10854
KDkn
Kkn2
3
#
ED
85
E104
EKD1064
#
976
976
83
kn9752
#
32
E10432
D9765
8

Optimalt kontrakt: 4NTD V-2 500
 NT
N4101095
S4101095
Ö93338
V93338
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Håkan Linse - Arne Bojesson 4 N= 2 620 38/2
Karin Andrée - Agneta Dunemark Agneta Johansson - Helena Cewers 4 N= 9 620 38/2
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N= 5 620 38/2
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 V-2 K 200 31/9
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Britt Lindberg - Åke Lindström 5 V-2 K 200 31/9
Björn Karlsson - Ann Bomark Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 5 V-2 K 200 31/9
Monica Gilhorn - Mona Berge Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5 V-2 K 200 31/9
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 N+1 Kn 170 25/15
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N+1 Kn 170 25/15
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N= 10 140 22/18
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Mats Andersson - Lars Becklén 3NT V-1 K 100 17/23
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Johan Erlandsson - Alf Roos 4 V-1 K 100 17/23
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Östen Svantesson - Mats Holm 3NT V-1 K 100 17/23
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Mona Andersson - Bengt Brynell 4 V-1 K 100 17/23
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N-1 Kn -100 9/31
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-1 Kn -100 9/31
Bodil Mörnstad - Carin Millar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N-1 8 -100 9/31
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N-1 2 -100 9/31
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2NT V= K -120 4/36
Berit Kallstenius - A-C Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V= Kn -130 2/38
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 5D S-1 E -200 0/40

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.12

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E105
8653
EK653
E
#
D8732
D104
87
Kkn10
#
64
EKkn
kn92
D6432
#
Kkn9
972
D104
9875

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N610979
S610979
Ö73464
V73464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Agneta Johansson - Helena Cewers 1NTD S+2 2 380 40/0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S+1 8 170 38/2
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Britt Lindberg - Åke Lindström 2NT S+1 8 150 32/8
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT S+2 6 150 32/8
Monica Gilhorn - Mona Berge Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-3 D 150 32/8
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1NT S+2 3 150 32/8
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Mona Andersson - Bengt Brynell 1NT S+2 4 150 32/8
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Håkan Linse - Arne Bojesson 3 N+1 E 130 23/17
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 3 N+1 3 130 23/17
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Karen Nielsen - Thomas Davy 2 N+2 E 130 23/17
Bodil Mörnstad - Carin Millar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 N+3 4 130 23/17
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Mats Andersson - Lars Becklén 2 N+1 E 110 16/24
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N= E 110 16/24
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N= E 110 16/24
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 V-2 E 100 10/30
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Johan Erlandsson - Alf Roos 2 V-2 E 100 10/30
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 V-2 E 100 10/30
Berit Kallstenius - A-C Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N= 8 90 6/34
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N-1 6 -50 3/37
Björn Karlsson - Ann Bomark Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 N-1 6 -50 3/37
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Östen Svantesson - Mats Holm 4D N-3 2 -500 0/40