Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Onsdagsmötet 2017-06-28 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Onsdagsmötet 2017-06-28

Partävling, 27 bord, 54 par. Antal brickor: 24. Medel: 624.0.

Privatprotokoll för Wiktor Raldow - Albert Feldman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 24, Margareta Winell - Kerstin Grandell
14 N+1 -450 7 13% 7 13.0%6365DKn104KD1082 5KD84K9732Kn54
24 N-2 200 50 96% 57 54.5%KD104Kn65364242 KnD72KD1087E986
32 N+1 -140 14 27% 71 45.3%K95E104E95E1094 Kn106Kn9Kn62D8653
Rond 2, som ÖV mot par 21, Jan Christiernin - Lars Thånell
44 Ö+1 650 33 63% 104 49.8%EK8643D97D8E9 DKn2EKn5KKn62Kn87
54 S-2 200 38 73% 142 54.4%Kn52D1065ED10842 109E2Kn94EKD976
63NT Ö-2 -200 12 23% 154 49.2%KD1084E87KDKn53 32EKD105329872
Rond 3, som ÖV mot par 25, Kerstin Klintberg - Kerstin Ström
74 V= 620 39 75% 193 52.9%EKn1085298K10764 KKnED7DKn1053E85
81NT S= -90 12 23% 205 49.1%E107K10954DKn362 KKn98D21087D1098
91NT N-1 50 26 50% 231 49.2%104ED5K10864965 EKn53K1064D7374
Rond 4, som ÖV mot par 22, (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell
104 N-3 300 45 87% 276 53.0%KKn9752K3108E103 E861054D754K94
113NT Ö= 400 35 67% 311 54.3%EK3D82EDKn10654 1086E10962KKn439
123NT V+3 490 36 69% 347 55.5%DKn10EKD252DKn63 EK52Kn108EKn4K108
Rond 5, som NS mot par 26, Thomas Malmström - Björn Rahmqvist
134NT Ö+1 -660 18 35% 365 53.9%76DKn10831085D95 D109429764D682
143NT N+2 460 51 98% 416 57.1%D108EDKnEDED1065 E7321053853742
152 N= 110 42 81% 458 58.7%E765D97DKn10982 D43EKn865Kn83E7
Rond 6, som ÖV mot par 23, Anita Ullenvik - Inger Söderin
164 N+1 -450 3 6% 461 55.4%10D1086K1098D954 E954KKn9532Kn410
176 N= -980 14 27% 475 53.7%10865Kn4EKn872D5 748D1093987432
182 Ö-1 -50 21 40% 496 52.9%D96EKKn96854K9 E1053107310632D4
Rond 7, som ÖV mot par 28, Anders Spjuth - Börje Larsson
194 S+2 -480 7 13% 503 50.8%982D632853732 Kn10K875E642K108
203D V= 730 52 100% 555 53.3%1010875EKn973EKn7 ED97542942523
213NT S-2 200 40 77% 595 54.4%982E1096210DKn84 KD1063K87Kn9635
Rond 8, som NS mot par 34, Anders Johansson - Ann-Margret Johansson
223 N-2 -100 26 50% 621 54.2%E6421083E1062DKn K875K764543EK
234 N= 620 48 92% 669 55.9%E1093K73KD3D87 KKn64D1052EKn793
245 Ö-2 100 47 90% 716 57.3%ED5Kn102108EK852 1087387K7Kn10763

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Nord giv
ingen i zon
Ekn108742
kn109
8
E9
5
KD84
K9732
kn54
63
65
Dkn104
KD1082
KD9
E732
E65
763

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N5481010
S5481010
Ö89533
V89533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Jozef Orski - Monika Borg 4 N+1 K 450 45/7
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Ann Löfberg - Karin Ekhammar 5 N= D 450 45/7
Jan Christiernin - Lars Thånell Anders Spjuth - Börje Larsson 5 N= K 450 45/7
Margareta Winell - Kerstin Grandell Wiktor Raldow - Albert Feldman 4 N+1 D 450 45/7
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 4 N+1 6 450 45/7
Monica Grangien - Rolf Norlin (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 5 N= D 450 45/7
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Anita Deckel - Karin Wallin 4 N+1 D 450 45/7
Jane Ellner - Britt Andersson Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 4 N+1 D 450 45/7
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Gunnar Franzén - Radu Tomescu 3NT S+1 3 430 36/16
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 4 N= K 420 21/31
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Ulla Bohlin - Per Molin 4 N= D 420 21/31
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 4 N= K 420 21/31
Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein 4 N= D 420 21/31
Eva Klingspor - Berit Strandberg Claes Ewerlöf - Michael Hagelin 4 N= K 420 21/31
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Anita Ullenvik - Inger Söderin 4 N= K 420 21/31
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 N= K 420 21/31
Berit Helge - Christina Martin Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 4 N= K 420 21/31
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Kjell Håkansson - Anita Löfgren 4 N= K 420 21/31
Per Skoglund - Thure Söderberg Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt 4 N= K 420 21/31
Carita von Sydow - Björn Malmberg Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 4 N= D 420 21/31
Åsel Floderus - Nils Wikstad Viviann Rosenlund - Evy Andersson 4 N= K 420 21/31
Barbro Henrikson - Florence Bodin Siv Holst - Hans Holst 4 N= K 420 21/31
Carin Lettermark - Marianne Karta Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 N= D 420 21/31
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 3 N+2 D 200 6/46
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Siv Önefäldt - Per Stenfelt 2 N+2 D 170 4/48
Sofia Ryman - Tomas Törnqvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 S-1 3 -50 2/50
Per Adolphson - Annette Rotstein Inga Bud - Ann-Christine Brask 6 N-2 K -100 0/52

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Öst giv
N-S i zon
E753
E4
Ekn95
kn105
kn
D72
KD1087
E986
KD104
kn653
642
42
9862
K1098
3
KD73

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N87798
S87798
Ö45645
V45645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Anita Ullenvik - Inger Söderin 2D V-3 4 500 52/0
Carin Lettermark - Marianne Karta Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 2NT Ö-4 9 200 50/2
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Anita Deckel - Karin Wallin 2NT N+2 2 180 48/4
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Kjell Håkansson - Anita Löfgren 3 V-3 E 150 46/6
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 3 N= 6 140 43/9
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3 N= 6 140 43/9
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Gunnar Franzén - Radu Tomescu 2NT N= 6 120 39/13
Jane Ellner - Britt Andersson Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 2NT N= 6 120 39/13
Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein 2 V-2 Kn 100 29/23
Eva Klingspor - Berit Strandberg Claes Ewerlöf - Michael Hagelin 1NT V-2 Kn 100 29/23
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 2 V-2 E 100 29/23
Berit Helge - Christina Martin Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 2 V-2 Kn 100 29/23
Per Skoglund - Thure Söderberg Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt 2 V-2 E 100 29/23
Per Adolphson - Annette Rotstein Inga Bud - Ann-Christine Brask 2 V-2 Kn 100 29/23
Sofia Ryman - Tomas Törnqvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 Ö-2 K 100 29/23
Barbro Henrikson - Florence Bodin Siv Holst - Hans Holst 2 V-2 5 100 29/23
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Jozef Orski - Monika Borg 1NT V-1 Kn 50 15/37
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Ulla Bohlin - Per Molin 2 V-1 E 50 15/37
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Ann Löfberg - Karin Ekhammar 1 Ö-1 2 50 15/37
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Siv Önefäldt - Per Stenfelt 1 V-1 E 50 15/37
Carita von Sydow - Björn Malmberg Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 1 V-1 Kn 50 15/37
Åsel Floderus - Nils Wikstad Viviann Rosenlund - Evy Andersson 2NT V-1 Kn 50 15/37
Monica Grangien - Rolf Norlin (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 3 S-1 2 -100 7/45
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 3NT N-1 K -100 7/45
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 2 V+1 5 -110 4/48
Margareta Winell - Kerstin Grandell Wiktor Raldow - Albert Feldman 4 N-2 2 -200 2/50
Jan Christiernin - Lars Thånell Anders Spjuth - Börje Larsson 4D N-2 6 -500 0/52

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Syd giv
Ö-V i zon
ED84
862
D103
Kkn7
kn106
kn9
kn62
D8653
K95
E104
E95
E1094
732
KD753
K874
2

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N58978
S58976
Ö84465
V84464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Ann Löfberg - Karin Ekhammar 2NT Ö-3 4 300 52/0
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Siv Önefäldt - Per Stenfelt 1NT Ö-2 K 200 48/4
Per Adolphson - Annette Rotstein Inga Bud - Ann-Christine Brask 3 V-2 8 200 48/4
Carita von Sydow - Björn Malmberg Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 1NT Ö-2 K 200 48/4
Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein 1NT S+2 Kn 150 43/9
Sofia Ryman - Tomas Törnqvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1NT N+2 10 150 43/9
Margareta Winell - Kerstin Grandell Wiktor Raldow - Albert Feldman 2 N+1 10 140 38/14
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 1 S+2 Kn 140 38/14
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 2 S+1 3 140 38/14
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 2 S= 5 110 33/19
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Anita Deckel - Karin Wallin 2 S= 3 110 33/19
Berit Helge - Christina Martin Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 1NT Ö-1 2 100 29/23
Barbro Henrikson - Florence Bodin Siv Holst - Hans Holst 2 V-1 8 100 29/23
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 1NT S= 3 90 26/26
Jan Christiernin - Lars Thånell Anders Spjuth - Börje Larsson 2 N-1 9 -50 18/34
Monica Grangien - Rolf Norlin (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 2 S-1 5 -50 18/34
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Anita Ullenvik - Inger Söderin 1NT S-1 5 -50 18/34
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Gunnar Franzén - Radu Tomescu 2 S-1 3 -50 18/34
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Kjell Håkansson - Anita Löfgren 2 N-1 5 -50 18/34
Per Skoglund - Thure Söderberg Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt 1NT N-1 4 -50 18/34
Jane Ellner - Britt Andersson Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 2 S-1 Kn -50 18/34
Åsel Floderus - Nils Wikstad Viviann Rosenlund - Evy Andersson 1NT Ö= 7 -90 10/42
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 2 N-2 E -100 8/44
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Jozef Orski - Monika Borg 1NT Ö+1 3 -120 4/48
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Ulla Bohlin - Per Molin 1NT Ö+1 3 -120 4/48
Eva Klingspor - Berit Strandberg Claes Ewerlöf - Michael Hagelin 1NT Ö+1 2 -120 4/48
Carin Lettermark - Marianne Karta Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 2 N-3 E -150 0/52

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Väst giv
alla i zon
7
K1032
E1073
10532
Dkn2
Ekn5
Kkn62
kn87
EK8643
D97
D8
E9
1095
864
954
KD64

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N64522
S64522
Ö6881110
V688109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Löfberg - Karin Ekhammar Eva Klingspor - Berit Strandberg 6 Ö-2 K 200 52/0
Barbro Henrikson - Florence Bodin Per Adolphson - Annette Rotstein 6 Ö-1 K 100 50/2
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Ulla Bohlin - Per Molin 4 Ö= K -620 37/15
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 4 Ö= 4 -620 37/15
Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson Claes Ewerlöf - Michael Hagelin 4 Ö= K -620 37/15
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Siv Önefäldt - Per Stenfelt 4 Ö= K -620 37/15
Margareta Winell - Kerstin Grandell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 Ö= 8 -620 37/15
Gunnar Ericsson - Gunilla Seth Anita Ullenvik - Inger Söderin 4 Ö= 8 -620 37/15
Gunnar Franzén - Radu Tomescu Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 4 Ö= K -620 37/15
Berit Helge - Christina Martin Jane Ellner - Britt Andersson 4 Ö= 8 -620 37/15
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 Ö= 6 -620 37/15
Anita Deckel - Karin Wallin Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt 4 Ö= K -620 37/15
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Per Skoglund - Thure Söderberg 4 Ö= K -620 37/15
Carin Lettermark - Marianne Karta Viviann Rosenlund - Evy Andersson 4 Ö= K -620 37/15
Jan Christiernin - Lars Thånell Wiktor Raldow - Albert Feldman 4 Ö+1 5 -650 19/33
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Anders Spjuth - Börje Larsson 4 Ö+1 K -650 19/33
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 4 Ö+1 10 -650 19/33
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Birger Bogstag - Åsa Trollborg 4 Ö+1 10 -650 19/33
Siv Holst - Hans Holst Carita von Sydow - Björn Malmberg 5 Ö= 6 -650 19/33
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 4 Ö+1 K -650 19/33
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Jozef Orski - Monika Borg 3NT V+2 3 -660 10/42
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Monica Grangien - Rolf Norlin 3NT V+2 2 -660 10/42
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Inga Bud - Ann-Christine Brask 3NT V+2 2 -660 10/42
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 4 Ö+2 6 -680 5/47
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 4 Ö+2 6 -680 5/47
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Rolf Eriksson - Paul Iwarson 3NT V+3 2 -690 1/51
Åsel Floderus - Nils Wikstad Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 3NT V+3 3 -690 1/51

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Nord giv
N-S i zon
EK84
kn9873
K6
kn3
109
E2
kn94
EKD976
kn52
D1065
ED
10842
D763
K4
1087532
5

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N27573
S27573
Ö106769
V106769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Ericsson - Gunilla Seth Anita Ullenvik - Inger Söderin 3 N-1 10 -100 51/1
Siv Holst - Hans Holst Carita von Sydow - Björn Malmberg 3 N-1 10 -100 51/1
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Rolf Eriksson - Paul Iwarson 1NT V+1 E -120 48/4
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Jozef Orski - Monika Borg 3 V+1 K -130 36/16
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 3 V+1 E -130 36/16
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Siv Önefäldt - Per Stenfelt 3 V+1 9 -130 36/16
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Monica Grangien - Rolf Norlin 3 V+1 E -130 36/16
Gunnar Franzén - Radu Tomescu Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 2 V+2 E -130 36/16
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 4 V= K -130 36/16
Berit Helge - Christina Martin Jane Ellner - Britt Andersson 2 V+2 E -130 36/16
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Per Skoglund - Thure Söderberg 3 V+1 E -130 36/16
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Inga Bud - Ann-Christine Brask 3 V+1 K -130 36/16
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 3 V+1 E -130 36/16
Carin Lettermark - Marianne Karta Viviann Rosenlund - Evy Andersson 3 V+1 E -130 36/16
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 3 V+2 E -150 21/31
Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson Claes Ewerlöf - Michael Hagelin 2 V+3 E -150 21/31
Åsel Floderus - Nils Wikstad Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 3 V+2 E -150 21/31
Barbro Henrikson - Florence Bodin Per Adolphson - Annette Rotstein 2 V+3 9 -150 21/31
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Ulla Bohlin - Per Molin 3 S-2 E -200 14/38
Jan Christiernin - Lars Thånell Wiktor Raldow - Albert Feldman 4 S-2 E -200 14/38
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Birger Bogstag - Åsa Trollborg 4 S-2 E -200 14/38
Margareta Winell - Kerstin Grandell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 1NT Ö+4 3 -210 10/42
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 3 S-3 E -300 6/46
Ann Löfberg - Karin Ekhammar Eva Klingspor - Berit Strandberg 3 N-3 4 -300 6/46
Anita Deckel - Karin Wallin Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt 3 S-3 E -300 6/46
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 S-4 K -400 2/50
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Anders Spjuth - Börje Larsson 3NT Ö+1 2 -430 0/52

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Öst giv
Ö-V i zon
5
Dkn8765
Kkn4
1064
32
EK
D10532
9872
KD108
4
E87
KDkn53
Ekn9764
10932
96
E

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N44973
S44973
Ö86367
V86367
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Rolf Eriksson - Paul Iwarson 4D N= K 590 52/0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Siv Önefäldt - Per Stenfelt 4 S= E 420 49/3
Åsel Floderus - Nils Wikstad Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 4 N= K 420 49/3
Carin Lettermark - Marianne Karta Viviann Rosenlund - Evy Andersson 5 Ö-3 10 300 46/6
Jan Christiernin - Lars Thånell Wiktor Raldow - Albert Feldman 3NT Ö-2 10 200 40/12
Margareta Winell - Kerstin Grandell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 Ö-2 E 200 40/12
Berit Helge - Christina Martin Jane Ellner - Britt Andersson 5 Ö-2 E 200 40/12
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Inga Bud - Ann-Christine Brask 5D Ö-1 2 200 40/12
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 6 Ö-2 E 200 40/12
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Monica Grangien - Rolf Norlin 3 N+1 K 170 33/19
Gunnar Ericsson - Gunilla Seth Anita Ullenvik - Inger Söderin 3 N+1 E 170 33/19
Siv Holst - Hans Holst Carita von Sydow - Björn Malmberg 3 N= E 140 30/22
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 4 Ö-1 10 100 26/26
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 4 Ö-1 10 100 26/26
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Per Skoglund - Thure Söderberg 4 V-1 5 100 26/26
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Ulla Bohlin - Per Molin 2 S-2 E -100 21/31
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 2 S-2 E -100 21/31
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 3 V= 5 -110 16/36
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 3 Ö= E -110 16/36
Anita Deckel - Karin Wallin Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt 3 V= 5 -110 16/36
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Jozef Orski - Monika Borg 4 Ö= 10 -130 9/43
Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson Claes Ewerlöf - Michael Hagelin 4 Ö= 2 -130 9/43
Ann Löfberg - Karin Ekhammar Eva Klingspor - Berit Strandberg 4 Ö= 10 -130 9/43
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Birger Bogstag - Åsa Trollborg 2 Ö+2 2 -130 9/43
Gunnar Franzén - Radu Tomescu Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 2 S-4 2 -200 4/48
Barbro Henrikson - Florence Bodin Per Adolphson - Annette Rotstein 5D N-3 K -500 2/50
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Anders Spjuth - Börje Larsson 3NT Ö+1 6 -630 0/52

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Syd giv
alla i zon
62
K9643
EK2
932
Kkn
ED7
Dkn1053
E85
E
kn10852
98
K10764
D10987543

764
Dkn

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N23282
S23282
Ö9910511
V9910511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Anders Spjuth - Börje Larsson 5 Ö-3 D 300 52/0
Jan Christiernin - Lars Thånell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 Ö-2 5 200 50/2
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Siv Önefäldt - Per Stenfelt 3 S= 10 140 47/5
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Berit Helge - Christina Martin 3 S= 8 140 47/5
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 2 S= D 110 44/8
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 3 S-1 D -100 39/13
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3 S-1 9 -100 39/13
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Birger Bogstag - Åsa Trollborg 4 S-1 D -100 39/13
Per Adolphson - Annette Rotstein Åsel Floderus - Nils Wikstad 3 S-1 D -100 39/13
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Jozef Orski - Monika Borg 3 V= E -140 33/19
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 3 Ö= 3 -140 33/19
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Ulla Bohlin - Per Molin 3 V+1 E -170 30/22
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 4 S-2 5 -200 28/24
Anita Ullenvik - Inger Söderin Monica Grangien - Rolf Norlin 4D S-2 D -500 26/26
Siv Holst - Hans Holst Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 3NT V= 2 -600 24/28
Ann Löfberg - Karin Ekhammar Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 Ö= D -620 13/39
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Wiktor Raldow - Albert Feldman 4 V= E -620 13/39
Gunnar Franzén - Radu Tomescu Margareta Winell - Kerstin Grandell 4 V= E -620 13/39
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Jane Ellner - Britt Andersson 4 Ö= D -620 13/39
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 4 Ö= D -620 13/39
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Rolf Eriksson - Paul Iwarson 4 Ö= 10 -620 13/39
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 Ö= 8 -620 13/39
Barbro Henrikson - Florence Bodin Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö= D -620 13/39
Carin Lettermark - Marianne Karta Carita von Sydow - Björn Malmberg 4 Ö= D -620 13/39
Inga Bud - Ann-Christine Brask Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 4 Ö= 4 -620 13/39
Eva Klingspor - Berit Strandberg Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 3NT V+1 6 -630 1/51
Per Skoglund - Thure Söderberg Anita Deckel - Karin Wallin 3NT V+1 2 -630 1/51

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Väst giv
ingen i zon
D543
E87
9652
E5
Kkn98
D2
1087
D1098
E107
K10954
Dkn3
62
62
kn63
EK4
Kkn743

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N76665
S76666
Ö66777
V66777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 4 Ö-3 E 150 52/0
Ann Löfberg - Karin Ekhammar Åke Falkunge - Michael Jungstedt 1NT S+1 9 120 49/3
Jan Christiernin - Lars Thånell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 1NT S+1 7 120 49/3
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Anders Spjuth - Börje Larsson 2 Ö-2 E 100 45/7
Per Adolphson - Annette Rotstein Åsel Floderus - Nils Wikstad 2 Ö-2 6 100 45/7
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Ulla Bohlin - Per Molin 1NT S= 9 90 40/12
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Wiktor Raldow - Albert Feldman 1NT S= 9 90 40/12
Siv Holst - Hans Holst Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 1 N+1 E 90 40/12
Eva Klingspor - Berit Strandberg Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 2 Ö-1 6 50 33/19
Anita Ullenvik - Inger Söderin Monica Grangien - Rolf Norlin 2 Ö-1 E 50 33/19
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Siv Önefäldt - Per Stenfelt 2 Ö-1 E 50 33/19
Carin Lettermark - Marianne Karta Carita von Sydow - Björn Malmberg 2 Ö-1 E 50 33/19
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 1 N-1 2 -50 22/30
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Jane Ellner - Britt Andersson 2 S-1 D -50 22/30
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 2NT N-1 7 -50 22/30
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Rolf Eriksson - Paul Iwarson 2 S-1 D -50 22/30
Per Skoglund - Thure Söderberg Anita Deckel - Karin Wallin 2 S-1 D -50 22/30
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Berit Helge - Christina Martin 1NT S-1 9 -50 22/30
Inga Bud - Ann-Christine Brask Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 2 N-1 6 -50 22/30
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 2NT N-2 5 -100 9/43
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Jozef Orski - Monika Borg 3 S-2 D -100 9/43
Gunnar Franzén - Radu Tomescu Margareta Winell - Kerstin Grandell 3 S-2 D -100 9/43
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Birger Bogstag - Åsa Trollborg 2D S-1 D -100 9/43
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 2 S-2 D -100 9/43
Barbro Henrikson - Florence Bodin Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 N-2 Kn -100 9/43
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 2NT N-3 9 -150 2/50
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3NT N-4 5 -200 0/52

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Nord giv
Ö-V i zon
D9
kn873
952
KD102
Ekn53
K1064
D73
74
104
ED5
K10864
965
K8762
92
Ekn
Ekn83

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N94575
S94575
Ö49757
V49757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Berit Helge - Christina Martin 1NT N+2 4 150 52/0
Per Skoglund - Thure Söderberg Anita Deckel - Karin Wallin 2 S+2 E 130 50/2
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Siv Önefäldt - Per Stenfelt 1NT N+1 E 120 48/4
Eva Klingspor - Berit Strandberg Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 2 S= 6 90 44/8
Siv Holst - Hans Holst Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 2 S= 3 90 44/8
Per Adolphson - Annette Rotstein Åsel Floderus - Nils Wikstad 1NT N= 4 90 44/8
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 1NT N-1 8 -50 26/26
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 1NT N-1 4 -50 26/26
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 2 S-1 7 -50 26/26
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Ulla Bohlin - Per Molin 1NT N-1 4 -50 26/26
Jan Christiernin - Lars Thånell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 2 S-1 7 -50 26/26
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Anders Spjuth - Börje Larsson 1NT N-1 4 -50 26/26
Anita Ullenvik - Inger Söderin Monica Grangien - Rolf Norlin 1NT N-1 4 -50 26/26
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Wiktor Raldow - Albert Feldman 1NT N-1 4 -50 26/26
Gunnar Franzén - Radu Tomescu Margareta Winell - Kerstin Grandell 1NT N-1 6 -50 26/26
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Jane Ellner - Britt Andersson 1NT N-1 4 -50 26/26
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 1NT N-1 6 -50 26/26
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Rolf Eriksson - Paul Iwarson 1NT N-1 6 -50 26/26
Barbro Henrikson - Florence Bodin Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 S-1 4 -50 26/26
Carin Lettermark - Marianne Karta Carita von Sydow - Björn Malmberg 1NT N-1 8 -50 26/26
Inga Bud - Ann-Christine Brask Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 1NT N-1 4 -50 26/26
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Jozef Orski - Monika Borg 2NT N-2 4 -100 7/45
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 3 S-2 D -100 7/45
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 2 S-2 9 -100 7/45
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 2 S-2 D -100 7/45
Ann Löfberg - Karin Ekhammar Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 Ö+1 9 -110 1/51
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Birger Bogstag - Åsa Trollborg 2 Ö+1 3 -110 1/51

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Öst giv
alla i zon
103
EDkn9762
kn2
kn2
E86
1054
D754
K94
Kkn9752
K3
108
E103
D4
8
EK963
D8765

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N66833
S66833
Ö775910
V775910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Jozef Orski - Monika Borg 3 Ö-1 8 100 47/5
Anita Ullenvik - Inger Söderin Siv Önefäldt - Per Stenfelt 4 Ö-1 8 100 47/5
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Anders Spjuth - Börje Larsson 3 Ö-1 E 100 47/5
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 4 Ö-1 K 100 47/5
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 Ö-1 E 100 47/5
Carin Lettermark - Marianne Karta Åsel Floderus - Nils Wikstad 4 Ö-1 E 100 47/5
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Ann Löfberg - Karin Ekhammar 3 N-1 5 -100 37/15
Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 3 N-1 2 -100 37/15
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 4 N-1 7 -100 37/15
Per Skoglund - Thure Söderberg Berit Helge - Christina Martin 4 N-1 E -100 37/15
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Ulla Bohlin - Per Molin 3 Ö= 8 -140 29/23
Eva Klingspor - Berit Strandberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 Ö= 8 -140 29/23
Carita von Sydow - Björn Malmberg Viviann Rosenlund - Evy Andersson 3 Ö= 8 -140 29/23
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Per Adolphson - Annette Rotstein 3 Ö= 8 -140 29/23
Jan Christiernin - Lars Thånell Gunnar Franzén - Radu Tomescu 3 Ö+1 8 -170 22/30
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Margareta Winell - Kerstin Grandell 3 Ö+1 8 -170 22/30
Anita Deckel - Karin Wallin Birger Bogstag - Åsa Trollborg 3 Ö+1 E -170 22/30
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Kerstin Klintberg - Kerstin Ström 4 N-2 3 -200 15/37
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Rolf Eriksson - Paul Iwarson 4 N-2 10 -200 15/37
Jane Ellner - Britt Andersson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 N-2 9 -200 15/37
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Siv Holst - Hans Holst 4 N-2 2 -200 15/37
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Leif Anderberg - Ami Lindkvist 3 S-3 E -300 7/45
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Wiktor Raldow - Albert Feldman 4 N-3 5 -300 7/45
Barbro Henrikson - Florence Bodin Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 4 N-3 5 -300 7/45
Inga Bud - Ann-Christine Brask Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 S-3 E -300 7/45
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 5 N-4 Kn -400 2/50
Gunnar Ericsson - Gunilla Seth Monica Grangien - Rolf Norlin 4D N-2 2 -500 0/52

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Syd giv
ingen i zon
kn532
KD84
E76
K3
1086
E10962
Kkn43
9
EK
3
D82
EDkn10654
D974
kn75
1095
872

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N11461
S11461
Ö12129710
V12129710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Skoglund - Thure Söderberg Berit Helge - Christina Martin 3 V-1 3 50 52/0
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Ulla Bohlin - Per Molin 4 Ö+1 Kn -150 45/7
Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 2 Ö+3 Kn -150 45/7
Anita Ullenvik - Inger Söderin Siv Önefäldt - Per Stenfelt 2 Ö+3 Kn -150 45/7
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3 Ö+2 10 -150 45/7
Barbro Henrikson - Florence Bodin Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 3 Ö+2 4 -150 45/7
Carin Lettermark - Marianne Karta Åsel Floderus - Nils Wikstad 2 Ö+3 Kn -150 45/7
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Jozef Orski - Monika Borg 3 Ö+3 5 -170 31/21
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 3 Ö+3 7 -170 31/21
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Anders Spjuth - Börje Larsson 4 Ö+2 5 -170 31/21
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Kerstin Klintberg - Kerstin Ström 2 Ö+4 2 -170 31/21
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Rolf Eriksson - Paul Iwarson 3 Ö+3 4 -170 31/21
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Siv Holst - Hans Holst 3 Ö+3 4 -170 31/21
Carita von Sydow - Björn Malmberg Viviann Rosenlund - Evy Andersson 3 Ö+3 7 -170 31/21
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Per Adolphson - Annette Rotstein 2 Ö+4 Kn -170 31/21
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Ann Löfberg - Karin Ekhammar 3NT Ö= 4 -400 17/35
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Wiktor Raldow - Albert Feldman 3NT Ö= 4 -400 17/35
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 3NT Ö= 4 -400 17/35
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 3NT Ö= D -400 17/35
Anita Deckel - Karin Wallin Birger Bogstag - Åsa Trollborg 5 Ö= 7 -400 17/35
Inga Bud - Ann-Christine Brask Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3NT Ö= 7 -400 17/35
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Leif Anderberg - Ami Lindkvist 5 Ö+1 10 -420 8/44
Jan Christiernin - Lars Thånell Gunnar Franzén - Radu Tomescu 5 Ö+1 5 -420 8/44
Gunnar Ericsson - Gunilla Seth Monica Grangien - Rolf Norlin 5 Ö+1 Kn -420 8/44
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Margareta Winell - Kerstin Grandell 3NT V+2 K -460 4/48
Eva Klingspor - Berit Strandberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT V+3 6 -490 1/51
Jane Ellner - Britt Andersson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT Ö+3 7 -490 1/51

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Väst giv
N-S i zon
8764
9763
D3
954
EK52
kn108
Ekn4
K108
Dkn10
EKD2
52
Dkn63
93
54
K109876
E72

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N15111
S15111
Ö118121111
V118121111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 6NT V-1 D 50 48/4
Per Skoglund - Thure Söderberg Berit Helge - Christina Martin 5NT V-1 D 50 48/4
Carita von Sydow - Björn Malmberg Viviann Rosenlund - Evy Andersson 5 V-1 D 50 48/4
Barbro Henrikson - Florence Bodin Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 6NT Ö-1 6 50 48/4
Inga Bud - Ann-Christine Brask Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 6NT V-1 D 50 48/4
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Ann Löfberg - Karin Ekhammar 3 V+1 D -170 42/10
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 3NT Ö= 6 -400 40/12
Anita Ullenvik - Inger Söderin Siv Önefäldt - Per Stenfelt 4 Ö+1 6 -450 38/14
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Ulla Bohlin - Per Molin 3NT V+2 D -460 32/20
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Leif Anderberg - Ami Lindkvist 3NT V+2 8 -460 32/20
Jan Christiernin - Lars Thånell Gunnar Franzén - Radu Tomescu 3NT V+2 8 -460 32/20
Gunnar Ericsson - Gunilla Seth Monica Grangien - Rolf Norlin 3NT V+2 3 -460 32/20
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Siv Holst - Hans Holst 3NT V+2 5 -460 32/20
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 3NT V+3 6 -490 16/36
Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 3NT V+3 3 -490 16/36
Eva Klingspor - Berit Strandberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT V+3 8 -490 16/36
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Wiktor Raldow - Albert Feldman 3NT V+3 3 -490 16/36
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Margareta Winell - Kerstin Grandell 3NT Ö+3 8 -490 16/36
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Kerstin Klintberg - Kerstin Ström 3NT V+3 6 -490 16/36
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Rolf Eriksson - Paul Iwarson 3NT V+3 7 -490 16/36
Anita Deckel - Karin Wallin Birger Bogstag - Åsa Trollborg 3NT V+3 8 -490 16/36
Jane Ellner - Britt Andersson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT V+3 8 -490 16/36
Carin Lettermark - Marianne Karta Åsel Floderus - Nils Wikstad 3NT V+3 6 -490 16/36
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Per Adolphson - Annette Rotstein 3NT V+3 3 -490 16/36
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Jozef Orski - Monika Borg 6NT V= 4 -990 2/50
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Anders Spjuth - Börje Larsson 6NT Ö= 8 -990 2/50
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 6NT V= 3 -990 2/50

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Nord giv
alla i zon
76
Dkn1083
1085
D95
EKkn5
5
932
EKkn63
83
EK2
EKkn74
1074
D10942
9764
D6
82

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -2140
 NT
N10520
S10520
Ö121381012
V121381012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 7NT V-4 D 400 52/0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 6NT Ö-3 4 300 49/3
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 6 V-3 D 300 49/3
Jan Christiernin - Lars Thånell Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 6 V-1 D 100 44/8
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 6NT Ö-1 6 100 44/8
Barbro Henrikson - Florence Bodin Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 6NT Ö-1 2 100 44/8
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Per Skoglund - Thure Söderberg 2 V= D -110 40/12
Monica Grangien - Rolf Norlin Siv Önefäldt - Per Stenfelt 3 V+1 D -170 37/15
Berit Helge - Christina Martin Anita Deckel - Karin Wallin 3 V+3 D -170 37/15
Ann Löfberg - Karin Ekhammar Leif Anderberg - Ami Lindkvist 5 Ö= 8 -600 31/21
Sofia Ryman - Tomas Törnqvist Per Adolphson - Annette Rotstein 5 Ö= 4 -600 31/21
Inga Bud - Ann-Christine Brask Viviann Rosenlund - Evy Andersson 5 V= D -600 31/21
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 5 V= D -600 31/21
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Eva Klingspor - Berit Strandberg 3NT Ö+2 10 -660 18/34
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 3NT Ö+2 4 -660 18/34
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 3NT Ö+2 2 -660 18/34
Jozef Orski - Monika Borg Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3NT Ö+2 2 -660 18/34
Margareta Winell - Kerstin Grandell Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 3NT Ö+2 6 -660 18/34
Wiktor Raldow - Albert Feldman Thomas Malmström - Björn Rahmqvist 4NT Ö+1 9 -660 18/34
Gunnar Franzén - Radu Tomescu Kerstin Klintberg - Kerstin Ström 3NT Ö+2 4 -660 18/34
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Jane Ellner - Britt Andersson 3NT Ö+2 2 -660 18/34
Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh 3NT Ö+2 9 -660 18/34
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 3NT Ö+3 4 -690 5/47
Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson Ulla Bohlin - Per Molin 4NT Ö+2 2 -690 5/47
Siv Holst - Hans Holst Carin Lettermark - Marianne Karta 3NT Ö+3 2 -690 5/47
Åsel Floderus - Nils Wikstad Carita von Sydow - Björn Malmberg 3NT Ö+3 10 -690 5/47
Anita Ullenvik - Inger Söderin Anders Spjuth - Börje Larsson 6NT Ö= 9 -1440 0/52

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Öst giv
ingen i zon
D108
EDkn
ED
ED1065
K954
9864
kn97
Kkn
kn6
K72
K10642
983
E732
1053
853
742

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1077910
S107788
Ö36543
V36543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Wiktor Raldow - Albert Feldman Thomas Malmström - Björn Rahmqvist 3NT N+2 9 460 51/1
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Jane Ellner - Britt Andersson 3NT N+2 7 460 51/1
Jan Christiernin - Lars Thånell Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 3NT N+1 6 430 46/6
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 3NT N+1 2 430 46/6
Barbro Henrikson - Florence Bodin Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3NT N+1 2 430 46/6
Jozef Orski - Monika Borg Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3NT N= 2 400 41/11
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT N= 4 400 41/11
Margareta Winell - Kerstin Grandell Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 2NT N+3 2 210 37/15
Berit Helge - Christina Martin Anita Deckel - Karin Wallin 2NT N+3 2 210 37/15
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 2NT N+2 6 180 31/21
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 2NT N+2 4 180 31/21
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 2NT N+2 2 180 31/21
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Per Skoglund - Thure Söderberg 2NT N+2 2 180 31/21
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 3 N= Kn 140 26/26
Gunnar Franzén - Radu Tomescu Kerstin Klintberg - Kerstin Ström 3 N+1 2 130 23/29
Åsel Floderus - Nils Wikstad Carita von Sydow - Björn Malmberg 3 N+1 Kn 130 23/29
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Eva Klingspor - Berit Strandberg 2NT N= 4 120 18/34
Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh 2NT N= 4 120 18/34
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2NT N= 6 120 18/34
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3 N= Kn 110 14/38
Ann Löfberg - Karin Ekhammar Leif Anderberg - Ami Lindkvist 1NT N= 4 90 12/40
Monica Grangien - Rolf Norlin Siv Önefäldt - Per Stenfelt 3NT N-1 10 -50 8/44
Sofia Ryman - Tomas Törnqvist Per Adolphson - Annette Rotstein 3NT N-1 4 -50 8/44
Inga Bud - Ann-Christine Brask Viviann Rosenlund - Evy Andersson 3NT N-1 2 -50 8/44
Anita Ullenvik - Inger Söderin Anders Spjuth - Börje Larsson 3NT N-2 2 -100 3/49
Siv Holst - Hans Holst Carin Lettermark - Marianne Karta 3NT N-2 2 -100 3/49
Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson Ulla Bohlin - Per Molin 3NT N-3 6 -150 0/52

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Syd giv
N-S i zon
E765
D
97
Dkn10982
K8
9743
EK52
K64
kn1092
K102
D1064
53
D43
Ekn865
kn83
E7

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N94675
S94675
Ö47766
V47756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Christiernin - Lars Thånell Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 3 V-3 D 150 52/0
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2NT N= 5 120 48/4
Siv Holst - Hans Holst Carin Lettermark - Marianne Karta 1NT S+1 E 120 48/4
Sofia Ryman - Tomas Törnqvist Per Adolphson - Annette Rotstein 1NT S+1 E 120 48/4
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 2 S= E 110 42/10
Wiktor Raldow - Albert Feldman Thomas Malmström - Björn Rahmqvist 2 N= 6 110 42/10
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Jane Ellner - Britt Andersson 2 N= 5 110 42/10
Monica Grangien - Rolf Norlin Siv Önefäldt - Per Stenfelt 3 V-2 D 100 37/15
Barbro Henrikson - Florence Bodin Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 Ö-2 E 100 37/15
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Eva Klingspor - Berit Strandberg 1NT N= 6 90 31/21
Jozef Orski - Monika Borg Ellen Norman - Cecilia Lindberg 2 N= Kn 90 31/21
Gunnar Franzén - Radu Tomescu Kerstin Klintberg - Kerstin Ström 1NT S= E 90 31/21
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Per Skoglund - Thure Söderberg 1NT S= E 90 31/21
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 2 S-1 E -100 20/32
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 2 N-1 6 -100 20/32
Ann Löfberg - Karin Ekhammar Leif Anderberg - Ami Lindkvist 2 N-1 5 -100 20/32
Margareta Winell - Kerstin Grandell Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 1NT N-1 Kn -100 20/32
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 N-1 6 -100 20/32
Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh 1NT S-1 2 -100 20/32
Åsel Floderus - Nils Wikstad Carita von Sydow - Björn Malmberg 2 N-1 Kn -100 20/32
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 1NT S-2 4 -200 11/41
Inga Bud - Ann-Christine Brask Viviann Rosenlund - Evy Andersson 1NT S-2 E -200 11/41
Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson Ulla Bohlin - Per Molin 2NT S-3 E -300 7/45
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2NT S-3 E -300 7/45
Berit Helge - Christina Martin Anita Deckel - Karin Wallin 3NT S-5 E -500 4/48
Anita Ullenvik - Inger Söderin Anders Spjuth - Börje Larsson 3NTD S-3 E -800 2/50
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Rolf Eriksson - Paul Iwarson 4D N-5 6 -1400 0/52

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Väst giv
Ö-V i zon
K8762
74
65
K832
E954
Kkn9532
kn4
10
10
D1086
K1098
D954
Dkn3
E
ED732
Ekn76

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1194117
S1194117
Ö24922
V23922
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 4 N+1 8 450 49/3
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Ellen Norman - Cecilia Lindberg 4 N+1 8 450 49/3
Anita Ullenvik - Inger Söderin Wiktor Raldow - Albert Feldman 4 N+1 8 450 49/3
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 4 N+1 8 450 49/3
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Ann Löfberg - Karin Ekhammar 4 N= D 420 40/12
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Eva Klingspor - Berit Strandberg 4 N= 8 420 40/12
Ulla Bohlin - Per Molin Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 4 N= D 420 40/12
Margareta Winell - Kerstin Grandell Monica Grangien - Rolf Norlin 4 N= 6 420 40/12
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 S= 10 420 40/12
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Anita Deckel - Karin Wallin 3 N+2 D 200 34/18
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Thomas Malmström - Björn Rahmqvist 3 N+1 8 170 32/20
Carita von Sydow - Björn Malmberg Inga Bud - Ann-Christine Brask 3 N= 8 140 30/22
Jan Christiernin - Lars Thånell Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 1 N+1 D 110 26/26
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Gunnar Franzén - Radu Tomescu 3 S= 5 110 26/26
Siv Holst - Hans Holst Åsel Floderus - Nils Wikstad 3 S= 10 110 26/26
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 3 V-1 6 100 20/32
Berit Helge - Christina Martin Birger Bogstag - Åsa Trollborg 3 V-1 6 100 20/32
Per Adolphson - Annette Rotstein Carin Lettermark - Marianne Karta 4 V-1 6 100 20/32
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 4 N-1 8 -50 15/37
Jane Ellner - Britt Andersson Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh 4 N-1 8 -50 15/37
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Jozef Orski - Monika Borg 4 S-2 10 -100 10/42
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 4 N-2 8 -100 10/42
Barbro Henrikson - Florence Bodin Viviann Rosenlund - Evy Andersson 3 S-2 10 -100 10/42
Siv Önefäldt - Per Stenfelt Anders Spjuth - Börje Larsson 3 V= 5 -140 5/47
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 Ö= D -140 5/47
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Per Skoglund - Thure Söderberg 3 V+1 6 -170 1/51
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 3 V+1 5 -170 1/51

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Nord giv
ingen i zon
KDkn3
109732
K4
E10
74
8
D1093
987432
10865
kn4
Ekn872
D5
E92
EKD65
65
Kkn6

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N65121212
S6511118
Ö77111
V77111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Ann Löfberg - Karin Ekhammar 6 N= E 980 38/14
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 6 N= 3 980 38/14
Ulla Bohlin - Per Molin Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 6 N= E 980 38/14
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Ellen Norman - Cecilia Lindberg 6 N= E 980 38/14
Jan Christiernin - Lars Thånell Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 6 N= E 980 38/14
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Gunnar Franzén - Radu Tomescu 6 N= 10 980 38/14
Anita Ullenvik - Inger Söderin Wiktor Raldow - Albert Feldman 6 N= E 980 38/14
Margareta Winell - Kerstin Grandell Monica Grangien - Rolf Norlin 6 N= E 980 38/14
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 6 N= E 980 38/14
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Thomas Malmström - Björn Rahmqvist 6 N= E 980 38/14
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Anita Deckel - Karin Wallin 6 N= E 980 38/14
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 6 N= E 980 38/14
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 6 N= E 980 38/14
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 6 N= E 980 38/14
Siv Holst - Hans Holst Åsel Floderus - Nils Wikstad 6 N= E 980 38/14
Per Adolphson - Annette Rotstein Carin Lettermark - Marianne Karta 5 N+2 2 510 22/30
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 5 N+1 8 480 11/41
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Jozef Orski - Monika Borg 5 N+1 E 480 11/41
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Eva Klingspor - Berit Strandberg 4 N+2 D 480 11/41
Berit Helge - Christina Martin Birger Bogstag - Åsa Trollborg 4 N+2 8 480 11/41
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Per Skoglund - Thure Söderberg 4 N+2 E 480 11/41
Jane Ellner - Britt Andersson Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh 5 N+1 Kn 480 11/41
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N+2 E 480 11/41
Carita von Sydow - Björn Malmberg Inga Bud - Ann-Christine Brask 4 N+2 D 480 11/41
Barbro Henrikson - Florence Bodin Viviann Rosenlund - Evy Andersson 5 N+1 E 480 11/41
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 4 S+2 7 480 11/41
Siv Önefäldt - Per Stenfelt Anders Spjuth - Börje Larsson 4 N+1 D 450 0/52

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Öst giv
N-S i zon
2
D852
kn9
kn108765
E1053
1073
10632
D4
D96
EKkn96
854
K9
Kkn874
4
EKD7
E32

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N107576
S107576
Ö36667
V35657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3 N+1 K 130 52/0
Bengt Wiberg - Bengt Wärn Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 1 S+1 10 110 47/5
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Ellen Norman - Cecilia Lindberg 2 S= 7 110 47/5
Margareta Winell - Kerstin Grandell Monica Grangien - Rolf Norlin 2 S= 10 110 47/5
Per Adolphson - Annette Rotstein Carin Lettermark - Marianne Karta 3 N= E 110 47/5
Jan Christiernin - Lars Thånell Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 2 V-2 Kn 100 40/12
Berit Helge - Christina Martin Birger Bogstag - Åsa Trollborg 3 Ö-2 E 100 40/12
Barbro Henrikson - Florence Bodin Viviann Rosenlund - Evy Andersson 3 Ö-2 E 100 40/12
Carita von Sydow - Björn Malmberg Inga Bud - Ann-Christine Brask 1 S= 3 80 36/16
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Jozef Orski - Monika Borg 3 Ö-1 E 50 31/21
Anita Ullenvik - Inger Söderin Wiktor Raldow - Albert Feldman 2 Ö-1 E 50 31/21
Jane Ellner - Britt Andersson Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh 3 Ö-1 E 50 31/21
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 2 Ö-1 K 50 31/21
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Ann Löfberg - Karin Ekhammar 1NT Ö= E -90 26/26
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Eva Klingspor - Berit Strandberg 5 N-1 E -100 21/31
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Gunnar Franzén - Radu Tomescu 2 S-1 10 -100 21/31
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 5 N-1 E -100 21/31
Siv Önefäldt - Per Stenfelt Anders Spjuth - Börje Larsson 2 S-1 D -100 21/31
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 3NT N-2 Kn -200 12/40
Ulla Bohlin - Per Molin Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 3NT N-2 E -200 12/40
Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund Anita Deckel - Karin Wallin 5 N-2 E -200 12/40
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 3 N-2 6 -200 12/40
Siv Holst - Hans Holst Åsel Floderus - Nils Wikstad 3NT N-2 E -200 12/40
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 S-3 3 -300 6/46
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Thomas Malmström - Björn Rahmqvist 3NT N-4 E -400 2/50
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 3 S-4 7 -400 2/50
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Per Skoglund - Thure Söderberg 3 S-4 10 -400 2/50

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Syd giv
Ö-V i zon
D765
kn104
KDkn109
4
kn10
K875
E642
K108
982
D632
853
732
EK43
E9
7
EDkn965

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N10108119
S101181111
Ö21412
V21412
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Eva Klingspor - Berit Strandberg 4 N+2 3 480 45/7
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Ann Löfberg - Karin Ekhammar 4 S+2 E 480 45/7
Anders Spjuth - Börje Larsson Wiktor Raldow - Albert Feldman 4 S+2 Kn 480 45/7
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Per Skoglund - Thure Söderberg 4 N+2 9 480 45/7
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Anita Deckel - Karin Wallin 4 S+2 Kn 480 45/7
Per Adolphson - Annette Rotstein Siv Holst - Hans Holst 4 S+2 E 480 45/7
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 5 S+1 Kn 480 45/7
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 S+2 2 480 45/7
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 3NT N+2 9 460 36/16
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Ulla Bohlin - Per Molin 4 N+1 3 450 23/29
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 4 S+1 Kn 450 23/29
Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson Jozef Orski - Monika Borg 4 N+1 3 450 23/29
Anita Ullenvik - Inger Söderin Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 S+1 Kn 450 23/29
Margareta Winell - Kerstin Grandell Siv Önefäldt - Per Stenfelt 4 S+1 5 450 23/29
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 5 S= Kn 450 23/29
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Gunnar Franzén - Radu Tomescu 5 S= Kn 450 23/29
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Jane Ellner - Britt Andersson 4 S+1 7 450 23/29
Berit Helge - Christina Martin Rolf Eriksson - Paul Iwarson 4 S+1 Kn 450 23/29
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 5 S= 3 450 23/29
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Carin Lettermark - Marianne Karta 4 N+1 2 450 23/29
Åsel Floderus - Nils Wikstad Inga Bud - Ann-Christine Brask 4 S+1 Kn 450 23/29
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund 4 S= Kn 420 10/42
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 3NT S= 5 400 7/45
Monica Grangien - Rolf Norlin Jan Christiernin - Lars Thånell 5 S= 8 400 7/45
Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson Bengt Wiberg - Bengt Wärn 2NT S+3 7 210 4/48
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 3NT S-1 2 -50 1/51
Barbro Henrikson - Florence Bodin Carita von Sydow - Björn Malmberg 3NT N-1 3 -50 1/51

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Väst giv
alla i zon
kn3
Ekn63
KD4
K842
ED97542
942
52
3
10
10875
Ekn973
Ekn7
K86
KD
1086
D10965

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N95659
S95656
Ö47684
V47684
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Gunnar Franzén - Radu Tomescu 3D V-2 K 500 52/0
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Per Skoglund - Thure Söderberg 4 V-3 K 300 50/2
Margareta Winell - Kerstin Grandell Siv Önefäldt - Per Stenfelt 4 V-2 K 200 47/5
Barbro Henrikson - Florence Bodin Carita von Sydow - Björn Malmberg 3 V-2 4 200 47/5
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Eva Klingspor - Berit Strandberg 3 V-1 K 100 34/18
Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson Bengt Wiberg - Bengt Wärn 3 V-1 4 100 34/18
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 3 V-1 K 100 34/18
Anita Ullenvik - Inger Söderin Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 V-1 K 100 34/18
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 3 V-1 K 100 34/18
Monica Grangien - Rolf Norlin Jan Christiernin - Lars Thånell 3 V-1 K 100 34/18
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 2 V-1 K 100 34/18
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 2 Ö-1 5 100 34/18
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund 2 V-1 K 100 34/18
Per Adolphson - Annette Rotstein Siv Holst - Hans Holst 3 V-1 K 100 34/18
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 V-1 E 100 34/18
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 3 S-1 2 -100 17/35
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Ulla Bohlin - Per Molin 3 S-1 5 -100 17/35
Berit Helge - Christina Martin Rolf Eriksson - Paul Iwarson 3 S-1 5 -100 17/35
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Anita Deckel - Karin Wallin 3 N-1 10 -100 17/35
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Carin Lettermark - Marianne Karta 3 S-1 9 -100 17/35
Åsel Floderus - Nils Wikstad Inga Bud - Ann-Christine Brask 3NT N-1 10 -100 17/35
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Jane Ellner - Britt Andersson 3 V= Kn -140 9/43
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 2 V+1 K -140 9/43
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 3NT S-2 2 -200 4/48
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Ann Löfberg - Karin Ekhammar 4 N-2 10 -200 4/48
Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson Jozef Orski - Monika Borg 4 S-2 5 -200 4/48
Anders Spjuth - Börje Larsson Wiktor Raldow - Albert Feldman 3D V= K -730 0/52

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Nord giv
N-S i zon
74
kn543
EK8
E1096
KD1063
K87
kn963
5
982
E10962
10
Dkn84
Ekn5
D
D7542
K732

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N98546
S98546
Ö45886
V45886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 3NT S+1 K 630 51/1
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Gunnar Franzén - Radu Tomescu 3NT N+1 4 630 51/1
Margareta Winell - Kerstin Grandell Siv Önefäldt - Per Stenfelt 3NT N= D 600 48/4
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund 2NT N+1 4 150 46/6
Per Adolphson - Annette Rotstein Siv Holst - Hans Holst 3 S+1 5 130 44/8
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Ulla Bohlin - Per Molin 3 N= 9 110 40/12
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Carin Lettermark - Marianne Karta 3 N= 3 110 40/12
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Sofia Ryman - Tomas Törnqvist 3 N= 10 110 40/12
Åsel Floderus - Nils Wikstad Inga Bud - Ann-Christine Brask 3 Ö-2 E 100 36/16
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Ann Löfberg - Karin Ekhammar 3 V-1 E 50 31/21
Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson Jozef Orski - Monika Borg 3 V-1 E 50 31/21
Monica Grangien - Rolf Norlin Jan Christiernin - Lars Thånell 3 V-1 E 50 31/21
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Jane Ellner - Britt Andersson 3 Ö-1 3 50 31/21
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 3NT S-1 3 -100 23/29
Kjell Håkansson - Anita Löfgren Per Skoglund - Thure Söderberg 3 N-1 9 -100 23/29
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 4 S-1 K -100 23/29
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh 4 S-1 5 -100 23/29
Barbro Henrikson - Florence Bodin Carita von Sydow - Björn Malmberg 2 V= E -110 18/34
Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein Eva Klingspor - Berit Strandberg 3NT N-2 9 -200 12/40
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson 3NT N-2 9 -200 12/40
Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson Bengt Wiberg - Bengt Wärn 3NT N-2 4 -200 12/40
Anders Spjuth - Börje Larsson Wiktor Raldow - Albert Feldman 3NT S-2 K -200 12/40
Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3NT S-2 6 -200 12/40
Anita Ullenvik - Inger Söderin Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 N-3 9 -300 4/48
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Gunnar Ericsson - Gunilla Seth 3NT N-3 2 -300 4/48
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Anita Deckel - Karin Wallin 3NT S-3 K -300 4/48
Berit Helge - Christina Martin Rolf Eriksson - Paul Iwarson 2NT N-4 9 -400 0/52

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Öst giv
Ö-V i zon
E642
1083
E1062
Dkn
D
D2
D987
1097643
kn1093
Ekn95
Kkn
852
K875
K764
543
EK

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N57676
S57676
Ö86667
V86667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 2 N+1 Kn 140 52/0
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund 2 N= Kn 110 49/3
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Per Adolphson - Annette Rotstein 2 N= Kn 110 49/3
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 1NT N= 5 90 46/6
Sofia Ryman - Tomas Törnqvist Carin Lettermark - Marianne Karta Pass   44/8
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Ann Löfberg - Karin Ekhammar 2 N-1 K -50 37/15
Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein 2 N-1 2 -50 37/15
Margareta Winell - Kerstin Grandell Anders Spjuth - Börje Larsson 2 N-1 8 -50 37/15
Berit Helge - Christina Martin Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3 S-1 10 -50 37/15
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Birger Bogstag - Åsa Trollborg 2 N-1 8 -50 37/15
Siv Holst - Hans Holst Inga Bud - Ann-Christine Brask 2 N-1 2 -50 37/15
Ulla Bohlin - Per Molin Bengt Wiberg - Bengt Wärn 2 N-2 Kn -100 26/26
Wiktor Raldow - Albert Feldman Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 N-2 9 -100 26/26
Siv Önefäldt - Per Stenfelt Jan Christiernin - Lars Thånell 2 N-2 Kn -100 26/26
Gunnar Ericsson - Gunilla Seth (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 2 N-2 5 -100 26/26
Carita von Sydow - Björn Malmberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 2 N-2 E -100 26/26
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Eva Klingspor - Berit Strandberg 3 N-3 2 -150 16/36
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Per Skoglund - Thure Söderberg 3NT S-3 3 -150 16/36
Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh Jane Ellner - Britt Andersson 4 S-3 8 -150 16/36
Anita Deckel - Karin Wallin Kjell Håkansson - Anita Löfgren 3NT S-3 6 -150 16/36
Barbro Henrikson - Florence Bodin Åsel Floderus - Nils Wikstad 4 N-3 E -150 16/36
Anita Ullenvik - Inger Söderin Gunnar Franzén - Radu Tomescu 4 N-4 8 -200 6/46
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Monica Grangien - Rolf Norlin 4 N-4 5 -200 6/46
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 4 N-4 Kn -200 6/46
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 4 N-4 2 -200 6/46
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 4 N-4 8 -200 6/46
Jozef Orski - Monika Borg Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 3NT N-5 Kn -250 0/52

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Syd giv
alla i zon
E1093
K73
KD3
D87
8752
E98
108542
E
D
kn64
96
Kkn106542
Kkn64
D1052
Ekn7
93

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N6981010
S6981010
Ö73333
V73333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 4 N= Kn 620 48/4
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 4 N= 10 620 48/4
Wiktor Raldow - Albert Feldman Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 N= 9 620 48/4
Berit Helge - Christina Martin Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 N= 6 620 48/4
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund 4 N= 9 620 48/4
Anita Deckel - Karin Wallin Kjell Håkansson - Anita Löfgren 3NT N= 6 600 42/10
Gunnar Ericsson - Gunilla Seth (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 4 Ö-3 K 300 40/12
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Birger Bogstag - Åsa Trollborg 3 N+2 9 200 36/16
Carita von Sydow - Björn Malmberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 Ö-2 E 200 36/16
Barbro Henrikson - Florence Bodin Åsel Floderus - Nils Wikstad 3 Ö-2 4 200 36/16
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Ann Löfberg - Karin Ekhammar 3 N+1 10 170 30/22
Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein 3 N+1 9 170 30/22
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Per Skoglund - Thure Söderberg 2 N+2 9 170 30/22
Jozef Orski - Monika Borg Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 1NT N+2 Kn 150 26/26
Anita Ullenvik - Inger Söderin Gunnar Franzén - Radu Tomescu 2 N+1 10 140 23/29
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 2 N+1 6 140 23/29
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Monica Grangien - Rolf Norlin 2 Ö= D -90 20/32
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 4 N-1 10 -100 11/41
Margareta Winell - Kerstin Grandell Anders Spjuth - Börje Larsson 4 N-1 9 -100 11/41
Siv Önefäldt - Per Stenfelt Jan Christiernin - Lars Thånell 3 N-1 5 -100 11/41
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 3NT N-1 D -100 11/41
Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh Jane Ellner - Britt Andersson 4 N-1 9 -100 11/41
Siv Holst - Hans Holst Inga Bud - Ann-Christine Brask 4 N-1 D -100 11/41
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Per Adolphson - Annette Rotstein 4 N-1 9 -100 11/41
Sofia Ryman - Tomas Törnqvist Carin Lettermark - Marianne Karta 3NT N-1 4 -100 11/41
Ulla Bohlin - Per Molin Bengt Wiberg - Bengt Wärn 3 S-2 E -200 2/50
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Eva Klingspor - Berit Strandberg 4 N-3 9 -300 0/52

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.28

Väst giv
ingen i zon
ED5
kn102
108
EK852
K4
KD96543
E6
D4
kn962
E
Dkn95432
9
10873
87
K7
kn10763

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N83464
S83464
Ö59966
V59966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Eriksson - Paul Iwarson Lars Törnlund - Lars-Erik Edlund 3 Ö-3 Kn 150 52/0
Leif Anderberg - Ami Lindkvist Gunnel Levander - Marie-Anne Olsson 4 V-2 E 100 47/5
Thomas Malmström - Björn Rahmqvist Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 4 V-2 K 100 47/5
Wiktor Raldow - Albert Feldman Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 5 Ö-2 Kn 100 47/5
Carl-Axel Staël von Holstein - Cecilia Versteegh Per Skoglund - Thure Söderberg 4 V-2 E 100 47/5
Claes Ewerlöf - Michael Hagelin Ann Löfberg - Karin Ekhammar 3 V-1 Kn 50 34/18
Jozef Orski - Monika Borg Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 4 V-1 E 50 34/18
Kerstin Klintberg - Kerstin Ström Monica Grangien - Rolf Norlin 4 V-1 E 50 34/18
Siv Önefäldt - Per Stenfelt Jan Christiernin - Lars Thånell 4 V-1 E 50 34/18
Gunnar Ericsson - Gunilla Seth (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 4 Ö-1 Kn 50 34/18
Ingrid Johansson - Dorothy Fristedt Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 4 Ö-1 Kn 50 34/18
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Birger Bogstag - Åsa Trollborg 4 V-1 E 50 34/18
Anita Deckel - Karin Wallin Kjell Håkansson - Anita Löfgren 5 Ö-1 Kn 50 34/18
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Per Adolphson - Annette Rotstein 3 V-1 K 50 34/18
Sofia Ryman - Tomas Törnqvist Carin Lettermark - Marianne Karta 4 N-1 E -50 24/28
Siv Holst - Hans Holst Inga Bud - Ann-Christine Brask 4 N-2 E -100 22/30
Yvonne Dyrefors - Kjell Eriksson Barbara Lane - Maj-Britt Bronstein 3 V= E -140 18/34
Margareta Winell - Kerstin Grandell Anders Spjuth - Börje Larsson 3 V= E -140 18/34
Carita von Sydow - Björn Malmberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 V= E -140 18/34
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Eva Klingspor - Berit Strandberg 3 V+1 E -170 12/40
Anita Ullenvik - Inger Söderin Gunnar Franzén - Radu Tomescu 3 V+1 E -170 12/40
Berit Helge - Christina Martin Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3 V+1 E -170 12/40
Ulla Bohlin - Per Molin Bengt Wiberg - Bengt Wärn 3 V+2 E -200 8/44
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Elisabeth Forsell - Sigbritt Israelson 2 V+4 E -230 5/47
Gunilla Fredriksson - Mona Hellingh Jane Ellner - Britt Andersson 3 V+3 E -230 5/47
Barbro Henrikson - Florence Bodin Åsel Floderus - Nils Wikstad 5D N-2 E -300 2/50
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Jolanta Abrigo - Bernt Lundberg 4 V= E -420 0/52