Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-01-18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-01-18

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 16, Lena Becksén - Velina Blix
14 Ö+1 -450 5 25% 5 25.0%K1064EKn82DKn653 52EKn9536310972
23 N-2 -200 7 35% 12 30.0%642DKn9863KD65 Kn1053EK65KD1084
Rond 2, som ÖV mot par 15, Torsten Stier - Rolf Nyberg
33 V-2 -200 9 45% 21 35.0%Kn765432EKn873D KKKn9743D65K72
43 V+2 150 17 85% 38 47.5%K729542K941086 EKn3K3Kn8EK9743
Rond 3, som NS mot par 14, Ylva Papp - Agneta Danielsson
52 Ö= -110 7 35% 45 45.0%EK64K5EKn5D1082 Kn9102K109843976
63 Ö= -110 4 20% 49 40.8%E7531095D1051098 984D864EKDKn54
Rond 4, som NS mot par 13, Sven-Erik Svedin - Bert Hellström
73NT V+3 -690 9 45% 58 41.4%74978653109653 K865Kn6321092E7
83NT N+1 430 11 55% 69 43.1%EK942K53252ED 76EEK109749876
Rond 5, som NS mot par 12, Inger Olsson - Birgitta Svensson
95 N-1 -50 8 40% 77 42.8%DKn954Kn9E4KKn93 E2106D65ED8652
103NT N+3 690 20 100% 97 48.5%EKKn4E1082EDK73 62K975K875326
Rond 6, som NS mot par 11, Yngve Sundberg - Leif Persson
115 V-1 50 12 60% 109 49.5%Kn9853ED10310397 KD642975EK4Kn8
124 N-1 -100 2 10% 111 46.2%8732Kn5E1097629 ED104K864KDK63
Rond 7, som NS mot par 22, Marianne Eskilsson - Per Eskilsson
133NT N+1 630 20 100% 131 50.4%KD621075EKn3983 KD98D874EK1054
145 S-2 -100 2 10% 133 47.5%E5EK2E9432Kn42 D9DKn3D10876K95
Rond 8, som NS mot par 21, Said Eliasson - Carin Dahlberg
154 Ö= -420 0 0% 133 44.3%EDKn29761083763 K1043KnEK5D10852
162 N-3 -150 6 30% 139 43.4%10E9875D7EKn852 D6432D3242D104
Rond 9, som ÖV mot par 20, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
173 V-2 -100 12 60% 151 44.4%E98ED109743K87 KKn10643K107652D
183 S-1 100 19 95% 170 47.2%642K763EKn8K65 Kn875109855D742
Rond 10, som ÖV mot par 19, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
193 S+1 -170 18 90% 188 49.5%E1096383E76K73 54DKn9843DKn982
205 N-1 100 14 70% 202 50.5%E541042EKn842103 98763KKn656D96
Rond 11, som ÖV mot par 18, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
212 N+1 -140 10 50% 212 50.5%96Kn2EKn1073E1093 K85964D64Kn762
223NT V= 600 20 100% 232 52.7%DKn4K5372K6532 E10D1098DKn43ED9
Rond 12, som NS mot par 17, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
232 S+3 200 9 45% 241 52.4%8EK1032K74D862 D93D9875D652E
243NT V+2 -460 19 95% 260 54.2%KKn9754Kn9775Kn5 6321054Kn9E10764