Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-02-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-02-08

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 10, Kurt Norström - Lars Olsson
13NT V-1 -50 5 25% 5 25.0%DKn1043Kn7K84264 E85K1065EKn7E95
23 S-1 100 5 25% 10 25.0%7E42EDKn10984D4 K8543D7653K108
Rond 2, som ÖV mot par 5, Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig
31NT N+1 -120 15 75% 25 41.7%D1092ED10E721082 64Kn974284D975
42 N+3 -150 10 50% 35 43.8%10541087596KKn83 EKDKn93942KnD106
Rond 3, som ÖV mot par 20, Yngve Sundberg - Leif Persson
54 S-1 100 14 70% 49 49.0%8Kn108532Kn109742 EKDKn103K8510863
62 Ö= 110 17 85% 66 55.0%DKn942E64D543K ED853102D109765
Rond 4, som NS mot par 18, Björn Backlund - Barry Cotz
73NT V+3 -690 5 25% 71 50.7%D9354D7639642 Kn105410832102E83
82 V+3 -200 16 80% 87 54.4%DKn954102K931097 E8732E931042Kn3
Rond 5, som ÖV mot par 6, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
96D S-5 1100 17 85% 104 57.8%E983E9EKDKn1073 D7DKn1086424DKn6
102 S-2 200 20 100% 124 62.0%Kn645KD10KD8762 K9859876263E4
Rond 6, som ÖV mot par 1, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
112 N= -90 5 25% 129 58.6%E54D762KKDKn98 K1072Kn10410643107
124 Ö-1 -50 3 15% 132 55.0%65KD10874KK963 D9873E2EKn105D10
Rond 7, som NS mot par 7, Ylva Papp - Agneta Danielsson
132 Ö= -110 4 20% 136 52.3%9EKnKD65Kn97543 E764D1098768E8
143NT Ö-2 100 20 100% 156 55.7%KKn10983D427698 D210875D10943D2
Rond 8, som NS mot par 2, Sven-Erik Svedin - Bert Hellström
154 V= -420 16 80% 172 57.3%632D3E65Kn10873 Kn975104D742K54
164 N= 420 18 90% 190 59.4%Kn94210972EDKn105 KD106E843KK863
Rond 9, som ÖV mot par 8, Inger Byström - Bo Byléhn
173 Ö-3 -150 0 0% 190 55.9%KD76E107429323 1083K85865EKD5
182 N-1 100 7 35% 197 54.7%K42KDKn2E7K832 7365Kn10862ED65
Rond 10, som NS mot par 3, Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson
194 V= -620 8 40% 205 53.9%Kn4942EKKn97492 3253652E108743
204 Ö-1 100 13 65% 218 54.5%32Kn1096495D1072 94E872EK7E643
Rond 11, som ÖV mot par 9, Ulla Berglund - Jeanette Jensen
212 Ö+1 140 15 75% 233 55.5%KD1096532E87K8 D974D6542E942
224 S-1 50 15 75% 248 56.4%652EKKn10853D72 942K1053Kn106542
Rond 12, som NS mot par 4, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
234 V+1 -650 5 25% 253 55.0%108Kn3210872K954 D96D10K65E10762
244 Ö= -420 9 45% 262 54.6%10E1043DKn932EKn8 59865K10864K65