Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-02-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-02-08

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Rune Lind - Reidar Cedersund

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 6, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
14 Ö-3 150 19 95% 19 95.0%976E94D953Kn107 K2D832106KD832
24 Ö= -130 11 55% 30 75.0%D9287653E9763 EKn106KKn109K2Kn52
Rond 2, som ÖV mot par 1, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
32 N+1 -110 18 90% 48 80.0%D1092ED10E721082 64Kn974284D975
44 N+1 -150 10 50% 58 72.5%10541087596KKn83 EKDKn93942KnD106
Rond 3, som NS mot par 7, Ylva Papp - Agneta Danielsson
53 V-2 100 13 65% 71 71.0%974ED97DEKD95 65264EK76432Kn
62 Ö-1 100 14 70% 85 70.8%7653Kn10EKn97E32 K108K972K86Kn84
Rond 4, som ÖV mot par 2, Sven-Erik Svedin - Bert Hellström
73NT Ö+3 690 15 75% 100 71.4%E762E6E9KD1075 K8KDKn97KKn854Kn
82 V+4 230 6 30% 106 66.2%KK4EDKn65D8652 106DKn876587EK4
Rond 5, som NS mot par 8, Inger Byström - Bo Byléhn
96 V-1 100 15 75% 121 67.2%Kn6K73986521097 K105425EK85432
10Pass 15 75% 136 68.0%E102EKn4Kn874Kn105 D73KD103E95293
Rond 6, som ÖV mot par 3, Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson
113 N-3 150 18 90% 154 70.0%E54D762KKDKn98 K1072Kn10410643107
124 Ö= 420 13 65% 167 69.6%65KD10874KK963 D9873E2EKn105D10
Rond 7, som ÖV mot par 9, Ulla Berglund - Jeanette Jensen
133 Ö-1 -100 12 60% 179 68.8%KD10343EKn1042D6 Kn852K52973K102
143 N-3 150 6 30% 185 66.1%75496EKn5EKKn106 E6EKKn3K827543
Rond 8, som ÖV mot par 4, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
153NT V+1 430 8 40% 193 64.3%D104Kn9852Kn10992 EK8EK76K83ED6
163 S+1 -170 6 30% 199 62.2%E8596D10653972 73KDKn752EKn844
Rond 9, som ÖV mot par 10, Kurt Norström - Lars Olsson
173 Ö-2 -100 2 10% 201 59.1%KD76E107429323 1083K85865EKD5
182 N-2 200 20 100% 221 61.4%K42KDKn2E7K832 7365Kn10862ED65
Rond 10, som ÖV mot par 5, Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig
194 V= 620 12 60% 233 61.3%D109765EKn10683K EK8KD87D10DKn65
204 Ö-1 -100 7 35% 240 60.0%ED8753DKn104329 KKn106KD586KKn85
Rond 11, som ÖV mot par 12, Lena Becksén - Velina Blix
214D Ö-1 -100 6 30% 246 58.6%KD1096532E87K8 D974D6542E942
224 S-1 50 15 75% 261 59.3%652EKKn10853D72 942K1053Kn106542
Rond 12, som NS mot par 22, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
233NT V+2 -660 1 5% 262 57.0%108Kn3210872K954 D96D10K65E10762
244 Ö+1 -450 3 15% 265 55.2%10E1043DKn932EKn8 59865K10864K65