Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-02-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-02-08

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Kurt Norström - Lars Olsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 19, Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg
13NT V-1 50 15 75% 15 75.0%976E94D953Kn107 K2D832106KD832
23 S-1 -100 15 75% 30 75.0%D9287653E9763 EKn106KKn109K2Kn52
Rond 2, som NS mot par 18, Björn Backlund - Barry Cotz
33NT N= 400 19 95% 49 81.7%EK3K86DKn105KKn6 Kn87553K963E43
44 N+1 150 10 50% 59 73.8%8Kn3E87543E975 762EKD6KD10242
Rond 3, som NS mot par 17, Marianne Norström - Inger Olsson
53NT N-3 -300 1 5% 60 60.0%974ED97DEKD95 65264EK76432Kn
61 Ö= -80 12 60% 72 60.0%7653Kn10EKn97E32 K108K972K86Kn84
Rond 4, som NS mot par 16, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
73NT Ö+2 -660 14 70% 86 61.4%D9354D7639642 Kn105410832102E83
83 V= -140 20 100% 106 66.2%DKn954102K931097 E8732E931042Kn3
Rond 5, som ÖV mot par 15, Åke Åberg - Sverker Ernback
95 Ö= 600 9 45% 115 63.9%E983E9EKDKn1073 D7DKn1086424DKn6
102 V+1 110 10 50% 125 62.5%Kn645KD10KD8762 K9859876263E4
Rond 6, som ÖV mot par 14, Lennart Wiklund - Ola Bergqvist
114D Ö-2 -300 0 0% 125 56.8%E54D762KKDKn98 K1072Kn10410643107
123 V-2 -100 0 0% 125 52.1%65KD10874KK963 D9873E2EKn105D10
Rond 7, som ÖV mot par 13, Said Eliasson - Carin Dahlberg
133D V-1 -200 4 20% 129 49.6%KD10343EKn1042D6 Kn852K52973K102
144 N-5 250 12 60% 141 50.4%75496EKn5EKKn106 E6EKKn3K827543
Rond 8, som NS mot par 12, Lena Becksén - Velina Blix
154 Ö+1 -450 8 40% 149 49.7%632D3E65Kn10873 Kn975104D742K54
162 V+2 -170 3 15% 152 47.5%Kn94210972EDKn105 KD106E843KK863
Rond 9, som NS mot par 11, Rune Lind - Reidar Cedersund
173 Ö-2 100 18 90% 170 50.0%996EDKn104Kn10942 EKn542DKn3K7876
182 N-2 -200 0 0% 170 47.2%EDKn861098KD5Kn9 1095E7439431074
Rond 10, som ÖV mot par 22, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
194 Ö= 620 12 60% 182 47.9%D109765EKn10683K EK8KD87D10DKn65
204D V-1 -200 0 0% 182 45.5%ED8753DKn104329 KKn106KD586KKn85
Rond 11, som NS mot par 21, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
214D Ö-2 300 19 95% 201 47.9%EKn8752EK109D106 4KKn10863Kn3Kn753
224 S= 420 18 90% 219 49.8%KDKn797Kn9E9873 E10843D6E864KD
Rond 12, som NS mot par 20, Yngve Sundberg - Leif Persson
234 V-1 100 18 90% 237 51.5%108Kn3210872K954 D96D10K65E10762
244 N= 130 20 100% 257 53.5%10E1043DKn932EKn8 59865K10864K65