Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-04-03 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-04-03

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 14, Siv Lindgren - Staffan Lindeborg
11 N+5 230 10 45% 10 45.0%EKD8737EK932K 9429643289875
23NT V= -400 5 23% 15 34.0%83E7D10952E973 974210865KD1084
Rond 2, som NS mot par 26, Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren
34 N+2 480 14 64% 29 44.0%KKn86K3543E854 ED92ED975Kn632
43NT S-2 -200 7 32% 36 41.0%EK3D107322D862 D10878EKKn97Kn43
Rond 3, som ÖV mot par 25, Marianne Eskilsson - Per Eskilsson
52 Ö+1 140 21 95% 57 51.8%ED952KD1073495 7646E985KD1084
63 S+1 -170 19 86% 76 57.5%103KDKn10921086D7 94E54E32KKn843
Rond 4, som ÖV mot par 24, Kerstin Hedehag - Renate Rhodin
71 N-3 300 22 100% 98 63.6%E104Kn65232KDKn9 KKD9Kn96548654
83NT N-1 50 22 100% 120 68.1%Kn1092Kn973D8D102 865ED5109542Kn6
Rond 5, som NS mot par 23, Dan Mattsson - Ingalill Eriksson
93NT Ö= -600 11 50% 131 66.1%KKn4328753E683 85E962Kn8521065
104 V+2 -680 8 36% 139 63.1%9752K10E985K98 DKn37437637432
Rond 6, som NS mot par 22, Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck
113NT S-2 -100 14 64% 153 63.2%KD629264Kn10652 5EK73ED1032E97
123NT V+2 -460 17 77% 170 64.3%10986Kn92439653 K42D10D1086D1072
Rond 7, som NS mot par 21, Britt Bergman - Leif Persson
135 S= 650 13 59% 183 63.9%DKn9ED632K21086 10875432EKD542
144 V+1 -450 3 14% 186 60.4%E1064E2KKn108652 97Kn652D10874D9
Rond 8, som NS mot par 20, Sune Jansson - Viktoria Einarsson
154 Ö-2 100 20 91% 206 62.4%76Kn9763KD2E87 Kn1053K5296D1053
163 Ö+3 -230 14 64% 220 62.5%K43Kn85K298652 52D41087643ED7
Rond 9, som ÖV mot par 19, Börje Mattsson - Margareta Sandberg
173 Ö-1 -50 13 59% 233 62.3%642K587KD10865 ED98743K106E43
181NT S+2 -150 1 5% 234 59.1%43E103EK864752 DKn1027654DKnK94
Rond 10, som NS mot par 18, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
192 Ö= -110 6 27% 240 57.4%KD108E65DKn3KKn7 E642Kn31072D643
204 S= 620 21 95% 261 59.3%E5D6432KD9842 KDKn943875D1095
Rond 11, som ÖV mot par 17, Ulla Berglund - Jeanette Jensen
212 S-1 100 11 50% 272 58.9%1054E954E6K432 K97K6K1093D1095
221NT V+1 120 22 100% 294 60.7%972Kn3543K10952 EK10KD75ED10843
Rond 12, som NS mot par 16, Agneta Danielsson - Hans Selling
233 Ö-1 100 5 23% 299 59.1%D104863EDKn87E3 ED109752103D872
243NT V= -400 10 45% 309 58.5%D10DKn10987Kn2853 654E4D843DKn109