Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-03-27 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-03-27

Partävling, 16 bord, 32 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.4.

Privatprotokoll för Yngve Sundberg - Ola Bergqvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 17, Egon Bohman - Yngve Sandström
12 V+1 -140 4.0 18% 4 18.0%Kn9859863E3273 64EK751074Kn986
23NT N+2 660 18.0 82% 22 50.0%D2E9643ED6Kn107 E108410832EKD98
Rond 2, som ÖV mot par 32, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
32NT S-1 50 19.0 86% 41 62.0%Kn9643KKn1043954 2832ED64KD1076
44 N+1 -650 3.0 14% 44 50.0%432EKKn3642K104 86D875875DKn86
Rond 3, som ÖV mot par 31, Sven-Åke Olsson - Åke Lindström
53 N+1 -130 14.0 64% 58 52.8%D7KKn432Kn92K104 98632D765D953
62NT S= -120 4.0 18% 62 47.0%D9D1072Kn106543E K1043K5492D873
Rond 4, som ÖV mot par 30, Britt Bergman - Leif Persson
71NT Ö+1 120 21.0 95% 83 53.9%Kn74KKn9K62EK63 D9643E94D10542
84 V+1 450 12.0 55% 95 54.0%10732KD2E76253 EKD85109655EK2
Rond 5, som NS mot par 29, Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg
95 V-1 100 20.0 91% 115 58.1%D1093D6525DKn102 864EK974D7629
104 Ö+1 -650 11.0 50% 126 57.3%Kn93Kn952K98643 D10872Kn85E103D2
Rond 6, som NS mot par 28, Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren
113 V+1 -170 17.0 77% 143 59.1%9874D8432D876 EDKn1063K5261043
123NT Ö-1 50 18.0 82% 161 61.0%102Kn32K652EKn84 KKn843K9759D95
Rond 7, som ÖV mot par 27, Siv Lindgren - Staffan Lindeborg
133NT S+2 -660 6.0 27% 167 58.4%853E10410432D53 Kn9742D8762859
143 Ö-1 -50 12.3 56% 179.3 58.2%D63DKn10KKn86575 EK42ED93D10862
Rond 8, som NS mot par 26, Arne Mulari - Tomas Holmin
154 V-2 100 21.0 95% 200.3 60.7%KKn86386E92D83 E9792Kn1085EKn75
163 S-1 -50 6.0 27% 206.3 58.6%Kn86EKn3D654EKD KD109D72KKn10987
Rond 9, som NS mot par 24, Fritiof Modig - Ingemar Svensson
171NT Ö+1 -120 10.0 45% 216.3 57.8%E85K10984D9865 D636543K765E3
183NT Ö-1 50 14.0 64% 230.3 58.1%E1082K2103210972 97Kn763KKn74D86
Rond 10, som NS mot par 23, Elisabeth Domeij - Leif Rentzhog
192 N+2 170 18.0 82% 248.3 59.4%E108542K9KD8K10 K976Kn6532Kn1097
204 V+1 -650 3.0 14% 251.3 57.1%1096Kn85342D643 KKn109742Kn1087K2
Rond 11, som NS mot par 22, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
214 N+2 680 20.0 91% 271.3 58.7%KD439762EKn974 Kn9752EDKn5E5310
224 V-1 100 20.0 91% 291.3 60.2%Kn84D87DKn102ED2 D39642864Kn1084
Rond 12, som NS mot par 21, Börje Mattsson - Rune Lind
234 S+2 680 19.0 86% 310.3 61.3%EK5Kn1092D9752Kn 108ED765EKn4K32
242 S= 110 19.0 86% 329.3 62.3%KDKn8K852Kn43K9 1075E4EK957643