Kommande tävlingar
18/11 Uppsala bridgefest 2017 - Lagg
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 1
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 2
Rapporterade tävlingar
15/10 Ena-träffen
16/09 Albrekts Guld - Omgång 3
16/09 Albrekts Guld - Omgång 2
BK Bridgehuset » 12/4 scr 2017-04-12 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

12/4 scr 2017-04-12

Partävling, 16 bord, 31 par. Antal brickor: 24. Medel: 335.9.
Frirond ger egen procent

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 12, Rutger Persson - Claes Nilsson
11NT N-1 -50 21.0 75% 21 75.0%K3E92K84ED976 Kn1054D107663432
22 S+1 110 1.0 4% 22 39.5%Kn764E86325Kn83 EK2Kn105EKn1087E10
Rond 2, som ÖV mot par 1, Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall
33 V= 110 14.0 50% 36 43.0%K542754K76KKn4 E7K9E10832E963
46 N+1 -1460 0.0 0% 36 32.2%D84Kn102K92Kn984 39876854ED752
Rond 3, som NS mot par 2, Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg
52NT V+2 -180 28.0 100% 64 45.8%2E9752ED1084Kn9 1085Kn83KKn28653
64 Ö= -620 6.0 21% 70 41.7%Kn8732752D6532 Kn953ED6K109K87
Rond 4, som ÖV mot par 3, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
73 N= -140 18.0 64% 88 44.9%D273KD85109864 109864865E7E75
85D Ö= 650 28.0 100% 116 51.8%D97643E326298 EK1085KDKn77Kn63
Rond 5, som NS mot par 4, Lars G Svensson - Kerstin Degermark
91NT Ö= -90 14.0 50% 130 51.6%K323E10964KKn94 E6Kn1085DKn851053
102 N+1 140 4.0 14% 134 47.8%E10983KKn84K63E D2D9EKn9829632
Rond 6, som ÖV mot par 5, Bo Månsson - Sonja Christensson
113NT S+1 -430 8.0 29% 142 46.1%Kn87532K7581065 D1010962EK54Kn32
123 Ö= 140 23.0 82% 165 49.1%EKn107EDKn42D852 6410875KKn106297
Rond 7, som NS mot par 6, Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg
133 Ö+1 -170 13.0 46% 178 48.8%97K84EK102Kn542 105DKn652873E103
142 Ö+1 -110 9.0 32% 187 47.6%65ED1097KD10853 EK989632E9762
Rond 8, som ÖV mot par 7, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
153 V-1 -50 8.0 29% 195 46.4%764KKn942K7EKn5 KKn5D10E109862109
163 N= -140 18.0 64% 213 47.5%DEK10762K1092D8 62DKn95Kn43Kn1053
Rond 9, som NS mot par 8, Mikael Palade - Lennart Tenland
173 Ö= -140 6.0 21% 219 45.9%K76397433E743 10852EDKn1085285
182 N-4 -400 0.0 0% 219 43.4%EDKn86D92KD432 7D732EKn654Kn105
Rond 10, som ÖV mot par 9, Johan Erlandsson - Klas Bellander
194 N-1 50 19.0 68% 238 44.7%9EK863ED9D863 54D4Kn864321074
204D Ö-1 -200 8.0 29% 246 43.9%E1052EKn10D2Kn982 95K108743E10763
Rond 11, som NS mot par 10, Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm
214 Ö+2 -480 4.0 14% 250 42.5%DKn3542KD87743 10849Kn10943ED92
225 N= 450 12.0 43% 262 42.5%EKD985E974EED 1072K1097432765
Rond 12, som ÖV mot par 11, Björn Klefbohm - Magnus Friberg
233NT S+2 -660 4.0 14% 266 41.3%Kn65473K73EKn65 73109865964297
245D V= 550 27.0 96% 293 43.5%K72D95EK4Kn985 ED4EKKn72D10743