Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Onsd 15/3 scratch 2017-03-15 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsd 15/3 scratch 2017-03-15

Partävling, 23 bord, 46 par. Antal brickor: 24. Medel: 528.0.

Privatprotokoll för Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 33, Björn Nilsén - Irene Nilsén
14 N-1 50 35 80% 35 80.0%KDKn75D972Kn3D4 E104E86310984103
23NT S= -600 28 64% 63 72.0%8D108542Kn105482 K7643K798DKn104
Rond 2, som ÖV mot par 39, Sven Grahn - Wiveca Lindström
34 N= -420 35 80% 98 74.7%Kn1072D8E96Kn982 D85942107321053
42 V= 110 33 75% 131 74.8%2K310763765432 EK1093ED64D952
Rond 3, som NS mot par 34, Anitha Lindgren - Marian Krook
53NT N+2 660 30 68% 161 73.4%E2KKn1042D82EKn9 D865E7EKn10D1065
63NT V+3 -690 10 23% 171 65.0%D985874D94543 Kn1074632EK8692
Rond 4, som ÖV mot par 40, Gunnar Hudin - Elisabet Hudin
73 Ö-1 -100 22 50% 193 62.9%E428E103DKn8752 KKn65K10964D493
83D V+2 730 44 100% 237 67.5%E10975KD10753E10 KDKn8622986429
Rond 5, som ÖV mot par 35, Mona Andersson - Berith Rydnemalm
93 N-1 50 41 93% 278 70.3%97543E5KKn6Kn96 1082107D97532ED
101 N+3 -130 38 86% 316 71.9%KKn853862Kn10972 E710754386KD74
Rond 6, som ÖV mot par 47, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
113 V+1 170 34 77% 350 72.4%85KDKn8KKn9Kn843 1043E1072E107KD7
122 V-1 -50 33 75% 383 72.6%10Kn987K9875483 EK4E1064103K1094
Rond 7, som NS mot par 45, Alf Roos - Christer Bengtsson
133NT Ö+2 -660 5 11% 388 67.8%Kn87643E10327E2 10Kn7641065D8764
144 Ö= -420 9 20% 397 64.4%1042K987E952K6 954D108643EKn84
Rond 8, som ÖV mot par 36, Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan
154 N-2 200 38 86% 435 65.9%D10653K9864K64 E8724K32EKn987
164 Ö= 620 42 95% 477 67.7%E3KKn962KKn10976 764ED1074D64210
Rond 9, som NS mot par 31, Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson
173NT S+1 430 36 82% 513 68.5%KD2DKn76DKn6537 E108343EK104EKn8
182 N-1 -100 21 48% 534 67.4%DKn87EKn9K77543 E10948763D6K109
Rond 10, som ÖV mot par 37, Elsa Olsson - Birgit Hartman
194 S-1 50 41 93% 575 68.7%E109436DKn107572 72EK79843DKn84
202 Ö-2 -200 10 23% 585 66.5%KEKn874D8753Kn8 DKn1043D651092K2
Rond 11, som ÖV mot par 32, Christer Östberg - Jan Walhagen
213 N-2 200 26 59% 611 66.1%EKn73Kn85E86443 D2K473EKD10876
223NT N+1 -430 10 23% 621 64.1%EKn109E63KKn106103 8537254987654
Rond 12, som ÖV mot par 38, Bo Månsson - Sonja Christensson
232 Ö+2 170 37 84% 658 65.0%KDKn1092107Kn76KKn 3EKKn43E4310873
244 V-1 -50 28 64% 686 65.0%K987EKDKn67EDKn 429872D10210974

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Nord giv
ingen i zon
98
5
EK762
Ekn985
E104
E863
10984
103
KDkn75
D972
kn3
D4
632
Kkn104
D5
K762

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N109667
S109667
Ö24775
V24775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3D Ö-3 2 500 44/0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-4 E 200 42/2
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-3 D 150 38/6
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö-3 D 150 38/6
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mona Andersson - Berith Rydnemalm 3 Ö-3 D 150 38/6
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 N+1 K 130 32/12
Klas Bellander - Johan Erlandsson Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 3 N+1 K 130 32/12
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 N+1 K 130 32/12
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 N= K 110 28/16
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 Ö-2 D 100 23/21
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-2 K 100 23/21
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 Ö-2 K 100 23/21
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 Ö-2 D 100 23/21
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Milan Korac - Bengt Nilsson 2 Ö-1 D 50 15/29
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö-1 D 50 15/29
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö-1 D 50 15/29
Gunnel Gille - Helen Lundin Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 Ö-1 D 50 15/29
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 3 N-1 K -50 9/35
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N-1 K -50 9/35
Bo Månsson - Sonja Christensson Alf Roos - Christer Bengtsson 2 Ö= D -110 5/39
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö= D -110 5/39
Helen Roos - Arne Bojesson Johan Dieden - Per Henriks 2 Ö+1 D -140 1/43
Elsa Olsson - Birgit Hartman Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 Ö= E -140 1/43

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Öst giv
N-S i zon
Ekn5
kn93
K72
K953
K7643
K7
98
Dkn104
8
D108542
kn1054
82
D1092
E6
ED63
E76

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N10108910
S10108910
Ö33543
V33543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+2 D 660 44/0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT S+1 6 630 33/11
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S+1 4 630 33/11
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S+1 D 630 33/11
Klas Bellander - Johan Erlandsson Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 3NT S+1 10 630 33/11
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT S+1 4 630 33/11
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT S+1 D 630 33/11
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT S+1 7 630 33/11
Bo Månsson - Sonja Christensson Alf Roos - Christer Bengtsson 3NT S+1 D 630 33/11
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+1 D 630 33/11
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S+1 D 630 33/11
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S= D 600 16/28
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT S= D 600 16/28
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S= D 600 16/28
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S= D 600 16/28
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S= D 600 16/28
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT S= K 600 16/28
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mona Andersson - Berith Rydnemalm 3NT S= D 600 16/28
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Milan Korac - Bengt Nilsson 2D Ö-2 E 300 8/36
Gunnel Gille - Helen Lundin Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2NT S+1 4 150 6/38
Elsa Olsson - Birgit Hartman Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 S= K 130 4/40
Helen Roos - Arne Bojesson Johan Dieden - Per Henriks 4 S-1 K -100 2/42
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 4D S-3 K -800 0/44

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Syd giv
Ö-V i zon
E63
EKkn10653
85
K
D85
942
10732
1053
kn1072
D8
E96
kn982
K94
7
KDkn4
ED764

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N1111121012
S1111121012
Ö21131
V21131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+3 Kn 510 43/1
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N+3 7 510 43/1
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S+3 5 490 40/4
Åke Lindström - Britt Lindberg Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N+2 Kn 480 31/13
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 4 N+2 2 480 31/13
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N+2 Kn 480 31/13
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Johan Dieden - Per Henriks 5 N+1 Kn 480 31/13
Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 N+1 E 480 31/13
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunnel Gille - Helen Lundin 4 N+2 Kn 480 31/13
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+2 2 480 31/13
Bo Månsson - Sonja Christensson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 N+2 Kn 480 31/13
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3NT S+2 2 460 21/23
Zalman Puterman - Maria Tendler Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S+2 2 460 21/23
Helen Roos - Arne Bojesson Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 N+1 Kn 450 15/29
Christer Östberg - Jan Walhagen Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 N+1 E 450 15/29
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+1 Kn 450 15/29
Alf Roos - Christer Bengtsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 N+1 7 450 15/29
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N= 7 420 9/35
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N= 2 420 9/35
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT N= 2 400 6/38
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 6 N-1 E -50 2/42
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Milan Korac - Bengt Nilsson 6 N-1 E -50 2/42
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Elsa Olsson - Birgit Hartman 6NT S-1 2 -50 2/42

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Väst giv
alla i zon
865
872
kn84
Ekn108
EK1093
ED64
D952
2
K3
10763
765432
Dkn74
kn1095
EK
KD9

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N63556
S63556
Ö69787
V69787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V-2 2 200 43/1
Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 V-2 Kn 200 43/1
Bo Månsson - Sonja Christensson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2NT S+1 5 150 39/5
Alf Roos - Christer Bengtsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT S+2 E 150 39/5
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Milan Korac - Bengt Nilsson 1NT S+1 9 120 36/8
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V-1 E 100 29/15
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3 V-1 4 100 29/15
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunnel Gille - Helen Lundin 2 V-1 8 100 29/15
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V-1 4 100 29/15
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 V-1 4 100 29/15
Zalman Puterman - Maria Tendler Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V-1 4 100 29/15
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT S= 4 90 22/22
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Johan Dieden - Per Henriks 1NT N-1 2 -100 20/24
Åke Lindström - Britt Lindberg Thomas Davy - Karen Nielsen 2 V= E -110 11/33
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 V= E -110 11/33
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 V+1 E -110 11/33
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 V= 4 -110 11/33
Helen Roos - Arne Bojesson Klas Bellander - Johan Erlandsson 2 V= Kn -110 11/33
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V= E -110 11/33
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 V+1 Kn -110 11/33
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 V= Kn -110 11/33
Christer Östberg - Jan Walhagen Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2 V+1 8 -140 2/42
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 3 N-2 2 -200 0/44

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Nord giv
N-S i zon
E2
Kkn1042
D82
Ekn9
K74
98
975
K8743
kn1093
D653
K643
2
D865
E7
Ekn10
D1065

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N1011111011
S1111111011
Ö22232
V22232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helen Roos - Arne Bojesson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT N+4 3 720 44/0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N+3 Kn 690 41/3
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N+3 4 690 41/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 4 N+2 2 680 38/6
Johan Dieden - Per Henriks Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT S+2 3 660 30/14
Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3NT N+2 3 660 30/14
Jane Brändemar - Nina Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT S+2 4 660 30/14
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N+2 Kn 660 30/14
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT S+2 7 660 30/14
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N+2 3 660 30/14
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S+2 4 660 30/14
Åke Lindström - Britt Lindberg Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT N+1 Kn 630 17/27
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT N+1 Kn 630 17/27
Christer Östberg - Jan Walhagen Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT N+1 Kn 630 17/27
Björn Nilsén - Irene Nilsén Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3NT N+1 3 630 17/27
Sven Grahn - Wiveca Lindström Alf Roos - Christer Bengtsson 3NT N+1 Kn 630 17/27
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+1 3 630 17/27
Zalman Puterman - Maria Tendler Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N= 2 620 10/34
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT N= Kn 600 6/38
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT N= Kn 600 6/38
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= Kn 600 6/38
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N-1 Kn -100 1/43
Gunnel Gille - Helen Lundin Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT N-1 Kn -100 1/43

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Öst giv
Ö-V i zon
D985
874
D94
543
E2
K9
kn1032
Dkn1076
K63
EDkn105
75
EK8
kn1074
632
EK86
92

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N15051
S15051
Ö11811710
V11811710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Dieden - Per Henriks Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT Ö= 6 -600 44/0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Thomas Davy - Karen Nielsen 5 V+1 D -620 42/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+1 E -630 35/9
Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3NT Ö+1 E -630 35/9
Björn Nilsén - Irene Nilsén Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3NT Ö+1 E -630 35/9
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö+1 6 -630 35/9
Sven Grahn - Wiveca Lindström Alf Roos - Christer Bengtsson 3NT Ö+1 6 -630 35/9
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 6 -630 35/9
Klas Bellander - Johan Erlandsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö+1 K -650 26/18
Jane Brändemar - Nina Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö+1 E -650 26/18
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 E -650 26/18
Gunnel Gille - Helen Lundin Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT Ö+2 Kn -660 22/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 4 Ö+2 2 -680 20/24
Åke Lindström - Britt Lindberg Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT Ö+3 K -690 10/34
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT Ö+3 4 -690 10/34
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT V+3 8 -690 10/34
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT Ö+3 E -690 10/34
Helen Roos - Arne Bojesson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT Ö+3 E -690 10/34
Christer Östberg - Jan Walhagen Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT Ö+3 E -690 10/34
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+3 5 -690 10/34
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+3 E -690 10/34
Zalman Puterman - Maria Tendler Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT V+3 5 -690 10/34
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT V+4 Kn -720 0/44

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Syd giv
alla i zon
D
ED2
kn9872
EK106
Kkn65
K10964
D4
93
E42
8
E103
Dkn8752
109873
kn753
K65
4

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N48665
S58665
Ö84666
V85666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunnel Gille - Helen Lundin 3 Ö-3 8 300 44/0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT Ö-2 10 200 37/7
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 Ö-2 K 200 37/7
Björn Nilsén - Irene Nilsén Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2NT Ö-2 10 200 37/7
Anitha Lindgren - Marian Krook Alf Roos - Christer Bengtsson 2 V-2 K 200 37/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mona Andersson - Berith Rydnemalm 2 V-2 D 200 37/7
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 Ö-2 5 200 37/7
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N+2 5 180 30/14
Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 N+2 E 110 28/16
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2 V-1 E 100 22/22
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-1 5 100 22/22
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-1 5 100 22/22
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 Ö-1 K 100 22/22
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V-1 D 100 22/22
Johan Dieden - Per Henriks Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö= 5 -90 15/29
Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö= K -90 15/29
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Klas Bellander - Johan Erlandsson 2 N-1 3 -100 12/32
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Milan Korac - Bengt Nilsson 3 Ö= K -110 8/36
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö= 5 -110 8/36
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö+1 5 -110 8/36
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö+1 K -130 4/40
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Helen Roos - Arne Bojesson 3 N-2 8 -200 2/42
Åke Lindström - Britt Lindberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö+1 10 -630 0/44

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Väst giv
ingen i zon
3
Ekn94
Dkn103
Kkn64
KDkn862
2
98642
9
E10975
KD10753
E
10
4
86
K75
ED87532

Optimalt kontrakt: 6D N-2 -300
 NT
N107326
S107326
Ö2510115
V2510115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 6 V-1 E 50 43/1
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 6 V-1 E 50 43/1
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Zalman Puterman - Maria Tendler 6 S-2 K -100 40/4
Bodil Mörnstad - Carin Millar Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V+1 D -450 28/16
Johan Dieden - Per Henriks Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 V= 3 -450 28/16
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 V+1 D -450 28/16
Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V+1 K -450 28/16
Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 V= E -450 28/16
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunnel Gille - Helen Lundin 4 V+1 D -450 28/16
Björn Nilsén - Irene Nilsén Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 V+1 D -450 28/16
Anitha Lindgren - Marian Krook Alf Roos - Christer Bengtsson 5 V= E -450 28/16
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 V= 4 -450 28/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mona Andersson - Berith Rydnemalm 5 V= K -450 28/16
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 V+1 E -450 28/16
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Helen Roos - Arne Bojesson 4 V+2 E -480 13/31
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Klas Bellander - Johan Erlandsson 5 V+1 E -480 13/31
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 Ö+1 8 -480 13/31
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+2 3 -480 13/31
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Milan Korac - Bengt Nilsson 5D V= K -650 5/39
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Borgström - Monica Wester 5D V= 6 -650 5/39
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bo Månsson - Sonja Christensson 5D V= D -650 5/39
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5D V= D -650 5/39
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3D V+2 3 -730 0/44

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Nord giv
Ö-V i zon
EKDkn
K86
10
K10542
1082
107
D97532
ED
97543
E5
Kkn6
kn96
6
Dkn9432
E84
873

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1061176
S1061176
Ö37263
V37263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Dieden - Per Henriks Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 S+2 7 480 44/0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Helen Roos - Arne Bojesson 4 S+1 5 450 35/9
Klas Bellander - Johan Erlandsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 3 450 35/9
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 5 450 35/9
Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S+1 3 450 35/9
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 9 450 35/9
Anitha Lindgren - Marian Krook Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 S+1 9 450 35/9
Alf Roos - Christer Bengtsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N+1 3 450 35/9
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 10 450 35/9
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT S+1 10 430 26/18
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 S= 7 420 21/23
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 4 S= E 420 21/23
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S= 7 420 21/23
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S= 7 420 21/23
Bodil Mörnstad - Carin Millar Milan Korac - Bengt Nilsson 3 S+2 10 200 14/30
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3 S+2 D 200 14/30
Björn Nilsén - Irene Nilsén Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 S+2 2 200 14/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Thomas Davy - Karen Nielsen 3 S+1 5 170 10/34
Elsa Olsson - Birgit Hartman Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N+2 E 130 7/37
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N+1 E 130 7/37
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N-1 6 -50 3/41
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 N-1 E -50 3/41
Gunnel Gille - Helen Lundin Bo Månsson - Sonja Christensson 3 N-3 E -150 0/44

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Öst giv
alla i zon
4
KDkn9
EKD54
E85
E7
107543
86
KD74
Kkn853
862
kn1097
2
D10962
E
32
kn10963

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N1010889
S1010889
Ö33443
V33443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Dieden - Per Henriks Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1D Ö-3 E 800 44/0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Helen Roos - Arne Bojesson 3NT N+2 5 660 40/4
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT N+2 8 660 40/4
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S+2 K 660 40/4
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+1 4 630 30/14
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N+1 3 630 30/14
Klas Bellander - Johan Erlandsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S+1 4 630 30/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 3NT S+1 7 630 30/14
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3NT S+1 4 630 30/14
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 K 630 30/14
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+1 2 630 30/14
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT S= 4 600 16/28
Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S= E 600 16/28
Björn Nilsén - Irene Nilsén Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT N= 3 600 16/28
Anitha Lindgren - Marian Krook Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3NT S= 4 600 16/28
Elsa Olsson - Birgit Hartman Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S= 3 600 16/28
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N= Kn 600 16/28
Alf Roos - Christer Bengtsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S= 5 600 16/28
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 N= 2 140 8/36
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1 N+3 2 130 6/38
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S-1 K -100 3/41
Gunnel Gille - Helen Lundin Bo Månsson - Sonja Christensson 2 N-1 2 -100 3/41
Bodil Mörnstad - Carin Millar Milan Korac - Bengt Nilsson 5D S-3 E -800 0/44

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Syd giv
ingen i zon
Kkn62
5
D632
E1052
1043
E1072
E107
KD7
85
KDkn8
Kkn9
kn843
ED97
9643
854
96

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N46475
S46475
Ö87968
V87968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 3 V-1 2 50 40/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 4 V-1 E 50 40/4
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT V-1 2 50 40/4
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gunnel Gille - Helen Lundin 3 V-1 5 50 40/4
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V-1 3 50 40/4
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1 V= 9 -80 34/10
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö= 9 -110 31/13
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 Ö= 9 -110 31/13
Gunnar Olsson - Jan Öhman Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT V+1 2 -120 27/17
Christer Östberg - Jan Walhagen Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT Ö+1 7 -120 27/17
Johan Dieden - Per Henriks Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö= 9 -140 20/24
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V= E -140 20/24
Anitha Lindgren - Marian Krook Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 V= E -140 20/24
Elsa Olsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V= 2 -140 20/24
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 V= 3 -140 20/24
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Milan Korac - Bengt Nilsson 3 V+1 E -170 10/34
Klas Bellander - Johan Erlandsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 V+1 3 -170 10/34
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V+1 3 -170 10/34
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Alf Roos - Christer Bengtsson 2 Ö+2 E -170 10/34
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V+1 2 -170 10/34
Helen Roos - Arne Bojesson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V= 4 -420 2/42
Ulla Borgström - Monica Wester Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 V= E -420 2/42
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V= 2 -420 2/42

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Väst giv
N-S i zon
kn983
KD3
kn62
Dkn2
EK4
E1064
103
K1094
10
kn987
K98754
83
D7652
52
ED
E765

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75598
S75598
Ö58845
V58845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Johan Erlandsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 N+1 10 170 40/4
Ulla Borgström - Monica Wester Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 2 S+2 10 170 40/4
Gunnar Olsson - Jan Öhman Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S+2 10 170 40/4
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S+1 10 170 40/4
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S+1 E 170 40/4
Johan Dieden - Per Henriks Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S+1 10 140 26/18
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S+1 10 140 26/18
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+1 10 140 26/18
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 2 S+1 9 140 26/18
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S= 4 140 26/18
Helen Roos - Arne Bojesson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S= 10 140 26/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 S= E 140 26/18
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S= 3 140 26/18
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 S+1 3 140 26/18
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 2NT N= 7 120 16/28
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S= 10 110 14/30
Christer Östberg - Jan Walhagen Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT V-1 3 50 11/33
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V-1 D 50 11/33
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S-1 10 -100 8/36
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Alf Roos - Christer Bengtsson 1NT V+1 3 -120 6/38
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gunnel Gille - Helen Lundin 2 V+2 D -170 4/40
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Milan Korac - Bengt Nilsson 3 S-2 10 -200 1/43
Elsa Olsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-2 E -200 1/43

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Nord giv
alla i zon
kn87643
E1032
7
E2
D9
D8
EDkn942
kn109
EK52
K95
K83
K53
10
kn764
1065
D8764

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N62862
S62862
Ö7115711
V7115711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N= K 140 44/0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunnel Gille - Helen Lundin 2 N-1 3 -100 42/2
Stig Unoson - Ulla Wästberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 V+2 E -150 38/6
Bo Månsson - Sonja Christensson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 V+3 E -150 38/6
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V+3 8 -150 38/6
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 N-2 K -200 34/10
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-4 5 -400 32/12
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö= 10 -600 30/14
Åke Lindström - Britt Lindberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT Ö+1 6 -630 20/24
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT Ö+1 6 -630 20/24
Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+1 7 -630 20/24
Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3NT Ö+1 6 -630 20/24
Milan Korac - Bengt Nilsson Johan Dieden - Per Henriks 3NT Ö+1 10 -630 20/24
Christer Östberg - Jan Walhagen Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+1 10 -630 20/24
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+1 10 -630 20/24
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3NT Ö+1 6 -630 20/24
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT Ö+1 10 -630 20/24
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Helen Roos - Arne Bojesson 3NT Ö+2 6 -660 5/39
Klas Bellander - Johan Erlandsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö+2 4 -660 5/39
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö+2 4 -660 5/39
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö+2 10 -660 5/39
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT Ö+2 4 -660 5/39
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Alf Roos - Christer Bengtsson 3NT Ö+2 10 -660 5/39

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Öst giv
ingen i zon
1042
K987
E952
K6
KD73
Dkn1062

D532
Ekn86
E53
Kkn7
1097
95
4
D108643
Ekn84

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N59434
S59434
Ö84998
V849108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunnel Gille - Helen Lundin 4 Ö-4 E 200 44/0
Christer Östberg - Jan Walhagen Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V-3 10 150 42/2
Åke Lindström - Britt Lindberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö-1 E 50 33/11
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 V-1 E 50 33/11
Klas Bellander - Johan Erlandsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V-1 E 50 33/11
Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 Ö-1 4 50 33/11
Milan Korac - Bengt Nilsson Johan Dieden - Per Henriks 4 Ö-1 4 50 33/11
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö-1 E 50 33/11
Bo Månsson - Sonja Christensson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V-1 E 50 33/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö-1 4 50 33/11
Gunnar Olsson - Jan Öhman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 N-2 E -100 24/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Helen Roos - Arne Bojesson 3 Ö= 4 -140 22/22
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+1 E -170 20/24
Stig Unoson - Ulla Wästberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö= 4 -420 9/35
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= E -420 9/35
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö= 4 -420 9/35
Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= 8 -420 9/35
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V= 2 -420 9/35
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 Ö= 3 -420 9/35
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= 6 -420 9/35
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö= 4 -420 9/35
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Alf Roos - Christer Bengtsson 4 Ö= 4 -420 9/35
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 Ö= 4 -420 9/35

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Syd giv
N-S i zon
kn9
ED8763
D105
103
E872
4
K32
Ekn987
D10653
K
9864
K64
K4
kn10952
Ekn7
D52

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N35837
S35837
Ö98595
V98595
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 S= 3 140 43/1
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bo Månsson - Sonja Christensson 3 S= E 140 43/1
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunnel Gille - Helen Lundin 4 Ö-2 Kn 100 39/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö-2 Kn 100 39/5
Johan Dieden - Per Henriks Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 Ö-1 Kn 50 34/10
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 Ö-1 E 50 34/10
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-1 2 50 34/10
Åke Lindström - Britt Lindberg Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 4 N-1 K -100 26/18
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S-1 2 -100 26/18
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Helen Roos - Arne Bojesson 4 S-1 4 -100 26/18
Thomas Davy - Karen Nielsen Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 S-1 2 -100 26/18
Alf Roos - Christer Bengtsson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 S-1 E -100 26/18
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V= Kn -130 20/24
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö= Kn -140 17/27
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christer Östberg - Jan Walhagen 3 V= E -140 17/27
Ulla Borgström - Monica Wester Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V+1 E -170 13/31
Milan Korac - Bengt Nilsson Klas Bellander - Johan Erlandsson 3 Ö+1 Kn -170 13/31
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S-2 E -200 6/38
Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S-2 E -200 6/38
Björn Nilsén - Irene Nilsén Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S-2 4 -200 6/38
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N-2 K -200 6/38
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S-2 E -200 6/38
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö+1 Kn -450 0/44

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn10952
8
753
E85
764
ED1074
D642
10
E3
Kkn962
Kkn109
76
K8
53
E8
KDkn9432

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N103397
S103397
Ö291025
V291025
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4D N+1 2 690 44/0
Åke Lindström - Britt Lindberg Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 4 N+1 E 450 37/7
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N+1 2 450 37/7
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Helen Roos - Arne Bojesson 4 N+1 7 450 37/7
Ulla Borgström - Monica Wester Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+1 2 450 37/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N+1 K 450 37/7
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S+1 E 450 37/7
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N= 7 420 27/17
Milan Korac - Bengt Nilsson Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 N= 10 420 27/17
Björn Nilsén - Irene Nilsén Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N= K 420 27/17
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N= 9 420 27/17
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunnel Gille - Helen Lundin 5 S= 10 400 22/22
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 N+2 7 200 19/25
Alf Roos - Christer Bengtsson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2 N+3 7 200 19/25
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N+1 6 140 16/28
Johan Dieden - Per Henriks Gunnar Olsson - Jan Öhman 5 V-1 D 100 14/30
Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 S-1 E -50 9/35
Thomas Davy - Karen Nielsen Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 S-1 4 -50 9/35
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 S-1 E -50 9/35
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 S-1 E -50 9/35
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö= E -620 2/42
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 Ö= E -620 2/42
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö= E -620 2/42

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Nord giv
ingen i zon
KD2
Dkn76
Dkn653
7
kn74
105
72
K106532
965
EK982
98
D94
E1083
43
EK104
Ekn8

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N61181010
S61181010
Ö72523
V72523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Johan Dieden - Per Henriks 4 S+2 10 480 44/0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 N+1 E 450 42/2
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S+1 5 430 36/8
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT S+1 3 430 36/8
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT S+1 5 430 36/8
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT S+1 5 430 36/8
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT S+1 5 430 36/8
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S= 10 420 30/14
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 5 S= 6 400 26/18
Bo Månsson - Sonja Christensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S= 5 400 26/18
Zalman Puterman - Maria Tendler Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 N= E 400 26/18
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 S+3 5 170 20/24
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1 S+3 10 170 20/24
Elsa Olsson - Birgit Hartman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 S+3 10 170 20/24
Bodil Mörnstad - Carin Millar Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S+3 10 150 15/29
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunnel Gille - Helen Lundin 2 S+3 2 150 15/29
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christer Östberg - Jan Walhagen 2 S+1 5 140 11/33
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 1 S+2 10 140 11/33
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Milan Korac - Bengt Nilsson 4 N= E 130 8/36
Åke Lindström - Britt Lindberg Helen Roos - Arne Bojesson 6 N-1 E -50 3/41
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 5 N-1 E -50 3/41
Thomas Davy - Karen Nielsen Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 S-1 K -50 3/41
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Alf Roos - Christer Bengtsson 5 S-1 10 -50 3/41

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Öst giv
N-S i zon
Dkn87
Ekn9
K7
7543
K63
KD102
952
D62
52
54
Ekn10843
Ekn8
E1094
8763
D6
K109

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N74785
S74785
Ö59657
V59657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunnel Gille - Helen Lundin 2 N= E 110 44/0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT V-2 8 100 42/2
Bodil Mörnstad - Carin Millar Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT V-1 D 50 39/5
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 Ö-1 9 50 39/5
Åke Lindström - Britt Lindberg Helen Roos - Arne Bojesson Pass   33/11
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund Pass   33/11
Thomas Davy - Karen Nielsen Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Pass   33/11
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Pass   33/11
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= 9 -90 26/18
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Alf Roos - Christer Bengtsson 2 Ö= 4 -90 26/18
Zalman Puterman - Maria Tendler Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö= 4 -90 26/18
Gunnar Olsson - Jan Öhman Klas Bellander - Johan Erlandsson 3 S-1 K -100 21/23
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N-1 5 -100 21/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö+1 8 -110 13/31
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 3 Ö= E -110 13/31
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+1 8 -110 13/31
Bo Månsson - Sonja Christensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö= E -110 13/31
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2 Ö+1 9 -110 13/31
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö+1 8 -110 13/31
Ulla Borgström - Monica Wester Johan Dieden - Per Henriks 2 Ö+2 9 -130 5/39
Elsa Olsson - Birgit Hartman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö+1 E -130 5/39
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Milan Korac - Bengt Nilsson 3 S-2 K -200 1/43
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-2 5 -200 1/43

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn86
D8432

10653
72
EK7
9843
Dkn84
E10943
6
Dkn1075
72
K5
kn1095
EK62
EK9

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N751077
S751077
Ö58355
V58365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N= D 420 31/13
Johan Dieden - Per Henriks Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 4 S= 8 420 31/13
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Helen Roos - Arne Bojesson 4 N= D 420 31/13
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N= 7 420 31/13
Klas Bellander - Johan Erlandsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N= D 420 31/13
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S= 8 420 31/13
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= D 420 31/13
Milan Korac - Bengt Nilsson Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 S= 4 420 31/13
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Gunnel Gille - Helen Lundin 4 S= D 420 31/13
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 S= 7 420 31/13
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N= D 420 31/13
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 S= D 420 31/13
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 N= D 420 31/13
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N= 6 420 31/13
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Alf Roos - Christer Bengtsson 2 Ö-2 E 200 16/28
Zalman Puterman - Maria Tendler Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT S+3 4 180 14/30
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+2 7 170 11/33
Gunnar Olsson - Jan Öhman Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S+2 8 170 11/33
Bodil Mörnstad - Carin Millar Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 3 N= D 140 8/36
Stig Unoson - Ulla Wästberg Thomas Davy - Karen Nielsen 5 N-1 E -50 3/41
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S-1 7 -50 3/41
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-1 7 -50 3/41
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Christer Östberg - Jan Walhagen 5 S-1 7 -50 3/41

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Väst giv
alla i zon
975
92
Kkn
ED10964
Dkn1043
D65
1092
K2
K
Ekn874
D8753
kn8
E862
K103
E64
753

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N1066810
S1066810
Ö36653
V36653
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S+1 D 630 44/0
Milan Korac - Bengt Nilsson Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3 Ö-4 7 400 42/2
Stig Unoson - Ulla Wästberg Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö-3 7 300 40/4
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö-2 7 200 34/10
Johan Dieden - Per Henriks Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 2 Ö-2 3 200 34/10
Mona Andersson - Berith Rydnemalm Gunnel Gille - Helen Lundin 3 Ö-2 7 200 34/10
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2 Ö-2 3 200 34/10
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 Ö-2 3 200 34/10
Gunnar Olsson - Jan Öhman Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2NT S+2 4 180 28/16
Bodil Mörnstad - Carin Millar Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 2 N+2 E 130 22/22
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N+2 8 130 22/22
Klas Bellander - Johan Erlandsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 N+1 E 130 22/22
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 N+1 K 130 22/22
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 N= E 130 22/22
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö-1 4 100 14/30
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Alf Roos - Christer Bengtsson 2 Ö-1 6 100 14/30
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö-1 E 100 14/30
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Helen Roos - Arne Bojesson Pass   7/37
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Pass   7/37
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Pass   7/37
Zalman Puterman - Maria Tendler Anitha Lindgren - Marian Krook Pass   7/37
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö= 7 -110 2/42
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3D N-1 D -200 0/44

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Nord giv
N-S i zon
10965
D10732
K10
kn2
D2
K4
73
EKD10876
Ekn73
kn85
E864
43
K84
E96
Dkn952
95

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N26653
S27663
Ö1066710
V1066710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Johan Erlandsson Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 3 V= K -110 43/1
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Gunnel Gille - Helen Lundin 3 V= K -110 43/1
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 V+1 K -130 38/6
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V+2 K -130 38/6
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Berith Rydnemalm 3 V+1 K -130 38/6
Åke Lindström - Britt Lindberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 V+3 10 -150 27/17
Johan Dieden - Per Henriks Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V+2 2 -150 27/17
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+2 7 -150 27/17
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 3 V+2 2 -150 27/17
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2 V+3 7 -150 27/17
Bo Månsson - Sonja Christensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V+2 3 -150 27/17
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V+3 2 -150 27/17
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Zalman Puterman - Maria Tendler 3 V+2 7 -150 27/17
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 N-2 3 -200 18/26
Bodil Mörnstad - Carin Millar Helen Roos - Arne Bojesson 5 V= 7 -400 12/32
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö= 5 -400 12/32
Milan Korac - Bengt Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT Ö= D -400 12/32
Thomas Davy - Karen Nielsen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö= D -400 12/32
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3NT Ö= D -400 12/32
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT Ö+1 D -430 4/40
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT V+1 3 -430 4/40
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+1 2 -430 4/40
Elsa Olsson - Birgit Hartman Alf Roos - Christer Bengtsson 3NT Ö+2 2 -460 0/44

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Öst giv
Ö-V i zon
D762
KD95
ED7
kn2
853
72
54
987654
Ekn109
E63
Kkn106
103
K4
kn1084
9832
EKD

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N681079
S68979
Ö75354
V75354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Johan Erlandsson Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 3NT N+2 Kn 460 44/0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+1 10 450 39/5
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N+1 Kn 450 39/5
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N+1 E 450 39/5
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Berith Rydnemalm 4 N+1 E 450 39/5
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT N+1 6 430 34/10
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 S= 10 420 29/15
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N= 9 420 29/15
Milan Korac - Bengt Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N= 3 420 29/15
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 S= 3 420 29/15
Åke Lindström - Britt Lindberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 N+3 10 200 23/21
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1 Ö-2 K 200 23/21
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 N+1 10 170 20/24
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 N= 10 140 18/26
Elsa Olsson - Birgit Hartman Alf Roos - Christer Bengtsson 1 Ö-1 E 100 16/28
Bodil Mörnstad - Carin Millar Helen Roos - Arne Bojesson 4 N-1 10 -50 7/37
Johan Dieden - Per Henriks Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S-1 5 -50 7/37
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 4 N-1 10 -50 7/37
Thomas Davy - Karen Nielsen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-1 4 -50 7/37
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 S-1 3 -50 7/37
Bo Månsson - Sonja Christensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 5 -50 7/37
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S-1 5 -50 7/37
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Gunnel Gille - Helen Lundin 4 S-1 5 -50 7/37

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Syd giv
alla i zon
E74
D9
K852
D542
3
EKkn43
E43
10873
KDkn1092
107
kn76
Kkn
865
8652
D109
E96

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56544
S56544
Ö77896
V77896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3NT V-3 5 300 44/0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V-2 2 200 38/6
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT Ö-2 2 200 38/6
Christer Östberg - Jan Walhagen Alf Roos - Christer Bengtsson 3NT V-2 2 200 38/6
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V-2 2 200 38/6
Gunnel Gille - Helen Lundin Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V-2 2 200 38/6
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 2 Ö-1 9 100 24/20
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 Ö-1 2 100 24/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö-1 8 100 24/20
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö-1 9 100 24/20
Björn Nilsén - Irene Nilsén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-1 9 100 24/20
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT V-1 2 100 24/20
Elsa Olsson - Birgit Hartman Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3NT V-1 2 100 24/20
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V-1 2 100 24/20
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 4 100 24/20
Klas Bellander - Johan Erlandsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö= E -110 14/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Helen Roos - Arne Bojesson 2 Ö+1 E -140 11/33
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö+1 6 -140 11/33
Johan Dieden - Per Henriks Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 3 Ö+1 5 -170 7/37
Bo Månsson - Sonja Christensson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 Ö+2 5 -170 7/37
Åke Lindström - Britt Lindberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= E -620 3/41
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= E -620 3/41
Zalman Puterman - Maria Tendler Mona Andersson - Berith Rydnemalm 3NT V+1 2 -630 0/44

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.03.15

Väst giv
ingen i zon
EDkn1053

Kkn84
862
42
9872
D102
10974
K987
EKDkn6
7
EDkn
6
10543
E9653
K53

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N6115107
S6115106
Ö61826
V61826
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3D N+1 E 630 44/0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4D N= E 590 42/2
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3D N= K 530 40/4
Johan Dieden - Per Henriks Christian Frisk - Anna-Greta Ekelund 2 N+3 7 200 38/6
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N+1 7 170 34/10
Elsa Olsson - Birgit Hartman Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2 N+2 E 170 34/10
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N+1 3 170 34/10
Åke Lindström - Britt Lindberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N= E 140 29/15
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Ulla Borgström - Monica Wester 2 N+1 7 140 29/15
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 Ö-2 6 100 23/21
Klas Bellander - Johan Erlandsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-2 8 100 23/21
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö-2 6 100 23/21
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 Ö-2 E 100 23/21
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars G Svensson - Hans Henrik Ramel 4 V-1 E 50 16/28
Bo Månsson - Sonja Christensson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V-1 4 50 16/28
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-1 6 50 16/28
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 N-2 K -100 12/32
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö= 6 -110 10/34
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö= 6 -140 7/37
Zalman Puterman - Maria Tendler Mona Andersson - Berith Rydnemalm 3 Ö= 6 -140 7/37
Christer Östberg - Jan Walhagen Alf Roos - Christer Bengtsson 3D N-2 E -300 3/41
Gunnel Gille - Helen Lundin Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4D N-2 E -300 3/41
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Helen Roos - Arne Bojesson 3D N-3 E -500 0/44