Kommande tävlingar
04/11 Guldsimultanrally
07/11 INSTÄLLD...Manfred Kamras Minn
21/11 RM Lag Mixed BBO - Gröna Hisse
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Onsdag Partävling med hcp Max 54 par TL Gun 2017-05-24 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag Partävling med hcp Max 54 par TL Gun 2017-05-24

Partävling, 18 bord, 36 par. Antal brickor: 24. Medel: 408.0.

Privatprotokoll för Bengt Rylander - Terezia Lagerman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 16, Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg
12 S+1 110 21 62% 21 62.0%DKn942ED968524 658KKn9763EKKn5
24 S-1 -100 9 26% 30 44.0%EKn86543292E5Kn 7KDKn8743KD1065
Rond 2, som ÖV mot par 11, Lars G Svensson - Kerstin Degermark
34 N-2 100 32 94% 62 60.7%EK9KKn5K8721052 DKn2984964K976
41NT Ö= 90 10 29% 72 52.8%Kn62EK53ED54105 10743D10Kn10DKn974
Rond 3, som NS mot par 18, Louise Grandinsson - Marianne Öhman
54 N+2 170 29 85% 101 59.2%876210Kn5ED8532 10EDKn5EK9310974
66 S+1 940 31 91% 132 64.5%E104E8D10987ED8 K9654EK654395
Rond 4, som ÖV mot par 10, Lars Persson - Pia Katarina Larsson
72 V-1 -100 11 32% 143 59.9%1038764D2EDKn95 DKn854232EK856
81 Ö+1 110 16 47% 159 58.2%103KD10852E5EK10 876573K976962
Rond 5, som ÖV mot par 15, Yvonne Tolf - Ulla Öberg
92 Ö+1 110 19 56% 178 58.0%E541042E10876D4 K2Kn865KD42E107
101NT V= 90 9 26% 187 54.8%K1098KKn429K876 E2E85E108421043
Rond 6, som ÖV mot par 13, Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr
115 S= -400 13 38% 200 53.3%E8654K1052KD64 9732ED73Kn9Kn42
123NT S+2 -660 3 9% 203 49.6%87654610864973 ED93KKn94327104
Rond 7, som NS mot par 5, Stig Unoson - Ulla Wästberg
133NT Ö= -600 26 76% 229 51.6%9410952986D832 D1053Kn7D1072EKn7
143 N-1 -50 8 24% 237 49.6%EDKKn10864EKnE104 K94359854D872
Rond 8, som ÖV mot par 7, Monica Gilhorn - Mona Berge
154 N-1 100 23 68% 260 50.9%E98108E97543E5 D3D632D102Kn763
161NT V= 90 20 59% 280 51.4%864E54383E1074 E10Kn98EK954DKn6
Rond 9, som NS mot par 1, Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö
173NT S+1 430 11 32% 291 50.2%EKn1098DD53D752 K5EK103EK1041098
183 V= -140 7 21% 298 48.6%DKn10842E1086543 9854E374EKKn98
Rond 10, som ÖV mot par 17, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
192 Ö= 90 17 50% 315 48.7%KnKD2DKn82ED1094 D768543E53K85
203 Ö-2 -200 7 21% 322 47.3%K1086K2EKKn92E4 DKn4D9874365109
Rond 11, som ÖV mot par 14, Jane Brändemar - Nina Nilsson
212 Ö-3 -150 5 15% 327 45.8%EK72K432EKn965 D10985D87543107
222 Ö= 110 30 88% 357 47.7%32EK7643Kn98107 E54DKnD754DKn64
Rond 12, som NS mot par 2, Rolf Bergström - Christer Löfgren
234 N= 130 9 26% 366 46.7%10972EEDKn9743Kn EK54396310K874
243 S-1 -50 16 47% 382 46.8%E1096D8EKn85EDKn DKn21052K1094375

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
Dkn942
ED96
852
4
?
10
K10532
D10
109876
?
EK873
kn74
E4
D32
?
65
8
Kkn9763
EKkn5

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N796910
S69689
Ö63643
V63643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4D V-4 4 800 34/0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S+2 10 150 32/2
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 10 110 21/13
Monica Gilhorn - Mona Berge Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3 S= 9 110 21/13
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 S+1 10 110 21/13
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 S= 10 110 21/13
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S= 10 110 21/13
Jane Brändemar - Nina Nilsson Milan Korac - Bengt Nilsson 3 S= 10 110 21/13
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= 10 110 21/13
Lotta Lundberg - Björn Edvardsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S= 10 110 21/13
Britt Lindberg - Åke Lindström Gunlis Åberg - Sven Persson 3 S= 10 110 21/13
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Christian Frisk 3 S= 10 110 21/13
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Ulla Borgström - Monica Wester 3 S-1 10 -50 8/26
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-1 10 -50 8/26
Kicki Orre - Kent Hermansson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N-1 E -50 8/26
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-2 E -100 2/32
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S-2 10 -100 2/32
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Zalman Puterman - Maria Tendler 3 S-2 10 -100 2/32

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
Ekn865432
92
E5
kn
#
KD10
E6
kn9763
EK3
#
9
105
10842
D98742
#
7
KDkn8743
KD
1065

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N34995
S34995
Ö98447
V98447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Gilhorn - Mona Berge Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 4D S= E 790 33/1
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4D N= 10 790 33/1
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+1 E 650 28/6
Kicki Orre - Kent Hermansson Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 S= E 650 28/6
Lotta Lundberg - Björn Edvardsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 S= E 650 28/6
Britt Lindberg - Åke Lindström Gunlis Åberg - Sven Persson 4 N= 8 620 24/10
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 5D V-2 5 300 22/12
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N+1 10 170 20/14
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 Ö-3 K 150 18/16
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N= D 140 16/18
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 E -100 9/25
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-1 E -100 9/25
Jane Brändemar - Nina Nilsson Milan Korac - Bengt Nilsson 5 S-1 E -100 9/25
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-1 K -100 9/25
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Ulla Borgström - Monica Wester 4 S-1 K -100 9/25
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Christian Frisk 4 N-1 7 -100 9/25
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Bo Månsson - Sonja Christensson 4D N-1 7 -200 2/32
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Zalman Puterman - Maria Tendler 5D S-2 K -500 0/34

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
63
E10763
E5
EDkn8
#
Dkn2
984
964
K976
#
EK9
Kkn5
K872
1052
#
108754
D2
Dkn103
43

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N88888
S88878
Ö55445
V55555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 V-5 E 500 34/0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-4 E 400 31/3
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V-4 E 400 31/3
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT V-3 6 300 28/6
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT Ö-2 D 200 25/9
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Monica Gilhorn - Mona Berge 2NT Ö-2 D 200 25/9
Britt Lindberg - Åke Lindström Mona Andersson - Christian Frisk 2 N+2 7 170 22/12
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT N+1 5 150 20/14
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 N= E 110 16/18
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N= E 110 16/18
Kicki Orre - Kent Hermansson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 N= E 110 16/18
Gunlis Åberg - Sven Persson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2NT N-1 10 -50 9/25
Lotta Lundberg - Björn Edvardsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N-1 E -50 9/25
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S-1 9 -50 9/25
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 N-1 E -50 9/25
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 1NT Ö= D -90 4/30
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N-2 E -100 2/32
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N-4 E -200 0/34

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Väst giv
alla i zon
#
E95
kn96
K8762
K2
#
10743
D10
kn10
Dkn974
#
kn62
EK53
ED54
105
#
KD8
8742
93
E863

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N57756
S57756
Ö86677
V86687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Mona Andersson - Christian Frisk 2NT V-2 6 200 34/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT N+1 5 120 32/2
Kicki Orre - Kent Hermansson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 N+1 E 110 30/4
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 Ö-1 9 100 28/6
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT Ö= 6 -90 24/10
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT Ö= K -90 24/10
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT Ö= 3 -90 24/10
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 1NT N-1 Kn -100 18/16
Bo Månsson - Sonja Christensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 N-1 E -100 18/16
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 N-1 E -100 18/16
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT Ö+1 2 -120 12/22
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Monica Gilhorn - Mona Berge 1NT Ö+1 9 -120 12/22
Gunlis Åberg - Sven Persson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 1NT V+1 6 -120 12/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+1 E -140 8/26
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 1NT Ö+2 3 -150 6/28
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Zalman Puterman - Maria Tendler 2NT V+2 6 -180 3/31
Lotta Lundberg - Björn Edvardsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NTD V= 6 -180 3/31
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S-3 D -300 0/34

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
8762
10
kn5
ED8532
#
kn3
K98763
D872
K
#
EKD954
42
1064
kn6
#
10
EDkn5
EK93
10974

Optimalt kontrakt: 6D Ö-5 1100
 NT
N128757
S129757
Ö14674
V14674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö-4 E 200 33/1
Mona Andersson - Christian Frisk Gunlis Åberg - Sven Persson 4 Ö-4 E 200 33/1
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Louise Grandinsson - Marianne Öhman 4 N+2 E 170 29/5
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 3 N+3 E 170 29/5
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3 N+2 E 150 21/13
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+1 E 150 21/13
Kicki Orre - Kent Hermansson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N+2 E 150 21/13
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-3 K 150 21/13
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 3 Ö-3 E 150 21/13
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 Ö-3 E 150 21/13
Ulla Borgström - Monica Wester Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 N= E 130 14/20
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 Ö-2 E 100 9/25
Rutger Persson - Claes Nilsson Monica Gilhorn - Mona Berge 3 Ö-2 K 100 9/25
Zalman Puterman - Maria Tendler Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö-2 K 100 9/25
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö-2 E 100 9/25
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Milan Korac - Bengt Nilsson 3 Ö-1 10 50 3/31
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 Ö-1 E 50 3/31
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö= K -110 0/34

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E104
E8
D10987
ED8
#
Kkn986
D1073
2
642
#
D7532
kn2
kn
Kkn1073
#

K9654
EK6543
95

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1400
 NT
N71311510
S61311510
Ö50283
V50283
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 7 S= 2 1440 34/0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Louise Grandinsson - Marianne Öhman 6 S+1 2 940 31/3
Zalman Puterman - Maria Tendler Anitha Lindgren - Marian Krook 6 S+1 2 940 31/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 6 N= 3 920 27/7
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 6 S= 6 920 27/7
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT N+3 7 490 24/10
Rutger Persson - Claes Nilsson Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT N+2 7 460 19/15
Mona Andersson - Christian Frisk Gunlis Åberg - Sven Persson 3NT N+2 7 460 19/15
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+2 7 460 19/15
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT N+2 7 460 19/15
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 S+2 6 440 10/24
Ulla Borgström - Monica Wester Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 N+2 7 440 10/24
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 5 N+2 Kn 440 10/24
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 N+2 7 440 10/24
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 S+2 8 440 10/24
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N+1 3 430 4/30
Kicki Orre - Kent Hermansson Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT N+3 10 210 2/32
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Milan Korac - Bengt Nilsson 4 S+2 8 170 0/34

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K6
K9
kn10976
K1087
#
Dkn8542
32
EK85
6
#
103
8764
D2
EDkn95
#
E97
EDkn105
43
432

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76847
S76847
Ö66595
V66595
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT N+1 10 120 33/1
Lotta Lundberg - Björn Edvardsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT N+1 5 120 33/1
Gunlis Åberg - Sven Persson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 S= E 110 28/6
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S= E 110 28/6
Sven Grahn - Wiveca Lindström Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2 N+1 10 110 28/6
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V-1 Kn 100 23/11
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 V-1 K 100 23/11
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark Pass   19/15
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bo Månsson - Sonja Christensson Pass   19/15
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Milan Korac - Bengt Nilsson 3 S-1 E -100 12/22
Monica Gilhorn - Mona Berge Louise Grandinsson - Marianne Öhman 2NT S-1 5 -100 12/22
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N-1 6 -100 12/22
Britt Lindberg - Åke Lindström Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N-1 10 -100 12/22
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kicki Orre - Kent Hermansson 3 S-1 6 -100 12/22
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Ulla Borgström - Monica Wester 2 V= K -110 6/28
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= K -140 3/31
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Christian Frisk 3 V= K -140 3/31
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V+2 7 -170 0/34

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
Kkn42
kn
kn432
8543
#
8765
73
K976
962
#
103
KD10852
E5
EK10
#
ED9
E964
D108
Dkn7

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N78576
S78576
Ö65856
V65856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Björn Edvardsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3D Ö-1 D 100 34/0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Christian Frisk 1NT S= 6 90 32/2
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 Ö-1 E 50 30/4
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT S-1 3 -50 28/6
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-2 K -100 25/9
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-2 E -100 25/9
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Milan Korac - Bengt Nilsson 1 Ö+1 E -110 18/16
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1 Ö+1 E -110 18/16
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 1 Ö+1 8 -110 18/16
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kicki Orre - Kent Hermansson 2 Ö= Kn -110 18/16
Sven Grahn - Wiveca Lindström Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2 Ö= E -110 18/16
Monica Gilhorn - Mona Berge Louise Grandinsson - Marianne Öhman 2 Ö+1 D -140 7/27
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 Ö+1 8 -140 7/27
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1 Ö+2 D -140 7/27
Gunlis Åberg - Sven Persson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 Ö+1 8 -140 7/27
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 Ö+1 D -140 7/27
Britt Lindberg - Åke Lindström Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö+1 D -140 7/27
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bo Månsson - Sonja Christensson 3NTD S-2 7 -300 0/34

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
Dkn10873
93
9
kn982
#
K2
kn865
KD42
E107
#
E54
1042
E10876
D4
#
96
EKD7
kn53
K653

Optimalt kontrakt: 4D N-3 -500
 NT
N73474
S73474
Ö69859
V69859
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Christian Frisk Kicki Orre - Kent Hermansson 2NT V-1 D 100 34/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N-1 E -50 29/5
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Milan Korac - Bengt Nilsson 3 N-1 D -50 29/5
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N-1 E -50 29/5
Karin Andrée - Agneta Dunemark Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3 S-1 D -50 29/5
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-2 K -100 22/12
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Stig Unoson - Ulla Wästberg 1 S-2 K -100 22/12
Bo Månsson - Sonja Christensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1 S-2 K -100 22/12
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Monica Gilhorn - Mona Berge 3 Ö= E -110 15/19
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 Ö+1 E -110 15/19
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunlis Åberg - Sven Persson 3 Ö= E -110 15/19
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 Ö= 9 -110 15/19
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö+1 K -130 7/27
Ulla Borgström - Monica Wester Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+1 K -130 7/27
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö+1 E -130 7/27
Zalman Puterman - Maria Tendler Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+2 K -130 7/27
Anitha Lindgren - Marian Krook Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S-3 K -150 2/32
Lotta Lundberg - Björn Edvardsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S-4 K -200 0/34

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Öst giv
alla i zon
#
Dkn54
76
KDkn75
ED
#
E2
E85
E10842
1043
#
K1098
Kkn42
9
K876
#
763
D1093
63
kn952

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N45455
S45455
Ö98988
V98888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Zalman Puterman - Maria Tendler Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V-2 K 200 34/0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Monica Gilhorn - Mona Berge 1NT V-1 K 100 30/4
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö-1 3 100 30/4
Lotta Lundberg - Björn Edvardsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT Ö-1 7 100 30/4
Ulla Borgström - Monica Wester Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 1NT V= K -90 25/9
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT V= 4 -90 25/9
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 N-1 8 -100 20/14
Karin Andrée - Agneta Dunemark Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2 N-1 9 -100 20/14
Anitha Lindgren - Marian Krook Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 N-1 9 -100 20/14
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Stig Unoson - Ulla Wästberg 1 Ö+1 3 -110 12/22
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 1 Ö+1 6 -110 12/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö= 6 -110 12/22
Bo Månsson - Sonja Christensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö= 6 -110 12/22
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunlis Åberg - Sven Persson 1 Ö+1 7 -110 12/22
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Mörnstad - Carin Millar 1 Ö+2 6 -140 5/29
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 Ö+1 7 -140 5/29
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT Ö+1 3 -150 2/32
Mona Andersson - Christian Frisk Kicki Orre - Kent Hermansson 2D N-2 9 -500 0/34

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
KD10
kn986
E1085
83
#
9732
ED73
kn9
kn42
#
E8654
K1052
KD64
#
kn
4
732
EKD109765

Optimalt kontrakt: 4NTD S-2 -300
 NT
N95438
S95438
Ö279104
V279104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Monica Gilhorn - Mona Berge 5D S= 9 550 34/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N+1 6 430 30/4
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+1 5 430 30/4
Mona Andersson - Christian Frisk Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT S+1 3 430 30/4
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 5 S+1 3 420 26/8
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 S= 9 400 21/13
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 5 S= 7 400 21/13
Britt Lindberg - Åke Lindström Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N= 6 400 21/13
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunlis Åberg - Sven Persson 5 S= 3 400 21/13
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V-3 8 150 13/21
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S+2 E 150 13/21
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S+1 2 150 13/21
Anitha Lindgren - Marian Krook Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+1 9 150 13/21
Bodil Mörnstad - Carin Millar Zalman Puterman - Maria Tendler 3 S= Kn 110 8/26
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Kicki Orre - Kent Hermansson 4D V-1 8 100 6/28
Rutger Persson - Claes Nilsson Milan Korac - Bengt Nilsson 5 Ö-1 E 50 4/30
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S-1 Kn -50 2/32
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 Ö= E -140 0/34

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
kn102
E107
K52
EKD2
#
ED93
Kkn9432
7
104
#
87654
6
10864
973
#
K
D85
EDkn93
kn865

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N12116510
S12118511
Ö12552
V12552
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N+2 8 660 31/3
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT S+2 4 660 31/3
Britt Lindberg - Åke Lindström Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT S+2 3 660 31/3
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Kicki Orre - Kent Hermansson 3NT N+2 8 660 31/3
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+1 6 630 22/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT N+1 4 630 22/12
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 3NT N+1 6 630 22/12
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunlis Åberg - Sven Persson 3NT N+1 6 630 22/12
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT N+1 4 630 22/12
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 S+1 E 620 16/18
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Monica Gilhorn - Mona Berge 3 S+2 K 150 11/23
Mona Andersson - Christian Frisk Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S+2 7 150 11/23
Bodil Mörnstad - Carin Millar Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N+2 6 150 11/23
Anitha Lindgren - Marian Krook Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S+2 E 150 11/23
Rutger Persson - Claes Nilsson Milan Korac - Bengt Nilsson 2 S+2 10 130 5/29
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S+1 9 130 5/29
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-1 3 50 1/33
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 V-1 E 50 1/33

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Nord giv
alla i zon
#
94
10952
986
D832
#
K862
K64
Kkn54
K5
#
Ekn7
ED83
E3
10964
#
D1053
kn7
D1072
Ekn7

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N33223
S33223
Ö1010111110
V1010111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö-1 2 100 34/0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT Ö= 2 -600 26/8
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö= 3 -600 26/8
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö= 5 -600 26/8
Zalman Puterman - Maria Tendler Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT Ö= 2 -600 26/8
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mona Andersson - Christian Frisk 3NT V= 9 -600 26/8
Anitha Lindgren - Marian Krook Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö= 2 -600 26/8
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3NT Ö= 7 -600 26/8
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+1 7 -630 11/23
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT Ö+1 3 -630 11/23
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 3NT Ö+1 3 -630 11/23
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT Ö+1 3 -630 11/23
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V+1 3 -630 11/23
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT Ö+1 2 -630 11/23
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö+1 7 -630 11/23
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 3NT Ö+1 3 -630 11/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö+2 3 -660 1/33
Gunlis Åberg - Sven Persson Kicki Orre - Kent Hermansson 3NT Ö+2 5 -660 1/33

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
ED
Kkn10864
Ekn
E104
#
kn102
ED9
D6
Kkn963
#
8765
732
K10732
5
#
K943
5
9854
D872

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N87879
S87979
Ö45454
V45464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1D V-3 10 500 34/0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT S+1 6 430 32/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1 N+2 5 140 26/8
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N= 5 140 26/8
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mona Andersson - Christian Frisk 2 N+1 5 140 26/8
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 5 140 26/8
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 3 N= 5 140 26/8
Gunlis Åberg - Sven Persson Kicki Orre - Kent Hermansson 2NT N= 2 120 20/14
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 1 N+1 5 110 16/18
Zalman Puterman - Maria Tendler Bo Månsson - Sonja Christensson 1 N+1 5 110 16/18
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bodil Mörnstad - Carin Millar 1 N+1 5 110 16/18
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N-1 5 -50 8/26
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N-1 5 -50 8/26
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Milan Korac - Bengt Nilsson 3 N-1 5 -50 8/26
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britt Lindberg - Åke Lindström 3 N-1 5 -50 8/26
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3 N-1 5 -50 8/26
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N-2 5 -100 1/33
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 4 N-2 5 -100 1/33

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
kn1062
Kkn9
Kkn6
842
#
D3
D632
D102
kn763
#
E98
108
E97543
E5
#
K754
E754
8
KD109

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N85897
S95996
Ö48446
V48446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N+1 E 170 34/0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+1 E 140 26/8
Milan Korac - Bengt Nilsson Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 2 N+1 E 140 26/8
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Louise Grandinsson - Marianne Öhman 3 N= E 140 26/8
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3 N= E 140 26/8
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N= 10 140 26/8
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 3 N= E 140 26/8
Mona Andersson - Christian Frisk Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 3 N= E 140 26/8
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N= 2 110 18/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-2 E 100 16/18
Sven Grahn - Wiveca Lindström Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT V-1 9 50 14/20
Monica Gilhorn - Mona Berge Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N-1 E -100 11/23
Anitha Lindgren - Marian Krook Kicki Orre - Kent Hermansson 3 N-1 E -100 11/23
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö= E -110 8/26
Bodil Mörnstad - Carin Millar Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2 Ö+2 10 -130 6/28
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Britt Lindberg - Åke Lindström 4 N-2 E -200 2/32
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 N-2 E -200 2/32
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Gunlis Åberg - Sven Persson 1NT N-2 5 -200 2/32

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
D97
K7
kn1062
9853
#
E10
kn98
EK954
Dkn6
#
864
E543
83
E1074
#
Kkn532
D1062
D7
K2

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N44576
S44576
Ö88857
V88857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 5 100 27/7
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT V-1 D 100 27/7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V-1 7 100 27/7
Mona Andersson - Christian Frisk Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 3 Ö-1 6 100 27/7
Bodil Mörnstad - Carin Millar Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3NT V-1 6 100 27/7
Bo Månsson - Sonja Christensson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 V-1 D 100 27/7
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT V-1 7 100 27/7
Anitha Lindgren - Marian Krook Kicki Orre - Kent Hermansson 3 V-1 D 100 27/7
Milan Korac - Bengt Nilsson Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 2 S-1 7 -50 18/16
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V= 6 -90 14/20
Monica Gilhorn - Mona Berge Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT V= D -90 14/20
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Gunlis Åberg - Sven Persson 1NT V= 2 -90 14/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2 S-2 K -100 10/24
Sven Grahn - Wiveca Lindström Zalman Puterman - Maria Tendler 2 V+1 9 -110 8/26
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Louise Grandinsson - Marianne Öhman 2NT V= 2 -120 5/29
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Britt Lindberg - Åke Lindström 2NT V= 2 -120 5/29
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 1NT V+2 6 -150 1/33
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT V+2 Kn -150 1/33

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
Ekn1098
D
D53
D752
#
D6
kn652
862
Kkn64
#
7432
9874
kn97
E3
#
K5
EK103
EK104
1098

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N101091011
S101091011
Ö20311
V20311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT S+4 2 520 33/1
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Gunlis Åberg - Sven Persson 3NT S+4 2 520 33/1
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S+3 6 490 26/8
Britt Lindberg - Åke Lindström Kicki Orre - Kent Hermansson 3NT S+3 Kn 490 26/8
Anitha Lindgren - Marian Krook Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 3NT S+3 8 490 26/8
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mona Andersson - Christian Frisk 3NT N+3 9 490 26/8
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT S+3 6 490 26/8
Milan Korac - Bengt Nilsson Monica Gilhorn - Mona Berge 5 S+1 D 480 20/14
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S+2 4 460 16/18
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+2 4 460 16/18
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3NT S+2 4 460 16/18
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT S+1 6 430 11/23
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S+1 4 430 11/23
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N= E 420 7/27
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= E 420 7/27
Zalman Puterman - Maria Tendler Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 S+5 6 260 4/30
Ulla Borgström - Monica Wester Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S= 9 130 1/33
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+2 6 130 1/33

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Öst giv
N-S i zon
#

Dkn10842
E10865
43
#
Dkn732
K96
D93
75
#
EK106
75
Kkn2
D1062
#
9854
E3
74
EKkn98

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N881145
S881145
Ö44286
V44286
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 4D N= E 790 34/0
Zalman Puterman - Maria Tendler Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N+1 E 650 32/2
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N= E 110 30/4
Ulla Borgström - Monica Wester Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-2 4 100 27/7
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V-2 D 100 27/7
Milan Korac - Bengt Nilsson Monica Gilhorn - Mona Berge 4 V-1 D 50 20/14
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö-1 2 50 20/14
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Gunlis Åberg - Sven Persson 4 V-1 D 50 20/14
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö-1 E 50 20/14
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 Ö-1 E 50 20/14
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 N-1 E -100 14/20
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V= E -110 11/23
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mona Andersson - Christian Frisk 2 V= D -110 11/23
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= 4 -140 7/27
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V= E -140 7/27
Britt Lindberg - Åke Lindström Kicki Orre - Kent Hermansson 4D N-1 E -200 3/31
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 N-2 E -200 3/31
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Rutger Persson - Claes Nilsson 5D S-4 2 -1100 0/34

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EK85
kn6
K974
kn32
#
D76
8543
E53
K85
#
kn
KD2
Dkn82
ED1094
#
109432
E1097
106
76

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N45696
S45696
Ö97647
V97647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 3 V-3 K 300 34/0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 V-2 E 200 32/2
Stig Unoson - Ulla Wästberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S= 8 110 28/6
Monica Gilhorn - Mona Berge Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S= 5 110 28/6
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Milan Korac - Bengt Nilsson 2 N= E 110 28/6
Ulla Borgström - Monica Wester Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-1 K 100 22/12
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö-1 7 100 22/12
Bo Månsson - Sonja Christensson Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT V-1 E 100 22/12
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 Ö= 10 -90 17/17
Sven Grahn - Wiveca Lindström Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö= E -90 17/17
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-2 Kn -100 14/20
Zalman Puterman - Maria Tendler Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3 Ö= 10 -110 9/25
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Mona Andersson - Christian Frisk 2 Ö+1 9 -110 9/25
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö= 6 -110 9/25
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunlis Åberg - Sven Persson 3 Ö= 10 -110 9/25
Kicki Orre - Kent Hermansson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2NT V= E -120 4/30
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+1 10 -130 1/33
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö+2 10 -130 1/33

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Väst giv
alla i zon
#
E97532
105
84
863
#
Dkn4
D98743
65
109
#
K1086
K2
EKkn92
E4
#

Ekn6
D1073
KDkn752

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N85446
S85446
Ö48996
V48986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3D S= 6 670 34/0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3D Ö-2 K 500 32/2
Ulla Borgström - Monica Wester Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö-3 K 300 30/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 Ö-2 K 200 27/7
Sven Grahn - Wiveca Lindström Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3D Ö-1 E 200 27/7
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S+2 3 150 24/10
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Milan Korac - Bengt Nilsson 3 S= 6 110 20/14
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S= 6 110 20/14
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S= 6 110 20/14
Zalman Puterman - Maria Tendler Henrik Swensson - Rogert Dalgart 5 V-1 8 100 13/21
Bodil Mörnstad - Carin Millar Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö-1 7 100 13/21
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Mona Andersson - Christian Frisk 3 Ö-1 E 100 13/21
Bo Månsson - Sonja Christensson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö-1 K 100 13/21
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunlis Åberg - Sven Persson 2 Ö= K -110 8/26
Monica Gilhorn - Mona Berge Rolf Bergström - Christer Löfgren 4D S-1 5 -200 5/29
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 S-2 6 -200 5/29
Kicki Orre - Kent Hermansson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 5D S-3 8 -800 1/33
Britt Lindberg - Åke Lindström Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 5D S-3 6 -800 1/33

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn854
EDkn106
EK96
#
D10
985
D87543
107
#
EK72
K432

Ekn965
#
963
7
kn102
KD8432

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N57677
S57577
Ö86765
V86766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT S= 5 600 34/0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-4 7 200 32/2
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 Ö-3 5 150 29/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö-3 7 150 29/5
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mona Andersson - Christian Frisk 2 N= 9 110 26/8
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö-2 7 100 20/14
Bodil Mörnstad - Carin Millar Gunlis Åberg - Sven Persson 2 Ö-2 7 100 20/14
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 2 Ö-2 7 100 20/14
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Zalman Puterman - Maria Tendler 3 Ö-2 7 100 20/14
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö-2 7 100 20/14
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö-1 7 50 13/21
Karin Andrée - Agneta Dunemark Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö-1 7 50 13/21
Lotta Lundberg - Björn Edvardsson Kicki Orre - Kent Hermansson 3 N-1 E -100 10/24
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT Ö= K -120 8/26
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 N-2 E -200 6/28
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Monica Gilhorn - Mona Berge 4 N-3 E -300 4/30
Milan Korac - Bengt Nilsson Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3 S-5 D -500 2/32
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D N-4 E -1100 0/34

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Kkn97
82
K1062
K82
#
E54
Dkn
D754
Dkn64
#
32
EK7643
kn98
107
#
D1086
1095
E3
E953

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76596
S76596
Ö57847
V57847
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N= E 420 34/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Monica Gilhorn - Mona Berge 3 V-2 2 200 31/3
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V-2 K 200 31/3
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 N+1 E 170 28/6
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= E 140 25/9
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Zalman Puterman - Maria Tendler 1 S+2 D 140 25/9
Karin Andrée - Agneta Dunemark Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S= D 110 22/12
Milan Korac - Bengt Nilsson Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 2 V-1 8 100 17/17
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V-1 6 100 17/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 V-1 K 100 17/17
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mona Andersson - Christian Frisk 2 Ö-1 E 100 17/17
Bodil Mörnstad - Carin Millar Gunlis Åberg - Sven Persson 3 N-1 E -50 11/23
Lotta Lundberg - Björn Edvardsson Kicki Orre - Kent Hermansson 3 S-1 D -50 11/23
Stig Unoson - Ulla Wästberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö= E -110 4/30
Rutger Persson - Claes Nilsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 Ö= E -110 4/30
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 Ö= E -110 4/30
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 1 Ö+1 E -110 4/30
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö= E -110 4/30

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Syd giv
alla i zon
#
10972
E
EDkn9743
kn
#
D86
Dkn54
82
E1096
#
kn
K10872
K65
D532
#
EK543
963
10
K874

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N4104114
S5104114
Ö83924
V83924
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+1 8 650 31/3
Jane Brändemar - Nina Nilsson Monica Gilhorn - Mona Berge 4 S+1 D 650 31/3
Kicki Orre - Kent Hermansson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S+1 8 650 31/3
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+1 8 650 31/3
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S= 8 620 24/10
Rutger Persson - Claes Nilsson Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 4 S= D 620 24/10
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S= E 620 24/10
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S+1 D 170 18/16
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunlis Åberg - Sven Persson 3 S+1 8 170 18/16
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+2 D 170 18/16
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mona Andersson - Christian Frisk 3 N+2 8 150 13/21
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Britt Lindberg - Åke Lindström 3 N+2 Kn 150 13/21
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N= 10 130 9/25
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 N+1 Kn 130 9/25
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 S-1 5 -100 5/29
Bo Månsson - Sonja Christensson Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 4 S-1 Kn -100 5/29
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Milan Korac - Bengt Nilsson 4 S-2 D -200 2/32
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 4 S-3 5 -300 0/34

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.24

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E1096
D8
Ekn85
EDkn
#
53
EK643
D762
K3
#
K874
kn97

1098642
#
Dkn2
1052
K10943
75

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N69688
S69688
Ö73654
V74754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT N+1 4 150 33/1
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N+1 7 150 33/1
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S= K 110 30/4
Jane Brändemar - Nina Nilsson Monica Gilhorn - Mona Berge 3 V-2 E 100 27/7
Louise Grandinsson - Marianne Öhman Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 2 V-2 D 100 27/7
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1 S= E 80 24/10
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Milan Korac - Bengt Nilsson 3 V-1 8 50 22/12
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S-1 K -50 16/18
Rutger Persson - Claes Nilsson Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 2 N-1 7 -50 16/18
Kicki Orre - Kent Hermansson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S-1 K -50 16/18
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Britt Lindberg - Åke Lindström 3 S-1 K -50 16/18
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S-1 2 -50 16/18
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N-2 Kn -100 9/25
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mona Andersson - Christian Frisk 5D S-1 E -100 9/25
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunlis Åberg - Sven Persson 2 V= E -110 6/28
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V+1 E -140 3/31
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 V+1 E -140 3/31
Bo Månsson - Sonja Christensson Lotta Lundberg - Björn Edvardsson 2 V+2 E -170 0/34