Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » måndag scratch 2017-01-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

måndag scratch 2017-01-23

Partävling, 22 bord, 43 par. Antal brickor: 24. Medel: 478.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Mats Holm - Anders Edstrand

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 21, Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel
14D Ö-1 100 12.0 30% 12 30.0%K108D97DKn62K82 53Kn108654EK7ED
23 S-1 -100 9.0 23% 21 26.5%E95K83987EKDKn KD10295421041053
Rond 2, som NS mot par 6, Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg
32 S+1 140 32.0 80% 53 44.3%D1082D10696K752 KKn9654KKnE54Kn10
43 V-1 100 38.0 95% 91 57.0%65K2E875Kn10985 DKn10310641096K63
Rond 3, som ÖV mot par 1, Margareta Levinsohn - Barbro Fahl
51NT N-2 200 34.0 85% 125 62.6%D532Kn64D109865 109EK107E72EDKn4
63NT V+1 630 38.0 95% 163 68.0%84E10872D2KKn73 EK54Kn9874ED94
Rond 4, som NS mot par 7, Helena Cewers - Helen Lundin
73 N= 110 22.0 55% 185 66.1%2Kn7D102K1097654 E109654E10853EKn
84 N-1 -50 26.0 65% 211 66.0%K3E86543D8E62 E8Kn9725Kn109874
Rond 5, som ÖV mot par 2, Bodil Wikström - Niusia Lichtman
93NT Ö-1 -100 8.0 20% 219 60.9%E87D82EDKn96D4 DKn2K107654K1087
103NT V+2 660 34.0 85% 253 63.3%ED72Kn1053Kn5KKn8 K4ED4E732D1097
Rond 6, som ÖV mot par 8, H.O. Thulin - Arne Hansson
112 V-1 -50 30.0 75% 283 64.4%KKn769542E7E42 532ED108963263
121NT S+1 -120 14.0 35% 297 61.9%75K8732K96E83 E863E65Kn410975
Rond 7, som ÖV mot par 3, Marianne Wästberg - Irma Romare
135 V= 650 25.0 63% 322 62.0%EKn3KD5ED3KKn95 D10865429375E3
142 V= 110 31.0 78% 353 63.1%K53D1043Kn3EK109 E102Kn765K754D6
Rond 8, som ÖV mot par 9, Lars Persson - Olov Hägerfors
153 S+1 -130 12.0 30% 365 60.9%9873542KD543D KKn105K106372E95
161 S+2 -140 28.0 70% 393 61.5%98632D5Kn1073Kn3 EKKn983D654D106
Rond 9, som ÖV mot par 4, Marianne Servin - Ulla Öberg
173 V= 110 31.0 78% 424 62.5%KKn1085D86743106 DE9KKn9865EKn85
184 V= 420 27.0 68% 451 62.8%DKnD9864437432 EK109732E1036E6
Rond 10, som NS mot par 10, Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen
193NT Ö+1 -630 14.0 35% 465 61.3%987D1085D65K83 Kn52K2K10747642
205D V-2 500 34.0 85% 499 62.5%Kn9853ED83ED64 842EDK10765295
Rond 11, som NS mot par 5, Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm
214 S= 620 38.0 95% 537 64.0%KD42E4EKn97E102 Kn1098510K849654
224 S= 420 29.0 73% 566 64.5%3E763D943E1042 ED10K1095EKn10Kn95
Rond 12, som ÖV mot par 11, Grete Derand - Susanne Ramel
236 S= -1430 9.0 23% 575 62.7%D97654107109843 Kn532Kn62D643E6
242 Ö+1 140 29.0 73% 604 63.1%Kn32E105ED3E983 1065D9862KKn544

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Nord giv
ingen i zon
K108
D97
Dkn62
K82

EK32
9843
109763
EDkn97642

105
kn54
53
kn108654
EK7
ED

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N589610
S5811410
Ö43272
V43272
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 5D N= 10 650 39.0/1.0
Bengt Brynell - Hasse Jiborn Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5D S= 10 650 39.0/1.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4D S= 9 590 36.0/4.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4D Ö-3 E 500 33.0/7.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 5D Ö-3 E 500 33.0/7.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 S= 10 450 29.0/11.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 S= 6 450 29.0/11.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 4D Ö-2 E 300 24.0/16.0
Grete Derand - Susanne Ramel Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4D Ö-2 E 300 24.0/16.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Mari Segerberg - Jan Öhman 4D Ö-2 E 300 24.0/16.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-4 E 200 20.0/20.0
Helena Cewers - Helen Lundin Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö-3 E 150 18.0/22.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 Ö-2 E 100 12.0/28.0
Mats Holm - Anders Edstrand Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 4D Ö-1 Kn 100 12.0/28.0
Carin Millar - Lisa Camp Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 Ö-2 E 100 12.0/28.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4 Ö-2 E 100 12.0/28.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Sonja Lindblom - Aina Joheimer 4 Ö-2 K 100 12.0/28.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö-1 E 50 4.0/36.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 Ö-1 K 50 4.0/36.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö-1 E 50 4.0/36.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5 N-1 9 -50 0.0/40.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman     - -/16.5

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Öst giv
N-S i zon
E95
K83
987
EKDkn
kn74
EDkn107
6
8762
863
6
EKDkn532
94
KD102
9542
104
1053

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N85785
S85785
Ö48645
V48645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Arne Hansson Bo Cnattingius - Ingela Roos 5D Ö-3 K 500 40.0/0.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 3 Ö-3 10 150 37.0/3.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2NT V-3 E 150 37.0/3.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N= 10 110 34.0/6.0
Bengt Brynell - Hasse Jiborn Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4D Ö-1 K 100 30.0/10.0
Carin Millar - Lisa Camp Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3 V-2 K 100 30.0/10.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Olle Persson - Stefan Eriksson 4 Ö-2 6 100 30.0/10.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö-1 E 50 21.0/19.0
Helena Cewers - Helen Lundin Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö-1 K 50 21.0/19.0
Grete Derand - Susanne Ramel Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-1 K 50 21.0/19.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3 Ö-1 Kn 50 21.0/19.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 Ö-1 10 50 21.0/19.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Sonja Lindblom - Aina Joheimer 3 V-1 K 50 21.0/19.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 Ö= 3 -90 14.0/26.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT N-1 E -100 9.0/31.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 3 N-1 6 -100 9.0/31.0
Mats Holm - Anders Edstrand Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 3 S-1 6 -100 9.0/31.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Mari Segerberg - Jan Öhman 3 S-1 6 -100 9.0/31.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S-2 6 -200 4.0/36.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S-3 6 -300 1.0/39.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S-3 6 -300 1.0/39.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman     - -/16.5

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Syd giv
Ö-V i zon
D1082
D106
96
K752
E
7542
KD72
9863
73
E983
kn1083
ED4
Kkn9654
Kkn
E54
kn10

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N54486
S54486
Ö79957
V79957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 S+1 7 170 40.0/0.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Grete Derand - Susanne Ramel 2 S+1 K 140 32.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 3 S= K 140 32.0/8.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Bengt Brynell - Hasse Jiborn 2 S+1 K 140 32.0/8.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 S= 7 140 32.0/8.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 3 S= E 140 32.0/8.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Marianne Wästberg - Irma Romare 3 S= K 140 32.0/8.0
Mats Holm - Anders Edstrand Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 K 140 32.0/8.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S= 2 110 24.0/16.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Hans Ryning - Gösta Wiik 4 S-1 2 -50 14.0/26.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S-1 K -50 14.0/26.0
Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S-1 K -50 14.0/26.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Mari Segerberg - Jan Öhman 3 S-1 7 -50 14.0/26.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S-1 2 -50 14.0/26.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S-1 K -50 14.0/26.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3 S-1 K -50 14.0/26.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 S-1 4 -50 14.0/26.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 S-1 K -50 14.0/26.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Helena Cewers - Helen Lundin 4 S-2 K -100 2.0/38.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Olle Persson - Stefan Eriksson 4 S-2 9 -100 2.0/38.0
Carin Millar - Lisa Camp Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 S-2 7 -100 2.0/38.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson     - -/21.5

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Väst giv
alla i zon
65
K2
E875
kn10985
K872
93
K43
ED74
E94
EDkn875
Dkn2
2
Dkn103
1064
1096
K63

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N42131
S42131
Ö810121012
V810121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 3 V-1 Kn 100 38.0/2.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT V-1 Kn 100 38.0/2.0
Mats Holm - Anders Edstrand Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V-1 Kn 100 38.0/2.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö+2 3 -170 34.0/6.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Marianne Wästberg - Irma Romare 3 Ö+2 D -200 32.0/8.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 2 Ö+4 3 -230 30.0/10.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Bengt Brynell - Hasse Jiborn 4 V= Kn -620 27.0/13.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 Ö= 10 -620 27.0/13.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Grete Derand - Susanne Ramel 4 Ö+1 9 -650 21.0/19.0
Carin Millar - Lisa Camp Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 Ö+1 3 -650 21.0/19.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö+1 D -650 21.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+1 10 -650 21.0/19.0
Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö+2 D -660 16.0/24.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö+2 D -680 10.0/30.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Helena Cewers - Helen Lundin 4 Ö+2 D -680 10.0/30.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Olle Persson - Stefan Eriksson 4 Ö+2 D -680 10.0/30.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö+2 D -680 10.0/30.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+2 4 -680 10.0/30.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 3NT V+3 5 -690 2.0/38.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Mari Segerberg - Jan Öhman 3NT V+3 5 -690 2.0/38.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3NT V+3 8 -690 2.0/38.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson     - -/21.5

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Nord giv
N-S i zon
EK8
D95
K1083
K72
109
EK107
E72
EDkn4
D532
kn64
D
109865
kn764
832
kn9654
3

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N48476
S48476
Ö95866
V95866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 1NTD N= 10 180 40.0/0.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Bo Cnattingius - Ingela Roos 1NT N+2 2 150 38.0/2.0
Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N+1 2 120 36.0/4.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 2 Ö-2 5 100 33.0/7.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Carin Millar - Lisa Camp 2 V-2 E 100 33.0/7.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT N= 10 90 29.0/11.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 1NT N= 2 90 29.0/11.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 4 V-1 8 50 26.0/14.0
Grete Derand - Susanne Ramel Helena Cewers - Helen Lundin 1NT N-1 6 -100 23.0/17.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 1NT N-1 5 -100 23.0/17.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö= 8 -110 16.0/24.0
Hans Ryning - Gösta Wiik H.O. Thulin - Arne Hansson 2 Ö+1 6 -110 16.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö+1 4 -110 16.0/24.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 Ö+1 8 -110 16.0/24.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunlis Åberg - Jane Girdo 2 Ö+1 4 -110 16.0/24.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 Ö+2 6 -130 10.0/30.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Mats Holm - Anders Edstrand 1NT N-2 10 -200 6.0/34.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2NT N-2 2 -200 6.0/34.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 1NT N-2 6 -200 6.0/34.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Bengt Brynell - Hasse Jiborn 1NTD N-4 6 -1100 1.0/39.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 1NTD N-4 10 -1100 1.0/39.0
Greger Jonsson - Marianne Falck     - 14.5/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn632
93
K103
1086
EK5
4
kn9874
ED94
84
E10872
D2
Kkn73
1097
KDkn65
E65
52

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N23564
S23564
Ö119868
V119868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-1 3 100 37.0/3.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 4 V-1 Kn 100 37.0/3.0
Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V-1 3 100 37.0/3.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 V-1 D 100 37.0/3.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 1NT V= 2 -90 31.0/9.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Bo Cnattingius - Ingela Roos 2 V= 9 -90 31.0/9.0
Grete Derand - Susanne Ramel Helena Cewers - Helen Lundin 2 S-2 E -100 28.0/12.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT V+1 2 -120 24.0/16.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunlis Åberg - Jane Girdo 2NT V= D -120 24.0/16.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Carin Millar - Lisa Camp 1NT V+1 2 -120 24.0/16.0
Hans Ryning - Gösta Wiik H.O. Thulin - Arne Hansson 3 V+1 9 -130 19.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 2 V+2 3 -130 19.0/21.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Bengt Brynell - Hasse Jiborn 2 V+3 9 -150 14.0/26.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3 Ö+2 K -150 14.0/26.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 V+2 3 -150 14.0/26.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö+3 Kn -170 10.0/30.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2NT V+2 3 -180 8.0/32.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2D S-2 E -300 6.0/34.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Mats Holm - Anders Edstrand 3NT V+1 2 -630 2.0/38.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT V+1 6 -630 2.0/38.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT V+1 D -630 2.0/38.0
Greger Jonsson - Marianne Falck     - 14.5/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Syd giv
alla i zon
2
kn7
D102
K1097654
87
K9532
EKkn64
2
KDkn3
D64
987
D83
E109654
E108
53
Ekn

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N105586
S105686
Ö27757
V27756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5D V-2 9 500 40.0/0.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Grete Derand - Susanne Ramel 4 V-4 2 400 37.0/3.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT Ö-4 4 400 37.0/3.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 3 V-3 2 300 31.0/9.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V-3 2 300 31.0/9.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V-3 2 300 31.0/9.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V-3 7 300 31.0/9.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Hans Ryning - Gösta Wiik 4 V-2 2 200 25.0/15.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 4 Ö-2 E 200 25.0/15.0
Mats Holm - Anders Edstrand Helena Cewers - Helen Lundin 3 N= 4 110 22.0/18.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 V-1 2 100 19.0/21.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT Ö-1 6 100 19.0/21.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bo Cnattingius - Ingela Roos 2 S-1 E -100 14.0/26.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S-1 E -100 14.0/26.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 N-1 K -100 14.0/26.0
Bengt Brynell - Hasse Jiborn Lars Persson - Olov Hägerfors 2NT Ö+1 6 -150 10.0/30.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 S-3 E -300 7.0/33.0
Carin Millar - Lisa Camp Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3 S-3 E -300 7.0/33.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5D N-2 4 -500 4.0/36.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Olle Persson - Stefan Eriksson 3D S-3 E -800 1.0/39.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Mari Segerberg - Jan Öhman 4D S-3 E -800 1.0/39.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski     - -/24.1

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Väst giv
ingen i zon
K3
E86543
D8
E62
D972

EK109763
53
kn10654
KD10
kn42
KD
E8
kn972
5
kn109874

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N93935
S93935
Ö410498
V410498
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 Ö-2 5 100 40.0/0.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Grete Derand - Susanne Ramel 4 Ö-1 5 50 33.0/7.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT Ö-1 4 50 33.0/7.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Mari Segerberg - Jan Öhman 6 V-1 E 50 33.0/7.0
Carin Millar - Lisa Camp Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4 Ö-1 2 50 33.0/7.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-1 7 50 33.0/7.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 5 V-1 E 50 33.0/7.0
Mats Holm - Anders Edstrand Helena Cewers - Helen Lundin 4 N-1 2 -50 26.0/14.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 4 N-2 Kn -100 22.0/18.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Hans Ryning - Gösta Wiik 4D N-1 K -100 22.0/18.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 5 N-2 Kn -100 22.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bo Cnattingius - Ingela Roos 3 V+1 E -130 17.0/23.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V+1 E -130 17.0/23.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V+1 E -150 14.0/26.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5D N-2 K -300 12.0/28.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 3NT Ö= 8 -400 9.0/31.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Elsa Olsson - Birgit Hartman 5 V= E -400 9.0/31.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund H.O. Thulin - Arne Hansson 4 Ö= Kn -420 5.0/35.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Olle Persson - Stefan Eriksson 4 Ö= 7 -420 5.0/35.0
Bengt Brynell - Hasse Jiborn Lars Persson - Olov Hägerfors 4 Ö+1 7 -450 2.0/38.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4D Ö= E -510 0.0/40.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski     - -/24.1

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Nord giv
Ö-V i zon
643
E93
873
kn652
Dkn2
K107654
K
1087
E87
D82
EDkn96
D4
K1095
kn
10542
EK93

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N84365
S84365
Ö581067
V581067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Irma Romare Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-2 6 200 39.0/1.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V-2 5 200 39.0/1.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Holm - Anders Edstrand 3NT Ö-1 E 100 32.0/8.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö-1 E 100 32.0/8.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 Ö-1 E 100 32.0/8.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö-1 E 100 32.0/8.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 Ö-1 E 100 32.0/8.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 1NT Ö= E -90 26.0/14.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Lars Persson - Olov Hägerfors 1NT Ö+1 E -120 24.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Hasse Jiborn 2 Ö+2 E -130 22.0/18.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+1 2 -140 20.0/20.0
Helena Cewers - Helen Lundin Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 3 Ö+1 E -170 16.0/24.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V+1 5 -170 16.0/24.0
Carin Millar - Lisa Camp Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 Ö+1 E -170 16.0/24.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 1NT Ö+3 5 -180 12.0/28.0
Grete Derand - Susanne Ramel H.O. Thulin - Arne Hansson 4 Ö= E -620 5.0/35.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö= E -620 5.0/35.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 Ö= E -620 5.0/35.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö= E -620 5.0/35.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö= E -620 5.0/35.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 Ö= E -620 5.0/35.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer     - 16.6/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Öst giv
alla i zon
kn108
6
KD106
E6532
K4
ED4
E732
D1097
ED72
kn1053
kn5
Kkn8
9653
K9872
984
4

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N45433
S45433
Ö988910
V988910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Cnattingius - Ingela Roos Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 6 Ö-4 4 400 40.0/0.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Lars Persson - Olov Hägerfors 5 Ö-2 4 200 37.0/3.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4 Ö-2 4 200 37.0/3.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö+1 4 -140 34.0/6.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT V= K -600 29.0/11.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT V= K -600 29.0/11.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT Ö= 8 -600 29.0/11.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Gunlis Åberg - Jane Girdo 3NT V= Kn -600 29.0/11.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V+1 3 -630 17.0/23.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Hasse Jiborn 3NT Ö+1 3 -630 17.0/23.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT V+1 Kn -630 17.0/23.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT Ö+1 3 -630 17.0/23.0
Grete Derand - Susanne Ramel H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT Ö+1 4 -630 17.0/23.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 3NT Ö+1 3 -630 17.0/23.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V+1 K -630 17.0/23.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT Ö+1 3 -630 17.0/23.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Holm - Anders Edstrand 3NT V+2 6 -660 6.0/34.0
Helena Cewers - Helen Lundin Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 3NT V+2 2 -660 6.0/34.0
Carin Millar - Lisa Camp Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT V+2 6 -660 6.0/34.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+3 7 -690 2.0/38.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NTD Ö= 7 -750 0.0/40.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer     - 16.6/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Syd giv
ingen i zon
E8
kn63
Dkn854
Dkn9
532
ED108
9632
63
Kkn76
9542
E7
E42
D1094
K7
K10
K10875

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N87577
S87577
Ö55765
V55765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 S= 10 130 36.0/4.0
Bengt Brynell - Hasse Jiborn Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 S= E 130 36.0/4.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+2 9 130 36.0/4.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 S+2 8 130 36.0/4.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4 S= E 130 36.0/4.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 2NT S= 2 120 29.0/11.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2NT N= E 120 29.0/11.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 10 110 24.0/16.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S= E 110 24.0/16.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S+1 E 110 24.0/16.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 Ö-2 K 100 18.0/22.0
Carin Millar - Lisa Camp Mari Segerberg - Jan Öhman 1NT Ö-2 5 100 18.0/22.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-2 5 100 18.0/22.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N= E 90 14.0/26.0
Helena Cewers - Helen Lundin Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö-1 K 50 10.0/30.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Mats Holm - Anders Edstrand 2 V-1 D 50 10.0/30.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö-1 10 50 10.0/30.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Grete Derand - Susanne Ramel 3 S-1 2 -50 6.0/34.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V= D -110 2.0/38.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Lars Persson - Olov Hägerfors 2 Ö= K -110 2.0/38.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Olle Persson - Stefan Eriksson 2 V= D -110 2.0/38.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman     - 14.4/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Väst giv
N-S i zon
KDkn10
Dkn109
D2
Dkn6
E863
E65
kn4
10975
75
K8732
K96
E83
942
4
E108753
K42

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N68687
S68687
Ö64655
V64655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bo Cnattingius - Ingela Roos 3NT N= 2 600 40.0/0.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT S+2 10 180 37.0/3.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT S+3 10 180 37.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT S+2 3 150 33.0/7.0
Helena Cewers - Helen Lundin Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT S+2 3 150 33.0/7.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT S+1 5 120 26.0/14.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Mats Holm - Anders Edstrand 1NT S+1 6 120 26.0/14.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Olle Persson - Stefan Eriksson 1NT S+1 3 120 26.0/14.0
Carin Millar - Lisa Camp Mari Segerberg - Jan Öhman 2NT N= 2 120 26.0/14.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2NT N= 7 120 26.0/14.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N= E 110 19.0/21.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 S= 6 110 19.0/21.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 2 Ö-2 9 100 15.0/25.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Grete Derand - Susanne Ramel 3 Ö-2 9 100 15.0/25.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1 N= 2 70 12.0/28.0
Bengt Brynell - Hasse Jiborn Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT S-1 10 -100 6.0/34.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 N-1 5 -100 6.0/34.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3NT N-1 2 -100 6.0/34.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 N-1 7 -100 6.0/34.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT N-1 2 -100 6.0/34.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Lars Persson - Olov Hägerfors 3NT S-3 7 -300 0.0/40.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman     - 14.4/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Nord giv
alla i zon
K97
kn74
109842
84
D1086542
93
75
E3
Ekn3
KD5
ED3
Kkn95

E10862
Kkn6
D10762

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N66723
S66722
Ö776129
V666118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Olle Persson - Stefan Eriksson 4 S= 10 620 40.0/0.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V-1 10 100 32.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6NT Ö-1 E 100 32.0/8.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bengt Brynell - Hasse Jiborn 4 V-1 8 100 32.0/8.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 4 Ö-1 6 100 32.0/8.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 V-1 8 100 32.0/8.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Helena Cewers - Helen Lundin 3NT Ö-1 6 100 32.0/8.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö-1 2 100 32.0/8.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V= 8 -620 21.0/19.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 Ö= 6 -620 21.0/19.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V= 8 -620 21.0/19.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4 V= 4 -620 21.0/19.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Mats Holm - Anders Edstrand 5 V= 8 -650 15.0/25.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 Ö+1 6 -650 15.0/25.0
Carin Millar - Lisa Camp Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+2 2 -660 12.0/28.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 4 Ö+2 6 -680 6.0/34.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Grete Derand - Susanne Ramel 4 Ö+2 6 -680 6.0/34.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V+2 E -680 6.0/34.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V+2 Kn -680 6.0/34.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 Ö+2 E -680 6.0/34.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 6 V= Kn -1430 0.0/40.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén     - 13.2/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Öst giv
ingen i zon
Dkn98

E1062
kn8753
E102
kn765
K754
D6
K53
D1043
kn3
EK109
764
EK982
D98
42

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N67565
S67565
Ö76878
V76878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4D Ö-3 4 500 39.0/1.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4D Ö-3 4 500 39.0/1.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-4 4 200 36.0/4.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö-3 4 150 34.0/6.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V-2 D 100 30.0/10.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 Ö-2 8 100 30.0/10.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gunlis Åberg - Jane Girdo 2D Ö-1 8 100 30.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-1 8 50 21.0/19.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Grete Derand - Susanne Ramel 3 Ö-1 4 50 21.0/19.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 Ö-1 4 50 21.0/19.0
Carin Millar - Lisa Camp Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 Ö-1 2 50 21.0/19.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Greger Jonsson - Marianne Falck 3 Ö-1 2 50 21.0/19.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 Ö-1 7 50 21.0/19.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bengt Brynell - Hasse Jiborn 1NT Ö= 2 -90 13.0/27.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Olle Persson - Stefan Eriksson 1NT V= 8 -90 13.0/27.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Mats Holm - Anders Edstrand 2 V= D -110 9.0/31.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Helena Cewers - Helen Lundin 2 Ö= 4 -110 9.0/31.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 1NT V+1 10 -120 6.0/34.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 1NT V+2 D -150 3.0/37.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2NT V+1 8 -150 3.0/37.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö+2 7 -170 0.0/40.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén     - 13.2/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Syd giv
N-S i zon
ED62
kn987
kn10
1076
Kkn105
K1063
72
E95
9873
542
KD543
D
4
ED
E986
Kkn8432

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N118879
S118879
Ö25563
V25563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Jane Girdo Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT N= 3 600 40.0/0.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2NT N+1 9 150 36.0/4.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson H.O. Thulin - Arne Hansson 3 Ö-3 4 150 36.0/4.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Mari Segerberg - Jan Öhman 2NT N+1 3 150 36.0/4.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Hans Ryning - Gösta Wiik 4 S= 7 130 28.0/12.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Mats Holm - Anders Edstrand 3 S+1 7 130 28.0/12.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Bengt Brynell - Hasse Jiborn 3 S+1 7 130 28.0/12.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 S= 2 130 28.0/12.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 S+2 5 130 28.0/12.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 3 S= K 110 18.0/22.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 S= 5 110 18.0/22.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 S= 7 110 18.0/22.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S+1 7 110 18.0/22.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S+1 7 110 18.0/22.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT S= 10 90 12.0/28.0
Carin Millar - Lisa Camp Olle Persson - Stefan Eriksson 2 Ö-1 4 50 10.0/30.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Grete Derand - Susanne Ramel 3 S-1 Kn -100 4.0/36.0
Helena Cewers - Helen Lundin Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 2NT N-1 4 -100 4.0/36.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 S-1 5 -100 4.0/36.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3NT S-1 5 -100 4.0/36.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Sonja Lindblom - Aina Joheimer 3NT N-1 9 -100 4.0/36.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson     - 15.5/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Väst giv
Ö-V i zon
K107
E1072
EK92
74
E
Kkn983
D654
D106
98632
D5
kn1073
kn3
Dkn54
64
8
EK9852

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1167109
S1157108
Ö26624
V26624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Millar - Lisa Camp Olle Persson - Stefan Eriksson 3NTD N= D 550 40.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N+2 2 460 37.0/3.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT N+2 3 460 37.0/3.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT N+1 5 430 33.0/7.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT N+1 D 430 33.0/7.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Grete Derand - Susanne Ramel 3NT N= Kn 400 27.0/13.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Mari Segerberg - Jan Öhman 3NT N= D 400 27.0/13.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3NT N= Kn 400 27.0/13.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Sonja Lindblom - Aina Joheimer 3NT N= D 400 27.0/13.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3D V-1 7 200 22.0/18.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT N+2 D 180 20.0/20.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 2 S+3 E 150 17.0/23.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S+2 E 150 17.0/23.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 S= 9 140 12.0/28.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Mats Holm - Anders Edstrand 1 S+2 7 140 12.0/28.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1 N+2 5 140 12.0/28.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT N-1 D -50 7.0/33.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S-1 6 -50 7.0/33.0
Helena Cewers - Helen Lundin Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 2 V= 4 -90 4.0/36.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Bengt Brynell - Hasse Jiborn 3NT N-2 7 -100 1.0/39.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson H.O. Thulin - Arne Hansson 2NT N-2 D -100 1.0/39.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson     - 15.5/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Nord giv
ingen i zon
972
K42
ED
KD932
D
E9
Kkn9865
Ekn85
Kkn1085
D86
743
106
E643
kn10753
102
74

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N64865
S64865
Ö68577
V78578
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S= D 420 40.0/0.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 V-4 K 200 38.0/2.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S= D 140 35.0/5.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Gunlis Åberg - Jane Girdo 3 S= D 140 35.0/5.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 S= 9 110 32.0/8.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-2 K 100 30.0/10.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Grete Derand - Susanne Ramel 4 V-1 K 50 24.0/16.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT V-1 2 50 24.0/16.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Olle Persson - Stefan Eriksson 2 V-1 K 50 24.0/16.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Mari Segerberg - Jan Öhman 4 V-1 2 50 24.0/16.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Sonja Lindblom - Aina Joheimer 3 V-1 2 50 24.0/16.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S-1 E -50 18.0/22.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 1 V= D -70 16.0/24.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3 S-2 D -100 14.0/26.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mats Holm - Anders Edstrand 3 V= K -110 9.0/31.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Cnattingius - Ingela Roos 3 V= 2 -110 9.0/31.0
Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel Lars Persson - Olov Hägerfors 3 V= 4 -110 9.0/31.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö= Kn -110 9.0/31.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT N-4 8 -200 3.0/37.0
Bengt Brynell - Hasse Jiborn Hans Ryning - Gösta Wiik 2NT N-4 10 -200 3.0/37.0
Helena Cewers - Helen Lundin Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 3NT S-5 5 -250 0.0/40.0
Carin Millar - Lisa Camp     - 17.4/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Öst giv
N-S i zon
54
kn72
D10952
1098
EK109732
E103
6
E6
Dkn
D9864
43
7432
86
K5
EKkn87
KDkn5

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N78224
S78224
Ö5510108
V5510108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Cewers - Helen Lundin Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 4 V-1 D 50 39.0/1.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 V-1 9 50 39.0/1.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 S-1 E -100 36.0/4.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 V= 9 -140 32.0/8.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V= 2 -140 32.0/8.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Sonja Lindblom - Aina Joheimer 3 V= 10 -140 32.0/8.0
Bengt Brynell - Hasse Jiborn Hans Ryning - Gösta Wiik 3 V+1 5 -170 26.0/14.0
Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel Lars Persson - Olov Hägerfors 3 V+1 5 -170 26.0/14.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3 V+1 2 -170 26.0/14.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 S-2 E -200 19.0/21.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 5 S-2 E -200 19.0/21.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Grete Derand - Susanne Ramel 4 S-2 E -200 19.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 V+2 5 -200 19.0/21.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mats Holm - Anders Edstrand 4 V= 4 -420 13.0/27.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Wästberg - Irma Romare 4 V= 5 -420 13.0/27.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V+1 5 -450 7.0/33.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V+1 D -450 7.0/33.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Olle Persson - Stefan Eriksson 4 V+1 2 -450 7.0/33.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Mari Segerberg - Jan Öhman 4 V+1 9 -450 7.0/33.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 V+3 2 -510 2.0/38.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Cnattingius - Ingela Roos 5D S-3 E -800 0.0/40.0
Carin Millar - Lisa Camp     - 17.4/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Syd giv
Ö-V i zon
987
D1085
D65
K83
ED63
kn96
kn983
Dkn
K104
E743
E2
E1095
kn52
K2
K1074
7642

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N33333
S33333
Ö101091010
V101091010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT Ö+1 4 -120 40.0/0.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö+1 7 -140 38.0/2.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Bo Cnattingius - Ingela Roos 1NT Ö+3 4 -180 33.0/7.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Wästberg - Irma Romare 2NT Ö+2 4 -180 33.0/7.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2NT Ö+2 7 -180 33.0/7.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1NT Ö+3 4 -180 33.0/7.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Grete Derand - Susanne Ramel 3NT Ö= 4 -600 26.0/14.0
Helena Cewers - Helen Lundin Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT Ö= 2 -600 26.0/14.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Sonja Lindblom - Aina Joheimer 3NT Ö= 7 -600 26.0/14.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4 V= 3 -620 22.0/18.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 3NT Ö+1 6 -630 14.0/26.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 4 -630 14.0/26.0
Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö+1 2 -630 14.0/26.0
Mats Holm - Anders Edstrand Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT Ö+1 7 -630 14.0/26.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT V+1 9 -630 14.0/26.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+1 4 -630 14.0/26.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Carin Millar - Lisa Camp 3NT Ö+1 4 -630 14.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bengt Brynell - Hasse Jiborn 3NT Ö+2 4 -660 4.0/36.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Olle Persson - Stefan Eriksson 3NT Ö+2 4 -660 4.0/36.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+2 4 -660 4.0/36.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3NT Ö+3 4 -690 0.0/40.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - -/16.7

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Väst giv
alla i zon
kn
9853
ED83
ED64
EK763
10
kn94
K1083
D1095
Kkn7642

kn72
842
ED
K107652
95

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N611548
S611548
Ö61793
V62793
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Jane Girdo Sonja Lindblom - Aina Joheimer 5 N= K 600 39.0/1.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 5 N= K 600 39.0/1.0
Mats Holm - Anders Edstrand Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5D V-2 Kn 500 34.0/6.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4D V-2 E 500 34.0/6.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NTD V-2 8 500 34.0/6.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4D V-1 E 200 30.0/10.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+2 10 150 28.0/12.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Wästberg - Irma Romare 1NT S+1 6 120 26.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bengt Brynell - Hasse Jiborn 4 V-1 E 100 21.0/19.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 4 V-1 9 100 21.0/19.0
Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V-1 Kn 100 21.0/19.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Olle Persson - Stefan Eriksson 2 Ö-1 5 100 21.0/19.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Carin Millar - Lisa Camp 5 S-1 E -100 16.0/24.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Grete Derand - Susanne Ramel 2 V= 9 -110 14.0/26.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Bo Cnattingius - Ingela Roos 3 V= 3 -140 10.0/30.0
Helena Cewers - Helen Lundin Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 V+1 4 -140 10.0/30.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+1 9 -140 10.0/30.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 2 V+2 E -170 5.0/35.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V+1 E -170 5.0/35.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5D S-2 E -500 2.0/38.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 V= D -620 0.0/40.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - -/16.7

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Nord giv
N-S i zon
KD42
E4
Ekn97
E102
E63
K532
32
KD73
7
Dkn9876
D1065
kn8
kn10985
10
K84
9654

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N78497
S78497
Ö65945
V65945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Grete Derand - Susanne Ramel 4 N= K 620 38.0/2.0
Mats Holm - Anders Edstrand Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 S= K 620 38.0/2.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N= 7 620 38.0/2.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 5D Ö-2 Kn 300 34.0/6.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT N+3 8 180 32.0/8.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N+1 D 170 30.0/10.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Bengt Brynell - Hasse Jiborn 3 N= Kn 140 27.0/13.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3 N= D 140 27.0/13.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1 N+3 7 130 24.0/16.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 4D Ö-1 Kn 100 21.0/19.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4D Ö-1 Kn 100 21.0/19.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1 N+1 7 90 18.0/22.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Carin Millar - Lisa Camp 4 V-1 K 50 16.0/24.0
Helena Cewers - Helen Lundin Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 N-1 D -100 10.0/30.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 3 N-1 D -100 10.0/30.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-1 D -100 10.0/30.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N-1 D -100 10.0/30.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Mari Segerberg - Jan Öhman 4 S-1 5 -100 10.0/30.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Jane Girdo 3 Ö= 10 -140 4.0/36.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Olle Persson - Stefan Eriksson 5 S-2 K -200 2.0/38.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2NT N-4 D -400 0.0/40.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson     - -/18.6

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Öst giv
Ö-V i zon
3
E763
D943
E1042
kn652
Dkn82
52
D86
K9874
4
K876
K73
ED10
K1095
Ekn10
kn95

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N111010710
S111010711
Ö23362
V23362
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Arne Hansson Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 3NT S+2 2 460 40.0/0.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Carin Millar - Lisa Camp 4 S+1 2 450 38.0/2.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S= 5 420 29.0/11.0
Helena Cewers - Helen Lundin Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 S= 5 420 29.0/11.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S= 6 420 29.0/11.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S= 2 420 29.0/11.0
Mats Holm - Anders Edstrand Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 S= 5 420 29.0/11.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S= 5 420 29.0/11.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4 S= 5 420 29.0/11.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 S= 3 420 29.0/11.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S+1 2 170 20.0/20.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel 3 S= 5 140 18.0/22.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Marianne Wästberg - Irma Romare 2NT S= D 120 16.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Ryning - Gösta Wiik 2 S= 5 110 14.0/26.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Bengt Brynell - Hasse Jiborn 4 S-1 5 -50 8.0/32.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S-1 5 -50 8.0/32.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Mari Segerberg - Jan Öhman 4 S-1 5 -50 8.0/32.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 S-1 5 -50 8.0/32.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S-1 5 -50 8.0/32.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Grete Derand - Susanne Ramel 4 S-2 5 -100 1.0/39.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Olle Persson - Stefan Eriksson 4 S-2 5 -100 1.0/39.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson     - -/18.6

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Syd giv
alla i zon
K84
109
EKkn9852
kn
kn532
kn62
D643
E6
D976
54
107
109843
E10
EKD873

KD752

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N101112812
S101112812
Ö31141
V31141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Olov Hägerfors Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 6NT N= 10 1440 39.0/1.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Carin Millar - Lisa Camp 6NT N= 10 1440 39.0/1.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 6 S= E 1430 31.0/9.0
Grete Derand - Susanne Ramel Mats Holm - Anders Edstrand 6 S= E 1430 31.0/9.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 6 S= E 1430 31.0/9.0
Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 6 S= E 1430 31.0/9.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Gunlis Åberg - Jane Girdo 6 S= E 1430 31.0/9.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Greger Jonsson - Marianne Falck 6 S= 6 1430 31.0/9.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+2 E 680 18.0/22.0
Helena Cewers - Helen Lundin Bengt Brynell - Hasse Jiborn 4 S+2 3 680 18.0/22.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 S+1 E 680 18.0/22.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4 S+2 E 680 18.0/22.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S+2 E 680 18.0/22.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S+2 E 680 18.0/22.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S+2 E 680 18.0/22.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 3NT S+2 3 660 9.0/31.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+2 10 660 9.0/31.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 S+1 3 650 6.0/34.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bo Cnattingius - Ingela Roos 6NT N-1 4 -100 3.0/37.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 6 S-1 3 -100 3.0/37.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 6D N-2 10 -500 0.0/40.0
Olle Persson - Stefan Eriksson     - 24.5/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.23

Väst giv
ingen i zon
K98
Kkn4
82
Kkn765
1065
D9862
Kkn54
4
kn32
E105
ED3
E983
ED74
73
10976
D102

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N95465
S95465
Ö48966
V48966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Irma Romare Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 3 V-2 6 100 38.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö-2 10 100 38.0/2.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NTD Ö-1 2 100 38.0/2.0
Sonja Lindblom - Aina Joheimer Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 1NT Ö-1 4 50 32.0/8.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 V-1 7 50 32.0/8.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 Ö-1 10 50 32.0/8.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 S-1 4 -50 28.0/12.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bo Cnattingius - Ingela Roos 1NT Ö= 7 -90 25.0/15.0
Björn Klefbohm - Hans Henrik Ramel Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT Ö= 4 -90 25.0/15.0
Helena Cewers - Helen Lundin Bengt Brynell - Hasse Jiborn 2 Ö= 10 -110 20.0/20.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V= 8 -110 20.0/20.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 Ö= 2 -110 20.0/20.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 2 Ö+1 2 -140 11.0/29.0
Grete Derand - Susanne Ramel Mats Holm - Anders Edstrand 2 Ö+1 10 -140 11.0/29.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö+1 7 -140 11.0/29.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Gunlis Åberg - Jane Girdo 3 V= K -140 11.0/29.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö+1 E -140 11.0/29.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Carin Millar - Lisa Camp 2 Ö+1 7 -140 11.0/29.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 2 Ö+2 10 -170 3.0/37.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Greger Jonsson - Marianne Falck 2 Ö+2 7 -170 3.0/37.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2D S-3 5 -500 0.0/40.0
Olle Persson - Stefan Eriksson     - 24.5/-