Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 11 jan scratch 2017-01-11 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 11 jan scratch 2017-01-11

Partävling, 22 bord, 44 par. Antal brickor: 24. Medel: 504.0.

Privatprotokoll för Hanna Lewandowski - Lars Becklén

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 39, Johan Dieden - Nils Lindblad
11NT V+2 150 10 24% 10 24.0%KD264332Kn10984 E109EK82DKn84E7
23 V+1 130 37 88% 47 56.0%7Kn69652EKKn632 D93K872EDKn748
Rond 2, som ÖV mot par 34, Margaretha Olsson - Göran Ekelund
34 S-2 100 33 79% 80 63.7%DKn843K47542DKn E2Kn7EKKn10610932
44 V+2 680 40 95% 120 71.5%10759653E73E103 EDKn93KnKD98K84
Rond 3, som ÖV mot par 40, Björn Klefbohm - Magnus Friberg
52NT V-4 -200 11 26% 131 62.4%873K1087ED42K10 Kn5D9K73Kn98765
64 V= 130 14 33% 145 57.5%E43KDDKn5Kn9873 76E4EK102ED654
Rond 4, som NS mot par 35, Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén
71NT S-2 -200 11 26% 156 53.0%K876EK75275Kn8 E1039KD9643974
83 Ö-2 100 31 74% 187 55.6%109862E9610983Kn E710742K52ED84
Rond 5, som ÖV mot par 48, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
93NT S= -400 4 10% 191 50.6%D982KD10687545 K74432K62D864
102 N-1 100 24 57% 215 51.2%K52K973D95272 E94Kn6EKn1084Kn98
Rond 6, som NS mot par 46, Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson
114 Ö= -420 12 29% 227 49.2%10KD962D8410432 KDKn76431062985
124 S+1 650 38 90% 265 52.6%Kn8754249710876 ED9EKD6K82KKn5
Rond 7, som ÖV mot par 36, Christer Östberg - Jan Walhagen
133 Ö+2 150 34 81% 299 54.8%D4Kn63EK765Kn75 K510Kn842ED10632
143 Ö-1 -50 34 81% 333 56.6%D7109542ED5282 K64873K94E764
Rond 8, som NS mot par 31, Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson
155 S= 600 7 17% 340 54.0%E954KD3K10986K K72E10EKn542D72
163NT N+4 520 40 95% 380 56.6%832E10EKD762E4 K5K654KD108532
Rond 9, som ÖV mot par 37, Sven Grahn - Wiveca Lindström
172 V+1 140 28 67% 408 57.2%K72D1054387264 EDKn10867D54KD3
181NT V= 90 23 55% 431 57.1%Kn10421094E76564 D96KKnKKn984EKn3
Rond 10, som NS mot par 32, Stig Unoson - Margareta Plym
194 S+1 450 32 76% 463 58.1%EK32E987493EK DKn10541054Kn9853
203D V-2 500 42 100% 505 60.1%E62D10921086432 Kn987E84ED10753
Rond 11, som ÖV mot par 38, Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman
213 Ö+1 130 42 100% 547 62.0%E103D109764E974 1053D754EKn53Kn5
224 V= 620 40 95% 587 63.5%K3EKD62E5E1082 107642Kn9877643
Rond 12, som ÖV mot par 33, Karin Andrée - Agneta Dunemark
234 V+2 680 33 79% 620 64.2%D97654D987KnD7 EKE65EK104E964
243NT N-1 50 39 93% 659 65.4%1065EKD7KKn104105 873858632K983

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Nord giv
ingen i zon
864
D9
E765
6532
E109
EK82
Dkn84
E7
KD2
643
32
kn10984
kn753
kn1075
K109
KD

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N34554
S35554
Ö98889
V98889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT Ö-3 5 150 42/0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Marianne Falck - Ann Christin Åxman 1 V+1 4 -110 39/3
Carin Millar - Bodil Mörnstad Christer Östberg - Jan Walhagen 2 V= 6 -110 39/3
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT V+1 5 -120 36/6
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V+2 6 -150 32/10
Johan Dieden - Nils Lindblad Hanna Lewandowski - Lars Becklén 1NT V+2 5 -150 32/10
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT Ö+1 3 -150 32/10
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT V+2 6 -180 24/18
Johan Erlandsson - Klas Bellander Gunilla Wallin - Mats Andersson 1NT V+3 3 -180 24/18
Karin Andrée - Agneta Dunemark Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT Ö+2 3 -180 24/18
Thomas Davy - Karen Nielsen Stig Unoson - Margareta Plym 1NT V+3 5 -180 24/18
Rutger Persson - Claes Nilsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1NT V+3 2 -180 24/18
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT V+4 D -210 18/24
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö= 5 -400 11/31
Kerstin Boberg - Helen Roos Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö= 8 -400 11/31
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 3NT Ö= 3 -400 11/31
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 3NT Ö= Kn -400 11/31
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT V= 8 -400 11/31
Jan Öhman - Gunnar Olsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT Ö= 3 -400 11/31
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT Ö+1 3 -430 2/40
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 9 -430 2/40
Sven Grahn - Wiveca Lindström Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 3NT Ö+1 9 -430 2/40

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Öst giv
N-S i zon
EKkn642
D543

D97
D93
K872
EDkn74
8
7
kn6
9652
EKkn632
1085
E109
K1083
1054

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N32694
S23795
Ö910646
V1010646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Stig Unoson - Margareta Plym 3NT V-6 E 300 42/0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Gunilla Wallin - Mats Andersson 2 N+1 E 140 38/4
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 N= E 140 38/4
Rutger Persson - Claes Nilsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 N+1 E 140 38/4
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4D V-1 K 100 34/8
Kerstin Boberg - Helen Roos Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 Ö-1 10 50 32/10
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 2 N-1 E -100 22/20
Björn Nilsén - Irene Nilsén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N-1 E -100 22/20
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N-1 E -100 22/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 N-1 E -100 22/20
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N-1 E -100 22/20
Karin Andrée - Agneta Dunemark Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N-1 E -100 22/20
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 E -100 22/20
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N-1 E -100 22/20
Carin Millar - Bodil Mörnstad Christer Östberg - Jan Walhagen 4 N-1 E -100 22/20
Jan Öhman - Gunnar Olsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V= K -110 12/30
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Marianne Falck - Ann Christin Åxman 4 V= E -130 5/37
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= E -130 5/37
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V+1 E -130 5/37
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 4 V= E -130 5/37
Sven Grahn - Wiveca Lindström Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 4 V= E -130 5/37
Johan Dieden - Nils Lindblad Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 V+1 E -130 5/37

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Syd giv
Ö-V i zon
K76
E106
D83
K754
E2
kn7
EKkn106
10932
Dkn843
K4
7542
Dkn
1095
D98532
9
E86

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N65856
S65856
Ö68485
V68485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Johan Erlandsson - Klas Bellander 3NT Ö-5 5 500 42/0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Marianne Falck - Ann Christin Åxman 2NT V-3 6 300 40/2
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 V-2 6 200 36/6
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 Ö-2 E 200 36/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-2 E 200 36/6
Göran Nyqvist - Louise Grandinsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S+1 E 170 32/10
Gunilla Wallin - Mats Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S= E 140 26/16
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S= E 140 26/16
Stig Unoson - Margareta Plym Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 3 S= E 140 26/16
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Bo Månsson - Sonja Christensson 3 S= E 140 26/16
Johan Dieden - Nils Lindblad Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+1 E 140 26/16
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 V-1 E 100 19/23
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-1 E 100 19/23
Britt Lindberg - Åke Lindström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S-1 E -50 15/27
Agneta Johansson - Lars Svensson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S-1 E -50 15/27
Jan Öhman - Gunnar Olsson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 V= 5 -90 12/30
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kerstin Boberg - Helen Roos 2NT N-2 3 -100 9/33
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 S-2 E -100 9/33
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 V+1 5 -110 5/37
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Davy - Karen Nielsen 2 V+1 4 -110 5/37
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 Ö= 9 -140 2/40
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 1NT V+2 4 -150 0/42

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Väst giv
alla i zon
K
ED104
kn105
Dkn972
EDkn93
kn
KD98
K84
1075
9653
E73
E103
8642
K872
642
65

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N42522
S42522
Ö8116119
V8117119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Marianne Falck - Ann Christin Åxman 2 V+1 E -140 39/3
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V+1 E -140 39/3
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Bo Månsson - Sonja Christensson 2 V+1 D -140 39/3
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= D -140 39/3
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 V+2 D -170 29/13
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kerstin Boberg - Helen Roos 2 V+2 9 -170 29/13
Agneta Johansson - Lars Svensson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V+1 Kn -170 29/13
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+2 D -170 29/13
Göran Nyqvist - Louise Grandinsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V+2 D -170 29/13
Jan Öhman - Gunnar Olsson Christer Östberg - Jan Walhagen 3 V+1 Kn -170 29/13
Gunilla Wallin - Mats Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V+2 E -200 20/22
Stig Unoson - Margareta Plym Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 2 V+3 D -200 20/22
Johan Dieden - Nils Lindblad Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S-2 E -200 20/22
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 S-3 K -300 16/26
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 V= Kn -620 12/30
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 V= E -620 12/30
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V= 9 -620 12/30
Britt Lindberg - Åke Lindström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V+1 Kn -650 6/36
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 4 V+1 E -650 6/36
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V+1 D -650 6/36
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 V+2 10 -680 2/40
Ulla Borgström - Monica Wester Johan Erlandsson - Klas Bellander 3D S-3 Kn -800 0/42

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Nord giv
N-S i zon
D
E432
kn109
ED432
kn5
D9
K73
kn98765
873
K1087
ED42
K10
EK109642
kn65
865

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N56799
S56799
Ö87534
V87534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT N+1 7 630 42/0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S= D 620 37/5
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= 3 620 37/5
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S= D 620 37/5
Birgitta Mörnstam - Peter Moricz Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S= 8 620 37/5
Johan Dieden - Nils Lindblad Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2 S+3 9 200 31/11
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2NT V-4 Kn 200 31/11
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 2 S+2 8 170 27/15
Carin Millar - Bodil Mörnstad Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S+1 7 170 27/15
Gunilla Wallin - Mats Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+1 9 140 20/22
Kerstin Boberg - Helen Roos Johan Erlandsson - Klas Bellander 2 S+1 3 140 20/22
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Falck - Ann Christin Åxman 2 S+1 3 140 20/22
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 S= 3 140 20/22
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Månsson - Sonja Christensson 2 S+1 8 140 20/22
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 2 S= 8 110 12/30
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 S= 8 110 12/30
Stig Unoson - Margareta Plym Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 2 S= D 110 12/30
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 Ö-2 E 100 7/35
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 V-2 D 100 7/35
Karin Andrée - Agneta Dunemark Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S-1 7 -100 3/39
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S-1 D -100 3/39
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S-2 9 -200 0/42

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Öst giv
Ö-V i zon
105
kn10963
943
K102
76
E4
EK102
ED654
E43
KD
Dkn5
kn9873
KDkn982
8752
876

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N22662
S22662
Ö11117611
V11107611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6NT Ö-4 K 400 42/0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT Ö-2 K 200 40/2
Kerstin Boberg - Helen Roos Johan Erlandsson - Klas Bellander 6 Ö-1 8 100 34/8
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 6 Ö-1 K 100 34/8
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 5 Ö-1 K 100 34/8
Stig Unoson - Margareta Plym Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 6 Ö-1 8 100 34/8
Johan Dieden - Nils Lindblad Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 5 Ö-1 K 100 34/8
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 V= 5 -130 28/14
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3 Ö+2 K -150 24/18
Birgitta Mörnstam - Peter Moricz Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V+2 K -150 24/18
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö+2 K -150 24/18
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 Ö= K -600 13/29
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 Ö= K -600 13/29
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 Ö= K -600 13/29
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 5 Ö= K -600 13/29
Karin Andrée - Agneta Dunemark Thomas Davy - Karen Nielsen 5 Ö= K -600 13/29
Carin Millar - Bodil Mörnstad Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 Ö= K -600 13/29
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 Ö= K -600 13/29
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Christer Östberg - Jan Walhagen 5 Ö= K -600 13/29
Gunilla Wallin - Mats Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 K -630 4/38
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+2 K -660 1/41
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+2 K -660 1/41

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Syd giv
alla i zon
K876
EK752
75
kn8
kn9
kn10
Ekn10
E106532
D542
D8643
82
KD
E103
9
KD9643
974

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N58675
S58675
Ö85768
V85768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Mats Andersson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2D S+1 Kn 380 42/0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 5 V-3 5 300 40/2
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-2 E 200 38/4
Christer Östberg - Jan Walhagen Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-1 7 100 34/8
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V-1 E 100 34/8
Göran Nyqvist - Louise Grandinsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V-1 5 100 34/8
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S= Kn 90 28/14
Johan Erlandsson - Klas Bellander Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 S= Kn 90 28/14
Thomas Davy - Karen Nielsen Johan Dieden - Nils Lindblad 2 S= Kn 90 28/14
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg Pass   24/18
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 2 N-1 K -100 21/21
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S-1 Kn -100 21/21
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2 Ö= K -110 18/24
Britt Lindberg - Åke Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT V= 7 -120 16/26
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2 N-2 E -200 11/31
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S-2 Kn -200 11/31
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 N-2 K -200 11/31
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1NT S-2 5 -200 11/31
Stig Unoson - Margareta Plym Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 N-3 D -300 5/37
Bo Månsson - Sonja Christensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N-3 K -300 5/37
Jan Öhman - Gunnar Olsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S-4 E -400 2/40
Kerstin Boberg - Helen Roos Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V= 8 -600 0/42

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Väst giv
ingen i zon
109862
E96
10983
kn
kn543
Kkn8
E7
10752
KD
D53
Dkn64
K963
E7
10742
K52
ED84

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N57765
S57765
Ö86668
V86668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-3 E 150 42/0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S+1 E 140 40/2
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT N+1 6 120 38/4
Stig Unoson - Margareta Plym Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 S= 5 110 36/6
Britt Lindberg - Åke Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö-2 E 100 31/11
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö-2 4 100 31/11
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 2 V-2 Kn 100 31/11
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-2 4 100 31/11
Kerstin Boberg - Helen Roos Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-1 10 50 22/20
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 V-1 E 50 22/20
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT Ö-1 2 50 22/20
Karin Andrée - Agneta Dunemark Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 2NT V-1 6 50 22/20
Göran Nyqvist - Louise Grandinsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1 V-1 Kn 50 22/20
Johan Erlandsson - Klas Bellander Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 N-1 D -50 16/26
Gunilla Wallin - Mats Andersson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö= 2 -90 11/31
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö= E -90 11/31
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1NT Ö= 4 -90 11/31
Thomas Davy - Karen Nielsen Johan Dieden - Nils Lindblad 1NT Ö= 2 -90 11/31
Christer Östberg - Jan Walhagen Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V+1 4 -120 5/37
Bo Månsson - Sonja Christensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö+1 2 -120 5/37
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S-3 E -150 1/41
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S-3 E -150 1/41

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn65
7
D93
kn10732
K74
432
K62
D864
D982
KD106
8754
5
103
Ekn985
Ekn10
EK9

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N108888
S108889
Ö35554
V35454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Mats Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S= 4 400 38/4
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N= K 400 38/4
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT S= 4 400 38/4
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S= 4 400 38/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT S= 6 400 38/4
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT N+2 6 180 31/11
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N+3 2 180 31/11
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S+2 4 150 28/14
Kerstin Boberg - Helen Roos Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S+1 4 120 23/19
Björn Nilsén - Irene Nilsén Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT S= 4 120 23/19
Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander Marianne Falck - Ann Christin Åxman 2NT N= 2 120 23/19
Karin Andrée - Agneta Dunemark Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 2NT N= 4 120 23/19
Britt Lindberg - Åke Lindström Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S-1 4 -50 13/29
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 S-1 4 -50 13/29
Stig Unoson - Margareta Plym Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT S-1 4 -50 13/29
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT S-1 4 -50 13/29
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S-1 4 -50 13/29
Birgitta Mörnstam - Peter Moricz Johan Dieden - Nils Lindblad 3 S-1 6 -50 13/29
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Johan Erlandsson - Klas Bellander 3NT S-2 6 -100 3/39
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT N-2 2 -100 3/39
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S-2 4 -100 3/39
Christer Östberg - Jan Walhagen Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S-2 6 -100 3/39

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Öst giv
alla i zon
Dkn106
1052
6
KD1054
E94
kn6
Ekn1084
kn98
K52
K973
D952
72
873
ED84
K73
E63

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N94786
S94786
Ö48556
V48556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Mats Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N+1 2 170 42/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S= E 140 40/2
Kerstin Boberg - Helen Roos Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S+1 8 120 35/7
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT S= Kn 120 35/7
Karin Andrée - Agneta Dunemark Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 2NT S= 8 120 35/7
Christer Östberg - Jan Walhagen Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT S= 8 120 35/7
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 S= E 110 28/14
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 N= 2 110 28/14
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S= E 110 28/14
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S= 8 90 24/18
Britt Lindberg - Åke Lindström Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S-1 4 -100 18/24
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Johan Erlandsson - Klas Bellander 1NT S-1 10 -100 18/24
Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander Marianne Falck - Ann Christin Åxman 4 S-1 E -100 18/24
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N-1 7 -100 18/24
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2 N-1 7 -100 18/24
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 V= 10 -110 9/33
Stig Unoson - Margareta Plym Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 V= 10 -110 9/33
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Thomas Davy - Karen Nielsen 3 V= K -110 9/33
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V+1 4 -110 9/33
Björn Nilsén - Irene Nilsén Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N-2 7 -200 3/39
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S-2 10 -200 3/39
Birgitta Mörnstam - Peter Moricz Johan Dieden - Nils Lindblad 3D V+1 10 -870 0/42

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Syd giv
ingen i zon
10
KD962
D84
10432
9852
E
Ekn9753
KD
E
kn87543
K10
Ekn76
KDkn7643
10
62
985

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N11351
S11351
Ö101210812
V101210812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö-1 10 50 40/2
Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 V-1 10 50 40/2
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 10 50 40/2
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S-2 E -100 36/6
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 V+1 10 -130 34/8
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S-3 E -150 32/10
Stig Unoson - Margareta Plym Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V+2 10 -170 29/13
Thomas Davy - Karen Nielsen Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V+2 10 -170 29/13
Britt Lindberg - Åke Lindström Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 S-4 K -200 23/19
Gunilla Wallin - Mats Andersson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S-4 E -200 23/19
Johan Erlandsson - Klas Bellander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-4 K -200 23/19
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bo Månsson - Sonja Christensson 3 S-4 E -200 23/19
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 3 S-5 E -250 18/24
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö= 6 -420 12/30
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 Ö= K -420 12/30
Göran Nyqvist - Louise Grandinsson Johan Dieden - Nils Lindblad 5 V+1 10 -420 12/30
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö= K -420 12/30
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö= K -420 12/30
Karin Andrée - Agneta Dunemark Carin Millar - Bodil Mörnstad 4D Ö= K -590 6/36
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3D S-4 E -800 3/39
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3D S-4 E -800 3/39
Kerstin Boberg - Helen Roos Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4D S-5 E -1100 0/42

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Väst giv
N-S i zon
kn87542
4
97
10876
1063
kn1095
E105
D42
K
8732
Dkn643
E93
ED9
EKD6
K82
Kkn5

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N856107
S956109
Ö37724
V37724
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S+2 Kn 660 42/0
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Lars G Svensson - Ulla Wästberg 5 N= 7 650 38/4
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 Kn 650 38/4
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+1 E 650 38/4
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 3NT S+1 Kn 630 34/8
Gunilla Wallin - Mats Andersson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S= Kn 620 28/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 N= D 620 28/14
Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= E 620 28/14
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 S= Kn 620 28/14
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Christer Östberg - Jan Walhagen 4 N= D 620 28/14
Kerstin Boberg - Helen Roos Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N+2 3 200 20/22
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S+2 Kn 200 20/22
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S+2 5 200 20/22
Thomas Davy - Karen Nielsen Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 N+1 3 170 16/26
Britt Lindberg - Åke Lindström Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2NT S+1 Kn 150 14/28
Johan Erlandsson - Klas Bellander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 E -100 10/32
Karin Andrée - Agneta Dunemark Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 N-1 D -100 10/32
Göran Nyqvist - Louise Grandinsson Johan Dieden - Nils Lindblad 4 N-1 Kn -100 10/32
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT N-2 4 -200 4/38
Stig Unoson - Margareta Plym Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N-2 3 -200 4/38
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT S-2 E -200 4/38
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT S-3 Kn -300 0/42

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Nord giv
alla i zon
109632
ED542
D
94
K5
10
kn842
ED10632
D4
kn63
EK765
kn75
Ekn87
K987
1093
K8

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N11992
S11992
Ö1111447
V1111447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Thomas Davy - Karen Nielsen 5 Ö-3 8 300 42/0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 Kn 140 35/7
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S+1 E 140 35/7
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 3 N= E 140 35/7
Johan Dieden - Nils Lindblad Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 N= Kn 140 35/7
Birgitta Mörnstam - Peter Moricz Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 N= E 140 35/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N= E 140 35/7
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Pass   25/17
Ulla Borgström - Monica Wester Agneta Johansson - Lars Svensson Pass   25/17
Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander Britt Lindberg - Åke Lindström Pass   25/17
Bo Månsson - Sonja Christensson Sven Grahn - Wiveca Lindström Pass   25/17
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 Ö= 8 -90 20/22
Kerstin Boberg - Helen Roos Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö+1 8 -110 18/24
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3 Ö+1 9 -130 15/27
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 V+1 E -130 15/27
Gunilla Wallin - Mats Andersson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V+2 D -150 8/34
Stig Unoson - Margareta Plym Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V+3 D -150 8/34
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V+1 E -150 8/34
Christer Östberg - Jan Walhagen Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 Ö+2 8 -150 8/34
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V+2 E -150 8/34
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Johan Erlandsson - Klas Bellander 3 Ö+3 8 -170 2/40
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5 V+1 D -620 0/42

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Öst giv
ingen i zon
8532
EKkn6
63
Dkn10
K64
873
K94
E764
D7
109542
ED52
82
Ekn109
D
kn1087
K953

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N86698
S86698
Ö56745
V56745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 2NT S+2 4 180 42/0
Gunilla Wallin - Mats Andersson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S+1 7 140 33/9
Kerstin Boberg - Helen Roos Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1 S+2 4 140 33/9
Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander Britt Lindberg - Åke Lindström 1 S+2 8 140 33/9
Stig Unoson - Margareta Plym Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 4 140 33/9
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan Öhman - Gunnar Olsson 1 S+2 8 140 33/9
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Thomas Davy - Karen Nielsen 3 S= 4 140 33/9
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1 S+2 E 140 33/9
Bo Månsson - Sonja Christensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1 S+2 E 140 33/9
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 S+1 8 110 19/23
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1 S+1 6 110 19/23
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S= 4 110 19/23
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 S+1 4 110 19/23
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Björn Nilsén - Irene Nilsén 1 S+1 4 110 19/23
Birgitta Mörnstam - Peter Moricz Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1 S+1 6 110 19/23
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1 S= 4 80 12/30
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Johan Erlandsson - Klas Bellander 3 V-1 D 50 8/34
Ulla Borgström - Monica Wester Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö-1 3 50 8/34
Christer Östberg - Jan Walhagen Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 Ö-1 D 50 8/34
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Göran Nyqvist - Louise Grandinsson Pass   3/39
Johan Dieden - Nils Lindblad Carin Millar - Bodil Mörnstad Pass   3/39
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S-2 3 -100 0/42

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Syd giv
N-S i zon
E954
KD3
K10986
K
863
kn98742

E643
Dkn10
65
D73
kn10985
K72
E10
Ekn542
D72

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N71271011
S71271111
Ö61622
V61622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N+3 8 690 41/1
Johan Dieden - Nils Lindblad Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT S+3 9 690 41/1
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+2 6 680 38/4
Kerstin Boberg - Helen Roos Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S+2 7 660 33/9
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+2 2 660 33/9
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 3NT S+2 4 660 33/9
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 3NT S+2 7 660 33/9
Christer Östberg - Jan Walhagen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 Kn 650 28/14
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S+1 7 630 24/18
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT S+1 7 630 24/18
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT S+1 7 630 24/18
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5 S+1 4 620 15/27
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johan Erlandsson - Klas Bellander 5 S+1 E 620 15/27
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Britt Lindberg - Åke Lindström 5 S+1 8 620 15/27
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Gunilla Wallin - Mats Andersson 5 S+1 8 620 15/27
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 S+1 8 620 15/27
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 S+1 2 620 15/27
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 5 S= 8 600 7/35
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 S= E 600 7/35
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+2 8 150 4/38
Björn Nilsén - Irene Nilsén Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 5 S-1 8 -100 1/41
Bo Månsson - Sonja Christensson Stig Unoson - Margareta Plym 4 N-1 Kn -100 1/41

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Väst giv
Ö-V i zon
832
E10
EKD762
E4
Dkn94
Dkn92
kn1093
kn
E1076
873
854
976
K5
K654

KD108532

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N121010812
S121010812
Ö02350
V02350
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Dieden - Nils Lindblad Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT N+4 6 520 40/2
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 3NT S+4 D 520 40/2
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N+4 6 520 40/2
Kerstin Boberg - Helen Roos Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+3 8 490 30/12
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S+3 D 490 30/12
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N+3 E 490 30/12
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+3 4 490 30/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+3 2 490 30/12
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT N+3 8 490 30/12
Bo Månsson - Sonja Christensson Stig Unoson - Margareta Plym 3NT S+3 4 490 30/12
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 5 S+2 Kn 440 21/21
Björn Nilsén - Irene Nilsén Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 5 S+2 9 440 21/21
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 S+1 D 420 18/24
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT N= 6 400 15/27
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N= 6 400 15/27
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Britt Lindberg - Åke Lindström 3 S+3 D 170 11/31
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Gunilla Wallin - Mats Andersson 3 S+3 D 170 11/31
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johan Erlandsson - Klas Bellander 4 N+1 3 150 7/35
Christer Östberg - Jan Walhagen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N+2 E 150 7/35
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-1 E -50 4/38
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 5 N-2 6 -100 1/41
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Thomas Davy - Karen Nielsen 5 N-2 4 -100 1/41

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Nord giv
ingen i zon
954
K982
1063
1052
EDkn1086
7
D54
KD3
K72
D10543
872
64
3
Ekn6
EKkn9
Ekn987

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N98746
S98846
Ö45597
V45597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= 7 130 42/0
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 V-2 10 100 39/3
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4D V-1 3 100 39/3
Björn Nilsén - Irene Nilsén Marianne Falck - Ann Christin Åxman 4 V-1 2 50 34/8
Agneta Johansson - Lars Svensson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 V-1 10 50 34/8
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Johan Dieden - Nils Lindblad 4 V-1 10 50 34/8
Ulla Borgström - Monica Wester Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 N-1 2 -50 29/13
Jane Brändemar - Nina Nilsson Kerstin Boberg - Helen Roos 4 S-1 7 -50 29/13
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 V= 2 -110 25/17
Rutger Persson - Claes Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V= 2 -110 25/17
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V= 10 -140 14/28
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 V+2 2 -140 14/28
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V= 2 -140 14/28
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Britt Lindberg - Åke Lindström 3 V= 10 -140 14/28
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 V= 10 -140 14/28
Sven Grahn - Wiveca Lindström Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2 V+1 3 -140 14/28
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bo Månsson - Sonja Christensson 3 V= 3 -140 14/28
Thomas Davy - Karen Nielsen Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 3 V= 3 -140 14/28
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Margareta Plym 3 V= 10 -140 14/28
Johan Erlandsson - Klas Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-4 K -200 4/38
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 5D S-2 E -300 2/40
Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander Gunilla Wallin - Mats Andersson 3D V= 2 -530 0/42

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Öst giv
N-S i zon
E87
D82
D32
KD108
D96
Kkn
Kkn984
Ekn3
kn1042
1094
E765
64
K53
E7653
10
9752

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N94856
S94856
Ö39487
V49487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V-2 K 100 41/1
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Margareta Plym 3 V-2 D 100 41/1
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT V-1 8 50 32/10
Björn Nilsén - Irene Nilsén Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3NT V-1 K 50 32/10
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V-1 E 50 32/10
Johan Erlandsson - Klas Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V-1 2 50 32/10
Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander Gunilla Wallin - Mats Andersson 1NT V-1 8 50 32/10
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jan Öhman - Gunnar Olsson 1NT V-1 K 50 32/10
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 V-1 2 50 32/10
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT V= K -90 19/23
Jane Brändemar - Nina Nilsson Kerstin Boberg - Helen Roos 1NT V= 8 -90 19/23
Agneta Johansson - Lars Svensson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 1NT V= 8 -90 19/23
Sven Grahn - Wiveca Lindström Hanna Lewandowski - Lars Becklén 1NT V= 8 -90 19/23
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 V= K -90 19/23
Rutger Persson - Claes Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 1NT V= 8 -90 19/23
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Johan Dieden - Nils Lindblad 2 V+1 E -110 12/30
Ulla Borgström - Monica Wester Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1NT V+1 7 -120 6/36
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Britt Lindberg - Åke Lindström 1NT V+1 8 -120 6/36
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 1NT V+1 8 -120 6/36
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bo Månsson - Sonja Christensson 1NT V+1 K -120 6/36
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT V+1 8 -120 6/36
Thomas Davy - Karen Nielsen Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 1NT V+2 8 -150 0/42

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Syd giv
Ö-V i zon
EK32
E9874
93
EK
76
KDkn3
KDkn7
642
98
652
E10862
D107
Dkn1054
10
54
kn9853

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1058118
S1058118
Ö35505
V35505
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N+2 5 480 41/1
Jan Öhman - Gunnar Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S+2 K 480 41/1
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Johan Erlandsson - Klas Bellander 4 S+1 K 450 32/10
Ulla Borgström - Monica Wester Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 4 S+1 K 450 32/10
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S+1 K 450 32/10
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+1 7 450 32/10
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 S+1 K 450 32/10
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+1 E 450 32/10
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Stig Unoson - Margareta Plym 4 S+1 Kn 450 32/10
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Gunilla Wallin - Mats Andersson 4 N= E 420 24/18
Sven Grahn - Wiveca Lindström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S+3 3 230 21/21
Birgitta Mörnstam - Peter Moricz Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 2 N+4 E 230 21/21
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V-2 E 200 12/30
Björn Nilsén - Irene Nilsén Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 N+3 6 200 12/30
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Kerstin Boberg - Helen Roos 2 N+3 E 200 12/30
Agneta Johansson - Lars Svensson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 S+2 K 200 12/30
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+3 E 200 12/30
Johan Dieden - Nils Lindblad Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S+2 K 200 12/30
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S+2 K 200 12/30
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 S= K 140 4/38
Christer Östberg - Jan Walhagen Thomas Davy - Karen Nielsen 1 N+1 5 110 2/40
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 N= 2 80 0/42

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Väst giv
alla i zon
E62
D1092
108643
2
K543
K7
Kkn97
Kkn8
D10
kn653
ED52
964
kn987
E84

ED10753

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N85885
S75885
Ö58558
V58558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Stig Unoson - Margareta Plym 3D V-2 2 500 42/0
Ulla Borgström - Monica Wester Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 3NT V-3 2 300 40/2
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 Ö-2 E 200 37/5
Christer Östberg - Jan Walhagen Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT V-2 9 200 37/5
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-1 2 100 32/10
Johan Dieden - Nils Lindblad Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 3 100 32/10
Jan Öhman - Gunnar Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V-1 2 100 32/10
Agneta Johansson - Lars Svensson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 V= 2 -90 26/16
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 V= 2 -90 26/16
Sven Grahn - Wiveca Lindström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT Ö= 3 -90 26/16
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S-1 9 -100 22/20
Birgitta Mörnstam - Peter Moricz Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 3 V= 2 -110 19/23
Bo Månsson - Sonja Christensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 Ö+1 E -110 19/23
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT V= 2 -120 14/28
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT V= 2 -120 14/28
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Gunilla Wallin - Mats Andersson 2NT V= 2 -120 14/28
Björn Nilsén - Irene Nilsén Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT V+1 3 -150 10/32
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S-2 7 -200 4/38
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Johan Erlandsson - Klas Bellander 3D S-1 K -200 4/38
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Kerstin Boberg - Helen Roos 2 N-2 E -200 4/38
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N-2 E -200 4/38
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S-2 7 -200 4/38

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Nord giv
N-S i zon
K8764
E
K2
K10632
1053
D754
Ekn53
kn5
E
103
D109764
E974
Dkn92
Kkn9862
8
D8

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N948106
S948106
Ö49436
V49536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N+1 4 650 39/3
Jane Brändemar - Nina Nilsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 N+1 E 650 39/3
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N+1 10 650 39/3
Rutger Persson - Claes Nilsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N+1 10 650 39/3
Gunilla Wallin - Mats Andersson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N= 7 620 27/15
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N= 6 620 27/15
Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander Kerstin Boberg - Helen Roos 4 N= 10 620 27/15
Christer Östberg - Jan Walhagen Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 4 N= 6 620 27/15
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 N= 7 620 27/15
Johan Dieden - Nils Lindblad Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N= 3 620 27/15
Göran Nyqvist - Louise Grandinsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 N= 10 620 27/15
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 N= 7 620 27/15
Britt Lindberg - Åke Lindström Johan Erlandsson - Klas Bellander 5D Ö-2 2 300 15/27
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5D Ö-2 2 300 15/27
Stig Unoson - Margareta Plym Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5D Ö-2 D 300 15/27
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Karin Andrée - Agneta Dunemark 5D Ö-2 D 300 15/27
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N+1 7 170 10/32
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N= 10 140 8/34
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Falck - Ann Christin Åxman 5 Ö-2 D 100 5/37
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5 Ö-2 D 100 5/37
Björn Nilsén - Irene Nilsén Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N-1 6 -100 2/40
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 Ö+1 D -130 0/42

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Öst giv
Ö-V i zon
EDkn9
4
Kkn964
KDkn
107642
kn987

7643
K3
EKD62
E5
E1082
85
1053
D108732
95

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N39355
S39355
Ö1031087
V1031087
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö-3 5 300 42/0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4D Ö-1 8 200 40/2
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N= E 130 35/7
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N= E 130 35/7
Stig Unoson - Margareta Plym Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= 7 130 35/7
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 N= E 130 35/7
Jane Brändemar - Nina Nilsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö-1 9 100 30/12
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Falck - Ann Christin Åxman 5 N-1 E -50 27/15
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Ingrid Wallin - Hans Dorthé 5 S-1 Kn -50 27/15
Gunilla Wallin - Mats Andersson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S-2 Kn -100 20/22
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5D N-1 E -100 20/22
Johan Dieden - Nils Lindblad Bo Månsson - Sonja Christensson 5D S-1 Kn -100 20/22
Göran Nyqvist - Louise Grandinsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 5D N-1 E -100 20/22
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Karin Andrée - Agneta Dunemark 5D S-1 9 -100 20/22
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+1 8 -170 12/30
Christer Östberg - Jan Walhagen Birgitta Mörnstam - Peter Moricz 3 Ö+1 8 -170 12/30
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 V+1 K -170 12/30
Björn Nilsén - Irene Nilsén Rolf Bergström - Christer Löfgren 5D N-2 E -300 7/35
Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander Kerstin Boberg - Helen Roos 5D S-2 Kn -300 7/35
Britt Lindberg - Åke Lindström Johan Erlandsson - Klas Bellander 4 Ö= 8 -620 2/40
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= 9 -620 2/40
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 V= K -620 2/40

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Syd giv
alla i zon
kn2
K43
98532
K53
EK
E65
EK104
E964
D97654
D987
kn
D7
1083
kn102
D76
kn1082

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N33111
S34111
Ö109121211
V109121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Boberg - Helen Roos Marianne Falck - Ann Christin Åxman 5 V-3 Kn 300 42/0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT V-2 5 200 40/2
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 6NT V-1 Kn 100 38/4
Gunilla Wallin - Mats Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö+3 3 -230 36/6
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V= 3 -600 33/9
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V= 3 -600 33/9
Christer Östberg - Jan Walhagen Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 4 Ö= 8 -620 30/12
Birgitta Mörnstam - Peter Moricz Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V+1 3 -630 28/14
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 3 -650 21/21
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö+1 Kn -650 21/21
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 4 V+1 3 -650 21/21
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V+1 3 -650 21/21
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö+1 Kn -650 21/21
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 V+1 3 -650 21/21
Bo Månsson - Sonja Christensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT V+2 3 -660 14/28
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö+2 Kn -680 9/33
Stig Unoson - Margareta Plym Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 Ö+2 Kn -680 9/33
Karin Andrée - Agneta Dunemark Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 V+2 Kn -680 9/33
Johan Dieden - Nils Lindblad Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+2 Kn -680 9/33
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+3 3 -690 4/38
Björn Nilsén - Irene Nilsén Johan Erlandsson - Klas Bellander 6 V= 5 -1430 1/41
Carin Millar - Bodil Mörnstad Jan Öhman - Gunnar Olsson 6 Ö= Kn -1430 1/41

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.11

Väst giv
ingen i zon
EDkn
1093
75
Ekn642
873
85
8632
K983
1065
EKD7
Kkn104
105
K942
kn642
ED9
D7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N87998
S87998
Ö45325
V45335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Dieden - Nils Lindblad Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1D Ö-4 D 800 42/0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+1 E 430 40/2
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N= E 420 38/4
Gunilla Wallin - Mats Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N= E 400 36/6
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Judit Derzsi-Jalgard - Christina Leander 2NT N+2 E 180 33/9
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT N+2 E 180 33/9
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+2 8 170 29/13
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Yvonne Tolf - Ulla Öberg 1 S+3 3 170 29/13
Kerstin Boberg - Helen Roos Marianne Falck - Ann Christin Åxman 2NT N+1 E 150 22/20
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT S+1 8 150 22/20
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT N+1 5 150 22/20
Stig Unoson - Margareta Plym Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1NT S+2 3 150 22/20
Birgitta Mörnstam - Peter Moricz Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2NT N+1 E 150 22/20
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 S= 8 140 16/26
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Britt Lindberg - Åke Lindström 2NT N= K 120 13/29
Carin Millar - Bodil Mörnstad Jan Öhman - Gunnar Olsson 2NT S= 2 120 13/29
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S= 3 110 10/32
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 1 Ö-1 D 50 8/34
Björn Nilsén - Irene Nilsén Johan Erlandsson - Klas Bellander 2 S-1 8 -50 3/39
Karin Andrée - Agneta Dunemark Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT N-1 E -50 3/39
Christer Östberg - Jan Walhagen Göran Nyqvist - Louise Grandinsson 4 S-1 2 -50 3/39
Bo Månsson - Sonja Christensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N-1 E -50 3/39