Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Falu BK » Våravslutning 2017-05-28 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Våravslutning 2017-05-28

Partävling, 7 bord, 13 par. Antal brickor: 18. Medel: 90.2.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Gerd Johansson - Birgitta Bodén

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 4, Ingrid Engström - Monica Kilström
12 S= 110 8.0 80% 8 80.0%DKn75109742K1085 Kn1094ED983E5E2
22 S-2 -200 0.0 0% 8 40.0%K72D109E64E432 1064Kn76K985D75
Rond 2, som NS mot par 5, Lisbet Mattsson - Annelie Ström
35 V= -600 10.0 100% 18 60.0%KD2D632Kn107383 Kn108310987K54Kn5
41NT N-2 -200 1.0 10% 19 47.5%E86D6EK103E985 K32972842D764
Rond 3, som NS mot par 6, Hans Frödin - Bengt Everbrand
51NT V+1 -120 2.0 20% 21 42.0%21032ED43DKn653 876KKn99862EK4
65 V-4 400 10.0 100% 31 51.7%E108684DKn983107 KKn732KD325Kn85
Rond 4, som ÖV mot par 7, Carina Camara - Katrin Staffansson
72NT V-1 -100 2.0 20% 33 47.1%KKn943D9543K6D 6K82ED1098E972
84 V+1 150 8.0 80% 41 51.2%976E97Kn102E1054 ED5K98543D983
Rond 5, Frirond
9  - 6.1 61% 47.1 52.3%2642EK543Kn932 KD1097ED7D72108
10  - 6.1 61% 53.2 53.2%KKn76EKn4398753 109743108D102642
Rond 6, som ÖV mot par 9, Monika Savberg - Marianne Löfquist
113 S-1 50 8.0 80% 61.2 55.6%4327Kn821095432 EKDKn9542ED104Kn
123NT V= 400 8.0 80% 69.2 57.7%KD1075EEK106435 93DKn9422DKn982
Rond 7, som ÖV mot par 1, Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström
134 V-2 -200 0.0 0% 69.2 53.2%E53E83K9743Kn8 D872D7E85EK65
143NT Ö+1 430 10.0 100% 79.2 56.6%E9862EKK87543 D85EKn109DKn963D
Rond 8, som NS mot par 2, Anki Ingelström - Agneta Uddenberg
153 S= 110 10.0 100% 89.2 59.5%963KD2762ED103 EKnE1073Kn4Kn9875
163NT N+1 430 8.0 80% 97.2 60.8%EK1084ED10K8654 D92KKn7KKn87327
Rond 9, som NS mot par 3, Inger Backlund - Lena Grönberg
172 Ö-2 100 9.0 90% 106.2 62.5%E1073E3643K974 84DKn82EKn107D53
182 V+1 -110 4.0 40% 110.2 61.2%D84Kn873Kn32754 KKn1065102K96K93

Bricka 1

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Nord giv
ingen i zon
D
kn75
109742
K1085
852
K10642
KD8
76
EK763

kn63
Dkn943
kn1094
ED983
E5
E2

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68967
S67957
Ö75475
V75476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström 3NT V-3 2 150 10.0/0.0
Gerd Johansson - Birgitta Bodén Ingrid Engström - Monica Kilström 2 S= 8 110 8.0/2.0
Inger Backlund - Lena Grönberg Hans Frödin - Bengt Everbrand 2NT V-1 10 50 4.0/6.0
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 3 Ö-1 E 50 4.0/6.0
Solveig Redhe - Iris Avander Monika Savberg - Marianne Löfquist 3 Ö-1 E 50 4.0/6.0
Anki Ingelström - Agneta Uddenberg Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 Ö= E -110 0.0/10.0
Carina Camara - Katrin Staffansson     - -/6.1

Bricka 2

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Öst giv
N-S i zon
K72
D109
E64
E432
95
K8542
D73
Kkn6
EDkn83
E3
kn102
1098
1064
kn76
K985
D75

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N54434
S44434
Ö89999
V899109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Redhe - Iris Avander Monika Savberg - Marianne Löfquist 3 V-1 2 50 10.0/0.0
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 2 Ö= Kn -110 7.0/3.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström 2 V= E -110 7.0/3.0
Anki Ingelström - Agneta Uddenberg Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 1NT V+2 2 -150 4.0/6.0
Inger Backlund - Lena Grönberg Hans Frödin - Bengt Everbrand 2 Ö+2 5 -170 2.0/8.0
Gerd Johansson - Birgitta Bodén Ingrid Engström - Monica Kilström 2 S-2 5 -200 0.0/10.0
Carina Camara - Katrin Staffansson     - -/6.1

Bricka 3

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Syd giv
Ö-V i zon
KD2
D632
kn1073
83
64
5
ED9
EKD9762
E975
EKkn4
862
104
kn1083
10987
K54
kn5

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N03140
S03140
Ö1399913
V1399913
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Johansson - Birgitta Bodén Lisbet Mattsson - Annelie Ström 5 V= 2 -600 10.0/0.0
Hans Frödin - Bengt Everbrand Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 5 V+1 Kn -620 8.0/2.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Inger Backlund - Lena Grönberg 3NT V+1 2 -630 6.0/4.0
Ingrid Engström - Monica Kilström Carina Camara - Katrin Staffansson 3NT V+4 7 -720 2.0/8.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Anki Ingelström - Agneta Uddenberg 3NT V+4 7 -720 2.0/8.0
Solveig Redhe - Iris Avander Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström 3NT V+4 10 -720 2.0/8.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist     - 3.7/-

Bricka 4

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Väst giv
alla i zon
E86
D6
EK103
E985
kn9
10854
Dkn76
Kkn10
D10754
EKkn3
95
32
K32
972
842
D764

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N87556
S87556
Ö56876
V56876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Redhe - Iris Avander Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström 2 Ö-1 9 100 10.0/0.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Anki Ingelström - Agneta Uddenberg 1NT N= 10 90 8.0/2.0
Hans Frödin - Bengt Everbrand Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 1NT N-1 E -100 5.0/5.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Inger Backlund - Lena Grönberg 1NT N-1 4 -100 5.0/5.0
Ingrid Engström - Monica Kilström Carina Camara - Katrin Staffansson 1NT N-2 4 -200 1.0/9.0
Gerd Johansson - Birgitta Bodén Lisbet Mattsson - Annelie Ström 1NT N-2 7 -200 1.0/9.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist     - 3.7/-

Bricka 5

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Nord giv
N-S i zon
2
1032
ED43
Dkn653
KDkn105
ED
K107
1087
E943
87654
kn5
92
876
Kkn9
9862
EK4

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N89536
S99646
Ö44796
V44796
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Ingrid Engström - Monica Kilström 3 S+1 K 130 10.0/0.0
Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström Monika Savberg - Marianne Löfquist 3 S= K 110 8.0/2.0
Solveig Redhe - Iris Avander Anki Ingelström - Agneta Uddenberg 2 V-2 2 100 6.0/4.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Inger Backlund - Lena Grönberg 3 V-1 D 50 4.0/6.0
Gerd Johansson - Birgitta Bodén Hans Frödin - Bengt Everbrand 1NT V+1 3 -120 2.0/8.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Carina Camara - Katrin Staffansson 1 V+2 E -140 0.0/10.0
Lisbet Mattsson - Annelie Ström     - 4.9/-

Bricka 6

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Öst giv
Ö-V i zon
E1086
84
Dkn983
107
D95
kn96
K10
EKD94
4
E1075
E7642
632
Kkn732
KD32
5
kn85

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N46595
S46595
Ö97848
V97848
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Johansson - Birgitta Bodén Hans Frödin - Bengt Everbrand 5 V-4 E 400 10.0/0.0
Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström Monika Savberg - Marianne Löfquist 3 S= E 140 7.0/3.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Inger Backlund - Lena Grönberg 2 S+1 E 140 7.0/3.0
Solveig Redhe - Iris Avander Anki Ingelström - Agneta Uddenberg 2 S= E 110 4.0/6.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Ingrid Engström - Monica Kilström 3 V= E -110 2.0/8.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Carina Camara - Katrin Staffansson 2NT V+1 8 -150 0.0/10.0
Lisbet Mattsson - Annelie Ström     - 4.9/-

Bricka 7

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Syd giv
alla i zon
D10872
kn
kn432
1043
6
K82
ED1098
E972
Kkn943
D9543
K6
D
E5
E1076
75
Kkn865

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N74355
S74355
Ö68988
V68988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anki Ingelström - Agneta Uddenberg Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström 4 Ö-1 E 100 8.0/2.0
Hans Frödin - Bengt Everbrand Monika Savberg - Marianne Löfquist 2NT Ö-1 7 100 8.0/2.0
Carina Camara - Katrin Staffansson Gerd Johansson - Birgitta Bodén 2NT V-1 4 100 8.0/2.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Lisbet Mattsson - Annelie Ström 3 Ö= E -140 3.0/7.0
Solveig Redhe - Iris Avander Inger Backlund - Lena Grönberg 2 Ö+1 7 -140 3.0/7.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Ingrid Engström - Monica Kilström 3 N-3 K -300 0.0/10.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson     - 3.4/-

Bricka 8

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Väst giv
ingen i zon
108432
Kkn42
E
Kkn7
ED5

K98543
D983
976
E97
kn102
E1054
Kkn
D108653
D76
62

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N22973
S22973
Ö1110467
V1110467
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Ingrid Engström - Monica Kilström 2 N+1 Kn 140 9.0/1.0
Solveig Redhe - Iris Avander Inger Backlund - Lena Grönberg 2 N+1 2 140 9.0/1.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Lisbet Mattsson - Annelie Ström 2 Ö+1 K -110 6.0/4.0
Anki Ingelström - Agneta Uddenberg Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström 4 S-3 3 -150 2.0/8.0
Hans Frödin - Bengt Everbrand Monika Savberg - Marianne Löfquist 3 V+2 Kn -150 2.0/8.0
Carina Camara - Katrin Staffansson Gerd Johansson - Birgitta Bodén 4 V+1 4 -150 2.0/8.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson     - 3.4/-

Bricka 9

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Nord giv
Ö-V i zon
2
642
EK543
kn932
Ekn3
Kkn1083
106
754
8654
95
kn98
EKD6
KD1097
ED7
D72
108

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N58466
S58576
Ö64766
V64766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Monika Savberg - Marianne Löfquist 2NT Ö-3 K 300 10.0/0.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Lisbet Mattsson - Annelie Ström 2 S+1 10 140 8.0/2.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Hans Frödin - Bengt Everbrand 1NT N+1 E 120 6.0/4.0
Inger Backlund - Lena Grönberg Anki Ingelström - Agneta Uddenberg 2 S= 10 110 4.0/6.0
Ingrid Engström - Monica Kilström Solveig Redhe - Iris Avander 3NT N-2 K -100 2.0/8.0
Carina Camara - Katrin Staffansson Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström 2 V+1 2 -140 0.0/10.0
Gerd Johansson - Birgitta Bodén     - 6.1/-

Bricka 10

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Öst giv
alla i zon
Kkn
76
Ekn43
98753
E
ED9542
987
KDkn
D8652
Kkn3
K65
E10
109743
108
D102
642

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N53142
S53142
Ö8912911
V8912911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Camara - Katrin Staffansson Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström 4 V+1 3 -650 10.0/0.0
Inger Backlund - Lena Grönberg Anki Ingelström - Agneta Uddenberg 4 V+2 E -680 4.0/6.0
Ingrid Engström - Monica Kilström Solveig Redhe - Iris Avander 4 V+2 E -680 4.0/6.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Lisbet Mattsson - Annelie Ström 4 V+2 7 -680 4.0/6.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Hans Frödin - Bengt Everbrand 4 V+2 6 -680 4.0/6.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Monika Savberg - Marianne Löfquist 4 V+2 E -680 4.0/6.0
Gerd Johansson - Birgitta Bodén     - 6.1/-

Bricka 11

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Syd giv
ingen i zon
976
kn863
K975
E8
EKDkn
9542
ED104
kn
432
7
kn82
1095432
1085
EKD10
63
KD76

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N65858
S65858
Ö77575
V77575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Carina Camara - Katrin Staffansson 3 N= 8 140 9.0/1.0
Solveig Redhe - Iris Avander Lisbet Mattsson - Annelie Ström 3 S= E 140 9.0/1.0
Hans Frödin - Bengt Everbrand Joyce Fahlstad - Vera Södergren 2 S= E 110 6.0/4.0
Ingrid Engström - Monica Kilström Inger Backlund - Lena Grönberg 1 V-1 E 50 4.0/6.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Gerd Johansson - Birgitta Bodén 3 S-1 E -50 2.0/8.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström 4D S-2 Kn -300 0.0/10.0
Anki Ingelström - Agneta Uddenberg     - -/4.1

Bricka 12

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Väst giv
N-S i zon
Ekn86
863
kn985
K6
93
Dkn942
2
Dkn982
KD1075
E
EK10643
5
42
K1075
D7
E10743

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N55546
S55546
Ö78887
V78887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Redhe - Iris Avander Lisbet Mattsson - Annelie Ström 3 Ö-3 E 150 10.0/0.0
Hans Frödin - Bengt Everbrand Joyce Fahlstad - Vera Södergren 4 Ö-2 7 100 8.0/2.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Carina Camara - Katrin Staffansson 2 Ö-1 E 50 6.0/4.0
Ingrid Engström - Monica Kilström Inger Backlund - Lena Grönberg 2 Ö= 3 -110 4.0/6.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Gerd Johansson - Birgitta Bodén 3NT V= K -400 2.0/8.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström 4 Ö= E -420 0.0/10.0
Anki Ingelström - Agneta Uddenberg     - -/4.1

Bricka 13

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Nord giv
alla i zon
96
K954
kn1062
943
D872
D7
E85
EK65
E53
E83
K9743
kn8
Kkn104
kn1062
D
D1072

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N53743
S53743
Ö810698
V89699
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström Gerd Johansson - Birgitta Bodén 4 V-2 9 200 10.0/0.0
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Ingrid Engström - Monica Kilström 1NT V= 4 -90 8.0/2.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Inger Backlund - Lena Grönberg 2 Ö+2 Kn -130 6.0/4.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Carina Camara - Katrin Staffansson 3NT V= 5 -600 3.0/7.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Anki Ingelström - Agneta Uddenberg 3NT Ö= Kn -600 3.0/7.0
Hans Frödin - Bengt Everbrand Solveig Redhe - Iris Avander 3NT Ö+1 7 -630 0.0/10.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner     - -/5.6

Bricka 14

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Öst giv
ingen i zon
kn643
K54
1087
kn62
D85
Ekn109
Dkn963
D
E9
862
EK
K87543
K1072
D73
542
E109

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N32344
S32344
Ö10101089
V10101089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monika Savberg - Marianne Löfquist Inger Backlund - Lena Grönberg 3 V= 5 -110 10.0/0.0
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Ingrid Engström - Monica Kilström 2 Ö+3 2 -150 7.0/3.0
Hans Frödin - Bengt Everbrand Solveig Redhe - Iris Avander 3 Ö+2 7 -150 7.0/3.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Anki Ingelström - Agneta Uddenberg 2 V+2 4 -170 4.0/6.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren Carina Camara - Katrin Staffansson 3NT V= 4 -400 2.0/8.0
Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström Gerd Johansson - Birgitta Bodén 3NT Ö+1 2 -430 0.0/10.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner     - -/5.6

Bricka 15

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Syd giv
N-S i zon
963
KD2
762
ED103
D7
kn865
9853
K42
K108542
94
EKD10
6
Ekn
E1073
kn4
kn9875

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N104949
S104949
Ö38494
V38494
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Johansson - Birgitta Bodén Anki Ingelström - Agneta Uddenberg 3 S= D 110 10.0/0.0
Inger Backlund - Lena Grönberg Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 2 Ö-1 E 50 7.0/3.0
Hans Frödin - Bengt Everbrand Lisbet Mattsson - Annelie Ström 4 Ö-1 Kn 50 7.0/3.0
Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström Ingrid Engström - Monica Kilström 3 Ö= 5 -140 2.0/8.0
Carina Camara - Katrin Staffansson Solveig Redhe - Iris Avander 2 Ö+1 4 -140 2.0/8.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Monika Savberg - Marianne Löfquist 3 Ö= 8 -140 2.0/8.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren     - -/5.4

Bricka 16

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Väst giv
Ö-V i zon
EK
1084
ED10
K8654
10765
D6532
9
E92
kn843
E9
654
Dkn103
D92
Kkn7
Kkn8732
7

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N8116610
S8116610
Ö52563
V52563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Monika Savberg - Marianne Löfquist 3NT N+2 D 460 10.0/0.0
Gerd Johansson - Birgitta Bodén Anki Ingelström - Agneta Uddenberg 3NT N+1 D 430 8.0/2.0
Hans Frödin - Bengt Everbrand Lisbet Mattsson - Annelie Ström 5 S= E 400 6.0/4.0
Inger Backlund - Lena Grönberg Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 2 S+3 3 150 3.0/7.0
Carina Camara - Katrin Staffansson Solveig Redhe - Iris Avander 2NT N+1 D 150 3.0/7.0
Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström Ingrid Engström - Monica Kilström 2 S+2 5 130 0.0/10.0
Joyce Fahlstad - Vera Södergren     - -/5.4

Bricka 17

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Nord giv
ingen i zon
E1073
E3
643
K974
Dkn
765
D952
kn1086
K9652
K1094
K8
E2
84
Dkn82
Ekn107
D53

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N77767
S77767
Ö55666
V55665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Camara - Katrin Staffansson Hans Frödin - Bengt Everbrand 2 Ö-2 8 100 9.0/1.0
Gerd Johansson - Birgitta Bodén Inger Backlund - Lena Grönberg 2 Ö-2 E 100 9.0/1.0
Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 S= D 90 6.0/4.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Joyce Fahlstad - Vera Södergren 2 Ö-1 Kn 50 4.0/6.0
Anki Ingelström - Agneta Uddenberg Lisbet Mattsson - Annelie Ström 2 Ö= 3 -110 2.0/8.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Ingrid Engström - Monica Kilström 1 Ö+2 E -140 0.0/10.0
Solveig Redhe - Iris Avander     - 6.8/-

Bricka 18

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2017.05.28

Öst giv
N-S i zon
D84
kn873
kn32
754
E72
D9
ED4
EDkn62
93
EK654
10875
108
Kkn1065
102
K96
K93

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N11151
S21152
Ö111212810
V111212810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rogert Deiwall - Hans-Erik Hedström Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2NT V-2 D 100 10.0/0.0
Carina Camara - Katrin Staffansson Hans Frödin - Bengt Everbrand 3NT Ö-1 5 50 7.0/3.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Ingrid Engström - Monica Kilström 2NT V-1 4 50 7.0/3.0
Gerd Johansson - Birgitta Bodén Inger Backlund - Lena Grönberg 2 V+1 D -110 4.0/6.0
Anki Ingelström - Agneta Uddenberg Lisbet Mattsson - Annelie Ström 3NT V= 4 -400 2.0/8.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Joyce Fahlstad - Vera Södergren 3NT V+1 D -430 0.0/10.0
Solveig Redhe - Iris Avander     - 6.8/-