Kommande tävlingar
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
28/04 Sista anmälnings- och speldatu
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
Rapporterade tävlingar
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Lerums BK » Onsdagsbridge M HCP 2017-02-01 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Lerums BK

Onsdagsbridge M HCP 2017-02-01

Partävling, 19 bord, 37 par. Antal brickor: 24. Medel: 408.4.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Magnus Wikman - Margareta Wikman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 2, Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd
11NT S+1 120 34.0 100% 34 100.0%ED83852K95KKn6 92KKn976DKn2752
23NT Ö+1 -430 28.0 82% 62 91.0%D93DKn1075Kn10843 9652D105632D95
Rond 2, som NS mot par 3, Mats Fagher - Christopher Davies
33NT Ö= -600 12.0 35% 74 72.3%395874KKn108764 Kn986Kn32EKn9ED9
43 Ö= -140 14.0 41% 88 64.5%9767653KD74Kn7 3ED4Kn1052KD1084
Rond 3, som NS mot par 4, Tina Fredriksson - Arne Andersen
56 Ö= -980 3.0 9% 91 53.4%Kn2KD107KD75297 975964Kn986532
63NT S+2 460 34.0 100% 125 61.2%D82D1062KDD532 EK53K83Kn2KKn98
Rond 4, som NS mot par 5, Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius
72 V-1 100 32.0 94% 157 65.9%D942ED6253E42 Kn861087KDKn74107
81NT V-2 100 27.0 79% 184 67.5%K10510543EKn10647 E842Kn6D85D982
Rond 5, som ÖV mot par 6, Jesper Johansson - Henrik Fernqvist
92 N= -110 11.0 32% 195 63.6%32EDKn94Kn10ED65 D87KK85432K97
103NT N-1 100 22.0 65% 217 63.7%76K8769762742 KDKn1082D528E85
Rond 6, som NS mot par 7, Agneta Björklund - Anette de la Motte
114 Ö-2 100 14.0 41% 231 61.6%E952E103E98E73 D1084K9622KD109
121NT S= 90 19.0 56% 250 61.2%E1062ED8723KKn6 Kn73943ED1010542
Rond 7, som ÖV mot par 8, Gun Borg - Bengt Andersson
132 N+1 -140 13.0 38% 263 59.4%8654E985953108 72732E4EKKn764
143 N-1 50 23.0 68% 286 60.0%D2KDKn642732K9 E10863858654Kn5
Rond 8, som ÖV mot par 9, Tommy Rhedin - Lena Holmlund
151NT Ö+2 150 12.0 35% 298 58.3%KDKn96E6ED7874 8432K842104D92
164 N= -130 12.0 35% 310 56.9%93Kn873DKn107463 DKn10762E62EK52
Rond 9, som NS mot par 10, Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn
174 N-1 -50 16.0 47% 326 56.3%2KD10987342Kn73 ED853E642Kn5D4
182NT Ö= -120 20.0 59% 346 56.4%K5Kn1062E2DKn842 832E98K1073975
Rond 10, som NS mot par 11, Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr
193 V= -110 13.0 38% 359 55.5%1098753E9E109103 D64D108632Kn52E
204 V= -620 15.0 44% 374 54.9%432Kn42K10431074 85D83D862KD85
Rond 11, som NS mot par 12, Bo Windisch - Lillemor Windisch
213NT V+3 -490 4.0 12% 378 52.9%K43K1084963982 752D71084Kn10543
223NT Ö+1 -630 3.0 9% 381 50.9%1032ED676D10974 DKn610943436532
Rond 12, Frirond
23  - 17.3 51% 398.3 50.9%764EK92E54292 EKDKn2Kn873E1064
24  - 17.3 51% 415.6 50.9%Kn410987Kn1076385 862E632D82EKn10

Bricka 1

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Nord giv
ingen i zon
ED83
852
K95
Kkn6
K75
ED104
E86
D93
kn1064
3
10743
E1084
92
Kkn976
Dkn2
752

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N56755
S56755
Ö77688
V77688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wikman - Margareta Wikman Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 1NT S+1 4 120 34.0/0.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 S= 3 110 32.0/2.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Gun Borg - Bengt Andersson 2 V-2 E 100 30.0/4.0
May Petersson - Eva Sulz Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 1NT S= 10 90 27.0/7.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Alf Falk - Henrik Aronsson 1NT S= 4 90 27.0/7.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3 Ö-1 2 50 24.0/10.0
Tina Fredriksson - Arne Andersen Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 1NT S-1 4 -50 17.0/17.0
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Mats Fagher - Christopher Davies 2 S-1 E -50 17.0/17.0
Bo Windisch - Lillemor Windisch Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 1NT N-1 4 -50 17.0/17.0
Annika Westin - Bosse Johansson Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 1NT S-1 10 -50 17.0/17.0
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Kerstin Sjölund - Guy Hansson 1NT S-1 4 -50 17.0/17.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Dag Thundal - Göran Lundqvist 2 S-1 E -50 17.0/17.0
Agneta Björklund - Anette de la Motte Tommy Rhedin - Lena Holmlund 2 Ö= 9 -90 10.0/24.0
Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2NT S-2 4 -100 7.0/27.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Marita Hallberg - Peggy Veerman 2 S-2 3 -100 7.0/27.0
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Arne Edberg - Inga Edberg 3 N-3 5 -150 2.0/32.0
Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson Bertil Järnros - Leif Fors 2NT N-3 4 -150 2.0/32.0
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 2NT N-3 8 -150 2.0/32.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant     - 13.7/-

Bricka 2

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Öst giv
N-S i zon
D
93
Dkn1075
kn10843
Ekn1043
K8642
K9
6
K87
Ekn7
E84
EK72
9652
D105
632
D95

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N44111
S44111
Ö99121212
V99121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Marita Hallberg - Peggy Veerman 6NT Ö-1 5 50 34.0/0.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Gun Borg - Bengt Andersson 1NT Ö+5 5 -240 32.0/2.0
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Mats Fagher - Christopher Davies 3NT Ö+1 5 -430 28.0/6.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 3NT Ö+1 5 -430 28.0/6.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Dag Thundal - Göran Lundqvist 3NT Ö+1 3 -430 28.0/6.0
May Petersson - Eva Sulz Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 4 V+1 5 -450 22.0/12.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 Ö+1 2 -450 22.0/12.0
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Kerstin Sjölund - Guy Hansson 4 V+1 D -450 22.0/12.0
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Arne Edberg - Inga Edberg 3NT Ö+2 5 -460 15.0/19.0
Annika Westin - Bosse Johansson Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 3NT Ö+2 5 -460 15.0/19.0
Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson Bertil Järnros - Leif Fors 3NT Ö+2 5 -460 15.0/19.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Alf Falk - Henrik Aronsson 3NT Ö+2 5 -460 15.0/19.0
Agneta Björklund - Anette de la Motte Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3NT Ö+3 5 -490 8.0/26.0
Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT Ö+3 5 -490 8.0/26.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3NT Ö+3 2 -490 8.0/26.0
Bo Windisch - Lillemor Windisch Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 4 Ö+3 5 -510 4.0/30.0
Tina Fredriksson - Arne Andersen Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 6 V= 5 -980 1.0/33.0
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 6 V= D -980 1.0/33.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant     - 13.7/-

Bricka 3

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Syd giv
Ö-V i zon
3
95
874
Kkn108764
EKD1052
74
KD1032
74
EKD1086
65
532
kn986
kn32
Ekn9
ED9

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1100
 NT
N81011
S81111
Ö51112125
V51112125
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dag Thundal - Göran Lundqvist Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT V-3 4 300 34.0/0.0
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Annika Westin - Bosse Johansson 4 Ö-2 8 200 31.0/3.0
Bo Windisch - Lillemor Windisch Tina Fredriksson - Arne Andersen 5D V-1 K 200 31.0/3.0
Arne Edberg - Inga Edberg Agneta Björklund - Anette de la Motte 4 Ö-1 8 100 27.0/7.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ingvar Josefsson - Anders Meuller 5 Ö-1 E 100 27.0/7.0
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Börje Filipsson - Maya Adrian 4 S-1 E -50 24.0/10.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Britta Persson - Linnea Edvardsson 3 V+1 10 -170 19.0/15.0
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr May Petersson - Eva Sulz 2 V+2 4 -170 19.0/15.0
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Bertil Järnros - Leif Fors 3 Ö+1 8 -170 19.0/15.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 3 Ö+1 9 -170 19.0/15.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 1 S-6 K -300 14.0/20.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Mats Fagher - Christopher Davies 3NT Ö= 8 -600 12.0/22.0
Gun Borg - Bengt Andersson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 4 V+1 4 -650 6.0/28.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 4 V+1 8 -650 6.0/28.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Ulla Kastensson - Jan Kuuse 4 V+1 Kn -650 6.0/28.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 5 V= 8 -650 6.0/28.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 4 V+1 K -650 6.0/28.0
Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 Ö+2 9 -680 0.0/34.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson     - -/16.3

Bricka 4

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Väst giv
alla i zon
976
7653
KD74
kn7
EKkn4
982
E863
96
D10852
Kkn10
9
E532
3
ED4
kn1052
KD1084

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N79636
S79636
Ö647107
V646107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Edberg - Inga Edberg Agneta Björklund - Anette de la Motte 4 Ö-2 4 200 34.0/0.0
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Annika Westin - Bosse Johansson 4 V-1 Kn 100 26.0/8.0
Bo Windisch - Lillemor Windisch Tina Fredriksson - Arne Andersen 4 Ö-1 4 100 26.0/8.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 4 Ö-1 2 100 26.0/8.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3 V-1 Kn 100 26.0/8.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 Ö-1 K 100 26.0/8.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 V-1 Kn 100 26.0/8.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 4 V-1 Kn 100 26.0/8.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Britta Persson - Linnea Edvardsson 3 V= K -140 14.0/20.0
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr May Petersson - Eva Sulz 3 V= 7 -140 14.0/20.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Mats Fagher - Christopher Davies 3 Ö= 10 -140 14.0/20.0
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Bertil Järnros - Leif Fors 3 V= Kn -140 14.0/20.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3 Ö= 10 -140 14.0/20.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 3 Ö+1 E -170 8.0/26.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 3 Ö+2 E -200 6.0/28.0
Gun Borg - Bengt Andersson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 4 Ö= E -620 3.0/31.0
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Börje Filipsson - Maya Adrian 4 Ö= K -620 3.0/31.0
Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 Ö+1 E -650 0.0/34.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson     - -/16.3

Bricka 5

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Nord giv
N-S i zon
kn2
KD107
KD752
97
K4
Ekn852
E3
KDkn8
ED10863
3
1064
E104
975
964
kn98
6532

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1510
 NT
N05301
S05301
Ö138101312
V138101312
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 3 V= K -140 34.0/0.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 3 Ö+3 8 -230 32.0/2.0
Arne Edberg - Inga Edberg Gun Borg - Bengt Andersson 4 Ö+1 6 -450 30.0/4.0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Britta Persson - Linnea Edvardsson 4 Ö+2 8 -480 18.0/16.0
Annika Westin - Bosse Johansson Agneta Björklund - Anette de la Motte 4 Ö+2 8 -480 18.0/16.0
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Alf Falk - Henrik Aronsson 4 Ö+2 4 -480 18.0/16.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Åke Hallgren - Nils Johansson 4 Ö+2 8 -480 18.0/16.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 4 Ö+2 8 -480 18.0/16.0
Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 4 Ö+2 8 -480 18.0/16.0
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 4 Ö+2 9 -480 18.0/16.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 Ö+2 8 -480 18.0/16.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Lennart Ryberg - Anne Leppänen 4 Ö+2 8 -480 18.0/16.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 Ö+2 8 -480 18.0/16.0
Bertil Järnros - Leif Fors Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 4 Ö+2 7 -480 18.0/16.0
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 6 Ö= 9 -980 3.0/31.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Mats Fagher - Christopher Davies 6 Ö= 8 -980 3.0/31.0
May Petersson - Eva Sulz Bo Windisch - Lillemor Windisch 6 Ö= 8 -980 3.0/31.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Tina Fredriksson - Arne Andersen 6 Ö= 2 -980 3.0/31.0
Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius     - -/16.8

Bricka 6

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Öst giv
Ö-V i zon
D82
D1062
KD
D532
kn1096
kn74
E1095
E7
74
E95
87643
1064
EK53
K83
kn2
Kkn98

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N106997
S106997
Ö37346
V37346
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wikman - Margareta Wikman Tina Fredriksson - Arne Andersen 3NT S+2 6 460 34.0/0.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Lennart Ryberg - Anne Leppänen 3NT S+1 Kn 430 32.0/2.0
Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2NT S= Kn 120 29.0/5.0
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 2NT N= E 120 29.0/5.0
Bertil Järnros - Leif Fors Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 3 S= Kn 110 26.0/8.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 2 S= 7 90 23.0/11.0
May Petersson - Eva Sulz Bo Windisch - Lillemor Windisch 2 S= E 90 23.0/11.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Mats Fagher - Christopher Davies 3NT S-1 Kn -50 17.0/17.0
Annika Westin - Bosse Johansson Agneta Björklund - Anette de la Motte 3NT N-1 5 -50 17.0/17.0
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Alf Falk - Henrik Aronsson 3NT S-1 5 -50 17.0/17.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 4 N-1 4 -50 17.0/17.0
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3NT S-2 5 -100 9.0/25.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 3NT S-2 10 -100 9.0/25.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT N-2 8 -100 9.0/25.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Dag Thundal - Göran Lundqvist 3NT S-2 Kn -100 9.0/25.0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Britta Persson - Linnea Edvardsson 3NT S-3 5 -150 2.0/32.0
Arne Edberg - Inga Edberg Gun Borg - Bengt Andersson 3NT N-3 3 -150 2.0/32.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT N-3 8 -150 2.0/32.0
Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius     - -/16.8

Bricka 7

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Syd giv
alla i zon
D942
ED62
53
E42
EK
K943
862
kn986
10753
kn5
E109
KD53
kn86
1087
KDkn74
107

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N47676
S47676
Ö85666
V85666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Börje Filipsson - Maya Adrian 1NT S+2 E 150 34.0/0.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 2 V-1 3 100 32.0/2.0
Gun Borg - Bengt Andersson Annika Westin - Bosse Johansson 1 N= 5 80 24.0/10.0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Bo Windisch - Lillemor Windisch 1 N= 3 80 24.0/10.0
Arne Edberg - Inga Edberg Tommy Rhedin - Lena Holmlund 1 N= 5 80 24.0/10.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Mats Fagher - Christopher Davies 1 N= K 80 24.0/10.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 1 N= 5 80 24.0/10.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Marita Hallberg - Peggy Veerman 1 N= 9 80 24.0/10.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 1 N= E 80 24.0/10.0
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 2 N-1 K -100 13.0/21.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Dag Thundal - Göran Lundqvist 2 N-1 E -100 13.0/21.0
Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 1NT S-1 6 -100 13.0/21.0
Bertil Järnros - Leif Fors Ulla Kastensson - Jan Kuuse 2 N-1 K -100 13.0/21.0
Agneta Björklund - Anette de la Motte Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 N-2 K -200 4.0/30.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Tina Fredriksson - Arne Andersen 1NT S-2 8 -200 4.0/30.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 N-2 2 -200 4.0/30.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 2NT S-2 8 -200 4.0/30.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 1NT S-2 8 -200 4.0/30.0
May Petersson - Eva Sulz     - -/13.6

Bricka 8

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Väst giv
ingen i zon
K105
10543
Ekn1064
7
D97
KD82
K3
Ekn43
kn63
E97
972
K1065
E842
kn6
D85
D982

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N58677
S58677
Ö75756
V75756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Mats Fagher - Christopher Davies 3NT V-3 6 150 33.0/1.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 3 V-3 E 150 33.0/1.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 1NT V-2 Kn 100 27.0/7.0
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Börje Filipsson - Maya Adrian 1NT V-2 4 100 27.0/7.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 1NT V-2 4 100 27.0/7.0
Bertil Järnros - Leif Fors Ulla Kastensson - Jan Kuuse 1NT Ö-2 2 100 27.0/7.0
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 2NT V-1 10 50 18.0/16.0
Agneta Björklund - Anette de la Motte Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 1NT V-1 10 50 18.0/16.0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Bo Windisch - Lillemor Windisch 1NT Ö-1 2 50 18.0/16.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Dag Thundal - Göran Lundqvist 2NT V-1 4 50 18.0/16.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2NT V-1 4 50 18.0/16.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 1NT V= 4 -90 12.0/22.0
Gun Borg - Bengt Andersson Annika Westin - Bosse Johansson 1NT Ö+1 2 -120 8.0/26.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2NT V= 10 -120 8.0/26.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Marita Hallberg - Peggy Veerman 2NT Ö= 2 -120 8.0/26.0
Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2 V+1 7 -140 4.0/30.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Tina Fredriksson - Arne Andersen 2NT V+1 4 -150 1.0/33.0
Arne Edberg - Inga Edberg Tommy Rhedin - Lena Holmlund 2NT V+1 10 -150 1.0/33.0
May Petersson - Eva Sulz     - -/13.6

Bricka 9

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn1094
108763

1083
D87
K
K85432
K97
32
EDkn94
kn10
ED65
K65
52
ED976
kn42

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N44465
S44465
Ö88867
V98867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Järnros - Leif Fors Alf Falk - Henrik Aronsson 4 Ö-3 6 300 34.0/0.0
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd May Petersson - Eva Sulz 3NT V-2 9 200 30.0/4.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 V-2 E 200 30.0/4.0
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 3 V-2 10 200 30.0/4.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Ulla Kastensson - Jan Kuuse 2 N+1 Kn 140 26.0/8.0
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 N= 5 110 23.0/11.0
Arne Edberg - Inga Edberg Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 2 N= E 110 23.0/11.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 4 Ö-1 E 100 18.0/16.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 Ö-1 E 100 18.0/16.0
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3 V-1 3 100 18.0/16.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Tina Fredriksson - Arne Andersen 3 Ö+1 5 -130 12.0/22.0
Annika Westin - Bosse Johansson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3 Ö+1 5 -130 12.0/22.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 Ö+1 5 -130 12.0/22.0
Mats Fagher - Christopher Davies Agneta Björklund - Anette de la Motte 2 Ö+1 5 -140 6.0/28.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Gun Borg - Bengt Andersson 2 Ö+1 2 -140 6.0/28.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Börje Filipsson - Maya Adrian 2 Ö+1 6 -140 6.0/28.0
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 2 S-3 K -150 2.0/32.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Kerstin Sjölund - Guy Hansson 3NT Ö= 5 -600 0.0/34.0
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr     - 19.2/-

Bricka 10

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Öst giv
alla i zon
E954
kn9
Dkn103
K63
KDkn1082
D52
8
E85
76
K876
9762
742
3
E1043
EK54
Dkn109

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N1011867
S1011867
Ö22374
V22374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Edberg - Inga Edberg Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 2 V-2 D 200 34.0/0.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Gun Borg - Bengt Andersson 4 N+1 7 150 29.0/5.0
Annika Westin - Bosse Johansson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3 N+2 7 150 29.0/5.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 S+2 K 150 29.0/5.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3 S+2 K 150 29.0/5.0
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd May Petersson - Eva Sulz 3 S= E 110 22.0/12.0
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 3 N= 6 110 22.0/12.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Kerstin Sjölund - Guy Hansson 3 N= 6 110 22.0/12.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Tina Fredriksson - Arne Andersen 3 V-1 D 100 18.0/16.0
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 1NT N= 7 90 16.0/18.0
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT N-1 7 -100 12.0/22.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 4 S-1 E -100 12.0/22.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 S-1 K -100 12.0/22.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Dag Thundal - Göran Lundqvist 2 V= 3 -110 8.0/26.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Börje Filipsson - Maya Adrian 3NT N-2 6 -200 5.0/29.0
Bertil Järnros - Leif Fors Alf Falk - Henrik Aronsson 3NT N-2 7 -200 5.0/29.0
Mats Fagher - Christopher Davies Agneta Björklund - Anette de la Motte 3NT S-3 K -300 1.0/33.0
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 3NT N-3 7 -300 1.0/33.0
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr     - 19.2/-

Bricka 11

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Syd giv
ingen i zon
E952
E103
E98
E73
Kkn73
D87
D
kn8652
6
kn54
Kkn1076543
4
D1084
K962
2
KD109

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N106111211
S106111211
Ö37212
V37212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Börje Filipsson - Maya Adrian 5D Ö-4 9 800 34.0/0.0
Tina Fredriksson - Arne Andersen Gun Borg - Bengt Andersson 5D Ö-3 D 500 31.0/3.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 5D Ö-3 D 500 31.0/3.0
Bo Windisch - Lillemor Windisch Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 4 N+1 4 450 27.0/7.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Alf Falk - Henrik Aronsson 4 N+1 4 450 27.0/7.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 N+1 4 170 24.0/10.0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Annika Westin - Bosse Johansson 5 Ö-3 4 150 22.0/12.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3 S= D 140 19.0/15.0
May Petersson - Eva Sulz Mats Fagher - Christopher Davies 3 N= 4 140 19.0/15.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Agneta Björklund - Anette de la Motte 4 Ö-2 4 100 14.0/20.0
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 Ö-2 D 100 14.0/20.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 5 Ö-2 K 100 14.0/20.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3 Ö-1 K 50 8.0/26.0
Arne Edberg - Inga Edberg Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 3 Ö-1 K 50 8.0/26.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 3 Ö-1 K 50 8.0/26.0
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Bertil Järnros - Leif Fors 4 N-1 4 -50 2.0/32.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 4 N-1 4 -50 2.0/32.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 3 N-1 4 -50 2.0/32.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson     - 20.3/-

Bricka 12

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Väst giv
N-S i zon
E1062
ED872
3
Kkn6
K95
kn106
9875
E97
D84
K5
Kkn642
D83
kn73
943
ED10
10542

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N97989
S97989
Ö46454
V46454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tina Fredriksson - Arne Andersen Gun Borg - Bengt Andersson 4 N+2 2 680 34.0/0.0
Arne Edberg - Inga Edberg Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 Ö-4 4 200 32.0/2.0
Bo Windisch - Lillemor Windisch Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 3 N= 8 140 29.0/5.0
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Bertil Järnros - Leif Fors 2 N+1 2 140 29.0/5.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Alf Falk - Henrik Aronsson 2 S= 6 110 26.0/8.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3 Ö-2 9 100 23.0/11.0
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 Ö-2 9 100 23.0/11.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Agneta Björklund - Anette de la Motte 1NT S= 9 90 19.0/15.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 1NT S= 5 90 19.0/15.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 1 N= 3 80 15.0/19.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 1 N= 2 80 15.0/19.0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Annika Westin - Bosse Johansson 2 N-1 2 -100 6.0/28.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3 N-1 6 -100 6.0/28.0
May Petersson - Eva Sulz Mats Fagher - Christopher Davies 2 N-1 6 -100 6.0/28.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 2 N-1 4 -100 6.0/28.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 N-1 2 -100 6.0/28.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Börje Filipsson - Maya Adrian 2 N-1 4 -100 6.0/28.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 2 N-1 2 -100 6.0/28.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson     - 20.3/-

Bricka 13

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Nord giv
alla i zon
EKkn9
KDkn
kn8762
5
72
732
E4
EKkn764
8654
E985
953
108
D103
1064
KD10
D932

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N510795
S610796
Ö73545
V73545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Annika Westin - Bosse Johansson 3NT S= E 600 34.0/0.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2NT S+2 E 180 32.0/2.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 1NT S+2 E 150 29.0/5.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 1NT S+2 E 150 29.0/5.0
Gun Borg - Bengt Andersson Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 N+1 8 140 21.0/13.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 2 N+1 E 140 21.0/13.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 N+1 10 140 21.0/13.0
Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 2 N+1 E 140 21.0/13.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ulla Kastensson - Jan Kuuse 2 N+1 10 140 21.0/13.0
Bertil Järnros - Leif Fors Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2 N+1 8 140 21.0/13.0
Arne Edberg - Inga Edberg Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 N+1 10 130 12.0/22.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 2 N+2 8 130 12.0/22.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 4 N= E 130 12.0/22.0
Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius Tommy Rhedin - Lena Holmlund 2 N+1 10 110 7.0/27.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3 N= 10 110 7.0/27.0
May Petersson - Eva Sulz Tina Fredriksson - Arne Andersen 2 V-1 E 100 4.0/30.0
Agneta Björklund - Anette de la Motte Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 N-1 10 -100 1.0/33.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Dag Thundal - Göran Lundqvist 5 N-1 E -100 1.0/33.0
Mats Fagher - Christopher Davies     - -/14.3

Bricka 14

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Öst giv
ingen i zon
kn974
E7
KD109
E43
E10863
85
8654
kn5
D2
KDkn642
732
K9
K5
1093
Ekn
D108762

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N119797
S119697
Ö23643
V23643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 4 Ö-4 E 200 34.0/0.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 4 S+1 5 150 30.0/4.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 3 S+2 8 150 30.0/4.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3 S+2 8 150 30.0/4.0
Arne Edberg - Inga Edberg Bo Windisch - Lillemor Windisch 2 N+1 K 140 26.0/8.0
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Annika Westin - Bosse Johansson 3 N+1 K 130 24.0/10.0
Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3 S= 5 110 20.0/14.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 3 S= 5 110 20.0/14.0
Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 3 S= E 110 20.0/14.0
May Petersson - Eva Sulz Tina Fredriksson - Arne Andersen 2 N= E 90 16.0/18.0
Agneta Björklund - Anette de la Motte Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 Ö-1 5 50 14.0/20.0
Gun Borg - Bengt Andersson Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 N-1 K -50 11.0/23.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 4 S-1 8 -50 11.0/23.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2NT N-2 K -100 8.0/26.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 2 V= K -110 5.0/29.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 Ö= E -110 5.0/29.0
Bertil Järnros - Leif Fors Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 Ö= 5 -140 2.0/32.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Dag Thundal - Göran Lundqvist 3NT N-4 K -200 0.0/34.0
Mats Fagher - Christopher Davies     - -/14.3

Bricka 15

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Syd giv
N-S i zon
E
kn1097
Kkn983
kn105
8432
K842
104
D92
KDkn96
E6
ED7
874
1075
D53
652
EK63

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N67634
S67634
Ö767108
V767108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 Ö-1 E 50 33.0/1.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 4 Ö-1 E 50 33.0/1.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Mats Fagher - Christopher Davies 1NT Ö+1 E -120 30.0/4.0
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 1 Ö+2 5 -140 26.0/8.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Gun Borg - Bengt Andersson 3 Ö= E -140 26.0/8.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 2 Ö+1 E -140 26.0/8.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Magnus Wikman - Margareta Wikman 1NT Ö+2 2 -150 22.0/12.0
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Tina Fredriksson - Arne Andersen 2 Ö+2 E -170 12.0/22.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Agneta Björklund - Anette de la Motte 1 Ö+3 E -170 12.0/22.0
May Petersson - Eva Sulz Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 2 Ö+2 E -170 12.0/22.0
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Lennart Ryberg - Anne Leppänen 2 Ö+2 E -170 12.0/22.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Ulla Kastensson - Jan Kuuse 2 Ö+2 E -170 12.0/22.0
Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård Börje Filipsson - Maya Adrian 1 Ö+3 E -170 12.0/22.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 1 Ö+3 E -170 12.0/22.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Alf Falk - Henrik Aronsson 1 Ö+3 E -170 12.0/22.0
Bertil Järnros - Leif Fors Marita Hallberg - Peggy Veerman 2 Ö+2 E -170 12.0/22.0
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 3 S-3 2 -300 2.0/32.0
Annika Westin - Bosse Johansson Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 Ö= E -420 0.0/34.0
Arne Edberg - Inga Edberg     - -/23.1

Bricka 16

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Väst giv
Ö-V i zon
K8
95
86
ED109872
Dkn10762
E62
EK52
93
kn873
Dkn1074
63
E54
KD104
93
Kkn54

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N104647
S104647
Ö39694
V39694
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 3NT S= 7 400 31.0/3.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 5 N= 3 400 31.0/3.0
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 3NT S= D 400 31.0/3.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT S= 2 400 31.0/3.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 N= 3 130 22.0/12.0
Annika Westin - Bosse Johansson Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 N= 9 130 22.0/12.0
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Lennart Ryberg - Anne Leppänen 3 N+1 9 130 22.0/12.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3 N+1 9 130 22.0/12.0
Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård Börje Filipsson - Maya Adrian 3 N+1 3 130 22.0/12.0
May Petersson - Eva Sulz Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 3 V-1 E 100 16.0/18.0
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Tina Fredriksson - Arne Andersen 2 S-1 E -50 12.0/22.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Gun Borg - Bengt Andersson 5 N-1 9 -50 12.0/22.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 5 N-1 3 -50 12.0/22.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Mats Fagher - Christopher Davies 5D N-1 3 -100 7.0/27.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 5D N-1 9 -100 7.0/27.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Agneta Björklund - Anette de la Motte 1 V+3 E -170 3.0/31.0
Bertil Järnros - Leif Fors Marita Hallberg - Peggy Veerman 2 V+2 E -170 3.0/31.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Alf Falk - Henrik Aronsson 3 S-4 E -200 0.0/34.0
Arne Edberg - Inga Edberg     - -/23.1

Bricka 17

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Nord giv
ingen i zon
2
KD109873
42
kn73
kn64

ED1087
K10852
K1097
kn5
K963
E96
ED853
E642
kn5
D4

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N33956
S33956
Ö1010284
V109264
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Edberg - Inga Edberg Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 4 N= 9 420 33.0/1.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 N= E 420 33.0/1.0
Mats Fagher - Christopher Davies Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 3 N= 3 140 29.0/5.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3 N= E 140 29.0/5.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3 Ö-2 4 100 26.0/8.0
Agneta Björklund - Anette de la Motte Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 N-1 E -50 16.0/18.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 N-1 6 -50 16.0/18.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Tina Fredriksson - Arne Andersen 4 N-1 9 -50 16.0/18.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 4 N-1 E -50 16.0/18.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Alf Falk - Henrik Aronsson 4 N-1 E -50 16.0/18.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 4 N-1 9 -50 16.0/18.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 4 N-1 E -50 16.0/18.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 4 N-1 Kn -50 16.0/18.0
Bertil Järnros - Leif Fors Kerstin Sjölund - Guy Hansson 4 N-1 6 -50 16.0/18.0
Gun Borg - Bengt Andersson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 4 N-2 9 -100 6.0/28.0
May Petersson - Eva Sulz Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 Ö= E -130 4.0/30.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 4 V+1 2 -150 2.0/32.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 5D N-2 6 -300 0.0/34.0
Annika Westin - Bosse Johansson     - 17.5/-

Bricka 18

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Öst giv
N-S i zon
K5
kn1062
E2
Dkn842
1094
D53
Dkn654
103
EDkn76
K74
98
EK6
832
E98
K1073
975

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N84634
S84634
Ö597108
V59798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Björklund - Anette de la Motte Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 1NT Ö= 7 -90 31.0/3.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 1NT Ö= 7 -90 31.0/3.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Tina Fredriksson - Arne Andersen 1NT Ö= 3 -90 31.0/3.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ingvar Josefsson - Anders Meuller 1NT Ö= 7 -90 31.0/3.0
Arne Edberg - Inga Edberg Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 1 Ö+1 3 -110 25.0/9.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 1 Ö+1 3 -110 25.0/9.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 2NT Ö= 8 -120 20.0/14.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 1NT Ö+1 7 -120 20.0/14.0
Bertil Järnros - Leif Fors Kerstin Sjölund - Guy Hansson 1NT Ö+1 8 -120 20.0/14.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Alf Falk - Henrik Aronsson 2 Ö+1 E -140 16.0/18.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 1NT Ö+2 3 -150 14.0/20.0
Mats Fagher - Christopher Davies Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius 1 Ö+3 3 -170 8.0/26.0
Gun Borg - Bengt Andersson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 1 Ö+3 7 -170 8.0/26.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Bo Windisch - Lillemor Windisch 1 Ö+3 2 -170 8.0/26.0
May Petersson - Eva Sulz Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 1 Ö+3 8 -170 8.0/26.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 2 Ö+2 E -170 8.0/26.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 2NT Ö+2 7 -180 2.0/32.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Ulla Kastensson - Jan Kuuse 1 Ö+5 8 -230 0.0/34.0
Annika Westin - Bosse Johansson     - 17.5/-

Bricka 19

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Syd giv
Ö-V i zon
1098753
E9
E109
103
Kkn2
K74
743
KD95
E
kn5
KD86
kn87642
D64
D108632
kn52
E

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N35883
S35783
Ö108556
V108556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tina Fredriksson - Arne Andersen Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3NT V-3 E 300 33.0/1.0
Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius Britta Persson - Linnea Edvardsson 5 V-3 3 300 33.0/1.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3NT V-2 10 200 29.0/5.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 5 V-2 E 200 29.0/5.0
Annika Westin - Bosse Johansson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 2 S+2 K 170 26.0/8.0
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Åke Hallgren - Nils Johansson 2 N+1 E 140 23.0/11.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Alf Falk - Henrik Aronsson 2 S+1 K 140 23.0/11.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 4 Ö-1 2 100 19.0/15.0
Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson Dag Thundal - Göran Lundqvist 5 Ö-1 E 100 19.0/15.0
Gun Borg - Bengt Andersson Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 S-1 5 -50 16.0/18.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 3 V= 10 -110 13.0/21.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3 V= E -110 13.0/21.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 1NT V+1 10 -120 10.0/24.0
Mats Fagher - Christopher Davies Arne Edberg - Inga Edberg 2 V+2 10 -130 4.0/30.0
May Petersson - Eva Sulz Agneta Björklund - Anette de la Motte 4 V= E -130 4.0/30.0
Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 V+2 10 -130 4.0/30.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Lennart Ryberg - Anne Leppänen 3 V+1 E -130 4.0/30.0
Bertil Järnros - Leif Fors Börje Filipsson - Maya Adrian 2 Ö+2 2 -130 4.0/30.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson     - 19.0/-

Bricka 20

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Väst giv
alla i zon
432
kn42
K1043
1074
KD96
K95
E7
kn632
Ekn107
E1076
kn95
E9
85
D83
D862
KD85

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N55334
S55334
Ö8710109
V8810109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Åke Hallgren - Nils Johansson 4 Ö-1 K 100 33.0/1.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Alf Falk - Henrik Aronsson 5 V-1 3 100 33.0/1.0
May Petersson - Eva Sulz Agneta Björklund - Anette de la Motte 2 V+2 3 -170 29.0/5.0
Annika Westin - Bosse Johansson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 3 V+1 4 -170 29.0/5.0
Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3 V+2 4 -200 26.0/8.0
Mats Fagher - Christopher Davies Arne Edberg - Inga Edberg 4 Ö= 2 -620 15.0/19.0
Tina Fredriksson - Arne Andersen Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 V= 3 -620 15.0/19.0
Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius Britta Persson - Linnea Edvardsson 4 V= 2 -620 15.0/19.0
Gun Borg - Bengt Andersson Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 V= 3 -620 15.0/19.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 4 V= 4 -620 15.0/19.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 V= 2 -620 15.0/19.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Ulla Kastensson - Jan Kuuse 4 V= 2 -620 15.0/19.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Lennart Ryberg - Anne Leppänen 4 V= 3 -620 15.0/19.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 V= 4 -620 15.0/19.0
Bertil Järnros - Leif Fors Börje Filipsson - Maya Adrian 4 Ö= 5 -620 15.0/19.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 4 V+1 4 -650 2.0/32.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 V+1 3 -650 2.0/32.0
Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 V+1 3 -650 2.0/32.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson     - 19.0/-

Bricka 21

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Nord giv
N-S i zon
K43
K1084
963
982
Dkn10
E952
EK7
EK6
E986
kn63
Dkn52
D7
752
D7
1084
kn10543

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N31211
S31211
Ö1012111212
V1012111212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 6D V-2 3 300 34.0/0.0
Arne Edberg - Inga Edberg Tina Fredriksson - Arne Andersen 6NT V-2 9 100 32.0/2.0
Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius Agneta Björklund - Anette de la Motte 4 Ö-1 3 50 30.0/4.0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT V+1 4 -430 25.0/9.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Alf Falk - Henrik Aronsson 3NT V+1 8 -430 25.0/9.0
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 3NT V+1 8 -430 25.0/9.0
Bertil Järnros - Leif Fors Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 3NT V+1 4 -430 25.0/9.0
May Petersson - Eva Sulz Gun Borg - Bengt Andersson 4 Ö+1 3 -450 20.0/14.0
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3NT V+2 8 -460 15.0/19.0
Annika Westin - Bosse Johansson Mats Fagher - Christopher Davies 3NT V+2 8 -460 15.0/19.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT V+2 4 -460 15.0/19.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Börje Filipsson - Maya Adrian 3NT V+2 2 -460 15.0/19.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 4 Ö+2 7 -480 10.0/24.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3NT V+3 9 -490 4.0/30.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Bo Windisch - Lillemor Windisch 3NT V+3 8 -490 4.0/30.0
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT V+3 10 -490 4.0/30.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 3NT V+3 4 -490 4.0/30.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Marita Hallberg - Peggy Veerman 5NT V+1 3 -490 4.0/30.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund     - 20.7/-

Bricka 22

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Öst giv
Ö-V i zon
1032
ED6
76
D10974
K954
K87
EKkn10
K8
E87
kn52
D9852
Ekn
Dkn6
10943
43
6532

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N63533
S63533
Ö71081010
V71081010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 7NT V-2 E 200 34.0/0.0
Annika Westin - Bosse Johansson Mats Fagher - Christopher Davies 5 Ö-1 4 100 31.0/3.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 5 Ö-1 D 100 31.0/3.0
Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius Agneta Björklund - Anette de la Motte 3 Ö+1 D -130 24.0/10.0
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 Ö+1 10 -130 24.0/10.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Alf Falk - Henrik Aronsson 3 Ö+1 4 -130 24.0/10.0
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson 3 Ö+1 4 -130 24.0/10.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Börje Filipsson - Maya Adrian 3 Ö+1 10 -130 24.0/10.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3 V+1 9 -170 17.0/17.0
May Petersson - Eva Sulz Gun Borg - Bengt Andersson 2 V+2 6 -170 17.0/17.0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT V= 4 -600 12.0/22.0
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT Ö= 6 -600 12.0/22.0
Bertil Järnros - Leif Fors Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 3NT Ö= 6 -600 12.0/22.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 V= 9 -620 8.0/26.0
Arne Edberg - Inga Edberg Tina Fredriksson - Arne Andersen 3NT Ö+1 4 -630 3.0/31.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Bo Windisch - Lillemor Windisch 3NT Ö+1 3 -630 3.0/31.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 3NT Ö+1 3 -630 3.0/31.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT Ö+1 2 -630 3.0/31.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund     - 20.7/-

Bricka 23

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Syd giv
alla i zon
764
EK92
E542
92
985
D1054
kn9876
8
103
6
KD103
KDkn753
EKDkn2
kn873

E1064

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N66111111
S66111111
Ö57222
V56122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Gun Borg - Bengt Andersson 4 S+1 8 650 32.0/2.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 4 S+1 8 650 32.0/2.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Alf Falk - Henrik Aronsson 4 S+1 8 650 32.0/2.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund May Petersson - Eva Sulz 4 S= 8 620 25.0/9.0
Annika Westin - Bosse Johansson Tina Fredriksson - Arne Andersen 4 N= 3 620 25.0/9.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 S= 9 620 25.0/9.0
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 4 S= 6 620 25.0/9.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3 Ö-2 E 200 20.0/14.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2 S+2 8 170 18.0/16.0
Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 S= 8 140 15.0/19.0
Bertil Järnros - Leif Fors Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 S= 8 140 15.0/19.0
Agneta Björklund - Anette de la Motte Britta Persson - Linnea Edvardsson 4 N-1 K -100 8.0/26.0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 4 S-1 8 -100 8.0/26.0
Bo Windisch - Lillemor Windisch Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 S-1 8 -100 8.0/26.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Mats Fagher - Christopher Davies 6 S-1 8 -100 8.0/26.0
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 5 N-1 K -100 8.0/26.0
Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius Arne Edberg - Inga Edberg 4 S-2 6 -200 1.0/33.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 S-2 8 -200 1.0/33.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman     - 17.3/-

Bricka 24

Lerums BK, Sverige 2017.02.01

Väst giv
ingen i zon
kn4
10987
kn10763
85
E109
KDkn5
K5
D942
KD753
4
E94
K763
862
E632
D82
Ekn10

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N35423
S35423
Ö10881110
V10881110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 4 V-1 D 50 34.0/0.0
Annika Westin - Bosse Johansson Tina Fredriksson - Arne Andersen 2NT V= 3 -120 32.0/2.0
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 1 Ö+3 8 -170 30.0/4.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Mats Fagher - Christopher Davies 3 V+2 10 -200 28.0/6.0
Tommy Rhedin - Lena Holmlund May Petersson - Eva Sulz 3NT V= 7 -400 25.0/9.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Alf Falk - Henrik Aronsson 3NT Ö= 2 -400 25.0/9.0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 4 V= 3 -420 21.0/13.0
Bo Windisch - Lillemor Windisch Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 V= 10 -420 21.0/13.0
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Gun Borg - Bengt Andersson 3NT V+1 Kn -430 13.0/21.0
Agneta Björklund - Anette de la Motte Britta Persson - Linnea Edvardsson 3NT V+1 7 -430 13.0/21.0
Ingwor Bengtsson - Birgitta Unell-Carlsson Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT V+1 3 -430 13.0/21.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Steen Ljungberg - Ann-Marie Östgård 3NT V+1 3 -430 13.0/21.0
Bertil Järnros - Leif Fors Dag Thundal - Göran Lundqvist 3NT V+1 3 -430 13.0/21.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT V+1 3 -430 13.0/21.0
Bengt Kjellqvist - Björn Thorselius Arne Edberg - Inga Edberg 4 Ö+1 E -450 5.0/29.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 V+1 10 -450 5.0/29.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 3NT V+2 3 -460 1.0/33.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3NT V+2 Kn -460 1.0/33.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman     - 17.3/-