Kommande tävlingar
25/01 DM-veteraner
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
Rapporterade tävlingar
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
28/12 BK Allians - Guldtävling
07/12 Malmö BK - Guldtävling
BK Bridgehuset » Onsdag 21/12 Scratch 2016-12-21 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 21/12 Scratch 2016-12-21

Partävling, 20 bord, 40 par. Antal brickor: 24. Medel: 455.7.

Privatprotokoll för Östen Svantesson - Mats Holm

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 7, Lars G Svensson - Roger Bergforsen
13NT S+2 -460 2.0 5% 2 5.0%E1092E1052543102 KKn7384Kn1098724
23NT Ö+1 430 33.0 87% 35 46.0%K10393KD95EK72 E562Kn10DKn109654
Rond 2, som NS mot par 16, Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg
34 N-1 -50 7.0 18% 42 36.7%KD10875Kn8862Kn9 E4E93EDKn1073D10
41NT N= 90 16.0 42% 58 38.0%DKn5EKn987D7EDKn E876K649610875
Rond 3, som NS mot par 11, Marianne Silwer - Teddy Wald
54 S+1 650 33.0 87% 91 47.8%Kn510953EK9D986 EKD982KD87625
63NT N+1 430 27.0 71% 118 51.7%EKnKn852ED1053Kn5 D6D6984EK10763
Rond 4, som ÖV mot par 14, Rolf Bergström - Christer Löfgren
73 N= -110 30.0 79% 148 55.6%KD10852KKn68Kn85 963854KKn1092109
82 N= -110 8.0 21% 156 51.2%K1075D42K108628 E84Kn876Kn43D92
Rond 5, som ÖV mot par 20, Anders Olsson - Sten Ahlgren
91NT Ö+1 120 35.0 92% 191 55.8%Kn5475EKn542E63 EK108E1084310894
104 S-1 100 24.0 63% 215 56.5%10573Kn8743KD106 Kn72KD10ED105753
Rond 6, som ÖV mot par 17, Ulla Borgström - Monica Wester
112 N-2 100 36.0 95% 251 60.0%Kn865986KD10627 102ED105EKn984Kn8
121NT V+1 120 30.0 79% 281 61.6%1079842K2Kn9843 KKn53E3Kn109ED102
Rond 7, som ÖV mot par 5, Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist
131 V+3 170 13.0 34% 294 59.5%D4Kn2KKn865DKn108 KKn86EKD9610427
143 V= 110 36.0 95% 330 62.0%E8765K75K9652 KKn1086Kn3EKn9863
Rond 8, som NS mot par 19, Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin
152 Ö-2 100 36.0 95% 366 64.2%10764KD1084K7E5 D96532D9652D2
162NTD V= -690 0.0 0% 366 60.2%K5376542Kn101062 Kn987K9EKD85Kn7
Rond 9, som NS mot par 13, Britt Lindberg - Louise Nordlindh
174 S= 420 34.0 89% 400 61.9%96K98421073DKn6 EK10854EK9E1054
182 S-1 -100 23.0 61% 423 61.8%E954273K96532 Kn6KKn97621062E8
Rond 10, som ÖV mot par 15, Helen Lundin - Helena Cewers
192 V-2 -200 10.6 28% 433.6 60.1%4EK8Kn108DKn9862 EKn98537327427
204 V+1 650 36.0 95% 469.6 61.8%98643KD5E102K5 KnE10982D987642
Rond 11, som NS mot par 1, Ulf Pernvi - Ann Lilliengren
214D Ö-2 300 36.9 97% 506.5 63.5%981065D964K1096 EKD104Kn107ED743
224 S= 420 33.7 89% 540.2 64.6%10K74ED3EK7542 DKn86542E921023
Rond 12, som NS mot par 18, Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz
234D Ö-1 200 24.0 63% 564.2 64.6%E8ED732EK10894 5Kn9864Kn73Kn632
242 N= 90 26.0 68% 590.2 64.7%Kn43105KD8543103 K8EK3272E9872