Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
BK Bridgehuset » 14/9 scratch 2016-09-14 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

14/9 scratch 2016-09-14

Partävling, 21 bord, 41 par. Antal brickor: 24. Medel: 456.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Björn Klefbohm - Magnus Friberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 7, Göran Nyqvist - Peter Perulf
13NT V-1 -50 8.0 21% 8 21.0%D642Kn2Kn863264 EKKn8EKD3ED10D2
22 N+2 -130 17.0 45% 25 33.0%D98428792KD93 103KDKn53K7E764
Rond 2, som NS mot par 16, Marianne Servin - Ulla Öberg
34 N+1 450 20.0 53% 45 39.7%E8DKn10642KKn54Kn D932E53E32E73
41NT N= 90 11.0 29% 56 37.0%Kn105D932D3EK86 K642KKn8Kn109D107
Rond 3, som NS mot par 11, Stig Unoson - Sven Persson
51NT Ö-2 100 23.0 61% 79 41.8%874K10865K62D4 DKn1063EKn7D3Kn76
64 Ö+1 -650 16.0 42% 95 41.8%K3D7ED105DKn1097 D283293286542
Rond 4, som ÖV mot par 14, Lars G Svensson - Ulla Wästberg
74 Ö-1 -100 4.0 11% 99 37.4%EKDKn82DKD8K64 1093107543EKn2103
83NT V= 400 28.0 74% 127 42.0%K86D943E92D107 EKn74E76563EK5
Rond 5, som ÖV mot par 20, Agneta Johansson - Inga Derving
91 N+3 -170 6.0 16% 133 39.1%3Kn10632KD62KKn4 976KDKn9543ED9
104D N-4 1100 38.0 100% 171 45.2%K9DKn64D97Kn863 E1073E10EK109742
Rond 6, som ÖV mot par 17, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
113 Ö= 110 24.0 63% 195 46.8%D764K875765E10 E5109EK10898754
123D N-1 200 31.0 82% 226 49.8%EKn6Kn84105DKn853 D75K2K32EK962
Rond 7, som ÖV mot par 5, Johan Erlandsson - Alf Roos
134 N= -620 2.0 5% 228 46.3%D97432DKn5K853 42Kn108610864ED10
144 N+1 -450 1.0 3% 229 43.2%873D62Kn92E1073 KD1087D8743K52
Rond 8, som NS mot par 19, H.O. Thulin - Mats Mårtensson
154 N+1 650 23.0 61% 252 44.4%K87KD9652EK103 9E10879653E972
164 N= 420 38.0 100% 290 47.9%E3KDKn752KD939 Kn865106374KKn52
Rond 9, som NS mot par 13, Mats Andersson - Lars Becklén
173NT V-2 100 31.0 82% 321 49.9%EKn109793EKn51086 K2D10762743Kn42
182 N+2 170 28.0 74% 349 51.2%E105KD964E3E87 K6432E85421053
Rond 10, som ÖV mot par 15, Milan Korac - Christina Leander
196 N+1 -1010 1.0 3% 350 48.7%75Kn9763Kn10D987 Kn42E8986KKn652
203NT N+3 -690 2.0 5% 352 46.5%Kn6543K4D84754 K108210631062D86
Rond 11, som NS mot par 1, Anitha Lindgren - Marian Krook
212 V+2 -130 32.0 84% 384 48.3%E1087108D6541054 Kn92KD4297D632
224 N+1 450 29.0 76% 413 49.5%963EDKn825EKKn3 KD108K74Kn974D6
Rond 12, som NS mot par 18, Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors
232 V-1 100 19.0 50% 432 49.6%95K987K797632 DKn8EKn10E652D105
243 N-2 -100 24.0 63% 456 50.1%K106D107646KD73 984KnKD9732E84

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Nord giv
ingen i zon
73
964
954
Kkn1095
EKkn8
EKD3
ED10
D2
D642
kn2
kn8632
64
1095
10875
K7
E873

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N60000
S60000
Ö71111118
V71111118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT V-1 10 50 30.0/8.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V-1 Kn 50 30.0/8.0
Stig Unoson - Sven Persson Östen Svantesson - Mats Holm 3NT V-1 Kn 50 30.0/8.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V-1 9 50 30.0/8.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 6 V-1 5 50 30.0/8.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Junot Delcomyn - Mari Segerberg 3NT V-1 5 50 30.0/8.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V-1 5 50 30.0/8.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT V-1 9 50 30.0/8.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V-1 10 50 30.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT V= 9 -120 19.0/19.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2NT V= 9 -120 19.0/19.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V= 4 -400 16.0/22.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V= 7 -420 14.0/24.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+1 E -450 9.0/29.0
Agneta Johansson - Inga Derving Johan Erlandsson - Alf Roos 4 Ö+1 3 -450 9.0/29.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 5 Ö= E -450 9.0/29.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Klas Bellander - Hans Mattsson 4 V+1 10 -450 9.0/29.0
Mats Andersson - Lars Becklén Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+2 3 -480 4.0/34.0
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Milan Korac - Christina Leander 3NT V+3 10 -490 2.0/36.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT V+4 7 -520 0.0/38.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - -/19.3

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Öst giv
N-S i zon
Kkn5
9642
ED654
5
103
KDkn53
K7
E764
D9842
87
92
KD93
E76
E10
kn1083
kn1082

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N610668
S610768
Ö63665
V63665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Sven Persson Östen Svantesson - Mats Holm 3D N+1 8 870 38.0/0.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V-4 5 200 35.0/3.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3NT V-4 5 200 35.0/3.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 N+2 8 150 29.0/9.0
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Milan Korac - Christina Leander 4 N+1 8 150 29.0/9.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+2 8 150 29.0/9.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Klas Bellander - Hans Mattsson 3 N+2 8 150 29.0/9.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N+1 8 130 21.0/17.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N+2 7 130 21.0/17.0
Mats Andersson - Lars Becklén Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N+2 8 130 21.0/17.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N+1 8 130 21.0/17.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V-2 4 100 14.0/24.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 V-2 5 100 14.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V-2 E 100 14.0/24.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Mikael Palade - Lennart Tenland 2 V-1 5 50 7.0/31.0
Agneta Johansson - Inga Derving Johan Erlandsson - Alf Roos 2 V-1 5 50 7.0/31.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Junot Delcomyn - Mari Segerberg 1NT V-1 4 50 7.0/31.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V-1 5 50 7.0/31.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 V= 4 -90 2.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V+1 5 -110 0.0/38.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - -/19.3

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Syd giv
Ö-V i zon
E8
Dkn10642
Kkn54
kn
Kkn54
97
1096
K964
1076
K8
D87
D10852
D932
E53
E32
E73

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N71111810
S71111810
Ö62252
V62252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Agneta Johansson - Inga Derving 4 N+2 7 480 35.0/3.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+2 2 480 35.0/3.0
Mats Andersson - Lars Becklén Mikael Palade - Lennart Tenland 4 N+2 6 480 35.0/3.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N+2 2 480 35.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Milan Korac - Christina Leander 4 N+1 7 450 20.0/18.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N+1 6 450 20.0/18.0
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N+1 2 450 20.0/18.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Östen Svantesson - Mats Holm 4 N+1 2 450 20.0/18.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 N+1 5 450 20.0/18.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Junot Delcomyn - Mari Segerberg 4 N+1 6 450 20.0/18.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N+1 8 450 20.0/18.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 N+1 8 450 20.0/18.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N+1 2 450 20.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N+1 5 450 20.0/18.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N+1 7 450 20.0/18.0
Stig Unoson - Sven Persson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT S+1 10 430 8.0/30.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N= 5 420 4.0/34.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Johan Erlandsson - Alf Roos 4 N= 8 420 4.0/34.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N= 8 420 4.0/34.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3NT S= 4 400 0.0/38.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - -/20.4

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Väst giv
alla i zon
kn105
D932
D3
EK86
983
65
7654
kn432
ED7
E1074
EK82
95
K642
Kkn8
kn109
D107

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N85878
S85878
Ö57555
V57555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Sven Persson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2NT V-3 E 300 38.0/0.0
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT Ö-2 K 200 34.0/4.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 1NT Ö-2 D 200 34.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 Ö-2 7 200 34.0/4.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Agneta Johansson - Inga Derving 1NT S+1 2 120 26.0/12.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N+1 8 120 26.0/12.0
Mats Andersson - Lars Becklén Mikael Palade - Lennart Tenland 1NT N+1 E 120 26.0/12.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT S+1 2 120 26.0/12.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 1NT N+1 E 120 26.0/12.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Östen Svantesson - Mats Holm 2 N= E 110 19.0/19.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 S+1 4 110 19.0/19.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 1NT Ö-1 2 100 16.0/22.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Milan Korac - Christina Leander 1NT S= 3 90 11.0/27.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT N= 2 90 11.0/27.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT N= 2 90 11.0/27.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Johan Erlandsson - Alf Roos 1NT N= K 90 11.0/27.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Junot Delcomyn - Mari Segerberg 1NT Ö= Kn -90 6.0/32.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 N-1 E -100 4.0/34.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-2 E -200 2.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NTD S-2 7 -500 0.0/38.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - -/20.4

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Nord giv
N-S i zon
874
K10865
K62
D4
52
D9
kn987
109532
EK9
432
E1054
EK8
Dkn1063
Ekn7
D3
kn76

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N44787
S44787
Ö99555
V99555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö-4 D 200 38.0/0.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S+1 Kn 140 34.0/4.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S+1 Kn 140 34.0/4.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S+1 2 140 34.0/4.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2 S= 7 110 30.0/8.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Stig Unoson - Sven Persson 1NT Ö-2 D 100 23.0/15.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT Ö-2 D 100 23.0/15.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Louise Grandinsson - Nils Lindblad 1NT Ö-2 D 100 23.0/15.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT Ö-2 D 100 23.0/15.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 1NT Ö-2 D 100 23.0/15.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 1NT Ö-2 3 100 23.0/15.0
Junot Delcomyn - Mari Segerberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 1 S= 10 80 16.0/22.0
Mats Andersson - Lars Becklén Östen Svantesson - Mats Holm 3 Ö-1 D 50 13.0/25.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö-1 D 50 13.0/25.0
Agneta Johansson - Inga Derving Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 S-1 D -100 8.0/30.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S-1 9 -100 8.0/30.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N-1 4 -100 8.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Johan Erlandsson - Alf Roos 3 Ö= D -110 3.0/35.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 3 Ö= D -110 3.0/35.0
Milan Korac - Christina Leander Mikael Palade - Lennart Tenland 3D S-1 2 -200 0.0/38.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson     - 20.5/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Öst giv
Ö-V i zon
K3
D7
ED105
Dkn1097
8
EK10654
kn764
EK
Ekn1097654
kn9
K8
3
D2
832
932
86542

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N74122
S73122
Ö68111110
V68111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Hans Mattsson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3NT V-2 D 200 38.0/0.0
Mats Andersson - Lars Becklén Östen Svantesson - Mats Holm 3 Ö+2 2 -200 34.0/4.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö+2 8 -200 34.0/4.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö+2 8 -200 34.0/4.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö+3 8 -230 30.0/8.0
Agneta Johansson - Inga Derving Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V= D -620 27.0/11.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö= 8 -620 27.0/11.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Johan Erlandsson - Alf Roos 5 Ö= 4 -650 16.0/22.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 Ö+1 2 -650 16.0/22.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+1 2 -650 16.0/22.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Stig Unoson - Sven Persson 4 Ö+1 2 -650 16.0/22.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 Ö+1 2 -650 16.0/22.0
Junot Delcomyn - Mari Segerberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+1 4 -650 16.0/22.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 Ö+1 2 -650 16.0/22.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 Ö+1 5 -650 16.0/22.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö+1 8 -650 16.0/22.0
Milan Korac - Christina Leander Mikael Palade - Lennart Tenland 4 Ö+2 2 -680 3.0/35.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+2 8 -680 3.0/35.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 Ö+1 2 -680 3.0/35.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 Ö+1 2 -680 3.0/35.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson     - 20.5/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Syd giv
alla i zon
654
kn92
953
kn972
1093
107543
Ekn2
103
EKDkn82
D
KD8
K64
7
EK86
10764
ED85

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N76634
S76634
Ö677105
V467105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Johan Erlandsson - Alf Roos 1D S= 10 160 38.0/0.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö-1 K 100 34.0/4.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö-1 E 100 34.0/4.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-1 E 100 34.0/4.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 Ö= K -140 30.0/8.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 Ö+2 5 -170 25.0/13.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 Ö+3 E -170 25.0/13.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunnar Olsson - Jan Öhman 1 Ö+3 E -170 25.0/13.0
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3 Ö+1 E -170 25.0/13.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Junot Delcomyn - Mari Segerberg 1D S-1 2 -200 20.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Sven Persson 3NT Ö= 4 -600 18.0/20.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 4 Ö= K -620 9.0/29.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= E -620 9.0/29.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Agneta Johansson - Inga Derving 4 Ö= E -620 9.0/29.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 Ö= E -620 9.0/29.0
Mats Andersson - Lars Becklén Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= E -620 9.0/29.0
Milan Korac - Christina Leander Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö= E -620 9.0/29.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö= E -620 9.0/29.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö= E -620 9.0/29.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Klas Bellander - Hans Mattsson 4 Ö+1 E -650 0.0/38.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund     - -/21.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Väst giv
ingen i zon
D1092
kn
KDkn10874
6
Ekn74
E765
63
EK5
K86
D943
E92
D107
53
K1082
5
kn98432

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56454
S56454
Ö87988
V87988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4NTD V-4 K 800 38.0/0.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT V-3 K 150 35.0/3.0
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3NT V-3 K 150 35.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 V-2 6 100 27.0/11.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 4 Ö-2 3 100 27.0/11.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 Ö-2 5 100 27.0/11.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Johan Erlandsson - Alf Roos 4 V-2 6 100 27.0/11.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT V-2 K 100 27.0/11.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT V-2 K 100 27.0/11.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Sven Persson 3NT V-1 K 50 17.0/21.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V-1 K 50 17.0/21.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V-1 K 50 17.0/21.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Klas Bellander - Hans Mattsson 4 Ö-1 5 50 17.0/21.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Agneta Johansson - Inga Derving 5 N-4 3 -200 12.0/26.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V= K -400 10.0/28.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4D N-3 3 -500 6.0/32.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Junot Delcomyn - Mari Segerberg 5D N-3 4 -500 6.0/32.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4D N-3 6 -500 6.0/32.0
Mats Andersson - Lars Becklén Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5D N-5 4 -1100 2.0/36.0
Milan Korac - Christina Leander Östen Svantesson - Mats Holm 4D N-6 6 -1400 0.0/38.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund     - -/21.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Nord giv
Ö-V i zon
EKDkn10
E7
87
10852
976
KD
kn9543
ED9
3
kn10632
KD62
Kkn4
8542
9854
E10
763

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N73587
S73587
Ö610856
V610856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2D N= K 470 38.0/0.0
Mats Andersson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 4 Ö-2 4 200 35.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö-2 2 200 35.0/3.0
Agneta Johansson - Inga Derving Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1 N+3 Kn 170 32.0/6.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= K 140 29.0/9.0
Junot Delcomyn - Mari Segerberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 N+2 4 140 29.0/9.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 N= Kn 110 23.0/15.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 N= 6 110 23.0/15.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N= 2 110 23.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 N= 6 110 23.0/15.0
Stig Unoson - Sven Persson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö-1 8 100 18.0/20.0
Östen Svantesson - Mats Holm Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N-1 3 -50 15.0/23.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg H.O. Thulin - Mats Mårtensson 3 N-1 Kn -50 15.0/23.0
Milan Korac - Christina Leander Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3D N-1 K -100 11.0/27.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N-2 K -100 11.0/27.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= E -130 5.0/33.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V+2 E -130 5.0/33.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= E -130 5.0/33.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3 V+1 E -130 5.0/33.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3 Ö+1 8 -170 0.0/38.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson     - 20.9/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Öst giv
alla i zon
853
K98752
652
5
E107
3
E10
EK109742
K9
Dkn64
D97
kn863
Dkn642
E10
Kkn843
D

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N27672
S27672
Ö1167611
V1157610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 4 Ö-3 D 300 38.0/0.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V+2 8 -150 32.0/6.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 V+1 3 -150 32.0/6.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V+1 8 -150 32.0/6.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 8 -150 32.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 V+3 8 -150 32.0/6.0
Stig Unoson - Sven Persson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+2 3 -170 23.0/15.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V+2 5 -170 23.0/15.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V+3 3 -170 23.0/15.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V+2 8 -170 23.0/15.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 N-2 Kn -200 18.0/20.0
Östen Svantesson - Mats Holm Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 V= 3 -600 12.0/26.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 V= 8 -600 12.0/26.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 5 Ö= 2 -600 12.0/26.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Harry Cronqvist - Claes Nilsson 5 V= 3 -600 12.0/26.0
Junot Delcomyn - Mari Segerberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 V= 3 -600 12.0/26.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT V+1 2 -630 6.0/32.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg H.O. Thulin - Mats Mårtensson 3NT V+2 3 -660 4.0/34.0
Milan Korac - Christina Leander Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+3 8 -690 2.0/36.0
Agneta Johansson - Inga Derving Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4D N-4 6 -1100 0.0/38.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson     - 20.9/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Syd giv
ingen i zon
Kkn32
EDkn64
9
KDkn
E5
109
EK108
98754
D764
K875
765
E10
1098
32
Dkn432
632

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45654
S45665
Ö98678
V98778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1 N= E 80 35.0/3.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 N= E 80 35.0/3.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1 N= E 80 35.0/3.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 N= E 80 35.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V-1 K 50 30.0/8.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Stig Unoson - Sven Persson 2 N-1 E -50 25.0/13.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 1 N-1 6 -50 25.0/13.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Birgitta Lindblad - Arne Månsson 1 N-1 E -50 25.0/13.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 1 N-1 5 -50 25.0/13.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Agneta Johansson - Inga Derving 3 N-2 7 -100 18.0/20.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 N-2 7 -100 18.0/20.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1 N-2 E -100 18.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö= 10 -110 14.0/24.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2NT N-3 10 -150 10.0/28.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N-3 E -150 10.0/28.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Junot Delcomyn - Mari Segerberg 2 N-3 E -150 10.0/28.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Östen Svantesson - Mats Holm 2D V= K -180 6.0/32.0
Milan Korac - Christina Leander Johan Erlandsson - Alf Roos 1D N-2 E -300 4.0/34.0
Mats Andersson - Lars Becklén Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 2D S-3 9 -500 2.0/36.0
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Mikael Palade - Lennart Tenland 3NTD N-4 5 -800 0.0/38.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 15.5/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Väst giv
N-S i zon
K1093
E10765
E87
7
D75
K2
K32
EK962
Ekn6
kn84
105
Dkn853
842
D93
Dkn964
104

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N48875
S48875
Ö95468
V95568
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2 N= D 110 38.0/0.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anitha Lindgren - Marian Krook 5 Ö-2 7 100 33.0/5.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V-2 6 100 33.0/5.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 V-2 7 100 33.0/5.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2NT V-2 5 100 33.0/5.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 V-1 7 50 28.0/10.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Östen Svantesson - Mats Holm 3 Ö= D -110 24.0/14.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= 5 -110 24.0/14.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 1 V+2 7 -110 24.0/14.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2NT V= 3 -120 20.0/18.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Agneta Johansson - Inga Derving 3 V+1 6 -130 17.0/21.0
Mats Andersson - Lars Becklén Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 4 V= E -130 17.0/21.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT V+1 6 -150 13.0/25.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Junot Delcomyn - Mari Segerberg 2NT V+1 5 -150 13.0/25.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT V+2 5 -180 10.0/28.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3D N-1 5 -200 7.0/31.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N-2 E -200 7.0/31.0
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT Ö= 3 -400 4.0/34.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Stig Unoson - Sven Persson 3NT V+1 6 -430 1.0/37.0
Milan Korac - Christina Leander Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT V+1 6 -430 1.0/37.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 15.5/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Nord giv
alla i zon
Ekn1086
KD
E72
kn64
42
kn1086
10864
ED10
D
97432
Dkn5
K853
K9753
E5
K93
972

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N56599
S56599
Ö76844
V76844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Erlandsson - Alf Roos Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N= D 620 36.0/2.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N= 9 620 36.0/2.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N= 9 620 36.0/2.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N= 2 600 32.0/6.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Östen Svantesson - Mats Holm 3 N= 2 140 30.0/8.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Lars Becklén 4 N-1 3 -100 14.0/24.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 N-1 3 -100 14.0/24.0
Stig Unoson - Sven Persson Agneta Johansson - Inga Derving 4 N-1 9 -100 14.0/24.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 N-1 4 -100 14.0/24.0
Milan Korac - Christina Leander Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 4 N-1 2 -100 14.0/24.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 N-1 D -100 14.0/24.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N-1 D -100 14.0/24.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N-1 D -100 14.0/24.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N-1 7 -100 14.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 5 -100 14.0/24.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 N-1 3 -100 14.0/24.0
Junot Delcomyn - Mari Segerberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 4 N-1 5 -100 14.0/24.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-1 D -100 14.0/24.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N-1 5 -100 14.0/24.0
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N-1 D -100 14.0/24.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark     - 21.0/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Öst giv
ingen i zon
Ekn2
Ekn109543
EK
kn
KD10
87
D8743
K52
873
D62
kn92
E1073
9654
K
1065
D9864

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N879108
S879108
Ö46334
V46434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Erlandsson - Alf Roos Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N+1 8 450 37.0/1.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 N+1 7 450 37.0/1.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Lars Becklén 4 N= 2 420 28.0/10.0
Stig Unoson - Sven Persson Agneta Johansson - Inga Derving 4 N= 8 420 28.0/10.0
Milan Korac - Christina Leander Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 4 N= 3 420 28.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 N= 3 420 28.0/10.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N= 3 420 28.0/10.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N= 7 420 28.0/10.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N= E 420 28.0/10.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3 N+1 3 170 18.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N+2 3 170 18.0/20.0
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 N+1 8 170 18.0/20.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Östen Svantesson - Mats Holm 2 N+1 2 140 9.0/29.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N= 2 140 9.0/29.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N= 2 140 9.0/29.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+1 Kn 140 9.0/29.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 N= Kn 140 9.0/29.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1 N+2 7 140 9.0/29.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 5 N-1 E -50 1.0/37.0
Junot Delcomyn - Mari Segerberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 4 N-1 E -50 1.0/37.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark     - 21.0/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Syd giv
N-S i zon
K87
KD9652
EK10
3
652
kn4
742
KD864
EDkn1043
3
Dkn8
kn105
9
E1087
9653
E972

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N6101169
S6101159
Ö73273
V73273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6 N= E 1430 38.0/0.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N+2 E 680 35.0/3.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N+2 E 680 35.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N+1 E 650 23.0/15.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 N+1 Kn 650 23.0/15.0
Milan Korac - Christina Leander Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N+1 3 650 23.0/15.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Sven Persson 4 N+1 Kn 650 23.0/15.0
Agneta Johansson - Inga Derving Louise Grandinsson - Nils Lindblad 5 N= E 650 23.0/15.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Junot Delcomyn - Mari Segerberg 5 N= 5 650 23.0/15.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 5 N= Kn 650 23.0/15.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+1 D 650 23.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 N= E 650 23.0/15.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N+1 D 650 23.0/15.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4D Ö-3 E 500 10.0/28.0
Mats Andersson - Lars Becklén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5D Ö-3 E 500 10.0/28.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D Ö-3 E 500 10.0/28.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Johan Erlandsson - Alf Roos 4 Ö-3 E 150 5.0/33.0
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-3 E 150 5.0/33.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö-2 E 100 1.0/37.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 Ö-2 E 100 1.0/37.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist     - 12.0/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Väst giv
Ö-V i zon
E3
KDkn752
KD93
9
KD10
84
kn1082
E843
9742
E9
E65
D1076
kn865
1063
74
Kkn52

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N56967
S56967
Ö87475
V87475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Magnus Friberg H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 N= 6 420 38.0/0.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Östen Svantesson - Mats Holm 2 V-2 K 200 36.0/2.0
Mats Andersson - Lars Becklén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N+2 9 170 33.0/5.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N+1 7 170 33.0/5.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1 N+2 9 140 25.0/13.0
Milan Korac - Christina Leander Göran Nyqvist - Peter Perulf 1 N+2 4 140 25.0/13.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Sven Persson 1 N+2 4 140 25.0/13.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Junot Delcomyn - Mari Segerberg 1 N+2 7 140 25.0/13.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3 N= E 140 25.0/13.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N= E 140 25.0/13.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 1 N+1 6 110 17.0/21.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N= 7 110 17.0/21.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N-1 7 -50 11.0/27.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N-1 7 -50 11.0/27.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Johan Erlandsson - Alf Roos 4 N-1 4 -50 11.0/27.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N-1 7 -50 11.0/27.0
Agneta Johansson - Inga Derving Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 N-2 4 -100 5.0/33.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N-2 5 -100 5.0/33.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö= 6 -110 1.0/37.0
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= 3 -110 1.0/37.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist     - 12.0/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Nord giv
ingen i zon
Ekn1097
93
Ekn5
1086
D853
85
K10862
D9
64
EKkn4
D9
EK753
K2
D10762
743
kn42

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N54565
S44554
Ö88778
V88778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-3 K 150 38.0/0.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mats Andersson - Lars Becklén 3NT V-2 Kn 100 31.0/7.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT V-2 Kn 100 31.0/7.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V-2 Kn 100 31.0/7.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö-2 K 100 31.0/7.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö-2 K 100 31.0/7.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö-2 K 100 31.0/7.0
Östen Svantesson - Mats Holm Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT V-1 10 50 21.0/17.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V-1 9 50 21.0/17.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Junot Delcomyn - Mari Segerberg 3NT V-1 10 50 21.0/17.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V-1 9 50 21.0/17.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 V= 3 -90 16.0/22.0
Agneta Johansson - Inga Derving Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N-2 K -100 14.0/24.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Stig Unoson - Sven Persson 2 Ö= 6 -110 11.0/27.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö+1 K -110 11.0/27.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Milan Korac - Christina Leander 2NT V= Kn -120 7.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Harry Cronqvist - Claes Nilsson 1NT Ö+1 2 -120 7.0/31.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö= 4 -400 4.0/34.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3NT V+1 9 -430 1.0/37.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 3NT V+1 3 -430 1.0/37.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson     - 13.7/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Öst giv
N-S i zon
E105
KD964
E3
E87
D97
107
Dkn8
KD942
kn8
kn532
K10976
kn6
K6432
E8
542
1053

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N669108
S669108
Ö66424
V66424
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 S= 10 620 38.0/0.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Stig Unoson - Sven Persson 2 N+2 Kn 170 28.0/10.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mats Andersson - Lars Becklén 2 N+2 3 170 28.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N+1 Kn 170 28.0/10.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N+2 Kn 170 28.0/10.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N+2 Kn 170 28.0/10.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N+2 6 170 28.0/10.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3 S+1 K 170 28.0/10.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 N+1 Kn 170 28.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S+1 D 170 28.0/10.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Milan Korac - Christina Leander 2 N+1 Kn 140 16.0/22.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 N+1 Kn 140 16.0/22.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N+1 Kn 140 16.0/22.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Louise Grandinsson - Nils Lindblad 2NT N= 7 120 10.0/28.0
Agneta Johansson - Inga Derving Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT N+1 7 120 10.0/28.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT N= 6 120 10.0/28.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 2 Ö-1 E 50 6.0/32.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Junot Delcomyn - Mari Segerberg 3NT N-1 9 -100 4.0/34.0
Östen Svantesson - Mats Holm Johan Erlandsson - Alf Roos 6 S-2 D -200 1.0/37.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-2 7 -200 1.0/37.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson     - 13.7/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Syd giv
Ö-V i zon
KD9863

KD54
E43
kn42
E8
986
Kkn652
75
kn9763
kn10
D987
E10
KD10542
E732
10

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N713101311
S713101311
Ö60201
V60201
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Christina Leander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 6 N+1 5 1010 37.0/1.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 N+1 7 1010 37.0/1.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 N= Kn 980 34.0/4.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Marianne Servin - Ulla Öberg 6 N+1 Kn 940 31.0/7.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 6 S+1 4 940 31.0/7.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 4 N+3 Kn 510 25.0/13.0
Mats Andersson - Lars Becklén Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+3 Kn 510 25.0/13.0
Junot Delcomyn - Mari Segerberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+3 6 510 25.0/13.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N+3 3 510 25.0/13.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 N+2 7 480 16.0/22.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N+2 10 480 16.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+2 Kn 480 16.0/22.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N+2 10 480 16.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N+2 Kn 480 16.0/22.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Stig Unoson - Sven Persson 3NT N+2 8 460 10.0/28.0
Agneta Johansson - Inga Derving Mikael Palade - Lennart Tenland 4 N+1 Kn 450 5.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 4 N+1 Kn 450 5.0/33.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+1 Kn 450 5.0/33.0
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N+1 Kn 450 5.0/33.0
Östen Svantesson - Mats Holm Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 N+5 Kn 260 0.0/38.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson     - -/19.2

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Väst giv
alla i zon
E97
E8
K53
EK1093
K1082
1063
1062
D86
kn6543
K4
D84
754
D
Dkn9752
Ekn97
kn2

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N121212811
S121212811
Ö11141
V11141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6 S= 8 1430 38.0/0.0
Milan Korac - Christina Leander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT N+3 4 690 36.0/2.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 4 S+2 8 680 28.0/10.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 S+2 8 680 28.0/10.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S+2 6 680 28.0/10.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Stig Unoson - Sven Persson 4 S+2 8 680 28.0/10.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+2 4 680 28.0/10.0
Klas Bellander - Hans Mattsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 S+2 3 680 28.0/10.0
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 S+2 2 680 28.0/10.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N+2 4 660 19.0/19.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT N+2 4 660 19.0/19.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3NT N= 6 600 15.0/23.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT N= 3 600 15.0/23.0
Agneta Johansson - Inga Derving Mikael Palade - Lennart Tenland 2 S+3 6 200 12.0/26.0
Östen Svantesson - Mats Holm Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N-1 6 -100 7.0/31.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anitha Lindgren - Marian Krook 6 S-1 2 -100 7.0/31.0
Junot Delcomyn - Mari Segerberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N-1 6 -100 7.0/31.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-1 4 -100 7.0/31.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N-2 3 -200 1.0/37.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT N-2 6 -200 1.0/37.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson     - -/19.2

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Nord giv
N-S i zon
E1087
108
D654
1054
K
E976
Ekn83
EK97
D6543
kn53
K102
kn8
kn92
KD42
97
D632

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N43344
S43344
Ö991099
V991099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V-1 10 50 36.0/2.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3NT V-1 10 50 36.0/2.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 V-1 10 50 36.0/2.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V+2 4 -130 32.0/6.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V= 10 -400 25.0/13.0
Stig Unoson - Sven Persson Mats Andersson - Lars Becklén 3NT V= 8 -400 25.0/13.0
Agneta Johansson - Inga Derving Östen Svantesson - Mats Holm 3NT V= 4 -400 25.0/13.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V= 4 -400 25.0/13.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT V= 8 -400 25.0/13.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V= 7 -400 25.0/13.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Milan Korac - Christina Leander 3NT V+1 4 -430 11.0/27.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+1 5 -430 11.0/27.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 3NT V+1 7 -430 11.0/27.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Junot Delcomyn - Mari Segerberg 3NT V+1 4 -430 11.0/27.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V+1 4 -430 11.0/27.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3NT V+1 4 -430 11.0/27.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT V+1 5 -430 11.0/27.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT V+1 6 -430 11.0/27.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+2 8 -460 1.0/37.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT V+2 4 -460 1.0/37.0
Klas Bellander - Hans Mattsson     - -/26.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Öst giv
Ö-V i zon
963
EDkn82
5
EKkn3
kn74
1053
E102
9842
E52
96
KD863
1075
KD108
K74
kn974
D6

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N9711107
S9711107
Ö46234
V46234
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Erlandsson - Alf Roos Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N+2 6 480 37.0/1.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Junot Delcomyn - Mari Segerberg 4 N+2 E 480 37.0/1.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N+1 E 450 29.0/9.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N+1 K 450 29.0/9.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 N+1 K 450 29.0/9.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N+1 5 450 29.0/9.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 N+1 K 450 29.0/9.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N+1 K 450 29.0/9.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S+1 2 430 22.0/16.0
Stig Unoson - Sven Persson Mats Andersson - Lars Becklén 4 N= K 420 16.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N= K 420 16.0/22.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N= K 420 16.0/22.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N= 8 420 16.0/22.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= 8 420 16.0/22.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+2 3 200 8.0/30.0
Agneta Johansson - Inga Derving Östen Svantesson - Mats Holm 2 N+3 K 200 8.0/30.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 N+2 9 200 8.0/30.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Milan Korac - Christina Leander 2 N+2 K 170 3.0/35.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2 S+2 3 170 3.0/35.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 2NT S+1 4 150 0.0/38.0
Klas Bellander - Hans Mattsson     - -/26.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Syd giv
alla i zon
95
K987
K7
97632
EK642
652
kn93
E8
1073
D43
D1084
Kkn4
Dkn8
Ekn10
E652
D105

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N96867
S96867
Ö47556
V47456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V-3 K 300 38.0/0.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V-2 K 200 32.0/6.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V-2 K 200 32.0/6.0
Milan Korac - Christina Leander Stig Unoson - Sven Persson 2 V-2 K 200 32.0/6.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 V-2 K 200 32.0/6.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V-2 K 200 32.0/6.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 V-1 K 100 19.0/19.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mikael Palade - Lennart Tenland 2 V-1 K 100 19.0/19.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Östen Svantesson - Mats Holm 2 V-1 K 100 19.0/19.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V-1 K 100 19.0/19.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V-1 K 100 19.0/19.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö-1 K 100 19.0/19.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V-1 K 100 19.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Klas Bellander - Hans Mattsson 1 V-1 K 100 19.0/19.0
Junot Delcomyn - Mari Segerberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT N= 7 90 10.0/28.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT S-1 K -100 7.0/31.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 1NT N-1 7 -100 7.0/31.0
Agneta Johansson - Inga Derving Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V= K -110 3.0/35.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 1 V+1 7 -110 3.0/35.0
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Mats Andersson - Lars Becklén 2 V+1 9 -140 0.0/38.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman     - 18.9/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.14

Väst giv
ingen i zon
K106
D10764
6
KD73
75
EK83
E1085
1095
EDkn32
952
kn4
kn62
984
kn
KD9732
E84

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N66545
S66545
Ö77788
V77788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 N= E 110 38.0/0.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 Ö-1 E 50 36.0/2.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Pass   33.0/5.0
Junot Delcomyn - Mari Segerberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Pass   33.0/5.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S-1 7 -50 30.0/8.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S-2 E -100 24.0/14.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S-2 E -100 24.0/14.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 N-2 E -100 24.0/14.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N-2 3 -100 24.0/14.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3 S-2 7 -100 24.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Östen Svantesson - Mats Holm 2 Ö= Kn -110 17.0/21.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö= Kn -110 17.0/21.0
Milan Korac - Christina Leander Stig Unoson - Sven Persson 2 Ö+1 Kn -140 14.0/24.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 S-3 K -150 10.0/28.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S-3 7 -150 10.0/28.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Klas Bellander - Hans Mattsson 1NT V+2 6 -150 10.0/28.0
Agneta Johansson - Inga Derving Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT V+3 6 -210 6.0/32.0
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Mats Andersson - Lars Becklén 3D S-2 6 -300 4.0/34.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mikael Palade - Lennart Tenland 3D S-4 K -800 1.0/37.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4D S-4 5 -800 1.0/37.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman     - 18.9/-