Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Måndagsbridgen 2016-11-14 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Måndagsbridgen 2016-11-14

Partävling, 32 bord, 64 par. Antal brickor: 24. Medel: 744.0.

Privatprotokoll för Gunnar Enmark - Paul Iwarson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 29, Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson
11NT N+2 150 48 77% 48 77.0%DKn710EK974K984 K93K8652Kn53DKn
23 N+1 130 18 29% 66 53.0%E593EDKn9210986 Kn7EK865K1054E4
35D S-2 -300 7 11% 73 39.0%62D93EKD876107 KD85410Kn1043DKn8
Rond 2, som NS mot par 28, Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen
44 V= -620 23 37% 96 38.5%E742E85KD9654 K63963Kn32Kn832
52 N+1 110 34 55% 130 41.8%10658732Kn1042EKn D42K6KDKD10982
64 V= -620 31 50% 161 43.2%10865K7Kn76DKn62 732D54310943K7
Rond 3, som NS mot par 27, Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström
75D V-2 500 62 100% 223 51.3%K632D10735EK96 Kn109874K8510885
83 V+1 -130 20 32% 243 48.9%K92EK43D2ED87 Kn104Kn7295109432
95 Ö= -650 7 11% 250 44.7%8E5D762EDKn1095 K963210293K743
Rond 4, som ÖV mot par 34, Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson
101NT S-1 100 40 65% 290 46.7%K964983EK10852 752KKn6D982D43
114D N-1 100 59 95% 349 51.1%Kn1096872EK9D104 K325108732EKn63
126 Ö+1 1010 62 100% 411 55.2%EKD10973272E42 Kn82653EKKn10543
Rond 5, som ÖV mot par 33, Stig Lanfelt - Göran Nilsson
134 S+2 -170 32 52% 443 54.9%K543ED84Kn9642 982K1075282654
146 Ö= 920 60 97% 503 57.9%K5E5432ED10874 EKn432987KKnK63
154NT Ö-1 -50 20 32% 523 56.2%Kn865E53D1081065 4K108EK9765E73
Rond 6, som NS mot par 32, Åsa Albihn - Monica Grangien
162 N+3 200 30 48% 553 55.7%K102KKn3E105KKn64 DKn8535Kn982E108
173NT Ö+3 -490 26 42% 579 54.9%Kn10K2Kn9432K1084 87643210946963
185 N-2 -200 15 24% 594 53.2%E108E753E971098 KD97532843274
Rond 7, som NS mot par 31, Kerstin Karlström - Lena Göransson
194 S+3 510 45 73% 639 54.2%EKD654852EKn5Kn 83EKDKn104107472
204 S+1 650 48 77% 687 55.4%982E96EK3KKn92 ED10753D8764D5
214 S+1 650 18 29% 705 54.1%EKn94D1076621052 K1052EK2KD3EK8
Rond 8, som NS mot par 30, Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom
223D S-3 -500 20 32% 725 53.1%753743D864D85 ED1086E2EKn5296
231NT Ö+2 -150 27 44% 752 52.7%E54108D1053D863 93D542K872EKn7
243NT S+3 490 53 85% 805 54.0%KD85433K85EKn4 KnEDKn985EKn10K65

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Nord giv
ingen i zon
Dkn7
10
EK974
K984
852
94
D82
76532
E1064
EDkn73
106
E10
K93
K8652
kn53
Dkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Hultner - Birte Hammar Ellis Wohlner - Jan Nordlund 3NT S= 9 400 62/0
Olle Billström - Claes Hultkrantz Claes Ewerlöf - Anita Deckel 2 Ö-4 Kn 200 59/3
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Karl Lindberg - Bill Nylind 2 Ö-4 D 200 59/3
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Simon Hult - Peter Flodqvist 2 Ö-3 3 150 48/14
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Annette Lindberg - Hans Jitelius 2 Ö-3 6 150 48/14
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3 Ö-3 Kn 150 48/14
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 1NT N+2 E 150 48/14
Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom Sidney Hage - Sten Svartling 2NT S+1 2 150 48/14
Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson Stig Lanfelt - Göran Nilsson 2NT N+1 4 150 48/14
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 1NT N+2 4 150 48/14
Per Skoglund - Birgitta Elding Ellen Norman - Thure Söderberg 2 Ö-3 3 150 48/14
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Göran Folke - Dag Ehrenpreis 1NT S+2 9 150 48/14
Curt Wallin - Anders Oldinger Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 2 N+2 10 130 32/30
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 N+1 6 130 32/30
Lil Danielsson - Inger Söderin Barbara Lane - Per Molin 2 N+2 E 130 32/30
Bengt Gustafsson - Franciska Levy Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 N+1 10 130 32/30
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Birgitta Warholm - Gert Persson 3 N+1 E 130 32/30
Barbro Folke - Monica Schött Börje Karlsson - Dick Didriksson 3 N+1 10 130 32/30
Christian Wiechel - Christer Wannebo Ulf Paulin - Alice Borin 3 N+1 E 130 32/30
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 2NT S= 9 120 24/38
Lennart Jansson - Mårten Åkesson Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3 N= E 110 17/45
Åsa Albihn - Monica Grangien Gill Norberg - Ulla Bohlin 3 N= E 110 17/45
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Katarina Befrits - Anna Olsson 3 N= E 110 17/45
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Helga Lagergren - Sören Palmgren 3 N= E 110 17/45
Erling Ribbing - Carl Asklöf Nils Ahlén - Tore Baars 2 N+1 4 110 17/45
Eva Belfrage - Sten Rundin Staffan Troell - Clary Sundblad 3 N= E 110 17/45
Inga Bud - Bengt Lauthers Ola Rimstedt - Ola Weinberg 2 Ö-2 3 100 8/54
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Kerstin Karlström - Lena Göransson 2 Ö-2 3 100 8/54
Olle Fahlén - Tomas Clason Lena von Bahr - Barbro Lindskog 2 Ö-2 D 100 8/54
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 1 Ö-1 3 50 4/58
Leif Anderberg - Anne Lundén Ann Jansson - Marianne Nilsson 2NT S-1 9 -50 1/61
Peter Ahlström - Göran Sundeman Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 N-1 E -50 1/61

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Öst giv
N-S i zon
E5
93
EDkn92
10986
10863
Dkn1074
7
Kkn3
KD942
2
863
D752
kn7
EK865
K1054
E4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Albihn - Monica Grangien Gill Norberg - Ulla Bohlin 3NT N+1 2 630 60/2
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT N+1 4 630 60/2
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Birgitta Warholm - Gert Persson 3NT N+1 2 630 60/2
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Annette Lindberg - Hans Jitelius 3NT N= K 600 46/16
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 5 N= K 600 46/16
Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson Stig Lanfelt - Göran Nilsson 3NT N= 2 600 46/16
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT N= 2 600 46/16
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Katarina Befrits - Anna Olsson 5 N= K 600 46/16
Lil Danielsson - Inger Söderin Barbara Lane - Per Molin 5 N= 2 600 46/16
Bengt Gustafsson - Franciska Levy Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT N= K 600 46/16
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Helga Lagergren - Sören Palmgren 5 N= 2 600 46/16
Margareta Hultner - Birte Hammar Ellis Wohlner - Jan Nordlund 5 N= 2 600 46/16
Christian Wiechel - Christer Wannebo Ulf Paulin - Alice Borin 3NT N= 2 600 46/16
Peter Ahlström - Göran Sundeman Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 5 N= 2 600 46/16
Curt Wallin - Anders Oldinger Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 3 N+2 2 150 33/29
Eva Belfrage - Sten Rundin Staffan Troell - Clary Sundblad 2NT S+1 D 150 33/29
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Karl Lindberg - Bill Nylind 3 S= 7 140 30/32
Olle Billström - Claes Hultkrantz Claes Ewerlöf - Anita Deckel 3 N+1 2 130 18/44
Lennart Jansson - Mårten Åkesson Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3 N+1 2 130 18/44
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Simon Hult - Peter Flodqvist 4 S= 6 130 18/44
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3 N+1 K 130 18/44
Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom Sidney Hage - Sten Svartling 3 N+1 2 130 18/44
Olle Fahlén - Tomas Clason Lena von Bahr - Barbro Lindskog 3 N+1 K 130 18/44
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3 N+1 2 130 18/44
Erling Ribbing - Carl Asklöf Nils Ahlén - Tore Baars 3 N+1 2 130 18/44
Leif Anderberg - Anne Lundén Ann Jansson - Marianne Nilsson 3 N+1 2 130 18/44
Barbro Folke - Monica Schött Börje Karlsson - Dick Didriksson 3 N+1 K 130 18/44
Per Skoglund - Birgitta Elding Ellen Norman - Thure Söderberg 3 N+1 K 130 18/44
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Kerstin Karlström - Lena Göransson 2D Ö-1 K 100 6/56
Inga Bud - Bengt Lauthers Ola Rimstedt - Ola Weinberg 4 S-1 D -100 2/60
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5 N-1 2 -100 2/60
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Göran Folke - Dag Ehrenpreis 5 N-1 2 -100 2/60

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Syd giv
Ö-V i zon
62
D93
EKD876
107
E9
K87542
9
9654
kn1073
Ekn6
52
EK32
KD854
10
kn1043
Dkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT N= 2 400 62/0
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3 N= E 110 57/5
Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom Sidney Hage - Sten Svartling 3 N= E 110 57/5
Erling Ribbing - Carl Asklöf Nils Ahlén - Tore Baars 3 N= K 110 57/5
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Birgitta Warholm - Gert Persson 2 N+1 E 110 57/5
Christian Wiechel - Christer Wannebo Ulf Paulin - Alice Borin 4 V-1 E 100 52/10
Inga Bud - Bengt Lauthers Ola Rimstedt - Ola Weinberg 4 N-1 E -50 43/19
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 N-1 E -50 43/19
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Katarina Befrits - Anna Olsson 4 N-1 E -50 43/19
Olle Fahlén - Tomas Clason Lena von Bahr - Barbro Lindskog 4 N-1 E -50 43/19
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Helga Lagergren - Sören Palmgren 4 N-1 E -50 43/19
Leif Anderberg - Anne Lundén Ann Jansson - Marianne Nilsson 4 N-1 E -50 43/19
Barbro Folke - Monica Schött Börje Karlsson - Dick Didriksson 4 N-1 E -50 43/19
Peter Ahlström - Göran Sundeman Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 N-1 E -50 43/19
Åsa Albihn - Monica Grangien Gill Norberg - Ulla Bohlin 5 N-2 E -100 29/33
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT N-2 E -100 29/33
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Karl Lindberg - Bill Nylind 4 N-2 E -100 29/33
Bengt Gustafsson - Franciska Levy Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT N-2 E -100 29/33
Eva Belfrage - Sten Rundin Staffan Troell - Clary Sundblad 4 N-2 E -100 29/33
Per Skoglund - Birgitta Elding Ellen Norman - Thure Söderberg 5 N-2 E -100 29/33
Olle Billström - Claes Hultkrantz Claes Ewerlöf - Anita Deckel 2 V+1 E -140 21/41
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 2 V+1 E -140 21/41
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Kerstin Karlström - Lena Göransson 3 S-3 9 -150 18/44
Curt Wallin - Anders Oldinger Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 3 V+1 E -170 14/48
Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson Stig Lanfelt - Göran Nilsson 3 V+1 E -170 14/48
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Göran Folke - Dag Ehrenpreis 3 V+1 E -170 14/48
Lennart Jansson - Mårten Åkesson Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 5D N-2 E -300 7/55
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 5D S-2 E -300 7/55
Lil Danielsson - Inger Söderin Barbara Lane - Per Molin 5D N-2 E -300 7/55
Margareta Hultner - Birte Hammar Ellis Wohlner - Jan Nordlund 5D N-2 K -300 7/55
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5D N-3 E -500 2/60
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Simon Hult - Peter Flodqvist 4 Ö+1 K -650 0/62

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Väst giv
alla i zon
E
742
E85
KD9654
D987542
Kkn85
96
kn10
ED10
KD1074
E107
K63
963
kn32
kn832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbara Lane - Per Molin Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT Ö-4 9 400 62/0
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT Ö-3 2 300 57/5
Lena von Bahr - Barbro Lindskog Karl Lindberg - Bill Nylind 3NT Ö-3 3 300 57/5
Eva Belfrage - Sten Rundin Nils Ahlén - Tore Baars 3NT Ö-3 2 300 57/5
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Barbro Folke - Monica Schött 5 Ö-3 Kn 300 57/5
Börje Karlsson - Dick Didriksson Birgitta Warholm - Gert Persson 2NT Ö-2 2 200 51/11
Christian Wiechel - Christer Wannebo Ellen Norman - Thure Söderberg 5D V-1 K 200 51/11
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5 V-1 K 100 47/15
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Åsa Albihn - Monica Grangien 4 V-1 D 100 47/15
Ann Jansson - Marianne Nilsson Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 2 V+2 4 -170 44/18
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Elsy Bergstedt - Florence Bodin 5D N-2 K -500 42/20
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Curt Wallin - Anders Oldinger 4 V= K -620 23/39
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Claes Ewerlöf - Anita Deckel 4 Ö= 3 -620 23/39
Annette Lindberg - Hans Jitelius Lennart Jansson - Mårten Åkesson 4 V= K -620 23/39
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 4 V= K -620 23/39
Inga Bud - Bengt Lauthers Olle Billström - Claes Hultkrantz 4 V= K -620 23/39
Sidney Hage - Sten Svartling Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 4 V= K -620 23/39
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 4 V= K -620 23/39
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 V= E -620 23/39
Kerstin Karlström - Lena Göransson Gill Norberg - Ulla Bohlin 4 Ö= Kn -620 23/39
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Katarina Befrits - Anna Olsson 4 V= K -620 23/39
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Bengt Gustafsson - Franciska Levy 4 V= K -620 23/39
Olle Fahlén - Tomas Clason Lil Danielsson - Inger Söderin 4 V= K -620 23/39
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 Ö= 3 -620 23/39
Helga Lagergren - Sören Palmgren Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 4 V= K -620 23/39
Margareta Hultner - Birte Hammar Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 4 V= K -620 23/39
Leif Anderberg - Anne Lundén Staffan Troell - Clary Sundblad 4 Ö= 3 -620 23/39
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Per Skoglund - Birgitta Elding 4 V= K -620 23/39
Peter Ahlström - Göran Sundeman Ulf Paulin - Alice Borin 4 V= K -620 23/39
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Simon Hult - Peter Flodqvist 4 Ö+1 8 -650 4/58
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 5D N-3 Kn -800 1/61
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 5D N-3 Kn -800 1/61

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Nord giv
N-S i zon
1065
8732
kn1042
Ekn
E983
D1054
E76
74
Kkn7
Ekn9
9853
653
D42
K6
KD
KD10982

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Lindberg - Hans Jitelius Lennart Jansson - Mårten Åkesson 1NT S+2 5 150 61/1
Kerstin Karlström - Lena Göransson Gill Norberg - Ulla Bohlin 1NT N+2 9 150 61/1
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Claes Ewerlöf - Anita Deckel 2 S+2 E 130 55/7
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 2 S+2 5 130 55/7
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 S+2 5 130 55/7
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Barbro Folke - Monica Schött 2 S+2 5 130 55/7
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Curt Wallin - Anders Oldinger 1NT S+1 5 120 48/14
Inga Bud - Bengt Lauthers Olle Billström - Claes Hultkrantz 1NT S+1 8 120 48/14
Margareta Hultner - Birte Hammar Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 1NT S+1 5 120 48/14
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 3 S= E 110 34/28
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 2 N+1 6 110 34/28
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 2 S+1 5 110 34/28
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Åsa Albihn - Monica Grangien 2 S+1 5 110 34/28
Barbara Lane - Per Molin Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 S+1 3 110 34/28
Olle Fahlén - Tomas Clason Lil Danielsson - Inger Söderin 2 S+1 5 110 34/28
Lena von Bahr - Barbro Lindskog Karl Lindberg - Bill Nylind 2 S+1 4 110 34/28
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 S= 7 110 34/28
Helga Lagergren - Sören Palmgren Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3 S= 5 110 34/28
Börje Karlsson - Dick Didriksson Birgitta Warholm - Gert Persson 3 S= 8 110 34/28
Peter Ahlström - Göran Sundeman Ulf Paulin - Alice Borin 2 S+1 3 110 34/28
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 2 S= 5 90 18/44
Sidney Hage - Sten Svartling Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 2 S= 7 90 18/44
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Katarina Befrits - Anna Olsson 2 S= 5 90 18/44
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Erling Ribbing - Carl Asklöf 2 S= 4 90 18/44
Eva Belfrage - Sten Rundin Nils Ahlén - Tore Baars 2 S= 4 90 18/44
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Simon Hult - Peter Flodqvist 2 Ö-1 D 50 12/50
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Bengt Gustafsson - Franciska Levy 3 S-1 5 -100 5/57
Ann Jansson - Marianne Nilsson Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3 S-1 6 -100 5/57
Leif Anderberg - Anne Lundén Staffan Troell - Clary Sundblad 3 S-1 5 -100 5/57
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Per Skoglund - Birgitta Elding 3 S-1 3 -100 5/57
Christian Wiechel - Christer Wannebo Ellen Norman - Thure Söderberg 3 S-1 3 -100 5/57
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3 S-1 3 -100 5/57

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Öst giv
Ö-V i zon
10865
K7
kn76
Dkn62
kn
E986
EKD2
E1094
EKD94
kn102
85
853
732
D543
10943
K7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sidney Hage - Sten Svartling Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 6NT V-3 D 300 62/0
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Åsa Albihn - Monica Grangien 3NT V-1 2 100 58/4
Olle Fahlén - Tomas Clason Lil Danielsson - Inger Söderin 3NT V-1 6 100 58/4
Börje Karlsson - Dick Didriksson Birgitta Warholm - Gert Persson 3NT V-1 2 100 58/4
Kerstin Karlström - Lena Göransson Gill Norberg - Ulla Bohlin 1NT V+1 2 -120 53/9
Peter Ahlström - Göran Sundeman Ulf Paulin - Alice Borin 1NT V+1 6 -120 53/9
Annette Lindberg - Hans Jitelius Lennart Jansson - Mårten Åkesson 2NT V+1 3 -150 50/12
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 3 Ö+2 10 -200 48/14
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Curt Wallin - Anders Oldinger 3NT V= D -600 40/22
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3NT V= 2 -600 40/22
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Bengt Gustafsson - Franciska Levy 3NT V= D -600 40/22
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT V= 6 -600 40/22
Leif Anderberg - Anne Lundén Staffan Troell - Clary Sundblad 3NT V= D -600 40/22
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Barbro Folke - Monica Schött 3NT V= 6 -600 40/22
Christian Wiechel - Christer Wannebo Ellen Norman - Thure Söderberg 3NT V= 5 -600 40/22
Inga Bud - Bengt Lauthers Olle Billström - Claes Hultkrantz 4 V= D -620 31/31
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 V= 6 -620 31/31
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Claes Ewerlöf - Anita Deckel 3NT V+1 2 -630 21/41
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Simon Hult - Peter Flodqvist 3NT V+1 7 -630 21/41
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 3NT V+1 6 -630 21/41
Barbara Lane - Per Molin Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT V+1 D -630 21/41
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Erling Ribbing - Carl Asklöf 3NT V+1 2 -630 21/41
Ann Jansson - Marianne Nilsson Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3NT V+1 5 -630 21/41
Eva Belfrage - Sten Rundin Nils Ahlén - Tore Baars 3NT V+1 6 -630 21/41
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Per Skoglund - Birgitta Elding 3NT V+1 D -630 21/41
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 Ö+1 3 -650 12/50
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 3NT V+2 D -660 6/56
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Katarina Befrits - Anna Olsson 3NT V+2 6 -660 6/56
Helga Lagergren - Sören Palmgren Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3NT V+2 7 -660 6/56
Margareta Hultner - Birte Hammar Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3NT V+2 D -660 6/56
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3NT Ö+2 6 -660 6/56
Lena von Bahr - Barbro Lindskog Karl Lindberg - Bill Nylind 3NT V+3 5 -690 0/62

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Syd giv
alla i zon
K632
D1073
5
EK96

Ekn96
Dkn9743
Dkn10
ED5
42
EK62
7432
kn109874
K85
108
85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5D V-2 E 500 62/0
Olle Fahlén - Tomas Clason Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 5 V-3 E 300 59/3
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Lena von Bahr - Barbro Lindskog 6 V-3 E 300 59/3
Olle Billström - Claes Hultkrantz Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 5 V-2 E 200 46/16
Inga Bud - Bengt Lauthers Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 5 V-2 E 200 46/16
Gill Norberg - Ulla Bohlin Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 5 V-2 E 200 46/16
Åsa Albihn - Monica Grangien Kerstin Karlström - Lena Göransson 5 V-2 2 200 46/16
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 5 V-2 K 200 46/16
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Bengt Gustafsson - Franciska Levy 5 V-2 E 200 46/16
Karl Lindberg - Bill Nylind Lil Danielsson - Inger Söderin 5 V-2 E 200 46/16
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Katarina Befrits - Anna Olsson 5 V-2 E 200 46/16
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 5D V-1 E 200 46/16
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Ellen Norman - Thure Söderberg 5 V-2 E 200 46/16
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Börje Karlsson - Dick Didriksson 5 Ö-2 K 200 46/16
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Curt Wallin - Anders Oldinger 5 V-1 5 100 31/31
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Nils Ahlén - Tore Baars 4 V-1 K 100 31/31
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Eva Belfrage - Sten Rundin 5 V-1 E 100 31/31
Margareta Hultner - Birte Hammar Helga Lagergren - Sören Palmgren 5 V-1 E 100 31/31
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 4 N-1 E -100 26/36
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3 V= E -110 23/39
Leif Anderberg - Anne Lundén Erling Ribbing - Carl Asklöf 3 V= E -110 23/39
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 4 V= 2 -130 16/46
Staffan Troell - Clary Sundblad Ann Jansson - Marianne Nilsson 4 V= E -130 16/46
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3 V+1 3 -130 16/46
Ulf Paulin - Alice Borin Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 V= E -130 16/46
Peter Ahlström - Göran Sundeman Per Skoglund - Birgitta Elding 3 V+1 K -130 16/46
Claes Ewerlöf - Anita Deckel Lennart Jansson - Mårten Åkesson 3NT Ö= Kn -600 8/54
Barbara Lane - Per Molin Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT Ö= Kn -600 8/54
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Christian Wiechel - Christer Wannebo 3NT Ö= Kn -600 8/54
Simon Hult - Peter Flodqvist Annette Lindberg - Hans Jitelius 3NT Ö+1 Kn -630 2/60
Sidney Hage - Sten Svartling Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3NT Ö+1 Kn -630 2/60
Birgitta Warholm - Gert Persson Barbro Folke - Monica Schött 3NT Ö+1 7 -630 2/60

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Väst giv
ingen i zon
K92
EK43
D2
ED87
873
106
EKkn1084
K6
ED65
D985
763
kn5
kn104
kn72
95
109432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Albihn - Monica Grangien Kerstin Karlström - Lena Göransson 5D V-2 E 300 62/0
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Katarina Befrits - Anna Olsson 1NT N+3 5 180 60/2
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 3 V-1 E 50 57/5
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3 Ö-1 E 50 57/5
Olle Billström - Claes Hultkrantz Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 1NT N-1 8 -50 50/12
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Curt Wallin - Anders Oldinger 2 N-1 3 -50 50/12
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 3 S-1 E -50 50/12
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Nils Ahlén - Tore Baars 3 N-1 7 -50 50/12
Staffan Troell - Clary Sundblad Ann Jansson - Marianne Nilsson 2 N-1 3 -50 50/12
Margareta Hultner - Birte Hammar Helga Lagergren - Sören Palmgren 2 V= E -90 44/18
Karl Lindberg - Bill Nylind Lil Danielsson - Inger Söderin 3 N-2 7 -100 42/20
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 3 V= E -110 34/28
Simon Hult - Peter Flodqvist Annette Lindberg - Hans Jitelius 2 V+1 E -110 34/28
Barbara Lane - Per Molin Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 V+1 E -110 34/28
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Eva Belfrage - Sten Rundin 2 V+1 E -110 34/28
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 2 V+1 E -110 34/28
Ulf Paulin - Alice Borin Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 3 V= 7 -110 34/28
Peter Ahlström - Göran Sundeman Per Skoglund - Birgitta Elding 3 V= K -110 34/28
Claes Ewerlöf - Anita Deckel Lennart Jansson - Mårten Åkesson 1NT V+1 E -120 26/36
Inga Bud - Bengt Lauthers Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 2 V+2 E -130 20/42
Sidney Hage - Sten Svartling Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 2 V+2 K -130 20/42
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3 V+1 E -130 20/42
Olle Fahlén - Tomas Clason Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 V+2 E -130 20/42
Birgitta Warholm - Gert Persson Barbro Folke - Monica Schött 2 V+2 7 -130 20/42
Gill Norberg - Ulla Bohlin Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 4 S-3 E -150 9/53
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Lena von Bahr - Barbro Lindskog 1NT N-3 5 -150 9/53
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 3 V+2 E -150 9/53
Leif Anderberg - Anne Lundén Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 S-3 E -150 9/53
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Ellen Norman - Thure Söderberg 4 S-3 E -150 9/53
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Börje Karlsson - Dick Didriksson 4 N-3 7 -150 9/53
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Bengt Gustafsson - Franciska Levy 3 S-4 E -200 2/60
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Christian Wiechel - Christer Wannebo 4D S-2 E -300 0/62

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Nord giv
Ö-V i zon
8
E5
D762
EDkn1095
D107
D87
Ekn108
862
Ekn54
Kkn9643
K54
K9632
102
93
K743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Fahlén - Tomas Clason Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 5 Ö-2 4 200 62/0
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 5 Ö-1 3 100 54/8
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Bengt Gustafsson - Franciska Levy 5 Ö-1 3 100 54/8
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Katarina Befrits - Anna Olsson 4 Ö-1 K 100 54/8
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 5 Ö-1 K 100 54/8
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Nils Ahlén - Tore Baars 4 Ö-1 K 100 54/8
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 4 V-1 4 100 54/8
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Christian Wiechel - Christer Wannebo 5 Ö-1 K 100 54/8
Simon Hult - Peter Flodqvist Annette Lindberg - Hans Jitelius 5 N-1 Kn -50 41/21
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 5 N-1 E -50 41/21
Åsa Albihn - Monica Grangien Kerstin Karlström - Lena Göransson 5 N-1 4 -50 41/21
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Lena von Bahr - Barbro Lindskog 5 N-1 E -50 41/21
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Börje Karlsson - Dick Didriksson 4 N-1 K -50 41/21
Peter Ahlström - Göran Sundeman Per Skoglund - Birgitta Elding 5 N-1 E -50 41/21
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Curt Wallin - Anders Oldinger 5 N-2 K -100 33/29
Staffan Troell - Clary Sundblad Ann Jansson - Marianne Nilsson 5 N-2 3 -100 33/29
Barbara Lane - Per Molin Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 6 N-3 4 -150 30/32
Claes Ewerlöf - Anita Deckel Lennart Jansson - Mårten Åkesson 3 Ö+2 K -200 25/37
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3 Ö+2 4 -200 25/37
Karl Lindberg - Bill Nylind Lil Danielsson - Inger Söderin 3 Ö+2 K -200 25/37
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Eva Belfrage - Sten Rundin 3 Ö+2 3 -200 25/37
Olle Billström - Claes Hultkrantz Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 5D N-2 4 -300 19/43
Inga Bud - Bengt Lauthers Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 5D N-2 K -300 19/43
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 4 Ö= 4 -620 14/48
Leif Anderberg - Anne Lundén Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 Ö= 4 -620 14/48
Ulf Paulin - Alice Borin Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 Ö= K -620 14/48
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5 Ö= 4 -650 7/55
Margareta Hultner - Birte Hammar Helga Lagergren - Sören Palmgren 5 Ö= 3 -650 7/55
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Ellen Norman - Thure Söderberg 5 Ö= K -650 7/55
Birgitta Warholm - Gert Persson Barbro Folke - Monica Schött 4 Ö+1 3 -650 7/55
Sidney Hage - Sten Svartling Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 5D Ö= K -850 1/61
Gill Norberg - Ulla Bohlin Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 5D Ö= K -850 1/61

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Öst giv
alla i zon
D103
E7542
kn54
E9
752
Kkn6
D982
D43
K964
983
EK
10852
Ekn8
D10
10763
Kkn76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 3NT N= K 600 62/0
Gill Norberg - Ulla Bohlin Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 2 Ö-2 D 200 60/2
Inga Bud - Bengt Lauthers Lennart Jansson - Mårten Åkesson 2NT S+2 8 180 58/4
Erling Ribbing - Carl Asklöf Staffan Troell - Clary Sundblad 1NT S+2 6 150 56/6
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 N= K 140 52/10
Margareta Hultner - Birte Hammar Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3 N= E 140 52/10
Peter Ahlström - Göran Sundeman Christian Wiechel - Christer Wannebo 2 N+1 K 140 52/10
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Olle Billström - Claes Hultkrantz 2NT N= 4 120 46/16
Kerstin Karlström - Lena Göransson Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 1NT S+1 2 120 46/16
Birgitta Warholm - Gert Persson Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 1NT S+1 2 120 46/16
Barbara Lane - Per Molin Katarina Befrits - Anna Olsson 2 N+1 6 110 42/20
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Stig Lanfelt - Göran Nilsson 2 S= 5 90 38/24
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 2 S= 8 90 38/24
Lena von Bahr - Barbro Lindskog Lil Danielsson - Inger Söderin 1NT S= 8 90 38/24
Curt Wallin - Anders Oldinger Simon Hult - Peter Flodqvist Pass   33/29
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Ann Jansson - Marianne Nilsson Pass   33/29
Claes Ewerlöf - Anita Deckel Annette Lindberg - Hans Jitelius 2 N-1 K -100 22/40
Sidney Hage - Sten Svartling Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 1NT S-1 7 -100 22/40
Åsa Albihn - Monica Grangien Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 2NT N-1 4 -100 22/40
Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson Gunnar Enmark - Paul Iwarson 1NT S-1 8 -100 22/40
Karl Lindberg - Bill Nylind Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 N-1 K -100 22/40
Olle Fahlén - Tomas Clason Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2NT N-1 6 -100 22/40
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 2 S-1 2 -100 22/40
Per Skoglund - Birgitta Elding Ulf Paulin - Alice Borin 2 S-1 8 -100 22/40
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Barbro Folke - Monica Schött 2 S-1 8 -100 22/40
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Ola Rimstedt - Ola Weinberg 2NT S-2 3 -200 7/55
Bengt Gustafsson - Franciska Levy Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson 3NT N-2 4 -200 7/55
Helga Lagergren - Sören Palmgren Ellis Wohlner - Jan Nordlund 3 N-2 K -200 7/55
Leif Anderberg - Anne Lundén Eva Belfrage - Sten Rundin 3 N-2 E -200 7/55
Nils Ahlén - Tore Baars Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3 N-2 E -200 7/55
Börje Karlsson - Dick Didriksson Göran Folke - Dag Ehrenpreis 2NT N-2 6 -200 7/55
Ellen Norman - Thure Söderberg Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3NT N-3 9 -300 0/62

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Syd giv
ingen i zon
87
EKD64
D5
K982
K32
5
108732
Ekn63
kn1096
872
EK9
D104
ED54
kn1093
kn64
75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga Bud - Bengt Lauthers Lennart Jansson - Mårten Åkesson 4 N= E 420 62/0
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 2 N+2 E 170 59/3
Barbara Lane - Per Molin Katarina Befrits - Anna Olsson 3 N+1 E 170 59/3
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Ola Rimstedt - Ola Weinberg 3 N= E 140 41/21
Curt Wallin - Anders Oldinger Simon Hult - Peter Flodqvist 3 N= Kn 140 41/21
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Olle Billström - Claes Hultkrantz 2 N+1 Kn 140 41/21
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Stig Lanfelt - Göran Nilsson 2 N+1 10 140 41/21
Sidney Hage - Sten Svartling Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3 N= 2 140 41/21
Åsa Albihn - Monica Grangien Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 2 N+1 Kn 140 41/21
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 N+1 K 140 41/21
Karl Lindberg - Bill Nylind Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 N+1 E 140 41/21
Olle Fahlén - Tomas Clason Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 N+1 E 140 41/21
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 2 N+1 E 140 41/21
Bengt Gustafsson - Franciska Levy Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson 2 N+1 K 140 41/21
Erling Ribbing - Carl Asklöf Staffan Troell - Clary Sundblad 2 N+1 E 140 41/21
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Ann Jansson - Marianne Nilsson 2 N+1 E 140 41/21
Nils Ahlén - Tore Baars Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 N+1 E 140 41/21
Börje Karlsson - Dick Didriksson Göran Folke - Dag Ehrenpreis 2 N+1 E 140 41/21
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Barbro Folke - Monica Schött 2 N+1 Kn 140 41/21
Helga Lagergren - Sören Palmgren Ellis Wohlner - Jan Nordlund 2 N= K 110 20/42
Margareta Hultner - Birte Hammar Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 2 N= Kn 110 20/42
Leif Anderberg - Anne Lundén Eva Belfrage - Sten Rundin 2 N= K 110 20/42
Peter Ahlström - Göran Sundeman Christian Wiechel - Christer Wannebo 2 N= E 110 20/42
Ellen Norman - Thure Söderberg Elsy Bergstedt - Florence Bodin 2 N= K 110 20/42
Kerstin Karlström - Lena Göransson Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 3 Ö-2 Kn 100 14/48
Claes Ewerlöf - Anita Deckel Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 N-1 E -50 9/53
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3 N-1 E -50 9/53
Lena von Bahr - Barbro Lindskog Lil Danielsson - Inger Söderin 2 N-1 Kn -50 9/53
Per Skoglund - Birgitta Elding Ulf Paulin - Alice Borin 3 N-1 6 -50 9/53
Gill Norberg - Ulla Bohlin Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 4 N-2 K -100 3/59
Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson Gunnar Enmark - Paul Iwarson 4D N-1 E -100 3/59
Birgitta Warholm - Gert Persson Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 S-4 5 -200 0/62

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Väst giv
N-S i zon
65
KD10987
D
9853
kn82
653
EKkn10543
EKD10973
2
72
E42
4
Ekn4
986
KDkn1076

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Olle Billström - Claes Hultkrantz 5 Ö-1 E 50 62/0
Åsa Albihn - Monica Grangien Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 V+3 3 -190 60/2
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 Ö+1 K -450 56/6
Barbara Lane - Per Molin Katarina Befrits - Anna Olsson 4 Ö+1 K -450 56/6
Börje Karlsson - Dick Didriksson Göran Folke - Dag Ehrenpreis 5 Ö= E -450 56/6
Inga Bud - Bengt Lauthers Lennart Jansson - Mårten Åkesson 4 Ö+2 K -480 44/18
Sidney Hage - Sten Svartling Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5 Ö+1 E -480 44/18
Karl Lindberg - Bill Nylind Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 Ö+2 E -480 44/18
Olle Fahlén - Tomas Clason Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 5 Ö+1 E -480 44/18
Lena von Bahr - Barbro Lindskog Lil Danielsson - Inger Söderin 4 Ö+2 K -480 44/18
Per Skoglund - Birgitta Elding Ulf Paulin - Alice Borin 5 Ö+1 K -480 44/18
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Barbro Folke - Monica Schött 5 Ö+1 E -480 44/18
Birgitta Warholm - Gert Persson Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 V+2 4 -480 44/18
Ellen Norman - Thure Söderberg Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4 Ö+2 E -480 44/18
Peter Ahlström - Göran Sundeman Christian Wiechel - Christer Wannebo 6D S-2 E -500 34/28
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Ola Rimstedt - Ola Weinberg 4 Ö+3 K -510 18/44
Curt Wallin - Anders Oldinger Simon Hult - Peter Flodqvist 4 Ö+3 K -510 18/44
Lars Simmons - Lennart Ahlgren Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 4 Ö+3 D -510 18/44
Claes Ewerlöf - Anita Deckel Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 Ö+3 K -510 18/44
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 Ö+3 K -510 18/44
Gill Norberg - Ulla Bohlin Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 4 Ö+3 K -510 18/44
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 Ö+3 K -510 18/44
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah 4 Ö+3 K -510 18/44
Bengt Gustafsson - Franciska Levy Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson 4 Ö+3 K -510 18/44
Helga Lagergren - Sören Palmgren Ellis Wohlner - Jan Nordlund 4 Ö+3 K -510 18/44
Erling Ribbing - Carl Asklöf Staffan Troell - Clary Sundblad 4 Ö+3 K -510 18/44
Margareta Hultner - Birte Hammar Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 4 Ö+3 K -510 18/44
Leif Anderberg - Anne Lundén Eva Belfrage - Sten Rundin 4 Ö+3 K -510 18/44
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Ann Jansson - Marianne Nilsson 4 Ö+3 K -510 18/44
Nils Ahlén - Tore Baars Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 4 Ö+3 K -510 18/44
Kerstin Karlström - Lena Göransson Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 6 Ö= E -980 2/60
Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson Gunnar Enmark - Paul Iwarson 6 Ö+1 K -1010 0/62

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Nord giv
alla i zon
Dkn107
63
EK75
D83
982
K10752
82
654
K543
ED84
kn964
2
E6
kn9
D103
EKkn1097

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Ahlén - Tore Baars Helga Lagergren - Sören Palmgren 4D S+2 9 1110 62/0
Lennart Jansson - Mårten Åkesson Olle Billström - Claes Hultkrantz 3NT N+4 4 720 58/4
Barbara Lane - Per Molin Bengt Gustafsson - Franciska Levy 3NT N+4 6 720 58/4
Barbro Folke - Monica Schött Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3NT N+4 4 720 58/4
Inga Bud - Bengt Lauthers Annette Lindberg - Hans Jitelius 3NT N+3 4 690 54/8
Katarina Befrits - Anna Olsson Olle Fahlén - Tomas Clason 3NT N+2 7 660 52/10
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Staffan Troell - Clary Sundblad 3NT N+1 6 630 50/12
Claes Ewerlöf - Anita Deckel Simon Hult - Peter Flodqvist 5 S+1 8 620 46/16
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 5 S+1 8 620 46/16
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Leif Anderberg - Anne Lundén 5 S+1 8 620 46/16
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Åsa Albihn - Monica Grangien 5 N= 4 600 37/25
Gill Norberg - Ulla Bohlin Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 5 S= 7 600 37/25
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Anders Björkman - Lillemor Strindberg 5 S= 7 600 37/25
Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 5 S= 8 600 37/25
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 5 S= 2 600 37/25
Margareta Hultner - Birte Hammar Ann Jansson - Marianne Nilsson 5 S= 7 600 37/25
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Gunnar Enmark - Paul Iwarson 4 S+2 2 170 30/32
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Kerstin Karlström - Lena Göransson 3 S+2 8 150 25/37
Eva Belfrage - Sten Rundin Erling Ribbing - Carl Asklöf 3 S+2 5 150 25/37
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 S+1 2 150 25/37
Birgitta Warholm - Gert Persson Ulf Paulin - Alice Borin 2 N+3 4 150 25/37
Karl Lindberg - Bill Nylind Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 S+1 4 130 18/44
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 2 S+2 7 130 18/44
Ellen Norman - Thure Söderberg Börje Karlsson - Dick Didriksson 3 S+1 5 130 18/44
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Lars Simmons - Lennart Ahlgren 3NT N-1 3 -100 7/55
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Curt Wallin - Anders Oldinger 3NT N-1 8 -100 7/55
Sidney Hage - Sten Svartling Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 3NT S-1 2 -100 7/55
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Lena von Bahr - Barbro Lindskog 3NT N-1 8 -100 7/55
Lil Danielsson - Inger Söderin Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT N-1 4 -100 7/55
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson 3NT N-1 4 -100 7/55
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 3NT N-1 4 -100 7/55
Christian Wiechel - Christer Wannebo Per Skoglund - Birgitta Elding 3NT N-1 6 -100 7/55

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Öst giv
ingen i zon
D98
ED1064
D76
kn2
Ekn432
987
Kkn
K63
K5

E5432
ED10874
1076
Kkn532
1098
95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Åsa Albihn - Monica Grangien 3NT V-1 6 50 59/3
Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3NT V-1 6 50 59/3
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Lena von Bahr - Barbro Lindskog 5 Ö-1 K 50 59/3
Christian Wiechel - Christer Wannebo Per Skoglund - Birgitta Elding 3NT V-1 4 50 59/3
Lennart Jansson - Mårten Åkesson Olle Billström - Claes Hultkrantz 2 N-2 K -100 54/8
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 Ö= 3 -130 52/10
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Kerstin Karlström - Lena Göransson 3 Ö+2 2 -150 48/14
Katarina Befrits - Anna Olsson Olle Fahlén - Tomas Clason 3 Ö+2 2 -150 48/14
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 N-3 E -150 48/14
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3 V+1 E -170 41/21
Eva Belfrage - Sten Rundin Erling Ribbing - Carl Asklöf 3 Ö+3 2 -170 41/21
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Staffan Troell - Clary Sundblad 3 Ö+3 10 -170 41/21
Barbro Folke - Monica Schött Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3 Ö+3 10 -170 41/21
Lil Danielsson - Inger Söderin Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 Ö+4 10 -190 35/27
Ellen Norman - Thure Söderberg Börje Karlsson - Dick Didriksson 3 Ö+4 3 -190 35/27
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Lars Simmons - Lennart Ahlgren 5 Ö+1 2 -420 29/33
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson 5 Ö+1 K -420 29/33
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 5 Ö+1 2 -420 29/33
Nils Ahlén - Tore Baars Helga Lagergren - Sören Palmgren 4 V= E -420 29/33
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Curt Wallin - Anders Oldinger 5 Ö+2 2 -440 15/47
Inga Bud - Bengt Lauthers Annette Lindberg - Hans Jitelius 5 Ö+2 3 -440 15/47
Sidney Hage - Sten Svartling Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 5 Ö+2 10 -440 15/47
Gill Norberg - Ulla Bohlin Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 5 Ö+2 5 -440 15/47
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Anders Björkman - Lillemor Strindberg 5 Ö+2 2 -440 15/47
Barbara Lane - Per Molin Bengt Gustafsson - Franciska Levy 5 Ö+2 K -440 15/47
Karl Lindberg - Bill Nylind Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 5 Ö+2 K -440 15/47
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Leif Anderberg - Anne Lundén 5 Ö+2 K -440 15/47
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Peter Ahlström - Göran Sundeman 5 Ö+2 10 -440 15/47
Birgitta Warholm - Gert Persson Ulf Paulin - Alice Borin 5 Ö+2 K -440 15/47
Margareta Hultner - Birte Hammar Ann Jansson - Marianne Nilsson 4 V+2 Kn -480 4/58
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Gunnar Enmark - Paul Iwarson 6 Ö= 2 -920 2/60
Claes Ewerlöf - Anita Deckel Simon Hult - Peter Flodqvist 6 Ö+1 5 -940 0/62

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Syd giv
N-S i zon
EKD10972
kn4
kn2
92
4
K108
EK9765
E73
kn865
E53
D108
1065
3
D9762
43
KDkn84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Wiechel - Christer Wannebo Per Skoglund - Birgitta Elding 5D V-2 E 300 62/0
Lennart Jansson - Mårten Åkesson Olle Billström - Claes Hultkrantz 3 N= D 140 58/4
Inga Bud - Bengt Lauthers Annette Lindberg - Hans Jitelius 3 N= D 140 58/4
Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3 N= 10 140 58/4
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 2 N= D 110 54/8
Sidney Hage - Sten Svartling Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 5 V-2 K 100 50/12
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 5 V-2 E 100 50/12
Katarina Befrits - Anna Olsson Olle Fahlén - Tomas Clason 5D V-1 E 100 50/12
Stig Lanfelt - Göran Nilsson Gunnar Enmark - Paul Iwarson 4NT Ö-1 D 50 42/20
Barbara Lane - Per Molin Bengt Gustafsson - Franciska Levy 4 V-1 E 50 42/20
Lil Danielsson - Inger Söderin Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 V-1 E 50 42/20
Birgitta Wallin - Marianne Lindberg Staffan Troell - Clary Sundblad 4 V-1 4 50 42/20
Ellen Norman - Thure Söderberg Börje Karlsson - Dick Didriksson 4 V-1 E 50 42/20
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3 N-1 8 -100 34/28
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Leif Anderberg - Anne Lundén 3 N-1 8 -100 34/28
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 N-1 6 -100 34/28
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Curt Wallin - Anders Oldinger 3 V= E -110 26/36
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Åsa Albihn - Monica Grangien 3 V= E -110 26/36
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Lena von Bahr - Barbro Lindskog 3 V= E -110 26/36
Barbro Folke - Monica Schött Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3 V= E -110 26/36
Birgitta Warholm - Gert Persson Ulf Paulin - Alice Borin 3 V= E -110 26/36
Margareta Hultner - Birte Hammar Ann Jansson - Marianne Nilsson 4 V= E -130 19/43
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 V= E -130 19/43
Claes Ewerlöf - Anita Deckel Simon Hult - Peter Flodqvist 1NT Ö+3 K -180 16/46
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Lars Simmons - Lennart Ahlgren 3 N-2 10 -200 11/51
Karl Lindberg - Bill Nylind Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 N-2 8 -200 11/51
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson 3 N-2 D -200 11/51
Eva Belfrage - Sten Rundin Erling Ribbing - Carl Asklöf 3 N-2 8 -200 11/51
Gill Norberg - Ulla Bohlin Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3 N-3 8 -300 5/57
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 N-3 E -300 5/57
Nils Ahlén - Tore Baars Helga Lagergren - Sören Palmgren 3NT Ö= K -400 2/60
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Anders Björkman - Lillemor Strindberg 6 N-5 3 -500 0/62

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Väst giv
Ö-V i zon
K102
Kkn3
E105
Kkn64
E94
D1098
D763
D2
76
E7642
K4
9753
Dkn853
5
kn982
E108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sidney Hage - Sten Svartling Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 S+1 D 450 61/1
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 N+1 7 450 61/1
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 4 N= 5 420 48/14
Annette Lindberg - Hans Jitelius Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 4 N= 7 420 48/14
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Lennart Jansson - Mårten Åkesson 4 N= E 420 48/14
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 N= 4 420 48/14
Gill Norberg - Ulla Bohlin Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 N= 5 420 48/14
Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson Anders Björkman - Lillemor Strindberg 4 N= E 420 48/14
Barbara Lane - Per Molin Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 N= 7 420 48/14
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Lil Danielsson - Inger Söderin 4 N= 7 420 48/14
Bengt Gustafsson - Franciska Levy Olle Fahlén - Tomas Clason 4 N= 5 420 48/14
Ann Jansson - Marianne Nilsson Helga Lagergren - Sören Palmgren 4 N= 5 420 48/14
Ellen Norman - Thure Söderberg Barbro Folke - Monica Schött 4 N= 9 420 48/14
Curt Wallin - Anders Oldinger Claes Ewerlöf - Anita Deckel 3NT N= 2 400 35/27
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N= 2 400 35/27
Nils Ahlén - Tore Baars Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 2NT N+3 2 210 32/30
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Åsa Albihn - Monica Grangien 2 N+3 2 200 30/32
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Christian Wiechel - Christer Wannebo 2NT N+2 2 180 28/34
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Lena von Bahr - Barbro Lindskog 2 S+2 10 170 21/41
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 N+2 6 170 21/41
Erling Ribbing - Carl Asklöf Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 2 S+2 9 170 21/41
Margareta Hultner - Birte Hammar Staffan Troell - Clary Sundblad 2 N+2 5 170 21/41
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 N+2 2 170 21/41
Per Skoglund - Birgitta Elding Birgitta Warholm - Gert Persson 3 N+1 4 170 21/41
Olle Billström - Claes Hultkrantz Lars Simmons - Lennart Ahlgren 2NT N+1 4 150 12/50
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Eva Belfrage - Sten Rundin 2NT N+1 2 150 12/50
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Leif Anderberg - Anne Lundén 1NT N+2 2 150 12/50
Inga Bud - Bengt Lauthers Simon Hult - Peter Flodqvist 3 N= 5 140 7/55
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Ulf Paulin - Alice Borin 2 N+1 K 140 7/55
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Börje Karlsson - Dick Didriksson 4 N-1 6 -50 4/58
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 4 S-2 9 -100 2/60
Karl Lindberg - Bill Nylind Katarina Befrits - Anna Olsson 3NT N-3 2 -150 0/62

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Nord giv
ingen i zon
kn10
K2
kn9432
K1084
KD
ED763
EK5
Dkn2
E95
kn85
D1087
E75
876432
1094
6
963

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 6 V-4 8 200 62/0
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Ulf Paulin - Alice Borin 6 V-3 4 150 60/2
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Lil Danielsson - Inger Söderin 6NT V-2 2 100 58/4
Sidney Hage - Sten Svartling Stig Lanfelt - Göran Nilsson 6 Ö-1 6 50 55/7
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 6NT Ö-1 6 50 55/7
Barbara Lane - Per Molin Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT V= 2 -400 52/10
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Leif Anderberg - Anne Lundén 4NT V= 2 -430 49/13
Per Skoglund - Birgitta Elding Birgitta Warholm - Gert Persson 3NT V+1 2 -430 49/13
Ann Jansson - Marianne Nilsson Helga Lagergren - Sören Palmgren 5 V= 2 -450 46/16
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 3NT V+2 2 -460 42/20
Curt Wallin - Anders Oldinger Claes Ewerlöf - Anita Deckel 3NT V+2 2 -460 42/20
Ellen Norman - Thure Söderberg Barbro Folke - Monica Schött 3NT V+2 2 -460 42/20
Karl Lindberg - Bill Nylind Katarina Befrits - Anna Olsson 4 V+2 Kn -480 37/25
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Börje Karlsson - Dick Didriksson 4 V+2 Kn -480 37/25
Annette Lindberg - Hans Jitelius Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3NT V+3 Kn -490 26/36
Inga Bud - Bengt Lauthers Simon Hult - Peter Flodqvist 3NT V+3 2 -490 26/36
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Lennart Jansson - Mårten Åkesson 3NT V+3 2 -490 26/36
Gill Norberg - Ulla Bohlin Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3NT V+3 4 -490 26/36
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Åsa Albihn - Monica Grangien 3NT Ö+3 10 -490 26/36
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4NT Ö+2 8 -490 26/36
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Lena von Bahr - Barbro Lindskog 3NT V+3 2 -490 26/36
Bengt Gustafsson - Franciska Levy Olle Fahlén - Tomas Clason 3NT V+3 2 -490 26/36
Nils Ahlén - Tore Baars Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3NT V+3 4 -490 26/36
Erling Ribbing - Carl Asklöf Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 4D S-4 E -800 16/46
Margareta Hultner - Birte Hammar Staffan Troell - Clary Sundblad 6 V= Kn -980 14/48
Olle Billström - Claes Hultkrantz Lars Simmons - Lennart Ahlgren 6NT V= 2 -990 6/56
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Kerstin Karlström - Lena Göransson 6NT V= 3 -990 6/56
Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson Anders Björkman - Lillemor Strindberg 6NT V= Kn -990 6/56
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 6NT V= 3 -990 6/56
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Eva Belfrage - Sten Rundin 6NT V= 3 -990 6/56
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Christian Wiechel - Christer Wannebo 6NT V= 3 -990 6/56
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Peter Ahlström - Göran Sundeman 6NT Ö= 3 -990 6/56

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Öst giv
N-S i zon
E108
E753
E97
1098

KDkn10
Kkn1086
K653
kn64
962
D54
EDkn2
KD97532
84
32
74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl Lindberg - Bill Nylind Katarina Befrits - Anna Olsson 2D S+1 K 870 62/0
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Lennart Jansson - Mårten Åkesson 4D N= K 790 60/2
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 3NT N= D 600 58/4
Ann Jansson - Marianne Nilsson Helga Lagergren - Sören Palmgren 3NT Ö-4 K 200 56/6
Nils Ahlén - Tore Baars Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 2NT N+1 2 150 54/8
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 2 S+1 K 140 49/13
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Lil Danielsson - Inger Söderin 3 S= K 140 49/13
Bengt Gustafsson - Franciska Levy Olle Fahlén - Tomas Clason 2 S+1 K 140 49/13
Per Skoglund - Birgitta Elding Birgitta Warholm - Gert Persson 3 S= K 140 49/13
Erling Ribbing - Carl Asklöf Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 5D V-1 E 100 44/18
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Lena von Bahr - Barbro Lindskog 3 V-1 10 50 42/20
Ellen Norman - Thure Söderberg Barbro Folke - Monica Schött 4 S-1 K -100 40/22
Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund Börje Karlsson - Dick Didriksson 3 Ö+1 K -130 38/24
Olle Billström - Claes Hultkrantz Lars Simmons - Lennart Ahlgren 4 Ö+1 K -150 27/35
Annette Lindberg - Hans Jitelius Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 4 V+1 E -150 27/35
Curt Wallin - Anders Oldinger Claes Ewerlöf - Anita Deckel 3 V+2 10 -150 27/35
Sidney Hage - Sten Svartling Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 Ö+1 K -150 27/35
Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson Anders Björkman - Lillemor Strindberg 3 Ö+2 K -150 27/35
Barbara Lane - Per Molin Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 Ö+1 K -150 27/35
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 V+2 E -150 27/35
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Eva Belfrage - Sten Rundin 4 Ö+1 7 -150 27/35
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Leif Anderberg - Anne Lundén 3 Ö+2 9 -150 27/35
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Ulf Paulin - Alice Borin 4 V+1 E -150 27/35
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Åsa Albihn - Monica Grangien 5 N-2 4 -200 15/47
Margareta Hultner - Birte Hammar Staffan Troell - Clary Sundblad 4D S-1 K -200 15/47
Inga Bud - Bengt Lauthers Simon Hult - Peter Flodqvist 5 Ö= K -400 9/53
Gill Norberg - Ulla Bohlin Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5 V= E -400 9/53
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 5 Ö= K -400 9/53
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Christian Wiechel - Christer Wannebo 5 V= 10 -400 9/53
Seymour Eriksson - Åke Lundkvist Kerstin Karlström - Lena Göransson 5D Ö= 8 -550 2/60
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 5D V= E -550 2/60
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Peter Ahlström - Göran Sundeman 5D V= E -550 2/60

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Syd giv
Ö-V i zon
EKD654
852
Ekn5
kn
1097
9763
K8
E1085
kn2

D9632
KD9643
83
EKDkn104
1074
72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga Bud - Bengt Lauthers Curt Wallin - Anders Oldinger 6 S+1 6 1010 62/0
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Lars Simmons - Lennart Ahlgren 6 S= 9 980 58/4
Sidney Hage - Sten Svartling Åsa Albihn - Monica Grangien 6 S= E 980 58/4
Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom Seymour Eriksson - Åke Lundkvist 6 S= E 980 58/4
Börje Karlsson - Dick Didriksson Peter Ahlström - Göran Sundeman 6D Ö-3 E 800 54/8
Gill Norberg - Ulla Bohlin Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 4 S+3 10 510 45/17
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 S+3 10 510 45/17
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 S+3 9 510 45/17
Barbara Lane - Per Molin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 S+3 10 510 45/17
Olle Fahlén - Tomas Clason Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 S+3 6 510 45/17
Helga Lagergren - Sören Palmgren Leif Anderberg - Anne Lundén 4 S+3 10 510 45/17
Nils Ahlén - Tore Baars Ann Jansson - Marianne Nilsson 4 S+3 K 510 45/17
Ulf Paulin - Alice Borin Barbro Folke - Monica Schött 4 S+3 10 510 45/17
Simon Hult - Peter Flodqvist Lennart Jansson - Mårten Åkesson 4 N+2 K 480 24/38
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Claes Ewerlöf - Anita Deckel 4 S+2 E 480 24/38
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 S+2 E 480 24/38
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 4 N+2 K 480 24/38
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 N+2 D 480 24/38
Karl Lindberg - Bill Nylind Bengt Gustafsson - Franciska Levy 4 S+2 5 480 24/38
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 S+2 E 480 24/38
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Katarina Befrits - Anna Olsson 4 S+2 10 480 24/38
Lil Danielsson - Inger Söderin Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 S+2 5 480 24/38
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Ellis Wohlner - Jan Nordlund 4 N+2 K 480 24/38
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Göran Folke - Dag Ehrenpreis 4 N+2 10 480 24/38
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Per Skoglund - Birgitta Elding 4 N+2 E 480 24/38
Ellen Norman - Thure Söderberg Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 S+2 E 480 24/38
Olle Billström - Claes Hultkrantz Ola Rimstedt - Ola Weinberg 4 S+1 E 450 7/55
Staffan Troell - Clary Sundblad Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 4 S+1 10 450 7/55
Margareta Hultner - Birte Hammar Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 S+1 10 450 7/55
Christian Wiechel - Christer Wannebo Birgitta Warholm - Gert Persson 4 N+1 K 450 7/55
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Lena von Bahr - Barbro Lindskog 4 S= 8 420 1/61
Eva Belfrage - Sten Rundin Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 4 S= 10 420 1/61

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Väst giv
alla i zon
982
E96
EK3
Kkn92
K3
Kkn54
105
E10743
kn64
D10872
kn92
86
ED1075
3
D8764
D5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Lars Simmons - Lennart Ahlgren 3NT N+3 6 690 62/0
Simon Hult - Peter Flodqvist Lennart Jansson - Mårten Åkesson 4 N+1 8 650 48/14
Inga Bud - Bengt Lauthers Curt Wallin - Anders Oldinger 4 N+1 8 650 48/14
Sidney Hage - Sten Svartling Åsa Albihn - Monica Grangien 4 S+1 10 650 48/14
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 S+1 E 650 48/14
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 N+1 8 650 48/14
Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom Seymour Eriksson - Åke Lundkvist 4 N+1 2 650 48/14
Karl Lindberg - Bill Nylind Bengt Gustafsson - Franciska Levy 4 N+1 8 650 48/14
Olle Fahlén - Tomas Clason Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 S+1 E 650 48/14
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Ellis Wohlner - Jan Nordlund 4 N+1 8 650 48/14
Staffan Troell - Clary Sundblad Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 4 N+1 2 650 48/14
Nils Ahlén - Tore Baars Ann Jansson - Marianne Nilsson 4 S+1 E 650 48/14
Börje Karlsson - Dick Didriksson Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 N+1 8 650 48/14
Ellen Norman - Thure Söderberg Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 N+1 8 650 48/14
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Claes Ewerlöf - Anita Deckel 3NT N+1 2 630 32/30
Gill Norberg - Ulla Bohlin Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 3NT N+1 8 630 32/30
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Stig Lanfelt - Göran Nilsson 3NT N+1 6 630 32/30
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 S= 4 620 25/37
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Katarina Befrits - Anna Olsson 4 N= 2 620 25/37
Eva Belfrage - Sten Rundin Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 4 N= 8 620 25/37
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Per Skoglund - Birgitta Elding 4 N= 8 620 25/37
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Annette Lindberg - Hans Jitelius 3NT N= 7 600 20/42
Helga Lagergren - Sören Palmgren Leif Anderberg - Anne Lundén 3 S+2 5 200 16/46
Margareta Hultner - Birte Hammar Erling Ribbing - Carl Asklöf 3 S+2 5 200 16/46
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Göran Folke - Dag Ehrenpreis 2 S+3 10 200 16/46
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 2 S+2 E 170 11/51
Lil Danielsson - Inger Söderin Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 S+2 4 170 11/51
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Lena von Bahr - Barbro Lindskog 2NT N+1 8 150 8/54
Olle Billström - Claes Hultkrantz Ola Rimstedt - Ola Weinberg Pass   6/56
Barbara Lane - Per Molin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N-1 8 -100 2/60
Ulf Paulin - Alice Borin Barbro Folke - Monica Schött 4 S-1 10 -100 2/60
Christian Wiechel - Christer Wannebo Birgitta Warholm - Gert Persson 3NT N-1 5 -100 2/60

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Nord giv
N-S i zon
Ekn94
D1076
62
1052
D8763
kn85
Ekn
D64

943
1098754
kn973
K1052
EK2
KD3
EK8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Katarina Befrits - Anna Olsson 4D S= 5 790 62/0
Inga Bud - Bengt Lauthers Curt Wallin - Anders Oldinger 3NT S+3 3 690 58/4
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson 3NT S+3 6 690 58/4
Lil Danielsson - Inger Söderin Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 3NT S+3 6 690 58/4
Olle Billström - Claes Hultkrantz Ola Rimstedt - Ola Weinberg 4NT S+1 7 660 39/23
Gill Norberg - Ulla Bohlin Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 3NT S+2 3 660 39/23
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Stig Lanfelt - Göran Nilsson 3NT S+2 6 660 39/23
Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom Seymour Eriksson - Åke Lundkvist 3NT S+2 6 660 39/23
Barbara Lane - Per Molin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT S+2 3 660 39/23
Karl Lindberg - Bill Nylind Bengt Gustafsson - Franciska Levy 5NT S= 7 660 39/23
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Lena von Bahr - Barbro Lindskog 3NT S+2 3 660 39/23
Helga Lagergren - Sören Palmgren Leif Anderberg - Anne Lundén 3NT S+2 3 660 39/23
Staffan Troell - Clary Sundblad Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg 3NT S+2 7 660 39/23
Eva Belfrage - Sten Rundin Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3NT N+2 10 660 39/23
Margareta Hultner - Birte Hammar Erling Ribbing - Carl Asklöf 3NT S+2 3 660 39/23
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Göran Folke - Dag Ehrenpreis 3NT N+2 10 660 39/23
Börje Karlsson - Dick Didriksson Peter Ahlström - Göran Sundeman 3NT S+2 3 660 39/23
Ulf Paulin - Alice Borin Barbro Folke - Monica Schött 3NT S+2 3 660 39/23
Christian Wiechel - Christer Wannebo Birgitta Warholm - Gert Persson 3NT S+2 6 660 39/23
Ellen Norman - Thure Söderberg Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 3NT S+2 3 660 39/23
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Lars Simmons - Lennart Ahlgren 4 S+1 E 650 18/44
Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland Claes Ewerlöf - Anita Deckel 4 S+1 5 650 18/44
Anita Arkelid - Kerstin Kinnander Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 S+1 E 650 18/44
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 S+1 E 650 18/44
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 S+1 E 650 18/44
Simon Hult - Peter Flodqvist Lennart Jansson - Mårten Åkesson 4 S= 5 620 9/53
Olle Fahlén - Tomas Clason Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 S= 5 620 9/53
Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson Ellis Wohlner - Jan Nordlund 4 N= 10 620 9/53
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Per Skoglund - Birgitta Elding 4 S= E 620 9/53
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4D Ö-3 E 500 4/58
Sidney Hage - Sten Svartling Åsa Albihn - Monica Grangien 4 S-1 E -100 1/61
Nils Ahlén - Tore Baars Ann Jansson - Marianne Nilsson 4 N-1 4 -100 1/61

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Öst giv
Ö-V i zon
753
743
D864
D85
Kkn42
D96
K97
kn102
9
Kkn1085
103
EK743
ED1086
E2
Ekn52
96

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 Ö-1 E 100 60/2
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Leif Anderberg - Anne Lundén 4 Ö-1 5 100 60/2
Erling Ribbing - Carl Asklöf Ann Jansson - Marianne Nilsson 4 Ö-1 E 100 60/2
Inga Bud - Bengt Lauthers Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 1 S= 6 80 56/6
Helga Lagergren - Sören Palmgren Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 1 S-1 Kn -50 54/8
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Claes Ewerlöf - Anita Deckel 3 S-2 Kn -100 51/11
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Lil Danielsson - Inger Söderin 3 S-2 D -100 51/11
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Olle Billström - Claes Hultkrantz 2NT V= 7 -120 48/14
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 3 Ö= E -140 44/18
Lena von Bahr - Barbro Lindskog Barbara Lane - Per Molin 2 Ö+1 5 -140 44/18
Margareta Hultner - Birte Hammar Eva Belfrage - Sten Rundin 2 Ö+1 E -140 44/18
Simon Hult - Peter Flodqvist Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 3 S-3 D -150 39/23
Per Skoglund - Birgitta Elding Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 3 S-3 6 -150 39/23
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3 Ö+1 E -170 32/30
Karl Lindberg - Bill Nylind Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 Ö+2 9 -170 32/30
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 Ö+2 9 -170 32/30
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 3 Ö+1 9 -170 32/30
Barbro Folke - Monica Schött Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 Ö+2 9 -170 32/30
Katarina Befrits - Anna Olsson Bengt Gustafsson - Franciska Levy 3 Ö+2 10 -200 26/36
Ulf Paulin - Alice Borin Ellen Norman - Thure Söderberg 2NT V+3 7 -210 24/38
Lennart Jansson - Mårten Åkesson Lars Simmons - Lennart Ahlgren 3D S-3 9 -500 20/42
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 3D S-3 Kn -500 20/42
Olle Fahlén - Tomas Clason Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3D S-3 6 -500 20/42
Curt Wallin - Anders Oldinger Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 Ö= 9 -620 12/50
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Seymour Eriksson - Åke Lundkvist 4 Ö= E -620 12/50
Kerstin Karlström - Lena Göransson Sidney Hage - Sten Svartling 4 Ö= 5 -620 12/50
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Birgitta Warholm - Gert Persson 4 Ö= 9 -620 12/50
Börje Karlsson - Dick Didriksson Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4 Ö= 9 -620 12/50
Gill Norberg - Ulla Bohlin Stig Lanfelt - Göran Nilsson 4 Ö+1 E -650 5/57
Staffan Troell - Clary Sundblad Nils Ahlén - Tore Baars 4 Ö+1 E -650 5/57
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Åsa Albihn - Monica Grangien 4D S-4 D -800 2/60
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Christian Wiechel - Christer Wannebo 4D S-5 D -1100 0/62

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Syd giv
alla i zon
E54
108
D1053
D863
KD762
kn97
6
K1094
kn108
EK63
Ekn94
52
93
D542
K872
Ekn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga Bud - Bengt Lauthers Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 2 Ö-1 9 100 60/2
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Lil Danielsson - Inger Söderin 2NT Ö-1 2 100 60/2
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 2 Ö-1 9 100 60/2
Staffan Troell - Clary Sundblad Nils Ahlén - Tore Baars 1NT Ö= 7 -90 56/6
Erling Ribbing - Carl Asklöf Ann Jansson - Marianne Nilsson 1NT S-1 K -100 54/8
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Olle Billström - Claes Hultkrantz 2 Ö= 9 -110 51/11
Simon Hult - Peter Flodqvist Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 2 V= 10 -110 51/11
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Claes Ewerlöf - Anita Deckel 2 V+1 2 -140 40/22
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Åsa Albihn - Monica Grangien 1 V+2 10 -140 40/22
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 3 V= 5 -140 40/22
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 1 V+2 10 -140 40/22
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 Ö+1 2 -140 40/22
Margareta Hultner - Birte Hammar Eva Belfrage - Sten Rundin 2 V+1 3 -140 40/22
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Birgitta Warholm - Gert Persson 2 V+1 10 -140 40/22
Börje Karlsson - Dick Didriksson Elsy Bergstedt - Florence Bodin 1 V+2 3 -140 40/22
Per Skoglund - Birgitta Elding Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 2 V+1 10 -140 40/22
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 1NT Ö+2 2 -150 27/35
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 1NT Ö+2 9 -150 27/35
Kerstin Karlström - Lena Göransson Sidney Hage - Sten Svartling 1NT Ö+2 4 -150 27/35
Karl Lindberg - Bill Nylind Folke Ljungström - Bengt Nilsson 1NT Ö+2 2 -150 27/35
Lennart Jansson - Mårten Åkesson Lars Simmons - Lennart Ahlgren 1 V+3 10 -170 15/47
Curt Wallin - Anders Oldinger Annette Lindberg - Hans Jitelius 3 V+1 5 -170 15/47
Gill Norberg - Ulla Bohlin Stig Lanfelt - Göran Nilsson 2 V+2 5 -170 15/47
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Seymour Eriksson - Åke Lundkvist 1 V+3 10 -170 15/47
Olle Fahlén - Tomas Clason Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 V+2 10 -170 15/47
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Leif Anderberg - Anne Lundén 3 V+1 10 -170 15/47
Barbro Folke - Monica Schött Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 V+2 8 -170 15/47
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Christian Wiechel - Christer Wannebo 2 Ö+2 E -170 15/47
Helga Lagergren - Sören Palmgren Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 1NT S-2 Kn -200 6/56
Lena von Bahr - Barbro Lindskog Barbara Lane - Per Molin 1NT Ö+4 7 -210 4/58
Katarina Befrits - Anna Olsson Bengt Gustafsson - Franciska Levy 3NT Ö= 5 -600 1/61
Ulf Paulin - Alice Borin Ellen Norman - Thure Söderberg 3NT Ö= 4 -600 1/61

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2016.11.14

Väst giv
ingen i zon
KD8543
3
K85
Ekn4
E107
764
7632
D73
962
K102
D94
10982
kn
EDkn985
Ekn10
K65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Olle Billström - Claes Hultkrantz 6NT S= 7 990 62/0
Lennart Jansson - Mårten Åkesson Lars Simmons - Lennart Ahlgren 6 N= 6 980 60/2
Ola Rimstedt - Ola Weinberg Claes Ewerlöf - Anita Deckel 3NT N+3 10 490 53/9
Simon Hult - Peter Flodqvist Anita Arkelid - Kerstin Kinnander 3NT S+3 7 490 53/9
Inga Bud - Bengt Lauthers Kerstin Ström - Ann Kristin Oreland 3NT S+3 2 490 53/9
Gunnar Enmark - Paul Iwarson Lars-Gunnar Byström - Leif Åkerblom 3NT S+3 2 490 53/9
Anders Björkman - Lillemor Strindberg Åsa Albihn - Monica Grangien 3NT N+3 10 490 53/9
Barbro Folke - Monica Schött Peter Ahlström - Göran Sundeman 3NT N+3 10 490 53/9
Erling Ribbing - Carl Asklöf Ann Jansson - Marianne Nilsson 4 N+2 4 480 45/17
Margareta Hultner - Birte Hammar Eva Belfrage - Sten Rundin 4 N+2 2 480 45/17
Gill Norberg - Ulla Bohlin Stig Lanfelt - Göran Nilsson 3NT S+2 6 460 33/29
Kerstin Karlström - Lena Göransson Sidney Hage - Sten Svartling 3NT N+2 10 460 33/29
Karl Lindberg - Bill Nylind Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT N+2 10 460 33/29
Gertrud Bågstam - Birgitta Schayah Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT S+2 7 460 33/29
Margaret Eriksson - Sigbritt Israelson Lil Danielsson - Inger Söderin 3NT S+2 7 460 33/29
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 3NT N+2 10 460 33/29
Thomas Fischerström - Jan-Erik Grindborg Leif Anderberg - Anne Lundén 3NT N+2 10 460 33/29
Staffan Troell - Clary Sundblad Nils Ahlén - Tore Baars 3NT N+2 10 460 33/29
Börje Karlsson - Dick Didriksson Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3NT S+2 2 460 33/29
Ulf Paulin - Alice Borin Ellen Norman - Thure Söderberg 3NT N+2 10 460 33/29
Curt Wallin - Anders Oldinger Annette Lindberg - Hans Jitelius 4 S+1 3 450 16/46
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Torbjörn Andersson - Kerstin Andersson 4 S+1 7 450 16/46
Ulf Östberg - Anne-Christine Carlsson Seymour Eriksson - Åke Lundkvist 4 N+1 10 450 16/46
Lena von Bahr - Barbro Lindskog Barbara Lane - Per Molin 4 N+1 10 450 16/46
Helga Lagergren - Sören Palmgren Margot Berkefelt - Ingrid Alexanderson 4 S+1 3 450 16/46
Göran Folke - Dag Ehrenpreis Birgitta Warholm - Gert Persson 4 S+1 3 450 16/46
Per Skoglund - Birgitta Elding Birgitta Andersson - Gertrud Rosenlund 4 S+1 E 450 16/46
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3NT S+1 2 430 7/55
Ulla-Britt Olsson - Elsie Zinelli Christian Wiechel - Christer Wannebo 3NT S+1 3 430 7/55
Olle Fahlén - Tomas Clason Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N= 10 400 4/58
Katarina Befrits - Anna Olsson Bengt Gustafsson - Franciska Levy 3NT N-1 10 -50 1/61
Ellis Wohlner - Jan Nordlund Birgitta Wallin - Marianne Lindberg 6 S-1 3 -50 1/61