Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30scratch 2016-05-04 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30scratch 2016-05-04

Partävling, 20 bord, 39 par. Antal brickor: 24. Medel: 431.7.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Ingrid Wallin - Ann Lange

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 32, Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan
16 Ö-1 50 33.0 92% 33 92.0%1063E9D107D10762 K95485Kn865323
24 S= 620 28.0 78% 61 85.0%74K53DKn98D832 EDKn10853EKn43K5
Rond 2, som NS mot par 33, Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson
34 S-1 -50 10.0 28% 71 66.0%K107510642EKn1083 EKn96KD9D92KD9
43NT Ö= -600 8.0 22% 79 55.0%876DKn1087529D4 EKn10263D1075873
Rond 3, som ÖV mot par 34, Louise Grandinsson - Christina Leander
55 Ö= 400 20.0 56% 99 55.2%EK4EK835EK965 87532EKn96Kn832
64 N+1 -450 19.0 53% 118 54.8%9DKn10E9762K862 54K86321084D104
Rond 4, som NS mot par 35, Greger Jonsson - Marianne Falck
73 S-2 -200 2.0 6% 120 47.9%E9864EK7E7832 D72D652Kn82EK6
82 N= 90 7.0 19% 127 44.2%Kn73E106K106DKn82 ED95K74843K73
Rond 5, Frirond
9  - 14.3 40% 141.3 43.8%K876486429Kn102 EKn532Kn75KD87D
10  - 14.3 40% 155.6 43.4%K2962D8653975 E103D8K4EKDKn86
Rond 6, som NS mot par 37, Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson
114 V= -130 4.0 11% 159.6 40.5%K973KD92E7646 EDKn54273109395
123NT Ö+3 -490 3.0 8% 162.6 37.8%8764D210397432 DKn952983K6Kn85
Rond 7, som ÖV mot par 38, Thomas Davy - Karen Nielsen
134 Ö-1 -100 12.0 33% 174.6 37.4%K5DKn63EKD8KD9 EKn10710985932Kn10
144 V= 420 28.0 78% 202.6 40.3%Kn9867976KKn1063 EKD10EDKn65KD58
Rond 8, som ÖV mot par 39, Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson
152NT Ö-1 -50 14.0 39% 216.6 40.2%KKn3ED86Kn932E2 98793K10KD10543
163 V-1 -100 4.0 11% 220.6 38.4%K7421083K643D5 D10953KD1052EK3
Rond 9, som NS mot par 40, Ulf Pernvi - Ann Lilliengren
174 S-1 -50 8.0 22% 228.6 37.4%439753752KD93 KD1095210KDKnE72
183 N+3 170 6.0 17% 234.6 36.3%D8EKDKn10987KD8 EKn10329864K64E
Rond 10, som NS mot par 41, Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard
192NT N= 120 24.0 67% 258.6 37.9%EKn943D8376KD5 762KKn1095E83Kn2
202 S+3 200 21.0 58% 279.6 38.9%D9643932D96D2 EKn8EKKn10868KKn7
Rond 11, som NS mot par 42, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
214 S= 620 28.0 78% 307.6 40.8%4KKnKDKn75Kn9863 Kn102D1087532EED
223 S-1 -50 6.0 17% 313.6 39.7%DKn94Kn83D65Kn95 53EKD109K8742K
Rond 12, som NS mot par 31, Kent Hermansson - Lars Becklén
231 V= -80 11.0 31% 324.6 39.3%E74EKn4EKn65Kn108 108531062102K953
246 V= -980 18.0 50% 342.6 39.8%K1061083DKn93952 352876542KKn103

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Nord giv
ingen i zon
1063
E9
D107
D10762
7
10764
E94
Ekn985
EDkn82
KDkn32
K
K4
K954
85
kn86532
3

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N36133
S36133
Ö107121010
V107121010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 Ö-1 3 50 33.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Inga Derving - Ulla Nilborn 4 Ö-1 3 50 33.0/3.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 6 Ö-1 3 50 33.0/3.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 6 Ö-1 3 50 33.0/3.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö+2 3 -170 28.0/8.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 3 -420 25.0/11.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö= 3 -420 25.0/11.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö+1 3 -450 16.0/20.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Bo Månsson - Sonja Christensson 4 Ö+1 3 -450 16.0/20.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö+1 3 -450 16.0/20.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 Ö+1 3 -450 16.0/20.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+1 3 -450 16.0/20.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 Ö+1 3 -450 16.0/20.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö+1 2 -450 16.0/20.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT V+2 6 -460 8.0/28.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö+2 7 -480 3.0/33.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö+2 3 -480 3.0/33.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö+2 3 -480 3.0/33.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö+2 3 -480 3.0/33.0
Milan Korac - Inger Ekberg     - -/19.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Öst giv
N-S i zon
74
K53
Dkn98
D832

1086
E6542
E10976
K962
D972
K107
kn4
EDkn10853
Ekn4
3
K5

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N657108
S657108
Ö77634
V67634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= E 620 28.0/8.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S= E 620 28.0/8.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S= 5 620 28.0/8.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S= 6 620 28.0/8.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 S= E 620 28.0/8.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S= E 620 28.0/8.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S= 10 620 28.0/8.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= E 620 28.0/8.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 S= 9 620 28.0/8.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö-4 E 200 18.0/18.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Per Boberg - Kerstin Boberg 2 S+2 10 170 12.0/24.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+1 E 170 12.0/24.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Inga Derving - Ulla Nilborn 3 S+1 6 170 12.0/24.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 S+1 E 170 12.0/24.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S+1 E 170 12.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Östen Svantesson - Klas Bellander 3 S= E 140 6.0/30.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S-1 E -100 3.0/33.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S-1 6 -100 3.0/33.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4D S-1 E -200 0.0/36.0
Milan Korac - Inger Ekberg     - -/19.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Syd giv
Ö-V i zon
K1075
10642
Ekn
1083
42
E8753
1076
kn64
D83
kn
K8543
E752
Ekn96
KD9
D92
KD9

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N87999
S77999
Ö56433
V56433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 S= 4 420 34.0/2.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S= 5 420 34.0/2.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 S= E 420 34.0/2.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT S= 5 400 30.0/6.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 S+2 4 170 27.0/9.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 S+2 7 170 27.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 S+1 8 140 22.0/14.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+1 10 140 22.0/14.0
Milan Korac - Inger Ekberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S+1 2 140 22.0/14.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 S-1 6 -50 10.0/26.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S-1 6 -50 10.0/26.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S-1 10 -50 10.0/26.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 E -50 10.0/26.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S-1 E -50 10.0/26.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-1 E -50 10.0/26.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-1 10 -50 10.0/26.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S-1 E -50 10.0/26.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-1 E -50 10.0/26.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S-2 4 -100 0.0/36.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - -/17.1

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Väst giv
alla i zon
876
Dkn108752
9
D4
K943
E
K832
EKkn5
D5
K94
Ekn64
10962
Ekn102
63
D1075
873

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N22632
S22632
Ö111171011
V111171010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5D Ö-1 8 200 35.0/1.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT Ö-2 6 200 35.0/1.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bo Månsson - Sonja Christensson 5 V-1 9 100 27.0/9.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V-1 9 100 27.0/9.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 5 V-1 9 100 27.0/9.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V-1 D 100 27.0/9.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 5 V-1 9 100 27.0/9.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö-1 6 100 27.0/9.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Inga Derving - Ulla Nilborn 3 V= D -110 19.0/17.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V= D -110 19.0/17.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V+1 9 -130 15.0/21.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V+1 9 -130 15.0/21.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT Ö= 2 -600 8.0/28.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT Ö= 7 -600 8.0/28.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö= Kn -600 8.0/28.0
Milan Korac - Inger Ekberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 5 V= 9 -600 8.0/28.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö= 3 -600 8.0/28.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3NT Ö+1 3 -630 2.0/34.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gunilla Ljung - Gun Bellander 5D N-5 E -1400 0.0/36.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - -/17.1

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Nord giv
N-S i zon
Dkn6
D1097
D10842
4
8753
2
Ekn96
kn832
EK4
EK83
5
EK965
1092
kn654
K73
D107

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N25534
S25534
Ö1187109
V1187109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 5 Ö-1 2 50 33.0/3.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 Ö-1 3 50 33.0/3.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Greger Jonsson - Marianne Falck 3 Ö-1 10 50 33.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 6 Ö-1 4 50 33.0/3.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 Ö+3 3 -150 28.0/8.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT V= 7 -400 16.0/20.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö= 4 -400 16.0/20.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 5 Ö= 3 -400 16.0/20.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Stig Unoson - Ulf Schjånberg 5 Ö= 4 -400 16.0/20.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Anitha Lindgren - Marian Krook 5 Ö= 10 -400 16.0/20.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Ingrid Wallin - Ann Lange 5 Ö= 5 -400 16.0/20.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 5 Ö= 6 -400 16.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 Ö= 10 -400 16.0/20.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 Ö= 10 -400 16.0/20.0
Milan Korac - Inger Ekberg Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö= 4 -400 16.0/20.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 5 Ö= 3 -400 16.0/20.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3NT Ö+1 2 -430 3.0/33.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 10 -430 3.0/33.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö+2 7 -460 0.0/36.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin     - -/18.5

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Öst giv
Ö-V i zon
EKkn10832
5
D53
E9
54
K8632
1084
D104
9
Dkn10
E9762
K862
D76
E974
Kkn
kn753

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N7551110
S7551110
Ö67722
V67722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Greger Jonsson - Marianne Falck 4 N+2 D 480 35.0/1.0
Milan Korac - Inger Ekberg Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N+2 D 480 35.0/1.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N+1 E 450 17.0/19.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Ingrid Wallin - Ann Lange 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N+1 D 450 17.0/19.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N+2 E 200 0.0/36.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin     - -/18.5

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Syd giv
alla i zon
E9864
EK7
E7
832
K10
kn43
KD109654
10
kn53
1098
3
Dkn9754
D72
D652
kn82
EK6

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N879109
S87101011
Ö56322
V56322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Gunilla Ljung - Gun Bellander 3D V-4 E 1100 36.0/0.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N+1 4 650 33.0/3.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 3 650 33.0/3.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT S+1 K 630 30.0/6.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= 3 620 22.0/14.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N= 3 620 22.0/14.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N= 3 620 22.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 S= 10 620 22.0/14.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N= 3 620 22.0/14.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= 3 620 22.0/14.0
Milan Korac - Inger Ekberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= 3 620 22.0/14.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S+2 10 200 14.0/22.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 S+1 10 170 11.0/25.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 N+1 3 170 11.0/25.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S= 10 140 8.0/28.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S-1 K -100 5.0/31.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Louise Grandinsson - Christina Leander 3 S-1 10 -100 5.0/31.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Greger Jonsson - Marianne Falck 3 S-2 10 -200 2.0/34.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-3 K -300 0.0/36.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan     - 15.3/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Väst giv
ingen i zon
kn73
E106
K106
Dkn82
102
kn98
EDkn92
1064
K864
D532
75
E95
ED95
K74
843
K73

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N97899
S97899
Ö46544
V46544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N= 2 400 36.0/0.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 1NT N+3 4 180 30.0/6.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT N+2 2 180 30.0/6.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2NT N+2 6 180 30.0/6.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2NT S+2 D 180 30.0/6.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1NT N+3 2 180 30.0/6.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 S+3 10 150 24.0/12.0
Milan Korac - Inger Ekberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S= 9 140 22.0/14.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Per Boberg - Kerstin Boberg 2 N+1 7 110 16.0/20.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N+1 5 110 16.0/20.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 S+1 10 110 16.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N+1 7 110 16.0/20.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N= 7 110 16.0/20.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Louise Grandinsson - Christina Leander 2 V-2 3 100 10.0/26.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N= 7 90 7.0/29.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N= 7 90 7.0/29.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Rutger Persson - Claes Nilsson Pass   4.0/32.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 N-1 2 -50 2.0/34.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT N-2 3 -100 0.0/36.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan     - 15.3/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Nord giv
Ö-V i zon
D10
10
E532
EK9764
Ekn532
kn75
KD87
D
K8764
8642
9
kn102
9
EKD93
kn1064
853

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N119958
S119958
Ö23275
V23275
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 N= 9 400 34.0/2.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Bo Månsson - Sonja Christensson 5 N= K 400 34.0/2.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 N= 6 400 34.0/2.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V-2 E 200 30.0/6.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N+2 K 150 26.0/10.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3 N+2 9 150 26.0/10.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N+1 K 150 26.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 N= 9 130 20.0/16.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 N+2 8 130 20.0/16.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N= 9 130 20.0/16.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 S= D 110 13.0/23.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Kent Hermansson - Lars Becklén 3 S= E 110 13.0/23.0
Milan Korac - Inger Ekberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 7 110 13.0/23.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N= 9 110 13.0/23.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V-1 E 100 7.0/29.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-1 E 100 7.0/29.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-1 3 -50 4.0/32.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 5 N-2 K -100 2.0/34.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 S-3 E -150 0.0/36.0
Ingrid Wallin - Ann Lange     - -/14.3

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Öst giv
alla i zon
Dkn854
E543
kn
432
E103
D8
K4
EKDkn86
K2
962
D8653
975
976
Kkn107
E10972
10

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N36985
S36985
Ö97458
V97458
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 V-4 Kn 400 36.0/0.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 N= 3 110 34.0/2.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1 V+2 Kn -110 30.0/6.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Bo Månsson - Sonja Christensson 3 V= Kn -110 30.0/6.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 V+2 Kn -110 30.0/6.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3 V+1 Kn -130 17.0/19.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V+1 Kn -130 17.0/19.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 V+1 Kn -130 17.0/19.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 V+2 D -130 17.0/19.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V+1 Kn -130 17.0/19.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Kent Hermansson - Lars Becklén 1 V+3 Kn -130 17.0/19.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Greger Jonsson - Marianne Falck 1 V+3 Kn -130 17.0/19.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+1 Kn -130 17.0/19.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Thomas Davy - Karen Nielsen 3 V+1 Kn -130 17.0/19.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V+1 Kn -130 17.0/19.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 2NT V+1 D -150 5.0/31.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT V+2 5 -150 5.0/31.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT V+2 D -180 2.0/34.0
Milan Korac - Inger Ekberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-2 5 -200 0.0/36.0
Ingrid Wallin - Ann Lange     - -/14.3

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Syd giv
ingen i zon
K973
KD92
E764
6
108
kn104
Kkn8
EKD83
6
E865
D52
kn10742
EDkn542
73
1093
95

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N47697
S47697
Ö95736
V95736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S= E 420 36.0/0.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5D V-2 K 300 34.0/2.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 Ö-4 E 200 32.0/4.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S= E 140 28.0/8.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 S= E 140 28.0/8.0
Milan Korac - Inger Ekberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 S+1 E 140 28.0/8.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Göran Nyqvist - Peter Perulf 5D V-1 K 100 24.0/12.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Karin Sjögren - Louise Nordlindh 5 V-1 3 50 17.0/19.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 V-1 7 50 17.0/19.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V-1 E 50 17.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 V-1 3 50 17.0/19.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Kent Hermansson - Lars Becklén 5 V-1 K 50 17.0/19.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 Ö-1 E 50 17.0/19.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 5 S-1 E -50 9.0/27.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Thomas Davy - Karen Nielsen 5 S-1 3 -50 9.0/27.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V= K -130 4.0/32.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V= 3 -130 4.0/32.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V= 3 -130 4.0/32.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 N-4 7 -200 0.0/36.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg     - 15.4/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Väst giv
N-S i zon
8764
D2
103
97432
E
EKkn76
7542
KD6
K103
1054
EDkn98
E10
Dkn952
983
K6
kn85

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N41141
S41141
Ö91212912
V91212912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga Derving - Ulla Nilborn Karin Sjögren - Louise Nordlindh 6 V-1 3 50 31.0/5.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 V-1 10 50 31.0/5.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 V-1 10 50 31.0/5.0
Milan Korac - Inger Ekberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 6 V-1 8 50 31.0/5.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Kent Hermansson - Lars Becklén 6 V-1 10 50 31.0/5.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6 V-1 10 50 31.0/5.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars G Svensson - Ulla Wästberg 5 Ö+1 Kn -420 23.0/13.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 Ö+1 D -420 23.0/13.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 V+1 10 -450 14.0/22.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 10 -450 14.0/22.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V+1 2 -450 14.0/22.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V+1 10 -450 14.0/22.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V+1 7 -450 14.0/22.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V+1 2 -450 14.0/22.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+1 8 -450 14.0/22.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 V+2 10 -480 6.0/30.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö+3 5 -490 3.0/33.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT Ö+3 D -490 3.0/33.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 6NT Ö= D -990 0.0/36.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg     - 15.4/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Nord giv
alla i zon
D862
EK72
74
642
Ekn107
10985
932
kn10
K5
Dkn63
EKD8
KD9
943
4
kn1065
E8753

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N64344
S54344
Ö791088
V791088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö-2 4 200 34.0/2.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-2 3 200 34.0/2.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-2 Kn 200 34.0/2.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-1 3 100 24.0/12.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 V-1 7 100 24.0/12.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö-1 Kn 100 24.0/12.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingrid Wallin - Ann Lange 4 Ö-1 E 100 24.0/12.0
Milan Korac - Inger Ekberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-1 4 100 24.0/12.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 Ö-1 Kn 100 24.0/12.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö-1 E 100 24.0/12.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT Ö= 3 -120 16.0/20.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT Ö= 5 -600 12.0/24.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT Ö= 3 -600 12.0/24.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö= Kn -600 12.0/24.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö= Kn -620 5.0/31.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= Kn -620 5.0/31.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= Kn -620 5.0/31.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= Kn -620 5.0/31.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö+1 3 -630 0.0/36.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson     - 16.7/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Öst giv
ingen i zon
75432
102
E108
E95
EKD10
EDkn65
KD5
8
kn986
7
976
Kkn1063

K9843
kn432
D742

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N45635
S56635
Ö776108
V77698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4D Ö-3 2 500 36.0/0.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT Ö-2 2 100 32.0/4.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V-2 7 100 32.0/4.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1 V-2 5 100 32.0/4.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT V-1 3 50 24.0/12.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3NT Ö-1 3 50 24.0/12.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Anitha Lindgren - Marian Krook 1 V-1 2 50 24.0/12.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Bo Månsson - Sonja Christensson 4 Ö-1 4 50 24.0/12.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V-1 3 50 24.0/12.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V+1 2 -170 17.0/19.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 V+2 10 -170 17.0/19.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V= 4 -400 13.0/23.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT V= 8 -400 13.0/23.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= 3 -420 8.0/28.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingrid Wallin - Ann Lange 4 V= 10 -420 8.0/28.0
Milan Korac - Inger Ekberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= 2 -420 8.0/28.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V+1 10 -450 3.0/33.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V+1 10 -450 3.0/33.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+2 E -480 0.0/36.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson     - 16.7/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Syd giv
N-S i zon
D
Kkn742
ED4
kn987
987
93
K10
KD10543
Kkn3
ED86
kn932
E2
E106542
105
8765
6

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N47664
S47664
Ö96769
V96769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT Ö-4 5 200 34.0/2.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Milan Korac - Inger Ekberg 3NT Ö-4 10 200 34.0/2.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Greger Jonsson - Marianne Falck 3 Ö-4 10 200 34.0/2.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT Ö-3 10 150 30.0/6.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT Ö-2 7 100 27.0/9.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT Ö-2 6 100 27.0/9.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT Ö-1 10 50 22.0/14.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingrid Wallin - Ann Lange 2NT Ö-1 10 50 22.0/14.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT Ö-1 5 50 22.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö= 10 -90 18.0/18.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V+1 D -130 15.0/21.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+1 D -130 15.0/21.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö+1 10 -140 12.0/24.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT Ö+2 6 -150 8.0/28.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT Ö+2 10 -150 8.0/28.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö+1 10 -150 8.0/28.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Louise Grandinsson - Christina Leander 1NT Ö+3 10 -180 4.0/32.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3NT Ö= E -400 2.0/34.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V+1 4 -430 0.0/36.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - -/16.5

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Väst giv
Ö-V i zon
kn8
kn76
kn87
kn8642
D10953
KD
1052
EK3
K742
1083
K643
D5
E6
E9542
ED9
1097

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N86745
S86745
Ö57596
V57586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V-2 6 200 36.0/0.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V-1 Kn 100 32.0/4.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V-1 Kn 100 32.0/4.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V-1 Kn 100 32.0/4.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N-1 K -50 26.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Månsson - Sonja Christensson 3 S-1 5 -50 26.0/10.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 S-1 K -50 26.0/10.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3 S-2 E -100 22.0/14.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Milan Korac - Inger Ekberg 2 V= 2 -110 16.0/20.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Thomas Davy - Karen Nielsen 2 V= 6 -110 16.0/20.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V= 2 -110 16.0/20.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V= 4 -110 16.0/20.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V= 4 -110 16.0/20.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Östen Svantesson - Klas Bellander 2 V+1 4 -140 6.0/30.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V= 6 -140 6.0/30.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 V+1 6 -140 6.0/30.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V= Kn -140 6.0/30.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 V= 6 -140 6.0/30.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+2 7 -170 0.0/36.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - -/16.5

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Nord giv
ingen i zon
43
9753
752
KD93
kn76
K42
86
108654
E8
EDkn86
E10943
kn
KD10952
10
KDkn
E72

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N84386
S84386
Ö591047
V591037
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Inga Derving - Ulla Nilborn 4D Ö-3 K 500 36.0/0.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S= 2 420 33.0/3.0
Milan Korac - Inger Ekberg Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 S= 9 420 33.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 S+2 K 170 28.0/8.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 S+1 K 170 28.0/8.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Louise Grandinsson - Christina Leander 3 S+1 6 170 28.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+1 K 140 21.0/15.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Bo Månsson - Sonja Christensson 2 S+1 8 140 21.0/15.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 S= K 140 21.0/15.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 K 140 21.0/15.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö-2 K 100 15.0/21.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö-2 K 100 15.0/21.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö-1 K 50 11.0/25.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-1 K 50 11.0/25.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-1 K -50 8.0/28.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S-2 2 -100 6.0/30.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Britt Lindberg - Åke Lindström 3 Ö= Kn -140 3.0/33.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö= K -140 3.0/33.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4D Ö= E -590 0.0/36.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander     - 19.0/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Öst giv
N-S i zon
D8
EKD
kn10987
KD8
97
kn10
E53
1097643
K654
7532
D2
kn52
Ekn1032
9864
K64
E

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N912121112
S912121112
Ö41121
V41121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT N+3 6 690 34.0/2.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT N+3 D 690 34.0/2.0
Milan Korac - Inger Ekberg Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT N+3 4 690 34.0/2.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Inga Derving - Ulla Nilborn 3NT N+2 4 660 24.0/12.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N+2 5 660 24.0/12.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+2 2 660 24.0/12.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT N+2 8 660 24.0/12.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+2 4 660 24.0/12.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT N+2 2 660 24.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT N+2 2 660 24.0/12.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+1 10 650 16.0/20.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT N+1 7 630 11.0/25.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N+1 4 630 11.0/25.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N+1 7 630 11.0/25.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT N+1 3 630 11.0/25.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N+3 4 170 6.0/30.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 N+3 Kn 150 4.0/32.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Greger Jonsson - Marianne Falck 5NT N-1 2 -100 1.0/35.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 6NT N-1 4 -100 1.0/35.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander     - 19.0/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn943
D83
76
KD5
1085
E6
kn1052
E964
KD
742
KD94
10873
762
Kkn1095
E83
kn2

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N55997
S55997
Ö88445
V88445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N+1 4 140 31.0/5.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Milan Korac - Inger Ekberg 3 N= K 140 31.0/5.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S+1 Kn 140 31.0/5.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+1 Kn 140 31.0/5.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S+1 Kn 140 31.0/5.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Kent Hermansson - Lars Becklén 2 N+1 K 140 31.0/5.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2NT N= 3 120 24.0/12.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Östen Svantesson - Klas Bellander 2 N= K 110 18.0/18.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S= 4 110 18.0/18.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 2 N= 4 110 18.0/18.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N= 3 110 18.0/18.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 N= K 110 18.0/18.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT S= 4 90 12.0/24.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S-1 Kn -50 6.0/30.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 S-1 5 -50 6.0/30.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-1 7 -50 6.0/30.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 N-1 K -50 6.0/30.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 N-1 K -50 6.0/30.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S-2 4 -100 0.0/36.0
Louise Grandinsson - Christina Leander     - 19.1/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Väst giv
alla i zon
D9643
932
D96
D2
75
D
E1072
E108543
K102
754
Kkn543
96
Ekn8
EKkn1086
8
Kkn7

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N541197
S541197
Ö89235
V89234
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 S+2 5 680 36.0/0.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= 7 620 30.0/6.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= E 620 30.0/6.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S= E 620 30.0/6.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Kent Hermansson - Lars Becklén 4 S= E 620 30.0/6.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S= E 620 30.0/6.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S+2 7 200 21.0/15.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S+3 E 200 21.0/15.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S+2 E 200 21.0/15.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 S+3 7 200 21.0/15.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S+1 E 170 14.0/22.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 S+2 10 170 14.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 S+1 E 170 14.0/22.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+1 E 140 9.0/27.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S+1 7 140 9.0/27.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S= E 110 6.0/30.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Östen Svantesson - Klas Bellander 4 S-1 7 -100 2.0/34.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S-1 E -100 2.0/34.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Milan Korac - Inger Ekberg 4 S-1 E -100 2.0/34.0
Louise Grandinsson - Christina Leander     - 19.1/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Nord giv
N-S i zon
4
Kkn
KDkn75
kn9863
975
E6
832
K10752
EKD863
94
10964
4
kn102
D1087532
E
ED

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N88855
S88855
Ö42277
V42277
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 S+1 4 650 33.0/3.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+1 9 650 33.0/3.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S+1 9 650 33.0/3.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 E 650 33.0/3.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= 5 620 28.0/8.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Kent Hermansson - Lars Becklén 4D Ö-2 E 300 26.0/10.0
Milan Korac - Inger Ekberg Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö-3 E 150 24.0/12.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-2 E 100 21.0/15.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö-2 E 100 21.0/15.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-1 E 50 18.0/18.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S-1 8 -100 10.0/26.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 5 -100 10.0/26.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S-1 9 -100 10.0/26.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S-1 9 -100 10.0/26.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S-1 5 -100 10.0/26.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 S-1 E -100 10.0/26.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S-1 9 -100 10.0/26.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S-2 9 -200 1.0/35.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 S-2 2 -200 1.0/35.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén     - 19.4/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn94
kn83
D65
kn95
K86
54
kn3
ED10842
E1072
762
E109
763
53
EKD109
K8742
K

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N48856
S48856
Ö95576
V95586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Klas Bellander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+1 Kn 140 27.0/9.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S= 3 140 27.0/9.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 S+1 4 140 27.0/9.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S= E 140 27.0/9.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 1 S+2 Kn 140 27.0/9.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 S= Kn 140 27.0/9.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 1 S+2 3 140 27.0/9.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 S= Kn 140 27.0/9.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S+1 6 140 27.0/9.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S+1 Kn 140 27.0/9.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S= E 110 14.0/22.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Inga Derving - Ulla Nilborn 2 S= 6 110 14.0/22.0
Milan Korac - Inger Ekberg Louise Grandinsson - Christina Leander 2 S= 3 110 14.0/22.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Per Boberg - Kerstin Boberg 3 S-1 4 -50 6.0/30.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 S-1 Kn -50 6.0/30.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Britt Lindberg - Åke Lindström 3 S-1 5 -50 6.0/30.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S-1 E -50 6.0/30.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-1 Kn -50 6.0/30.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Kent Hermansson - Lars Becklén 3 S-2 E -100 0.0/36.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén     - 19.4/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Syd giv
alla i zon
E74
Ekn4
Ekn65
kn108
kn92
D875
KD73
74
KD6
K93
984
ED62
10853
1062
102
K953

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N76677
S76677
Ö66656
V67756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Britt Lindberg - Åke Lindström 2 V-2 Kn 200 36.0/0.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT N+2 3 150 34.0/2.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT N+1 2 120 31.0/5.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Milan Korac - Inger Ekberg 1NT N+1 2 120 31.0/5.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S= 8 110 28.0/8.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1 V-1 5 100 25.0/11.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V-1 4 100 25.0/11.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT N= 9 90 18.0/18.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT N= 5 90 18.0/18.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT N= 2 90 18.0/18.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1NT N= 2 90 18.0/18.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Louise Grandinsson - Christina Leander 1NT N= 4 90 18.0/18.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 V= Kn -80 11.0/25.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Kent Hermansson - Lars Becklén 1 V= 5 -80 11.0/25.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Östen Svantesson - Klas Bellander 1NT N-1 9 -100 8.0/28.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 1 V+1 E -110 4.0/32.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 V= 5 -110 4.0/32.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 1 V+1 E -110 4.0/32.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2NT Ö= 3 -120 0.0/36.0
Thomas Davy - Karen Nielsen     - -/19.3

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.05.04

Väst giv
ingen i zon
K106
1083
Dkn93
952
kn852
K74
EK
ED87
ED974
EDkn96
10
64
3
52
876542
Kkn103

Optimalt kontrakt: 7NT V= -1520
 NT
N25000
S25000
Ö117131313
V117131313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+2 8 -480 33.0/3.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V+1 9 -480 33.0/3.0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V+2 D -480 33.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 V+2 9 -480 33.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 V+3 3 -510 26.0/10.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö+3 3 -510 26.0/10.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+3 D -510 26.0/10.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Östen Svantesson - Klas Bellander 6 V= D -980 18.0/18.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 6 V= D -980 18.0/18.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Milan Korac - Inger Ekberg 6 V= D -980 18.0/18.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 V= 9 -980 18.0/18.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Kent Hermansson - Lars Becklén 6 V= D -980 18.0/18.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 6 V+1 D -1010 6.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Britt Lindberg - Åke Lindström 6 V+1 3 -1010 6.0/30.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Nina Nilsson - Jane Brändemar 6 V+1 3 -1010 6.0/30.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6 V+1 6 -1010 6.0/30.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunilla Ljung - Gun Bellander 6 V+1 D -1010 6.0/30.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 6 V+1 3 -1010 6.0/30.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Louise Grandinsson - Christina Leander 6 V+1 D -1010 6.0/30.0
Thomas Davy - Karen Nielsen     - -/19.3