Kommande tävlingar
05/12 INSTÄLLD Malmö BK - Guldtävlin
02/01 INSTÄLLD...BK Allians - Guldtä
09/01 INSTÄLLD... Gävle BK - Gävlegu
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Onsdag scratch 2016-03-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag scratch 2016-03-23

Partävling, 19 bord, 38 par. Antal brickor: 24. Medel: 431.8.

Privatprotokoll för Östen Svantesson - Mats Holm

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 37, Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman
14 Ö+1 450 19.0 53% 19 53.0%D87543D3KKn4108 KKn2EKKn104ED92D
23NT N-1 100 34.0 94% 53 73.5%765976KD65382 Kn9432Kn103E8746
Rond 2, som ÖV mot par 45, Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg
34 V+2 680 26.0 72% 79 73.0%K9731065K65E62 E5KDKn43EKn10943
43NT V+3 690 36.0 100% 115 79.8%2K4EKD10979852 ED4D109822DKn104
Rond 3, som ÖV mot par 43, Yvonne Tolf - Wiviann Hassel
56 Ö= 980 25.0 69% 140 77.6%K862EK3K10EKKn5 D1053DKn10ED10976
62 S= -110 35.9 100% 175.9 81.3%84DKn53D63D1064 Kn1078762EE9873
Rond 4, som NS mot par 32, Torgny Olsson - Gunlis Åberg
74 Ö-1 100 28.0 78% 203.9 80.9%ED72D92D76986 Kn863EKn108510843
82 V+2 -130 10.0 28% 213.9 74.2%Kn532DKn3K43KKn3 D964K626D9652
Rond 5, som ÖV mot par 34, Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors
95 N+1 -480 10.0 28% 223.9 69.1%9E975KDKn64323 D6D69875108762
101 Ö+2 140 30.0 83% 253.9 70.5%EKn65EK95KKn853 1032842E8654D4
Rond 6, som NS mot par 40, Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson
113 V= -140 14.0 39% 267.9 67.6%108284D86107654 76732EK107EDKn9
123D V-2 300 24.0 67% 291.9 67.6%9EKn75K54EKn842 K842K1093E9D76
Rond 7, som ÖV mot par 47, Jane Brändemar - Nina Nilsson
133 Ö-2 -200 2.0 6% 293.9 62.8%D4D84987541062 EK83EKn2Kn10KKn73
144 V+1 450 24.0 67% 317.9 63.1%K1054D839210983 EDKn862K10K10876
Rond 8, som ÖV mot par 44, Sven Persson - Göte Jönsson
154 N-1 100 31.0 86% 348.9 64.7%E953D4KKn421086 KD461086Kn97542
164 Ö+1 650 30.0 83% 378.9 65.8%D10986K2KnEKDKn6 K53E95D9321054
Rond 9, som NS mot par 41, Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö
173D Ö-3 500 35.0 97% 413.9 67.6%6543272985D108 E9K10863E76EK7
182 N+1 140 33.0 92% 446.9 69.0%D108742D10610Kn93 K6394EKD96K52
Rond 10, som ÖV mot par 46, Bodil Mörnstad - Carin Millar
192 Ö+2 170 4.0 11% 450.9 65.9%K9764Kn7634EK8 EDKn354EK971063
204 V+1 650 33.0 92% 483.9 67.2%D754D3E97EKn86 K9862E9D62K105
Rond 11, som ÖV mot par 38, Håkan Linse - Arne Bojesson
213 Ö= 140 25.0 69% 508.9 67.3%ED9542E625942 K108763KDKn31086
221NTRD V= 760 36.0 100% 544.9 68.8%108E8EKn7298732 73K765KD6EKKn10
Rond 12, som ÖV mot par 48, Rutger Persson - Claes Nilsson
233NT Ö+1 630 36.0 100% 580.9 70.2%EKn3EKn83EK6E93 9872642D74D102
244 Ö= 130 29.0 81% 609.9 70.6%8Kn8765EKD6543 65432E7K109832

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Nord giv
ingen i zon
96
982
108763
K42
Kkn2
EKkn104
ED92
D
D87543
D3
Kkn4
108
E10
765
5
Ekn97653

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N83224
S83224
Ö51011105
V51011105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3 V+1 6 -170 36.0/0.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V+2 2 -200 33.0/3.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V+2 K -200 33.0/3.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 E -450 17.0/19.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö+1 5 -450 17.0/19.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö+1 5 -450 17.0/19.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sonja Christensson - Bo Månsson 4 Ö+1 5 -450 17.0/19.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bo Wendt - Helen Roos 4 Ö+1 5 -450 17.0/19.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+1 5 -450 17.0/19.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö+1 5 -450 17.0/19.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö+1 5 -450 17.0/19.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö+1 E -450 17.0/19.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+1 5 -450 17.0/19.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 V= 2 -450 17.0/19.0
Sven Persson - Göte Jönsson Håkan Linse - Arne Bojesson 5 Ö= E -450 17.0/19.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö+1 5 -450 17.0/19.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö+1 E -450 17.0/19.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Claudia Sjöberg - Mats Andersson 4 V+2 2 -480 2.0/34.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5D V= K -650 0.0/36.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Öst giv
N-S i zon
EKD8
E852
92
E103
kn9432
kn103
E874
6
765
976
KD653
82
10
KD4
kn10
KDkn9754

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1171188
S1171188
Ö06040
V06040
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wallin - Ann Lange Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N+2 6 680 36.0/0.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+1 K 650 32.0/4.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N+1 5 650 32.0/4.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 N+1 K 650 32.0/4.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 S+2 4 640 28.0/8.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N= K 600 16.0/20.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N= 5 600 16.0/20.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N= Kn 600 16.0/20.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Åke Lindström - Britt Lindberg 5 S= E 600 16.0/20.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sonja Christensson - Bo Månsson 3NT N= K 600 16.0/20.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bo Wendt - Helen Roos 3NT N= 4 600 16.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 S= E 600 16.0/20.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 S= E 600 16.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Björn Karlsson - Ann Bomark 5 S= E 600 16.0/20.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 S= E 600 16.0/20.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 5 S= E 600 16.0/20.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3 V-3 E 150 4.0/32.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Östen Svantesson - Mats Holm 3NT N-1 K -100 2.0/34.0
Sven Persson - Göte Jönsson Håkan Linse - Arne Bojesson 6NT N-3 K -300 0.0/36.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Syd giv
Ö-V i zon
D10864
E72
72
D43
E5
KDkn43
Ekn10943
K973
1065
K65
E62
kn2
98
D8
Kkn109875

Optimalt kontrakt: 7D S-6 -1400
 NT
N71141
S71141
Ö61212810
V61212810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 S-2 E -100 36.0/0.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V+3 3 -170 33.0/3.0
Bo Wendt - Helen Roos Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+3 D -170 33.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N-4 5 -200 30.0/6.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4D S-2 E -300 28.0/8.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Björn Karlsson - Ann Bomark 5D S-3 E -500 26.0/10.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Åke Lindström - Britt Lindberg 5 V+1 D -620 23.0/13.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 V+1 3 -620 23.0/13.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 3NT Ö+1 Kn -630 19.0/17.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö+1 Kn -630 19.0/17.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+1 8 -650 16.0/20.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V+1 D -680 10.0/26.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 V+2 3 -680 10.0/26.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Sven Persson - Göte Jönsson 4 V+2 D -680 10.0/26.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V+2 D -680 10.0/26.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Östen Svantesson - Mats Holm 4 V+2 7 -680 10.0/26.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö+3 Kn -690 4.0/32.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Maria Tendler - Zalman Puterman 5D S-4 E -800 2.0/34.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 6 V= 8 -1430 0.0/36.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Väst giv
alla i zon
109876
75
6543
E3
ED4
D10982
2
Dkn104
2
K4
EKD1097
9852
Kkn53
Ekn63
kn8
K76

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N33473
S33473
Ö1098610
V1098610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S= 2 140 36.0/0.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N= E 110 34.0/2.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 V-1 10 100 30.0/6.0
Bo Wendt - Helen Roos Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 10 100 30.0/6.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT V-1 10 100 30.0/6.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= 10 -130 22.0/14.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö+1 5 -130 22.0/14.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Björn Karlsson - Ann Bomark 2 Ö+2 8 -130 22.0/14.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö= E -130 22.0/14.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 V+1 10 -130 22.0/14.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Maria Tendler - Zalman Puterman 3NT V= 10 -600 13.0/23.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT V= 7 -600 13.0/23.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT V= 10 -600 13.0/23.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT V= 10 -600 13.0/23.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT V+1 8 -630 5.0/31.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT V+1 10 -630 5.0/31.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Sven Persson - Göte Jönsson 3NT V+1 6 -630 5.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 3NT V+1 10 -630 5.0/31.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Östen Svantesson - Mats Holm 3NT V+3 7 -690 0.0/36.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Nord giv
N-S i zon
kn4
865
D987643
8
D1053
Dkn10
E
D10976
K862
EK3
K10
EKkn5
E97
9742
kn52
432

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N16211
S16211
Ö127101112
V127101112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 6NT Ö-2 9 100 36.0/0.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Claudia Sjöberg - Mats Andersson 6 Ö-1 4 50 31.0/5.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 6 Ö-1 5 50 31.0/5.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lars G Svensson - Ulla Wästberg 6NT Ö-1 5 50 31.0/5.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Håkan Linse - Arne Bojesson 6 Ö-1 9 50 31.0/5.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bo Wendt - Helen Roos 5 V+1 Kn -420 25.0/11.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 5 V+1 7 -420 25.0/11.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+2 Kn -460 21.0/15.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT Ö+2 2 -460 21.0/15.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö+2 4 -480 18.0/18.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Rutger Persson - Claes Nilsson 6 Ö= E -920 16.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Marianne Servin - Ulla Öberg 6 Ö= 2 -980 11.0/25.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 6 Ö= 9 -980 11.0/25.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Östen Svantesson - Mats Holm 6 Ö= 2 -980 11.0/25.0
Sven Persson - Göte Jönsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 Ö= 2 -980 11.0/25.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Björn Karlsson - Ann Bomark 6NT Ö= E -990 3.0/33.0
Maria Tendler - Zalman Puterman P-G Mattsson - Mats Larsson 6NT Ö= Kn -990 3.0/33.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Sven Grahn - Wiveca Lindström 6NT Ö= 2 -990 3.0/33.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 6NT Ö= E -990 3.0/33.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Öst giv
Ö-V i zon
632
EK
kn10942
kn52
kn107
8762
E
E9873
84
Dkn53
D63
D1064
EKD95
1094
K875
K

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N4105117
S4105117
Ö82826
V82826
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Claudia Sjöberg - Mats Andersson 4 S+2 E 480 35.9/0.1
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S+1 6 450 31.7/4.3
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S+1 E 450 31.7/4.3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S+1 E 450 31.7/4.3
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S= E 420 27.5/8.5
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 S+3 E 200 25.4/10.6
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S+2 E 170 21.2/14.8
Åke Lindström - Britt Lindberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 S+2 7 170 21.2/14.8
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S+3 9 170 21.2/14.8
Maria Tendler - Zalman Puterman P-G Mattsson - Mats Larsson 2 S+1 2 140 12.7/23.3
Ingrid Wallin - Ann Lange Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S= E 140 12.7/23.3
Sven Persson - Göte Jönsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S= E 140 12.7/23.3
Bodil Mörnstad - Carin Millar Håkan Linse - Arne Bojesson 3 S= E 140 12.7/23.3
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S+1 E 140 12.7/23.3
Sonja Christensson - Bo Månsson Björn Karlsson - Ann Bomark 3 N+1 D 130 4.3/31.7
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bo Wendt - Helen Roos 3 N+1 D 130 4.3/31.7
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 D 130 4.3/31.7
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Östen Svantesson - Mats Holm 2 S= E 110 0.1/35.9
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Rutger Persson - Claes Nilsson     A- 14.4/14.4

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Syd giv
alla i zon
ED72
D92
D76
986
9
743
EKkn92
ED102
K1054
K6
543
Kkn75
kn863
Ekn1085
108
43

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N44876
S44876
Ö99567
V99567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö-2 8 200 34.0/2.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-2 10 200 34.0/2.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 5 V-2 9 200 34.0/2.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT Ö-1 10 100 28.0/8.0
Östen Svantesson - Mats Holm Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-1 6 100 28.0/8.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö-1 5 100 28.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 V= 6 -90 23.0/13.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V= 7 -90 23.0/13.0
Bo Wendt - Helen Roos Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V+1 2 -110 15.0/21.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Maria Tendler - Zalman Puterman 2 V+1 9 -110 15.0/21.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Björn Karlsson - Ann Bomark 3 V= 6 -110 15.0/21.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Håkan Linse - Arne Bojesson 3 V= E -110 15.0/21.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V= 2 -110 15.0/21.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V+1 2 -110 15.0/21.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Kent Hermansson - Lars Becklén 2 V+2 6 -130 6.0/30.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 V+1 2 -130 6.0/30.0
Sven Persson - Göte Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V+1 9 -130 6.0/30.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 V+3 E -150 2.0/34.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3NT V= 2 -600 0.0/36.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Väst giv
ingen i zon
kn532
Dkn3
K43
Kkn3
8
84
EDkn10852
1074
EK107
E10975
97
E8
D964
K62
6
D9652

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N62476
S62476
Ö710867
V711867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Bo Månsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö-3 6 150 33.0/3.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT Ö-3 5 150 33.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö-3 2 150 33.0/3.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö-3 5 150 33.0/3.0
Bo Wendt - Helen Roos Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö-2 5 100 28.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT Ö-1 5 50 24.0/12.0
Sven Persson - Göte Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 V-1 2 50 24.0/12.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö-1 2 50 24.0/12.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 2 S-1 E -50 20.0/16.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Maria Tendler - Zalman Puterman 3 S-2 8 -100 18.0/18.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= 6 -110 15.0/21.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö= 6 -110 15.0/21.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Håkan Linse - Arne Bojesson 3 V+1 2 -130 10.0/26.0
Östen Svantesson - Mats Holm Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 V+2 D -130 10.0/26.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V+1 D -130 10.0/26.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3 Ö= 6 -140 6.0/30.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Kent Hermansson - Lars Becklén 3 V+2 Kn -150 3.0/33.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V+2 D -150 3.0/33.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT Ö+1 2 -430 0.0/36.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn10532
K108
10
E95
D6
D6
9875
108762
9
E975
KDkn6432
3
K874
kn432
E
KDkn4

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N104111211
S104111211
Ö29211
V29211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén P-G Mattsson - Mats Larsson 6 N= K 980 36.0/0.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+2 K 480 26.0/10.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sonja Christensson - Bo Månsson 4 N+2 3 480 26.0/10.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ingrid Wallin - Ann Lange 4 N+2 K 480 26.0/10.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Östen Svantesson - Mats Holm 5 N+1 3 480 26.0/10.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 N+1 3 480 26.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N+2 3 480 26.0/10.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N+2 E 480 26.0/10.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 4 N+2 3 480 26.0/10.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N+2 3 480 26.0/10.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 N= 3 450 8.0/28.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Björn Karlsson - Ann Bomark 4 N+1 3 450 8.0/28.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+1 K 450 8.0/28.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Maria Tendler - Zalman Puterman 4 N+1 3 450 8.0/28.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N+1 K 450 8.0/28.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Bo Wendt - Helen Roos 4 N+1 K 450 8.0/28.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+1 3 450 8.0/28.0
Sven Persson - Göte Jönsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+1 K 450 8.0/28.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Håkan Linse - Arne Bojesson 4 N+1 K 450 8.0/28.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Öst giv
alla i zon
98
kn106
Dkn97
E1092
1032
842
E8654
D4
Ekn65
EK95

Kkn853
KD74
D73
K1032
76

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N57446
S47446
Ö86997
V86887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT V-3 Kn 300 36.0/0.0
Sven Persson - Göte Jönsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V-2 9 200 33.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT V-2 D 200 33.0/3.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ingrid Wallin - Ann Lange 2 Ö-1 K 100 30.0/6.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Maria Tendler - Zalman Puterman 2 Ö= K -90 28.0/8.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= D -110 20.0/16.0
Kent Hermansson - Lars Becklén P-G Mattsson - Mats Larsson 1 Ö+2 K -110 20.0/16.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sonja Christensson - Bo Månsson 2 Ö+1 K -110 20.0/16.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= 4 -110 20.0/16.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 1 Ö+2 K -110 20.0/16.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 Ö+1 K -110 20.0/16.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö= K -110 20.0/16.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 Ö+2 K -140 6.0/30.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+1 K -140 6.0/30.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1 Ö+2 7 -140 6.0/30.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Bo Wendt - Helen Roos 1 Ö+2 3 -140 6.0/30.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Östen Svantesson - Mats Holm 1 Ö+2 7 -140 6.0/30.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö+1 K -140 6.0/30.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 1 Ö+2 K -140 6.0/30.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Syd giv
ingen i zon
1082
84
D86
107654
kn54
Dkn109
kn94
832
EKD93
EK65
532
K
76
732
EK107
EDkn9

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N99344
S99344
Ö34994
V34994
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S= Kn 110 35.0/1.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S= Kn 110 35.0/1.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V-1 6 50 29.0/7.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V-1 5 50 29.0/7.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V-1 6 50 29.0/7.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 V-1 D 50 29.0/7.0
Sven Persson - Göte Jönsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4D S-1 Kn -100 24.0/12.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Bo Wendt - Helen Roos 3 V= D -140 14.0/22.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 Ö+1 E -140 14.0/22.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Björn Karlsson - Ann Bomark 1 Ö+2 K -140 14.0/22.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Sonja Christensson - Bo Månsson 2 Ö+1 E -140 14.0/22.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö+1 E -140 14.0/22.0
Östen Svantesson - Mats Holm Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V= 4 -140 14.0/22.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 V= 6 -140 14.0/22.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3 V= 6 -140 14.0/22.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1 Ö+2 E -140 14.0/22.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 4 Ö= E -420 2.0/34.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö= E -420 2.0/34.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingrid Wallin - Ann Lange 4 Ö= E -420 2.0/34.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Väst giv
N-S i zon
9
Ekn75
K54
Ekn842
EDkn1073
D2
kn10763
65
864
D82
K10953
K842
K1093
E9
D76

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1061068
S1061178
Ö37264
V37264
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3NTD S+1 6 950 36.0/0.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4D V-4 E 800 34.0/2.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= Kn 620 30.0/6.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S= E 620 30.0/6.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingrid Wallin - Ann Lange 4 S= E 620 30.0/6.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Kent Hermansson - Lars Becklén 5D V-3 E 500 26.0/10.0
Östen Svantesson - Mats Holm Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3D V-2 3 300 24.0/12.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 V-4 E 200 22.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Sonja Christensson - Bo Månsson 2 S+2 E 170 17.0/19.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3 S+1 E 170 17.0/19.0
Sven Persson - Göte Jönsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S+1 E 170 17.0/19.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 S+1 E 170 17.0/19.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 S= Kn 140 12.0/24.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Bo Wendt - Helen Roos 2 V-1 E 50 9.0/27.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 2 V-1 E 50 9.0/27.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S-1 7 -100 5.0/31.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N-1 6 -100 5.0/31.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 S-2 10 -200 1.0/35.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-2 6 -200 1.0/35.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Nord giv
alla i zon
kn7
K10973
ED3
ED9
EK83
Ekn2
kn10
Kkn73
D4
D84
98754
1062
109652
65
K62
854

Optimalt kontrakt: 1 N= 80
 NT
N67776
S67776
Ö66565
V76666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Bo Månsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö-2 6 200 34.0/2.0
Sven Persson - Göte Jönsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT V-2 Kn 200 34.0/2.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Östen Svantesson - Mats Holm 3 Ö-2 6 200 34.0/2.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N= 9 110 30.0/6.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Karin Andrée - Agneta Dunemark 1 V-1 9 100 26.0/10.0
Bo Wendt - Helen Roos P-G Mattsson - Mats Larsson 1 V-1 7 100 26.0/10.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT V-1 7 100 26.0/10.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 V= 7 -80 22.0/14.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V= 3 -90 18.0/18.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT V= 9 -90 18.0/18.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 1NT V= 10 -90 18.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N-1 5 -100 13.0/23.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N-1 9 -100 13.0/23.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT V+1 3 -120 8.0/28.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Maria Tendler - Zalman Puterman 1NT V+1 Kn -120 8.0/28.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT V= 3 -120 8.0/28.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N-2 9 -200 3.0/33.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Håkan Linse - Arne Bojesson 2 N-2 7 -200 3.0/33.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingrid Wallin - Ann Lange 2NT N-3 9 -300 0.0/36.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Öst giv
ingen i zon
97
Ekn762
E3
E762
EDkn862
K10
K10876
K1054
D83
92
10983
3
954
Dkn54
KDkn54

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N116937
S1161037
Ö273105
V273105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Kent Hermansson - Lars Becklén 5D V-2 E 300 36.0/0.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingrid Wallin - Ann Lange 5 S-1 E -50 34.0/2.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+1 E -170 32.0/4.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 V+2 E -200 28.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 V+2 E -200 28.0/8.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V+2 E -200 28.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Maria Tendler - Zalman Puterman 4 V= 9 -420 22.0/14.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V= E -420 22.0/14.0
Sven Persson - Göte Jönsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 V= E -420 22.0/14.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V+1 E -450 12.0/24.0
Bo Wendt - Helen Roos P-G Mattsson - Mats Larsson 4 V+1 E -450 12.0/24.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V+1 E -450 12.0/24.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 4 V+1 E -450 12.0/24.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V+1 E -450 12.0/24.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Östen Svantesson - Mats Holm 4 V+1 E -450 12.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+1 E -450 12.0/24.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5D V= E -650 4.0/32.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4D V+1 E -690 1.0/35.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4D V+1 E -690 1.0/35.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Syd giv
N-S i zon
106
K97532
ED7
EK
KD4
6
1086
kn97542
E953
D4
Kkn42
1086
kn872
Ekn108
953
D3

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N46969
S46969
Ö97474
V97474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+1 4 650 35.0/1.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N+1 4 650 35.0/1.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson P-G Mattsson - Mats Larsson 4 N= E 620 25.0/11.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N= 4 620 25.0/11.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 N= 6 620 25.0/11.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Karlsson - Ann Bomark 4 N= E 620 25.0/11.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N= 2 620 25.0/11.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 4 N= 5 620 25.0/11.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 4 N= E 620 25.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= E 620 25.0/11.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ingrid Wallin - Ann Lange 3 N+1 4 170 16.0/20.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 N= 10 140 13.0/23.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N= E 140 13.0/23.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N-1 D -100 5.0/31.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Maria Tendler - Zalman Puterman 4 N-1 10 -100 5.0/31.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bo Wendt - Helen Roos 4 N-1 3 -100 5.0/31.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N-1 6 -100 5.0/31.0
Sven Persson - Göte Jönsson Östen Svantesson - Mats Holm 4 N-1 6 -100 5.0/31.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 N-1 6 -100 5.0/31.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Väst giv
Ö-V i zon
kn42
kn1063
K65
973
K53
E95
D932
1054
D10986
K2
kn
EKDkn6
E7
D874
E10874
82

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N26723
S26623
Ö1176119
V1176119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Arne Bojesson Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 2NT V-1 3 100 36.0/0.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö+1 4 -130 34.0/2.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö+2 7 -170 32.0/4.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bo Wendt - Helen Roos 2 Ö+3 4 -200 28.0/8.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 Ö+2 E -200 28.0/8.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ingrid Wallin - Ann Lange 2 Ö+3 8 -200 28.0/8.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö= 8 -620 18.0/18.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Maria Tendler - Zalman Puterman 4 Ö= 4 -620 18.0/18.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson P-G Mattsson - Mats Larsson 4 Ö= 8 -620 18.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö= E -620 18.0/18.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö= E -620 18.0/18.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 4 Ö= E -620 18.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö= E -620 18.0/18.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+1 7 -650 6.0/30.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+1 E -650 6.0/30.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+1 E -650 6.0/30.0
Sven Persson - Göte Jönsson Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö+1 E -650 6.0/30.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 8 -650 6.0/30.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö+2 8 -680 0.0/36.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Nord giv
ingen i zon
65432
72
985
D108
Kkn1087
4
Dkn102
kn52
D
EDkn95
K43
9643
E9
K10863
E76
EK7

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N65766
S65766
Ö78677
V67677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3D V-3 7 500 35.0/1.0
Östen Svantesson - Mats Holm Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3D Ö-3 E 500 35.0/1.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Maria Tendler - Zalman Puterman 3 Ö-4 E 200 32.0/4.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sonja Christensson - Bo Månsson 2 Ö-3 E 150 28.0/8.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö-3 E 150 28.0/8.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö-3 E 150 28.0/8.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Björn Karlsson - Ann Bomark 2 Ö-2 K 100 23.0/13.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3D V-1 7 100 23.0/13.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT S= 8 90 20.0/16.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 V-1 2 50 16.0/20.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V-1 2 50 16.0/20.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT Ö-1 E 50 16.0/20.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Sven Persson - Göte Jönsson 1NT S-1 2 -50 10.0/26.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1NT N-1 D -50 10.0/26.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Ingrid Wallin - Ann Lange 1NT S-1 8 -50 10.0/26.0
Bo Wendt - Helen Roos Åke Lindström - Britt Lindberg 1NT Ö+1 7 -120 4.0/32.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT Ö= 7 -120 4.0/32.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT Ö+1 6 -120 4.0/32.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kent Hermansson - Lars Becklén 2 V+1 7 -140 0.0/36.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Öst giv
N-S i zon
D108742
D106
10
kn93
9
Kkn7532
kn5432
10
Ekn5
E8
87
ED8764
K63
94
EKD96
K52

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N55487
S55487
Ö87846
V77845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 V-3 10 150 36.0/0.0
Östen Svantesson - Mats Holm Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N+1 E 140 33.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N= E 140 33.0/3.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sonja Christensson - Bo Månsson 2 S= 10 110 30.0/6.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Björn Karlsson - Ann Bomark 4D Ö-1 E 100 26.0/10.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 Ö-2 E 100 26.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö-2 E 100 26.0/10.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-1 10 50 21.0/15.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V-1 10 50 21.0/15.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Maria Tendler - Zalman Puterman 2 Ö= E -90 17.0/19.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 Ö= E -90 17.0/19.0
Bo Wendt - Helen Roos Åke Lindström - Britt Lindberg 3 N-1 E -100 12.0/24.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S-1 10 -100 12.0/24.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Sven Persson - Göte Jönsson 2 N-1 E -100 12.0/24.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö= E -110 8.0/28.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V= 10 -140 6.0/30.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö+2 E -170 4.0/32.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N-2 E -200 2.0/34.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S-3 10 -300 0.0/36.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Syd giv
Ö-V i zon
1085
EKD108
D862
9
EDkn3
54
EK97
1063
K9764
kn763
4
EK8
2
92
kn1053
Dkn7542

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N66524
S66524
Ö677119
V677119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-1 2 100 36.0/0.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö+1 9 -170 32.0/4.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö+2 9 -170 32.0/4.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Östen Svantesson - Mats Holm 2 Ö+2 9 -170 32.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 V+2 E -200 28.0/8.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V= E -620 16.0/20.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= E -620 16.0/20.0
Bo Wendt - Helen Roos Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= E -620 16.0/20.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= 9 -620 16.0/20.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Sonja Christensson - Bo Månsson 4 V= E -620 16.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö= 9 -620 16.0/20.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö= 9 -620 16.0/20.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö= 9 -620 16.0/20.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V= 9 -620 16.0/20.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 4 Ö= 9 -620 16.0/20.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 2 -620 16.0/20.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö+1 K -650 2.0/34.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Sven Persson - Göte Jönsson 4 Ö+1 9 -650 2.0/34.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+1 9 -650 2.0/34.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Väst giv
alla i zon
kn103
K1075
kn104
932
K9862
E9
D62
K105
D754
D3
E97
Ekn86
E
kn8642
K853
D74

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N25723
S25723
Ö1076108
V11761110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö-2 2 200 34.0/2.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Sonja Christensson - Bo Månsson 4 V-2 Kn 200 34.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-2 Kn 200 34.0/2.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V-1 Kn 100 25.0/11.0
Bo Wendt - Helen Roos Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V-1 Kn 100 25.0/11.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 Kn 100 25.0/11.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V-1 2 100 25.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 V-1 Kn 100 25.0/11.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 4 V-1 5 100 25.0/11.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1 V+2 10 -140 18.0/18.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V= Kn -620 12.0/24.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 V= Kn -620 12.0/24.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V= Kn -620 12.0/24.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 V= 5 -620 12.0/24.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V= 7 -620 12.0/24.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 5 -650 3.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Sven Persson - Göte Jönsson 4 V+1 5 -650 3.0/33.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V+1 5 -650 3.0/33.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Östen Svantesson - Mats Holm 4 V+1 7 -650 3.0/33.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Nord giv
N-S i zon

kn95
E109872
EKD5
K10876
3
KDkn3
1086
ED9542
E62
5
942
kn3
KD10874
64
kn73

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N891145
S891145
Ö44297
V44297
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Persson - Göte Jönsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 4D N= E 710 36.0/0.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Claudia Sjöberg - Mats Andersson 5D Ö-2 4 300 33.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Sonja Christensson - Bo Månsson 5D Ö-2 6 300 33.0/3.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-1 K 50 23.0/13.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö-1 6 50 23.0/13.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bo Wendt - Helen Roos 4 Ö-1 6 50 23.0/13.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö-1 K 50 23.0/13.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 6 50 23.0/13.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö-1 6 50 23.0/13.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö-1 6 50 23.0/13.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-1 4 50 23.0/13.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Maria Tendler - Zalman Puterman 4 S-1 K -100 14.0/22.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Östen Svantesson - Mats Holm 3 Ö= 6 -140 11.0/25.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 V= E -140 11.0/25.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 5 N-3 5 -300 8.0/28.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= 6 -420 6.0/30.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö+1 6 -450 3.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 6 -450 3.0/33.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ingrid Wallin - Ann Lange 5D N-2 E -500 0.0/36.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Öst giv
Ö-V i zon
EKDkn54
kn94
1084
D
73
K765
KD6
EKkn10
108
E8
Ekn72
98732
962
D1032
953
654

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N12462
S12462
Ö1111967
V1111967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Sonja Christensson - Bo Månsson 3NTD V-2 E 500 35.0/1.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NTD V-2 E 500 35.0/1.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 N= E 110 31.0/5.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 N= E 110 31.0/5.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Claudia Sjöberg - Mats Andersson 2NT V-1 E 100 26.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bo Wendt - Helen Roos 2NT V-1 E 100 26.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2NT Ö-1 E 100 26.0/10.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Maria Tendler - Zalman Puterman 2 N-1 E -50 20.0/16.0
Sven Persson - Göte Jönsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 2 N-1 2 -50 20.0/16.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 N-1 2 -50 20.0/16.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Åke Lindström - Britt Lindberg 3 N-2 E -100 15.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ingrid Wallin - Ann Lange 3 N-2 9 -100 15.0/21.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V+2 E -150 8.0/28.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 N-3 E -150 8.0/28.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö+1 9 -150 8.0/28.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 V+2 E -150 8.0/28.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V+2 E -150 8.0/28.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5 Ö= 2 -600 2.0/34.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Östen Svantesson - Mats Holm 1NTRD V= E -760 0.0/36.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Syd giv
alla i zon
K654
K97
1085
875
9872
642
D74
D102
Ekn3
Ekn83
EK6
E93
D10
D105
kn932
Kkn64

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55555
S55555
Ö88888
V77888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 3NT Ö-2 4 200 36.0/0.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö-1 4 100 29.0/7.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö-1 6 100 29.0/7.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Sonja Christensson - Bo Månsson 2NT Ö-1 2 100 29.0/7.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö-1 6 100 29.0/7.0
Sven Persson - Göte Jönsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö-1 4 100 29.0/7.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT Ö-1 2 100 29.0/7.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT Ö= 4 -120 16.0/20.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2NT Ö= 4 -120 16.0/20.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT Ö= 3 -120 16.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Maria Tendler - Zalman Puterman 2NT Ö= 2 -120 16.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT Ö= 4 -120 16.0/20.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2NT Ö= 4 -120 16.0/20.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö= 2 -120 16.0/20.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Bo Wendt - Helen Roos 2NT Ö+1 D -150 7.0/29.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT Ö+1 6 -150 7.0/29.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT Ö= 4 -600 3.0/33.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö= 6 -600 3.0/33.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Östen Svantesson - Mats Holm 3NT Ö+1 4 -630 0.0/36.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.23

Väst giv
ingen i zon
EKD
K5432
Dkn
1098
65432
E7
K109832
8
kn8
765
EKD6543
kn1097
D1096
E4
kn72

Optimalt kontrakt: 4NTD S-1 -100
 NT
N22864
S33889
Ö1010354
V1010354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 3 S+1 9 170 36.0/0.0
P-G Mattsson - Mats Larsson Sonja Christensson - Bo Månsson 2 N= E 110 34.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5D V-1 E 100 30.0/6.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bodil Mörnstad - Carin Millar 5D Ö-1 E 100 30.0/6.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Torgny Olsson - Gunlis Åberg 5 Ö-2 6 100 30.0/6.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Bo Wendt - Helen Roos 3 N-1 K -50 25.0/11.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 N-1 E -50 25.0/11.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N-2 E -100 16.0/20.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-2 E -100 16.0/20.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N-2 E -100 16.0/20.0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N-2 E -100 16.0/20.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 N-2 8 -100 16.0/20.0
Sven Persson - Göte Jönsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 N-2 E -100 16.0/20.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Håkan Linse - Arne Bojesson 4 N-2 E -100 16.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö+1 E -130 7.0/29.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö= 10 -130 7.0/29.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Maria Tendler - Zalman Puterman 4 N-3 8 -150 4.0/32.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 5 Ö= 9 -400 1.0/35.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 Ö= E -400 1.0/35.0